itoïe van de vi j'f gaat naar Dublin isschop Simonis weigert lommentaar op zaak-De Lange Contrasten en stijlovereenkomsten op concert van Residentiekoor Aruba decor film Sabine EN LAND/KUNST Nachtwacht weer in fraaie staat Bisdom bespreekt kernwapenvraagstuk Paus had het mis Gereformeerden anti-dienstweigering Mgr. Bluyssen: geef jongeren tijd en ruimte LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 MAART 1981 PAGINA 11 en en sp a. 1.95. C/ Iderdorp. 'an 9-11 tn dond.av slpenkade OTTERDAM Je zou toch verwachten er een opgewonden, gespannen en mis- f lien zelfs ietwat geprikkelde stemming i heersen. Maar zelfs een tikje nervosi- n33t hing niet in de lucht. Gistermiddag en ond leek iedereen in het Rotterdamse eater Zuidplein doodkalm, hoewel de lerale repetitie werd gehouden voor het ite gebeuren van vanavond: de nationa- finale van het Eurovisie Songfestival, t op 4 april in de Royal Dublin Society Dublin plaatsvindt. Sommigen wekten fs de indruk zich te vervelen. Enkele disten van het Metropole Orkest bij- orbeeld gaapten regelmatig en leken na automatisch de strijkstok over hun tarinstrument te halen. En Rogier van lerloo hield" er niet altijd zijn hoofd bij; ns vergat hij te dirigeren. Fred Oster, samen met Elles Berger de recht- eekse uitzending van deze finale zal ►senteren, zat wat verloren in een hoek- voorzover hij tenminste niet voor de zo- ►Iste maal zijn tekst hoefde te herhalen, nnelijk ging dat herkauwen óók hem rvelen, want meer dan eens deed hij tekst af met een letterlijk: bla.bla.bla. enigen die tekenen van nervositeit ver- iden, waren regisseur Theo Ordeman die collega's zo nu en dan tot stilte moest Maribelle vermanen, en de deelnemers zelf. Zo was de 28-jarige in Amerika geboren Lucy Steymel, die vanavond de spits afbijt met de liedjes „Een nieuw begin" en „Stap voor stap" be hoorlijk zenuwachtig, hoewel zij tegelijkertijd ook iets strijdbaars uitstraalde. Het telkens opnieuw moeten inzetten van vooral het Lucy Steymel eerstgenoemde nummer vond zij echter maar niets, alsook het voortdurend moeten poseren voor de camera's. Volgens insiders maakt zij overigens een goede kans de finale te win nen, niet in de laatste plaats door haar melo dieuze en krachtige stem. De kriebels van al dat gerepeteer kreeg ook het Noordbrabantse, tot voor kort nog onbe kende. zangeresje Linda Williams die de nummers „Het is weer zomer" en „Zo is het leven" zal zingen. Wanneer er even een pau ze was. stond zij er wat verlaten bij tussen al die camera's en dikke kabels op het rommeli ge podium. Haar verlegenheid vergat zij zich echter totaal, zodra de muziek inzette. De 20-jarige zangeres Maribelle uit Volen- dam, die met haar groep Spryng o.a. de hit „You and me" scoorde, voelde zich daarente gen als een vis in het water. Met veel flair en zonder schroom gaf zij zich over aan „Mario nette" en „Fantasie". Ook Familee, de zes man sterke formatie van de familie Lee, ging het repeteren van „Sirti Sa La Bim" en „Fes tival" bijzonder gemakkelijk af; ze swingden alsof hun leven ervan afhing. Vanzelfspre kend ging het Ben Cramer, die in 1973 al een keer meedeed aan het Eurovisie Songfestival, eveneens van een leien dakje; professioneel en vol allure beproefde hij „Retour" en „Ma rianne". Vol verwachting klopt ons hart: wie van de vijf zal naar Dublin gaan? Vanavond om on geveer half tien weten we het, want dan heb ben de twaalf jury's (uit elke provincie én uit de Zuidelijke IJsselmeerpolders één), elk be staande uit tien personen, erover beslist. LUDUINA SALTERS JANDEL EN HQNEGGER p de laatste avond in maart geven it Residentiekoor i het Residentie- rkest in het Sche- tningse Circus- leater twee betrek- elijk korte bijbel- i werken, een uit begin van de een uit het be- van de 20e r. Zij vormen icrxijds een aan- «kkelijk contrast anderzijds door derwerp en zeke- stijlovereenkom- en een fraaie een- iid. Het gaat om „Ode for St Ceci l's Day" uit 1739 n Handel en om tt oratorium „Le -bl David" uit 1921 ui Honegger. itgaande van het irste werk had het meert eigenlijk al 22 november moe- n plaatshebben, at was de feestdag in de beschermhei- |e van de muziek |n wie Handel naar tn waarschijnlijk tids 1683 bestaande igelse traditie zijn wijdde. Tal componisten tdden vóór Handel dergelijks ge- ook al omdat i traditie elders, bij voorbeeld in Nor- mandië en op sommi ge plaatsen in Italië en Duitsland, al lan ger dan een eeuw eerder bestond. Ook voor Handel was het trouwens niet de eerste keer dat hij Cecilia met muziek eerde. Drie jaar vóór de „Ode" had hij voor haar feestdag al „Alexan der's Feast or the Po wer" of Music" ge componeerd op een tekst van de dichter John Dryden die ook de woorden leverde voor de „Ode" die, thans tot uitvoering komt Het koor heeft geen overwegend aandeel in het geheel. Na een pompeuze, feestelijke ouverture van het orkest een larg hetto e staccato ge volgd door een .alle gro en een menuet komen er elf zelf standige onderdelen, doorgaans recitatie ven en aria's voor so praan of tenor, vaak met bijzonder mooie instrumentale obliga ten. Middenin het werk is er een triom fale mars en in het begin is er het door de tenor voorbereide koor „From har- Arthur Honegger mony, from hea venly harmony" (van de hemelse har monie). Heel indruk wekkend is het aan deel van het koor in het slotnummer „The dead shall live, the living die, and music shall untune the sky" (De doden zullen leven, de le venden sterven en muziek zal de hemel ontstemmen). Het doet ons vreemd aan dat onderzoekin gen konden uitwijzen dat het materiaal voor dit werk strikt genomen maar ge deeltelijk van Handel zelf was. De compo nist had het zodruk dat hem negen dagen waren toegemeten om de „Ode" te ma ken. Naar een in zijn tijd gebruikelijke en algemeen geaccep teerde methode zocht hij bij collega's mate riaal dat hij door transformatie voor zijn doel geschikt kon maken en kon aanpassen aan zijn eigen zeggingskracht Hij vond in dit geval het een en ander in de „Componimenti Musicali" van Gott lieb Muffat, een Duitser van Schotse afkomst die het ge noemde werk kort te voren had gepubli ceerd. Het is uiterst merkwaardig hoe Handel voor het ge noemde slotkoor een fuga van Muffat zo grondig bewerkte, dat je zou zeggen dat het puur Handel is wat je hoort Symfonische psalm Het tweede werk dat op deze avond tot klinken komt wordt door de componist Arthur Honegger geen oratorium maar een symfonische psalm genoemd. Dat is wel begrijpelijk want het stuk gaat uit van een tekst uit 1903 van de Zwitser se dichter René Mo- rax die het leven van de Hebreeuwse ko ning David uitbeeldt Deze koning was niet alleen een legeraan voerder en een maat schappijhervormer maar ook een dichter en een zanger, getui ge de psalmen die hij naliet Morax wilde zijn dramatische verbeel ding van de persoon en het werk van ko ning David opvoeren in een klein amfi theater dat hij in een Zwitsers dorpje had laten bouwen. Hij vroeg Strawinski er muziek bij te compo neren maar deze was al gebonden aan an dere opdrachten en beval Honegger aan. In een week of vijf, componeerde die muziek die door amateurs kon wor den uitgevoerd en waarbij slechts een klein orkest nodig was. Twee jaar later werkte de componist de partituur echter helemaal om voor een concertzaal-pre- sentatiè die moeilij ker is ipaar ook aan zienlijk meer effect sorteert en toch voor elke luisteraar ver staanbaar blijft Van daar dat het werk na de definitieve pre mières in het Duits in 1923 en in het oor spronkelijke Frans in 1924 alom veel weer klank vond, al zou het ruim tien jaar la ter in populariteit worden overtroffen door Jeanne d'Arc au bücher". Gelukkig heeft het Residentiekoor nu eens gekozen voor het oudere, op zijn manier ook zeer ex pressieve stuk dat is opgebouwd uit acht en twintig bondige taferelen. Zij begin nen bij de profetie van Samuel die Is raël opriep tot de strijd tegen de Filis tijnen en eerst Saul, daarna David tot ko ning en legeraan voerder proclameer de. De muziek van de in 1955 gestorven Honegger (een Zwit ser die in Frankrijk werd geboren en in Parijs werd opgeleid maar zijn vaderland altijd trouw bleef) is niet revolutionair. Wie goed toehoort merkt al gauw, dat niet alleen de Franse traditie van bijvoor beeld Florent Schmit en Debussy maar ook de Duitse van Wag ner tot Richard Strauss het muzikale idioom hebben beïn vloed. Daarbij hield Honegger zich aan zijn vaste stelregel: „Ik wil muziek com poneren die voldoen de nieuw is om de aandacht te trekken van vakmensen en voldoende eenvoudig om rechtstreeks het hart te bereiken van de massa". Natuurlijk staat het concert op dinsdaga vond 31 maart onder leiding van Jo Ivens, de vaste dirigent van het Residentie-Koor. In het werk van Handel zingt Maja Schermerhoorn de partijen voor de solo sopraan en Marius van Altena de par tijen voor de solote nor. In het werk van Honegger voegen zich bij hen de alt Sylvia S< bariton Kruysen. Aangezien Honegger geen recitatieven ge bruikt, zal Kruysen als verteller optreden en de scènes in „Ko ning David" tot een geheel maken, waar bij koor en solisten ir oratoriumstijl com mentaar leyeren, vaak gebruik ma kend van psalmtek sten. Opmerkelijk zijn het melodrama over de bezwering van de heks van En- dor en enkele korte episoden waarin het illustrerende en be geleidende orkest zelfstandig optreedt (een cortège en een mars bijvoorbeeld). Op enkele dramati sche hoogtepunten worden de medewer kenden soms op een ongebruikelijke ma nier ingezet zoals in de indrukwekkende klaagzangen van Gil- bao waarin een voca liserend vrouwen koor met de decla matie is verweven. In het begin van deze beschouwing werd gezegd dat Handel en Honegger in deze stukken zo wel een contrast als een eenheid vormen. Die eenheid ontstaat doordat Honegger de oratoriumstijl wel met nieuwe vondsten uitbreidde maar ove rigens gebruik maak te van een vormtaal die zich uitstrekt van Handel tot die van zijn eigen tijdgeno ten JOHN KASANDER AMSTERDAM Na het aanbrengen van een laatste ver nislaag zal de Nachtwacht van Rembrandt in het Rijksmu seum volledig in ere zijn hersteld. Bovendien mag het pu bliek over een paar weken het immense schuttersstuk dan weer zonder de beschermende glaswand bekijken. De Nachtwacht werd in 1975 enorm beschadigd door een ge stoorde man die er met een mes twaalf krassen in kerfde. Een half jaar lang was hoofdrestaurateur Luiters Kuiper bezig met de herstelwerkzaamheden en tegelijkertijd het schoonmaken van het schilderij. Alle oude vernislagen werden daarbij wegge haald en er werd een nieuwe laag aangebracht. De Nachtwacht, die veel lichter van kleur geworden was, moest achter een gla zen wand geplaatst worden wegens het rondvliegende stof en de droogtijd van de lak. „Die glazen wand staat nu nog even voor het schilderij, voor een deel uit het oogpunt van veiligheid. Er bestonden al lang plan nen om de nachtwachtzaal ingrijpend te veranderen en in af wachting daarvan liet men de wand maar staan", aldus me vrouw Kolkman van voorlichting. Het Rijksmuseum zit echter op zwart zaad en geld voor een grote verbouwing is er niet. Een „grote schoonmaak" kon er echter wel van af en vanaf februari al zijn schilders en stoffeerders in de weer de zaal op te poetsen. Morgen al is het meesterstuk van Rembrandt weer te bezichti gen. Eind maart echter wordt het doek dan voor de tweede maal een week lang aan het oog onttrokken, voor de afwerking van de zaal. Wanneer begin april zowel Nachtwacht als zaal weer blinken, mogen de talloze bezoekers het schilderij zonder glas wand bekijken. Rijk de Gooyer en Benthe Forrer. DEN HAAG Aruba vormt het decor van de Neder landse speelfilm Sabine, waarmee het afgelopen week einde is begonnen. Onder regie van René van Nie wor den de hoofdrollen gespeeld door Rijk de Gooyer en Benthe Forrer, een 16-jarige scholiere uit Zoetermeer, gekozen uit 500 meisjes die in september en oktober vo rig jaar reageerden op de landelijke audities. Sabine wordt voor 90 procent op Aruba opgenomen, de rest in Nederland, waar Sjoukje Hooymayer en Hans Croi- set Benthe Forrer zullen bijstaan. Mat van Hensbergen staat achter de camera. Het verhaal plaatst Sabine op 15- jarige leeftijd tussen haar vader en moeder, die niet met elkaar zijn getrouwd. Sabine zal haar vader voor het eerst zien, maar de man is nauwelijks voor haar geïnteresseerd. Het meisje doet er alles aan om zijn aandacht te trekken, maar dat lukt haar pas. als zij in plaats van meisje een jon ge vrouw is geworden. ischop Simonis van Rot- rdam is maandagavond t ingegaan op vragen uit Diocesane Pastorale lad over de afwijzing van ter De Lange als volwas- ïenkatecheet ten dienste n het Diocesaan Pasto- al Centrum. De benoe- ingsaffaire kwam tijdens rondvraag van de DPR sprake vanuit de kring n Rotterdamse pastores cursisten van de pastora- school. tvraagd naar de motieven n de afwijzing zei de bis- iop dat deze kwestie een ak is van zijn persoonlijke rantwoordelijkheid. „Het is >eilijk in het openbaar te reken over een kwestie larbij een persoon betrok- n is". Daarom volstond jr. Simonis met de verwij- »g naar het communiqué, t de priesterraad van het •dom vorige week heeft uit geven. Hierin wordt gezegd t de meningen van bisschop C priesterraad fundamenteel rschillen inzake de visie op thodoxie. pluriformiteit en t 1 functioneren van het bis- loppelijk gezag. Volgens de cretaris van het Diocesaan storaal Centrum is drs. A. M. de Lange SCJ door bis- hop Simonis afgewezen daar j niet orthodox genoeg zou f n ten aanzien van de offi- F ele leer van de Kerk, met Jf me de moraal en de kerke- <e tucht betreffend, n aantal pastores van Rot- "dam voelt zich in het afwij zen van pater De Lange mede aangesproken. Cursisten van de pastorale school zijn van mening dat niet alleen de per soon van drs. De Lange is ge schaad, maar ook de geloofs gemeenschap die met hem sa menwerkt. De vragenstelster, zelf oud-cursist, vroeg de bis schop vertrouwen te hebben in zijn medewerkers. Pater de Lange is thans dekenaal kate- cheet in Vlaardingen. De agenda van de DPR was ditmaal binnen twee uur ge heel afgewerkt. Aan het begin herdacht de voorzitter, me vrouw drs. Els van Leuken, broeder Bertram Fekkes die 15 januari is overleden. Als DPR-lid heeft hij lange tijd op voortreffelijke wijze de notu len verzorgd. In de vergadering deed dr.ir. J.J.M. de Goeij, voorzitter van de Rotterdamse delegatie naar het Landelijk Pastoraal Over leg in het kort verslag van ruim zes jaar LPO, in het bij zonder de aanloop naar de na jaarszitting van het LPO die geheel over de catechese zou gaan. Volgens' dr. De Goeij is het LPO in de voorbereiden de vergadering waarin de taakstelling werd geformu leerd redelijk tegemoet geko men aan de wens van de Rot terdamse delegatie: gezins- en schoolcatechese worden sterk mede betrokken bij wat het LPO wil gaan doen. namelijk creatieve initiatieven ontwik kelen voor geloofsoverdracht tussen ouderen en jongeren boven 13 jaar, maar liet ook enige scepsis doorklinken. „In het thema wordt gesteld, dat de initiatieven gericht moeten zijn op het hervinden van vertrouwen in de eigen ge loofsbeleving van ouderen en jongeren om in wisselwerking samen als gelovigen het leven te leren aanvaarden en aan te druven. Daarin komt men alle knelpunten tegen waaro ver het LPO in de afgelopen jaren is gestruikeld", aldus De Goeij. De DPR besloot tenslotte na ampele bespreking de jaarcij fers van het bisdom over 1979 en de begroting 1981 goed te keuren. De Diocesane Pastorale Raad (DPR) van het bisdom Rot terdam heeft een commissie kernbewapening ingesteld, die voor 15 april een discussienota met vragen en stellin gen zal opstellen: Deze nota zal gebaseerd zijn op het Pax Christi-rapport „R.K. Kerk, Kernwapens en ontwape ning", en op bijdragen van de commissieleden. In dit verband wordt gedacht aan de vragen die kardinaal Wil- lebrands heeft geformuleerd. De commissie is samengesteld uit leden van de DPR, waaraan mogelijk een lid van het diocesaan bestuurscol lege zal worden toegevoegd. De samenstelling is op ver zoek van de DPR zodanig dat een meerzijdige benade ring van bet kernwapenvraagstuk verzekerd is. Wanneer de achterban zich over dit vraagstuk heeft uit- gepsroken, zal de DPR in september een advies aan kar dinaal Willebrands uitbrengen, zo is de bedoeling. Dat ook de paus zich kan ver gissen is gebleken toen hij het opnam voor een ontvoerde jongeman van 18 jaar uit de buurt van Venetië. Tijdens een toespraak op het St. Pietersplein in Rome deed paus Johannes Paulus II een klemmend beroep op de ont voerders, om Vincenzo Ribes- co vrij te laten. De ontvoerde jongeman heet echter Antonio Piarotto. Vincenzo Ribesco is de naam van een pater Sale- siaan, die zich op verzoek van de ouders van Antonio Piarot to in verbinding heeft gesteld met de paus om hem te vra gen een openlijk beroep op het geweten van de bandieten te doen. Blijkbaar is er toen een misverstand ontstaan waarbij een naamsverwisse ling heeft plaatsgehad. Er gaat overigens bijna geen week voorbij of de paus doet een dergelijk verzoek in een ontvoeringskwestie. Jaarlijks worden in Italië rond de 300 leden van vermogende fami lies ontvoerd. Gereformeerden zijn het vaker niet eens met de stelling „dienstplichtige militairen moeten kunnen weigeren om kernwapens te bewaken" dan leden van andere kerkge nootschappen of buitenkerkelijken. Dit blijkt uit een onderzoek dat de stich ting volk en Verdediging in samenwer king met de nv v/h Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft gehouden onder 994 Nederlanders van 18 jaar en ouder. Het onderzoek is door de SVV gepubliceerd in haar tweemaandelijks contactbulletin on der de titel „Het weigeren van dienst". Ge vraagd is naar de mening van de ondervraag den over het zogenaamde „totaalweigeren", waarbij de dienstweigeraar weigert een be roep te doen op de wet gewetensbezwaren militaire dienst en zo het risico van een ge vangenisstraf op zich neemt; over de „selec tieve taakweigering" door dienstplichtigen, waarbij dienstplichtige militairen bij voor beeld weigeren naar Libanon te gaan en over beroepsmilitairen die tegenstander zijn van kernwapens. In alle gevallen bleek dat gereformeerden het meest afwijzend stonden tegenover totaal- weigeren en selectief weigeren en in de meeste gevallen vonden dat er voor beroeps militairen die atoompacifist zijn, geen plaats moet zijn in het leger. Buitenkerkelijken daarentegen stelden zich in alle gevallen het minst afwijzend op, terwijl hervormden en rooms-katholieken een „tussenpositie" inna men.' Als illustratie hiervan geeft de SVV in het gepubliceerde rapport de tabel met reacties op de stelling: „dienstplichtige militairen moeten kunnen weigeren om kernwapens te bewaken". In totaal is 53 procent van de on dervraagden het met deze stelling eens. 24 procent is het er niet mee eens. Voor de her vormden liggen deze cijfers op resp. 47 en 37 procent, voor gereformeerden op 38 en 40 procent, voor rooms-katholieken op 48 en 34 procent en voor andere kerkgenootschappen op 36 en 38 procent en voor buitenkerkelij ken op 65 en 25 procent. Op 20 maart organiseert de Stichting Volk en Verdediging een conferentie over dienstwei- geren in het Congresgebouw in Den Haag. Jonge mensen hebben vol gens mgr. J. Bluyssen van Den Bosch rond sexualiteit, relatievorming en relatiebe leving tijd en ruimte nodig om op dat terrein de echte waarden te ontdekken en in hun leven toe te passen. De bisschop sprak gisteren op de jaarvergadering van de katholieke vrouwenorgani satie van de NCB in Til burg. Deze stond in het te ken van de bisschoppensy node van 1980 over het christelijk gezin. Daarover sprak ook dr. A. Vermeu len, studiesecretaris van het secretariaat van de r.k. kerkprovincie en theolo gisch adviseur van de Ne derlandse deelnemers aan deze synode in Rome. Mgr. Bluyssen merkte op dat men mensen neerslaat als men denkt te kunnen vol staan met het dwingend voor houden van idealen. Men moet jongeren bemoedigen, vertrouwen en in hun zoeken bevestigen. De heel andere inzichten op gebied van sexu aliteit en relatie dan vroeger, bieden binnen het gezin bij zondere kansen tot open dis cussie over fundamentele le venswaarden, meent hij. Maar dit blijft moeilijk vanwege het feit dat ouders en kinderen moeite hebben elkaar in deze zaken te verstaan en te ver trouwen. Bovendien zijn zij .bang elkaar op dit punt kwijt te raken. Volgens mgr. Bluys sen hoeven ouders echt niet alles goed te vinden wat hun kinderen ondernemen. Zij dienen voor hun overtuiging uit te komen, maar niets dwingend op te leggen. Wat betreft kerkelijke uit spraken zei de bisschop dat deze niet terzijde kunnen worden gelegd, maar wel op argumenten ondervraagd die nen te worden. Er moet een eerlijke uitwisseling van ar gumenten kunnen plaatsvin den. Het gaat in heel deze dis cussie volgens hem in feite vooral over concrete normen, niet om het feit dat elke man vrouw relatie vraagt om res pect, verantwoordelijkheid, trouw, harmonie tussen licha melijke en geestelijke intimi teit, aandacht voor de wereld buiten jullie twee. Op deze za ken legde mgr. Bluyssen ook de nadruk in de duscussie.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11