Siciliaans avontuur doet bollenbedrijf de das om Protest tegen vestiging glastuinbouwindustrie Akkoord op tanker „Ares REGIOUOURINAAL 1 3e n REGIOMOURINAAL P rf&=FECT/£yat /frFO77/£&R0VrE (aFFECT/ayai&vrB 72,2? 7°) LEIDSE SPAARBANK S Juiste plaats peperbus nog niet gevonden 1NN RABOBANK HANDHAAFT STILZWIJGEN ROND MILJOENENCLAIM Fraai mozaïek voor jubilerende kerk Fietser gewond Jongeren klommen op dak NZH-bus P Diefstallen uit auto's REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 9 MAART 1981 PAGINJ LISSE/AB1NGDON (VS) De Amerikaan se xechter in het district 'Harford County' zal zich in juli van dit jaar moeten uitspre ken over de schadeclaims die de Nederland se Rabobank en C.M. van Trigt, voormalige mede-eigenaar van de Hillegomse BV Lan- gelaan-Hulsebosch Export, tegen elkaar heb ben ingediend. De rechtbank zal zich voor de vraag gesteld zien of het opzeggen van een hypotheek- en exportkrediet op 14 juli 1977, in strijd met eerdere (schriftelijke) toezeggingen, al dan niet rechtmatig is ge weest Van Trigt tegenwoordig directeur van de tuincentra 'Windmill Garden Cen ters' in het Amerikaanse Abingdon, doet het voorkomen als zou de Centrale Rabobank het Hillegomse bedrijf destijds regelrecht de afgrond in hebben gedreven. Rond de formele argumentatie speelt dan nog Van Trigi's verwijt aan het bestuur van de Ra bobank in Lisse. Volgens hem is een bestuurslid er kort na het faillisement vandoor gegaan met één van de belangrijkste klanten van het in moeilijkheden geraakte bloembollenbedrijf. De Rabobank heeft, na het faillisement, in Ameri ka een schadeclaim van 144.000 dollar inge diend tegen Van Trigt. Deze zakenman voert Hiertegen niet alleen verweer, maar heeft op zijn beurt een claim van 5 miljoen dollar gede poneerd. Moeilijkheden 'Veenenburgh' rond 1977 zijn ontstaan, is niet bijzonder duidelijk. Zeker is dat er tussen het bedrijf en vertegenwoordigers van de Rabo bank in Lisse een gesprek is geweest over de problemen. In één van de schriftelijke verkla ringen voor de Amerikaanse rechtbank houdt Van Trigt het op liquiditeitsproblemen als ge volg van de hevige groei die het bedrijf mee maakte. Het bedriif was „strong in sales", met een omzet die op jaarbasis tot boven de 4 mil joen gulden uit zou kunnen groeien. Een ver haal dat destijds op het bestuur van de Rabo bank in Lisse niet al te veel indruk moet heb ben gemaakt Maar, er viel nog te praten en er kwam een mondelinge overeenkomst die een dag later, op 26 mei 1977, schriftelijk werd be vestigd. Het bestaande hypotheekkrediet (825.000 gul den) dat met ingang van 1 juni van dat jaar was opgezegd, werd voorlopig voor de periode van een jaar verlengd. Maar niet langer dan nood zakelijk om alle financiële verplichtingen aan de bank nog af te kunnen wikkelen. Een com missie bestaande uit vertegenwoordigers van de Rabobank, de veilingen C.N.B. en Hobaho zou in ruil hiervoor wel openheid van zaken moe ten krijgen. De commissie kreeg tot taak om alle financiële zaken te begeleiden en de activi teiten van het bedrijf in een andere onderne ming onder te brengen. Langelaan-Hulsebosch verplichtte zich ook om een bestaand export krediet (250.000 gulden) af te lossen. Er werd op dat moment kennelijk nog druk zaken gedaan in Sicilië. Als de bloemen-opbrengst uit deze transactie voldoende zou zijn om de verplich tingen aan CNB en Hobaho af te kunnen wik kelen, wilde het bestuur van de Rabobank in Lisse de financieringssituatie nog wel eens op nieuw bekijken. Een Engelse vertaling van deze schriftelijke toezeggingen is door Van Trigt bij de gerechtelijke stukken gevoegd. Sicilië Op 14 juli (1977) werden de kredieten door de juridische afdeling van de Centrale Rabobank evenwel ingetrokken. In een officiële ingebre kestelling verklaarde het hoofdkantoor geen heil meer te zien in het voortbestaan van het bedriif. Dit dan met name door het uitblijven van de langverwachte verkoopopbrengst uit Si cilië. De Rabobank had op dat moment iets meer dan 1 miljoen gulden te vorderen op Lan gelaan-Hulsebosch BV. Dit terwijl onder ande ren Van Trigt borg stond voor anderhalf mil joen gulden. Volgens de verklaring van Van Trigt's advocaten was de schuld aan de Rabo bank op 20 april 1979 ingelost Dit is dan ook het voornaamste argument uit het verweer van Van Trigt tegen de Rabo-claim (september 1979). Het bedrijf dat vlak voor of tijdens het faillisement een half miljoen verloor in het Si- ciliaanse avontuur, stond op dat moment voor onder meer 900.000 gulden in het krijt bij de CNB en Hobaho en voor-500.000 gulden bij an dere crediteuren en leveranciers. Van Trigt deed er in de Verenigde Staten nog een schepje op. Niet alleen vroeg en kreeg hij een jury-uitspraak toegezegd over de schade claim van de Rabobank, maar ook diende hii zelf een claim in van 5 miljoen dollar (ruim 10 miljoen gulden). De Centrale Rabobank zou Langelaan-Hulsebosch BV opzettelijk hebben laten zakken, zonder zich te bekommeren om eerder gemaakte afspraken. Van Trigt zou hier door „beduidende en onherstelbare schade heb ben geleden". Zwijgen Terwijl alle partijen in Nederland, van de vroe gere mede-eigenaars tot en met de Rabobank zwijgen „zolang de zaak onder de rechter is", neemt Van Trigt geen blad voor de mond. Inte gendeel; vanuit de Verenigde Staten bestookt hij eenieder met alle mogelijke informatie. Door deze eenzijdige informatiestroom is nog steeds niet bekend welke inlichtingen de Ame rikaanse rechter straks van de tegenpartij te verwachten heeft, en welke kant het vonnis uit zal gaan. „Zon vonnis heeft in Nederland geen rechts kracht Er is namelijk met de Verenigde Staten teen 'Executieverdag', zoals dat er is met de !EG-landen. Als de Amerikaanse rechter een uitspraak doet tegen de Rabobank, dan zal de zaak waarschijnlijk opnieuw voor een Neder landse rechtbank moeten dienen. Het is niet onwaarschijnlijk dat er dan rekening gehouden wordt met de uitspraak van de Amerikaanse rechter", wil de juridische afdeling van de Ra bobank nog wel kwijt via persvoorlichter Wim Kint ED OLIVIER HAZERSWOUDE De le- den van de r.k.-parochie van de Heilige Engelbewaarders uit Hazerswoude-dorp heb ben zich zelf een fraai mo zaïek cadeau gedaan. Giste ren, tijdens de eucharistie viering waarin Rotterdams bisschop monseigneur dr. A. Simonis voorging, bood de voorzitter van de parochie raad, A. Kok, het geschenk aan de parochie aan. Behal ve het door de Boxtelse pa- tér Jacobs vervaardigde en ontworpen mozaïek, waarop een afbeelding van de hon derd jaar oude kerk van de H.H. Engelbewaarders, droeg hij attributen 'aan die van nut künnen zijii tijdens de diensten. De parochianen brachten overigens zóveel geld in het collectelaatje, dat ook kon worden beslo ten tot aanschaf van de eer ste exemplaren ten behoeve van een pastorale biblio theek. Honderd jaar kerkgebouw van de Heilige Engelbewaarders wérd gevierd met een hoog mis, waarbij bisschop Simonis celebreerde tezamen met een aantal priesters uit het deke naat Zoeterwoude, onder wie pastoor G. de Jong (OFM) van de Hazerswoudse parochie. Het gemengd parochieel koor gaf, begeleid door organist J. de Boer, een uitvoering van Franz Schuberts Messe in G- dur onder directie van C. de Jong. Bisschop Simonis hield de predikatie onder het motto: „Hoe Kerk zijn in het jaar 2000?". Hierbij deed hij een be roep op iedereen de gewoonte om op zondag de eucharistie te vieren in acht te houden. Met name de jongeren verzocht hij zich te houden wat vroeger ook wel bekend stond als „zondagsplicht". Aan het einde van de kerkdienst sprak dr. Simonis de wens uit dat in de toekomst („net als in het ver leden") parochianen tot het ambt van priester worden ge roepen. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de kerk, waar van het interieur is opgeknapt, werd door A. Arts een boekje samengesteld, handelend over historie van onder meer kerk en parochie en de r.k.-school. De voorzitter van de coördina tiecommissie „Honderdjarig bestaan Engelbewaarders- kerk", A. van Kalmthout, pre senteerde dit interessante Een beeld van de tentoonstelling. overzicht In de gymnastiek zaal van de Michaëlschool „liep" de afgelopen dagen een expositie, niet alleen een te rugblik, maar ook een kennis making met activiteiten van Op het programma ter gele genheid van een eeuw Engel- bewaarderskerk staat voor 11 maart een concert, vanaf acht uur te geven in de kerk door Zang en Vriendschap en het Muziekensemble Hazerswou- de. Dirigenten zijn Ger Hovius en Alfred Snel. Donderdag 12 maart wacht de 65-plussers een samenkomst in het Mi- chaëlshuis, na eucharistievie ring. The King's Combo ver zorgt de muziek. Jongeren brengen onder regie van Rob Kramp het blijspel „Het is maar tijdelijk", dat zaterdaga vond ook al op de planken werd gezet „Maak een gebaar bij honderd jaar" (s de naam van de actie voor uit Hazerswoude-dorp af komstige missiewerkers. Ko mend weekeinde vraagt de werkgroep missie en ontwik keling uit de parochie hier voor aandacht 1 NOORDWIJK Een 68-jari- ge fietser uit Katwijk is za terdagmiddag ernstig ge wond geraakt toen hij de rij baan van de provinciale weg overstak nabij het Rijns- burgse viaduct. De man werd aangereden door een 20-jarige automobiliste uit Noordwijk. Met diverse fractu ren en een zware hersen schudding is hij opgenomen in h<?t Academisch Ziekenhuis in Leiden. NIEUWVEEN Een onlangs in het leven geroepen groep „Vrienden van Nieuw- veen" gaat actie voeren tegen de voorgeno men vestiging van een glastuinbouwindu strie in de Nieuwveense polder. Dit maakt de poep bekend in een het afgelopen weekeinde in Nieuwveen verspreid sten cil. De actiegroep vindt dat deze industrie het milieu zal aantasten, tevens zou vestiging er van waardevermindering van de huizen rondom de polder met zich meebrengen. Bo vendien vreest de actiegroep voor ontoelaat bare verkeersoverlast. In het stencil roept de actiegroep de Nieuw- veners op de actie te ondersteunen door hun handtekening op een lijst te zetten, waarmee een dezer dagen langs de deuren zal worden gegaan. Deze lijst zal met een officiële brief gestuurd worden naar Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de provinciale raad van de ruimtelijke ordening. Donderdag 19 maart wordt vanaf acht uur een hoorzitting over de vestiging van glas tuinbouw in Nieuwveen gehouden in gebouw ,,'t Anker". NOORDWIJK De Noord- wijkse politie heeft zater dagavond twee Katwijkse jongens uit een NZH-bus van Noordwijk naar Kat wijk gezet om hen de af stand verder te laten lopen. Het tweetal was tijdens de rit via het noodluik op het dak van de bus gekropen. De politie hield de bus met op zet in de gaten. Vorige week hadden Katwijkse jongeren zich ernstig in de bus van Noordwijk naar Katwijk mis dragen. Toen werden vernie lingen aangericht en werd de chauffeur gemolesteerd. Zater dagavond rond kwart over elf zag de bemanning van een achter de bus rijdende surveil lancewagen, dat tijdens het rij den twee jongens op het dak klommen. Men hield de bus staande en dwong het tweetal de bus te verlaten om verder naar huis te lopen. ROTTERDAM De bemanningsleden van de ÏLOOO ton metende tanker „Arcs", die twee weken geleden in staking gingen omdat ze volgens internationale normen een veel te Laag loon kregen, hebben een akkoord bereikt met de eige naars van het schip. Samen ontvangen ze 135.000 dollar aan achterstallige gage. Bo vendien krijgen ze tot maart volgend jaar een arbeidscontract volgens de normen van de internationale vervoersfederatie ITF. De Ares vaart onder Liberiaanse vlag. Eén van de eigenaars is de Nederlandse reder Ph. van Ommeren. Drugs in Lindehoeve Medewerkers van De Lindehoeve aan de Koninklijke 1 rinelaan in Voorschoten organiseren een serie van dij avonden rond het thema drugs. De eerste bijeenkom wordt vanavond gehouden. Koos Zwart zal een uiteenzt ting geven over de verschillende soorten drugs, van g neesmiddelen tot hasj, en van koffie tot heroïne. Hij maai daarbij gebruik van verhelderende lichtbeelden. De twtf de avond wordt gehouden op maandag 16 maart. MensL~mf van verschillende jongerencentra in de omgeving verteUPou over hun ervaringen met druggebruikers en de wiï waaop zij dat aanpakken. De cabaretgroep van De LinVV^L hoeve zal een mime-act opvoeren. Op de derde avond, Pvjl" houden op maandag 23 maart zal het beleid ten aanzit.. van drugs van de Lindehoeve centraal staan, dit an dry*" meer aan de hand van de uitslag van een enquête onder I vJ, bezoekers. Iedereen is welkom op deze bijeenkomsten, *T steeds om acht uur beginnen. Een Zilker Partij De Zilker belangenpartij in de gemeenteraad va -y Noordwijkerhout houdt donderdag 12 maart een alg^f* mene ledenvergadering in het dorpshuis 'De Duinpaj) Na afloop van de vergadering die om 20.00 uur begin is er gelegenheid om met het bestuur en de raadsfr3 tie van de EZP te discussiëren. Ook niet-Ieden zijn 1 kom. Ruilbeurs In het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw in zerswoude-Dorp wordt vrijdag 13 maart weer een ruilbei gehouden. De beurs begint om 19.00 uur. Belangstellendj kunnen de beurs tegen betaling van 1 gulden bezoekt Jeugd tot 16 jaar kan datzelfde voor de helft van de pi doen. 1d! Toneeluitvoering „Maskerade" „Het zit me tot hier..." is de titel van een blijspel i drie bedrijven dat op zaterdagen 14 en 21 maart op t planken wordt gezet door de Rijpweteringse toneelxt reniging Maskerade, aan dit blijspel gaat een dolkorX sche één-acter voorat die de titel „De vrouwenhatel meekreeg. Maskerade tracteert het publiek derhal1 op een lange, maar op de lachspieren werkende avon\ Zowel het blijspel als de één acter staan onder reg van Piet Möllers. Het toneelprogramma in het Dorpf huis begint op beide zaterdagen om 20.00 uur. Aan hlzc; einde van de voorstellingen wordt het zogenaamfa u „bal-na" gehouden. Kaarten voor „de Vrouwenhater dj, en „Het zit me tot hier" zijn tegen betaling van 4 gi\f va den verkrijgbaar aan de zaal (jeugd tot 14 jaar 3 gifesprc den). Bejaarden kunnen de toneelstukken gratis gaa ziea- jal m die fc Jeugd dammen Nk 0 ;en w De Hazerswoudse jeugddammer Erwin Hamers heeft hjbejaé aspiranten-damkampioenschap van Zuid-Holland behaap/ette De 14-jarige jongen, die Jid is van de Rijnsburgse Datnt v Club kwam tot een score van honderd procent: achttiken a winstpunten uit negen partijen. Hamers, die de re^ereijjent kampioen Casper van de Tak uit Wassenaar onttroond?raaf mag nu meedoen aan de halve finale van het toernooi ojens c de landelijke titel. moge tr va Short-track fctó De Zoeterwoudse schaatsers hebben zich uitstekend manifesteerd tijdens de provinciale kampioenschap short-track. In de categorie junioren D was de ZoeteL h woudse hegemonie compleet met de bezetting van dn:' ereplaatsen. Walter Koeken toonde zich de sterkste, g.e volgd door Peter van der Velden en Marcel ffocAe. Ook bij de pupillen ging de zege naar een lid van te Zoeterwoudse ijsclub, namelijk naar Lard KockeLv Tweede in deze categorie werd Jan Hoogeveen ue ga. Hoogmade en derde Aad Grimbergen uit Rijns burg. Aquarellen en plastieken De Culturele Commissie van Noordwijk organiseert van J tot en met 29 maart een expositie van olieverven, aquare len en plastieken in de Visserskapel aan de Noord wij'kf— Hoofdstraat. Het gaat om werken van Annemarie v$ »r« Wolde en de plastieken van Joop van Wolde. De tent00P &e stelling wordt vrijdag 13 maart om 20.00 uur geopend doi burgemeester J.M. Bonnike. De kapel is gedurende de eJuto positie van maandag tot en met vrijdag geopend van 14.tT tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur, zaterdag en zondag v7er^ 13.00 tot 16.00 uur. Eén van de plastieken van Joop van Wolde. ADVERTENTIE llllipillllBlIllllllllllllllllllllllllllllll] NOORDWIJK De Noordwijkse politie heeft zondag twee buitenlandse jongeren aangehouden wegens het plegen van diefstallen uit geparkeerde auto's. De diefstallen werden in de loop van zondag gepleegd uit langs de randweg geparkeerde auto's van wandelaar. Ruiten werden vernield en tassen en waardepapieren werden gestolen. Het ging in totaal om een tiental voertuigen. PSP-VOORSCHOTEN MAAKT IMITATIEZUIL VOORSCHOTEN Regen en wind weer hielden afgelopen zaterdag rond twaalf uur een stel PSP'ers er niet van om met een hou ten gevaarte door de Schoolstraat te zeulen. Het doel van al dat werk was te bewijzen dat een zogenaamde peperbus (een afge keurde energiezuil uit Den Haag) totaal geen obstakel zou zijn op het parkeerter- reintje aan het begin van de Schoolstraat in Voorschoten. Met vereende krachten werd het geval rondom bet Rode Kruishulsje ge plaatst en konden de vele raadleden zelf zien dat een peperbus echt niet storend is. Het voorspel van deze gebeurtenis speelde zich enkele maanden geleden af in de gemeente raad. De raadsleden werden toen geconfron teerd met een besluit van B en W om een afge keurde energiezuil van Den Haag over te ne- men. Die zuil leek het college ideaal om alle ideële reclame te verzamelen. Over de plaats van de zuil kon men het echter niet eens wor den. De PSP afdeling Voorschoten vindt de plaats waar nu de Rode Kruis-box staat, het meest ge schikt. Zaterdagmorgen werd een namaak-zuil over de Rode Kruis-box heen geplaatst om te demonstreren dat dit de beste plaats zou zijn. Burgemeester Cannegieter, de wethouders Mar selis en Van Leeuwen en vele raadsleden wa ren bij de gebeurtenis aanwezig. Het ziet er overigens niet naar uit dat de raadsleden hun visie zullen wijzigen. Drs. W.J. Valkenburg (CDA) en mr. G.J. de Graaf (WD) vonden dat de imitatiezuil de veiligheid van het verkeer inderdaad in gevaar bracht Het college zal bin nenkort een definitieve plaats voor de echte pe perbus aanwijzen. De jongelui, die de zuil zien als uitingsmogelijkheid voor alle mis- en genoegens het dorpsleven hadden hun handen vol om de wind en regen de baas te blijven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4