deTijd Nieuwe stakings dreiging Polen s>nrust in labour oudt aan I hristen-democraten steunen President van El Salvador Turkse diplomaat in Parijs vermoord Vliegtuigkapers laten vrouwen en kinderen vrij i HP deQJflENE Idgorny $ledig uit gratie Gerechtelijk onderzoek Spaanse staatsgreep begonnen EISt&lRS m DENIEUWEUNIE JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 MAART 1981 PAGINA 7- sicoloj eek Vroclacl het 19e 'Laudi waarscj Nikolai Pod- Brezjnevs voorganger >ident van de Soviet- aakt niet langer deel het Centrale Comité communistische partij |e Sovjet-Unie. Bij de 1'Putte N?" het Centrale Co- wordefT 8e.houden werden bij uth Dr.Krri!iiheid van het 26-ste i Wallij"18"® verloor h'j zlJn "pril "sW d'e nu geheel uit de Het Kur'Jk1te z'in geraakt, ver- aat 16 *977 al zijn zetel in het jro, het hoogste orgaan communistische partij. Vijzelstd geworden is ook dat >oseert ssische ambassadeur in cente tdand, Vasily Tolstikov, O'Sulliitel in het Centrale Co- ,eeft verloren. Tolstikov isser, ^it ambassadeur in Chi- erdam,aar werd in 1979 naar iart - land 'weggepromo- ïkening iten hrentraa* Comité komt jig ^eer per jaar bijeen. Het l te ziel bekend hoe groot zijn emel is °P het Politburo, dat lgrachtlden recruteert uit het .ont aJle Comité, keram zerk va arion A Colenbr Rob Mieke da Lar ie vlucht Iiers van het ie Abadan len naar de Mahshahr. havenstad an, het be- jkste olie- ijm van jwordt mo- 's huistel weer g- Zij k| Iraakse ;n, en hkn onder f ^fienomen. WARSCHAU Regionale functiona rissen van de Poolse onafhankelijke vakbeweging Solidariteit dreigen een staking af te kondigen voor het indu striegebied rond de stad Lodz. De afdeling Lodz van Solidariteit maakte gisteren bekend dat ze tot sta kingsparaatheid was overgegaan als een laatste toevlucht, nadat de afde ling eerder een maand lang had gepro beerd de autoriteiten er toe te bewe gen vijf ontslagen arbeiders weer in dienst te nemen. De vijf ontslagen arbeiders, van wie er vier lid zijn van Solidariteit, werkten in een ziekenhuis van het ministerie van binnenlandse zaken. De stakingsparaatheid houdt in dat arbeiders zijn Solidariteit zegt dat er met alle mogeliike auto riteiten tot het hoogste niveau toe overleg is ge voerd over het ontslag, maar zonder resultaat Een lokale klachtencommissie had vastgesteld dat het ontslag van de vijf arbeiders ongegrond was. Een tweede affaire die de spanning in War schau kan doen oplopen, werd onthuld door het blad Zycie Warszawy, dat een nieuw corruptie schandaal onthulde waar hooggeplaatste perso nen in betrokken zijn van het bewind van de ïctionarissen. De strijd tegen de corruptie Dinnen de Poolse leiding is een belangrijke kwestie geworden in Polen sinds het verdwij nen van Gierek vorig najaar. Nieuw voorstel onderhandelingen Irak en Iran TEHERAN de delegatie van de Islamitische topcon ferentie die bemiddelt in de oorlog tussen Irak en Iran heeft een plan om de strij denden rond de onderhande lingstafel te krijgen. De de legatie is dinsdagavond van Teheran naar Bagdad gevlo gen. troepen en onderhandelingen onder supervisie van de Isla mitische conferentie. Wel De belangrijkste punten uit wordt gewaarschuwd tegen te het plan zijn een staakt-het- groot optimisme, aangezien de vuren, internationale garan- standpunten van Irak en Iran ties, terugtrekking van Iraakse nog ver uit elkaar liggen. e v JSEL SAN SALVADOR ten-democratische leiders uit Europa en Latijns-Amerika heb- Eeen in Brussel uitgegeven ver- g hun steun, betuigd aan de chris- n oc ra ten in El Salvador en aan iris ten-democratische president Jeon Duarte. De Wereldbond van n-Democraten zegt in de verkla- jlat de maatschappelijke verande- a in El Salvador niet met geweld m worden afgedwongen. Aan alle partijen werd een oproep gedaan on derhandelingen te beginnen. Het ziet er echter niet naar uit, dat spoe dig aan de onderhandelingstafel zal wor den getracht een oplossing te vinden voor het geschil, dat in iets meer dan een jaar tijd al bijna 15.000 slachtoffers heeft geëist. Pogingen van de Socialistische In ternationale om Willy Brandt te laten be middelen zijn wel bij alle partijen goed ontvangen, maar daar lijkt het voorlopig dor heeft president Duarte de aanhouding bevolen van de voormalige majoor D'Au- buisson, die gisteren had opgeroepen tot een rechtse staatsgreep. D'Aubuisson be riep zich op de steun die Washington hem na zo'n staatsgreep zou verlenen. De Amerikaanse regering heeft deze medede lingen ten stelligste ontkend. In San Sal- >r werd gisteren verder een aanslag op de Amerikaanse ambassade, beschieting, naar men vermoedt het werk van recnts-extremisten, richtte al leen lichte schade aan. Parijse politiemannen bij het lijk van de Turkse diplomaat Resat Morall. PARIJS Twee gewapende mannen heb ben gisteren in een drukke straat in Parijs twee Turkse diplomaten doodgeschoten. Het „Geheime Armeense Leger voor de Bevrij ding van Armenië" (ASALA) heeft zich voor de aanslag verantwoordelijk gesteld. Twee mannen met automatische geweren openden het vuur op de adviseur voor socia le zaken van de Turkse ambassade en diens assistent, toen ze uit het Turkse welzijns- centrum in een arbeiderswijk in Parijs kwa men. De adviseur, de 37-jarige Resat Morali, Enkele minuten na de aanslag kreeg het kan toor van het Franse persbureau AFP in Parijs een telefoontje met de mededeling, dat het Ge heime Armeense Leger voor de aanslag verant woordelijk is. Degene die opbelde zei, dat de aanslag deel uitmaakt van de strijd van het le ger tegen het „fascistische regime" in Turkije. Vlak na de aanslag heeft de Parijse politie een jongeman gearresteerd in de buurt van een me trostation. De man was in het bezit van een pis tool. De politie heeft de arrestant later weer vrijgelaten. De afgelopen vijf jaar zijn in Parijs drie Turkse diplomaten door Armeniërs neergeschoten. In Den Haag werd eind 1979 de zoon van de Turk se ambassadeur vermoord. Armeense organisa ties stelden zich voor deze aanslagen verant woordelijk. Deze Armeniërs strijden voor onaf hankelijkheid van de Turkse streek Armenië. Begin deze eeuw kwamen daar bij campagnes van de Turkse regering duizenden het leven. ISLAMABAD De Pakistanen die maandag een Pakistaan.s vliegtuig met 148 mensen aan boord dwongen om naar de Afgaanse hoofdstad Kaboel te vliegen, hebben gisteren achttien vrouwen en negen kinderen vrijgelaten. Dit heeft de Pakistaanse rege ring in Islamabad meegedeeld. De 27 mensen werden vrijgelaten, nadat de Pakistaanse radio had gemeld dat de kapers niet tot de Vérboden Volkspartij van oud-president Zulfikar Ali Bhoetto behoren. Dit hadden de ka pers, vermoedelijk drie mensen, geëist. Zij behoren tot de „Alam-e-Zulfikar de vlag van Zulfikar. Bij het berin van de kaping hebben de kapers gedreigd het toe stel op te olazen, wanneer geen gehoor wordt gegeven aan hun eis om tachtig politieke gevangenen vrij te laten. Een Pakistaans toestel dat de vrijgelaten gijzelaars op wilde ha len, mocht niet landen op het vliegveld van Kaboel. Waarschijn lijk is dat te wijten aan de weigering van Pakistan om de marxistische regering van Karmal te erkennen. MADRID In Spanje is gisteren officieel het gerech telijk vooronderzoek geo pend tegen de deelnemers aan de mislukte staatsgreep. In de nationale pers nemen de protesten toe tegen de behan deling van de bij de coup be trokken officieren en burgers, die ongehinderd bezoek kun nen ontvangen en telefoneren. De nieuwe regeringsleider, Leopoldo Calvo Sotelo, nam gisteren contact op met de lei der van de socialistische oppo sitie, Felipe Gonzalez, en de premier van het autonome ge west Catalonië, Jordi Puiol, om met hen de toestand te be spreken die door de mislukte staatsgreep is ontstaan. Van daag had de premier een ont moeting met de Baskische lei der Carlos Garaicoechea. De Spaanse oppositiepartijen dringen met steeds grotere klem aan op de vorming van een uit alle partijen bestaand kabinet, ter overwinning van de crisis die de jonge democra tie bedreigt. De regerende Unie van het Centrum wijst de mogelijkheid van een uit alle partijen be staande regering van de hand met het argument dat een der gelijk kabinet op een veto van de strijdkrachten zou stuiten. Volgens haar zou de vorming van een dergelijk kabinet, zonder dat er van een coalitie kabinet sprake zou zijn, bete kenen dat de democratische al hun laatste uit handen zou- Begin wijst EG- voorstellen af JERUZALEM 3 mrt De Israëlische premier Mena- chem Begin heeft gisteren tegenover Franse bezoekers aan het Israëlische parle ment verklaard, dat het Eu ropese beleid ten aanzien van het Midden-Oosten abso luut negatief is en de moge lijkheid dichterbij brengt dat Israël op een kwade dag van de kaart wordt geveegd. Begin verwees naar het gehei me document van de Europese gemeenschap, dat vorige week donderdag in de publiciteit kwam. Het document bevat naast een voorstel tot een refe rendum, het plan om twee jaar uit de bezette gebieden terug te trekken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. „er ►ERHUISFRACTIE IN JiikheTTAND TEGEN PARTIJCONGRES (Van onze correspondent Roger Simons) )EN Het speciale congres van de Labourpartij, eind •i, heeft geen einde gemaakt aan bet geschil over de waarop de Britse socialisten voortaan non leider moe- lezen. Op het congres van 24 januari werd besloten >r een kiescollege samen te stellen, waarin de vak- het sterkst vertegenwoordigd zijn (40 procent). I bekend heeft deze beslissing al tot de afscheiding van "itervleugel van de Lagerhuisfractie geleid. Gisteren ok de fractie zelf (die voor 30 procent mag meestem- Ijn ongenoegen over het besluit van bet Laboarcoo- enbaar gemaakt. de Labourfractie lijkt ingegeven door de deze efinitief geworden breuk in de partij: het uittreden van ten als Shirley Williams, Dr. David Owen, Bill Rodgers Jenkins. Hoewel sommige Labour-leden het belang van heuring proberen te ontkennen, is het toch een grote jvoor hen geweest. aanleiding van deze gebeurtenis door leider Michael organiseerde bijeenkomst werd gisterenmiddag een mo- igenomen, waarin het ongenoegen werd uitgesproken over luiten van het speciale partijcongres. De fractie is van oor- het geplande kiescollege een medezeggenschap icui nu. micnaei rooi neen mei nei indienen van de js (jg persoonlijke prestige op het spel gezet Het staat iet vast, dat de motie tijdens het volgende Labourc ober zal worden behandeld. echter Labourcongres Blijkens een enquête in ELSE VIER zou de PvdA bijna 4 procent stemmen verliezen als er nu verkiezingen werden ge houden. Opmerkelijk is een winst van 2,5 procent goed voor drie of vier kamerzetels, bij de PSP. Van Agt en Ter- louw genieten het meeste ver trouwen als politicus. Den Uyl en Wiegel blijven er ver bij achter. Het blad constateert dat de sociale fondsen in Ne derland bijna failliet zijn. „In de toekomst wordt de sociale zekerheid zoals we die nu ge wend zijn, onbetaalbaar". Het omslagartikel gaat over de uit puilende gevangenissen. „Er moet in het opsporingssys teem, het vervolgingsbeleid en de straftoemeting een speci fiek beleid worden gevoerd dat er in de eerste plaats op is gericht de vrijheidsstraf terug te dringen. Daar is op het ogenblik geen sprake van". DS'70 kamerlid Nijhof stelt in een interview vast „Het aan tal ongelukkige huwelijken in de politiek overtreft statistisch verre het gemiddelde". Direc teur Barnaoy van het Interna tionaal V redesinstituut in Stockholm acht de kans dat de mensheid het jaar 2000 zal ha len, „in elk geval minder dan 50 procent Ik ben bang dat de komende vijf jaren een hele gevaarlijke en moeilijke perio de te zien zullen geven Het blad heeft een autobijlage. DE HAAGSE POST voorspelt dat 1981 het jaar van de eerste doden bij betogingen zal wor den. „Door de verharding ge woon te vinden, door het con flict te laten rotten, nadert het ogeblik waarop iemand zo hard in elkaar wordt geslagen, dat hij nooit meer opetaat". Ook een interview met PvdA- voorzitter Max van den Berg. „Mijn behoefte is heel sterk om socialistische idealen vorm te geven. Ik ben niet méér geïnteresseerd in de schone idealen van de toekomst dan in het zoeken naar concrete oplossingen". De cineast Frans Weisz zegt in een vraagge sprek: „De doodsverachting die ik onmisbaar vind voor het maken van een film, ont breekt bij televisie; daar lopen alleen maar badmeesters rond die vragen stellen als: mag jij al wel in het diepe?". Het om slagartikel schildert het ware gezicht van Polen. „De men sen zien dat de partijleiders profiteren van hun werk. Die rijden rond in dure auto's, die hebben hun speciale winkels, hun eigen vacantiehuizen, hun ruime woningen. Daar willen de mensen niet meer voor werken. Het ontbreekt de be volking gewoon aan motivatie om hard en lang te werken". DE TIJD verschijnt in ver band met carnaval een dag la ter. Uit de inhoudsopgave blijkt, dat er aandacht zal wor den besteed aan Veronica .al les wat wij doen, is cultuur"), aan de noodzaak van lagere uitkeringen („Den Haag loopt hopeloos achter, iedereen ziet dat er iets moet gebeuren"), aan de katholieke kerk in Chi na en aan de financiële malai se in het voetbal („Den Haag betuttelt en de KNVB houdt zich niet aan afspraken,,). VRLJ NEDERLAND onthult hoe Nederlandse pensioen fondsen 150 miljoen verloren hebben door te investeren in een Frans skidorp en vindt dat er een noodwet moet komen om het plegen van beleggin gen in het buitenland tegen te gaan. Het blad is ook van me ning, dat met het inzetten van 900 marechaussees tegen de Nijmeegse krakers de politie wet is overtreden. „Die sluit militaire bijstand voor de op sporing van strafbare feiten of voor de ten uitvoerlegging van rechterlijke beslissingen na drukkelijk uit". Een zeer kri tisch artikel voorts over het PvdA-congres. „Deze bijeen komst van de sociaal democra ten, zo menigmaal toneel van weldadige chaos, was herscha pen in een zondagsschool voor straathoekwerkers, die op een vrije zaterdag het socialisme hadden ontdekt". Elders een beschouwing over het opvoe den van kinderen. „Als is een ding hoop, is het dat de onder wijzers zich zullen afwenden van de legers onderwijskundi gen met blauwdrukken en ge sprekstechnieken, dat ze zul len weigeren zich tot onder wijsgevenden te laten reduce ren, en dat ze zelf hun vak weer durven uitoefenen". Deze reactie tenslotte van Jan Terlouw toen hij op een onbe waakt ogenblik gefotografeerd werd: „Wat doe je nou? Je maakt een foto van mijmet een sigaret Ik wil niet hebben dat de kiezers mij zo zien. Ik ben een voorstander van niet roken en een schoon milieu, dus maak alsjeblieft een foto van mij zonder sigaret, dan verkoop ik mezelf beter naar de kiezers toe". DE NIEUWE UNIE heeft vanwege de aanstaande Inter nationale Vrouwendag een themanummer dat geheel ge wijd is aan de vrouw, want „Ook wij blijven de vrouwen- strijd steunen". Rooie vrouw Pijkel-Schröder in dat ver band over Den Uyl: „Hij gaat sterk uit van het gezinsden ken. En hij is daardoor ge neigd de vrouwenstrijd af te doen als niet socialistisch. Wanneer je met hem praat groeit dat begrip wel, maar hij valt dan toch weer terug. Hij ziet de vrouwenstrijd ook ty pisch als een deelbelang". In DE GROENE AMSTER DAMMER blikt CDA-kamer- lid Hans de Boer terug op vier jaar loyalisme. „Ik wil in geen geval nog eens vier jaar loya lisme. En een tweede duidelijk ding: Nee zeggen tegen de middellange afstandwapens. Dat is een zaak die echt be langrijk is. Dat is misschien wel onze laatste kans". Het hoofdartikel stelt vast: „Het maatschappelijk draagvlak voor een radicaal-vooruitstre vende politiek is voorhanden. Maar zal die politiek ook ont wikkeld en doorgezet worden? Die uitdaging is het PvdA- congres van afgelopen week uit de weg gegaan'Een ge sprek ook met de Tsjechische dissident Pelikan over de Poolse Lente. „Mijn persoonlij ke mening is dat Charta '77 en ook de andere oppositiebewe gingen een beter contact met ae arbeiders moeten zoeken dan tot nu toe. De laatste tijd hebben ze zich teveel bezig ge houden met de problemen van de intellectuelen". In het dub- belartikel discussiëren deskun digen over de onverenigbaar heid van de twee grootheden milieu en economie. „Het kan best zijn, dat de mensen door grote achteruitgang van hun inkomens, door armoede, tot een soort milieu-inzicht ko men. Maar wat heb je aan zo'n verbetering? Dat is toch in werkelijkheid een verschrik kelijke achteruitgang?". HERVORMD NEDERLAND waarschuwt: „Wat een door het PvdA-congres geaccep teerd half ei lijkt, kon weieens niet veel meer dan een lege dop opleveren. Alleen het on voorwaardelijke nee tegen de kruisraketten zal, als dit kan worden gehandhaafd en ge realiseerd, van grote betekenis zijn". Een gesprek voorts met de communicatie-deskundige professor E. Diemer. „De pers is veel beter gaan werken doordat de redacties nu veel beter bezet zijn dan vroeger. Als we vroeger dergelijke gro te redacties hadden gehad, zouden we nu niet zoveel gif in de grond vinden". Veel aandacht in het blad voor het verdwijnen van de Gekken- krant. „Wij konden niet veel méér losmaken omdat men af gestompt raakt. Op een gege ven moment heb je het 33ste gruwelverhaal over de isoleer cel gepubliceerd en niemand wordt er meer warm of koud van. Dan verliest het verhaal zijn effect". De affaire Proloog tenslotte: De industriebond FNV heeft een voorstelling van deze toneelwerkgroep af gelast. „Arbeidersbevoogding is een wat in onbruik geraakte term. Maar: bevoogding is uit den boze. Op cultuurgebied helemaal". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7