s VVD wil nu 19 miljard bezuinigen WW-fonds krap: Premie omhoog? 81! >e Afgelopen dagen viel meer regen dan in een maand lans is Brauw gen en GAGE NEDERLANDSE ZEEMAN HELEMAAL NIET ZO HOOG Voetbal afgelast Auto in Leidsevaart Geen W esterse troepen rond Perzische Golf Hbo-student mag blijven zitten zonder verlies beurs IMóc ©omci/nt Woensdag 11 maart 1981, 71e jaargang no. 21909 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND P Uitgave Westerpers, behorende Chef-redacteur: Wim Buijteweg. losse nummers: f 0,65 cent. tot Sijthoff Pers. Apothekersdi|k,34.23l2DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal f 49,55; jaar 1186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Nationale finale Op Ned. I om 20.20 uur de na tionale finale van het Eurovi sie Songfestival en om 19.00 uur tv-rubriek „Van gewest tot gewest". Op Ned. II om 20.32 uur mu ziekprogramma „Countdown" met o.a. The Crusaders en om 21.15 uur tv-serie „Tenspeed en Brownshoe". Enkele opklaringen Opklaringen, maar ook enkele buien. Lagere temperaturen. Morgen zon op: 7.01. Onder 18.38. Schev. hoogw.: 6.56 en 19.33. Laagw.: 2.32 en 15.14. JD FLORIS BLUVEN ïTER De 66-jarige mevrouw jwenhuis mag samen met haar lor is in het Deventer bejaar- trum Thomas Wildey blijven De kantonrechter heeft de eis directie van het bejaardencen- lat de hond moest verdwijnen, zen. Eind vorig jaar onstond on- d over de „inwoning"van de net directie, bestuur en bewo- nmissie van het centrum. Het >gen de regels" zijn. Mevrouw >nhuis beriep zich echter op een ing van de vorige directeur, dat r hond mocht houden tot de an het dier. Tv-debat tussen Van Agt en Den Uyl HILVERSUM Het is vrijwel zeker, dat in de „Brandpunt"- uitzending van 16 mei a.s. een tv-debat plaat heeft tussen lijst trekker Dries van Agt van het CDA en voorman Joop den Uyl van de PdvA. Over de voorwaarden voor dit debat onderhande len de beide politici momenteel nog met de KRO. De bewinds lieden zullen o.a. op dezelfde manier in beeld willen komen en dezelfde spreektijd bedingen. MOORDAANSLAG VAN JOEKES DEN HAAG Het VVD-kamertid Joekes, dat onlangs bekendheid ver wierf met de misdaadroman „Moord in de ridderzaal", zal omstreeks mei een nieuwe roman publiceren. Het verhaal, alweer verwikkelingen rond een moord, speelt zich af in Twente en wel op het buiten „De Borg" langs de weg van Oldenzaal naar Dene kamp. Joekes is een „Tukker", zijn moeder is een telg uit het geslacht Palthe; nog geregeld geniet hij er van korte vakanties. Op een hiervan deed hij inspiratie op voor de nieuwe mis daadroman, volgens hem zelf een vervolg op „Moord in de ridderzaal". parijs De Giscard: Bokassa's Franse presi- dent Giscard diamanten verkocht h^fteren voor een goed doel voor de televisie verklaard, dat de diaman- ten die hij destijds heeft gekregen van ex- keizer Bokassa van Centraal-Afrika, bijna allemaal zijn verkocht De opbrengst is, aldus Giscard, naar filantropi sche instellingen in de Centraalafrikaanse Re publiek gegaan. Bokassa's geschenken zouden in waarde niet zijn uitgekomen boven wat ge bruikelijk is tussen staatshoofden. Giscard, die opnieuw aan de presidentsverkiezingen deel neemt, heeft de verwijten dat hij als een onge kroonde koning overkomt, met kracht van de hand gewezen. Mensen die dat beweren zijn er volgens hem op uit de regeringsmacht in de Franse politiek te verzwakken. „Tegenvallendegroei noopt tot krachtiger ombuiging (Tan onze parlementaire redactie) )EN HAAG Geconfron- eerd met een verdere terug- fang in de economie en te genvallende verwachtingen foor de economische groei leeft de WD haar verkie zingsprogramma voor de ko llende vier jaar aanzienlijk bijgesteld. Bij de toch al in- Yrijpende bezuinigingsronde Tie de liberalen noodzakelijk ichten, komt nu nog eens vijf miljard zodat in de ko mende regeringperiode vol gens de WD 19 miljard gul den moet worden omgebo gen. De liberalen gaan in hun program ma uit van meerdere varianten in de economische groei, die nu alle een half procent naar beneden zijn bijgesteld. In het ongunstigste geval wordt voor de komende periode op een groei van en half procent gere kend. Rekeninghoudend met de laatste te genvaller in het financieringstekort en de noodzaak van meer geld voor versterking van de marktsector heeft de VVD ook de werkgelegen- heidsdoelstelling bijgeschaafd. De li beralen willen er 150.000 volledige banen en 100.000 deeltijdbanen bij scheppen. De totale behoefte aan nieuwe banen is inclusief werkloos heid de komende regeerperiode 400.000. Van het bedrag van 19 miljard dat de WD thans wil ombuigen, moet twee miljard komen uit een scher pere toepassing van het profijtbe ginsel in de collectieve dienstverle ning. Te denken valt aan beperking van de rijkssubsidies, meer betalen voor onderwijs, openbaar vervoer, reiniging etc. en eigen risiko's, zoals bijvoorbeeld in de gezondheidszorg. Via een lager ziekteverzuim en be perking van het aantal uitkerings trekkers denkt de WD 3 miljard binnen te halen. Bestrijding van be lastingfraude en misbruik van so ciale voorzieningen zou een even- groot bedrag moeten opbrengen. Het bijgestelde WD-programma betekent voor de gemiddelde inko menstrekker een koopkrachtverlies van één tot twee procent In de afgelopen twee dagen hebben grote delen van ons land. met name Zuid-Holland en Zeeland, een hoeveelheid regen ontvangen die normaal gesproken in de hele maand maart valt. Gemiddeld bedraagt dat ruim 40 mm, maar Zlerikzee scoorde tot gisteravond al 55 millimeter. Rotterdam en ook Soesterberg deden daar met 54 millimeter nauwelijks voor on der. De komende dagen zal de temperatuur in ons land iets zakken, vaak wordt het dan wat droger, maar geheel droge dagen krijgen we nog niet. De zware regenval speelt de landbouw parten; er is al schade aan gerst en aan de zomertarwe. De gestrooide kunstmest zal geen remedie geven: het is weggespoeld. Gistermiddag moest een boer bij Middelburg een gleuf graven om het overtollige water van het land naar de sloot te voeren. Het peil in de sloot was echter zo hoog dat het water bleef waar het was: op het land. 'er lUi 1 Inlaag ep die de discussie uenergie moet bege- mag van de Tweede voor de vier dagen reek dat hij zich hier rezighoudt geen 2054)00 D verdienen. - JL |e stemmen van WD, )n GPV tegen aanvaard- Kamer gisteren de rao- dsen (PPR) waarin om ilarisverlaging wordt ge il. Het kabinet zal zich jl zeker niets van deze van de Kamer aantrek- linister Wiegel verklaar- enige tijd geleden dat hij l met de grootste moeite jorzitter voor deze stuur- n st* had gevonden en liet oeten doorschemeren dat De srdigd f met een lager salaris de re^enoegen zou nemen. Het ernemii dat de regering kan is De Brauw ontslaan, reedt is dan nog veel verder Is het uis. De Brauw kan im- i even tanspraak maken op een ften. ring gebaseerd op de t CNV 0 gulden en er moet een timuiarhger worden gevonden rrder vet werk ook niet gratis pdrachjllen doen. moetei fterwJ, kranl ontvangen? Bel ie ODd 1 18 00 en 19 00 uur van ee er 071-122248 en per *t afsp18 koe|1er wordt de kranl nabezorgd. in twee dagen tijd méér gevallen dan anders in Ie maand maart.... portie van vandaag er- reken we waarschijnlijk ecords Aan de winnende hand Een van de drie Pakistaanse ka pers die nu al tien dagen ruim hon derd passagiers gijzelen van een Pakistaans lijn- toestel, maakte gisteravond in Damascus het V- teken om te be duiden dat de ka pers In de bewilli ging van hun ei sen aan de win nende hand zijn. De Pakistaanse reoering heeft echter vanmorgen duidelijk gemaakt dat zij niet aJle gevangenen van de Pakistaanse oppositie zal vrij laten waarom de kapers hebben gevraagd. Zie ver der pagina 9^ ROTTERDAM De Nederlandse zeeman is helemaal niet zo dour als altijd wordt gezegd. Ons land komt pas op de acht* ste plaats als bet gaat om de totale beman* ningskosten van een gemiddelde tanker of bulk-carrier met een bemanning van 32 man. Dit blijkt uit een onder zoek door een onafhan kelijk bureau in op dracht van het econo mische tijdschrift van de Londense scheeps- verzekeraar Lloyd's. Uit dit onderzoek blijkt dat de Amerikaanse dertig procent lager lig- in Amerika. De perso- zeeman de hoogste ga- gen dan in de VB. Zwe- neelskosten op Neder- ges ontvangt Op de den staat op de derde landse schepen liggen tweede plaats komt plaats met bemannings- op hetzelfde niveau als Frankrijk met beman- kosten die ongeveer de die op Belgische en Ja- ningskosten die circa helft bedragen van die panse boten. DEN HAAG De KNVB heeft voor vanavond ver schillende voetbalwedstrij den in verband met de slech te gesteldheid van de terrei nen afgelast In de returns van de kwartfi nales van het toernooi om de KNVB-beker gaan de ontmoe tingen AZ '67-Haarlem en FC Groningen-Ajax niet door. De inhaalwedstrijd voor de eredi visie tussen FC Twente en Roda JC is eveneens van het programma geschrapt. Landgenoot volgt Kondrasjin op amsterdam Kirlll Kondrasjin, de in het afgelo pen weekeinde gestorven Russische dirigent van het Amsterdamse Concertge bouworkest, zal opgevolgd worden door de in 1937 gebo ren Russische dirigent Nee- me Jirve. Jarve, die sinds 1980 met zijn gezin in de Verenigde Staten verblijft bleek na zijn optreden in de Metropolitan Opera in New York meteen bereid te zijn n ar Nederland te reizen. Brandweer vangt meisje op LEIDERDORP De brandweerkorpsen van Leiderdorp en Leiden hebben gistermiddag een 20-jarig meisje met een vangzeil opgevangen toen zij van een flat aan het Kwik staartplein sprong. Het meisje was ontsnapt uit een inrich ting en werd gesignaleerd door de politie van Leiderdorp. De agenten trachtten haar aan te spreken maar als gevolg daar van vluchtte zij de flat in en ging op de vierde verdieping op de balustrade zitten. Zij dreigde naar beneden te springen. De poli tie hield haar aan de praat tot de komst van de brandweer. Na dat het vangzeil gespannen stond sprong het meisje naar bene den. Zij is ter observatie opgenomen in het Leidse Diaconessen- huis. ADVERTENTIE UW HUIS, ONZE ZORG: Zaalberg Ruijgrok makelaardij bv i.o. LEIDEN, HAVENPLEIN 2 - 071-140043 NOORDWIJKERHOUT Een bestelauto, bestuurd door een 53-jarige inwoner van Noordwijkerbont Is gisteravond in de Leidsevaart gereden. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Het ongeval vond plaats toen de bestelauto moest uitwijken voor een tegenligger bestuurd door een 27-jarige inwoonster van Noordwijkerhout Een van de koplampen van de tegenligger was defect. De bestuurder van de bestelauto meende daardoor, dat hem een motorrijder tegemoetkwam en zag pas op het laat ste moment dat het een auto was. De uitwijkpoging lukte, maar het voertuig belandde wel in de Leidsevaart Nu meer dan 346.000 werkzoekenden DEN HAAG Het Algemeen Werkloosheidsfonds verkeert in ernstige geldnood. Uitgaande van een gemiddelde werkloosheid van 330.000 personen, komt het fonds volgende maand 125 mil joen gulden tekort Inmiddels is het aantal werklozen dat bij ar beidsbureaus staat ingeschreven eind februari echter al opgelo pen tot 346.700 personen. Dat zijn er 3900 meer dan een maand geleden. In een nota van het secretariaat van het Algemeen Werkloosheids fonds, die vandaag door het bestuur wordt behandeld, staan een aan tal voorstellen om de financiële problemen te lijf te gaan. Eén daar van is een verhoging per 1 juli van de W.W.-premie die de werkende bevolking betaalt. Als deze premie wordt verhoogd van 1,5 procent nu naar 2 procent per 1 juli, zijn de in aantal almaar toenemende uit keringen voorlopig veilig gesteld. Een andere mogelijkheid is een for se verhoging van de bijdragen die het rijk in het fonds stort. Ook een combinatie van deze maatregelen is denkbaar. Volgens de nota mogen de nu optredende geldmoeilijkheden niet uit sluitend worden verklaard uit het almaar uitdijen van het werklozen leger. Ook het streven van staatssecretaris De Graaf in de afgelopen jaren om de W.W.-premie steeds zo laag mogelijk vast te stellen, heeft een belangrijke rol gespeeld. Als gevolg hiervan zijn de reserves on voldoende op peil gehouden, aldus de nota. Het secretariaat van het Algemeen Werkloosheidsfonds heeft bij zijn ramingen al rekening gehouden met de wetswijziging per 1 april, waardoor men pas recht krijgt op een WW-uitkering als in het jaar voorafgaand aan de werkloosheid een dienstverband van tenminste 130 dagen heeft bestaan. Tot nu toe hoefde een werkloze slechts 65 dagen gewerkt te hebben om voor een W.W.-uitkering in aanmerking te komen. ADVERTENTIE ZONDAG 22 MAART DE MO voorprogramma Aanvang 20.30 uur Toegangsprijs 12.50 Beverly Hills - Nieuwkoop Voorverkoop aan de zaal en Foto Speet, Nieuwveen Sjaak Voortman Organisatie, 01722-2410. OLIESTATEN: MUSCAT Saoedi-Arabië, Oman, Bahrein, Koeweit, Quatar en de Verenigde Arabische Emiraten zijn tegen stationering van Amerikaanse, Britse of andere Westerse troepen in het gebied rond de Perzische Golf. De ministers van buitenlandse zaken van de betrokken landen hebben zich gisteren hierover uitge sproken op een conferentie in de hoofdstad van Oman, Muscat Westerse militaire aanwezigheid, om de olietoevoer veilig te stellen, kan voor de Sovjet-Unie aanleiding zijn om in de grij pen, aldus de olie-landen. DEN HAAG Studenten in het hoger beroepsonderwijs zullen voortaan niet meer meteen het recht op een beurs verliezen als zij aan het begin van hun stadie blijven zitten. Minister Pais wil namelijk de zogenaamde doublurebepa ling in de studiefinanciering voor bboers afschaffen. Hij heeft dat vandaag in de Kamer meegedeeld. Tot op dit moment zijn hbo-studenten in het nadeel vergeleken met studenten in het wetenschappelijk onderwijs. Die mogen twee jaar doen over de zogenaamde propedeuse, terwiü hun hbo-collega's al direct het recht op een studiebeurs verhezen. Het CDA heeft al laten weten met een dergelijke gelijktrekking akkoord te zullen gaan. Pais komt met deze maatregel tegemoet aan de wensen van de HBO-raad, die het huidige studiefinancieringsstelsel onrecht vaardig vindt, zeker nu er collegeld voor hbo-studenten wordt ingevoerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1