Massaal protest van glastuinbouw legering voert CDA-motie naar ten dele uit CNV eist veto van Albeda over korting op prijscompensatie Kapers van Pakistaans vliegtuig doden gijzelaar Suriname wordt socialistisch NORMAAL Grote dag voor walvis Zaterdag 7 maart 1981, 71e jaargang no. 21906 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk. 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N V Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Bui|teweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 10,31 per mm. Abonnementen: kwartaal f 49,55; jaar f 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: 0,65 cent. Churchill Op Ned. II om 20.27 uur nieu we tv-serie „Churchill and the generals" en op Ned. I om 21.55 uur „Derrick". Morgenavond op Ned. I om 21.10 uur „De achterkant van het gelijk" over middelbaar onderwijs en om 22.10 uur speelfilm „Achter glas". Op Ned. II om 21.30 uur docu mentaire „Best boy". Zacht Veel: bewolking en af en toe regen of motregen. Plaatselijk mist. Middagtemperatuur on geveer 11 graden, maar aan zee, het IJsselmeer en in het Waddengebied enkele graden lager. Matige zuidwesten wind, aan de kust mogelijk krachtig. Zondag: zon 07.1118.31; maan: 08.29—21.19; hoog water Scheveingen: 04.15, 16.30. litie blijft rdleers DHOVEN De politie van Ihoven blijft hardleers. Gisteren i bij de 34-jarige N. van der n opnieuw een agent voor de met gerechtelijke stukken, die leid waren voor de vorige be ers van zijn huis. Vanaf vorig ontving de heer Van der Toorn Imatig stukken van justitie of ie, die niet voor hem bestemd jlin. Een maand geleden werd hij in het holst van de nacht van bed gelicht door een aantal iten met een arrestatiebevel. aanleiding hiervan heeft hij klacht ingediend die nog in be deling is. Van der Toorn is het at. Hij gaat zich beraden over >en die hij kan ondernemen. Beruchte Fransman weer gearresteerd PARIJS De beruchte Franse misdadiger Gerard Dupré is gisteravond op nieuw gearresteerd. Na een kort vuurgevecht, waarbij Dupré en een agent gewond raakten, slaagde de politie er in de meeste gezochte man van Frankrijk te arresteren. Dupré baarde vorige week opzien, toen hij door een gekaapte helicopter werd opgepikt van een voetbal veld bij zijn Parijse gevan genis. Verkoop villa van projectontwikkelaar WASSENAAR De Wassenaarse projectontwikke laar L. Rijkers, van wie in het afgelopen weekeinde cheques ter waarde van tien miljoen gulden op Schiphol in beslag werden genomen, blijkt in grote financiële problemen te verkeren. Op zijn Wasse naarse villa rusten reeds tien gerechtelijke beslagen. De Tilburgse Hypotheekbank heeft nu een notaris opdracht gegegevn tot openbare verkoping van dit kapitale pand. Eventueel zal ook hotel Jacobi in Middelharnis, waar 51 Vietnamese bootvluchtelin gen verblijven, onder de hamer komen, evenals be drijfshallen in de randstad. Rijkers bezit voorts een eilandje in Ierland en een vakantiedorp in Spanje. De Wassenaarder ondernam vorige week een po ging de Amsterdamse notaris Slis de helpende hand te bieden. Zwembad met een luchtje GELDROP Prik- kelende slijmvliezen in ogen, mond en neus behoren voor staan in het Geldrop- se sportfondsenbad tot het verleden. De manager van het zwembad heeft ont dekt dat een geringe toevoeging van een eucalyptusextract de chloorlucht uit het bad volledig weg neemt. In het zwem bad hangt nu een lichte mintgeur. De reacties van de bad gasten zijn unaniem lovend. Dronken man helpt politie GELEEN Dankzij een dron ken man heeft de gemeentepoli tie van Geleen een inbreker kunnen aanhouden. De man die niet aanspreekbaar was werd door de politie bij een juweliers- zaak aangetroffen. De man bleef slechts een bepaald kente ken herhalen en aan de hand daarvan kon de politie een 29- jarige inwoner uit Hoensbroek arresteren. Volgens de politie bekende deze man dat hij met een steen de etalage van de ju welierszaak had ingegooid en dat hij er met enkele klokken vandoor was gegaan. De dron ken man was hiervan getuige geweest. „GAS TE DUUR, TUINDERS TEGEN DE MUUR" AALSMEER Glastuinders uit alle delen van het land hebben gisteravond in de bloemenveiling in Aalsmeer een fel protest gericht aan de Nederlandse Gasunie, die volgens de tuinders tegen alle afspraken in op 1 april de gasprijs opnieuw wil verhogen. Ongeveer 8000 verontrus te en teleurgestelde tuinders waren met tientalen bussen en honderden auto's naar Aalsmeer getogen. Het verkeer in de verre omtrek van de veiling was ontwricht. Maar de meegebrachte spandoeken spraken duidelijke taal: „Gasprijs nu stoppen, anders gaan we naar de knoppen", en „Gas te duur, tuinders tegen de muur". In een resolu tie aan de regering en de Kamerleden werd vastgelegd dat de gasprijsverhoging van verleden jaar een extreem zware belasting betekent en dat een extra verhoging fata le gevolgen zal hebben. Bloemkweker C. Buis zei dat de energiekosten nu reeds 15 tot 30 pro cent van het kostenpakket van de glastuinbouwbedrijven uitmaken. Na de stijging van negen cent per kubieke meter in twee jaar zal de nu voorgestelde verhoging van ongeveer 11 cent rampzalige gevolgen heb ben voor onze bedrijfstak, aldus de spreker. Hij wees erop dat de be drijven geen financiële ruimte hebben om boven de huidige lasten nog 50.000 gulden per gemiddeld bedrijf extra op te kunnen brengen. „Deze rigoureuze gasprijsverhoging betekent dat binnen twee jaar acht a tien duizend arbeidsplaatsen verloren zullen gaan". Volgens de heer Buis is de glastuinbouw goed voor 3,5 miljard gulden exportwaarde. Er zijn 75.000 mensen in deze sector werkzaam. Naar de mening van de heer P. Lekkerkerk van de begeleidingscom missie „Energiebesparingsfonds" heeft de glastuinbouw als gevolg van energiebesparingen in 1979 reeds twintig procent besparing gereali seerd. „In 1985 zullen we met 50 kubieke meter energie in plaats van de 100 kubieke meter in 1973 onze produkten leveren. Maar geef ons de tijd, de morele en de financiële mogelijkheden", zo benadrukte hij. Ook de vertegenwoordiger van het Landbouwschap vroeg zich af waarom de gasprijs zo snel gelijk moet worden aan de op hol geslagen olieprijs. Tal van sterk geëmotioneerde tuinders voerden het woord. Eén van hen eiste van het Landbouwschap dat de onderhandelingen met de Gasunie worden opgeschort. Een overzicht van de massale protestbijeenkomst in Honderd jaar Stille Omgang: tienduizend achterlijke pelgrims? „Wie in wonderen gelooft, wordt voor een achterlijke geest gehouden", consta teert Johannes Kardinaal Willebrands vandaag in een vraaggesprek met onze ver slaggever Willem Scheer op de voorpagina van Finale. Toch verwacht organisator Ed Elsenburg dat in de hon derdste editie van de Stille Omgang, over twee weken in Amsterdam, minimaal 10.000 pelgrims zullen mee lopen. Menen die mensen nou écht dat er op 18 maart 1345 een koel aanvoelende Hostie in de vlammen heeft gezweefd? Een reportage over braaksel en natuurwet ten, toiletgeschiedenissen en zoenaltaren. Maar vooral over: „Tekenen die oproe pen tot een dieper verstaan van het leven". Een katho lieke reportage dus (al kun je volgens organisator El senburg ook zonder de Stil le Omgang zalig worden). In onze bijlage ook aandacht voor: Ex-LUV-zangeres Patty Brard gaat rustig door met solo-carrière. Gran deur en misère van 150-jarig Vreem delingenlegioen. Een onderneming als de NS runnen is net als zeilen, je moet naar de wind en de stroom kijken. Remedie tegen werkloosheid en ziekteverzuim: Geef werkne mer een jaar vrij! In ontwikkelingsland is toeval troef; deskundigen worden in het water gegooid en moeten maar zien hoe ze zwemmen. MAJOOR BOUTERSE: PARAMARIBO Het revolutionaire proces in Suriname zal gaan in de richting van een socialistische maatschappij. Binnen de machtsverhoudingen zijn grote veranderingen te verwachten. Dit heeft de bevelhebber van het Surinaamse leger, majoor Bouterse, gisteren op een persconferentie bij de vrijlating van de onderofficieren Sital, Mijnals en Joen- man. De onderofficieren waren in augustus 1980 gearresteerd op be schuldiging een linkse tegencoup te hebben willen plegen. Bou terse zei te verwachten dat omringende landen pogingen zullen ondernemen om de Surinaamse plannen te dwarsbomen. „Als we kijken naar Cuba en Nicaragua, zouden we heel naïef zijn, om geen agitatie te verwachten", aldus Bouterse, die tevens ver klaarde geweld te zullen gebruiken, wanneer dat nodig mocht zijn. Hij zei dat de regering nog op de hoogte gesteld moest wor den van de nieuwe koers. Direct na de verklaring van de legerleiding, heeft de Surinaam se ministerrraad een spoedvergadering belegd. EELAERTS EN BROKX TREDEN NIET AF (Van onze parlementaire redactie) ÏN HAAG Het systeem van fgelijkingshuren zal voorlopig e niet worden afgeschaft. De rantiehuren zullen daarentegen 1 moeten verdwijnen. Dit heeft fcmier Van Agt vrijdag na af ro van de ministerraad irieege- |ld. brts zullen de bewindslieden van (kshuisvesting, minister Beelaerts van Ikland en staatssecretaris Brokx, geen isequenties verbinden aan de door de ner aangenomen motie Duinker, het regeringsbeleid met betrek king tot de huren in stadsvernieuwingsge bieden werd bekritiseerd. Volgens Van Agt kan hier niet gesproken worden van een motie van afkeuring, zoals het PvdA- kamerlid Van Thijn tijdens het debat in de Kamer naar voren bracht, de VRO-be- windslieden zullen zich daarover nog na der tot de Kamer wenden, zo deelde Van Agt mee. Met het laten bestaan van de vergelij- kingshuren komt het kabinet slechts voor de helft tegemoet aan een door de meer derheid van de Kamer gesteunde motie van het CDA-kamerlid Dijkman. Daarin werd de regering gevraagd zowel de ga rantie- als de vergelijkingshuren voorlo pig niet af te schaffen. Het systeem van de vergelijkingshuren is van belang voor de vier grote steden. Dat systeem van huurbepaling houdt in dat voor pas gebouwde woningen geen hogere huur gevraagd mag worden dan in verge lijkbare bestaande nieuwbouwwoningen al het geval is. De garantiehuren zijn op een dertigtal kleinere gemeenten van toe passing. Daar wordt de huur in stadsver nieuwingsgebieden vastgesteld op basis van de geraamde bouwkosten en niet op basis van de uiteindelijke bouwprijs. De regering wil, zo blijkt nu, de garantiehu ren tegen de wil van de Kamer afschaf fen. „Voor de ministerraad is hiermee de zaak afgedaan", aldus Van Agt. 5LOOPGOUD f 14."pergram legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair [ADVERTENTIES Zondag 8 maart DISCO U.S.M. DORPSHUIS RIJPWETERING AANVANG 20.00 UUR. Iedere zaterdagavond 21.00 uur SUPER DRIVE-IN-SHOW SATISFACTION zondagavond 20.30 uur Dit mag u niet misten. ZAAL: BEVERLY HILLS - NIEUWKOOP. Thatcher stelt Ulster gerust DUBLIN/BELFAST Margaret Thatcher, de Brit se premier, is donderdag en vrijdag naar Ulster geweest om de vrees van vele Noord- ierse protestanten weg te ne men, dat Groot-Brittannïe zich uit Noord-Ierland zou terugtrekken. In Ierland en Ulster waren rellen ontstaan na uitlatingen van de Britse minister van Noord-Ierland, dat gestudeerd kon worden op defensie-af spraken met de Ierse repu bliek. Dublin zou haar tradi tionele onafhankelijkheid op geven en gaan meewerken aan de verdediging van het wes ten, in ruil voor Britse terug trekking uit Noord-Ierland. NEW DELHI De inter nationale conferentie over natuurbehoud in New Del hi heeft gisteren met over weldigende meerderheid besloten de jacht op drie walvissoorten, de potvis, de blauwe en de gewone vinvis, te verbieden. De Internationale Walvis commissie stond totnutoe toe, dat op deze vissen werd gejaagd in gebieden waar ze nog niet met uit sterven werden bedreigd. Tegen het voorstel van West-Duitsland stemden alleen Japan en de Sovjet- Unie, de grootste walvisja gers. (Van onze sociaal- economische redactie) WADDINXVEEN CNV-voorzitter Harm van der Meulen zou het onaanvaardbaar vinden als de prijscompensatie van 1 juli a.s. zou worden aangetast. Wanneer het ka binet tot een nieuwe loonmaatregel zou be sluiten, zou minister Albeda van sociale za ken zijn veto daarover moeten uitspreken. Van der Meulen aanvaardt evenmin, dat de ambtenarensalarissen als trendsetter gaan fungeren. Tijdens een CNV-bijeenkomst in Waddinxveen hekelde Van der Meulen vrijdagavond de re cente uitspraak van minister-president Van Agt, dat een nieuwe loonmaatregel per 1 juli niet tot de onmogelijkheden behoort, ook ver klaarde Albeda eerder, dat hij tegen zo'n nieu we loonmaatregel aanmerkelijk bezwaar heeft. Van der Meulen herinnerde eraan, dat de thans geldende loonmaatregel tot doel had de loon kosten voor het hele jaar met 2,5 procent te drukken, twee procent via verlaging van de prijscompensatie en een half procent via verla ging van de vakantietoeslag. Alleen met de korting op de prijscompensatie is het CNV ak koord gegaan onder voorwaarde, dat het om een éénmalige operatie zou gaan; op 1 juli zou de prijscompensatie weer hersteld moeten wor den. „Dat weet het kabinet, dat weet Albeda, daar was de besluitvorming op gericht, daar houden we hem aan." KABOEL De kapers van het Paki staanse lijnvliegtuig dat nu al ruim vier dagen op de luchthaven van de Afghaanse hoofdstad Kaboel staat, hebben een van hun gijzelaars neergeschoten en uit het toestel gegooid. Het slachtoffer, de zoon van een generaal van het Pakistaanse le ger, is later in een ziekenhuis overleden. De kapers hebben er inmiddels in toege stemd dat het ultimatum wordt verschoven naar zaterdag half twaalf, Nederlandse tijd. Zij hebben gedreigd het toestel en de nog resterende 115 gijzelaars op te blazen, wan neer Pakistan geen gehoor geeft aan hun eis ongeveer tachtig gevangenen vrij te laten. De kapers, leden van de Pakistaanse verzets beweging „Alam-e-Zulfikar", eisten eerder deze week dat de media bekend zouden ma ken, dat zij niet tot de verboden partij van de terechtgestelde ex-president Ali Bhoetto be horen, zoals was gesuggereerd. Daaraan is gehoor gegeven. De Pakistaanse autoriteiten verwijten Afgha nistan erop uit te zijn, de onderhandelingen te dwarsbomen. Pakistan legt verband tussen de kaping en de zoon van de terechtgestelde ex-president Ali Bhoetto. Die laatste zou op de dag van de kaping in Kaboel gesignaleerd zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1