eer en veen wint erste finaleduel |Z?e omgang met paarden bepaalt voor een groot deel je 9 Timman vergist zich opnieuw OHAN HEINS RIJDT MINDER CONCOURSEN Pinner verrassend de baas over Clerc Sportwereld namenL ier val LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 MAART 1981 PAGINA 9 ÏLBURGSE IJSHOCKEYERS MET 3-2 TEN ONDER noemd. I met inM jrnemini JSURG Heeren- ihartigei^n heeft gisteravond nandcn eerste stap gezet op n, organjj naar de prolongatie het landskampioen- 1)3,1 l)a|ap ijshockey. De lezen wonnen in de id'ghede^te wedstrijd van de "e van de play-offs 3-2 in en van Til- De serie gaat over ilieu-aktje gewonnen wedstrij- die het iliden, dl d op on^r 4500 enthousiast meele es die v vende toeschouwers nam Heerenveen de leiding door een treffer van Gerben Rei- ding: 1-0. Tilburg kwam in de eerste periode niet toe aan de gelijkmaker ondanks twee nu merieke veldoverwichten. In de tweede twintig minuten bracht Van der Ven de stand op gelijke hoogte: 1-1. Daarna brandde de strijd pas goed los, al werd in die periode niet meer gescoord. De derde en laatste periode heeft het beste ijshockey te zien gegeven. Mason profiteer de van een verdedigingsblun der van de Canadeder Ven de stand op gelijke hoogte: 1-1. Daarna brandde de strijd pas goed los, al werd in die perio de niet meer gescoord. De derde en laatste periode heeft het beste ijshockey te zien gegeven. Mason profiteer de van een verdedigingsblun der van de Canadese Fries Sadler en deponeerde de puck achter Christiaans. Daarmee bracht hij de thuisclub voor het eerst aan de leiding: 2-1. Van korte duur echter, want de Tilburger Bakker werd voor twee minuten van het ijs gestuurd en Heerenveen sloeg onmiddellijk toese Fries Sad ler en deponeerde de puck achter Christiaans. Daarmee bracht hij de thuisclub voor het eerst aan de leiding: 2-1. Van korte duur echter, want de Tilburger Bakker werd voor twee minuten van het ijs gestuurd en Heerenveen sloeg 'onmiddellijk toe. Na de fraais te aanval van de avond, inge leid door De Bruijn, bracht Van Wieren de puck voor de stick van Jan Jansen. Die be dacht zich geen seconde en sloeg die snoeihard achter doelman Lensen: 2-2. Dezelfde speler bracht vier minuten Een tumultueus moment voor het doel van Heerenveen. Cas van de Broek duikt in de richting van het doel van Ted Lensen. Links de Friese verdedigers Mike Powers (lig gend) en Leo Koopmans. voor het einde Heerenveen de winst, toen hij een knappe as- sist van De Bruijn op beheer ste wijze afrondde: 3-2. Het duel werd ontsierd door toeschouwers, die in de derde periode blikjes bier op het ijs worpen. Politie zette honden in om het rumoer de kop in te drukken. Amsterdam In de trobstronde van de play offs, om de derde en vierde plaats, versloeg Amsterdam voor de tweede achtereenvol gende maal Nijmegen. Na de eerste overwinning van 16-1 in de Jaap Edenhal won nen de Amsterdammers dit maal in Nijmegen met 7-2 via de periode-scores 4-0, 1-1 en 2- 1. Hierdoor heeft Amsterdam aan één zege voldoende in de eventueel resterende drie wedstrijden om op de derde plaats beslag te leggen. IK bandstoten is: neer mei •1111 ingewikkeld on miliel !TH Als biljarten voor doorsnee Nederlander Ih al een moeilijk te vol- 11 sport is, dan doet de iIBB tegenwoordig de otste moeite het nog in- rikkelder te maken. In- ^ats van een nationaal mpioenschap bandstoten jt de vier beste spelers in halve competitie kort krachtig (en voor ieder- dnideüjk) af te wer- t, worden er nu tien spe- 1 tot de ereklasse toege- len. Deze tien streden de [jtste twee dagen voor zes Jeplaatsen. was de beide eerste dagen I het toernooi in het nabii I gelegen Lith bij niemand Ig enthousiasme te bespeu- Ivoor deze opzet, al werd er Is niét slecht gespeeld. Ti- houder Christ van der issen bijvoorbeeld won in vierde ronde tegen Ben Ithuis in slechts 16 beurten. beide voorgaande partijen rkte hij in 16 en 15 beurten Regelmatiger kon het haast Tie ronde: Groep A: Velthuis- sn 71 ures 200-135/17. Groep B: Dek- -Sundquest 139-200/24. rde ronde: Groep A: Bongers-Vet •92/17; Van der Smissen-Velthuis (77/16. B: Arnouts-De Kleine 166- Vultink-Sundquesat 200- LEEUWARDEN Jan Timman heeft gisteren in Leeuwarden de prolonga tie van zijn schaaktitel tot een dubieu ze affaire gemaakt De Amsterdamse grootmeester verloor in de negende ronde voor de tweede keer op rij. Met wit vergiste hij zich kort na de ope ning. Paul van der Sterren profiteerde bekwaam, hield in het nog uren du rende gevecht het hoofd koel en Jan Timman: teruggevallen naar derde plaats. dwong Timman op de 38e zet tot capi tulatie. Voor Van der Sterren beteken de de overwinning het vertrek van de hekkesluiterspositie. Het verlies van Timman brengt hem met nog vier ronden te spelen op een vol punt achter stand van koploper Jan-Hein Donner. De nes tor van het gezelschap remiseerde met Kick Langeweg, die nu met Timman de gedeelde derde plaats inneemt. Tussen dat tweetal en Donner zit John van der Wiel op het vinken touw. Tegen clubgenoot Van der Vliet moest Van der Wiel voortdurend op zijn tellen passen. De Leidenaar sloot het treffen met remise af. Uitslagen negende ronde: Van der Vliet-Van der Wiel 0,5-0,5; Ree-Stehouwer 0,5- 0.5; Donner-Langeweg 0,5-0,5; Timman-Van der Sterren 0-1; Grooten-Boersma afgebr.; Hartoch-Kuijf afgebr.; Lig- terink-Böhm afgebr. Stand: 1. Donner 6,5 punt; 2. Van der Wiel 6; 3/4. Tlmman, Lan geweg 5,5; 5. Ree 5; 6/8. Boeruna, Kuiif, Ligterink 4 en 1 afgebr.; 9/10. Stehouwer, Van der Vliet 4; II. Van der Sterren 3,5; 12. Hartoch 3 en 1 afgebr.; 13/14. Böhm, Grooten 2,5 en 1 afgebr. De partij tussen Jan Timman en Paul van der Sterren had het volgende verloop: Wit: Timman; rwart: Van der Sterren. 1. e2-e4, d7-d6; 2. d2-d4, Pg8-f6; 3. Pbl-c3, g7-g6; 4. f2-f4, Lf8-g7; 5. Pgl-f3, 0-0; 6. Lfl-d3, Pb8-a6; 7. e4-e5, Pf6-d7; 8. Lcl-e3, Pa6-b4; 9. Ld3-c4. c7-c5; 10. Lc4xf7+, Tf8xf7; 11. e5-e6. Tf7-f8; 12. e€xd7, Dd8xd7; 13. Ddl-«2, Dd7-«6; 14. Kel-d2, b7-b6; 15. a2-a3, Lc8-a6; 16. De2-f2, Pb4-d5; 17. Thl-el, Pd5xc3; 18. Kd2xc3, c5xd4+; 19. Pf3xd4, De6-c4+ 20. Kc3-d2. e7-e5; 21. b2-b3, Dc4-f7; 22. Pd4-f3, Ta8-c8; 23. Kd2-dl, Df7-f5; 24. Tal-a2, Tc8-c3; 25. Le3-d2, Tc3-c7; 26. Ld2-e3, Tf8-c8; 27, Tel-gl, Tc7-c3; 28. Df2-d2, Df5-e4; 29. Pf3-g5, De4-c6; 30. Tgl-el, h7-h6; 31. Pg5-f3, Kg8-h7; 32. h2-h4, e5-«4; 33. Pf3-d4, Dc6-d5; 34. Pd4-e2. Tc3-d3; 35. c2xd3, Dd5xb3+36. Ta2-c2, e4xd3; 37. Pe2-d4, Lg7xd4; Amerikaans succes kunstrijden heren HARTFORD De Amerikaan Scott Hamil ton heeft gisteravond de wereldtitel kunstrijden op de schaats bij de he ren veroverd. In Hart ford, in de Amerikaanse staat Connecticut, ein digde zijn landgenoot David Santee als tweede. Derde werd Igor Bobrin uit de Sovjet-Unie. Hamilton greep het kam pioenschap met overmacht. Tijdens de vrije oefening kon hij zich zelfs een val permit teren. Voor aanvang van de ktlr stond Hamilton derde achter Santee en de Frans man Jean-Christophe Si- mond die in het eindklasse ment met een vijfde plaats genoegen moest nemen. Na het korte programma bij de dames heeft de Oosten rijkse Claudia Kristofics-Bin- der nog steeds de beste voor uitzichten op de wereldtitel. Zij behield haar leidende po sitie gisteren voor de'Zwit serse Denise Biellmann en Kristina Weigelius uit Fin land. Het korte programma leverde een overwinning op voor de Oostduitse Katarina Witt Rudina Pasveer uit Groningen bezet van de 31 deelneemsters de 24e plaats. De drie medaillewinnaars bij het kunstrijden heren in Hartford. Van links naar rechts: Santee, Hamilton en Bo brin. DEN HAAG Op verschil lende fronten wordt momen teel gestreden in bet kader van het tennistoernooi om de Davis Cup. In MUnchen sloten West- Duitsland en Argentinië de eerste dag met 1-1 af. Een ver rassende ontwikkeling voor de gastheren dank zij de inbreng van Uli Pinner. De 27-jerige speler uit Neuss leek in de eer ste twee sets tegen José-Luis Clerc de pessimistische uitla tingen van de Westduitse coach Helmut vBosch, die een zege van 5-0 voor de Zuidame rikanen had voorspeld, waar te maken. De vijf jaar jongere Argentijn won simpel met tweemaal 6-3. Vervolgens kwam Pinner sterk terug en won tenslotte met 6-4, 6-3 en 6-1 de partij. Guillermo Vilas trok vervolgens voor Argenti nië de stand gelijk door met 6- 2, 6-3, 8-6 te winnen van Rolf Gehring. De gelijke stand tussen Roe menië en Brazilië (1-1) mag minstens zo verrassend heten. Zeker gezien het feit dat Ilie Nastase, die in Denver behalve een overwinning in de derde ronde op de Amerikaan Ferdi Taygan ook een boete van drieduizend doller opliep we gens „beledigingen en obscene gebaren", in Timisoara niet van de partij is. De 19-jarige Florin Segarceanu overrom pelde in de eerste partij Carlos kirmayr in vier sets: 4-6, 6-2, 7-5, 6-2. Thomas Koch won daarna met 6-2, 6-4, 6-1 ge makkelijk van Andrei Dirzu. Overige tussenstanden: Zurich: Zwitserland-Tsjechos- lowakije 0-2: Heinz Günt- hardt-Ivan Lendl 3-6, 5-7, 0-6; Roland Stadler-Thomas Smid 2-6, 1-6, 3-6. Tokio: Japan-Zweden 0-2: Tsuyoshi Fukui-Kjell Johans son 5-7, 2-6, 4-6; Jun Kamiwa- zumu-Per Hjertqvist 3-6, 5-7, 6-8. Seoel: Zuid Korea-Nieuw Zee land 0-2: Jeoen Tsjang Dai- Russell Simpson 3-6, 3-6, 6-2, I-6; Jeoen Joeng Dai-Chris Lewis 1-6, 2-6, 2-6. Jakarta: Indonesië-India 1-2: Yustejo Tarik-Anand Amritraj II-9, 6-4, 5-7, 7-9, 6-4; Tintus Wigowo/Yustejo Tarik-Anand Amritraj/Sasji Menon 6-3, 5-7, 9-11, 4-6. Parijs: Frankriik-Australië 1-1; Yannick Noah-Peter McNa- mara 6-4, 6-8, 3-6, 6-3, 3-6; Pas cal Portes-Kim Warwick 4-6, 6-2. 9-7, 6-4. Russische schaatsdames naar Alkmaar m/v linistra WIJK Sinds Johan Heins bij li Zangersheide van Leon Mel- nede^tor uit het Belgische Lanaken rdween om in Zuidwolde een ei- n paardenhandel te beginnen, 1st hij gemiddeld tweeduizend ki- meter per week om stad en land te stropen naar goede paarden. Pant daar is veel vraag naar", al- vs Heins. „Paarden met talent zijn g te verkopen, maar recreatie- iarden vraagt niemand. Per week nden we één, hooguit twee paar- f n waaraan ik samen met mijn mpagnon Jan Broeks probeer een lar.centen te verdienen." 27, 2! r op het oog lijkt Heins van sportman te H veranderd in een zakenman, die alleen financiële gewin voor ogen houdt, lijn bedriegt, volgens Heins. „Ik heb mo- nteel paarden die ik met grote winst zou nnen verkopen. Maar ik doe het niet om- ik sportief nog wil blijven meedoen. en vUfendertig concoursen meer per jaar, ïanica r ontbreekt de tijd voor, maar ongeveer udie ntig"' Drentse ruiter, die volgende week don- i tot dag natuurlijk wel van de partij zal zijn ens het ook voor de strijd om de wereld ter meetellende concours hippique In- >r Brabant in Den Bosch en gisteren als Jrproefje in Antwerpen met Larramy een erwinning weg sleepte, blijft ook na de :koop van zijn paarden het sportieve as- :t in het oog houden. „We zorgen ook or de begeleiding nó de verkoop. Van tijd tijd laat ik de paarden bij ons terugko- sn om ze bij te scholen. Want er is grole |hoefte aan springpaarden". UI* t onderwerp brengt Heins onmiddellijk WjM rijn praatstoel. „Er zijn in Nederland te inig mensen die verstand hebben van "ingpaarden. Heel weinigen weten hoe ze 1 paard moeten uitzoeken. Past het ka- iter van het paard bij de ruiter? Je ziet ortdurend verkeerde combinaties in de ite. Of paarden die gewoon het talent mis- i qq f i en toch over hindernissen gejaagd wor- \yo\ u. Paarden moet ook te vaak op jonge leeftijd te veel doen. Drie- en vierjarigen worden van de ene op de andere dag uit de wei gehaald om te gaan springen, terwijl de spieren van het paard onvoldoende zijn ont wikkeld". Commissies Meerdere malen heeft Heins zijn onvrede over deze gang van zaken geuit. „Zo gauw ik constateer dat er iets mis is, zeg ik dat. Het gevolg is natuurlijk dat ze je voor aller lei commissies porren. Zodoende ben ik te recht gekomen in het bestuur van de Neder landse Federatie van Springruiters, in de Contactcommissie van de FEI en in de Technische Commissie. Dat wil niet zeggen dat ik later een bestuursfunctie binnen de Hippische Bond ambieer. Wat ik nog wel zou willen doen is parcoursbouwer worden. Dat trekt me. Een parcoursbouwer bepaalt het slagen van een concours". „Het parcours moet zó opgebouwd zijn, dat er spanning ontstaat. Er moeten ongeveer zes riiders in een barrage kunnen komen. In Engeland noemen ze het showiumping. Het gaat inderdaad om de show. Dat wordt op net continent te vaak vergeten. Ik rijd het liefst in Engeland. Daar zijn de hindernissen niet overdreven zwaar en dé hindernisbo men erg dun. Daar komt het echt op de techniek aan. Je ziet er de paarden ook lan ger meegaan, omdat ze niet iedere keer weer alles hoeven te geven. In West-Duits- land is het het zwaarst. Daar heb je paarden met veel springvermogen. Het is dan logisch dat de parcoursen daar naar worden gebouwd". Toch is de Westduitse school voor Heins van doorslaggevende betekenfs geweest voor zijn latere carrière. Heins: „Mijn opleiding bij Alwin Schockemöhle, bij wie ook Henk Nooren is gevormd, heeft de basis gelegd voor mijn latere successen. Tien jaar gele den stond Nederland in de hippische sport op de onderste sport van de ladder. Sinds dien hebben we steeds bovenaan meege draaid. Henk Nooren en ik hebben, mede door onze opleiding in West-Duitsland, de rest meegezogen". Sportief net beste jaar werd 1977 toen Heins in Wenen Europees kampioen werd met de Nederlandse ploeg en ook individueel. Ver der behaalde hij in dat jaar dertig keer een eerste plaats. Heins: „Dat was het enige iaar waarin ik me volledig op de ruitersport kon richten. Daarna moest ik me bij Melchior weer bemoeien met andere zaken, zoals de plannen van het ministerie van Landbouw om in Limburg een groot paardencentrum te starten en het begeleiden en inrijden van ionge paarden. Die gingen bij stal Zangers- heide pas als zevenjarigen van de hand". Bezeten Heins verder: „Wanneer ik echt wil preste ren, moet ik me daar volledig voor inzetten. Ik ben niet het type dat even naar een con cours gaat om te winnen. Je moet er alles voor doen en laten. Anders gaat het mis. Ik ben bezeten van de paardesport, dat moet ook wel, anders is het niet vol te houden. Het is een ziekte. Wanneer je er eenmaal mee besmet bent, raak je het niet meer kwijt. Tot vervelens toe voor anderen praat je de hele dag over paarden. Je moet ook wel gemotiveerd zijn, want het dier houdt om vijf uur 's middags natuurlijk niet op te bestaan". „De omgang met'paarden bepaalt voor een groot deel je karakter. Je leert verliezen en te winnen. In de paardesport doen op een concours gemiddeld veertig deelnemers een gooi naar de eerste plaats. En slechts één kan winnen. Bij teamsporten ligt dat anders. Daar delen meer mensen in de vreugde van de zege. In onze sport leer je de betrekke lijkheid van het winnen en het verliezen in zien. En je moet jezelf goed in de hand heb ben. Wanneer je humeurig bent, heeft het paard daar geen boodschap aan. Dat weet van niets. Ga je met een kwaaie kop tóch op het paard zitten, dan raakt de omgang met het dier verstoord. Daarom kun je alleen op verstandelijke basis met een paard werken. Je moet consequent zijn. Er is er maar één de baas, en dat ben jii". De 33-jarige Heins zal in de toekomst min der te zien zijn op concoursen, maar voor de paardesport blijft hij met ziin vijftien jaren aan ervaring van enorme betekenis, waar vooral de jeugd de vruchten van kan pluk ken. HENKWAGEMAN aan". Johan Heins: „Wanner je humeurig bent, heeft het paard daar geen boodschap DEN HAAG Wereld- en Europees kampioene Natal- ja Petroeseva voert het se»- tal schaatsenrijdsters uit de Sovjet Unie aan, dat woena- dag 11 en donderdag 12 maart op de kunstijsbaan De Meent te Alkmaar uit komt tegen de Nederlandse damesploeg. Naast de tweevoudige wereld titelhoudster bestaat de Russi sche afvaardiging uit Olga Plesjkova, Natalja Koerova, Ljoedmilla Masjkovtseva, Tat- iana Tarasova en Irina Bakoe- lina. De juniorenploeg, die vol gende week ook in Alkmaar tegen Nederland in actie komt, wordt gevormd door Simono- va, Sjodorova en Retsjkina. Trainer van de Russische af vaardiging is Boris Stenin. De ploeg wordt geleid door Alexander Lobanov. DEN HAAG Op verschil lende fronten wordt momen teel gestreden in het kader van het tennistoernooi om de Davis Cup. De verschillende tussenstanden luiden: Tokio: Japan-Zweden 0-2; Seoel: Zuid Korea-Nieuw Zeeland 0-2; Ja karta: Indonesië-India 1-2; Mtlnchen: West Duitsland-Ar- gentinië 1-1; Timisoara: Roe- menië-Brazilië 1-1; Zurich: Zwitserland-Tsjechoslowakije ASPEN Harti Weirather won in Aspen de laatste afda ling van het internationale skiseizoen. De Oostenrijker werd hierdoor tevens winnaar van de wereldbeker voor deze specialiteit. Bij de dames was de laatste overwinning op een afdaling voor de Oostenrijkse Elisabeth Kirchler. De Zwit serse Marie-Theres Nadig had de wereldbeker al in haar be zit. LEEUWARDEN Rob van der Meer, die dit seizoen zes tien doelpunten scoorde voor Telstar, is uitgeleend aan SC Cambuur. DEN HAAG De Amster damse bokser Alex Blanchard zal op 16 maart zijn debuut in het halfzwaargewicht maken tegen de Engelsman Earl Ed wards. Zijn aanvankelijke te genstander, de Joegoslaaf Fe- riionova, raakte geblesseerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9