Ooof PvdA en CDA niet zo diep Van Besouw en de keerzijde van katoenen tapijt. lians op interventie door leger :uurt onverminderd voort LitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnénhofbuitensteBinrien: litensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinneri STRIJDPUNTEN" MEER VOOR EIGEN ACHTERBAN 1 - Getekend: Van Besouw Storckvan Besouw interior JNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 MAART 1961 PAGINA 7 \men l ijk was het dan Het Tweede- 'lid Nell Ginjaar- (VVD), de echt- onze minis- olksgezond- •n milieuhygiëne I door een ver kamerlid ooit •erd aangespro- iet „de heer Gin- aasmocht deze ook eens achter 'ringstafel zitten. naSeldt in de VVD- uitf al jaren als on- Eeisdeskundige en ui te hoedanigheid enige tijd gele- laijeif een wetsont- tpgesteld, waarin toleidingen voor 'igfcten werden ge- Zi Dinsdagavond Nell haar initia- tsontwerp in de Kamer verdedigen en zodoende was het haar vergund, plaats te ne men op de zetel waarin haar echtgenoot al zo menigmaal woorden als Lekkerkerk „abortus" en polych- loorbifenylenover zich heen had laten ko- Uiterlijk onbewogen luisterde Nell naar de kritiek die het PvdA- Kamerlid Martin Ko- nings op haar initiatief- ontwerp spuide. Zij wist immers al. dat haar eigen fractie en die van het CDA haar wetsontwerp zouden steunen: het zou dus in elk geval aangenomen worden. Een jaar geleden, zo bedacht ze. zat Konings zelf nog achter de rege ringstafel. Hij verde digde toen een initia tief-wetsontwerp van zijn hand over het af schaffen van de drieja rige mavo. Nell herin nerde zich nog heel goed hoe zij, toen het wetsontwerp van Ko nings was aangenomen, een bos bloemen aan haar baardige PvdA- collega had gegeven. Aha, daar zou ze Mar tin straks eens fijntjes aan herinneren! Deze gedachten moeten Nell door het hoofd hebben gespeeld toen zij zich, vlijtig aantekeningen makend, voorbereidde op haar antwoord aan Konings. Want toen zij na een uurtje, staande achter de „regerings microfoon" haar oppo nent van repliek dien de. gebeurde het vol gende. Bloemen 2 „De heer Konings ad viseerde mij de wet in te trekken, maar het zal hem niet verbazen dat ik dat niet doe", zo zei Nell vastberaden. En met een nauwelijks verholen lach in de richting van de PvdA- bankjes liet zij erop volgen: „Overigens zou ik het best aardig heb ben gevonden als ik van hem een bloemetje had gekregen Konings gaf onmiddel lijk gehoor. „Als uw ini tia tief-voorstel wordt aangenomen!", beloofde hij goedmoe dig. Direct daarop snel de VVD-woordvoerder Albert-Jan Evenhuis naar de interruptiemi crofoon: „Dan krijg je van mij rozen!", riep hij zijn fractiegenote toe. Nell knikte ver heugd bij deze twee toezeggingen en zei: „Ik wacht dat wel af". Even later reageerde ze op de lovende woor den die Even huis eer der over haar wets voorstel had uitgestort. De indienster zei dan ook: „Ik dank collega Even hu is zeer hartelijk voor zijn vriendelijke woordenhetgeen de socialist Kees Van den Anker pesterig deed opmerken: „Maar zon der bloemetje!". „Ja in derdaad. maar dal komt nog, heb ik be grepen sprak Nell met een schuin oog in de richting van de hef tig ja-knikkende Even huis. Twee dagen later \vera het wetsontwerp, zoals verwacht, aangeno men. De eerste die Neh feliciteerde was Albert- Jan Even hu is, die breed zwaaiend mei een bos rode rozen uil zijn bankje was geko men. En ziet, wie drong zich daar even later met een boekei felrode tulpen tussen de CDA- en VVD-ka- merleden die Nell kus send gelukwensten Juist. Ook Martin Ko nings had woord ge houden, ook al had zijn fractie tegengestemd. De verraste kreet van Nell werd gesmoord in de baard van de socia list, die haar in navol ging van de anderen eveneens op een zoen onthaalde. Een bloem rijk schouwspel. Nell, daags na de rui- kerhulde: „De mensen denken zo vaak dat. als je elkaar in de politiek bij wijze van spreken naar het leven staat, de persoonlijke verhou dingen ook wel slecht zullen zijn. Nou, je zag nu eens duidelijk dat dat niet altijd het geval hoeft te zijn. Martin en ik zijn het vaak niet met elkaar eens, maar we hebben een zeer vriendschappelijke re latie". Op 't randje Twee weken geleden schreven wij op deze plaats over het onpar lementaire taalgebruik van kamerleden en de reacties van voorzitter Dolman daarop. Wat mag je in 's lands ver gaderzaal tegen elkaar zeggen en wat niet? We zijn er eens goed op gaan letten. Onze ge spitste oren vingen deze week twee uit drukkingen op, die op het randje van het par lementaire taalgebruik balanceerden. Althans, dat vond Dolman. In het debat over de huurverhogingen voor dit jaar kruisten zoals gewoonlijk de heren Marcel Van Dam (PvdA) en Pam Corne lissen (CDA) weer eens op fikse wijze de de gens. In het heetst van de strijd riep Van Dam zijn tegenspeler toe: „Wat bent u toch een ontzettende zeur!". Dolman keek bedenke- Ijk, maar zei niets. En Van Dam ging gewoorr door. Hij wilde nog wel even uitleggen ook. waarom hij Cornelissen een zeur vond. „U houdt zich dom, mijn heer Cornelissen. Dat gaat u zo gemakkelijk af en u raakt daar zo aan gewend, dat ik zo langzamerhand die conclusie wel moet trekken Op dat moment werd het Dolman iets te gor tig. „Ik verzoek de heer Van Dam, zich toch enigszins in acht te nemen sprak hij op vermanende toon. Dankbaar keek Corne lissen in de richting van de voorzittersstoel en zei toen, op een ma nier die deed denken aan de schooljongen die het krijtje opraapt dat de meester zojuist naar een ongehoor zaam klasgenootje had geworpen: „Het is heel gemakkelijk, elkaar al lerlei badinerende op merkingen toe te voe gen, maar ik meen dat de mensen in het land daar niet mee zijn ge diend". De mensen in het land! Ontwaarden wij daar niet even de geest van Wiegel? En ja hoor, ook Van Dam had hem opgemerkt. „Spreekt u nu ook al van de mensen in het land?" kaatste hij te rug. Niemand in de zaal, zelfs Cornelissen niet, kon een glimlach onderdrukken. Dit bleek nou net de be vrijdende opmerking te zijn die het debat weer in zijn gewone loop bracht. Verdere ingre pen van Dolman waren niet nodig. DICK VAN RIET SCHOTEN ui ij ie- HAAG Premier Van Agt trok het ge in de plooi die bezorgdheid aanduidt, toen deze week gevraagd werd wat hij vond tij-het PvdA-congres. Er gaapte nu een kloof ern de visies van de twee grootste politieke •orjen; alle kans derhalve dat er geen grote antie mogelijk was, zo zei de CDA-lijsttrek- ietZijn woorden kregen nog meer gewicht, ieijlat mr. Jaap Burger, zo langzamerhand de er*r onder de sociaal-democraten, dezelfde ing bleek toegedaan, da ende driedaagse bijeenkomst in de RAI zelf -s- meegemaakt, denkt er echter iets anders n-Want al wapperden buiten fier de rode vlag- eJ binnen kregen revolutionaire heethoofden ntbeen aan de grond, hooguit een teen en dan in|en kleintje. In perfecte harmonie met de lijst er smoorde het partijbestuur vrijwel elk ini- vanuit de zaal. „Het democratisch socialisme beweging van kleine stapperi. Niet omdat at per se willen, maar omdat wij machten op te weg tegenkomen, die ons tegenhouden", zo Je voorzitter Max van den Berg uit aan de on- isldig^n onder de ruim duizend afgevaardigden. oi atiek ^nlr vanwaar dan die fanatieke uitstraling van dit riezingscongres? Dat had te maken met het ït van vele afdelingen tegen het dreigement Den Uyl dat hij onder bepaalde omstandighe- pou terugtreden als lijsttrekker. Uit angst dat i songres toch nog in de fout zou gaan en de par- lel >g. tij zonder leider en met een voor niemand aan vaardbaar programma de verkiezingen in zou moeten, had de top zich in vreemde bochten ge wrongen. Zo was vice-fractievoorzitter Ed van Thijn op het idee gekomen de PvdA met „strijd punten" de verkiezingen in te laten gaan. Dat klonk mooi militant. En natuurlijk zouden de vu rigste wensen van de achterban tot strijdpunt wor den verheven: de sluiting van de kerncentrales en het weren van de NAVO-kruisraketten van de va derlandse bodem. Wat het eerste betreft had het PB (PvdA-jargon voor partijbestuur) een tekst opgesteld voor het verkiezingsprogram, die er niet om loog. „De be staande kerncentrales in Nederland worden, zo spoedig als technisch mogelijk is, gesloten". Geen tweeërlei uitleg mogelijk, nietwaar? En wat de Cruise Missiles betreft stond er geschreven, dat ons land „vier a vijf nucleaire taken afstoot in de ko mende regeringsperiode, op de weg naar een kern- wapenvrij Nederland, maar zodanig dat dit een kernwapenvrij Europa naderbij brengt en dat dit het moderniseren van kernwapens of het plaatsen van nieuwe kernraketten op Nederlandse bodem volstrekt uitsluit". Niet zo helder, maar de laatste twee woorden klonken toch ook erg radicaal. In essentie Dit soort felle taal had maar één doel: zand in de ogen te strooien van de anti-atoom-lobby. Merk waardig genoeg gelukte dat nog ook, want het con gres slikte het voor zoete koek, dat alles in het pro gramma te veranderen was behalve de toelichting op de partijpolitieke strategie. Daar school nu juist de adder onder het gras. Het partijbestuur gaf als zijn mening dat de PvdA, uit het oogpunt van dui delijkheid naar de kiezers, tijdens de formatie zes strijdpunten „in essentie" zou dienen te regelen. Volgens ingewijden zit het venijn in die twee woordjes „in essentie". Het PB zegt daar zelf onder meer het volgende van: De essentie van de strijd punten wordt aangetast als bijvoorbeeld „de kern centrales in de komende kabinetsperiode niet wor den gesloten". Iets geheel anders dus dan een slui ting zo gauw als dat technisch mogelijk is. In feite dus een tamelijk vrijblijvend standpunt, temeer omdat de Brede Maatschappelijke Discussie, als er niets bijzonders gebeurt, vrijwel zeker zal uitmon den in een „neen" tegen kernenergie. Lezen we nog even verder in de toelichting: „Als we de plaatsing van de nieuwe kernraketten uit sluiten, bedoelen we dat precies zoals het er staat". Ingewijden beweren echter alweer hardnekkig dat zelfs dit punt voor onderhandeling vatbaar is. De PvdA zal, zo zeggen zij, tijdens eventuele formatie- besprekingen met het CDA, op dit punt als enige eis stellen dat de kruisraketten in principe worden afgewezen. In het regeerakkoord zou dan moeten komen te staan, dat het CDA dit principe respec teert, maar dat het zelf niet beslist voor eind 1981, wanneer de NAVO op de hoogte moet worden ge steld. Kenners van de oorlogsindustrie menen ove rigens dat „eind 1981" weieens „ergens in 1982" zou kunnen worden, omdat er problemen zijn met de ontwikkeling van de kruisraket. Of dit laatste scenario nu klopt of niet ertegen pleit dat Max van den Berg en Joop den Uyl de nek wel erg ver hebben uitgestoken is niet zo belangrijk. Het gaat om de sfeer die eruit spreekt. In de hoogste echelons van de PvdA heeft men klaarblijkelijk nog zo'n kater van de formatie in 1977, dat er nog maar één gedachte overheerst: De partij mag zich nooit meer zo star opstellen dat zij daarom bulten de regering gehouden kan worden. Koopkracht Okee, okee. Maar het congres heeft de top toch maar een stok tussen de benen gestoken met haar uitspraak dat de koopkracht van de minimumin komens behouden moet worden. Dat kost vele mil jarden en dat zal toch nooit aanvaard worden door eventuele coalitiepartners? Inderdaad, die uit spraak ligt er. Maar met een parafrase op de ge vleugelde uitdrukking van minister Vredeling, moet er onmiddellijk aan worden toegevoegd: con gressen garanderen geen koopkracht! Een commu niqué van het PB maakte dat ook onmiddellijk duidelijk. Als de economie met 2,25 procent gaat groeien, zoals de PvdA wil bewerkstelligen, is er het geld om die koopkracht te garanderen. Zo niet, „dan wordt de partij opnieuw geraadpleegd". Vol gens een lid van het PB zal het congres dan niet anders kunnen dan bezwijken voor het argument dat allereerst de werkgelegenheid moet worden gestimuleerd. Op ongeveer dezelfde wijze uitte Den Uyl zich in zijn slotrede over de sociale voorzieningen. Hij sprong in de bres, die CDA en VVD volgens hem aan het slaan zijn, maar zei ook: „Natuurlijk, de beste methode om de groei van de sociale uitkerin gen te beperken, is meer mensen werk te geven. Maar dat kan niet van de ene dag op de andere. Daarom zal ook de PvdA bereid moeten zijn ons stelsel van sociale zekerheid te toetsen op doelma tigheid en rechtvaardigheid". Een goed verstaan der heeft maar een half woord nodig. <gfüj Brug De kloof tussen de PvdA en het CDA moge diep zijn, er wordt aan tenminste één kant druk getim merd aan een brug. Als de socialisten wederom de oversteek niet kunnen maken, dan zal de oorzaak deze keer niet bij hen liggen, hebben zij zich voor genomen. Met het eigen congres achter de rug zijn zij nog maar voor één ding bang, namelijk dat de kiezers CDA en VVD in staat stellen hun kabinet te prolongeren. „Van Agt wil doorgaan met Wie gel, al is het met 75 zetels in de Kamer en met steun van DS'70 en een boer uit Bennekom", aldus Max van den Berg. De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet, noemt men dat. De PvdA-voorzitter is immers een warm voorstander van een progressief kabinet, desnoods beschikkend over nog minder dan 75 zetels. Het een noch het ander is echter waarschijnlijk. De jongste enquêtes wijzen uit dat PvdA en CDA in eikaars armen worden gedreven. Joop den Uyl doet zijn best om beide handen te kunnen gebrui ken bij zo'n vrijage. Misschien was het daarom dat Dries van Agt zo bezorgd keek. RIK IN 'T HOUT ANJE'S POKERSPEL MET DE DEMOCRATIE it I HAAG MADRID „Leve de ng", riepen de Spaanse communis- die vorige week vrijdag voorop lie- t in de grootste demonstratie ten -jte van de democratie die Spanje erschijnlijk ooit heeft gekend. 1 imzwaai van uitgerekend de com- - isten die samen met de socialisten r eiste kritiek hadden op herinvoe- - van de monarchie in Spanje in - mag veelbetekenend heten voor rositie die de huidige Spaanse ko- -Juan Carlos op het ogenblik in- l iniet zo lang geleden werd Juan Car- i |oor veel Spanjaarden die de monar- niet welgezind waren, als een 'tonto' t nouwd, een dwaas die niet veel in zijn - j had. Nu wordt hij op handen gedra- -1zelfs door degenen die gisteren nog lelste vijanden waren. -1 was de reputatie van de Spaanse ko- al voor de mislukte staatsgreep op- elijk sterk gestegen. Het eerste offi- bezoek aan het Baskenland vorige ld. waarin Juan Carlos zich vastbera- had getoond tegenover de Baskische atisten. die hem in Guernica het een hadden belet, had daar niet op de le plaats toe bijgedragen. L VAN JUAN CARLOS 1 moment van dat koninklijk bezoek, ijkt achteraf, was trouwens niet wil- .Jirig gekozen. Bij de politieke top en Q lof moet het toen al duidelijk zijn ge- dat er in het leger onrust bestond ian samenzweringen werd gedacht. De J nse koning heeft toen kennelijk zijn |g willen laten gelden in het meest be- e deel van Spanje, het Baskenland, er daarbij overigens te willen tornen Het in legerkringen zo betwiste, maar de Spaanse Cortes goedgekeurde ge- ilijke bestuur van Baskenland, ingsverschillen over de wenselijkheid een dergelijk bezoek in verband met eactie van het leger daarop zouden Aftreden van premier Suarez eind ja- hebben verhaast. Maar dat is* niet enige. De bezorgdheid van Suarez zou nauwste samen gehangen hebben met feit dat hij wist dat er geconspireerd het leger. Suarez zou zijn ontslag >en ingediend in de hoop politiek on schip te maken en daarmee een elijk motief tot interventie aan het le- hebben willen ontnemen, alles mocht niet baten, want er bleek et leger op vele manieren tegen de re- ng te worden samengezworen. De politici warén verrast door de brede steun die de coup in het leger ondervond. De donquichoteske poging van kolonel Tejero bleek slechts het topje van een ijs berg te zijn. Een lid van de Centrumpartij UCD uit Catalonië viel na afloop van de gijzeling generaal Alfonso Armada in de armen om hem te bedanken voor zijn be middeling om hen vrij te krijgen. Onge twijfeld wist het betreffende parlements lid toen nog niet dat de generaal dubbel spel speelde en de leider was van het mili taire complot... POLITICI VERDEELD De politici geven er, nu de omvang van het complot is duidelijk geworden, open lijk blijk van zich door het militaire appa raat bedreigd te voelen, maar zij blijken in die situatie niet in staat te zijn een ge meenschappelijk front te vormen. De nieuwe Spaanse premier, Calvo Sotelo, gaf er de voorkeur aan een kabinet te vormen dat vrijwel een copie was van het kabinet van Suarez. Veel leden van zijn partij, de UCD, waren weliswaar enthou siast over het voorstel van socialistenlei- der Felipe Gonzalez om een nationaal ka binet te vormen onder leiding van Calvo Sotelo, maar zij gaven echter niet thuis op het moment dat dit voorstel in de Cortes moest worden ondersteund. Officieel heeft de partij van Calvo Sotelo de aandrang van vrijwel alle overige par tijen om een nationaal kabinet te vormen afgewezen met het argument dat het leger een regering op brede basis niet zal accep teren. Daarmee wordt duidelijk dat de strijd met de rechtse elementen in het le ger die de centrumregering van Suarez vijf jaar lang in het geheim voerde, nu in het volle daglicht komt. Het is ook niet langer aan twijfel onderhevig wie buigt voor wie. Tot nu toe leek dat het leger, nu zijn het de centrumpolitici. Sommigen interpreteren de weigering van Calvo Sotelo om met de andere, me rendeels linkse partijen samen te werken als een poging om de gelederen binnen de zwaar verdeelde centrumpartij te sluiten. Dat neemt echter niet weg dat de Spaanse politici op verschillende fronten en allen op hun eigen manier bezig zijn om de Spaanse democratie te „redden De socia listen door hun voorstel om een regering van nationale eenheid te vormen, de com munisten door de regering een van hun kant ongedachte matiging voor te stellen. Communistenleider Santiago Carrillo ont vouwde namelijk deze week het plan om de gewestelijke regeringen van het Bas kenland, Catalonië en Galicië terug te draaien. Hij kwam daarmee in feite tege moet aan een eis van het leger, yoor wie het zelfbestuur in deze streken het spook beeld oproept dat Spanje eens uit elkaar zal vallen. LEGER ZWEERT SAMEN In scherp contrast met het beeld dat de Spaanse politici opleveren staan de strijd krachten ervoor. Na de aanvankelijke ontgoocheling en verwarring, blijkt de sfeer in het leger ruim anderhalve week na de coup duidelijk te zijn omgeslagen. De hoofdrolspelers blijken ondanks het arrest dat tegen hen is uitgevaardigd wel haast te genieten van een onbeperkte vrij heid. De generaals Milans del Bosch, Al fonso Armada en Torres Rojas kunnen ie dereen ontvangen die zij maar wensen. In feite verschilt hun situatie niet aanzienlijk van voor de mislukte staatsgreep. Zij kun nen onbeperkt confereren, lees: samen zweren. Kolonel Tejero wordt door velen binnen het leger openlijk als een held beschouwd. Hij heeft kunnen onderhandelen over een overgave „waarbij de eer zou worden ge red". Op de muren van Madrid en andere steden worden hier en daar de „heldenda den" van Tejeros en Milans del Bosch door anonieme verfspuiters verheerlijkt. Geen wonder dan ook dat deze week de Catalaanse gouverneur Pujol en de voor malige commandant van de Guardia Civil de regering waarschuwden dat in een der gelijk klimaat de kans op een tweede coup-poging groot is. De centrumregering twijfelt wat zij zal doen. Onbekend is de toekomstige rol vari ko ning Juan Carlos die zich tot nu toe op een onverwacht krachtige wijze heeft ge kweten van zijn constitutionele rol. Feit is dat wanneer de koning bij de Spaanse po litici en burgers misschien het toppunt van aanzien heeft bereikt, zijn gezag bij veel militairen is gedaald. Hij heeft laten blijken dat hij niet sympathiseert met de rechtse generaals 'en militairen. Het voor deel daarvan zou kunnen zijn dat zij zich bij een volgende poging tot staatsgreep niet meer als redders van de monarchie kunnen ontpoppen, hetgeen een dergelij ke onderneming er niet gemakkelijker op maakt. Maar zoals een Spaanse journalist dezer dagen opmerkte: „Deze keer hebben de militairen geprobeerd de koning met zich mee te krijgen, maar wat let hen de koning de volgende keer gewoon het land uit te zetten?" PAUL VAN VELTHOVEN 'CW. Om verwarring met andere fabrikaten uit te sluiten, draagt Van Besouw katoenen tapijt voortaan het Van Besouw-merk op de rug. Neem dus even de keerzijde in ogenschouw als u er lang plezier van wilt hebben. Van Besouw is de uitvinder van katoenen tapijt. Heeft, als enige, tien jaar ervaring in produktie en kwaliteitstests. En weet dan ook met welke bijzondere aandacht juist dit tapijt gemaakt moet worden. Van Besouw wordt aangeboden via een kring van geselec teerde woninginrichters. Een adressenlijst wordt u graag toegezonden als u even belt: 013-346161. Van Besouw: tapijt (wol, katoen, linnen), gordijn en meubelstoffen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7