.Voorstellen Van der Louw over wangbehandeling kloppen niet' iljarden §ezuinigen p sociale Collegeld LBO schept irecedent Geen arbeidstijdverkorting zonder loon in te leveren Uitkeringen Arrestaties in Moskou tijdens internationale vrouwendag Overheid kan 30 miljard meer aan belasting binnenhalen ijf doden in verkeer fok Nederland fokt irkens met hormonen PPR Minister Ginjaar: illegale storters zwaarder straffen HARDE VOORWAARDE VAN ALBEDA: Weststraten jr. lijsttrekker EVP "--iNNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 9 MAART 1981 PAGINA 5 klijke van ui teem van Hij mal De tWÊ Mem g vertelll de wij| De Lint avond,1 ?n aanzi dit ont e onder msten, 'ERDAM „De voorstellen burgemeester Van der Louw en louder Van der Have van Rotter- over de dwangbehandeling van tarst verslaafden gaan uit van iderstellingen die niet helemaal zijn". Dit schrijven enkele des- ligen op het gebied van de drug- ilematiek in een brief aan mi- Wiegel van binnenlandse za- jens de deskundigen, die in een ;groep bijeen kwamen op initiatief van de Jellinekkliniek in Amsterdam, gaan Van der Louw en Van der Have er in hun voorstellen ten onrechte van uit dat er een verband bestaat tussen criminaliteit en openbare orde aan de ene kant en de zwaarst verslaafden aan de andere kant. De werkgroep bestrijdt dit uitgangspunt omdat de groep zwaarst verslaafden in verhouding met de rest, erg klein is. In de tweede plaats verwacht men volgens de werkgroep succes van dwangbehandeling, terwijl die methode niet alleen nog niet be staat, maar ook juridisch niet mogelijk is. De deskundigen leggen uit dat de drug sproblematiek een maatschappelijk probleem is, dat niet valt „op te lossen". Hoogstens kan men denken aan „be heersing", aldus de werkgroep. Een dwangbehandeling kan soms een mo ment van bezinning zijn, maar zelden een gunstige conditie voor een behan deling", zo staat in de brief. Het derde punt dat de werkgroep bij Wiegel onder ogen heeft gebracht, is het uitgangspunt, dat er genoeg geld en openbare voorzieningen voor de uit voering van de plannen zouden zijn. Volgens de werkgroep zijn die midde len echter dikwijls niet aanwezig en hebben Van der Louw en Van der Have „de onvoorstelbare hoeveelheid" benodigde financiën niet goed doorzien. In dit verband wordt gewezen op de praktijk in de Verenigde Staten waar men niet vanwege gebrek aan succes, maar door geldgebrek op de dwangbe handeling is teruggekomen. in ruilbei bezoeke* n de pr\ a^ATSSECRETARIS DE GRAAF: lijspel i derhah ie avon (Van onze parlementaire redactie) A rB HAAG De komende vier jaar zal zeker nog eens Aan zes miljard gulden bezuinigd moeten worden op de •enaam^ie uitkeringen, wil de overheid uit de rode cijfers ko- Dje stellige verwachting heeft staatssecretaris De ran 4 gv^f van sociaie zaken zaterdag in een radioprogramma Esproken, a tis gaa tal met name kunnen gebeuren door de aanvullende bedra- die bepaalde (alleenstaande) uitkeringstrekkers krijgen, ge- ilijk aan af te schaffen. Onder bepaalde omstandigheden ;en ww-ers, aow-ers en wao-ers een extra toelage. heeft hibejaard echtpaar bijvoorbeeld krijgt nu aow, gebaseerd op f bebaaJVettelijk minimumloon. Een alleenstaande bejaarde krijgt 70 DaPnt van dat bedrag, maar ontvangt in een aantal gevallen achttien aanvulling tot 80 procent. „Die aanvulling is niet nodig regere/jient in de komende jaren te worden weggewerkt", meent JttroonS raaf. trnooi ojens de staatssecretaris zal de overheid als grootste werkge- fnogelijk al in januari '82 haar traditionele positie als trend- pr van het bedrijfsleven moeten verlaten, zodat de ambtena- nog meer moeten gaan inleveren. „Als het water ons tot de fen komt zal de overheid zelf de norm moeten aangeven voor j Joogte van de lonen en de sociale voorzieningen", aldus de ^""Asecretaris. Zoef$raaf deed overigens wel de toezegging dat de koppeling het minimumloon en het sociale minimum, de zogenaam- rkste Jetto"netto'koppeling, zal blijven bestaan. Hij zei duidelijk Kocke te voelen voor het plan van het kamerlid Weyers (CDA), van ianen voor gehuwden of samenwonenden te beperken: „Die Kocke ZOU zeer onverstand'ë zijn, want met name de gehuwde veen u zou daardoor nauwelijks meer de mogelijkheid krijgen isfturg. gaan werken" aguara Bij een verkeersongeluk in het Overijs- va Brederwiede zijn dit weekeinde drie jongelui om het tentoof1 gekomen. >end dot ie de eluto.waarin ZÖ zaten vloog uit de bocht en kwam in vijftien van 14.tr dieP water terecht. De drie jongens van 21, 15 en 16 jaar ndag verdronken. en botsing tussen twee personenauto's in Driebergen zijn za- Jgnacht twee mensen om het leVen gekomen. Het zijn een xige jongeman uit Langbroek en een 15-jarige jongen uit bergen. Vijf andere inzittenden van beide auto's raakten ir gewond. Over de oorzaak van beide ongelukken is niets fGENIEURSVERENIGING: 1 HAAG Het invoeren van collegegeld voor Hoger Beroeps Onderwijs (HBO), kan gemak- jk leiden tot soortgelijke stappen om kosten af rentelen op studerenden en hun ouders, die toch latief hoge lasten dragen. Dit schrijft de Neder- Ingenieurs Vereniging Niria in een brief aan eede Kamerleden. iveede Kamer moet zich nog uitspreken over het voorstel 1 minister Pais van onderwijs en wetenschappen tot invoe- I van collegeld van het HBO, om de onderwijsbegroting slui- 1 te maken. Niria wijst er op dat HBO-studenten nu al maximaal vijfhon- I gulden schoolgeldbelasting per jaar betalen afhankelijk van iinkomen van de ouders. Daarboven kent praktisch elke /-instelling een schoolfonds waarin bedragen van enkele lerden tot ruim duizend gulden gestort moet worden. Vol- I de Niria betekent dat met collegeld „een onbetaalbare last, als mogelijk gevolg het voortijdig afbreken van de studie". «el Inspecteuren van de Belgische gezondheidszorg len in drie Belgische slachthuizen varkens aangetroffen ^afkomstig waren uit Nederland en die met hormoonpre- rfatcn waren opgefokt. figenomen wordt dat een hoog hormonengehalte kanker en irteafwijkingen bij mensen veroorzaakt. De Europese Ge- ischap stelde eerder een totaal verbod in op het gebruik van ionen bij voor de slacht bedoelde dieren. In Nederland wer- onlangs Belgische varkens aangetroffen, die met hormonen bewerkt. De Nederlandse minister Braks hield toen bij ho en bij laag vol dat Nederlands slachtvee hormoon-vrij is. Pompbediende neergestoken GRONINGEN Een 18-jari- ge pompbediende uit Gronin gen is gistermiddag, terwijl hij bij de kassa zat, door twee nog onbekende mannen in de rug aangevallen en tweemaal met een mes gestoken. Met een ge perforeerde long is hij in het Academisch Ziekenhuis "opge nomen. De overvallers waren het kantoortje via een zijdeur binnengekomen. Zij hebben geen woord gezegd en onmid dellijk gestoken. Zij zijn er daarna met 1650 gulden uit de kas vandoor gegaan. De pomp bediende zag, liggend op de grond, nog kans zijn baas te bellen en hem van de overval op de hoogte te stellen. Volop belangstelling voor informatie over „Vrouwen en de crisis" op de internationale vrouwendag in Den Haag. AMSTERDAM Terwijl enkele hon derden vrouwen in Amsterdam demon streerden tegen het geweld werden gis teren in Moskou elf vrouwelijke leden van de pinkstergemeente gearresteerd. Zij hielden een demonstratie voor het recht om naar het Westen te emigreren. De demonstraties, die in Europa maar ook daarbuiten vele duizenden vrouwen op de been brachten, werden gehouden in het kader van de internationale vrouwendag. Een centraal thema was er niet, zodat het kon gebeuren dat vrouwen in Amsterdam demonstreerden voor afschaffing van het geweld en in Rome het zelfbeslissings- recht bij de acties centraal stond. In Den Haag was het thema de economi sche crisis en de gevolgen daarvan voor de vrouw. In een een gezamelijke verkla ring die de vrouwen uitgaven, eisen zij onder meer werktijdverkorting per dag, gekoppeld aan een betere kinderopvang. Zij wensen verder dat in Den Haag de schooltijden van alle scholen worden ge lijkgesteld. Bovendien eisen de Haagse vrouwen dat elke vrouw individueel recht krijgt op een uitkering, los van het gezins inkomen. De internationale vrouwendag leidde al leen in Moskou tot incidenten. Daar ont vouwden elf vrouwelijke leden van de pinkstergemeente voor het parlementsge bouw spandoeken met de teksten: „Geef ons vrijheid" en „Laat ons uit de Sovjet- Unie". Binnen drie minuten werden de demonstranten door de geheime politie weggesleept. Over het lot van de gearres teerde vrouwen is verder niets bekend. DEN HAAG De overheid zou in één klap uit alle finan ciële problemen zijn, wanneer het haar zou lukken alle be lasting te innen, die nu te weinig binnenkomt Per jaar wordt er minstens 30 miljard gulden belasting te weinig be taald. Dit plan heeft PPR-lijsttrekker Ria Beckers zaterdag in een ra dioprogramma ontvouwd. Daarmee zou het volgens haar niet meer nodig zijn om op een groot aantal gemeenschappelijke voorzieningen te bezuinigen. Mevrouw Beckers schat dat er door •zwart werk ongeveer 18 miljard te weinig aan belastinggelden naar de schatkist vloeien. Zo'n 12 miljard gulden gaat aan de neus van de fiscus voorbij dankzij de belasting die door dochterondernemingen van Neder landse bedrijven in het buitenland wordt betaald. Volgens me vrouw Beckers moet er dan ook een wet komen die dochteron dernemingen verplicht belasting te betalen in het land van het moederbedrijf. NU AL VIERDUIZEND ILLEGALE STORTPLAATSEN DEN HAAG In ons land bestaan nu al vierdui zend illegale stortplaatsen. Dat zijn er duizend meer dan oorspronkelijk is aangenomen. Er zijn sterke aanwijzingen dat er op 800 stortplaatsen gif stoffen liggen; bij twee- tot driehonderd zijn drin gend maatregelen nodig. Deze nieuwe cijfers heeft minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhy giëne zaterdag voor de VAR A-radio bekendge maakt. Volgens Ginjaar moeten de geldboetes voor het illegaal storten omhoog. Nu gaat het nog om bedragen van 25.000 tot 50.000 gul den. „De controle kan nog zo goed zijn, illegale stortingen zullen er toch blijven. Daarom moeten er zwaardere straffen komen", aldus Ginjaar. Het verwijderen van de gifstoffen op de illegale stortplaatsen zal de eerstkomende jaren naar schatting driehon derd miljoen gulden per jaar gaan kosten. Albeda DEN HAAG Minister Albeda van Sociale Zaken heeft voorafgaand aan het overleg met de sociale partners op 11 maart de kei harde voorwaarde gesteld dat er geen spra ke kan zijn van arbeidstijdverkorting met behoud van loon. „arbeidstijdverkorting kan alleen leiden tot extra werkgelegen heid, indien men bereid is om daarvoor in tc leveren", zo heeft de bewindsman zaterdag voor de radio gezegd. Albeda noemde de FN V-eis voor de cao van de Rotterdamse havencontainerbedrijven (arbeids tijdverkorting plus extra arbeidsplaatsen in ruil voor de 2 procent prijscompensatie) een regel rechte ontduiking van de loonmaatregel. Overigens is het ultimatum in de Rotterdamse haven drie dagen uitgesteld en loopt nu pas morgennacht af. De afgevaardigden van de containerbedrijven ECT en Unicentre gaan te rug naar de onderhandelingstafel voor overleg met de havenwerkgevers. De ledenvergadering van de vervoersbonden FNV zal zich daarna over een eventueel principe-akkoord uitspre ken. FNV-loondeskundige Drabbe zei in een reactie op de uitlatingen van Albeda dat de minister daarmee ver buiten zijn boekje is gegaan. „De loonmaatregel verbiedt niet wat wij doen. Wat Albeda nu doet is betekent een inbreuk op de cao-onderhandelingen", aldus de FNV-woord- voerder. Artsenverbond blijft vechten tegen „vrijheid om te doden" UTRECHT Het Neder- lands Artsenverbond (NAV), een organisatie met ruim duizend leden, zal zich blijven verzetten tegen „de vrijheid om te doden". Vol gens voorzitter dr. K. F. Gunning zal het NAV zich blijven verzetten tegen abor tus en euthanasie. Hij zei zaterdag op de leden vergadering van het Artsen verbond: „Wij zullen nooit het hoofd in de schoot kunnen leggen zolang onze samenle ving onze medische stand wil gebruiken voor het doden van ongewenste medemensen". Hij verwees daarbij naar het abor tuswetsontwerp waarover de Eerste Kamer zich nog moet uitspreken. Gunning hekelde het boekje „Verantwoorde eut hanasie" dat de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie de artsen eind vo rig jaar heeft toegezonden. In plaats van op een verantwoor de manier de in nood verke rende patiënt te beschrijven, geeft deze brochure alleen maar aan hoe men een patiënt zo snel mogelijk kan doden, al dus Gunning. Voprzitter Weststraten (links) en vice-voorzitter Tas ap- plaudiseerden zaterdag enthousiast toen „hun" EVP een feit werd. DRONTEN Rien Weststraten jr. uit Vlaardingen is dit weekeinde tijdens het oprichtingscongres van de Evangeli sche Volkspartij tot lijsttrekker voor de komende verkie zingen gekozen. De vader van Weststraten is voorzitter van de EVP, een partij die bestaat uit ontevreden CDA-leden. De partij stelde in Dronten het verkiezingsprogramma vast. Punten daaruit zijn ondermeer het afstoten van alle Nederland se kerntaken en het afwijzen van plaatsing van nieuwe middel lange afstandraketten, sluiting van de kerncentrales en bouw van 120.000 woningen per jaar. Op het congres werd duidelijk dat de EVP geen lijstverbinding zal aangaan met de PPR. Schoolverlaters hebben weinig op met politiek (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De belangstelling van 16- en 17 jarigen voor de poli tiek is zeer gering. Dit blijkt uit een enquête die in opdracht van het blad voor schoolverla ters „Wat Nu" is uitge voerd. Slechts 18 procent geeft op écht in politiek geïnteresseerd te zijn. Met name bij de groep wer kende jongeren is de politieke belangstelling zeer laag, slechts 8 procent. Tussen jon gens en meisjes bestaat een groot verschil: 24 procent van de jongens zegt in politiek geïnteresseerd te zijn, bij de meisjes is dat 14 procent. 38 procent van de 16- en 17-ja- rigen weet niet op welke partij hij of zij moet stemmen. Daar entegen wil slechts een kleine 40 procent stemrecht hebben. De PvdA heeft deze groep jon geren verreweg de grootste voorkeur met 35 procent. D'66 komt als tweede uit de bus met maar liefst 22 procent van de stemmen. CDA en VVD sco ren resp. 16 en 12 procent. Min. tem.: omstreeks 8 graden. Max. temp.: omstreeks 12 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent. Kans op een geheel droog et- Weinig verandering maal: 20 Procenl- DE BILT (KNMI) - Het ko mend etmaal komt er niet veel verandering in het huidige weertype. De scheidingslijn tussen vrij zachte en vochtige lucht boven Frankrijk en Zui- d-Engeland en wat drogere en koelere lucht boven Midde- n-Engeland, Schotland en De nemarken, blijft dicht bij ons land. Mogelijk dringt vannacht de drogere lucht met enkele opklaringen korte tijd tot over het noorden van ons land door, maar morgen bevinden we ons weer geheel in de vochtige lucht met veel bewol king, waaruit nu en dan wat regen of motregen zal vallen. De middagtemperatüren lig gen morgen weer rond de der tien graden. De wind blijft matig tot krachtig uit zuidwest tot west. Vooruitzichten voor woensdag: Zacht weer met nu en dan re gen. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Itmp Itmp *1*0 Lh. R'dam Vllsslngen i Z.-Limburg i Aberdeen Athene Innsbruck Klagenturt Kopenhagen Luxemburg Stockholm Casablanca Las Palmas zw bew. 19 10 mist - 3 onbew. 23 15

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5