frauderende irecteur eigen Èyeb gevangen Tegenslag bij ontwikkeling Vinkenveld -Jeleidspl "ntenties an '81: betere scheiding en concrete plannen nodig XLIANCE" WASTE ^OOI OM WAAR TE ZIJN EtlS Woning gekraakt Rek jasjes gestolen Fietser geschept "EGROTING VOORSCHOTEN !gen bouw fan Dameenheden pnieuw protesten Start hotelbouw in Llsse LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 MAART 1981 PAGINA 7 Kosten verbouwing raadhuis Oegstgeest binnen raming OEGSTGEEST De bouw activiteiten rond het Oegst- geestse raadhuis verlopen voorspoedig en als het werk oktober van dit Jaar ge klaard is, ziet het er naar uit dat men binnen de geraam de bouwkosten is gebleven. ••Zij het zeer krap", merkte wethouder Kohlbeck (finan ciën) gisteravond in de ver gadering van de raadscom missie financiën op. Hij deelde verder mee dat er „nog enig zicht is op finan ciële consequenties in ver band met de poreusheid van dakpannen en dakconstruc tie van het oude gebouw. „Opknappen daarvan is be groot op 95.000 gulden, maar daar is geen krediet voor". Het zal aan de raad gevraagd worden. Maar uit verdere me dedelingen bleek dat het geen urgente zaak is. Een en ander kan nog wel een paar jaar mee. Kritischer stonden de commis sieleden tegenover het feit dat men bj de bouw van de vierde openbare lagere school een post van 40.000 gulden voor de aanleg van de electriciteitsaan- leg over de hoofd heeft gezien. Daardoor wordt het krediet overschreden dat de raad als uiterste had gevoteerd. De commissieleden drongen er op aan dat uitgezocht zal worden waar de aansprakelijkheid voor deze gang van zaken ligt De totale kosten van de reno vatie en verbouw van de Ter- weeschool zijn bekend. Hier een krediet dat met 75.000 gul den werd overschreden. De commissie had er weinig moei te mee, zij het dat de liberaal Reilingh er op aandrong dat bij dit soort werken „strakke begeleiding, terugkoppeling en bewaking van de financiën" hoort. Subsidie voor jeugdsociëten KATWIJK Dc Katwijkse jeugdsociëteiten kunnen voor 1981 rekenen op een ge meentelijke subsidie gelijk aan die van het vorig jaar. Dit betekende in 1980 voor iedere sociëteit een vast be drag van 3.000,- aangevuld met een vergoeding van een tientje per lid. Voor De Boe merang, De Donk en de Rooms Katholieke sociëteit kwam dit neer op een be drag van rond de 4.500 gul- den, terwijl De Schuit 6.000 gulden toegewezen kreeg. Deze bedragen zullen voor '81 met een kleine verhoging (inflatiecorrectie) opnieuw worden uitbetaald. De Katwijkse sociëteiten zijn met deze regeling, waaraan de commissie voor Cultuur en Recreatie gisteren haar goed keuring gaf, allerminst tevre den. Zij zouden liever zien dat de toekomstige subsidierege lingen voortvloeiende uit het Welzijnsplan, óók voor dit jaar al werden toegepast W ijkvereniging weer uit de rode cijfers KATWIJK De financiële situatie van de wijkvereni- ging Koestal-Overduin, waar de penningmeester eind vorig jaar ruim 50.000,- verduisterde, kan weer gezond worden ge noemd. Dankzij de inspan ningen van de leden en vele sympathisanten is het be stuur erin geslaagd een be drag van 18.000,- aan open staande rekeningen weg te werken en voor 1981 zelfs een kleine reserve te kwe ken. Voorzitter C. van der Berg toonde zich gisteravond tijdens de ledenvergadering dan ook uiterst tevreden over het ver loop van de acties die er in de wijk zijn gevoerd. „Toen ik de taak op mij nam om de vereni ging weer schuldenvrij te krij gen, dacht ik eerlijk gezegd aan een soort vijfjarenplan. Het is fantastisch dat wij ech ter al zo snel uit de rode cijfers zijn geraakt." Naast het orgia- niseren van jeen groot aantal aktiviteiten heeft ook een ver snelde inning van contributie nogal wat geld in het laatje ge bracht. „Veel mensen hebben drie- tot viermaal zoveel ge stort als ze verplicht waren te doen. Dit is voor mij toch wel tekenend voor de sfeer die er in deze wijk heerst" Als nieuwe penningmeester is aangesteld de heer G. Schaap. Voorzitter van der Berg over zijn benoeming: „We hebben aan deze keuze erg veel zorg besteed en ik dacht wel dat we nu de juiste man hebben ge vonden. Het is en blijft echter een vertrouwensfunctie, waar op de controle nooit water dicht is. Zelfs een driemaande lijks onderzoek door een onaf hankelijke kascommissie, zoals voorgesteld door de ledenver gadering, geeft op dit gebied weinig soulaas. Het is natuur lijk wel een feit dat wij inmid dels een flink bedrag aan leer geld hebben betaald." ACK NOORDWIJK Het zit de gemeente niet mee bij de start van de woningbouw in het Vinkenveld, bleek gisteravond in de vergadering van de raadscommissie voor openbare werken. „De financiële" haalbaarheid van het bouwplan voor de eerste fase is duidelijk verslechterd", deelde refenaaris Boelen aan de raadscommissieleden mede. Het plan voor deze fase voorziet in de bouw van 344 huizen. Daaronder bevinden zich een aantal woningen in de vrije sector, die een bijdrage moeten leveren om het totale bouwplan financieel rond te krijgen. Als gevolg van de ingestorte woningmarkt is de belangstelling voor dergelijke (duurdere) huizen zo minimaal geworden, dat de bouw te ris kant wordt geacht. Bij het nagenoeg wegvallen van de vrijesec- torbouw voegt zich de omstandigheid dat de kosten van het bouwrijp maken van de grond blijven stijgen. In de commissievergadering werd het plan van alle kanten be keken en naar mogelijkheden gezocht om toch nog de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Men denkt thans aan een ver dichting van de bouw oftewel aan het bouwen van meer huizen op dezelfde hectare grond. Genoemd werd een aantal van vijftig woningen per bunder, hetgeen neerkomt op een bebouwings dichtheid als die van Vreewijk. Het aantal ongesubsidieerde woningen zal in het plan niet meer dan tien bedragen. Om de kosten te drukken heeft het gemeen tebestuur besloten aif te zien van de aankoop van „Corry en Nelly", twee al wat oudere panden aan de Beeklaan, die aanvan kelijk wel bij de planontwikkeling waren betrokken. LEIDEN Twee Ieren heb* vorige bewoners verlaten in ben vrijdag een 4 maanden verband met een op handen leegstaande woning aan de zijnde renovatie. De twee kra- Kortenaerstraat gekraakt. kers hebben tegenover de poli tie verklaard hun actie te zul- Het pand is eigendom van de len beëindigen zodra met de woningbouwvereniging Eens- renovatiewerkzaamheden gezindneid en werd door de wordt begonnen. LEIDSCHENDAM Uit een een straattegel. Daardoor ging kledingzaak in het winkelcen- het inbrekersalarm werken, trum Leidsenhage in Leid- maar toen de politie ter plaatse schendam is vannacht een rek kwam, waren de dieven ver met iasjes gestolen. De dieven dwenen. gooiden de winkelruit in met OEGSTGEEST Een 17-jarige fietser uit Oegstgeest is gis termorgen op de Kennedylaan geschept door een 20-jarige Leidse automobilist Hij kwam uit een zijstraat en verleen de geen voorrang aan de auto. De fietser liep een ontwrichte kaak op en kreeg een gat in zijn hoofd. In het Academisch Ziekenhuis Leiden, waar hij naar toe werd gebracht, bleken de verwondingen nog mee te vallen. Hij kon in de loop van de dag naar huis worden gebracht ORSCHOTEN „Een betere dding in het Beleidsplan voor 1 tussen de intenties en de concre- plannen is noodzakelijk. Daar- ■st moet het functioneren van de cnaamde functionele commissies lrgelicht worden. Er zijn te veel jblures". Dat bleek gisteravond wis de begrotingsbehandeling °r de raadscommissie algemene 'tn. Ook over de huisvesting van 'dieagenten met hun gezinnen en gemeentelijk voorlichtingsblad fc raadscommissie bepaald niet tevreden. Door de inspraak tijdens de raadscom missievergaderingen te vergroten wordt behandeling van problemen in allerlei andere commissies overbodig. Dat bespaart geld en bevordert boven dien de duidelijkheid van het bestuur. De groep Voorschoten van de rijkspoli tie is qua mankracht op sterkte. Alleen is het een probleem dat minder dan de helft van de groep in Voorschoten huis vesting heeft. De commissie algemene zaken meent dat de politieman voor rang moet krijgen bij de toewijzing van een woning. Omdat hierover verschil van mening bestaat met onder meer de Woningadviescommissie, zal de com missie voor algeméne zaken proberen nog dit jaar een oplossing te vinden. Het nieuwe politiebureau komt naast de brandweerkazerne. De grond is al eigendom van het rijk en de Rijksge bouwendienst zal een hoge prioriteit verlenen. Toch kan de bouw volgens de burgemeester nog wel enige jaren op zich laten wachten. Het gemeentelijk voorlichtingsblad „Raadhuisklahken" verschijnt te onregelmatig, de vormge ving is te statisch en het blad is boven dien te luxueus uitgevoerd. De commis sie vindt 42.000 gulden voor de uitgifte van het blad ook veel te veel. De brandpreventie moet een hoge priori teit krijgen. Omdat de schoolbesturen zelf een aanvraag met tekening moeten indienen, gaf de commissie de voorzit ter het dringende verzoek voor de o- penbare scholen snel de vereiste aan vragen te verzorgen. tMOND Een groot aantal, door bouwplannen opge- Ikte burgers was gisteren aanwezig op de publieke tri- bij de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ning. De bewoners van de Vlietwei waren evenals twee geleden weer aanwezig om hun bezwaren tegen de r van wooneenheden voor alleenstaanden (zogenaamde Dam-eenheden) toe te lichten. Precies hetzelfde plan trtegen zij ook twee jaar geleden bezwaar aanteken- iwara weer ter tafeL 'ee keer toe schorste de Raad van State de afgifte van een vergunning omdat de bezwaren redelijk geacht werden. Zo er ruimte voor overleg geschapen hetgeen niet resulteerde n aanvaardbare oplossing voor alle partijen. De omwonen- „ar-j, 'inden het bouwplan te kolossaal en stellen een verminde- voor van 56 naar 51 wooneenheden. Tot een compromis is liet gekomen en de raadscommissie adviseerde dan ook als- te trachten overeenstemming te bereiken en verklaarde de aren gegrond met vier tegen drie stemmen. na kwam een geheel nieuw bouwplan ter sprake. De pan- Dorpsstraat 48 en 50 waar nu een tweetal kapsalons is ge- gd zouden vergroot dienen te worden tot 300 m2 en dan zou n gebruik genomen kunnen worden door een grootwinkel- C ijf als supermarkt. Tegen deze plannen keerden alle leden de raadscommissie zich uitgezonderd de heer Smeele die verlevendiging van de Dorpsstraat voelt. De ande- ileden vonden het plan volstrekt niet stroken met oelstellingen in het plan Dorpskern. Bovendien zou deze [ing een ernstige bedreiging voor de Warmondse Midden- betekenen. De aanwezige middenstanders onderstreepten veronderstelling. Daarnaast zouden er onoplosbare ver sproblemen ontstaan. De heer Van der Zalm stelde voor dat genaar zoekt naar branches die nu niet of nauwelijks verte- SYCC 'oordigd zijn in Warmond. De vestiging van een super- de per kt die geen uitgesproken bodemprijzen hanteert, is ook voor onsument niet aantrekkelijk. Diegenen die daar gebruik van sen te maken blijven toch wel in de regio hun boodschappen i III1 n suPermarkt zou dan juist de markt van de huiaige I Ul fenstand opslokken. Het bedrijf Van de Velde Horeca BV kan maandag beginnen met de bouw van een enorm hotel/motelcomplex achter 'De Nach tegaal' aan de Heereweg in Lisse. Al eerder is een begin gemaakt met het rooien van een stukje bos en de sloop van een oude machi nefabriek achter het restaurant. Deze week is de bouwvergunning verleend en kan een be gin gemaakt worden aan de fundering voor 120 hotelkamers en 30 appartementen. Hier bij krijgt het toekomstige hotel ook zaalac commodatie voor gezelschappen van 10 tot 300 personen. De oude villa 'Veenenburg' die tezijnertijd plaats zal moeten maken voor een parkeerterrein, wordt voorlopig nog niet ge sloopt. De jongerensoos die in het weekeinde gebruik maakt van de villa, kan hier voorlopig dit jaar nog blijven. de overgenomen scheepswerf Pegebo in Katwijk, die eerder mede door toedoen van de Hagenaar ten gronde was gegaan. Het bedrijf was ingesteld op staalbouw, doch kon het werken met aluminium voor het re volutionaire prototype van een multi-purpo se vessel (een schip met meerdere gebruiks mogelijkheden) niet aan. Dit schip zou die nen als het „visitekaartje" van de stichting. Zogenaamd maakte het deel uit van een miljoenenorder van dertig vissersschepen, hetgeen op veel van de participerende za kenlieden grote indruk maakte. Aanvanke lijk was de Hagenaar van plan geweest het schip direct na het gereedkomen voor een fors bedrag te verkopen (er is sprake van anderhalf miljoen gulden). Hij dacht daar mee kennelijk zijn grote slag te slaan. De verenigde bedrijven staken daar echter eensgezind een stokje voor. Ondanks het faillissement van Pegebo maakte de Hage naar van de nood een deugd en besloot het schip zelf af te bouwen om het als „show boat" te laten fungeren voor zijn wervende activiteiten. Daarbij maakte hij gebruik van de diensten van dezelfde bedrijven die zich als participanten in de stichting hadden aangemeld. Toen betalingen voor geleverde scheepsonderdelen steeds langer uitbleven, roken verschillende deelnemers onraad. Sommigen trokken zich daarop zelfs uit het samenwerkingsverband terug. van de directeur van de scheepswerf Pege bo. Deze man ging onmiddellijk na het fail lissement van zijn bedrijf verder met een identiek bedrijf onder een andere naam: Eu- runion. Het plan om met dit bedrijf de werkzaamheden aan het schip voor Alliance voort te zetten werd overigens door de deel nemende bedrijven doorkruist. Daarmee kwam aan een toch al vertroebelde samen werking een eind. De moeder bleek overi gens weliswaar zitting in het bestuur te heb ben, maar niet over een daadwerkelijke in breng te beschikken. De indruk bestaat dat zij en vier andere bestuursleden min of meer voor de vorm waren benoemd. De di recteur zorgde ervoor dat hij het uiteindelijk zelf voor het zeggen had. Hoe ingewikkeld de zaak in elkaar steekt, blijkt onder meer uit het feit dat één van de bestuursleden van de stichting de moeder is Niet minder duister is het feit. dat Alliance bij de Haagse Kamer Van Koophandel staat ingeschreven onder het adres van een ac countantsbureau in de Haagse Edisonstraat. Dat bureau, dat gisteren nog niet van de ar restatie van de Alliance-directeur op de hoogte was en zeer verrast reageerde, zei de stichtingsgelden en administratie te behe ren. De politie verklaarde gisteren echter die administratie in de woning van de direc teur te hebben aangetroffen. De affaire is zo LOOK w (Van onze verslaggevers) 300 "HJK/DEN HAAG Een keten vintig deelnemende bedrijven, een ihijnlijk in vol bedrijf zijnde swerf in Katwijk, een fraaie ideë- Ier met een voorwoord geschreven linister-president Van Agt. Dit is een klein onderdeel van de in- ekkende dekmantel, die de op ver- ,ig van financiële malversaties aan- 5U uurjj^ directeur van Stichting Allian- Id zich had opgetrokken. De 56-jari- AO'er heeft, gebruikmakend van facade, stichtingsgelden en een hot van een ton op een rijkssubsi- n driemaal 125.000 gulden verduis* n totaal gaat het. voorzover thans te gaan. om een bedrag van bijna "T miljoen gulden. ;cteur stond in zakenkringen bekend !l zeer vlotte prater, gaf blijk van een llkennis van de wet hij was zelfs jewinterde bedrijfsadvocaten te slim af. fegenaar was het schoolvoorbeeld .van tslaagd zakenman en reed rond in een [Amerikaanse „slee". Hij zei een ge- ioneerd manager te zijn. Thuis, in zijn poning aan de Haagse Stokroosstraat, id de verdachte echter bekend als een Welijke. keihard werkende man. Zowel' dit fraaie beeld als zijn zakenimperium stortten maandagavond volledig ineen. De onontwarbare zakelijke kluwen rond de directeur was zo uitgebreid en onoverzichte lijk geworden, dat de man zijn greep erop gaandeweg verloor. De deelnemende bedrij ven. uitsluitend toeleveringsbedrijven van de scheepvaartindustrie, roken eind vorig jaar lont en vormden uiteindelijk het strui kelblok voor de directeur van Alliance. Het doel van de in 1977 opgerichte stichting was het bevorderen van de export naar Derde Wereldlanden. De Stichting Alliance richtte zich uitsluitend tot bedrijven in de sector van de scheepvaartindustrie. Aange boden werd te bemiddelen tussen die bedrij ven en de veelbelovende afzetmarkt in de Derde Wereld. Twintig bedrijven hapten gretig toe omdat met deze „investering" be trekkelijk weinig geld was gemoeid: een in schrijfgeld van vijfduizend gulden en een jaarcontributie van twee en een half dui zend gulden. Aantrekkelijk was ook een door de directeur in het vooruitzicht gesteld handelscentrum (trade centre), gefinancierd uit een deel van de winsten die de bedrijven in de Derde Wereld zouden gaan maken. Dat handelscentrum zou als schakel dienen tussen het „rijke Westen" en de arme ont wikkelingslanden. Het bleek allemaal te mooi om waar te zijn. Belangrijk onderdeel van de dekmantel was Achter de gesloten deuren van dit scheepstimmerbedrljf, dat nu overigens ..Ancora" heet en te koop staat, wordt gebouwd aan de „showboat" waarmee de Alliciance directeur reclame wilde maken. duister, dat zelfs zijn vrouw, mede-direc teur. en zijn dochter, adjunct-directeur, beiden eveneens aangehouden niet meer dan een vaag gevoel hadden dat er iets niet deugde met de stichting. Van de werkelijke omvang zeiden zij geen enkel idee te heb ben. Er bovenop Het ministerie van economische zaken, dat aanvankelijk een subsidievoorschot van een ton op rekening van de stichting had ge stort. vorderde dit bedrag terug, toen bleek dat Alliance zowel organisatorisch als finan cieel zijn zaken niet op orde had. Een nood zakelijke accountantsverklaring kon dan ook niet worden overlegd. Toen de Allian ce-directeur halsstarrig weigerde het subsi diebedrag te retourneren, laadde hij nieuwe verdenkingen op zich. Op aanraden van Economische Zaken stichtten de deelne mende en te goeder naam en faam bekend staande bedrijven een vereniging om toe zicht uit te oefenen op het functioneren van de stichting. Enkelen hadden toen al gerui me tijd argwaan opgevat tegen de 56-jarige Hagenaar „Niemand kon de man controle ren". sprak één der betrokken zakenlieden gisteren. „Iedereen zat naast het geld, hij zat er bovenop"

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7