Enige herkenbaarheid alles wa t ik beoog99 Omzet van hoeken bleef ook in 1980 stagneren MEIJER OVER TONEELSTUK CECILE: IS kunst en kunstenaars BOEKENWEEK 1981 BROODNODIG IEDER ZIJN EIGEN BOER ersoonlijke biecht eerste en nige concrete weg tot bekering kerk wereld Jonas in de... haai MART INST LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 MAART 1981 deel TERDAM Sinds de c try-out op 11 februari ;t Haagse Theater aan ihhon jjven, is aan het toneel- DDen, Cécile" van de Amster- le schrijfster Mia ;r nogal wat veranderd, name begin en slot aame rn,nie' m«' boek, dat door Zuide- roneel Globe is uitgege- De grote lijn van het bleef echter onaange- ;n zal dat gedurende de volgende 50 uitvoerin- blijven. Onder meer t gespeeld 2 mei in de se Koninklijke en jwburg en 8, 9 en 19 n het HOT. Mia' Meijer: men na afloop wat na- tnd naar huis gaat, zou nntastisch zijn, natuur- (U heb ik bij het schrij- yan Cécile niet stilge- J bij het effect op het jgjatk; ik heb op papier ge- 'at me op dat moment JËp' hield. Het is een be- Wfï? verschijnsel: sommi- irdenen hun gedachten t praten, anderen doen Is ze schrijven. Ik heb ange tijd bezig gehou- net de ontwikkeling ie vrouw en mijn ge in daarover ordende ik jier. Ik ben Cécile niet, ik heb me in haar ver- t zoals ik me in de an- hoofdpersonen ver- ite. Overigens is de in hoeverre het leven écile overeenstemt met het mijne, volstrekt oninte ressant. Niemand vraagt zich af waarom juist nü een spel als Cécile werd geschre ven, waarom iemand voor deze thematiek, voor deze vorm van schrijven kiest". In het toneelstuk „Cécile" zet te Mia Meijer twee echtparen naast elkaar, Cécile met de ju rist Frank en Lisa met de componist Louis. Cécile en Lisa zijn (welgestelde) zusters. Huisknecht William vormt de verbindende schakel met de buitenwereld. Bron van inspiratie voor het stuk was de feministe Cécile de Jong van Beek en Donk, die leefde aan het einde van de negentiende eeuw. Deze vrouw van adel verzette zich tegen de conventies van haar milieu, schreef een roman die in haar dagen aanstoot gaf. Zij scheidde en werd katholiek. Mia Meijer: „Als een vrouw in deze tijd hetzelfde doet, kijkt men er minder van op. Toch zijn het de hele historie door vooral vrouwen, die niet toe komen aan de persoonlijke ontwikkeling van hun moge lijkheden van waaruit zij voortdurend een keuze kun nen maken. Ik bedoel daar mee, dat vrouwen zich nog minder dan mannen realiseren dat het niet zo vanzelfspre kend is, dat zij zich in maat schappelijke en sociale rollen laten drukken. Voor veel mannen geldt mis schien hetzelfde, maar de vrouw heeft het meest een ze tje in de goede richting nodig. De man kan doorgaans aan zijn positie de nodige macht ontlenen, al heb ik vaak me delijden met ze; hoe zij zich neerleggen bij een functie. Maar hij heeft tenminste ver worvenheden, die de gemid delde vrouw niet kent. Pas als de vrouw zich daarvan bewust is, dat zij vastzit, kan zij daar aan werken; dan kan zij iets doen aan de vage onvrede waarin ze leeft". De Amsterdamse schrijfster ziet haar toneelstuk niet als fe ministisch en zou dit woord niet aan haar stuk verbonden willen zien, noch aan zichzelf. „Het gaat mij om de mens, die zich los wil maken van de maatschappelijke afspraken, de intolerantie van de wereld die bijvoorbeeld Cécile om ringt. Voor zover ik weet, is in het Nederlands niet eerder over een dergelijke vrouw een toneelstuk geschreven. Na tuurlijk zijn er anderen ge weest, die zich met dit onder werp bezighielden; maar steeds eindigen deze schrijvers in berusting, troosteloosheid. Het gaat mij juist om de moed van de mens die ondanks alles durft door te zetten. Angst Er is zelfs véél moed voor no dig om door te gaan, tegen alle tegenwerking in, die je onder vindt als je je eigen weg wilt gaan. Neem twee mensen in gelijkwaardige positie. Zolang zij zich aan hun normale werkzaamheden houden, is er niks aan de hand. Als één van die twee plotseling besluit de banden met zijn vertrouwde positie op te geven, zal hij zich moeten verweren tegen de angst en jaloezie voor zijn vrije keus; de zekerheden van die ander worden immers aange tast. En die andere zal er alles aan doen hem te overtuigen van zijn ongelijk. Op die manier heb ik Cécile en haar zuster Lisa tegenover elkaar geplaatst. Ik heb voort durend met tegenstellingen gewerkt om zo mijn bedoelin gen duidelijk te maken. Nog maals, het gaat in dit spel niet over mij of mijn omstandighe den. Ik ben ervan overtuigd dat iedere schrijver zich bezig houdt met dingen die in bewe ging zijn. Op die manier heb ik de historische Cécile naar me toe gehaald, omdat zij actu ele betekenis voor mij had. Een historische reconstructie zou me hebben belemmerd in wat ik wilde vertellen en bo vendien wist ik te weinig van haar af. Beperkt pen, tv-spelen, zoals Een klei ne verleiding, Kaviaar en har der bokking en drie die dit jaar worden uitgezonden. Daarmee bereik je in één avond een miljoenenpubliek, mensen die zich prettig ont spannen. Voor tv schrijven be tekent, dat je beperkt bent; je moet rekening houden met de smaak van een gemiddeld pu bliek. Afgezien van de fantastische samenwerking met regisseur en acteurs van Globe, was ik vrij in mijn werkwijze, ik hoefde alleen rekening te hou den met wat ik te zeggen had aan een publiek dat op zichzelf al is geselecteerd. Het zijn bo vendien mensen die zich niet afvragen of er vanavond wat op tv is, maar bewust kiezen voor een toneelstuk en daar moeite voor doen. Ik ben bezig aan een nieuw spel, waarvan ik nog niets kan vertellen. Maar het gaat in oktober in première". FRITS BROMBERG Eunuchen congresseren NEW DELHI In Agra in India is een congres be gonnen van eunuchen. In processie trokken de dui zenden eunuchen (geca- streerden) naar de Maskid Moehannisan, een zestien- de-eeuwse moskee, toege wijd aan de eunuch Yati- ma, wiens gebeden de he mel zouden bewegen tot het doen vallen van regen in gebieden met landurige droogte. De pers krijgt geen toegang tot de bijeen komst, die om de drie jaar worden gehouden vanwe ge de speciale aard van de bijeenkomst. Zolang je zwijgt is een gesub sidieerde ad hoe theaterpro- duktie. Onderwerp is ver krachting. De voorstelling, die een autobiografisch karakter draagt, is op 6 en 7 maart te zien in Theater Aan de Haven te Scheveningen. Onder regie van Marcelle Meulemans wordt gespeeld door Femke Boersma, Tatjana Brinkman, Frieda Pittoors, Jan Jaap Jan sen en Martien van den Ouwe- lant. De Nieuwe Komedie geeft op 6 en 7 maart in Theater Aan de Haven voorstellingen van Proces in Praag/Protest van de Tsjech Vaclav Havel in de regie van Hartmut Alberts. Galerie Brinkman. Kerk straat 105 Amsterdam, expo seert van 5 maart - 8 april werken op papier en beelden van Veron Urdörianu. Museum Fodor, Keizers gracht 609 Amsterdam expo seert van 6 maart t/m 5 april recente schilderijen en teke ningen van Pieter Holstein. Jan van Weelden geeft op za terdagavond 7 maart een or gelconcert in de Julianakerk, Kempstraat Den Haag. Galerie Pulchri Studio, Lan ge Voorhout 15 Den Haag, ex poseert van 7 t/m 26 maart schilderijen en aquarellen over Zuid Afrika van Peter de Ornis Internationale Galerij, Javastraat 17 Den Haag, expo seert van 7 t/m 28 maart etsen en litho's van Antoni Tapies. A69 Kunsthandel, Balistraat 69 I Den Haag, houdt van 7 t/m 29 maart een prentenex- positie met werk van o.a. Kees Andrea, Marius Bauer, Jozef Cantré, Rie Cramer, Pol Dom, P. Dupont, Graadt van Rogge, Roland Holst, Theo van Hoy- tema, Jessurun de Mesquita, Bart v.d. Leek, Livinus, Jan Mankes, Gebr. Pieck, J.M. Prange, Jan Toorop, en W. Witsen. Galerie Espace, Keizers gracht 548 Amsterdam, expo seert van 7 maart - 2 april et sen en tekeningen van Pieter Holstein. De Printshop, Prinsengracht 845 Amsterdam, toont van 7 maart - 2 april monoprints van Montyn. Wetering Galerie, Lijnbaans gracht 288 Amsterdam, expo seert van 7 maart - 3 april werk van Dies de Jonge. André van Helden exposeert van 7 maart af schilderijen in Galerie Schnitzler, Huygen- spark 21 Den Haag. Kunsthandel Scherpel. Lan ge Voorhout 25e Den Haag. toont van 7 maart t/m 5 april een grote collectie werk van de schilder Nico van Rijn (1887-1962). Piet Moget exposeert schilde rijen (1960 t/m 1980) van 7 t/m 28 maart in de New Style Gallery, Prins Mauritslaan 28 Den Haag. één onzer verslaggevers) TERDAM De Boe eek 1981, de 46e in suc- t, die een broodnodige >per moet geven aan de erende boekenomzet in rland (al enige jaren imelt die rond de 33 en exemplaren), wordt inderdag 26 maart offi- geopend in de minige- Diessen onder de van Tilburg. >00 inwoners van deze 1600 jaar oude steden- iundige dreumes krijgen i gelegenheid als blije ikomer elk een boek ca- 'an. de Commissie voor ectieve propaganda van ederlandse boek, die zijn Srse strijdkreet „Ieder :igen boek" althans in schaars bebouwde Bra- kom letterlijk in de jk zal brengen, iad de keuze uit 1600 ti- daarvan scoorde Thie- Grote Natuurgids" met fhebbers het hoogst, ge- door „25 jaar Europa en Toon Korlooms' be- bestseller „Laat de maar opkrassen", cnweekgeschenk Boekenweek-geschenk dat men tussen 26 maart pril gratis krijgt bij aan- van boeken ter waarde ïinimaal Fl. 18,50, is ge ren door de oud-Parool- eur Henri Knap, die maandagmiddag het eerste exemplaar van de monster-op lage van 386.000 exemplaren aan de burgemeester van Dies- sen gaf. Deze magistraat ver zekerde de heer Knap in zijn dankwoord, dat hij ten zeerste van het verhaal „De Ronde van '43" genoten had. Het was een uitspraak, waarmee hij het vermoeden wekte, dat hij ten minste een wonderkind met telepathische gaven moest zijn: een boek krijgen en vijf secon den later stralend roepen, dat je er van genoten hebt: ga er maar aan staan. Later biechtte hij echter dee moedig op, dat hij Knap's no velle over een 13-jarig meisje, dat in de Tweede Wereldoor log op zoek is naar een onder duikadres, reeds drie weken geleden had gekregen van de attente secretaris van de Com missie met de onbehoorlijk lange naam. Ook op televisie Een gedramatiseerd fragment uit „De Ronde van '43" zal door de TROS-televisie onder regie van Ralph Inbar op zon dag 29 maart worden uitgezon den. Dit fragment, voorafge gaan door een inleiding van Martine Bijl, wordt verteld door de auteur. De hoofdrol wordt gespeeld door de 13-jari- ge Liesbeth den Daas. Verder werken aan dit 25 minuten durende programma mee An- nelies Knoop, Joost Prinsen en Hugo Metsers. oorkonde en een geldbedrag van 8000 gulden - is voor 1981 toegekend aan de redactie van de maandelijke Boekenbijlage van het weekblad Vrij Neder land, bestaande uit Doeschka Meijsing en Carel Peeters. In het jury-rapport worden met name de goede, constante kwaliteit en de brede variatie van de besprekingen in deze bijlage genoemd. In zijn stank voor dankwoord verklaarde Carel Peeters vol afgrijzen, dat de redactie dus kennelijk gefaald heeft in ziin voortdurend streven om elk besproken boek het graf in te prijzen. Den Haag doet er op 27, 28 en 29 maart nog een handvol feestelijke letters bovenop: dan wordt er in het station Den Haag Centraal een Boeken markt georganiseerd onder het motto „Eindstation Boeken markt". Tijdens deze Boeken- Driedaagse, die alweer aan zijn vierde aflevering toe is, zullen vele bekende Nederlandse au teurs eigen werk signeren; op zaterdag en zondag zullen zij tevens in een continu-pro- gramma uit hun boeken voor lezen. Deze markt is geopend van 11 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. Tucholsky in Delft In Delft houdt de A.P.-Stan- daard Boekhandel op zaterdag 28 maart open huis vanaf vier uur 's middags met een strijk je, dat muziek uit de dertiger jaren speelt. Op zaterdag 4 april speelt Mees van de Bosch van de Theatergroep De Sieg- hel een collage van verhalen van Kurt Tucholsky. Ook zul len liederen van Tucholsky en Brecht worden gedraaid. Ter gelegenheid van deze hap pening is door deze boekhan del het boekje „Drie verhalen" van Tucholsky in een oplage van 2000 exemplaren uitgege ven. Ook in Leiden Ter gelegenheid van de Boe kenweek 1981 komen Andreas Burnier en Hella Haasse op 4 april van 2 tot 4 uur 's middags eigen werk signeren en praten over hun boeken. van 26 maart t/m 4 april 1981 ISSCHOP GIJSEN: persoonlijke biecht is eerste en enige concre- middel tot bekering, andere is er niet. De is alleen ^^^ar een voorbereiding op persoonlijke biecht. Dit ;t bisschop Gijsen van :rmond in zijn vastcn- ief 1981, gewijd aan het :ma van de vastentijd, i periode van bezinning inkeer. Irukkelijk wijst bisschop erop, dat de boetevie- |g geen sacrament is, en absoluut zekere, gena- rolle, totaal verlossende zuiverende inwerking Christus". Men mag de iteviering niet verwarren met de persoonlijke biecht, dat het „echte geneesmid del" wordt genoemd. Bisschop Gijsen constateert verder vervlakking in de deelneming aan de eucharis tie, omdat veel katholieken alleen maar op hoogtijdagen in hun leven naar de kerk gaan. Hij vindt dat men dan „al te gemakkelijk ook ter communie gaat. Alsof het om een detail zou gaan, dat nu eenmaal bij de viering hoort". De bisschop beklem toont, dat alleen met een zuiver hart de eucharistie gevierd mag worden. „De Heilige Communie mag geen plichtmatig eten van wat brood zijn, maar dient het één-zijn met de Heilige-bij- uitstek in te houden". In het slot van zijn brief be klemtoont de bisschop, dat een serieus christen min stens eenmaal per week op zondag naar de kerk gaat. Hij wijst erop, dat de kerk dit nog altijd verplichtend voorschrijft en dat de bijzon dere synode der Nederland se bisschoppen dat nog. eens heeft onderstreept. Daarom zal de serieuze katholiek dan ook, zo besluit de bisschop, „telkens met regelmaat zijn hart laten zuiveren in de biecht. Dan kan hij ook ge rust en blij Christus ontvan gen in de Heilige Commu nie". Mgr. Bluyssen vraagt kapittel advies over herverdeling bis dom Mgr. J. Bluyssen van 's-Hertogenbosch heeft het kapittel van zijn bisdom advies gevraagd over de huidige situatie in de geloofsgemeenschap en met name rond de kwestie van de mogelijke herverdeling van het bisdom. De bisschop heeft daarbij nog eens duidelijk uitgesproken dat hij tegen een verdeling van zijn bisdom is. Het kapittel heeft hem geadviseerd een nota te maken, waarin nog eens duidelijk de redenen worden opgesomd waarom in 1967 besloten is dat het bisdom een geheel moest blijven. Het kapittel wil dat deze nota na bespreking in zijn midden naar de dekens wordt ge stuurd, die erover kunnen spreken met hun achterban. Het kathedraal kapittel van 's-Hertogenbosch bestaat uit mgr. J. van Laarhoven, voorzitter, J. Leyten, secretaris en de leden C. van Bavel, C. v.d. Brand, Cl. Gerris, P. Goedhart, Th. van Lierop en L. Slooff. Voornaamste functie van een kapittel is het om bij de dood van een bisschop al die maatregelen te treffen die te maken hebben met het bestuur van het bisdom in de periode tot een nieuwe bisschop is benoemd en de voorbereiding van de kandidaten lijst voor een nieuwe bisschop ter hand te nemen. Facsimile-uitgave Codex Benedic ts De Codex Benedictus, een handschrift uit de 11e eeuw, zal in facsimile worden uit gegeven als eerste deel in de serie „facsimile uitgaven uit de Bibliotheca Apostoli- ca Vaticana". De Codex Be nedictus is op perkament geschreven en verlucht met vergulde minitiaturen. Het is ontstaan tussen 1058 en 1087 in de buurt van het Zuiditaliaanse Benevent. De uitgave ver schijnt in een oplage van 600 genummerde exempla ren. Stuksprijs ruim 11.000 gulden. De profeet Jonas werd niet verslonden door een wal vis, zoals de bijbel wil, maar door een grote witte haai (Carchadon Charcbarias), volgens twee Israëlische ge leerden die een boek over haaien in Israël hebben laten verschijnen. Volgens Avi Baranes en David Darom, beiden deskundi gen op het gebied van de zeefauna aan de Hebreeuwse uni versiteit van Jeruzalem, kan een walvis nooit een mens verslinden omdat zijn bek niet ver genoeg open kan en zijn maag geen ontvangstcapaciteit voor een menselijk wezen heeft. Walvissen eten enorme hoeveelheden plankton, al dus Baranes en Darom, maar slechts hoogst zelden een le vend wezen, zeker met „huid en haar". Zij wijzen erop dat de bijbel ook eigenlijk niet spreekt over een walvis, maar over een „zeer grote vis". De walvis is geen vis, maar een zoogdier. Dr. Baranes, die de haai in de Middellandse Zee heeft be studeerd, denkt dat de „zeer grote vis" een Carchadon Charcharias was, omdat die wel in de wateren ter plaatse voorkomt en een mens „kan hebben". Er zijn exemplaren van gevangen die in hun maag nog volledig intact zijnde zeer grote vissen hadden. Waarom hielden de bijbelvaste gelovigen het dan de ge schiedenis door op een walvis? Waarschijnlijk, zegt Bara nes, omdat Jaffa, vertrekpunt van Jonas, een walvishaven was. (Jona 1:17 De Heere nu beschikte eenen grooten visch om Jona in te slokken, en Jona was in het ingewand van den visch drie dagen en drie nachten...). jitenlandse hulp verboden voor ihinese kerken Oecumenisch beleid Hervormde Kerk in de maak I Chinese regering heeft kerkelijke organisa- i in China verboden de Isdienstvrijheid te be ltten om „financiële of Vele" hulp uit het bui- jiland aan te nemen. Dit |ft het Chinese partij- V „Rode Vlag" medege- telfder tijd heeft de pro- intse bisschop Ding Gu- <un, voorzitter van de fad van Christenen in Chi- foken dat buitenlandse zendingsactiviteiten in Chi na alleen mogelijk zijn na uitdrukkelijke toestemming van de Chinese kerkelijke autoriteiten. In een gesprek met vertegenwoordigers van het China-bureau van de lu therse kerken liet hij weten dat zendings- of kerkelijke activiteiten, waaronder naar China uitgezonden godsdien stige radioprogramma's, die zonder officiële toestemming plaatsvinden, beschouwd worden als gebrek aan res pect en een onvriendelijke daad. „De Rode Vlag" herinnert eraan dat de Chinese grond' wet godsdienstvrijheid ga randeert en verder dat gelo vigen zowel als atheïsten „de opgave hebben hun va derland lief te hebben en het socialisme en de richtlijnen van de partij te steunen". In tegenstelling tot anderslui dende opvattingen wijst de partijkrant erop dat het niet realistisch is aan te nemen dat het geloof snel zal ver dwijnen als gevolg van de vooruitgang der wetenschap en technologie. sche schets opstellen voor het oecumenisch beleid van de Nederlandse Her vormde Kerk. Dat heeft de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk gisteren in Doorn be sloten. Op voorstel van ds. C. B. Bot (Eerbeek) verzocht de syno de de raad een paar priori teiten voor de oecumene te stellen. Bot zelf dacht daarbij aan de gereformeerde ker ken. De raad zei daarop dat de Nederlandse Hervormde Kerk al veel investeert in deze samenwerking. Verscheidene synodeleden spraken zich uit tegen een voorstel van de raad voor het verband met andere ker ken om het woord reforma torisch en de kerkordepassa ge over de apostolische op dracht van de Nederlandse Hervormde Kerk te vervan gen door een meer neutrale en meer algemeen christelij ke term. De synode heeft de raad gevraagd rekening te houden met het „reformato risch gehalte" van de Neder landse Hervormde Kerk. Volgens ouderling J. van der Brugge (Kampen) wordt het contact met de rooms-katho- lieke kerk niet bemoeilijkt als benadrukt wordt dat de Nederlandse Hervormde Kerk van de reformatie stamt. Evangelisatie per telefoon in Finland In februari hebben 10.000 vrijwilligers in Finland in totaal 750.000 gezinnen telefonisch benaderd met het doel evangelisatie te bedrijven. Bij de gesprekken werd informatie verstrekt over wat de kerk doet en werden de opgebelden uitgenodigd weer eens naar een kerkdienst te komen of deel te nemen aan kerkelijke bijeenkomsten. Deze telefonische evangelisatiecampagne werd gevoerd in het kader van een actie om mensen terug te leiden naar de kerk. De vrijwillige opbellers vinden dat de actie tamelijk goed is geslaagd, maar zeggen dat ze ook geregeld zijn ge stuit op „beleefde onverschilligheid" of een „afwijzende houding". In de pers werd nogal eens kritiek geuit op de actie, omdat „de reclame al te Amerikaans" zou zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13