6?" Kondrasjin aan hartaanval overleden 1& fkg fkg Ikg X?° 9*> SOOgr Hou contact met deelgemeenten W, ÏTÏ» Veiling verdient zich meel in bevordering verkoop CC boeken [DINSDAG en WOENSDAG Mgr. Bluyssen: herindeling bisdommen bevoegdheid paus Vastenactie: geen procedure tegen deken Gelissen „Lust tot nuanceren is mij vergaan' Zieke Lefebvre bleef weg uit Rotterdam en Maastricht Hervormde synodr heropent debat j«; over kernenergie BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 9 MAART 1981 PA! verslagenheid hebben den van het Concertgebouw* orkest en de bezoekers van de zondagmiddagmatinee van zakelijk leider A.E. van Dantzig vernomen, dat de 67-jarige Kirill Kondrads* jin, naast chef-dirigent Hai- tink de vaste dirigent van het Amsterdamse ensemble, zaterdagavond aan een hart aanval was overleden. Zater dagmorgen nog had Kon drasjin de repetitie van zijn orkest bijgewoond omdat hij de Amerikaanse zangso liste in de vierde symfonie van Mahler wilde horen, 's Middags sprong hij te elfder ure in voor zijn ziek gewor den collega Klaus Ten nstedt, die niet in staat was de VAR A-matinee op de vrije zaterdag te leiden. Met veel succes dirigeerde Kon- drasjin toen onder meer de eerste symfonie van Mahler. Mogelijk heeft dat te veel van zijn krachten gevergd, want toen hij zich 's avonds in zijn Amsterdamse wo ning bezighield met een ge zelschapsspelletje, werd hij door de dood verrast Kondrasjin heeft reeds in het muziekleven van zijn Russi sche vaderland tijdens, maar vooral na de laatste Wereld oorlog een grote rol gespeeld, als leider van het Moskous Philharmonisch Orkest en ook als leider van het vermaarde Bolsjoi-theater. Hij was niet zo iong meer toen hij de kans kreeg regelmatig in net westen op te treden. Er deed zich ech ter de gelegenheid voor hem als vaste gast aan het Concert gebouworkest te verbinden en die kans werd door de leiding terstond aangegrepen. Kon drasjin was namelijk niet al leen een heel groot vertolker van het Russische repertoire in het bijzonder en het roman tische repertoire in het alge meen, maar hij was ook een orkesttrainer en een nauwge zet repetitor bij uitnemend heid. Dat hebben de leerlingen van de dirigentencursus van de NOS ervaren als hij deze jaarlijkse cursus onder zijn noede nam, wat komende zo mer opnieuw het geval zou zijn geweest. In 1978 gaf Kondrasjin na een gastdirectie in Amsterdam te kennen dat hij niet naar zijn vaderland wilde terugkeren, omdat hij behoefte had aan meer artistieke vrijheid zoals hij die in het westen had leren kennen. Hij verkreeg daarvoor de vereiste toestemming, werd toen ook als vaste eerste diri gent naast Haitink aan het Concertgebouworkest verbon den en vestigde zich in de Ne derlandse hoofdstad. Deze week zou hij met het nieuwe Concertgebouwkoor een uit voering geven van een hier weinig bekend werk van Rachmaninow: „The Bells". Ook de Nederlandse Opera re kende erop dat Kondrasjin weldra opvoeringen van Puc cini's „Turandot" zou dirige ren. Zondagmiddag is Kon drasjin herdacht met een uit voering van de „Verklörte Nacht" van Schönberg. Een tragische bijzonderheid bij dit overlijden is, dat de nog pas 55-jarige Klaus Tennstedt, voor wie Kondrasjin zaterdag middag inviel, verstek moest laten gaan omdat ook hij een hartaanval had gekregen, naar het schijnt vanwege een min der prettige bejegiging door het Parijse publiek na een op treden in de Franse hoofdstad. Tennstedt, die al in 1978 bij het Rotterdams Philharmo nisch Orkest furore maakte, was afkomstig uit Oost-Duits- land. Toen hij in 1971 artistiek leider en eerste dirigent werd van de Opera van Kiel was hij in het westen vrijwel onbe kend. Na een sensationeel de buut in 1974 met het Boston Symfonie Orkest maakte hij in de Verenigde Staten zo'n grote naam, dat hij overal werd ge vraagd. Waarom hij nu in Pa rijs zou zijn uitgefloten is hier tot op heden onbekend. Het is te hopen dat Tennstedt spoe dig en volledig herstelt Afgezien van de verslagenheid die in muzikaal Amsterdam over het plotselinge heengaan van Kondrasjin heerst, zal op korte termijn naar oplossingen gezocht moeten worden voor de concerten die hij de komen de weken zou gaan dirigeren. KASANDER Kirill Kondrasjin. ^maar j 1 Bovei fellenl; in da met ling 1 zittei i na. H (vochti fortuii js een wel worden gebracht. teveel voorbeelden va,;;n ve dukten, waarvan op r twee- tot driemaal worden aangevoerd t donderdag. De vrijdag" j duurt dan zo lang. c winkeliers die graag zé®, pen, het te laat v»nazeeD vroegtijdig uit de bank p Dat is niet alleen t voor die produkten dil teraan worden geveildr_° ook voor de klanten v. winkelier, want hij 1 minder variëteiten te De marketing leert di. optimaal aanbod tot eer.,, male vraag leidt. De landse markt met 25 j procent van de totale i ve gomzet is er belangrij noeg voor! Dus samen keting "zo luidt de oj king van de CCWS. De ling Marketing houdi® momenteel bezig met ee penproject, waarvan dj. voer gedurende januarCjerGn< met 50 procent is toegerP. tegenover vorig jaar, li tulpen nog onderverj woordigd waren aanl veiling. Nagegaan woif situatie met de geimpo de trosanjers hoe was en hoe hoog de prif de Nederlandse- en M I sche anjers. Er mag dus den gesteld, dat g< wordt naar wegen, o| een gezamenlijke aanpal de problemen te komen Keten van kansen Het lijkt allemaal op een wei- georganiseerde misdaden- reeks: in de nieuw uitgekomen pocket „Keten van kansen" van de hand van Stanislaw Lem, sterft een aantal mensen onder zeer verdachte omstan- middelbare leeftijd (plm 50 jaar), met een neiging tot kaal worden en veruit de meesten moesten op doktersadvies ba den in zwavelhoudende bron nen bij Napels. Bovendien reisden zij alleen, zonder gezin of familie, voorzover zij die tenminste hadden. Een gesjeesde ruimtevaarder wordt op het raadsel afge stuurd. Hij volgt precies de weg van een van de slachtof fers met als enige resultaat, dat hij, per toeval, betrokken wordt bij een aanslag op het vliegveld van Rome. Niettemin wordt het raadsel, mede door die aanslag, met veel moeite ontsluierd. De be trokken slachtoffers waren, door hun levensomstandighe den, als het ware voorbeschikt om, als gevolg van een keten van kansen, besmet te worden met de gifcombinatie, die leid de tot een vorm van vervol gingswaanzin en daaropvol gende zelfvernietiging. Een in genieus opgezet verhaal, dat enige reden tot nadenken geeft, gezien het feit, dat lucht en grond volgestouwd zijn met ongerechtigheden van allerlei aard. Stanislaw Lem: „Een keten van kansen". Uitg. Luitingh BV Laren. Prijs f 9,90. 10 EN 11 MAART KARBONADE voor de boterham LEVER WORST 1 C? 1 1 er HONSELERSDIJK De Coop. Centrale Westlandse Sierteeltveiling (C.C.W.S.) te Honselersdijk bezit sinds enkele maanden een speciale afdeling ten behoe ve van de marketing. Dat wil zeggen, de afdeling houdt zich in het bijzonder bezig met wenselijkheden en eisen tot bevordering van de verkoop van het produkt. Het is opvallend dat ook in een te Aalsmeer gehouden vergadering van het bestuur van het Bedrijfschap voor de Groothandel in Bloemkwe- kerijprodukten, onlangs de noodzakelijkheid werd uitge sproken tot beter overleg met de bloemenveilingen, met vrijwel hetzelfde doel. Het is waarschijnlijk ten ge volge van de nog steeds aan- zwellende stroom van bloe men en planten, plus de toe nemende concurrentie door andere landen, dat gezamen lijk in dezelfde richting wordt gedacht. Er kan niet worden gezegd dat tot dusver het terrein van de „marketing" werd ver waarloosd. Er wordt onder meer door het Bloemenbu reau Holland al aardig wat gedaan, bijzonder in het bui tenland en daar is niet voor niets zo'n kleine tien miljoen gulden ten behoeve van pro paganda in 1981 beschikbaar gesteld. Maar ook „van-huis- uit" wil men er meer aan doen hetgeen ook blijkt uit het initiatief van de CCWS. Genoemd Bedrijfschap stelde dat de ondernemers in de ex port en binnenland werk zaam, te weinig contacten on derhouden. Er is dan ook reeds een nota samengesteld door secretaris mr. H. L. Sprenger, om tot het gewen ste doel van nauwer samen- werking te komen. Er zijn in de nota weliswaar geen aan bevelingen gedaan, maar er is wel een analyse getrokken met genoemde conclusie. De aanvoer van bloemen en planten wordt steeds groter, zo wordt geconstateerd. In kwekersland is zo langza merhand een „industriële re volutie" aangebroken. De be langen van handel en veiling schijnen evenwel nogal eens te verschillen. Ook hier dus een duidelijk geluid! Verpakking Maar de veiling wil niet ach ter bliven en in het contac torgaan van de CCWS wekt het bestuur de leden daartoe op. Er is dus een afdeling Marketing ingesteld, die zich met allerlei vraagstukken be zig houdt. Die betreffen on der meer verpakking, goede renindustrie, promotie, pro- duktinformatie en prijsvor ming. Wat dit laatste betreft, maandelijks vindt een prijs vergelijking plaats tussen die aan de CCWS en andere vei lingen. Meegedeeld wordt dat de gemiddelde prijzen aan de CCWS in vergelijking met die aan een andere belangrij ke bloemenveiling het hoogst waren. Voor slechts twee soorten waren zij lager. Van uit standsorganisaties en N.T.S. worden landelijk Mar- ketingcursussen georgani seerd. Vastgesteld is dat het verbruikscijfer in Nederland voor bloemen en planten tot het hoogste in Europa kan worden gerekend. Het is ge bleken dat de binnenlandse handel zijn inkooppiek op donderdag heeft. Die middag en vrijdagmorgen worden de winkels en andere verkoop plaatsen het meest voorzien. Gezamenlijk „We moeten er met z'n allen voor oppassen dat de Neder landers die zo vaak een bloe metje meenemen, op' vrijdag kunnen kiezen uit het totale fiakket snijbloemen. We zul- en er dan gezamenlijk voor moeten zorgen dat op don derdag alles in voldoende mate aan de veiling te koop is", aldus genoemd contactor gaan. Dan is veertien procent van de weekaanvoer zoals dat het geval is, te weinig. Dit geldt temeer omdat een aantal variëteiten gewoon niet op de veiling zijn, omdat al de bloemen die op donder dag niet komen, op vrijdag Mgr. J. Bluyssen van 's-Hertogenbosch heeft vrijdag met zijn staf en naaste medewerk(st)ers de ontwik kelingen in de kerk van Nederland en in zijn bisdom besproken. Daarbij kwam ook de eventuele herver deling van het bisdom aan de orde, waar de bisschop tegen is en waarvan zijn naaste medewerk(st)ers zei den dat zij heilloos is. Mgr. Bluyssen verklaarde dat de argumenten tegen verdeling uit 1969 nog steeds op gaan en dat hij die aan de commissie voor studie van herverdeling van bisdommen bekend zal ma ken. Hij kondigde aan dat een uitvoerige discussieno ta over het nut van een onverdeeld bisdom in de maak is. Deze nota wil hij bespreken met alle in spraakorganen van het bisdom, zoals in het verleden met alle beleidsstukken is gebeurd. De bevoegdheid rond herverdeling van bisdommen ligt echter uitein delijk bij de paus en diens medewerkers. De kwestie van een eventuele herverdeling hangt volgens de bisschop en diens medewerk(st)ers nauw samen met het beleid dat Mgr. Bluyssen in de afgelo pen 15 jaar heeft gevoerd. Op een studiedag op 7 mei voor de staf en naaste medewerk(st)ers van het bis dom zal het gevoerde beleid worden geëvalueerd en het beleid voor de komende jaren worden besproken. Een eventuele ontwerpnota inzake het beleid in de toekomst wil mgr. Bluyssen wederom bespreken met de geloofsgemeenschap in zijn bisdom. Het beraad van vrijdag was een vervolg op een eerdere bijeqen tei komst van 12 februari, waar soortgelijke vragen f" ^aar sprake kwamen. Deelnemers waren naast de b[' schop, diens vicaris-generaal en territoriale vicarje.aca(j sen, alsmede de bisschoppelijk gedelegeerden va nog oecumene, religieuzen en catechese en de hoofd|emt. f van de verschillende bisdommelijke diensten en rilden 1 naaste medewerk(st)ers. ze 30 vfeest. De landelijke Bisschoppelijke Vastenactie zal geen pro cedure beginnen tegen de deken van Gennep, dr. G. Ge- lissen, die onlangs een aanval heeft gedaan op de lande lijke vastenactie en de rooms-katholieken van Neder land heeft opgeroepen om de Limburgse Vastenactie van bisschop Gijsen te steunen. Dit heeft de voorzitter van de landelijke vastenactie, drs. J. Steegmans, zaterdagavond via de Regionale Omroep Zuid laten weten naar aanleiding van een verzoek van vijftig Limburgse priesters om tegen deken Gelissen van Gennep een procedure aan te spannen. Onder meer, aldus deze priesters, vanwege zijn uitlatingen als zou de landelijke vas tenactie „communistisch en marxistisch getint zijn". Het bestuur van de landelijke vastenactie van alle bisschop pen uitgezonderd monseigneur dr. J. Gijsen van Roermond, die een eigen actie voert, heeft besloten, aldus Steegmans, geen procedure te beginnen. Vooreerst niet omdat dit niet zinvol is en vervolgens niet omdat het onzeker is of zo'n procedure wel haalbaar is. De Limburgse priesters hadden namelijk om een kort geding gevraagd. Wel zal de landelijke vastenactie maandag in een folder die aan 50.000 rooms-katholieken wordt toegezonden, waardig protesteren tegen de aanval van deken Gelissen. Steegmans zei te hopen dat daarmee een eind komt aan al het geruzie rond de twee vastenacties. BRIEF AAN HERVORMDE KERKENRADEN: De hervormde kerkenraden moeten vol harden in het gesprek met minderheids groepen binnen een gemeente. Dat komt in een brief te staan die de Nederlandse Hervormde Kerk aan hun gemeenten gaat sturen. Tot het schrijven van die brief be sloot de geenerale synode van de Neder landse Hervormde Kerk vrijdag in Doorn met kleine meerderheid. Aanleiding is het overzicht van het kerkelijk en geestelijk leven van 1975 tot 1979 van de visitatoren-generaal in de Nederlandse Her vormde Kerk. Dat college is belast met het onderzoek naar het reilen en zeilen van de hervormde gemeenten. In dat overzicht staat dat tussen de kerkenraad van een gerefor meerde bondsgemeente en die van de deelge meente in dezelfde plaats vaak ieder contact ontbreekt. „Alsof men niet tot dezelfde kerk behoort". Een deelgemeente is een minder heidsgemeente van een andere dan de heer sende plaatselijke modaliteit. In de brief aan de hervormde gemeenten wordt de kerkenraden verder gevraagd nieu we vormen van gemeenten zoals basisgroe pen kritische gemeenten, actiegroepen en oe cumenische gemeenten niet af te stoten, maar „de discussie levendig te houden tot voordeel van de gemeente en van bedoelde groepen". Tenslotte zal de kerkenraden onder meer ge vraagd worden de inhoud en de functie van de prediking eens ter discussie te stellen, at tent te zijn op het houden van diensten voor gehandicapten, meer te doen aan jeugdwerk en uit te zoeken waarom jongeren „afhaken". Synode-adviseur dr. W. E. Verdonk, kerke lijk hoogleraar te Leiden, sprak zich uit tegen het sturen van een brief aan de kerkenraden omdat die volgens hem verwarring zou stich- s luim ;riem 1 erelid jeugd I knop It ze. ien g< Instil DS. ROOS OVER ZUID-AFRIKA: „De lust tot nuanceren is mij vergaan toen we in aanraking kwamen met de zogenaamde thuislanden van de niet- blanke bevolking in Zuid-Afrika. Het is om te huilen dat in zo'n rijk land waar gen dit verslag ter sprake. Balke, die vorig jaar ook in Zuid-Afrika is geweest, noemde de situatie daar ge nuanceerder dan hij van tevoren had ge dacht. De tegenstellingen in Zuid-Afrika de blanken zo welvarend leven de niet- zijn niet alleen het gevolg van etnische blanken gedeporteerd worden naar ver- laten gebieden, die je in de Sahel ver wacht". Zo reageerde synode-praeses ds. factoren, zei hij. Hij riep de Jlervormde Kerk op met alle groei in gesprek te blijven. C. B. Roos (Amsterdam) op de kritiek van ds. W. Balke (Den Ham) op het ver- Ds. Roos verwees in zijn antwoord naar slag van de reis die Roos vorig jaar okto ber met zijn gereformeerde collega C. Mak naar Zuid-Afrika had gemaakt. Za terdag kwam op de synode te Drieber- het synodebesluit van februari 1978, dat de solidariteit met de niet-blanke kerken bepalend moet zijn voor de betrekkingen met de christelijke groepen in Zuid-Afri ka. Het is de stellige indruk, aldus het verslag, dat de broederkring de „meest zuivere gesprekspartner" voor de Her vormde Kerk is. Hierin hebben predi kanten uit verschillende Zuidafrikaanse kerken elkaar gevonden in hun afwij zing van de apartheid en in hun moed om hiervan de financiële consequenties te dragen, zo zei ds. Roos. Zij willen „ernst maken met de profetische taak van de kerk ten opzichte van de onder drukkende structuren en wetten in Zuid-Afrika", aldus de beginselverkla ring van de Broederkring. Rond 250 aanhangers van de uit zijn ambt Schmidberger met assistentie van een an- gezette rooms-katholieke aartsbisschop dere Duitse priester en een diaken de mis Marcel Lefebvre hebben zaterdagmiddag op. in het Rotterdamse restaurant Engels een Schmidberger zei dat mgr. Lefebvre nog dit mis bijgewoond volgens de oude ritus van jaar naar Nederland hoopt te komen, „omdat voor het Tweede Vaticaans Concilie. Een nier de nood onder de rooms-katholieken het ongeveer gelijk aantal woonde de mis bij grootst is". Vele bisschoppen zijn in verwar- die zondagmiddag werd opgedragen in een ring, aldus pater Schmidberger die zijn pries- daan maar hij is niet consequent en ziet niet ruim honderd. Zij zijn verenigd in de Pius X- in dat gehoorzaamheid aan God boven die broederschap die in Nederland nog geen af- aan kerkelijke leiders gaat, aldus pater deling telt. Volgens pater Schmidberger ligt Schmidberger. Hij zei ook vurig te hopen dat het in de bedoeling ook in ons land binnen de verzoening tussen aartsbisschop Lefebvre twee jaar een afdeling van deze broederschap en de huidige paus, Johannes-Paulus II niet op te richten. lang op zich zal laten wachten. Er was al Alvorens de mis volgens de oude ritus begon, sprake van enige toenadering van de zomer namen diverse aanwezigen deel aan de privé- zaal van het Maaspaviljoen in Maastricht, terstudies heeft gedaan aan één van de vijf maar bepaalde curie-kardinalen in Rome biecht. Tot de aanwezigen behoorden niet al- T" com,'n";M -»»i hebben dit weten te verijdelen, zo verklaarde leen Nederlanders maar ook Belgen en Duit- In beide gevallen kon de aartsbisschop seminaries oude stiil die door aartsbisschop zelf niet aanwezig zijn vanwege een Ion- Lefebvre zijn gesticht gontsteking, waarvoor hij veertien dagen De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gij- Eeleden werd opgenomen in het zieken- sen, die zijn gelovigen had opgeroepen niet uig van het Zwitserse Sierre. in zijn aan deze dienst deel te nemen, is net als plaats droeg de Duitse pater Ferdinand aartsbisschop Lefebvre de ware rk-leer toege- Schmidberger. Mgr. Lefebvre heeft tijdens sers. Het aantal jongeren was zeer gering. En- zijn recent verblijf in Mexico, waar hij 2.500 kele jongeren, onder meer studenten van rk- rooms-katholieken het vormsel heeft toege- theologische hogescholen, lieten tijdens de diend, een dubbele longontsteking opgelopen, discussies merken het niet eens te zijn met de Het aantal priesters dat hem volgt bedraagt opvattingen van aartsbisschop Lefebvre. ten in de gemeenten. Hij vond dat het ove/ zicht van de visitatoren-generaal voorbij gin aan bijvoorbeeld de problemen van onvoll^nen" dige gezinnen, drugsverslaafden, krakers et Yfr een probleem als werkloosheid. „Dit rappor, had net zo goed in 1960 geschreven kunnei^aa j worden", aldus Verdonk. Dunde De synode besloot de visitatoren-generaal ^aaier vragen voortaan meer aandacht te bestede;00* aan net vele pastorale en diaconale bezoek werk dat zieken- en bejaardenbezoekers, at tieve vrouwengroepen en de hervormd vrouwendiensten verrichten. Jdspeci De Hervormde synode heeft zaterdag de discussie over Hemaal (kern)energievraagstuk heropend, die donderdagavojien. I abrupt was afgebroken na aanvaarding van het ordevoorsi Uitg.l van ds. S. Meijers (Leiden). De synode besloot toen het deliwer zi te schorsen tot de volgende zitting (in juni), waar vooral jl 6,9ï zedelijke achtergronden van het energievraagstuk bespitonen ken zullen worden. Zowel ds. R. Mooi (secretaris-generidjelief van de Nederlandse Hervormde Kerk) als ds. J. E. van Veiwat h (secretaris van de Raad voor Overheid en Samenlevirfderen toonden zich toen teleurgesteld over de vertraging die hitiebewv door zou ontstaan. drage Op voorstel van het moderamen besloot de synode zaterdren die de volgende punten: jocht d 1.) Via de kerkeraden de gemeenteleden op te roepen tie nek deelneming aan de brede maatschappelijke discussie ovt kunn (kern-)energie, waarbij zij grote aandacht dienen te bestedk vol aan de ethische aspecten van de zaak. Ter voorbereidijr de k daarvan wordt de brochure „Energie, de toekomst on(t2) zit ogen zien" beschikbaar gesteld- hoe 2.) Het breed moderamen zal van een overleg met de Ra# restai voor Overheid en Samenleving een nota opstellen over Old) vc eigen inbreng van de kerk en de ethische kanten van li maar energievraagstuk. Deze nota komt op een volgende verga<ffeestju ring in behandeling. feen wai 3.) Op grond van deze nota zal de synode in een brief aanjÊ bandj gemeenten een inhoudelijke bijdrage leveren. op te 4.) De provinciale kerkvergaderingen in classes wordt rf' vraagd de gemeenteleden bij te staan aan de brede ma^_ schappelijke discussie. PBHI

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8