<oken als middelpunt VAN HUIS UIT I1^ENLAND OM DETU1N GELEID Parijs zèlf In Amsterdam LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 MAART 1981 PAGINA 15 Huis heeft een eigen sfeer, it ieder gezin heeft een ei- uitstraling. Die is herken- in de kamers, de meu- de aankleding van verlo- hoekjes, maar vooral in keuken. Die is het hart het huis. Er zijn moderne standen met een achthoe- „keukeneiland", voorzien een warme plaat in het Iden en de stoelen er om- >epeerd als bij een maar ook een lief ruimte- aarin duidelijk wordt ge it. Daar hangen strengen >flook, strobloemen en een itisch rek met allerlei ;n messen; op de kas ties vrolijke plaatjes geplakt, de ramen geruite gordij- valletjes en potten met iums. Een derde soort jken is een wit laboratori- zonder franje, zonder ir, met skai beklede zitele- iten, die tegen de muur len geschoven. Tel uit je ;t en kies. roeger dagen speelde het insleven zich af rond de ikentafel. Hier werd koffie inken en gegeten. Men een kolentornuis, waar op hout of turf in kon. absolute einde nu is het fornuis, dat veel in Enge- wordt gebruikt Het idt dag en nacht en is zó |t dat het niet alleen de enruimte verwarmt, ir ook het eten snel laat irmaken. het inrichten van de keu van nü moet men uitgaan het bedieningsgemak ook kasten en apparatuur. On- akkelijk zijn bijvoorbeeld •wikkelde mixers, snijders hakkers, die zogenaamd in een mum van tijd r de huisvrouw doen, ir daarna extra veel tijd in voor het schoonma- Een vaatwasmachine is in zijn geld waard in een it gezin. Een kleine afwas h gewoon afdruipen in een qe. Dat kost niets. Comfort eft te maken met aankle- ig van de ruimte, gemakke- te zitplaatsen, hoogte van tafel en veel kasten. Niet likelen over een stel em irs die in de weg staan eri |moet tijdens het koken met voor goede vrienden com- 1 tabel een borrel gepakt inen worden. ifort heeft ook te maken Heerlijke keuken met veel tegels en kastjes op verschillende hoogten. Er Is een kastje met ruitjes bij om het „mooie goed" te laten zien en één met laatjes voor servetten, bestek, place- mats enzovoorts. Opgenomen vitrages boven de vensterbank, stoelen met rieten zittingen, planten voor het raam en bloemen op tafel. Een kook-zit-praat-rulmte voor gezellige mensen. Een beeld van een keuken Smaak is volstrekt autonoom. Iedereen heeft het recht iets mooi of lelijk te vinden. Geen enkele stijl verdient heilige eerbied. Een sfeer wordt bereikt door ruimte, gebruik van materialen plus de „finishing touch" van losse elementen en accessoires. Een mo derne keuken met bijvoorbeeld grenenhout als basis, verandert een woonsfeer totaaL Voeg daarbij een juiste keuze en een uitgewogen combinatie van kleur en materiaal, los van prijs, los van status, en het beeld is gevormd. (en niet zo weinig) met ver lichting. Roeren in de duistere inhoud van een pan is irri tant Dus spotjes boven de pannen. Middelpunt van een comfortabel ingerichte keu ken het comfort is de eettafel (hoogte liefst 72-76 cm);' hier aan dient de stoelhoogte te worden aangepast De gelakte tafel moet gemakkelijk te on derhouden zijn en niet vlek ken. Ongelakte tafels zijn erg ge zellig, maar ook erg kwets baar. Onderhoud: wekelijks boenen met water en zeep. De moeite waard, want er gaat van onbewerkt ruw hout iets echts, iets eerlijks uit Boven dien kunnen deze ongelakte tafels hete panbodems rede lijk verdragen. Eventuele schroeiplekken kunnen er af geschuurd worden. Ideaal zijn hardplastic tafels (Formica en Duropal), maar kunnen be slist niet tegen hitte. Dus al tijd onderzetters gebruiken. Natuursteen met uitzondering van marmer zijn eveneens ge schikt Moet er beslist iets marmerigs in de stijlvolle keuken dan zijn er tafelbla den van Corian. Het is geen echt marmer maar het lijkt erop, en het krast en breekt niet Eettafels die aan de keu- kenwand vastzitten met een kastenelement erboven waar in verlichting is aangebracht doen de eters wel iets. Vooral in combinatie met Manoustoe- len van Rohé. Het hoogtever schil tussen kastjes en tafel kan worden opgevuld met te gelwerk van 5x5 tegeltjes, verkrijgbaar in alle kleuren en dessins. Een eettafel-ven sterbankcombinatie vormt ook een prettige eethoek, vooral als die vensterbank is versierd met veelsoortige klimplanten. Dit soort gezel ligheid is echt iets voor de doe-het-zelver. Hij kan op verloren plekjes specerijen kastjes inbouwen, of open kastjes voor glazen potten- ,voor kookboeken, voor scha len en schaaltjes, of hij maakt ouderwetse ladenkastjes met porseleinen front en hand greep. Het is geen kunst een dure, compleet ingerichte keuken kant en klaar te be stellen. Maar veel mensen vinden het aardig zelf te knutselen, nadat ze hun licht hebben opgestoken op exposi ties en beurzen. De vloer Tegenvloeren zijn mooi en rustiek, maar als er een kopje op laat valt, ligt het in duizend scherven. Een ef fen vloer van bijvoorbeeld vinyl of rubber is dan niet al leen practischer, maar ook mooi omdat die net als de vloer met kleine tegels ruim telijk werkt Gladde rubber- vloeren zijn onpractisch om dat ze bij nattigheid spekglad en dus levenegevaarlijk wor den. En een geprofileerde rubbervloer is weer moeilijk schoon te maken. De platte rubbertegelvloer kent dit na deel niet en is in alle kleuren te koop (grijs, geel, rood, blauw). Ook een witte vloer bedekking van vinylnoppen bestaat verkrijgbaar in diver se breedten per strekkende meter. Mensen die van wollig houden, kunnen dan speciaal zacht aanvoelend keukenta pijt kopen. Voor de wanden zijn wat grotere tegels ge schikt, tenzij men het bij hout houdt waartegen bijvoorbeeld oude koperen pannen gewel dig mooi afsteken. Trouwens, tegen een houten achterwand komt alles goed uit, tot een simpele keukenklok toe Voor een open keuken is het wellicht een goed idee een boekenkast als afscheiding te gebruiken. De kast maakt de keuken vanuit de woonkamer onzichtbaar. Maar misschien is de keuken zó gezellig dat u die juist trots tonen wilt TINY FRANCIS Massief eikehouten raamwerk en blnnenpaneel In grasllnnen structuur. (Kleur: mlddentint eiken, beige kunststof). Twee spoelbakken met draaikraan, Ingebouwd fornuis met pannen- kastje eronder. Practlsche keuken voor de werkende vrouw. Natte doek over tegels, dweil over de vloer en alles Is schoon! Gebloemde pan nen brengen kleur en fleur. Produktlijn van Keller, die Rembrandtiek aandoet. Model „Loevensteln" is uitgevoerd in massief eiken. Van zo'n keuken (met ingebouwde oven) Is van alles te maken, vooral omdat hij hoekig Is en dus een warme omgeving vormt voor tafel, stoelen etc. Mooie open en dichte houten kastjes en een afzuigkap van „oud koper". Dealers door het hele land. Wesbrander i het kader van de energie- jzuiniging past uitstekend i Spencer-Allesbrander, tn dubbelwandige gietijze- in kachel uit Engeland die irkt op het principe van igzame verbranding. Hij i vóór een schouw of n haard met goed afsluit- haardplaat worden ge en heeft een naar bene- in uitklapbare doorzichtige (veiligheid), zodatde immen altijd zichtbaar De kachel wordt op iutblokken van 60 x 60 cm itookt, maar doet het ook kolen, cokes en briketten, ag en nacht doorbrandend )udt hij het huis goed op mperatuur. In drie ka- leltypen, sommige met wa- rboiler. e Sherwood met inge- mwde boiler is achteraan x>rzien van vier aansluitin- ;n, twee voor warm water twee voor radiatoraans- liting van drie radiatoren. zelf aan knutselen maar ten installeren door een kend fitter. Deze kachel et boiler kan ook tussen ;n bestaand warmwatersys- em met veel radiatoren ge- aatst worden om olie, gas, ectriciteit of kolen uit te taren. In deze tiid van het jaar waarin de rechtgeaarde tuinliefhebber zijn groene vingers al weer voelt jeuken, overvalt ons altijd de ge dachte datje het in je macht zou moeten hebben om het tuinseizoen te verlengen. Maanden achtereen staat al les op een laag pitje en heb je alle vrije tijd van de we reld en zodra de laatste sneeuw verdwijnt en de zon haar steeds sterker worden de stralen op de aarde los laat, moet al het werk in één of twee weken worden ge daan. Gelukkig zijn er mogelijkhe den voor het verlengen van het seizoen. Het is uitgeslo ten om de zon op commando te laten schijnen maar onze voorouders hebben al eeu wen geleden ontdekt dat be paalde zaden heel makkelijk onder het dak kunnen ont kiemen. Als ze dan in de koude grond worden gestopt staat het plantje veel eerder bo ven de aarde dan normaal het geval zou zijn. Maar niet alleen dat voor- kiemen verlengt het tuinsei zoen, ook het gebruik van een kasje of warme bak kan voor maanden langer tuin- plezier zorgen. Die kasjes worden in steeds grotere Seizoen verlengen verscheidenheid op de markt gebracht en er zijn piepkleine exemplaren die ook in het kleinste tuintje een plaatsje kunnen vinden. Ook de materialen van de kasjes zijn erg gevarieerd; hoewel een groot deel van de wanden en het dak uiter aard van glas of doorzichtig plastic moet zijn kan bij het geraamte gekozen worden voor hardhout in de roman tische tuin of voor staal en aluminium. Hout vergt meer onderhoud dan ijzer maar past naar de mening van menigeen beter in de na tuurlijke omgeving van bloemen, gras en heesters dan een stalen skelet Hier speelt dus de smaak een be langrijke rol. De kasjes zijn in het alge meen niet goedkoop maar mensen die er eenmaal mee begonnen zijn beweren dat ze hun aanschafprijs dik waard zijn. Niet omdat je de allereerste aardbeien uit je kas kunt halen maar vooral door de vele extra mogelijk heden die zo'n kasje biedt aan mensen die-gevoel voor groeiende dingen hebben. Het is bijvoorbeeld een prachtige plaats om cactus sen te laten overwinteren (mits er verwarming in de kas aanwezig is), om jonge planten op te kweken en af te harden voor verdere groei in de volle grond. Tropische plantensoorten kunnen in een kas gekweekt worden uit zaad of stekken en wie van een soort te veel heeft kan met deze planten veel vrienden en kennissen gelukkig ma ken. Sinds kort zijn er ook zelf- bouw-kasjes waar aan één wand ontbreekt Die kunnen deunend" tegen een vrij staande muur (het liefst op het zuiden) worden ge plaatst Ideaal voor het kwe ken van druiven en tomaten want ook bij de geringste zonneschijn vangen de in die kas geplaatste planten elk straaltje op. Bij de tuincentra waar veel kasjes in voorraad zijn of waar modellen beke ken kunnen worden, is ook een flink aantal accessoires te vinden voor de kas. Auto matische watergeefsystemen en apparaten die het louvre- raam (voor ventilatie in de kas) automatisch openen bij een bepaalde temperatuur en dat raam weer sluiten wanneer het kouder wordt. Zelfs een nevelinstallatie voor de amateurtuinier met kas al binnen handbereik. In de tuincentra is aan het be gin van het seizoen altijd veel nieuws te vinden, een bezoekje dezer dagen is dus zeker de moeite waard. Ook op het gebied van tuin ver lichting en tuinmeubelen staan de ontwikkelingen niet stil. Dekbed krijgt kuurtje Dekbedden zijn geliefd. Maar duur. Reinigen van dekbedden is echter een achtergebleven gebied. Hierin is nu verande ring gekomen. De Inkoopcom binatie Nederland NV, een or ganisatie die de belangen van speciaalzaken voor woningin richting en slaapcomfort be hartigt kocht kostbare appara tuur om donsdekbedden te rei nigen. Want eens per vier jaar verdient een dekbed een ver jongingskuur. Het blijft dan langer goed en is ook van bin nen weer schoon. De reini gingsprocedure zal schema tisch worden vertoond op de expositie Thuis '81, Marijke Hal, Jaarbeurs. Dons en veren worden stofvrij en vuilvrij uit het losgetornde tijk gezogen en krijgen daarna een behande ling met ultraviolette stralen en anti-mot. Klitten en klon ten worden losgemaakt en het bed eventueel bijgevuld. Dan wordt de inhoud gestoomd en gedroogd. De schoonmaak beurt voor een dekbed met normale afmetingen zal bij 200 speciaalzaken ongeveer 100,- gaan kosten. Inlichtingen Delflandlaan 4, 1062 EB Am sterdam, tel. 020 - 5109911. jorduurde avondjapon uit Nouvelle Couture In het momenteel zo geliefde wit Pierrotkraag. de Balzaal van het Amsterdamse Hilton gaf het bekende Huls Malson Kuiper niet een vleugle, maar Parlj3 op best te zien. Dat gebeurde tijdens een modeshow waar ex- modellen naar Yves St. Laurent. Chanel. Hubert de Gl- Guy Laroche, Dior, Rlva, Bernard Perrls en Avollo, kort- werden getoond. Het was een kijkje In de zelfl Geen wonder, want zoon Rob Palk, ook ontwer- haalt de modellen daar zelf weg. Voort3 werden ook kleren uit de collecties van Jeanne Lanvln, Hermés en Glvetv nouvelle boutique met leder en kalfsvelours. Lanvln: Boutique de Luxe: twee ensembles van fraai gedessineerde stoffen voor resp. stadswandeling en tuinfestljn. Pantalon met taps toelopende pijpen, waarop een top met zigzag-belijning, die zich herhaalt op de blazer. (Van de Nederlandse couturier Koos van den Akker, die nu in de VS woont). Jean Louis Scherrer met een puur wit flanel,geïnspi reerd op de Oriënt en gedragen over een goudlamé blouse. Strengen parels van schouder tot over de heup en met kraaltjes geborduurde ceintuur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15