Riolering Breestraat financieel rond Veertien jarige M in tekenaar exposeert in Galerie de Pomp Standpunten over secundaire weg 1 nog hemelsbreed uit elkaar Japanse violiste imponeert voudekerk pakt bouw emiekoopwoningen ortvarend aan „Klei-is-in" in Nieuwveen >«f Said Toppop ZATERDAG 7 MAART 1981 PAGINA 3 LEIDEN De aanleg van de riolering in de Breestraat is voor de bouwvakvakantie gereed. Dit wordt gegarandeerd door een bericht van het ministerie van financiën aan de gemeente, dat het rijk de kosten van het project zal dragen. Volgens een woordvoerder van de gemeente ging er gisteren een zucht van verlichting door het stadhuis bij het bekend worden van de mededeling uit Den Haag. Tot dusver was er nog geen duidelijkheid over de financiën van de aanleg van de riolering in de Breestraat. Wanneer het rijk de kosten niet zou dragen, zou aanleg van de riolering voor de bouwvak (aansluitend op het vernieuwen van kabels en leidin gen) niet haalbaar zijn. Dit bleek gisteravond op een ledenverga dering van de PvdA. Op de vergadering verdedigde wethouder P. Bordewijk van fi nanciën zijn beleid. Vorige week uitte D'66 ernstige kritiek op de wethouder. Het zou volslagen onduidelijk zijn welk financieel beleid de gemeente Leiden voert en het miljoenentekort zou af gebouwd moeten worden. Wethouder Bordewijk: „Onmisken baar is, dat we in eigen vlees moeten snijden. D'66 moet echter niet alleen naar de gemeente kijken, maar ook naar het rijk. Over 1979 hebben we minder uitgekeerd gekregen, dan waar we recht op hadden. En terwijl we nu werken aan de begroting voor 1982 is nog niet eens duidelijk wat het eindresultaat is van 1980. En dat ligt niet aan de gemeente." BUURTCOMITE: Groenoord loopt onder LEIDEN De wateroverlast in de wijk Groenoord blijft het buurtcomité in deze wijk zorgen baren. Nadat er eerst problemen met de riolering waren, doet er zich momenteel wateroverlast voor als gevolg van het hoge grondwaterpeil, meldt het buurtcomité in een brief aan het college van B en W. De oorzaak hiervan is, dat door grondophogingen voor diverse nieuwbouwprojecten het peil van het grondwater met tachtig centimeter stijgt. „Nu het nagestreefde peil nog niet eens bereikt is, stijgt het aantal klachten al. Via de interim-saldo-regeling is er 13.000.000 miljoen gulden beschikbaar om de wijk te verbete ren. Ons inziens houdt de uitvoering van deze plannen in, dat men een oude wijk als Groenoord verbetert en niet dat men deze onder water zet", aldus het buurtcomité. Het buurtcomité vindt een stijging van veertig vijftig cenmtimeter van het grondwaterpeil ten behoeve van de nieuwbouw voldoende. Het buurtcomité vraagt zich af op wie de schade aan binten, behang en vloerbedekking verhaald kan worden. ETHOUDERS HEEMSKERK TIJDENS HOORZITTING: PAd TAD LEIDSE COURANT ^MARTIJN SANDBERG VAN BOELENS: £5a KUNST IS MAAR EEN HOBBY" ia. VARA™ Een goei Aïou|o drdwijkerhout/de ZILK wood hol standpunten liggen nog hemels- 11°2(»d uit elkaar", aldus wethouder lands (Jtnskerk in zijn slotwoord tijdens ad een hearing in het kader van het ont- omükKtP bestemmingsplan „Buitenge- 7.02(sjl". Deze hearing was met name be- 1 voor degenen, die bezwaarschrift hadden ingediend tegen de plannen 5. W. 1 op Noordwijkerhouts grond- m 7 jed te laten afbuigen naar de Zil- Hot puinweg. De bezwaarden konden s. 7.36 leravond hun bezwaarschrift voor s a.3(H commissie Openbare werken en voor delmtelijke ordening nog verder toe- fsriM- 10 Gewii iV werden vooral ingediend te gen twee afbuigingsmogelijkheden. Bij va riant 1 wordt de huidige S. W. 1 doorge trokken tot de grens met Noord-Holland, waarna zij haaks afgebogen wordt naar de Zilkerduinweg. Deze variant loopt vlak langs de grens met Noord-Holland en daardoor vlak langs het stiltecentrum „De Tiltenberg". Deze variant werd in eerste instantie door het college van Noordwij- kerhout aan de raad voorgesteld. Op voor stel van het CDA werd echter een andere variant in onderzoek genomen. Deze va riant (IA) buigt eerder af naar de Zilker duinweg en zal over een gedempte sloot moeten worden aangelegd. Dit laatste voorstel van het CDA werd vorig jaar door de raad aangenomen. Het lokte ech ter wel bezwaarschriften uit van de ge meente Bloemendaal, enkele bewoners van het „achtereind" van de Zilkerduin weg en enkele tuinders. Wethouder Staleman van Bloemendaal vreesde, dat bij beide varianten er een verkeersaantrekkende situatie zou ont staan. Hij voorzag dan grote problemen voor de Vogelenzangseweg door een gro tere verkeersdrukte. Zowel variant 1 als IA achtte hij voor Bloemendaal uit den boze. Hij kondigde dan ook aan tot de Kroon toe bezwaar te zullen aantekenen. En passant liet hij weten dat een eventue le oplossing op het gebied van Bloemen daal een „fata morgana" was. „Er is hier bij geen hulp te verwachten van Bloe mendaal en Noord-Holland", aldus Stale man. De heer Van Schie vroeg zich af, wat Bloemendaal had gedaan om het noord-zuid verkeer (naar De Zilk) beter te regelen. Volgens Staleman had Bloemen daal het hoogst haalbare gedaan. „We hebben een brief naar de minister ge stuurd, waarin wij hem vragen de provin cie Noord-Holland een hint te geven een weg ten zuiden van Bennebroek (aanslui tend op de A22) in het streekplan te plaat sen", legde de wethouder uit. De minister had echter niet op die suggestie gerea geerd. Een aantal bewoners aan het „achtereind" van de Zilkerduinweg hadden ook be zwaar aangetekend. Bij variant 1 zouden zij niet zoveel last hebben van het ver keer. Bij variant IA echter zouden die be woners (een twaalftal huizen) nog steeds met al het verkeer geconfronteerd wor den. Zij zijn echter voorhands tegen beide varianten. Bij monde van hun raadsheer kwam naar voren, dat de primaire oplos sing (namelijk een oplossing op het gebied van Bloemendaal) maar eens tot het rijk moest worden uitgevochten. Volgens de raadsheer hebben de provincies op dit ge bied geen autooom recht. „Het rijk kan als het gaat om kwesties in twee grensge meenten ingrijpen en een oplossing voor schrijven", stelde de advocaat. Verder had hij de indruk dat de gemeenten het met elkaar mochten uitvechten. „Als ze het dan met elkaar eens zijn dan is waar schijnlijk de wet Geluidshinder er en dan kunt U welke aftakking dan ook op de buik schrijven", zo filosofeerde de raads heer. Hij hield vol dat eerst tot het uiter ste geprobeerd moest worden een oplos sing op Noord-Hollands gebied te zoeken. „Pas als dat gebeurd is, dan gaan wij net akkoord met de variant 1", zo lieten de bezwaarden doorschermeren. Eén van de bezwaarden droeg ten overvloede tegen de variant IA een rits bezwaren aan. Er ging te veel land verloren, het ging te veel kosten, het zou meer tijd vergen, er kwamen onoverkomelijke verkeerstech nische problemen en de privacy van de „achtereind-bewoners" ging verloren. In de raadsvergadering van mei zal blij ken of deze bezwaren (in de stortvloed van bezwaren tegen anderen onderdelen van het ontwerp bestemmingsplan „Bui tengebied") resultaat zullen opleveren. Ir mei moet namelijk het bestemmingsplan worden vastgesteld. H DEKERK AAN DEN RIJN Burgemeester Swaan sloeg gistermiddag ging de eerste paal J>r de bouw van zes premiekoopwoningen aan de «gewaard. Een start die wel zeer snel mag wor- genoemd. Het lukte Koudekerk (met name gemeester Swaan) namelijk om binnen twee anden de grondaankoop rond te krijgen en de |ste paal te slaan. eerste contact over de grondaankoop aan de Hoogewaard iert van 13 januari. Twee dagen later ging het ministerie van '"shuisvesting accoord en kon een voorlopig koopcontract len getekend. Gemeente-architect Verdoold had binnen een ik de bouwtekeningen gereed en reeds begin februari kon de ld definitief worden aangekocht. Een dag later verklaarde irovincie zich accoord met het raadsbesluit. Drie weken later itte het ministerie haar definitieve goedkeuring aan de 'plannen van Koudekerk. Hoewel deze aanpak voortvarend worden genoemd, had de gemeente gehoopt de zaak nog riS» PLer ronc* te krijgen. Het streven was om de eerste paal afge- rr P«fn maandag te kunnen slaan. De gemeente wil de grond na- 1577-tt^ rechtstreeks aan de toekomstige bewoners verkopen. Vje moeten dan instemmen met de door de gemeente gekozen rtritlLnemers ^en en ander werd de afgelopen week geregeld. De rrdLeenteraad Z£d z'cb komende maandag buigen over de bouw- mpdtt!nen' *n verband met be* grote aantal koopwoningen dat de ropen jaren 8ebouwd werd, zijn de zes woningen aan de «ver fcgewaard voorlopig de laatste koophuizen in het gemeentelij programma. iatssecretaris G.P H. Brokx van Volkshuisvesting en Ruimte- laanje Ordening was in eerste instantie door het gemeentebestuur ^nodigd de eerste paal te slaan. Hij wilde deze uitnodiging Heren, maar moest op het laatste moment verstek laten Wel stuurde de bewindsman een gelukstelegram naar lekerk. „Zes woningen 'opzetten' in 28 werkdagen is een geldige prestatie", zo liet de staatssecretaris onder meer tele- h weten. Voor het vijfde achtereenvol gende jaar wordt vanavond in het Nieuwveense café Le lieveld de talentenjacht „Klei- is-ln" gehouden. Vanaf 20.00 uur staat er onder meer een optreden van de winnende duo van vorig jaar „De Hoef- se Parodisten" op het pro gramma. Met 13 andere deelnemers strijden zij onder het keurend oog van een deskundige jury om de 'gou den kleiklomp'. „Klei-is-in" is één van de evenementen die jaarlijks worden georgani seerd door kleiclub 'De Am- stel' (zie foto). De aktiviteiten van de club die zich aanvan kelijk alleen bezig hield met handvaardigheid, zijn in de loop van de jaren uitgegroeid tot en met de talentenjacht, fietstochten, hardloopwed strijden en het jaarlijkse Am- stelfeest. Opengraven Lange Mare na bouw parkeergarage aan Hekkesteeg LEIDEN Met het weer opengraven van de Stille en de Lange Mare, zoals opgenomen in het bestemmingsplan Maredorp, wordt pas begonnen, na dat de bouw van de parkeergarage aan de Hekkesteeg voltooid is. Dat bleek gisteren tijdens de hoorzitting van de Provinciale Planologische Commissie (PPC) over het bestem mingsplan Maredorp. De gemeente heeft in het bestemmings plan de mogelijkheid opgenomen om de Stille en de Lange Mare weer in de oude staat te herstellen. De bedoeling hiervan is "er een aantrekkelijke loop- en fietsroute van te maken". De winke liers in die buurt zijn niet erg gelukkig met eventuele uitvoering van het plan. Zij vrezen een dalende omzet door het afnemen van het aantal parkeerplaat sen en verwachten moeilijkheden met laden en lossen. De buurtvereniging Maredorp maakt bezwaar tegen de bouw van een parkeergarage aan de Hekkesteeg. „Een parkeergarage voor 500 auto's is overbodig. Wij verwachten eerder een daling van het autogebruik dan een stijging." De parkeergarage zou overlast voor de omwonenden tot ge volg hebben." Gepleit werd voor wo ningbouw. LEIDEN Het Kapelzaalconcert van gisteravond betrof een recital door de Japanse violiste Kaoru Kakudo die, be geleid door de pianist Marinus Flipse, werken speelde uit de Barok en de Hoogromantiek. Het koffieconcert dat hetzelfde duo vorig jaar februari gaf, drong zich onwillekeurig als vergelijkingsmateriaal op. De pres taties die Kakudo toen leverde, waren uitstekend te noemen, maar het vrijwel achterwege blijven van technische slippers en de losse, meeslepende toon nu toonden een ontwikkeling in haar spel aan naar een ronduit indrukwekkend niveau. De gedragen streek die Kakudo in het werk van Tartini liet ho ren -de variaties over een thema van Corelli- vond ik voor een Barokwerk soms wat te zwaar. Anderzijds gaf de soepelheid in techniek en de eenvoud in muzikaliteit die zij etaleerde, een overtuigende vaart en helderheid aan het stuk mee. Een sonate van Brahms is een testcase te noemen voor wat een violist zoal kan. Kakudo doorstond die in de derde sonate opus 108 glansrijk. Met dezelfde dramatische en nu volkomen op zijn plaats zijnde toon zette zij in beurtelings weemoedige en monu mentale lijnen dit werk neer. Haar muzikale en technische voortvarendheid waren des te meer te bewonderen, omdat bege leider Flipse te weinig kracht toonde om zijn in het samenspel gelijkwaardige partij ook als zodanig te laten klinken. Na de pauze volgde het niet al te diepgaand, maar wel amusant en bewondering wekkend muzikale vuurwerk. De concertpolo naise van Fibich, Zigeunerweisen van De Sarasate en Scherzo tarantella van Wieniawski lagen de violiste duidelijk goed. Haar techniek stelde haar in staat om de aaneenschakeling van virtu oze figuren met veel gemak te laten klinken en liet haar tevens voldoende aandacht over om die in een zinnig muzikaal kader te zetten. De affiniteit die zij als Japanse in dit verband met de zigeunermuziek van de Sarasate toonde, vond ik verrassend. Een nostalgisch aandoend toegift van Massenet besloot dit ras- muzikaal optreden. DIRK VOOREN. OUDE WETERING In verband met het overlijden van de heer IJ. de Jong, voorzitter van biljartvereniging De Sport, wordt de gewestelijke finale tweede klasse libre klein een week later gehouden. Als nieuwe datum is nu vrijdag 13 maart vastge steld. Deze driedaagse biljartfinale wordt gehouden in café De Sport in Oude Wetering. SÜïj -m try St! Jmé 'pauMlltj Garaml zondagn l. AVRO: I RO-Maga ®£MEGSTGEEST Bij eel kunstenaars zat de ■'^""Ainstzinnige aanleg er 'onda^av ionS in- Niet veel van jm,Xen zullen echter al op l mor™,>ge leeftijd de gele- «02 isifnheid hebben gekre- en om te exposeren. Hals het geval is met de I-jarige Martijn Sand- ;i.?:"»Trg van Boelens uit hum viegstgeest, die deze SoWSiaand in Galerie de 0 aSl™Tl,mP aan de Dorps- 1 i3 io traat in Warmond zijn 0 \m,-intekeningen expo- 1 iianlartijn Sandberg van Boelens 20 30rordt niet graag met de beti- lling „kunstenaar" opge- p'c ei vaPeePt. hjkt mij niet de^arencrlijk tegenover de echte 23.55 N«nstenaars", vertelt hij in |jn atelier annex jongenska- ler in het ouderlijk huis in fegstgeest. „Kunst is een hele. te hobby van mij, maar het tat me er voorlopig in de 1120«!rste plaats om om de mid- van djelbare school af te maken, De Eurkarna zie ik wel verder. Dat mt niet weg dat ik het na- .02 (^lurlijk wel erg leuk vind om in tentoonstelling te heb- aldus de jeugdige expo- |nt. e kunstzinnige aanleg kwam vroeg bovendrijven. De Indertekeningen van Martijn Itgonnen op vijfjarige leeftijd al perspectief te vertonen. Terwijl andere kinderen van zijn leeftijd de gebruikelijke misvormde huisjes, boompjes en zonnetjes neerkalkten liet Martijn zich bijvoorbeeld in spireren door de gemaskerde televisieheid Zorro, hetgeen in vele afbeeldingen van de man met de cape resulteerde. In 1973 verhuisde het gezin Sandberg van Boelens vanuit Den Helder naar Curasao in verband met de overplaatsing van vader Sandberg van Boe lens, die marineofficier is. In Curasao volgde Martijn twee jaar tekenlessen bij de schil deres Lucilla Engels-Boskal- jon. Toen het gezin in 1977 weer naar Nederland terug keerde en in Oegstgeest ging wonen werd de artistieke op leiding voortgezet door Joke Peters van de Stichting Jeud- en Jongerenwerk Oegstgeest. Vanaf die tijd ging Martijn zich ook steeds intensiever met kunst bezighouden. Niet alleen actief, maar ook passief getuige de bezoeken aan tallo ze tentoonstellingen van de meest uiteenlopende kunste naars, van Fer Hakkaart in Leiden tot aan de grote expo sitie van Salvador Dali in Pa rijs toe. De posters van de aankondigingen van deze ex posities sieren als jachttro feeën de muren van Martijns kamer. Op actief gebied ging hij zich toeleggen op de fijn- pennerij, de kleine tekenin- De pentekening: „Protest" gen die zijn opgebouwd uit talloze pennestreekjes. Aan vankelijk hadden die tekenin gen een wat surrealistisch ka rakter, zoals de tekening van vliegende schaakborden in Marlijn Sandberg van Boelens aan het werk. prijs in de tuintekenwedstrijd „Groen is Leven", een natio nale tekenwedstrijd voor la gere scholieren. Zijn werk werd gekozen uit 50.000 in zendingen. De winnende te kening, die een visie op het leefmilieu moest weergeven toont een huiveringwekkend toekomstbeeld van een stad waarin de lucht zo sterk ver vuild is dat de plantengroei sterft en mensen en dieren zuurstofmaskers moeten dra gen Deze tekening is ook op de expositie te zien. Waarde ring voor zijn werk onder vindt Martijn nu ook op het stedelijk gymnasium in Lei den; het laatste nummer van de schoolkrant Socius wordt gesierd met een pentekening van zijn hand. Min of meer toevallig kwam hij in contact met Clara Sikking van Gale rie de Pomp in Warmond. Deze toonde zich geïnteres seerd en vroeg of hij niet wat meer werk kon maken voor een expositie, met het gevolg dat Martijn de laatste maan den bezig is zijn produktie stevig op te voeren. „Het is hard werken, maar ik doe het erg graag. Op de expositie zul len ongeveer 27 pentekenin gen komen te hangen. Daar zijn veel afbeeldingen van de natuur bij, die ik in plaats van in het gebruikelijke rechthoe kige kader in een hartvorm een tunnel, mogelijk geïnspi reerd op Escher. De laatste tijd is dat overgegaan in een gedetailleerd realisme. De eerste officiële erkenning kreeg Martijn door een hoofd realiteit van bijvoorbeeld de krakersrellen in Amsterdam. Ik beeld graag die ruige, link se figuren af, als ze bezig zijn met verven van hun leuzen met eèn spuitbus op de muren bijvoorbeeld. Ik werk dan vaak aan de hand van foto's in de krant", aldus Martijn. „Het zal me niet meevallen om afstand van het werk te gaan doen. Een gedeelte is dan ook niet te koop, dat wil ik beslist zelf houden." Het staat nog geenszins vast of Martijn Sandberg van Boe lens zich altijd bij de fijnpen- nerij zal houden. „Het is de stijl die me het beste ligt. Ik heb ook erg veel bewondering voor het werk van Pat An drea. Maar het zou best kun nen dat ik over een paar jaar iets heel anders ga doen, het is allemaal nog in ontwikke ling. Ik voel er erg veel voor om na de middelbare school naar de kunstacademie te gaan, als ze me dan tenminste nog willen hebben, maar dat ligt voorlopig nog ver weg", aldus Martijn. Het werk van Martijn Sand berg van Boelens is tot en met 27 maart in Galerie de Pomp aan de Dorpsstraat 38 in War mond te bezichtigen. De gale rie is op donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur geopend, op dinsdag en vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en op woensdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3