reen kinderbijslag meer oor partieel leerplichtigen CcidócSouocmt AMER AKKOORD: Iftihristelijke werkgevers ^illen twee miljard ïéér bezuinigen Meisje bij overval gekneveld lui Jongetje bij brand omgekomen kejontainervervoerders mengen zich in takingsdreiging Rotterdamse haven Militaire export Nationaal Orgaan Gehandicaptenbeleid officieel van start „Oneigenlijke" waardestijging blijft van invloed op onteigeningssom Kabinet kiest voor twee LPG-terminals Zwaar geschut bij carnaval weer NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 MAART 1981 PAGINA 9 an onze parlementaire redactie) HAAG Vandaag cal de tde Kamer haar fiat geven aan atste deel van een pakket be gingen op Sociale Zaken, die in l 820 miljoen gulden moeten op- n. Gisteren bleek tijdens (ten over het schrappen van de erbijslag voor de partieel leer- itigen, het invoeren van een premie voor WSW-ers en het ingen van de werkperiode om in te komen voor een uit- - ui ingen va ■N^^erklng kering, dat een Kamermeerderheid niet al te veel moeite heeft om hier mee akkoord te gaan. Wel ziet het er naar uit dat staatssecre taris De Graaf (Sociale Zaken) een ne derlaag gaat lijden in zijn verzet tegen de wens van CDA en SGP dat bij het schrappen van de kinderbijslag voor partieel leerplichtigen een overgangs regeling moet worden ontworpen. De Graaf wil hier niets van weten omdat geen sprake is van het ongedaan ma ken van verworven rechten, hooguit een teleurstelling van bepaalde ver wachtingen. Voor CDA en SGP is dit echter voldoende om vast te houden aan de eis dat er een overgangsregeling wordt ontworpen. Tot 1 oktober zouden de partieel leerplichtigen die nu kin derbijslag krijgen hier nog op moeten kunnen rekenen. Zo'n wijziging slaat echter een gat van 14 miljoen in de door het late tijdstip van invoering toch al beperkte op brengst van het bezuinigingspakket Staatssecretaris De Graaf het doorsche meren dat als de Kamer het CDA- SGP-amendement aanvaardt er nog veel pijnlijker aanvullende bezuinigin gen worden voorgesteld. Hoewel de PvdA helemaal niets van het schrap pen van de kinderbijslag wil weten, ziet het er naar uit dat de socialisten het CDA-voorstel zullen steunen en vervolgens tegen het hele wetsontwerp zullen stemmen. Met steun van de VVD zou dit dan toch in gekorte vorm kunnen worden aanvaard. teaming economische groei te optimistisch ROTTERDAM Bij een ovenral in een woning in Rotterdam-Hillegersberg is gisteren een 15-jarig meisje gekneveld en in een kast op gesloten. Zij was alleen toen drie man nen aanbelden en vroegen of haar vader thuis was. Na haar ontkennende antwoord dron gen de mannen het huis bin nen. Zij werd op een stoel vastgebonden en in de kast op gesloten. Na een paar uur werd ze bevrijd door de werk ster, die een sleutel van het huis heeft. De overvallers (drie man, volgens getuigen) zijn ervandoor gegaan met een kostbare postzegelverzameling en sierraden. I HAAG Volgens het ;rlands Christelijk cgevcreverbood rullen laar extra ombuigingen t overheidsuitgaven van miljard gulden noodza ak zijn, wil de regering jben aan de door haar ge- Je doelstelling om het fi- nieringstekori van de heid met twee procent lag te drukken. De bezuinigingen vallen twee miljard gulden hoger uit dan tot nu toe werd aangenomen. Dit verschil wordt veroorzaakt omdat de economische groei dit jaar gaat teruglopen - in plaats van een terugloop in de groei met één procent wordt dit wel 2,5 procent - en als ge volg daarvan ook de overheid- sontvangsten (belastingen en sociale premies) gaan teruglo pen. De ombuigingen in de overheidsuitgaven zullen vooral bereikt moeten worden door bezuiniging op de sociale uitgaven. Het NCW heeft deze opvatting naar voren gebracht in eenartikel in het blad De Werkgever van deze week. Bij de berekeningen over de noodzakelijke ombuigingen gaat het NCW ervan uit dat et financieringstekort van de overheid dit jaar, net als in 1980, op 7,5 procent zal uitko men. Dit niettegenstaande de verwachting van de regering zelf, neergelegd in de Miljoe nennota voor 1981, dat het fi nancieringstekort maar 5,5 procent zou zijn. ibinet krijgt «orlichting jnNAVO-top pHAAG De minister- en de staatssecretarissen |en morgen in de Julia- /izerne in Den Haag de opperbevelhebbers van fïAVO op bezoek: de rikaanse admiraal Train |ine-Atlantische zone), ngelse admiraal Eberle ine-Kanaalzóne) en de jrikaanse generaal Ro lland- en luchtmacht f pa). Zij komen hun visie n op wat er gedaan moet len om de veiligheid in westen te waarborgen, li alleen gesproken over isiezaken in NAVO-ver- L Vorig jaar heeft de 'O-top in Brussel een ïlijke „voorlichtings- nkomst" belegd. Het nan schap komt naar Haag op uitnodiging van ster De Geus van defen- sod vergiftigt hoonhoven DONHOVEN Schoon- |t£Rn lijdt in verontrus- W mate onder loodver- KASSAflnS- Dit blijkt nlt een OORJOPrt van het Rijksinsti- voor de Volksgezond- dat is opgesteld op ver- van het Schoonhovense *nte bes tuur. I lood is afkomstig van de I hitfabriek Hondorff, i en Braet. Zelfs op flinke iden van de fabriek zijn ïntraties aangetroffen die oelaatbaar geachte maxi- verre te boven gaan. De itreiniging kwam vorig ban het licht, toen werd istateerd dat de Oude A in Schoonhoven was (jiild door illegale lozingen de loodfabriek. Bürge- Schouwenaar van fcnhoven hoopt dat het log voor de zomer wordt Bjderd. Vooral de kinde- |ie aan het water spelen volgens hem gevaar. Ivoor de kosten moet op- jen is nog onduidelijk. Meer verantwoordelijkheid voor waterleidingbedrijf DEN HAAG Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) wil de verantwoordelijkheid uitbreiden die de waterleidingbedrijven wettelijk hebben voor de kwaliteit van het geleverde drinkwater. Tot nu toe bepaalt de wet dat die verantwoordelijkheid op houdt bij de hoofdkraan. De bedrijven houden wel enig toe dicht op wat de gebruiker verder doet met het water voordat het uit een tappunt kpmt, maar Ginjaar wil dat formeel rege len. De minister is tot dit voornemen gekomen naar aanlei ding van de methylbromide-affaire in het Wèstland. Kunst stof buizen, door de tuinders zelf aangelegd vanaf de hoofd kraan, bleken poreus voor dit landbouwgif. De bewindsman heeft over de uitbreiding van hun wettelijke verantwoorde lijkheid inmiddels met de waterleidingbedrijven contact op genomen. In het pension waren bij het uitbreken van de brand twee kinderen aanwezig. Slechts één van hen kon worden gered. AMSTERDAM Een vijfjarig jongetje is gistermiddag in een Amsterdams zieken huis overleden nadat hij enkele uren eerder door de brandweer uit een brandend pen sion was gehaald. Het kind heeft waar schijnlijk een rookvergiftiging opgedaan. Bij de brand raakten twee vrouwen gewond, die uit een raam waren gesprongen. In het pen sion woonden 21 mensen, die bijna allemaal uit Suriname afkomstig waren. Naar de oorzaak van de brand, die op de benedenverdieping is begonnen, wordt een onderzoek ingesteld. Ook zal worden nagegaan in hoeverre het pension, dat vrijwel geheel in as opging, aan de brand veiligheidsvoorschriften voldeed. Voor het pand was een voorlopige vergunning afgege- Unieke geboorten In de dierentui nen van Praag In Tsjechoslowaklje en het Ameri kaanse Memphis hebben zich kort geleden bijna unieke gebeurte nissen voorge daan. fn Praag bracht een nijl paard drie weken geleden een tweeling ter we reld en dat is pas één keer eerder gebeurd In een dierentuin. In Memphis baarde een neushoorn een gezonde zoon. Er Is wel eens eerder een neushoorn In ge vangenschap be vallen, maar haar Jong leefde slechts twee da gen. i sociaal-economische redactie) TERDAM - De beroepsgoederen- terders, die zich bezig houden met rdp ferdere transport van in de Rotter- He havens arriverende containers, dch gaan mengen in het conflict i de Vervoersbonden FNV en de nerbedrijven ECT en United Als die bonden hun zin krijgen vrezen zij, gaat het werk voor I duizend werknemers bij het be- lerenvervoer verloren. De pro* ïts-christelijke bond van wegver voerders heeft de containervervoerders voor een gezamenlijke campagne opge roepen. Kern van het conflict tussen de FN V-bon den en de twee bedrijven is, dat de bon den met de twee procent prijscompensatie die moet worden ingeleverd, de werkgele genheid wil uitbreiden. De manier waarop zij dat willen komt neer op werktijdver korting. De ondernemers willen de loon matiging liever gebruiken voor het scher per stellen van de tarieven, waardoor werk behouden kan worden. De kans dat er dit weekeinde stakingsacties in de ha ven beginnen is erg groot geworden, nu het overleg over de kwestie tussen vak bonden en werkgevers gisteravond volle dig is vastgelopen. EeN meerderheid van de Tweede Kamer heeft deze week de wens te kennen gegeven tevoren te worden geïnformeerd als de regering van plan is een exportvergunning af te geven voor militair materiaal. Dat is om twee redenen opmerkelijk. In de eerste plaats is het tekenend voor het ontbreken van enige beleidslijn bij de regering voor de goedkeuring van ex port van militair materiaal. In de tweede plaats is het teke nend voor de neiging van de Tweede Kamer zich met aller lei details te bemoeien, de grote beleidslijn uit het oog te ver liezen en mede op de stoel van de regering te gaan zitten. XJlT de discussie gisteren tussen minister Van der Klaauw en de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken over de levering van twee Fokker-vliegtuigen aan Bolivia bleek zonneklaar dat de regering geen vaste beleidslijn heeft voor de export van militair materiaal. De minister gaf dat zelfs met zoveel woorden toe: „We reageren op verzoeken uit het bedrijfsleven om een exportvergunning". Geen helder over heidsbeleid dus en dat is betreurenswaardig. Was dat beleid er wel, dan zou het bedrijfsleven precies weten waar het aan toe is. Bovendien zouden de Tweede Kamer en de regering zelf elke aanvraag slechts aan die beleidslijn behoeven te toetsen om tot een oordeel te komen. Bij het huidige hap- snap-beleid kan dat niet. TeN onrechte trekt de kamermeerderheid (oppositie plus CDA) uit deze situatie kennelijk de conclusie, dat de Tweede Kamer zich dan maar met allerlei details moet gaan bezig houden en op de stoel van de regering moet gaan zitten. Dat is een foute aanpak. De Kamer zou moeten volstaan met aan te dringen op een heldere beleidslijn, die vervolgens kan worden besproken en vastgesteld. En als na lang aandringen zo'n beleidslijn er niet zou komen, dan dienen de parlemen tariërs zich af te vragen of de Tweede Kamer in zo'n onwil ligheid van de regering wil berusten of niet ZEIST In Zeist is van daag het Nationaal Orgaan Gehandicaptenbeleid offi cieel van start gegaan. In het NOG werken 146 lande lijke en regionale dienst verlenende organisaties en 32 organisaties van licha melijk en zintuiglijk ge handicapten samen. De samenwerking tussen de organisaties heeft al een grondslagennota („Grondsla gen van een beleid voor ge handicapte mensen in het ka der van een algemeen wel zijnsbeleid") opgeleverd, als mede drie cahiers over speci fieke onderwerpen: wonen, opvoeding en onderwijs, en toegankelijkheid van de maat schappij. Deze nota's zijn van middag aangeboden aan staats secretaris Veder-Smit van volksgezondheid. De komende jaren zullen meer cahiers ver schijnen over onderdelen van het beleid ten aanzien van ge handicapten. Over de grondslagennota is enkele jaren gediscussieerd. De nota gaat ervan uit dat nie mand in onze samenleving uit de boot zou moeten hoeven vallen. Er zou eigenlijk niet eens een apart welzijnsbeleid voor gehandicapten nodig moeten zijn. Dat is nu nog wel het geval omdat er achterstan den moeten worden wegge werkt. Maar, zo constateert de nota, een welzijnsbeleid voor gehandicapten is nodig om dat beleid overbodig te maken. CDA EN VVD AKKOORD MET KABINETSVOORSTEL (Van onze parlementaire redactie) CDA en WD kunnen met het voornemen van de regering om bij onteigening een waardever meerdering van het eigendom als ge volg van overheidswerken die op zich losstaan van het doel waarvoor onteigend wordt, bij uitbetaling van de onteigeningsvergoeding mee te re kenen. Vermeerdert de waarde van het onroe rend goed bijvoorbeeld door aanleg van een brug terwijl die overheidsbelissing niets te maken heeft met het doel waar voor onteigend wordt, bijvoorbeeld stad suitbreiding, dan mag de eigenaar van het onroerend goed best van die waardever meerdering profiteren. De regeringspar tijen zien in het regeringsvoornemen een goede invulling van het regeerakkoord waarin alleen onevenredige waardestij gingen van onroerend goed door over heidswerken van de hand worden gewe zen. Een en ander blijkt uit de reactie van de beide fracties op de voorstellen van het kabinet inzake een wijziging van de ontei geningswet. Nu worden alle waardestij gingen onverkort in de onteigeningssom meegerekend. Het kabinet heeft de eigen voorstellen al in december in de" richting van CDA en BVD gewijzigd. Oorspronke lijk was de regering van plan alle waarde vermeerdering van onroerend goed als gevolg van overheidswerken van de uit te betalen prijs af te trekken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Rijnmondgebied en Vlissingen krijgen elk een grote terminal voor de aanlanding van vloeibaar pe- troleumgas (LPG). De terminal in Rijnmond komt onaer beheer van Shell/BP en die in Vlissingen van Eurogas BV. De ministers Van Aardenne (economische zaken), Tuijnman (verkeer en waterstaat) en Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) hebben hierover overeenstemming bereikt De provincies Zuid-Holland en Zeeland en de betrokken bedrij ven zijn van de beslissing op de hoogte gebracht De ministers hebben hun besluit genomen, hoewel er nog steeds geen TNO-studie is over aanvoer, verwerking en afvoer van LPG. Wel heeft een recente gevarenstudie van TNO naar grote aanlandingen van LPG in Rijnmond uitgewezen, dat die plek veiliger was dan enige andere plek voor aanlanding, inclusief de Westerschelde. EINDHOVEN De directeur van de militaire rij- en tractieschool in Eindhoven onder zoekt op het ogen blik hoe het moge lijk is geweest dat een stuk zwaar ge schut tijdens de af gelopen carnavals dagen kon worden ingezet bij een ge fingeerde bezet ting. Het gaat om een kanon dat is gemonteerd op een voertuig met rups- b&ndeii. Het kanon werd gebruikt bij de beëindiging van de bezetting van de residentie van de Eindhovense car- na valsvereniging. Het rupsvoertuig zou tijdens een in - structierit op ver zoek van de carna valsvereniging van de route zijn afge weken om een bij drage te leveren aan de carnavals vreugde. Daarmee zijn tal van veilig heidsvoorschriften overtreden. Zachte lucht in aantocht Kan9 °f 06 De Bilt - Ons land komnt van- Procent- af vrijdag weer in de invloeds sfeer van een oceaandepressie- weersgestel .Het frontensysteem van zo'n depressie die naar Ierland trekt zal vrijdag geruime tijd regen brengen. De regen wordt bijna overal door sneeuw voorafgegaan. Na het voorbijtrekken van de neers lagzone stroomt dan zacht en contige oceaanlucht ons land binnen. Dat betekent dat de temperaturen morgen in het zuidwesten van het land al waarden van zo'n graad of ze ven bereiken, maar in het noordoosten van het land wordt het naar alle waar schijnlijkheid nog niet veel warmer dan circa drie graden. Vooruitzjcnten In cijfers voor zater dag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp.: omstreeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode ven min stens 12 uur 70 procent. t geheel droog etmaal: 40 Innabruck sneeuw Stockholm sneeuw Wenen gh.bew. Zürlch gh.bew. Cessbiance l.bew. gh.bew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9