üeel Westland in geweer oor groente-bloem-te-gek GROENTE FRfPMT BL EMEN B#LLEM Aanvoer potplanten vorig jaar met 20 procent omhoog PAC lnp en tuinbouw AN CIRK: „ONGELOOFLIJK VEEL WERK VERZET' DONKERE WOLKEN BOVEN GLASTUINBOUW TWEE MAANDEN OMZETCIJFERS CCWS INTERVENTIEREGELING VOOR TULPEN? LEIDSE COURANT MAANDAG 9 MAART 1981 PAGINA ve da we li eeft legge r de sekt n lev het C DEN HAAG Aan de p^iwaalf Nederlandse bloe- tinenveilingen werden gedu- ^^^rende het afgelopen jaar ruim zeventig miljoen pot- rograè Planten aangevoerd en dat bruai is ruim twintig procent n „hi meer dan in het voorgaan- hervjde jaar. Met de gemiddelde prijzen verliep het nog niet zo slecht, ;r sprf deze bedroeg 1,62 per stuk te- an o gen 1,65 in 1979. Dat het aan- wat tol potplanten in ons land van nog steeds groeiende is, dat is jeprie bekend zodat van een i ijdin zaaiB i zij" ie v w en de of ple< a, da! ledeli o: 'onds k Np Ihoue an de erklai aleR 1. daantal beslist nog niet kan worden gesproken. Het wordt dan ook een du wen en dringen op de mark ten om de plantenstroom te verwerken. Er kan (nog) niet Worden gezegd dat zich een somber beeld daaromtrent vertoont. Niet alleen in ons eigen land is de potplant een fraag geziene gast, maar in et algemeen is dat ook in de omringende landen het ge- Val. Volgens mededeling in het orgaan van het Produkt- Schap voor Sierteelt heeft de Duitse marktorganisatie een onderzoek ingesteld naar de belangstelling van Duitsers Voor potplanten. Dat viel niet tegen, w.ant 92 procent van het aantal on dervraagden bleek potplan ten in hun woning te hebben. Maar wel kwam vast te staan dat die vrijwel allemaal van de Duitse kwekerijen kwa men. De potplanten worden goed verzorgd, want zestig procent van het aantal on dervraagden deelde mee zich daar graag mee bezig te hou den. De Duitsers blijken niet zo vaak een plant cadeau te ge ven, dat beperkt zich tot spe ciale gelegenheden zoals ver jaardag, moederdag, commu nie en dergelijke. Voor de markt zijn die gelegenheden niet van zo grote betekenis, maar wel worden regelmatig planten gekocht voor opsie ren in huis en daarom is er een regelmatige prijs gesteld. Gemiddeld kopen de Duitse huisvrouwen meer groene dan bloeiende planten. Van de kweker wordt 37 procent gekocht, bloemist 34 procent, tuincentrum 10 procent, markt 15 procent, super markt 13 procent. Spanje Een onderzoek heeft te zien gegeven, dat de Spaanse mannen liever een plant dan bloemen ten geschenke ge ven. De plant vindt men een symbool van leven, hetgeen de liefdevolle .verhouding versterkt. Voor een Spaanse huisvrouw helpt het feit dat ze een plant koopt en ver zorgt om haar eigen identiteit te vinden, die haar even aan de verplichtingen van de huiselijke besognes onttrekt. Waar een plant al niet goed voor is... Bij een enquête bleek dat slechts 33 procent van de ondervraagde Span jaarden in het afgelopen jaar een plant had gekocht. Voor vrouwen bedroeg dat 44 pro cent, voor de mannen 24. Van die 33 procent kocht 36 procent eenmaal per maand een plant. De meeste kopers zijn de jongeren beneden 45 jaar en woonachtig in Ma drid, Barcelona of het noor den. Van de laatste gekochte planten was 71 procent be stemd voor in huis, 29 pro cent om cadeau te geven. Vooral jongeren uit de hoog ste welstandskringen en in de grote steden geven plan ten cadeau. Groene planten overheersen in alle sociale groepen, bij de jongeren in de grote steden in nog sterker mate. De prijzen liggen tus sen 2,70 en 5,40 gulden. In het algemeen bleek men toch wel meer van bloeiende planten te houden. Denemarken Ten slotte nog iets over De nemarken. Hier blijkt dat grote planten bestemd voor kantoren en bedrijven niet daar worden gekweekt, maar voornamelijk afkomstig zijn uit Nederland, Spanje en Bel gië. Er komen ook veel hei deplanten uit Duitsland, om dat de Denen daar goede belangstelling voor hebben. De exportorganisaties Odense en Aarhuis doen veel moeite voor de export van planten. Frankrijk behoort tot het derde afnemersland. De ex port is snel gestegen. Over 1977 en 1978 werd een stij ging met 21 procent van de export genoteerd en in 1979 steeg de potplantenexport naar Frankrijk met 26 pro cent. In Noord-Duitsland is een ruim afzetgebied gevon den waar per dag 12.000 car tons met „drie-potters" wor den verkocht, waarmee in april 1979 werd begonnen. Alles bijeen, zit er dus wel le ven in de potplanten. IONSELERSDIJK De roenten- en bloemenshow festland 19Nu die aan het egin van de lente op 21 taart in de Honselersdijk- t CCWS-hallen begint, eeft heel wat voeten in de arde. „Het is ongelooflijk 'at de organisatoren en di- erse commissies tot stand rengen", vertelt het lid an de publiciteitscommis- e van de tentoonstelling an Cirk. Als men het pro- ramma eens bekijkt vindt len een keur van activitei- Onder het thema Iroente-bloem-te-gek, be- acht door arrangeur van et professionele bloemen- >rso Cock Velthuis, wil ten het geheel presente- an Cirk: „Toen onze publici- •itscommissie, met als voor- H. de Boon, direc- lur van de CCWS in Honse- ■rsdijk, het thema voorge leid kreeg, waren wij met en enthousiast", an Cirk, in het dagelijks le en directeur van reclame- ureau IPS in Rotterdam, reeg de opdracht om samen iet zijn medewerkers het lema uit te beelden in een fmbool. „Dit is de gele chry- int en de groene paprika ge- 'orden, Westlandse produk- ?n die als een soort „rode in de komende ten- lonstelling zijn terug te vin- en. Meer dan andere jaren robeert de commissie de loemen- en~ groententen- lonstelling onder de aan- acht van het publiek te krij- Kleurige affiches zijn ge rukt, stickers, sluitzegels ervaardigd en voor de kin- Jan Cirk. deren is er een kleurwed- strijd. In al deze zaken is het symbool weer terug te vin den", vertelt Jan Cirk, die te vens lid van de openingscom missie is. „We willen dit jaar proberen de gehele West landse bevolking bij de ope ning te betrekken. Op de dag van de officiële opening zul len in zeven Westlandse ge meenten muziekkorpsen spe- „De korpsen marcheren om half zeven door de wijken. Na afloop worden de korpsen met bussen naar de CCWS vervoerd, waar zij om half acht een gezamenlijke taptoe geven. De toegang voor dit grootse openingsfeest is voor een ieder vrij toegankelijk". Internationaal De bloemen- en groententen- toonstelling Westland 19Nu heeft dit jaar een internatio naal tintje gekregen. Drie kwart van de tuinbouwpro- dukten wordt immers geëx porteerd naar het buitenland. Verscheidene Westlandse tuinders sturen hun beste bloemen en planten in om ze te laten keuren. Dé trekpleis ter is ongetwijfeld het grootse bloemencorso, waarvan ar rangeur Cock Velthuis de lei ding heeft gekregen voor de uitvoering en opzet. Een wereldbol met een doorsnede van vijf meter siert de ten toonstellingshal, die een op pervlakte van tienduizend vierkante meter beslaat als een symbool voor „Europa's bloemen- en groententuin". Jan Cirk: „Dit is nog maar een kleine greep uit de vele attracties en activiteiten rond Westland l9Nu. De publici- teitscommissie probeert al deze zaken zoveel mogelijk onder de aandacht te bren gen van het publiek. Ik vind het erg leuk werk om te doen. Er zit echt muziek in". Openingstijden Westland 19Nu: zaterdag 21 maart 9.00-23.00 uur, zondag 22 maart 9.00-18.00 uur. En tree: vijf gulden per per- soon. Kinderen tot twaalf jaar en 65+: een rijksdaal der. Groepen reductie. jg Vestland 19Nu, zoals het was in 1980. Er pakken zich boven de glastuinbouw steeds meer donkere wolken samen, zoals de stijgende gasprijs, het op handen zijnde verbod van methylbromide, de stijgende rentekosten en zo zijn er nog wel een aan tal te noemen. En dan te bedenken dat deze bedrijfstak „het licht" zo hard nodig heeft om optimaal te kunnen produceren. Het valt te hopen dat men bij de overheid meer inzicht en begrip krijgt voor de posi tie waarin men in deze bedrijfstak ver keert of komt te verkeren. Men begint zich toch wel af te vragen of men in poli tiek Den Haag niet te druk bezig is met cijfers over werklozen, bezuinigingen en de komende verkiezingen, waardoor men geen tijd meer heeft om een open oog te hebben voor wat er gaande is. De opvat ting van „in de natuur gaat alles vanzelf" gaat voor de tuinbouw in elk geval niet op. Het aanbod van sla werd de afgelopen week groter; als gevolg hiervan trad er een prijsverschuiving op. De lichte sla werd goedkoper en de zware sla liep in prijs op. De gemiddelde prijs kwam daar door op zestig cent per krop te liggen. Door het carnaval is de informatie over exportgegevens van de buitenlandse han del gestagneerd. Uit de prijsontwikkeling valt af te leiden dat er zich weinig veran deringen hebben voorgedaan. De meeste tussenteelten van sla zijn geoogst; dit zijn teelten geweest die toch gauw drie maan den nodig gehad hebben voordat men kon oogsten. De teeltduur wordt inmiddels korter en men mag aannemen dat de tota le aanvoer van sla zal groeien. Er wordt daarom op een wat grotere prijsdruk gere kend, waarvan vooral de lichtere sorterin gen het meeste last zullen hebben. Het nieuwe seizoen is tot op heden met een grotere aanvoer van start gegaan als in de seizoenen 1979 en 1980. De prijzen gingen er tot op heden niet direct onder gebukt. Hier valt uit af te leiden dat de vraag naar komkommers zich in een op gaande lijn beweegt. Eind fqbruari wer den er meer komkommers geëxporteerd naar West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Scandinavië dan vorig seizoen. De prijs daalde in de afgelopen week met een paar centen per stuk. Zo lag de prijs voor de sortering van 26 tot en met 41 tussen de 62 cent en 1,18 gulden per stuk. Met een gro ter wordend aanbod in het vooruitzicht zullen de prijzen zich wijzigen. De lichtere sorteringen lijken goedkoper te worden en de zwaardere sorteringen lijken zich redelijk in prijs te kunnen handhaven. Andijvie werd in de afgelopen week tegen uitstekende prijzen verhandeld. De ge middelde prijs liep op naar 4,25 gulden per kilo en dat terwijl de aanvoer groter werd. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs in dezelfde week op 2,04 gulden per kilo. Het totale aanbod van andijvie wordt af gezet op de binnenlandse markt. De hoge re prijzen zijn mogelijk door een kleiner aanbod vanuit Zuid-Europa. Er is weinig invoer van andijvie uit Italië en Spanje. Het Hollandse aanbod van andijvie zal groter worden, er moet dus met wat lage re prijzen rekening worden gehouden. Spinazie wordt in toenemende mate aan gevoerd, de prijs vertoont als gevolg hier van een dalende tendens. Ook in de afge lopen week was dit het geval; er werd ge middeld 2,12 gulden per kilo betaald. In de komende week zal de prijs verder da len. De afzet van het groeiende aanbod van radijs ondervindt meer moeilijkheden dan in het vorig seizoen. Dit komt ook in de prijsvorming tot uitdrukking. In de af gelopen week daalde de prijs verder en bleef hangen op 72 cent per bos (vorig jaar 83 cent). Met een verder groeiend aanbod in het vooruitzicht ziet het ernaar uit dat er de komende week lagere prijzen tot stand zullen komen. De aanvoer van prei nam af en kwam ook beneden de aanvoer van vorig seizoen te liggen. De vraag naar prei was goed en dit had tot gevolg dat er voor dit gewas een goede prijs betaald werd: 2,02 gulden per kilo. In aanvoer en prijs lijkt er de komende week niet veel te veranderen. Het afnemende aanbod van spruiten wordt tegen oplopende prijzen verkocht. In de afgelopen week lag de ge middelde prijs op 1,94 gulden per kilo. Voor spruiten worden gelijke of hogere prijzen verwacht. Het groenteassortiment begint door het vorderen van het seizoen groter te wor den. Hierdoor krijgt de consument weer een ruimere keus. Er worden weer auber gines aangevoerd voor een prijs van 7,80 gulden per kilo. Daarnaast is er weer bloemkool vanonder glas verkrijgbaar. De sortering „achten" brachten op woensdag 4 maart op Veiling Westland-Noord 4,30 gulden per stuk op. Er werden ook weer courgettes aangevoerd; de prijs varieerde van 98 cent tot 1,27 gulen er stuk. Koolra bi van onder glas bracht 1,39 gulden per stuk op. Paprika's worden ook weer in groeiende hoeveelheden aangevoerd. De prijs ligt tussen de 5,20 en 7 gulden per kilo. Het aanbod van snijbonen is nog wel beperkt, maar de prijs is weer iets gedaald. Ze wer den verkocht tegen een gemiddelde prijs van 19 gulden per kilo. Voor de tomaten werd er voor de sortering A-I-export ge middeld 7,06 gulden per kilo betaald. Op veiling Westland-Zuid werd er broccoli aangevoerd die zes gulden opbracht. De eerste twee maande^ van dit jaar heb ben voor de belangrijkste bloemsoorten een prijsdaling te zien gegeven van 2,54 procent, bij een omzetstijging van 6 pro cent over de hele linie. Beide eerste maanden gaven de CCWS een omzetcijfer van 113.915.763,73 tegen vorig jaar zelfde maanden 107.081.201,83, een toename met 6.834.561,90 of bijna 6 procent. Gunstig staken af het snijgroen, dat in enorme hoeveelheden wordt aangevoerd, hetgeen eveneens het geval is met de freesia en de gerbera, welke laatstge noemde desondanks een goede prijs kon handhaven. Het totale omzetcijfer van de CCWS in de maand februari bedroeg wat de snijbloe men betreft 50.967.384,30 tegen vorig jaar 49.426.396,48, een stijging met 3,12 procent. Voor de potplanten was het omzetcijfer nu 8.913.637,25 tegen vorig jaar 6.864.050,96, een vermeerdering met 2.049.586,29 of bijna 30 procent, zodat genoemd produkt wel stevig in de lift blijft zitten! Afgelopen week verliep het wat minder vlot in de potplanten dan in voorgaande weken, doch daar kan carnaval een voet in dwars hebben gezet in samenwerking met de crocusvakantie. Maar beide zijn voorbij zodat mogelijk deze week weer een normale gang van za ken kan worden verwacht. Het omzetbe- drag aan de CCWS bedroeg bij een aan voer van 29.461.427 bos of stuks 12.065.070,88 tegenover vorig jaar aan voer van 29.296.015 bos of stuks voor 11.927.177,29. Daar hebben voornamelijk de potplanten voor gezorgd door een aan voer van 841.046 stuks en opbrengst van 1.976.274,67 tegen vorig jaar aanvoer van 801.336 en opbrengst van 1.769.687,57. De importbloemen met een bedrag van 290.632,65 gaven het dubbele bedrag van vorig jaar in die week. Met een totaal van bijna tien miljoen was de aanvoer van freesia afgelopen week ongeveer twee miljoen meer dan vorig jaar. Dat had uit eraard wel invloed op de prijs, die nu ge middeld 22 cent was, vorig jaar 29 terwijl de piek van een gulden vorig jaar daar nu twee dubbeltjes onder bleef. Van de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar noemen we: Amerikaanse anjers 38 (36), trosanjers 32 (29), anthurium 2,20 (1,81), snijgroen 26 (21), jaarrond troschrysanten 64 (63), idem geplozen 96 (1,11), normaal troschrysanten 2,11 (1,49), gerbera 37 (34), irissen 19 (18), leliekelken 57 (57), lelietakken 1,10 (75), cymbidium groot 58 (51), idem klein 20 (25), grote rozen 58 (51), idem klein 20 (25), sonia 47 (44), belinda 38 (41), red gar- nette 28 (28), tulpen 20 (19). Bij de importbloemen waren het op de eerste plaats de 715.490 trosanjers, het dubbele aantal van vorig jaar, doch met een gemiddelde prijs van 38 en vorig jaar 43. Ruim 100.000 importanjers met gemid delde prijs van 35 cent tegen vorig jaar 39. Een dubbele aanvoer van statice uit Is raël, bijna 100.000, drukte de gemiddelde prijs van 66 cent vorig jaar tot 36 nu. In tussen is het nieuwe bemiddelingsbureau in gebruik genomen dat vooral aan de plantenhandel betere mogelijkheden geeft. Ook het systeem van de slotplaten bij de verhuur van stapelwagens zijn ten dienste van de kooplieden in gebruik genomen, in de loop van deze maand zal een en ander ook voor de aanvoerders worden inge voerd. Het gebruik maken van het nieu we parkeerdak blijkt op nogal wat moei lijkheden te stuiten, kennelijk vindt men de afstand te ver. De parkeerpolitie gat nu scherpe toezien op het ongeoorloofd par keren. Er wordt wel gewerkt aan een mo gelijkheid voor een kortere verbinding met het centrum van het veilinggebouw. De tulpentelers staan voor een belangrijke beslissing. In de komende weken moet men gaan uitmaken of er een interventie- regeling moet komen of niet. Men zal ér zes vergaderingen aan wijden: in elk van de produktiecentra één. Tot nu toe ver keerde men in de onzekerheid of een der gelijke regeling in het kader van de EEG- bepalingen wel waterdicht gemaakt zou kunnen worden. Juristen van de diverse ministeries hebben er langdurig aan zitten sleutelen en nu heet het dat de laatste contacten sluitend zijn gemaakt. Ver wacht wordt dat Brussel in juni a.s. groen licht zal geven. Voor het zover is, dient men te weten hoe in het bloembollenvak de kaarten liggen. Willen de kwekers een regeling of niet? Uitgespit Het onderwerp op zich is zo ontstellend diep uitgespit dat men daar in het vak niet opnieuw tal van vergaderingen aan behoeft te wijden. In het begin van de ja ren zeventig, toen men geconfronteerd werd met grote overschotten en lage prij zen, speelde dit punt natuurlijk volop. Studiecommissies gingen aan de slag, werkgroepen hebben er zeeën van tijd aan besteed en niet de eerste de beste ex perts hebben er hun licht over laten schij nen. In het afgelopen jaar is er niettemin weer een rapport verschenen, nu van het bureau v.d. Woerd-Wouterse-Krekel. Op nieuw ging een commissie aan het werk en die heeft het omvangrijke rapport ver eenvoudigd, bijgeschaafd en omgebogen tot een doelmatig en voor de praktijk han teerbaar geheel. Tendersysteem Van de tulpentelers wordt nu gevraagd een uitspraak te doen over de invoering van een vrijwillige plantgoedinname op basis van het zogenaamde tendersysteem. Dat wil zeggen: de telers kunnen inschrij ven met door henzelf te bepalen hoeveel heden plantgoed tegen de door henzelf te noemen prijzen. Deze aanbiedingen zullen tot een bepaald maximum gehonoreerd kunnen worden, voorzover ze liggen be neden het door de uitvoer en de instanties vast te stellen niveau. In de jaren dat men dit noodzakelijk acht zal plantgoed in de maten vijf tot acht centimeter worden in genomen. Eventueel wil men dit jaar omdat de prijzen van de tulpen onder druk staan en het areaal opnieuw is uitge breid gaan tot een inlevering van de maten vijf tot tien centimeter. Dat zou na melijk een direct resultaat hebben, terwijl men bij inlevering van de maten vijf tot acht centimeter eerst over een jaar effect kan verwac „en. Daarnaast wordt met na druk gesteld dat men bij het nemen van Tulpen: nog altijd het populairste bolgewas, maar er moet niet teveel van komen. een besluit zich goed moet realiseren dat men een beslissing voor meerdere jaren neemt. Het hinken op twee gedachten een punt waarop het bloembollenvak zich in het verleden meerdere malen heel sterk heeft betoond moet nu maar eens afgelopen zijn. Preventief De interventie moet worden gezien als een preventieve maatregel. Dat wil zeg gen: zorgen dat je binnen bent voor de bui losbarst. Als men wacht tot men met over- produktie wordt geconfronteerd, is het al te laat. Dan zit men in de doffe ellende en kost het veel meer geld om uit het dal te komen. De groei van het areaal is voor vele kwe kers een bron van zorg geweest. Toch is het probleem van de overproduktie de laatste vijf jaar nooit aan de oppervlakte gekomen. Dat was voor een belangrijk deel een gevolg van klimatologische om standigheden. Die hebben er voor gezorgd dat de kwekers vijf jaar achtereen geen beste oogst rooiden, zeker op de klei- en zavelgronden niet. Zo kon het gebeuren, dat een deel van de tulpenproducenten onbekommerd verder leefde. Het areaal groeide wel, maar de prijzen bleven best. Dat is sinds 1980 veranderd. Vorig jaar rooide men een uitstekend gewas tulpen en toen op de veilingen in Lisse de aan voeren maar bleven toenemen, sloeg na half augustus het uur van de waarheid. De prijzen zakten fors in. Weliswaar trok ken ze later weer wat aan, nadat de ex porteurs een serie na-offertes tegen veel lagere prijzen in zee hadden gestuurd. Maar ze kwamen nooit meer op het ni veau van de jaren daarvoor. En vandaag de dag ondervindt men nog de kwalijke gevolgen daarvan. Teken aan de wand Het teken aan de wand is duidelijk ge noeg, maar nu gaat het er maar om of het merendeel der tulpentelers van mening is dat men maatregelen moet nemen of niet. Velen zien de bui hangen, maar anderen hebben een andere kijk op de zaken. Zij zeggen: laat de zaak maar gaan. Laat de boel eerst maar eens „uitzieken". Met an dere woorden: ieder moet zijn eigen broek maar ophalen. Want met het nemen van maatregelen houd je de zwakke bedrijven op de been. En dat is, zo zegt men, altijd al water naar de zee dragen geweest. Vraag De vraag is of er vandaag gesproken kan worden over zwakke bedrijven op de been houden. De stoelendans is al vijftien jaar gaande en er zijn -intussen al duizen den bloembollenbedrijven verdwenen. Als men alleen de cijfers van de tulpentelers ziet, is er aan duidelijkheid geen gebrek. In 1965 waren er ruim 11.000 bedrijven die zich met de teelt van tulpen bezig hielden, maar tien jaar later waren er maar 5500 over. Als we vandaag balans opmaken van het aantal tulpenproducen ten, dan houdt het met 3650 bedrijven al op. We willen maar zeggen: de zwakke bedrijven zijn al lang verdwenen. Van daag gaat het om kwekers die rationeel kunnen produceren, daar de „tools" ook voor hebben, maar om zover te komen, hebben ze wel volwassen kapitalen moe ten investeren. Het is de vraag of die be drijven enkele magere jaren achtereen wel kunnen overleven, gezien de lasten die jaarlijks opgebracht moeten worden. Meent men dat ook die ondernemers maar moeten verdwijnen, dan houdt men er niet zo veel meer over en zal een kapi taalsvernietiging op grote schaal moeten plaatsvinden. Het is de vraag of men dat tot een normale gang van zaken, tot „uit zieken", kan rekenen. Daarom zal het interessant zijn te zien wat er de komende weken op de vergaderin gen van de tulpentelers gaat gebeuren. Ove- het algemeen genomen pleegt men in het bollenvax een pakhuis vol emoties mee te nemen. Het is echter te hopen dat men daar dit jaar van af zal zien en dat men de zaken nuchter onder de loep neemt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11