fietsersbond: 100 woningen xtra bouwen in Schuttersveld Geen vertrouwen in stichting Welzijn INDUSTRIËLEN ZEER TEVREDEN OVER PLAN akkel- ïptocht :gen .hileense ~rondwet UURTWERK rROENOORD: Pand gekraakt Opnieuw hond Condorhorst vergiftigd Overval op motel Evenwichtig spel van Barokensemble Illllllllllllllllllllllllllllllllll!! Morning Star uit de ether LEIDSE COURANT MAANDAG 9 MAART 1981 PAGINA 3 NDR: „PI (DEN De Echte Nederlandse Fietsers- 1 meent dat er op het Schuttersveld 100 Ingen extra gebouwd kunnen worden architectenbureau Latta en Höl- hun plannen voorstellen. De ont- •pers van het stedebouwkundig plan r het Schuttersveld gaan uit van 330 tot pen Scho1won*n£en Afhankelijk van de afmetin* 19.17 info van de huizen). De bond meent echter i Morgei] het aantal benodigde parkeerplaatsen in ber. 20.15 gebied gehalveerd zou kunnen worden, 99«2ulirdoor er ruimte vrij komt voor wonin- oui. In tegenstelling tot de Fietsersbond tit de Leidse Vereniging voor Industrie 18.30 Voo) zeer tevreden over de plannen. J9 ^ietsersbond meent dat het door de ontwer pers berekende aantal van 1000 parkeerplaat sen in Schuttersveld overdreven is. Op grond van eigen berekeningen, afgeleid van gemeen telijke telwijzen, komt zij tot de conclusie dat er minimaal 550 en maximaal 900 parkeerplaatsen gerealiseerd kunnen worden. „Wanneer de mi nimale variant wordt gehanteerd kunnen er 100 woningen extra gebouwd worden", aldus de bond die waarschuwt voor een overcapaciteit aan parkeergelegenheid. „Dat zou het aantal langparkeerders doen toenemen en de ver keersdruk nog eens extra verhogen", aldus de bond. Het ontwerpplan van Latta en Hölscher noemt de bond „rommelig". „Ten aanzien van de parkeerproblematiek loopt men om de hete brij heen en de scheiding tussen woon- en kan- toorverkeer wordt niet hard gemaakt", aldus de bond. De fietersorganisatie pleit ervoor niet met de kantoorbouw te beginnen voordat dui delijk is dat er gegadigden zijn. „Is het plan flexibel genoeg om een teleurstellende kantoor behoefte te kunnen compenseren met extra wo ningen", vraagt de bond zich af. Zij dringt er bij het gemeentebestuur op aan de planning en ex ploitatie van het in drie fasen uit te voeren plan zoveel mogelijk in eigen hand te houden. Voor wat betreft de verkeerssituatie rond het station heeft de ENFB een ideënpakket in voorbereiding. De Leidse Vereniging voor Industrie (LVI) heeft het gemeentebestuur inmiddels laten we ten zeer ingenomen te zijn met de plannen voor het Schuttersveld. De vereniging dringt er op aan, gelet op het grote aantal woonhuizen dat momenteel als kantoorruimte in gebruik is, in de gefaseerde bouw te beginnen met de langs de kantoorlijn geplande kantoorbouw „Het plan voorziet in een evenwichtig gebruik van een uniek stukje Nederland voor werkgelegen heids- en woondoeleinden", schrijft het LVI. De industrieëlen waarschuwen ervoor de kan toorbouw niet te groots aan te pakken. „Er zal sober gebouwd moeten worden. Niets zou tragi scher zijn dan schaarse Leidse grond in beslag te doen nemen door imposante kantoren, die leeg staan, omdat niemand ze kan betalen", al dus het LVI die zegt op een snelle afwikkeling van het plan te hopen. lenschapi Tennistoq" 4 enk» )eville ent ual. 10.21 «Jijden Uit protest te- voor cjde nieuwe grondwet van leugdseriptor Pinochet uit Chili, rdt morgenavond een [keioptocht vanaf molen 55 Schol Valk naar het Stadhuis- i7.Qin gehouden. lnform.| nieuwe grondwet, waarin -18.00 Sqgens vele actiecomités de noede, uitbuiting en werk- kheid, honger, marteling en S4,rcj wordt gelegaliseerd, is »r Oprechili, Chili front, tafels Chili, Latijns-Ameri- 5 I scholingsgroep, vrouwen- '~i Chili, Chiligroep Ha- foude, -Leiderdorp, El adorkomité, Nicaraguako- Guatemalakomité, ireldwinkel Leiden,Voor- loten en Oegstgeest, PPR, »N, PSP, PVDA, D'66, SP, Verbum Dei en de Rooie wen van Leiden, aanlei- tot het stil protest. De —leloptocht begint om half 'ït. Fakkels zijn bij het ver sus met dkpunt verkrijgbaar. '.02 (S) p. njdperk. J__ Schoolt) Gouden melkman onderscheiden Ter ere van zijn 50-jarig jubi leum als melkhandelaar ont ving de heer C. A. J. van Schie (bii zijn goede klanten beter bekend als Kees) uit handen van de Leidse burge meester C. Goekoop de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau. Kees van Schie loopt vanaf zijn veertiende jaar reeds achter de melkkar en is voorlopig nog niet van plan er mee op te houden. Zijn zaak aan de Kraaier- straat deed hij vijf jaar gele den aan zijn zoon over maar zelf rijdt hij nog steeds op de wagen. De belangstelling vanuit zijn melkwijk (rond de Zoeterwoudse Singel) voor het jubileum was enorm. KRO 1i i 30 Geei >n. 17.24 IDEN „Wij hebben zo'n wantrou- i ten opzichte van de Stichting Wel- dat wij het niet eens kunnen zijn een koppeling van het Educatief ntrum aan deze stichting. Wanneer toch gebeurt dan zullen wij ons te- strekken uit de overlegsituaties be ulende Open School." een brief aan de gemeenteraad. Bij de dis cussie over de opzet van het Educatief Centrum stelde de stichting Welzijn voor een halve kracht van de stichting aan het centrum „te schenken". Deze kracht zou wel in dienst moeten blijven van de stich ting Welzijn. Voor Groenoord is dit on aanvaardbaar. „Zo belanden we in een onwerkbare situatie", aldus de brief. Groenoord deelt ook mee dat zij waar- De reden hiervoor zijn de voorwaarden die „Ouders op herhaling" stellen voor het gebruik maken door Groenoord van 5.000 gulden extra subsidie. Het bestuur van Groenoord is van mening, dat huidige team te klein is om het werk op een goeac wijze te verrichten. Geldcassette geroofd LEIDEN Een 20-jarige man uit Leiderdorp is vrij dagavond omstreeks zeven uur van een geldcassette met daarin zesduizend gul den beroofd. De man wilde het geld, de da gopbrengst van een restaurant aan de Beestenmarkt, in de nachtkluis van de Amro-bank aan de Stationsweg deponeren, toen hij door twee mannen werd aangesproken. Beide mannen geboden hun slachtof fer de cassette af te geven, om dat zij „anders tot actie zouden overgaan". Nadat zij de casset te in handen haddden gekre gen, maakten de dieven zich uit de voeten. LEIDEN Een aantal krakers heeft zaterdagavond zijn in trek genomen in het pand Reineveststeeg 12a, dat sedert on geveer een jaar leeg staat De politie zegt de mededeling, dat het pand gekraakt is, voor kennisgeving te hebben aangenomen. Voorlopig wacht de Her mandad af tot de eigenaar contact met hem opneemt In ieder geval is tot die tijd geen actie van de politie te verwachten. LEIDEN Een vier maanden oude bouvier is vrijdagavond in de Meren wijk ge storven door ver giftiging met het mollenverdeli- gingsmiddel strychnine. Het wordt niet uitge sloten, dat de be ruchte maniak weer heeft toege slagen. De hond werd door zijn 34-jarige eige naar uitgelaten op het grasveld van de Condorhorst. De hond was niet aan gelijnd. Eenmaal terug in de flat ge droeg het dier zich vreemd en na ver loop van tijd had hij ernstig te lijden van spierkrampen. De dierenambulan ce werd gebeld om de hond naar een dierenarts te bren gen. Onderweg be zweek het dier. GILZE EN RIJEN Drie mannen hebben afgelopen nacht een overval gepleegd op motel Gllze, gelegen aan de Rijks weg 53, In Gllze en Rijen. Door te dreigen met een vuurwapen dwongen ze de beheerders van de kas, de inhoud ervan af te geven. Zonder te hebben ge schoten, ontsnapten de mannen in een rode Simca, die ze eerder in de nacht in Tilburg gestolen hadden. Hoeveel geld ze hebben buit gemaakt is nog niet duidelijk. LEIDEN Berber Hoving (blokfluit en flauto tra verso"), Staas S wierstra (barok viool), Naomi Hirschfeld (viola da gamba) en Henk Dekker (clavecimbel) vormden het Barokensemble „La Bergamasca" dat gister ochtend in de foyer van de Stadsgehoorzaal optrad. Dat Barokmuziek ook vandaag de dag nog volop in de belangstelling staat, bleek wel uit het grote aantal belangstellen den. De keuze van het programma met wer ken van Telemann, Corelli, Rameau, en van Johan Sebastiaan- en Carl Philip Emanuel Bach beloofde dan ook veeL Barokmuziek op haar eigen verdiensten beoor delen en vertolken is geen eenvoudige opgave: het vereist in de eerste plaats technische be heersing van het instrument en daarnaast uit gebalanceerd samenspel. Immers de dynamiek en climax, vooral in de werken van Bach, lig gen juist in de struktuur en opbouw van de compositie besloten, meer dan in volume-accen ten. Wat het samenspel betrof, het was duide lijk dat dit het sterkste punt van het ensemble was, waarbij Henk Dekker en Naomi Hirsc hfeld de hechte onderbouw vormden. Zo kon den enige ontsporingen in de tempi van fluitis te Berber Hoving in de Sonate in C van Corelli nog in goede banen geleid worden. Overigens blies zij zowel op de alt-blokfluit als op de flau to tra verso een zuivere ronde toon, hetgeen en kele technische onvolkomendheden voldoende goedmaakte. IJl vond ik daarentegen de toon die barokvio- list Staas Swierstra aan zijn instrument ontlok te, al had hij hiervan minder last in de Trio- sonate in G van C.Ph.E. Bach en in het Kwar tet in G van Telemann. Misschien was de sterk gekantelde strijkstok debet aan de aarzelende toon, misschien ook de angst de muzikale een heid met een te forse strijkaanzet te verstoren. Over het algemeen waren goed samenspel, zui vere toon, een redelijke techniek en nier en daar gebrek aan durf de termen waaronder het optreden van „La Bergamasca" te plaatsen viel. FLORA STIEMER Fase (1) Een opmerkelijk gelold In bet Binnenstadsblad. Hoe wel de gemeente de vestiging van Digros aan de Lan- gegraebt altijd als een ongewenste ontwikkeling heeft beschouwd, verklaart de Leidse wethouder van econo mische zaken, mevrouw J. Fase In een interview mei het blad: ,J)igros zal geen publiek uit de binnenstad wegzuigen. Het al meerdere keren aangetoond, dat de aankopen, die men in dat soort zaken doet niet gecom bineerd worden met aankopen in de binnenstad. Daar rijd Je op vrijdag of zaterdag naar toe. Je stopt Je auto vol met boodschappen voor de hele week en Je rijdt weer naar buis. Dat is heel wat anders dan winkelen in de binnenstad. Maar ik vind wel dat grote super markten niet in de binnenstad thuishoren Fase (2) Het onder directe verantwoordelijkheid van de wethouder gemaakte Economisch Beleidsplan verwacht grote concur rentie voor,de binnenstad van het winkelcentrum Winkel hof in Leiderdorp. Nu verklaart mevrouw Fase: „Ik ben nooit bang geweest voor de vestiging van Winkelhof. Ik heb altijd gezegd, dat het misschien een paar maanden in teressant zal zijn voor de mensen, maar dat ze daarna toch weer terugkeren naar hun oude koopgedrag. Je kunt er je weekboodschappen doen, maar dat doet iedereen al jaren bij zijn vaste leverancier. Als het een exclusief winkelcen trum was geworden dan was het een groter gevaar geweest voor de binnenstad dan nu het geval is.En over de Aldi- markt, die eind vorig jaar plotseling aan de Garenmarkt werd gevestigd: „Ik verwacht, dat deze winkel niet zo'n bloei zal bereiken als de Digros. Digros wel. Daar zit een uiterst bekwaam ondernemerschap achter. Fase (3) „Het is het overwegen waard, zeker gezien de nauwe relatie met het economisch gebeuren in de binnenstad, dat alles wat met parkeren te maken heeft, wordt on dergebracht in de portefeuille van de wethouder econo mische zaken." De klachten van de bedrijven over de bereikbaarheid van de binnenstad vindt de wethouder niet terecht ,JIet ligt heus niet alleen aan de plannen van de gemeente, dat er problemen ontstaan, maar bij voorbeeld ook aan het feit dat de bevoorradende vrachtwagens steeds groter zijn geworden. Het is niet natuurlijk niet zo dat de gemeente de verantwoordelij- heid van de ondernemers overneemt" Onlangs werd in de gemeenteraad de vraag gesteld of er wel een econo mische wethouder nodig is. Fase vindt haar baan zeker niet overbodig: ,JUs Je economische zaken bij ruimte lijke ordening zou voegen, dan zou het economisch as pect minder aandacht krijgen bij ambtenaren en ge meentebestuur. Zuid-Afrika De Zuid-Afrikaanse stakingsleider Thozamile Botha spreekt morgenavond over de staking bij de Ford-fabrie ken in het Zuid-Afrikaanse Port Elizabeth, die in 1980 plaatsvonden. De bijeenkomst vindt plaats onder auspiciën van de Boycot Outspan Aktie en het FNV in het SSR ge bouw aan de Hoge Woerd 108. Ter inleiding zal de film 'Alleen om de winst', een documentaire over de steun van multinationals aan dictatoriale regiems, worden gedraaid. De bijeenkomst begint om acht uur. Antisemitisme Prof. dr. D. van Arkel houdt morgen een lezing met als onderwerp 'de wortels van het antisemitisme'. De bij eenkomst, die om acht uur begint, vindt plaats in de aula van de school voor Bedrijfstechnisch onderwijs aan de Vondellaan 35 in Leiden. Filmer van de vrijheid In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat worden de komende week drie films vertoond van de Franse regis seur Claude Feralde. Vanavond wordt de film „Bef... Ana tomie d'un livreur" vertoond. De film dateert uit 1971 en duurt anderhalf uur. Hij gaat over een aantal personen, die het leven als „loonslaaf" beu zijn en besluiten een nieuw leven te beginnen. De film Themroc uit 1973 duur 100 mi nuten) met in de hoofdrol Michel Piccoli wordt donderdag 12 maart vertoond. Hoofdpersoon in de film is een fabriek sarbeider, die tegen zijn bestaan in opstand komt: normen, familieverhoudingen, werk, gezag en moraal treedt hij met voeten. Vrijdag en zaterdag (13 en 14 maart) verschijnt de nieuwste film van Claude Faralda op het scherm in het Kijkhuis, Deux lions aux soleil: twee keurige heren beslui ten uit de maatschappij te stappen en vertrekken in de richting van zon en avontuur. Er zijn op elke avond twee voorstellingen, een om acht- en een om kwart over tien. Free for ever In het Evangeliecentrum ran Johan Maasbach Wereld Zending aan de Zijlsingel 2 wordt morgen de film „Free tor ever" vertoond. De film gaat over de zakken roller Anthony Zevlt die in de gevangenis in contact komt met de bijbel en later een bekend evangelist wordt De bijeenkomst begint om acht uur. Rozehruisers Het Rozekruizers Genootschap in Leiden houdt morgen in het zalencentrum, 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52, een lezing over het onderwerp „De transfiguratie tot Nieuwe Mens". De bijeenkomst begint om acht uur. Film bij K&O In de Kapelzaal ran bet K&Ogebouur aan de Oude Vest 45 wordt morgen de Italiaanse film ..Violence et passion" van Luchlno Visconti gedraaid. De voorstel ling begint om acht uur. Burt Lancaster speelt de rol van een geleerde, die gedesillusioneerd een toevlucht zoekt in een eenzaamheid temidden van zijn kostbare verzameling kunstschatten. De stilte wordt echter ver stoord door een ,jnoderne" familie, die in het apparte ment boven het zijne komt wonen. Kaarten kunnen be steld worden onder nummer 141141. Dorothee Solle De werkgroep T.V.-issue ran de Leidse Studenten Ekkle- sia, Rapenburg 100/102 vertoont vanavond een portret van de theologe Dorothee Solle. Dit portret werd in oktober 1980 op de televisie uitgezonden. De bijeenkomst begint acht uur. LEIDEN De politie heeft zondagmiddag om drie uur in de Van 't Hofstraat een illegale zender uit de lucht gehaald. De clandestiene radiomaker opereerde onder de naam „Morning Star". De politie ging tot actie over na klachten van omwonen den.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3