Strategie Dries Klein klopt in Ster van Zwolle Klaas Lok soepel naar veldlooptitel Bongers wep stapje verd Geen rol van betekenis vo< Koelof Thijs Rugbyploeg kansloos SPORTTRIBUNE 'i T Schadepost voor Hassink RAAS VIERDE MAANDAG 9 MAART 1981 PAGINA ffie k« ITER pak v de he van ,wat de hi kost LITH Met het behalen van het Nederlands kan ochap bandstoten kwam «los Bongers weer eeni verder in zijn ontwikkeling als topbiljarter. De Z cultureel ambtenaar uit Nijmegen behaalde in L derde nationale titel. Hij begon drie jaar geleden i libre-kampioenschap, waarbij twee jaar geledt triomf in het kader 47/2 kwam. Het veel moeilijki stoten betekende zijn derde. Bongers speelde het toernooi met veel allure. Hij twee partijen uit in elf beurten. Met zijn eindgemidde 1 12.17 kwam hij ook dicht in de buurt van het Ned record, dat met 12.72 op naam staat van Christ v Smissen. Bongers imponeerde echter het meest n kleine" seriespel aan de band. Dat maakte hem voor iedereen levensgevaarlijk. In elke partij plaatste de r* een „demarrage" in de vorm van een grote serie. Di< lelenb teit brak uiteindelijk de weerstand van Christ van de rdf,rJ sen. De titelverdediger en oud-Europees kampioen I les behalve, op één 88-er na in de eerste ronde, d< serie spelen. Jos Bongers was in Lith een knap kampioen van land. Of hij straks in het Belgische Hechtelt ook des die Nederlandse vertegenwoordiger in de strijd om de E K°ns se titel zal zijn, blijft voorlopig een vraag. Bongers he "e ®e< te veel moeite met de stootbeelden, waarbij de ba f>reca de grote tafel ver uit elkaar liggen. Daar werden g tijdens de laatste partijen de bewijzen van geleverd, i JU het Ingaan van de laatste ronde was Bongers al kampioen. Hij mocht de laatste partij tegen zijn b< vriend Jan Arnouts zelfs verliezen, als hij zelf maar b lijk bleef produceren. Arnouts, die tijdens het kan- schap een logé in huize-Bongers was, heeft het d staande kampioen niet moeilijk gemaakt. De Bral probeerde de partij te winnen, maar wenste onder ge) ding de titelkansen van zijn vriend te torpederen c moeilijke situaties het wapen van de carotte te hantei kreeg Bongers, wiens vorm op de laatste dag duide nende was, vrijwel altijd een niet te lastige aanvang: De partij eindigde uiteindelijk na 21 beurten in remi waren beiden tevreden. Christ van der Smissen slechtte in hetzelfde aantal t het steeds meer afbrokkelende bastion-Hans Vultinj hem was het een knappe prestatie. Hij moest immers na beurt de meest fantasierijke oplossingen over veë den zoeken. Vultink werd in Lith door griep geplaa was op de laatste dag al uitgeschakeld. Pas bij q beurt was Van der Smissen uit de zorgen. Hij had allq gekund. Alleen... hij kon, toen de ballen uiteindelijk d trosje aan de band lagen, niet toeslaan met een hoge Dat was zijn gebrek. Dat kostte hem de titel. GRONINGEN Het wereldkampioenschap ijssp is ook in de finale afgelopen weekeinde op de I van Assen gehouden, volledig beheerst door de i uit de Sovjet Unie. De 26-jarige student in de lichair opvoeding Vladimir Ljoebitsj uit Moskou w»rd de n wereldkampioen, met twee punten voorsprong of landgenoot Vladimir Zoekov. Ljoebitsj nam de titef van Anatoli Bondarenko, de kampioen van 78 en door een blessure zijn titel niet kon verdedigen. De nieuwe kampioen won acht van zijn tien ritten en J slechts twee keer een rijder laten voorgaan, beide I een landgenoot, namelijk Bratsjikov en Gladitsjev, q derde eindigde. Gladitsjev moest daarvoor overigen) keer extra aantreden. Hij was gelijk geëindigd met 7 Kudrna uit Tsjecho-Slowaklje. Kudrna was de enige die zich enigszins kon meten r zes rijders uit de Sovjet Unie. De overmacht was eert groot voor de Tsjechoslowaak, die veel risico's moei men en daardoor enkele keren onderuit ging. Roelof de enige Nederlander onder de zestien finalisten, I ook een keer ten val, zonder ernstige gevolgen. Een r<8 betekenis heeft de motorhandelaar uit Assen niet ki| spelen. Daarvoor schoot hij te kort in klasse en ervaril dens de spannende titelstrijd op het Asser ijs. J Twee rijders moesten na valpartijen voor behandeling het ziekenhuis. De viervoudige oud-wereldkampioen 1 Tarabanko, die enigszins tegenviel en niet verder kwail de zevende plaats en de Westduitser Helmut Weber, q melijk ernstige verwondingen aan zijn rug en benen hal gelopen. In weerwil van het slechte weer trok het w( kampioenschap over twee dagen bijna 33.000 toesj wers. HILVERSUM Een door blessures geplaagd Neder! i vijftiental ernstig gemist werd John van Alter heeft weinig kans gekregen tegen de B-ploeg van I die met 90 triomfeerde. Oranje, dat sterker was in de scrum kon dit echter nl uitdrukking brengen. De Italianen wonnen vrijwel ift line-out en dat brak Nederland opr De Italiaanse driel ten wisten daarenboven met goede schijnbewegingen ningen te maken, hetgeen op den duur voor de Neder se defensie een te zware druk werd. Na 13 minuten we i score geopend door Gaetaniello, die na een fraaie soU stand naar 40 tilde. Door de conversie te benutten U het 60. Italië bleef sterker, maar omdat Oranje ziel zonder meer gewonnen wenste te geven bleef het spel de ruim 1200 toeschouwers boeiend. Nadat Italië nog prachtige kans had laten liggen, kwam Nederland enig terug, maar slaagde er niet in de achterstand weg tel ken. In de tweede helft begon Italië, vooral door de drlekws pressie uit te oefenen. Gaetaniello en Nicolosi warert permanent gevaar voor Oranje. Reeds na 37 minuten H Nederland verder op achterstand. Een strafkick door ga genomen betekende 90. Oranje bleef zich goe< J®8* en, maar het raffinement zoals de Italiaanse driekw en toon spreidden ontbrak. Hoewel Nederland In de s se een geducht veldoverwicht bevocht, bleef de stam1 lewljzlgd. Titel voor Linthuis bij schoonsprin zej BUSSUM In het sportfondsenbad in Buaaum Renó Linthuis gisteren zijn rentree in de schoonspig n; wereld gevierd met een titel van de driemeterplan dens de nationale winterkampioenschappen. De naar won de strijd bij de heren na een boeiende met Edwin Jongejans en Wessel Zimmermann. René Linthuis kwam voor de eerste keer in een off wedstrijd in aktie, nadat hij na de wereldkampioen: pen van 1978 in West-Berliln zijn sportieve loopbaan beëindigd. Bij de dames was Daphne Jongejans opp achtig dankzij de absentie van Carolien Linthuis, die ,EIS Sens een rugblessure ontbrak. lce.r itslagen all-ln finales zijn: dames: 1. Daphne Jongejans (Saltor)! tur punten: 2. Jolanda van Ruijven (KNZB) 327.05; 3. Jacqueline (BSV) 290.80. Heren: 1. René Linthuls (De Morgenstond) 490.05 punten; 2. Ed' gejans (Saltor) 489.15; 3. Wessel Zimmermann (Joop Stotijn) 4i LEIDSE COURANT ZWOLLE Arie Hassink is door da wedstrijdcommis sarissen van de Star van Zwolle be boet met vijftig gulden. De amateur uit Neede kreeg die straf opgelegd om dat hij niet was verschenen op de officiële huldiging, direkt ns de finish. Hassink: „Het weer was zo slecht, dat de ploegleider zei dat ik maar naar de permanence moest gaan. Die opdracht moest ik opvolgen. Het gevolg was wel dat ik bijna niets heb verdiend". De echade zou trou wens nóg groter zijn geweest als Arie Hassink niet zou hebben gepro testeerd tegen het toekennen van de tweede plaats aan Henk van Weers. LEDEGEM Jan Raas. winnaar van de openlngsklassie- ker, de Omloop van het volk, is zaterdag te Ledegem vierde geworden. Roger de Vlaemlnck won na 191 km in 4 uur en 37 minuten de eind sprint van een tien man sterke kop groep. die 35 se conden voorsprong bezat. Daniel Wil- lems werd tweede en Fons de Wolf derde. De jonge Ier Step hen Roche heeft za terdag de drie daagse ronde van Corsica gewonnen. In het eindklasse ment had Roche nog dertig secon den over van zijn voorsprong op de Fransman Michel Laurent. In de afsluitende tijdrit tegen de Col de Teghine had win naar Laurent 47 se conden van zijn achterstand op Ro che kunnen weg werken. Bernard Hi- nault werd tweede in de tijdrit op acht seconden van Lau rent. In de ochtend werd het eerste ge deelte van de derde etappe gereden, een rit over 143 km. Dries Klein wint in Zwolle de eer ste amateurklas- sieker van dit seizoen. Henk van Weers en Arie Hassink sprinten om de overige ereplaat- ZWOLLE Vorig jaar al was Dries Klein een coureur met wie rekening werd gehouden. Vooral zijn sterke eindsprint werd door de concurrentie gevreesd. Toch slaagde de renner uit Ter Apel er niet in een grote wedstrijd op zijn naam te schrijven. Altijd was wel iemand net iets rapper. Daar moet verandering in komen, nam Dries Klein zich vóór dit seizoen voor. Al in januari nam hij, in overleg met de Zwolse trainings- deskundige Gerrit Middag, de voorbereiding krachtig ter hand om al in het voorseizoen te kun nen toeslaan. Dan is er maar één wedstrijd die telt: de Ster van Zwolle, de eerste koers van het lange amateurseizoen. En Dries Klein won. Zijn strategie klopte. Hij zat aan de goe de kant toen de ferme wind het peloton al tussen Wijhe en Raalte (na nog maar 20 km.) in stukken blies, leverde zijn bij drage aan het uitbouwen van de voor sprong en maakte na 150 km. het werk conform de plannen af door in de sprint van de tot acht man uitgedunde kop groep af te rekenen met zijn grootste concurrenten, Arie Hassink en Henk van Weers. Over de klassering van Hassink en Van Weers ontstond nogal wat gehar rewar - uiteindelijk werd de Needenaar als tweede geklasseerd en de Hagenaar als derde - maar over de eerste positie ontstond niet de minste twijfel: die was voor Dries Klein. „De Ster van Zwolle Is de mooiste klas sieker die je kunt winnen", straalde Dries Klein. „Een paar maanden heb ik naar deze wedstrijd toegeleefd. Het moest er eens van komen dat ik een grote wed strijd zou winnen. Tenslotte was ik vorig jaar al geregeld bij de eerste tien geëin digd. En iedereen zegt wel dat de win naar van de Ster later In het seizoen wei nig meer presteert, maar ik ben daar niet bang voor. We hebben het seizoen syste matisch opgebouwd. De komende ander halve maand vlieg ik er nog flink in. maar daarna neem ik een periode rust. waarin ik me ga voorbereiden op Olympia's Ronde", meldde Dries Klein, die in de fi nale nog slechts twee vrijwel gelijkwaar dige renners aan zijn zijde vond: Arie Hassink en Albert Jansen. Van zijn Ijzersterk rijdende ploeggenoot uit Vries had Klein geen gevaar te duch ten. Jansen, die half-koers al had geïm poneerd door de manier waarop hij na een lekke band weer aansluiting vond met het voortijlende kopgroepje van veertien man, offerde zijn kansen op ten gunste van de man die op basis van zijn sterk rijden én zijn sprintkwaliteiten de grootste kanshebber was. Arie Hassink, die in de eerste kilometers onzacht in aanraking was gekomen met het asfalt en daarbij blessures aan beide knieën en een schouder had opgelopen, was wel degelijk gevaarlijk. De 30-jarige Needenaar, die nog geen spoor van slij tage vertoont, wierp vooral In het laatste deel al zijn krachten en ervaring in de strijd maar slaagde er toch niet In een beslissing in zijn voordeel te forceren. Klein wierp zich op als een serieuze kan didaat voor de nationale selectie, die wel eer - als voorportaal zou kunnen dienen voor een verblijf In de professionele gele deren. Klein: „Natuurlijk heb ik profplan nen. Als dat niet het geval zou zijn, zou ik het niet kunnen opbrengen om vier vijf uur per dag te trainen". Arie Hassink gaf toe In de finale een fout te hebben gemaakt. „Op 600 meter voor de streep gaf ik Harrie Wolters een teken dat hij de sprint moest inzetten. Dat was een regiefout van mij. Het was nog te vroeg; anders was Harrie Wolters (vijfde) nog korter geëindigd, hoewel hij niet he lemaal fris meer was. De finale was voor ons toch moeilijk, ook al zaten we met drie man voorin. De concurrentie let al leen maar op mij. Als Van Weers zou hebben geprobeerd weg te komen, was hem dat wellicht gelukt. Maar hij had niet meer de kracht om nog aan te vallen", aldus Hassink. Ploegleider Herman Krott, met drie man vertegenwoordigd In de kopgroep van acht:„Natuurlijk had ik graag gezien dat één van mijn renners had gewonnen. Maar met Dries Klein als winnaar heb ik. geen moeite. Hij reed erg sterk". HARRY BRINK WASSENAAR Het nationa le veldloopkampioenschap, dat gisteren op en rond de renbaan Duindigt bij Wasse naar werd gehouden, was in feite een reprise van vorig jaar, want Carta Beurskens en Klaas Lok prolongeerden hun titel, al kostte dat de Utrecht se atleet aanmerkelijk meer moeite dan vorig jaar. Dat was ook niet zo verwonder lijk, gezien zijn korte voorbe reiding op deze strijd, veroor zaakt door een griepaanval begin januari, waardoor Lok zoals hij vantevoren had aan gekondigd, zeer zuinig met zijn krachten moest omsprin gen. Dat zelfs een niet in opti male vorm verkerende Lok de hoofdprijs in de wacht kon slepen, tekent het niveau van dit croeskampioenschap, al moet daar onmiddellijk aan worden toegevoegd dat een belangrijke kanshebber als Gerard Nijboer ontbrak. Nij- boer voelde zich maandag j.l. na een bezoekje aan zijn door griep gevelde zuster niet goed en kwam een dag later tot de ontdekking, dat hij blijkbaar zelf ook door het vi rus besmet was geraakt. Het gevolg was, dat hij woensdag en donderdag het bed moest houden en de tijd van herstel I was te kort om op Duindigt '.een redelijke kans op een topnotering te kunnen ma ken. Nijboer: „Zaterdag heb Ik een half uurtje kunnen trainen en toen was ik volledig kapot, zo dat ik dit kampioenschap wel kon vergeten. En dat was Jam mer, want ik voelde me in staat om zeker bij de eerste drie te kunnen eindigen, gezien mijn prestaties van de voorafgaan de weken". Blijkbaar was Klaas Lok ook van 'de crosscapaciteiten van Nijboer overtuigd, want hij tip te de marathon-gigant uit Raalte als belangrijkste kans hebber, samen met Tonny Lut- tikhold, die aan een sterk win terseizoen bezig is. Ondanks een liesblessure, die de atleet uit de Achterhoek al maanden lang kwelt werd hij tweede. Cor Lambregts leek voor een grote verrassing te zorgen, toen hij in de tweede en derde Winnaar Klaas Lok (voorgrond) is hier nog in gezel schap van Tonnie Luttikhold. omloop van 2.400 meter de marreerde. Klaas Lok slaagde er echter telkens In om vlak na het finishdoek, toen de atleten de wind al in de rug kregen, de koploper terug te pakken en toen dat de Utrechtenaar dat zonder al te veel krachtsin spanning afging, voelde hij zich sterk genoeg om in de laatste, ronde opnieuw met de wind in te rug, er alleen vandoor te gaan. Lok: „Na twee ronden wist ik dat ik moest winnen, ik voelde me kiplekker, weliswaar nog niet helemaal In vorm, maar de conditie was er weer. In het bos met de wind tegen had ik bovendien het geluk dat het tempo stil viel en daardoor kon ik betrekkelijk goed her stellen". Zware parkoers Op dat mede door de over vloedige regenval zware par koersgedeelte van ongeveer 700 meter lengte probeerde Luttikhold zijn tegenstanders er nog wel uit te lopen, maar dat ging hem slecht af en toen Lok bij het Ingaan van de laat ste ronde nog naast hem liep, besefte Luttikhold dat de na tionale titel ook dit jaar buiten zijn bereik zou blijven. De ontknoping kende dan ook geen verrassingen en Lok fi nishte met 13 seconden voor sprong op Luttikhold en 17 op de gedurfd lopende Lam bregts, die na afloop zelfverze kerd uitriep, dat er naast zijn tiende plek vorig jaar en zijn bronzen medaille op Duindigt, volgend jaar goud voor hem moet zijn weggelegd. Schrale troost voor Luttikhold en Lam bregts Is, dat zij over drie we ken in leder geval deel uit zul len maken van de nationale ploeg, die In Madrid aan het wereldkampioenschap zal deelnemen. Nederland zal daar waarschijn lijk met 8 heren en 6 dames aan de start verschijnen, zon der daar trouwens een rol van betekenis te kunnen spelen. Dat werd ook na het kam pioenschap van de dames dui delijk, waar opnieuw Carla Beurskens en Annie van Stip hout de rest van het veld op forse achterstand zetten. Beurskens won, omdat haar tegenstander In de beginfase te veel van haar krachten had gvergd. Evenals trouwens Mar- greet Verbeek (Olympus '70), die halverwege de race nog op de derde plaats liep, maar in de laatste 2 km nog zeven loopsters voorrang moest ver lenen. Het brons was nu voor Saskla Brouwer uit Arnhem, de Jeugdige kampioene op de 800 en 1.500 meter voor wie deze 4.500 meter duidelijk te lang was. Ze moest dan ook meer dan 1 minuut toegeven op Car la Beurskens, maar dat was overigens lang niet zo veel als Elly van Hulst, die als midde- nafstandsloopster in enkele re gionale crosses goede resulta ten had geboekt, maar niet be stand bleek tegen de barre weers- en terrelnomstandighe- den en roemloos als 8ste fi nishte op ruim 1,5 minuut van de winnares. HES LAGRANÜ

Leidse Courant | 1981 | | pagina 22