'C Den Haag blijft influistering bespaard 'S V Ajax boelende strijdmet open vizier s FC Utrecht in gewonnen positie nog in moeilijkheden '67 DRINGT NA 4-0 NIET NADRUKKELIJK AAN JHOVEN Wie geeft de faring voor het feit dat minuten voor het opwin- li, Je en buitengewoon aan- B Kelijke duel tussen de, Bk de aanvang, nummers ien vijf van de vaderland- ^kompetitie een deel van Hnpubliek het stadion ver- en de boeiende strijd met W vizier tussen PSV en A voor gezien houdt Niet r n het prestige stond op ipel maar ook, voorlopig, neming aan Europees l' bal (UEFA Cup). Het was oaches gelukt hun disci- n te overtuigen van het ffl ng van dit duel, waardoor confrontatie ontstond in gein8pireerde spelers op enkele uitzonderin- na - bereid en in staat in hun ziel en zaligheid in trijd te werpen. Ajax werd voorlopige afvaller maar onclusie is gewettigd dat team, spelend als zater- n ivond tegen PSV de klim R de competitieladder als- K met succes zal volbren- U Zowel PSV als Ajax, spe- I op dit niveau, is een top- die te laag genoteerd JV at. Beider coaches zullen vM genoegen hebben gecon- (m serd dat twee van hun 8° spelers eensklaps ver H «n hun tot nu toe gede- H utreerd niveau stegen: fU y Janssen bij PSV en Edo 'of bij Ajax. is niet te verwaarlozen st want het tweetal was tot kdagavond niet meer dan selsPeler- Thijs Libregts zei lr hen:„Met agressief spel ben ook initiatief en durf maar bovendien de tech- che kwaliteiten". Dat gold f oral Willy Janssen, wiens JM tiniek geen kritiek duldt p r ar wie het schortte aan zelf- /jlj trouwen. Tegen Ajax veerde [Jj °ver dat dode punt heen. en Edo Ophof waren de op- jlJfcndste spelers in de ploe 1HAAG - Als in het restant van de betitie elke tegenstander van AZ Ech zo gedraagt als FC Den Haag )ren zal de fauteuil waarin de Alk- ders zich nu al bevinden gaande- worden omgetoverd in een heel Lblement zeer comfortabele zit- fsen. Werd FC Den Haag vantevo- door menigeen een angsttegen- jder genoemd, gebaseerd op het Eat de Alkmaarders de laatste vijf fin het Zuiderpark onderuit waren |an, in de wedstrijd zelf bleek daar- otaal niets. O mdeel. Slechts tien minuten heeft gisteren druk bestaan dat de aanstaande lands- ioen het wel eens niet zo gemakkelijk zou krijgen tegen FC Den Haag. Maar toen irste treffer eenmaal was gevallen - Ny- benutte een moment van onattendheid e Haagse defensie - "veranderde" AZ '67 Heen in een formatie waarin de laatste res- espect voor de opponent waren verdwe- maar nam de equipe van trainer Van Via ble gedaante aan van een stel angsthazen. AZ '67 nog niet eens zó intensief jacht op »fde te maken om de Hagenaars als een schaap ter slachtbank te leiden, verd het uiteindelijk in het met ruim 8.000 houwers voor het eerst sinds geruime tijd eens behoorlijk bezette Zuiderpark. Maar er treffers vormden slechts een geringe af- eling van de ware gang van zaken, waarbij 7 in alle opzichten veruit de betere ploeg die met iets meer inspanningen een dub- score had kunnen bewerkstelligen. P Kessler vond dat niet zo nodig. „We heb- en die 4-0 eenmaal tot stand was geko- Jationeel de wedstrijd benaderd", aldus de ische man van AZ '67. „Dat deed Ajax in Jopjaren ook. Je moet tenslotte rekening [en met wedstrijden die nog komen. Maar, >et toegeven dat we te weinig hebben ge- Dat is het enige minpuntje dat ik mijn Izou willen toeschrijven", jen Haag mocht er dankbaar voor zijn dat j67 het bij 4-0 welletjes vond en door op tzit te spelen de speeltijd simpeltjes wenste j) maken. Dat daarmee het publiek niet ge- (Iwas, daarover maakte de Alkmaarse lijst- lerder zich niet bijzonder druk. Kessler |op de overdaad aan wedstrijden die zijn $e komende periode in nationaal en inter- I bekerverband en in de competitie nog fafwerken. Daarbij wil hij periodiek spelers gunnen, een maatregel die gisteren al werd jmen met Tol en Jonker. p7, dat voor dit duo Kist en Van den Dun- Inzette, verzwakte er - zoals FC Den Haag moest ervaren - geenszins door. Het 1 veruit superieur aan zijn opponent, die p gezegd - al na tien minuten mentaal ge len was. Het enthousiasme en de strijdlust, opens die FC Den Haag met zijn kwalitatief pre selectie dit seizoen op de been moeten (jnris Treling, een van de weinige spelers van FC Den Haag die een voldoende haalde, in duel met bewaker Ronald spelbos. FC Den Haag kon de uitbeurten op Woudesteln en het Oosterpark winnend afsluiten op basis van een grote discipline. Die succes kon heb ben, omdat een portie vechtlust werd gecombi neerd met een zeer behoudend spelconcept. Het speelplan voor de wedstrijd tegen AZ '67 was eveneens gebaseerd op voorzichtigheid - twee spitsen en vier middenvelders -maar dit maal bleek FC Den Haag mentaal te kort te schieten. Tegen het technisch en tactisch sur plus van de lijstaanvoerder was de thuisclub de mindere. Daarover behoefde vantevoren geen enkele twijfel te bestaan. Maar dat de inzet slechts tien minuten een wezenlijk onderdeel van FC Den Haags spel vormde was tekenend. Te gemakkelijk legde een aantal spelers het hoofd in de schoot, waardoor het AZ '67 wel erg gemakkelijk werd gemaakt. Niet onwelkom Een ontwikkeling die de Alkmaarders gisteren in de slechte weersomstandigheden niet onwel kom was. Moeiteloos schoven de pupillen van Kessler elkaar de bal toe, op een manier die FC Den Haag steeds meer ontluisterde. Nadat Pier Tol een knappe actie van Nygaard en Jonker had bekroond met de derde treffer („De enige normale; de andere waren een gevolg van vewr- dedigingsfoutjes", aldus Van Vianen) was het duel geheel gelopen. AZ '67 drong niet meer aan en FC Den Haag was te onmachtig om aan die gang van zaken ook maar iets te veranderen. Konden de Hage naars in de eerste helft nog sporadisch in de buurt van doelman Eddie Treijtel doordringen (Melis kon tweemaal aantonen dat hij ten,prooi is aan een crisis door in kansrijke positie een maal buiten het houtwerk te mikkenen de twee de keer niet eens tot een schot te komen), daar van was in het tweede bedrijf al helemaal geen sprake meer. Een misleidend beeld van de wedstrijd FC Den Haag-AZ '67. Eén verdediger van AZ (John Metgod) duelleert met drie tegenstanders. verdwenen. Om na AZ 's tweede doelpunt (een blunder van doelman Dido Havenaar, die de bal uit een voorzet van Jonker in eigen doel sloeg) helemaél spoorloos te raken. Niet op te tornen „Tegen deze ploeg is niet op te tornen", was de vrijwel unanieme mening van de spelers van FC Den Haag na afloop. Maar dat het team van len, bleken na Nygaards treffer al vrijwel Van Vianen, die ondanks de tegenvallende re- sultaten een goede kans maakt ook volgend seizoen in het Zuiderpark werkzaam te zijn, zich zó willoos liet afdrogen was op geen enkele ma nier goed te praten. De manier waarop FC Den Haag gisteren ope reerde vormde een afspiegeling van de malaise waarin de ploeg op dit moment verkeert en waarin de uitoverwinningen op Excelsior en FC Groningen eerder een uitzondering vormden dan dat ze wezen op een ommekeer ten gunste. Derde gele kaart Tot overmaat van ramp liep Aad Mansveld te gen zijn derde gele kaart aan, zodat Van Vianen tenminste de komencje drie wedstrijden een an dere libero (Cees Tempelaar?) zal moeten op stellen. Een extra vervelend aspect voor FC Den Haag, dat toch al niet kan bogen op een vaste teamsamenstelling. Overigens kregen ook Kelo- glu en Van der Meer nog geel voorgehouden. Kees Kist scoorde trouwens weer eens. De naast de basis staande oud-Europese topsco rer, die Tol had vervangen, mocht (in plaats van Welzl) van aanvoerder Hovenkamp een straf schop nemen, nadat Tempelaar Peters had ge vloerd. Dat betekende 4-0 en dat bleef het. Waarmee FC Den Haag een totale ontluistering bleef bespaard. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 10. Nygaard 0-1; 34. Jonker 0-2; 41. Tol 0- 3; 70. Kist 0-4 (strafschop), scheidsrechter: Mulder; toe schouwers: 8.500. gele kaarten: Mansveld en Keloglu (FC Den Haag) en Van der Meer (AZ'67) FC Den Haag: Havenaar; Tempelaar. Mansveld, Wickel, Korevaar; Bouma (Keloglu), Pen, Tre ling, Jansen; Melis (Van Delft), Goemans. AZ '87: Treijtel; Van der Meer. Met god, Spelbos, Hovenkamp; Arntz, Peters, Nygaard, Jon- ker(Van den Dungen); Welzl, Tol(Kist). gen waarin overigens ook an deren het niveau, geheel of grotendeels, bereikten dat zij zo lang hadden gemist. René van de Kerkhof stoomde weer als vanouds langs de lijn - op links ditmaal - en plaatste zich op de kandidatenlijst van aan staand bondscoach Kees Rij vers. De kleine trippelaar Jan Weggelaar speelde zich, al was het niet voor de eerste keer, weer in het vizier. Een speler die voorbestemd is uit te groeien tot lieveling van het publiek. Fysiek komt hij nog wat te kort maar het „Amster damse brutaaltje" werkt zo hard en onderneemt zulke aan trekkelijke acties dat ook voor hem meermalen het applaus opklaterde van het dolenthou siaste publiek dat eindelijk weer eens een wedstrijd zag waarin het geheel en al kon opgaan. De zwakke plekken werden door de inzet, de sportiviteit waarmee werd gestreden, de onthutsende momenten voor beide doelen, de werklust en het hoge tempo dat van begin tot eind werd onderhouden, verdoezeld maar ze waren er wel degelijk. Bij PSV werd Willy van der Kuijlen, voor wie het tempo te hoog lag, nage noeg overgeslagen. Willy van de Kerkhof kon zijn offensieve dadendrang te vaak niet be dwingen waardoor chaotische momenten voor het doel van Doesburg ontstonden, ook al omdat het overnemen van de posities dikwijls te moeilijk bleek omdat Wildschut zich moest belasten met de bewa king van de zwervende Ling die met Kieft de Amsterdamse aanval vormde, aangevuld met buitenom komende spelers: de In vorm sterk teruggelopen Schoenaker, Weggelaar, Lerby en in mindere mate Ophof. Ling had een van zijn afwezige buien en kwam in het zinde rende stuk niet voor en met de komst van Wim Jansen is het probleem in de defensie (nog) niet opgelost. Publieksprijs De schoonheidsprijs kon PSV - Ajax door deze lacunes welis waar niet verwerven maar ze ker de „publieksprijs" en het ereteken voor een enerverend, de aandacht constant gespan nen houdend duel dat voor eerst werd gedirigeerd door PSV. Zonder Brandts, Koster en Van Kraay, welke laatste twee de training hebben her vat, moest Libregts improvise ren met Gert Dijkstra als rech tervleugelman en Willy Janssen als rechterverdediger, die een briljante partij vertolkte. Hij was ook de speler die na het tumultueuze begin met treffers in buitenspelpositie van René van de Kerkhof en Schoenaker de voorzet gaf waaruit de om zijn produktiviteit waardevolle spits Paul Postuma zijn ploeg op voorsprong bracht: 1-0. Ajax, tot dan in de rol van on dergeschikte, krikte zichzelf op, evenaarde PSV in activi teit, tempo en felheid en zo ontstond al snel een boeiend gevecht dat Ajax kansen gaf. Maar Ling kopte tegen de lat en miste nog eens vlak voor het doel. Het waren zijn enige „wapenfeiten" voor de rust. PSV werd wel steeds meer in gesloten, waarbij Edo Ophof een opzienbarend stuwende rol vervulde. Hij stelde twee maal Doesburg op de proef die een enorm schot tot hoek schop verwerkte en assistentie van Willy van de Kerkhof nodig had om op de doellijn te red den. Het feit dat pal na het herbegin een gele kaart viel - voor Wim Jansen - betekent geenszins dat het duel dreigde te ontaar den. Het bleef volledig binnen de perken, waaraan de sobere maar effectieve leiding van Van Ettekoven niet vreemd was. De druk van Ajax werd steeds in tensiever en het geweldige tempo eiste slachtoffers. Dijk stra werd - mede door een trap tegen zijn kuit - gewisseld voor Landsbergen -Libregt- s:„lk kan er niets aan doen dat de leiding van Willem 2 heeft verzuimd na te gaan dat deze uitgeleende PSV'er terug kon worden gehaald. Door de bles sures waren mijn problemen zo groot dat ik het eigenbelang moest laten prevaleren" - wiens lengte het in het nauw gedreven PSV lucht moest ver schaffen. Maar niet hij doch Postuma werd de grote man. René van de Kerkhof ontweek bij een counter de sliding van Weggelaar die totaal leegge- speeld was en met zijn korte beentjes de Eindhovense haze wind niet meer kon achterha len. De voorzet werd door Pos tuma verzilverd:2-0. Risico Op dat moment, halverwege de tweede helft, besloot Ajax' coach Leo Beenhakker, elk ri sico te aanvaarden. Weggelaar maakte plaats voor een spits, Hamberg, en later zou Ziegler worden vervangen door nog een aanvaller, Rijkaard. Toen had Ajax met een fabelachtige actie van Lerby, profiterend van een gat in het centrum van PSV's defensie, de achter stand al gehalveerd:2-1. Het ri sico, dat Beenhakker had ge nomen, betekende de onder gang van de Amsterdammers. Jagend op de gelijkmaker - een nederlaag van 2-1 of 3-1 maakt ook niets uit - werd de geminiseerde verdediging van Ajax overrompeld. Lepe Pim Doesburg had het gezien. Met een verre uittrap bereikte hij Landsbergen die een combina tie aanging met Poortvliet. Ajax ontbeerde voldoende mankracht achter en Poortvliet Boven de ter aarde stortende Ziegler kopte Paul Postuma het eerste doelpunt van PSV na een voorzet van de uitblinkende Willy Janssen achter Piet Schrijvers. besliste het duel pal voor het einde. Dat doelpunt heeft een deel van het publiek niet ge zien. Het kan zijn dat die we glopers al meer dan verzadigd waren door dit boeiende voet balspektakel. HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 11.Postuma 1-0, 67.Postuma 2-0, 76.Lerby 2-1, 88.Poortvliet 3-1. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschuwers:25.000 PSV: Doesburg; Janssen. W.v.d.Kerk- hof. Stevens, Wildschut; Poortvliet. v.a.Kuijien, Valke; Dljkstra(Landsber- gen). Postuma. R.v.d.Kerkhof. AJAX: Schrijvers; Weggelaar(Ham- berg), Ziegler(Rijkaard). Jansen. Boe- ve; Schoenaker. Lerby. Ophof, Arne- sen; Ung.Kleft. Na de rust speelde Sparta vin niger, maar Utrecht scoorde opnieuw het eerst. De treffers waren van een zeldzame schoonheid. Van der Lem on dernam vanaf de linkerzijlijn een rush en schoot de bal hard vanaf de zestienmeterlijn dia gonaal achter Formannoy: 0 2. Vijf minuten later bracht Leo van Veen na een schitterende aanval de stand op 03 door de bal koel over Formannoy heen te lepelen. De strijd leek beslist. FC Utrecht controleerde het duel en kreeg riante kansen de marge te vergroten. In de 66e minuut keerde het tij. Loggie, in de rust in de ploeg gekomen voor vrije verdediger Stevens en naast Geels in de spits ge posteerd, bracht Sparta met een kopbal uit een hoekschop van Holverda terug in de race: 1—3. De vlam sloeg in de pan. FC Utrecht, dat zich veilig waande, werd overrompeld door de „Engelse strijdwijze" van Sparta: alle ballen hoog voor het doel waar Geels en Loggie heersten. De zwakte van het defensieve centrum van Utrecht werd genadeloos blootgelegd. Negen minuten voor het einde bracht Dick Ad vocaat uit dezelfde situatie als Loggie eerder, de aansluiting tot stand: 23. Utrecht wankelde. De ploeg die tweederde van de wedstrijd met gedegen voetbal naar zijn hand had gezet, hapte naar adem en kwam kracht tekort. Maar de klok tikte In het voor-, deel van de Utrechters. Scheidsrechter Draaisma wen ste geen minuut bij te trekken voor de vele blessures, die het spel in de tweede helft hadden stilgelegd. Tot genoegen van FC Utrecht. Scoreverloop: 18. De Kruyk 0—1. 50. Van der Lem 0—2. 55. Van Veen 0 3, 66. Loggie 13. 81. Advocaat 2 3. Scheidsrechter: Draaisma Toe schouwers: 7.500. Gel» kaart: Loggie (Sparta). Sparta: Formannoy; Jansen. Stevens (Loggie), Robinson. Tiktak; Advocaat, Van Gaal. Van Tiggelen; Van der Gijp. Geels, Holverda. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Ta- melen, Wildbret. Du Chatinier. Flight; Tervoort. De Kruyk (Adelaar. Wou ters). Van Hanegem; Vein der Lem, Van Veen. Monster. ROTTERDAM De resultaten na de winterstop (twee gelij ke spelen en twee overwin ningen) hadden Sparta enigs zins over het paard getild. Na de overwinning van vorige week bij FC Den Haag had Barry Hughes de verleiding niet kunnen weerstaan enige brallerige uitspraken te doen. Sparta zou zich bij de subtop voegen door een overwinning op FC Utrecht en vervolgens het ongeslagen record van AZ'67 in Alkmaar aan flarden scheuren. Een week voor de confrontatie met de Almaar- ders staat Hughes weer met beide benen op zijn 'kamer brede tapijt'. Sparta werd door FC Utrecht in stromende regen letterlijk en figuurlijk een koude douche (23) be zorgd. Vooral in de eerste zeventig minuten moet Hughes de schrik om het hart geslagen zijn. FC Utrecht speelde uitge kookt, hield de bal langdurig in de ploeg en rukte over een breed front op naar de Spar taanse veste. Uit die omsinge ling kon Sparta zich in de eer ste helft en ook in het eerste gedeelte na de pauze niet los rukken. Het logische gevolg was dat Utrecht het eerst scoorde. De Kruyk opende de score na aangeven van Mon ster: 01. Na die treffer trok FC Utrecht zich vrijwillig terug en counterde via Van der Lem en Monster. Sparta had het daarmee zo moeilijk, dat het vooralsnog in de eerste helft niet toekwam aan doordachte aanvallen. Het opvallendste feit uit de eerste helft was de kortstondi ge entree van Frans Adelaar. Hij viel in de 24e minuut in voor de aan de lies gebles seerde De Kruyk, zette onmid dellijk na aankomst in het veld aan voor een sprint, kwam met zijn hoofd in aanraking met de schoen van doelman Forman noy en werd weer afgevoerd naar de kleedkamer met een wenkbrauwblessure. En dat al les binnen 120 seconden. Zeldzaam

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13