eelaerts en Brokx mogen blijven £eidoc(Bomcuit Record-inschrijving op staatslening Duizend gulden schoon voor iedereen zonder te werken is vijftien jaar oor doodslag verkrachting )TE VERWARRING ROND VERMEENDE MOTIE VAN AFKEURING ANVR verspreidt onjuiste berichten Schandelijk kamerdebat VOEDINGSBOND FNV: ROEPEN IN DE WOESTIJN yg geen oplossing or tekort onderwijs VAN DER STEE HAALT 2,5 MILJARD BINNEN Hogere gasprijs blijft on voldoende gecompenseerd Aage M. ontkent elk aandeel in pandbrievenzaak Pensioen wet snel behandelen weer -GENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 MAART 1981 PAGINA 13 an onze parlementaire redactie) AAG Minister Beelaerts van d en staatssecretaris Brokx (Volks- ting en Ruimtelijke) hebben giste- e Tweede Kamer volgehouden dat irige week aangenomen motie-Duin* als een motie van afkeuring be- n. Dit ondanks het feit dat zowel de als ook de VVD-fractie van me ren dat de bewuste motie wel dege- karakter had van een motie, waarin id van de beide bewindslieden werd „Mijn beleid is niet in strijd met ig van de volkshuisvesting", zo >kx vol. Toen gisteren de kwestie opnieuw in de Twee de Kamer werd aangesneden ontstond grote verwarring tussen de fracties onderling, waar van de schuld in de schoenen van de CDA- fractie werd geschoven. Een twintigtal CDA- ers zorgde er vorige week namelijk voor dat de motie van het PvdA-kamerlid Duinker werd aangenomen. De VVD-fractie steunde samen, met de oppositiepartijen een gisteren ingedien de motie van het PSP-kamerlid Van der Spek, waarin wordt gesteld dat de CDA-fractie de vo rige week ten onrechte die motie niet heeft be schouwd als een motie van afkeuring. Een geïrriteerde CDA-fractieleider Lubbers hield vol dat vóór dat de motie-Duinker in stemming kwam, nooit over afkeuring van het beleid is gesproken. „Het zou volstrekt uniek zijn dat in de Kamer over een motie van afkeu ring wordt gestemd, zonder dat dit van tevoren duidelijk was", aldus het verweer van Lubbers. Die motie-Duinker zei namelijk dat het stads vernieuwingsbeleid van de VRO-bewindslieden niet in het belang was van de volkshuisvesting. PvdA-woordvoerder Van Thijn hield daarente gen vol dat de bewindslieden niet anders kon den doen dan onmiddelijk opstappen. Vlak vóór het het begin van de Tweede Ka mervergadering liet de VVD-fractie nog via een persbericht weten de motie-Duinker wel degelijk als een afkeuring van het Volkshuis vestingsbeleid van deze regering te hebben be schouwd. Daarom had zij ook tegengestemd. Toen vervolgens een door het PvdA-kamerlid Van Thijn ingediende nieuwe motie met exact dezelfde inhoud ter stemming kwam, stemden de liberalen weer tegen. VVD-fractievoorzitter Rietkerk verklaarde het enigszins merkwaar dige stemgedrag van zijn fractie met de woor den: „Als wij hadden voorgestemd, dan had de PvdA toch nog zijn zin gekregen want dan had dit kabinet moeten opstappen. En wij steunen nu juist het beleid van deze bewindslieden". uitgebracht. ;p chronisch jlrische pa- Bl die een ei- fltifi jleefgemeen- brachten op ien. Op de jisseur Gui- Tcndvjers met twee üj:|hoofdrolspe- *"mi|-iap Stobbe r Faber, na lat kan aifpremière. stgebit. Ci DIRECTEUR SPAANS REISBUREAU: CALLELLA Ondanks ontkennende berichten van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) houdt de heer Fu- entefria directeur van de grote Spaanse reisorganisa tie Viajes Celimar, vol dat het garantiefonds van de ANVR wel degelijk een schuld van een miljoen gul den heeft Fuentefria, die ook voorzitter is van de Ca talaanse verenigingen voor vreemdelingenverkeer ont kent dat de ANVR met hem over deze vordering kontakt heeft gehad. De ANVR gaf vorige week vrijdag, na publikatie in deze krant een communiqué uit, waarin de kontakten werden bevestigd en werd ontkend dat er een vordering van een mil joen zou bestaan. Fuentefria:,, Ik heb al maandenlang geen kontakt met de ANVR genad. Het miljoen heeft niet alleen betrekking op de vordering van Celimar, maar ook op die van drie andere reisorganisa ties annex hotelbedrijven in heel Spanje tot aan Mallorca toe. Mijn eerder afgelegde ver klaring over zowel de schuld van een miljoen als over het feit dat onze VW's het ver trouwen in het garantiefonds van de ANVR hebben opge zegd, handhaaf ik. Sterker nog: Het Spaanse ministerie van toerisme keurt ons beleid goed. Hollandse touroperators zullen ons voortaan eerst een financiële garantie moeten verstrekken, boter bij de vis dus, voordat wij zaken met hen doen", aldus de heer Fu entefria. De Tweede Kamer heeft zich gisteren ronduit te schande gemaakt tijdens het debat over de vraag, of de vorige week aangenomen motie van de socialist Duinker een motie van afkeuring was of niet. Het debat vormde geen reclame voor het parlement, noch voor de parlementaire democratie. De politici hadden zich tienmaal moeten bedenken alvorens zo'n vertoning op te voeren. WAAR zit de oorzaak? Moet die gezocht worden bij de op positie, die maar treiterend bleef zeuren over de aard van de PvdA-motie, maar daar pas mee begon nadat die motie al was aangenomen? Of lag het aan het regeringskamp in de Tweede Kamer en meer in het bijzonder aan de CDA-fractie, die zich sterk verdeeld toonde over de uitleg die aan de mo tie gegeven moest worden? Of werd de oorzaak gevormd door het kabinet, en daarvan vooral staatssecretaris Brokx, die zich een stevige kameruitspraak, of die nu afkeuring in hield of niet, met een brede glimlach liet welgevallen? Die oorzaak kan niet aan één van de genoemde groepen worden verweten; hij moet gezocht worden in een complex van factoren. Maar in elk geval ligt aan dat complex een ui terst gebrekkige regie in het regeringskamp ten grondslag. Dat de oppositie daar de boter uitbraadde kan haar nauwe lijks kwalijk worden genomen. Hoe zit dat dan? Al bijna een half jaar sluimerde er een conflict tussen het CDA-fractielid Dijkman en de CDA- staatssecretaris van volkshuisvesting, Brokx. Zo er al pogin gen zijn ondernomen om dat conflict op te lossen vóór het tot uitbarsting kwam, dan zijn die faliekant mislukt. Premier Van Agt bleek de kwestie echter plotseling wèl te kunnen regelen nadat de omstreden PvdA-motie dank zij de steun van de helft van de CDA-fractie was aangenomen. Dat leidt tot de conclusie, dat men in het regeringskamp door een betere onderlinge afstemming zichzelf maar ook het par lement deze schande had kunnen besparen. Dit soort in terne conflicten moet men maar ergens anders uitvechten, maar niet in de Tweede Kamer. ider ministers gf de°tomfommissie- ïaderingen jede Kamer linze parlementaire re- T dactie) HAAG Het kabinet kinder ministers com- [vergaderingen van de le Kamer laten bijwo- pnister-president Van eeft dat geschreven amervoorzitter Dol- 1 gevallen kan worden n met de aanwezigheid bewindsman die het het te bespreken on- ■p te maken heeft. Hij [ch eventueel laten ver-' van ambtenaren van isteries die ook bij het 'erp betrokken zijn, al- emier Van Agt. Volgens nisterraad is deze stap omdat andere verplich- van de bewindslieden aak in het gedrang ko- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Iedereen in Nederland moet vanaf zijn zestiende jaar van de over heid een basisinkomen krij gen van duizend gulden schoon per maand. Daarvoor hoeft men -niet te werken. Wie toch arbeidsdrang heeft, kan gaan bijverdienen, maar het totale inkomen mag dan nooit meer dan 2500 gulden schoon per maand worden. De sociale verzekeringen kunnen over boord worden gezet, de uit voeringsorganen grotendeels ook. Het geld voor de basi suitkeringen kan de over heid bij het bedrijfsleven weghalen. Met cijfers onderbouwd heeft de Voedingsbond FNV zijn ge dachten over het invoeren van een arbeidsloos inkomennog eens gelanceerd in een bro chure. Die is in de eerste plaats bedoeld om de leden voor de gedachte warm te ma ken en materiaal ter verdedi ging te geven tegenover schampere opmerkingen van tegenstanders van de ideeën van voorzitter Cees Schelling. Omdat men bij de Voedings bond ook wel weet, dat een ar beidsloos inkomen zo al ooit dan toch niet gemakkelijk te bereiken is, heeft men de bro chure „Met z'n allen roepen in de woestijn" genoemd. Uitgangspunt voor de Voe dingsbond is, dat er geen werk genoeg is en blijft voor ieder een: het verlies van banen zal blijven doorgaan, onder meer door de verdere opmars van de automatisering. Er zullen daardoor steeds grotere scheu ren in de sociale zekerheid ontstaan, zo gaat de filosofie door, want de steeds hogere kosten zullen niet meer op te brengen zijn door een steeds kleiner wordend aantal wer kenden. En de werklozen wor den vanuit de heersende op vattingen, dat werken moet en dat men best kan werken als 'men maar wil, uitgemaakt voor luiwammesen, balieklui vers en profiteurs. De plicht tot werken moet dan ook ver dwijnen, vindt de Voedings bond FNV, uit onze wetten en uit onze manier van denken. Protest In Den Haag pro testeerden leden van de milieuor ganisatie Green peace protes teerden gisteren tegen de zojuist geopende jacht op (jonge) zee honden. Na de demon stratie werd een petitie aangebo den aan de Noor se ambassadeur. zakke bineei (Van onze parlementaire redactie) HAAG Voor het tekort van 119 miljoen gulden op igroting van onderwijs is nog altijd geen financiële ing gevonden. ter Pais heeft de Tweede Kamer laten weten dat hel geld tden zou worden in maatregelen in de salarissfeer van het ■wijzend personeel, maar minister Wiegel (binnenlandse za- die als baas van de ambtenaren het loonbeleid voor de eidssector coördineert, heeft van zijn collega nog geen en- oorstel voorgelegd gekregen. el wilde gisteren in de Tweede Kamer dan ook niet ingaan iggesties voor mogelijke maatregelen die naar buiten zijn Tien. [jHEM Vijftien jaar met aftrek van voorrarrest. Deze t eis stelde de officier van justitie gistermorgen in het s tegen de 23-jarige Engelsman P., wegens poging tot ■achting en doodslag van de 12-jarige Karin Nathans augustus van het vorig jaar in Arnhem-zuid. >fficier vond deze vrijheidsstraf beter dan ter beschikkings- ng van de regering. P. is in Engeland eens tot vijf jaar ver- leeld wegens verkrachting van een 14-jarig Duits meisje dat f op vakantie was. echtpaar Nathans werd na het misdrijf herhaaldelijk opge- met dreigementen en hun huis werd een toeristische trek ster. De vader kwam daardoor in de ziektewet en behoefde lische behandeling. gezin is ontredderd achtergebleven. Onze maatschappij, lopend van hulpverleners en sociale werkers, heeft dit ge- 'olledig in de steek gelaten", zo zei de officier in zijn requisi- f- Mr. Veldhufzen, de verdediger van de Engelsman, zei dat Jfet meisje niet had willen doden. Hij zou nog hebben getracht Jbroekriem die hij haar om de hals had geknoopt, los te ma- T11 Maar dit was niet gelukt, omdat hij te zenuwachtig was. ^psychiatrisch rapport over P. zegt dat behandeling mogelijk *i» adviseert t.b.r. Uitspraak volgt op 24 maart. DEN HAAG Op de jong ste staatslening is dankzij een rente van 12 procent voor meer dan 2,5 miljard gulden ingeschreven. Dat is meer dan het dubbele van het vorige record dat rond een miljard gulden lag. Mi nister Van der Stee (finan ciën) vertelde dit gistera vond in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. De minister toonde zich ver heugd over deze record-op brengst. Het was absoluut noodzakelijk een enorme slag op de kapitaalmarkt te slaan, gezien de gigantische behoefte aan geld om het overheidste kort van 22,5 miljard gulden te dekken. De lening betekent echter ook een jaarlijkse rentelast van 300 miljoen gulden die komt bo venop de zes miljard gulden die de staat nu al jaarlijks kwijt is aan rentebetalingen van vroegere staatsleningen. Dat is meer dan de begroting van Economische Zaken en Landbouw samen. Van der Stee erkende dat de overheid tegenwoordig een leidende rol heeft in de rente ontwikkeling. Gezien de grote financieringsbehoefte van het Rijk is dit een onontkoombare zaak. De minister verwacht echter dat met deze staatsle ning voorlopig een top in de rente-ontwikkeling is bereikt, al zal van een wezenlijke da ling voorlopig geen sprake zijn. Ook de buitenlandse ren teontwikkeling stuwt de Ne derlandse rente op. met alle negatieve gevolgen voor de in vesteringen in de industrie en woningbouw van dien. DEN HAAG De regering hoeft van een meerderheid van de Tweede Kamer geen maatregelen te nemen om een einde te ma ken aan de situatie dat prijsstijgingen van aardgas via de prijscompensatie onvoldoen de worden goedgemaakt. Daardoor gaan de laagste inkomens er jaarlijks ongeveer 50 gulden op achteruit, modale inkomens (on geveer 35.000 gulden) dertig gulden terwijl inkomens ter hoogte van twee keer modaal er dertig gulden op vooruit gaan. Namens de PPR had het Kamerlid Jansen af gelopen week bij de behandeling van de begro ting van economische zaken een voorstel inge diend om aan die situatie een eind te maken. Gisteren steunde alleen de oppositie hem in het verzoek waarbij D'66 en DS'70 met de rege ringspartijen en de kleine rechtse fracties het verzoek van Jansen afwezen. De Kamer nam wel een motie van de leden Engwirda (D'66) en Kolthoff (PvdA) aan waar in wordt gevraagd het systeem van dubbele courtage bij de bemiddeling inzake onroerend goed nu gauw af te schaffen. MIDDELBURG De recht bank in Middelburg is begin deze week niet veel wijzer geworden tijdens de eerste van de drie zittingsdagen met de behandeling van de pandbrievenzaak. Het gaat om de opzienbarende affaire van anderhalf jaar geleden, waarbij voor niet minder dan zes miljoen gulden aan pandbrieven werd ont vreemd uit een kelderbox in een flatgebouw in Middel burg. Van de acht door de rechtbank opgeroepen verdachten ver schenen er drie ter zitting. Bo vendien legden zij ondoorzich tige verklaringen af, die ze la ter weer terugnamen. De 48- jarige Hagenaar H. W. werd tijdens de rechtszitting in hechtenis genomen wegens het afleggen van een meinedi ge' verklaring. „Ik heb ze niet verkocht, ook niet vervoerd en ik heb er f[een cent voor gekregen, al- een maar narigheid", zo be klaagde Hagenaar Aage M. zich tegenover de rechtbank president De voormalige meesterkraker en nu een van de verdachten in deze zaak, exploiteert tegenwoordig een sexclub in Goes. Toch beschikt de rechtbank over verklarin gen, die Aage M. als verdachte aanmerken. Van de 6331 pandbrieven zijn er nu 4757 opgespoord. De zaak kwam spoedig na de dief stal aan het rollen, toen een van de verdachten, de 42-jari- ge makelaar J. S. uit Schie dam, bankbrieven ter waarde van vier miljoen te koop aan bood bij een bank, die de zaak D'66: (Van onze parlementaire re- dactie) DEN HAAG D'66 wil staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) aan de tand voelen over de vooruitzichten op een wet die pensioenbreuken bij verandering van baan moet voorkomen. Woordvoerder Nypels is het er niet mee eens dat De Graaf pas aan het einde van dit jaar de beschikking zou krijgen over een rapport over deze zaak en de mogelijke invoe ring van een pensioenplicht. Daardoor zou een regeling ter vermijding van pensioenbreu ken nog wel een jaar op zich kunnen laten wachten. Nypels wil dat het wetsontwerp van zijn hand, dat met dit ver schijnsel afrekent, binnenkort in de Tweede Kamer behan deld wordt. Dan zou het rap port over deze pensioenkwes ties ook op tafel moeten lig gen, vindt hij. ENKELE OPKLARINGEN DE BILT - Nederland bevindt zich nog steeds op de grens van zachte en koude lucht. Het heeft ons langdurig regen gebracht. Morgen komt er eni ge verbetering en kunnen er enkele opklaringen voorko men, maar er zijn ook enkele buien mogelijk. De tempera tuur wordt lager en komt mor genmiddag rond 10 graden te liggen. In de zachte lucht liep in Zuid- -Nederland in de afgelopen nacht de temperatuur op tot 16 graden. Ook in het Alpenge bied is deze zachte lucht door gedrongen. Op de Zugspitze dooide het vanmorgen op een hoogte van 2960 meter 2 gra den. In Denemarken en Zuid- -Skandinavië viel sneeuw en regen bij een temperatuur rond het vriespunt Vooruitzichten voor vrijdag: Perioden met regen en lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 6 gra den. Max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 40 procent. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Oe Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Vlisaingen Aberdeen l.b temp temp «lag 13 13 12 10 14 13 Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck geh.bew. Klagenlurt h.bew. Kopenhagen sneeuw Lissabon n.ontv. Londen regen Luxemburg geh.bew. h.bew. I.bew. Wenen Zürich Casablanca Istanboei geh.bew Las Palmas onbew. geh.bew. 21 16

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13