mpasse gezondheidscentrum Morswijk voorlopig doorbroken »3ezwaren tegen bestemmingsplan ZVIaredorp voorlopig weggewuifd Voor bijna 19 mille aan rookwaren ontvreemd Manifestatie voor behoud werkgelegenheid Adler Itad LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 MAART 1981 PAGIfJft 3 fVD NAAST PROGRESSIEVEN; CDA STAAT ALLEEN fnaa|23felDEN De raadsfracties zijn het 5 NETmet uitzondering van het CDA 1805 ndelijk eens geworden over de taak, mailS e de werkgroep gezondheidscentrum gen en M>rswijk moet krijgen. De werk- riek |f°oeP B213' onderzoeken op welke wij- s Jouma het centrum financieel en organisa- i net 2 fisch moet worden opgezet. Daarbij 18 05 oet een gedemocratiseerde bestuurs- manóve>rm met werkers in loondienst als jen lnSt/ioriteit in het onderzoek betrokken doc. tiimorden. De WD bleek er gisteravond ep^dens de vergadering van de raads- i Reiigieimm'ss'e maatschappelijke aangele- iaai nwsinheden geen moeite mee te hebben oumaai.ch naast de progressieven te scha- SomSiiinjn. Het CDA kon zich echter op bijna aaina jqen punt met de meerderheid van de ladscommissie conformeren. Over de vraag of er een gezondheidscentrum in de Morswijk moet komen, stelt alleen het CDA zich nog behoudend op. De aard van de gerezen moeilijkheden hebben echter betrekking op de vraag of de werkers van het centrum (ongeveer dertien) in loondienst moeten komen. De moge lijkheden daartoe worden nu bekeken. Dat de VVD zich met het standpunt van de progressie ven heeft kunnen verenigen, is enigszins een verrassing. De heer N. Langerak (VVD): „Op papier kan het wel aardig neergezet worden, maar dan nog kunnen er allemaal wendingen aan de tekst gegeven worden. De mondelinge toelichting van Hoekema (D'66) heeft mij over tuigd. Zoals ik het nu begrijp, gaat de werk groep eerst bekijken welke beheersvorm geko zen moet worden. De nadruk ligt dan op wer kers in loondienst. Binnen drie maanden wordt een rapport uitgebracht. De commissie of ge meenteraad gaat zich daar dan over buigen en neemt politieke stelling. Mocht blijken, dat loondienst niet haalbaar is, dan kan aan dezelf de werkgroep de opdracht gegeven worden een andere variant verder uit te werken. Daar zijn wij het mee eens". Wethouder P.H. Schoute gaf toe dat er binnen het college enig verschil van mening is geweest over de wijze waarop het gezondheidscentrum moet worden opgezet. Mevrouw C. Kramp (CDA) greep deze mededeling aan om de wet houder te kritiseren. Zij stelde de stellige in druk te hebben dat de wethouder zich voor de zoveelste keer heeft laten overhalen door zijn collega-wethouders tot een verdergaand stand punt dan hij oorspronkelijk had ingenomen. Het CDA is de enige partij, die zich niet naar het progressieve voorstel kon voegen. Mevrouw Kramp: „Het uitgangspunt is verkeerd. Alle be roering is juist ontstaan door het voorstel met betrekking tot werkers in loondienst. Als we niet uitgaan van de bestaande situatie komen we wéér in een pat-stelling terecht. Momenteel werken er al bijvoorbeeld fysiotherapeuten, artsen en mensen van Interkruis in de wijk. Ik vind, dat gekeken moet worden of het niet mo gelijk is om een samenwerkingsverband buiten een eventueel gezondheidscentrum te realise ren. Bovendien moet, als de realisering van een gezondheidscentrum in ogenschouw genomen wordt, aan loondienst en vrije vestiging even veel aandacht geschonken worden". Het CDA stond met die opvatting echter moederziel al leen. Het is een nadrukkelijke wens van de wijkbe woners (initiatiefgroep), dat de werkers in het gezondheidscentrum in loondienst komen. „Dat is nou eindelijk een mogelijkheid voor de be woners om mede te kunnen bepalen welke mensen in dienst genomen worden. Een stukje medezeggenschap", aldus een woordvoerder. Naar aanleiding van vragen vanuit de raads commissie maakte wethouder Schoute tenslotte bekend, dat er op niet al te lange termijn een noodvestiging voor een apotheek in het Mors- kwartier komt Burgemeester ^ezoekt 3hileense hongerstakers irgemeester C. Goekoop i de wethouder van on- Irwijs H. van Dam heb- in gistermiddag om 10 00 aalf uur de de Chilenen leiprogr.izocht, die sinds 25 fe- joum.rar' 'n hongerstaking 5 joum tren in het gebouw van ine. 17 Vbum Dei aan de Planta- De hongerstaking werd Btermiddag beëindigd, S Wat de Chileense rege- 19 concessies gedaan i7ooid ten aanzien van vijf liteense politieke gevan- net 2 men. De Chilenen gaan si door met andere actie- Irmen. Burgemeester 7.15 schüekoop onderstreepte de jodzaak van dit soort ac- f „Het is een schande at er in Chili en tal van idere Zuid-Amerikaanse nden gebeurt. Chili is r in symbool voor het pro- 'S"vï;rdfet tegen het voortdurend schenden van de rechten van de mens in die landen. De gemeenteraad en het college staan unaniem achter mijn aanwezigheid hier." Wethouder Van de gemeente krijgen voor Dam deelde mee, dat de het houden van manifesta- diverse comités, die zich ties. „Dit geld zal door het in Leiden met Chili bezig- Chilicomité beheerd wor- houden 10.000 gulden van den", aldus de wethouder. o(si«r- LEIDEN Uit een garage aan de Spulsteeg is in de nacht van dinsdag op woensdag voor een bedrag van 18.500 gulden aan rookartikelen ontvreemd. De daders zijn spoorloos. De partij rookartikelen was het eigendom van een 40-jarige Leidse vertegenwoordiger die van plan was zijn waar woensdag aan de man te brengen. De partij was reeds in een bestelwagen opgeslagen. De dieven kwamen binnen door achtereenvolgens de deur van de garage te forceren en één van de ruiten van de auto in te slaan. Uit een kast in het clubgebouw van studentenroeivereniging Njord aan de Morsweg werden dezelfde nacht 25 stopwatches met een totale waarde van 2500 gulden gestolen. De dieven kwamen 'gewoon' door de voordeur binnen, die na een vorige inbraak nog niet was gerepareerd. Oude gevelsteen siert nieuwe brandweerkazerne LEIDEN Mevrouw M.J. Broekman-Zwaan, echtgenote van de commandant van de Leidse brandweer, zal donderdag 12 maart om vier uur een gevelsteen in de nieuwe brandweerka zerne aanbrengen. Dit gebeurt ter afronding van het metsel werk van de nieuwe kazerne aan de Gooimeerlaan. De gevel steen is een oude steen, die zich in een pand bevond aan het Levendaal, waar destijds een brandspuit was gestald. Met een in de hal van de nieuwe kazerne op te stellen stoomspuit en een handpomp, (de zogenaaamde weesjongensspuit) vormt de gevel steen een herinnering aan de brandbestrijding in vroeger dagen. 9.03{S)èlDEN De Provinciale Planologische Com- «gytato heeft nagenoeg alle bezwaren, die hi. NCRvien het bestemmingsplan Maredorp zijn inge- Goeienjnd, van de hand gewezen. De PPC heeft tot i5.20(S*k de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland er de ingediende bezwaren te adviseren. Wat 7.02 (s) trc't Maredorp heeft de PPC stelling genomen 7s. 9.02 (Jast B en W van Leiden. Morgen krijgen de be- !snwalaardcn voor een commissie van G.S. in Den 11 oo (tag de kans hun standpunten mondeling toe te i kiar. ppc stemt in beginsel in met de plannen van de iiimj. meente om de Stille en de Lange Mare open te (S) frven. Bezwaren daartegen zijn aangevoerd, omdat (eitini bereikbaarheid van de kerk zou verminderen en idat de belangen van de winkeliers geschaad zou- worden (doordat de autobezoeker wordt ge- :rd). De gemeente is van mening, dat de bereik- rheid niet geschaad wordt en dat de autobezoeker in de parkeergarage terecht kan. Tevens werd bezwaar gemaakt tegen de geplande uitbreiding van de HEMA, omdat dat ten koste gaat van winkel- en woonpanden aan de Janvossensteeg. De gemeente acht uitbreiding ten koste van vier panden echter toelaatbaar, omdat de HEMA de be langrijkste trekker van de Haarlemmerstraat is. De PPC vindt de uitbreiding eveneens terecht. De buurtvereniging Maredorp is het er niet mee eens, dat door de aanleg van een parkeergarage aan de Hekkensteeg (500 plaatsen) veel verkeer wordt aan getrokken. De buurtvereniging verwacht veel over last. Tevens zou het plan onttrekking van woon ruimte ten behoeve van de winkelfunctie te veel mo gelijk maken. De gemeente voert aan, dat de bouw van een parkeergarage pure noodzaak is in verband met het parkeervraagstuk. Een groep winkeliers van het Oostelijke deel van de Haarlemmerstraat is daarentegen in protest gekomen tégen woningbouw en wel op de plaats van de ge sloopte „Overdekte". „Het Oostelijke deel van de Haarlemmerstraat moet een aantrekkelijk winkel- deel blijven, zodat de invulling van de „Overdekte" met doodse elementen als woningen niet past", aldus de winkeliers. Volgens de gemeente is naast het kernwinkelapparaat geen gelijke of anderssoortige winkelconcentratie gewenst en heeft daarom beslo ten voor de bouw van woningwetwoningen op de Haarlemmerstraat. De PPC onderschrijft het betoog van de gemeente. Dertien Maredorpers hebben tenslotte bezwaren te gen de voetgangersbrug over de Oude Rijn (tegeno ver de Dullebakkersteeg). Zij vinden, dat de brug historisch niet verantwoord is en dat de karakteris tieke omgeving aangetast wordt. De gemeente meent daarentegen, evenals de PPC, dat de brug noodzake lijk is voor een goed beloopbaar en overzichtelijk centrumgebied. repenning de ord 'aaad„d,OOr alleen -fjjestauratie '"•"«and de lude Rijn Met ^een^N De erepenning i de Vereniging Oud Lei- jJ I wordt toegekend aan de s de atr en mevrouw Van der irT» die het Pand Oude Riin een verk°mmerd pak- pjs hebben veranderd in een ïwkundig aantrekkelijk Na de restauratie is de ie van de familie Van Stok in het monumentale gevestigd. familie Van der Stok JFHUlfft met de restauratie, die in begon, naast risico's ook duidelijke voortrekkers- tie op zich genomen, •ral de vestiging van een 1 annex woonhuis bete een initiatief tot terug- naar de kleinschalige en winkelfunctie in de jnjvJnenstad, waarop in later van een positieve ontwikke- gesiaagi 5 is gevolgd". De Vereni- Oud Leiden is van oor- dat het initiatief en het ultaat daarvan hebben bij- iragen fot behoud en herstel het historisch stadsschoon Het „beloonde" pand (woonhuis annex potterie) Oude Rijn. LEIDEN De industriebond FNV wil rond 30 maart in Leiden een manifestatie houden, die de aandacht moet ves tigen op de bedreiging van de werkgelgenheid bij Adler. „Deze manifestatie zal met veel lawaai en herrie gepaard gaan", aldus ditrictsbestuurder Ad Voerman gisteravond tijdens de jaarvergadering van de afdeling Leiden van de industriebond FNV. Ook het steuncomité Adler loopt met actieplannen rond. Op 30 maart praten de bonden weer met de Duitse directie van Adler over hoe het nu verder moet. Op de vraag wat de precieze plannen zijn voor 30 maart wilde Voerman niet ingaan: „Daar kan ik nog niets over zeggen. Dat moeten de werknemers van Adler bepalen. Het deze week door de industriebond FNV opgerichte „Actieco mité Behoud Werkgelegenheid Leiden" wordt opgeheven. De bond zal zich aansluiten bij het „Steuncomité Adler", dat vorig jaar december al werd opgericht. Bij de leden van het steunco mité bestond verbazing en irritatie over de plannen van het FNV voor nog een comité. Eén van de leden „Het is onverant woord wat nu gebeurt. Zo schaadt de industriebond de belangen van de werknemers in Leiden en bij Adler". Volgens Voerman had de bond de indruk dat het steuncomité alleen gericht was op Adler: „Nu mij duidelijk is dat de doelstelling van het comité ruimer is, zie ik er geen bezwaar in dat wij ons aansluiten bij het steuncomité en ons eigen comité opheffen." Volgens Voerman zal het comité zich met de werkgelegenheid in het algemeen moeten gaan bezighouden. Amateur fotografen in Waaggebouw LEIDEN Onder de titel „Leiden, bekijk het maar" houdt de Leidse Amateur Fotografen Vereniging (LAFV) van 6 tot 26 april in het Waaggebouw een foto tentoonstelling. Er zullen fo to's en dia's te zien zijn, die door de amateurfotografen zijn gemaakt Openingstij den zijn van 14.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur en op don derdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Naar aanleiding van de foto tentoonstelling „Leiden, bekijk het maar" wordt een fotowed strijd gehouden met hetzelfde thema. Iedereen uit Leiden en omgeving, die nog geen lid is van de LAFV, kan meedoen. Men kan kleuren- en zwart wit foto's insturen met een mi nimumformaat van 18 bij 24 centimeter en een maximum formaat van 30 bij 40 centime ter. De jurering geschiedt door leden van de LAFV. Er zullen twee eerste prijzen zijn van 100 gulden, twee tweede prij zen van 75 gulden, twee derde prijzen van 50 gulden en twee vierde prijzen van 25 gulden worden uitgekeerd. Deze prij zen worden uitgekeerd in de vorm van fotowaardebonnen. Tot 28 maart kunnen de foto's worden ingeleverd bij 'Het Nieuwe Boekhuis' aan de Breestraat 52. Een folder met daarin het wedstrijdregele- ment kan worden opgehaald bij de balie van het stadhuis, de openbare bibliotheek aan de Burgsteeg, de Leidse foto winkels en op de gemeentelij ke tentoonstelling „Stadsver- fraaiing en Stadsvernieuwing" in de Waag. Technische controle LEIDEN Bij een techni sche controle op de Hoge Rijndijk, gistermiddag tus sen tien en twaalf uur, wer den 26 auto's aangehouden. 2 voertuigen werden door de politie van de weg afge haald terwijl tegen 5 andere automobilisten proces ver baal werd opgemaakt Surinaams feest De stichting Surinamers Leiden houdt zaterdag 7 maart een feest in de Stadsgehoorzaal. Het feest begint om acht uur. Medewerking verleent de band Panderos. Een onderdeel van het programma vormt de uitvoe ring van enkele Indiase dansen. Wandeltocht De Leidse wandelvereniging Willen is Kunnen houdt za terdag 7 en zondag 8 maart een wandeltocht door de Sleu telstad. Start en finish is de Ton Menken IJsbaan aan de Vondellaan. Starttijd voor de 5, 10, 15 en 20 kilometer tus sen negen en twee uur. De 40 kilometertocht start tussen negen en tien uur. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 gulden per persoon. Inschrijven kan bij J.P. Woordes Eikenlaan 53 Alphen aan den Rijn tel. 01720-75724, P. Plaatzer, tel.01751-10129, P. Vos tel. 01725-2456. Film/bingoavond Het majoretten-peloton en pom pom girls „Fourty Four Degrees" houdt zaterdag 7 maart vanaf half acht in clubhuis „De Klinker" aan de Berlagestraat 2 een film/bingoavond. De film die gedraaid wordt, is die van hun tour over het Engelse kanaaleiland Jersey. Na de filmvoorstelling is er bingo met als hoofdprijzen een heren-en damesfiets. Sterren kijken In het kader van de „Nationale Sterrenkijkdag" een jaarlijks terugkerend evenement houdt de Leidse Ster- rewacht Wassenaarseweg 78, vrijdag 13, zaterdag 14 en zondag 15 maart van zeven tot twaalf uur 's avonds open huis. Zaterdag en zondag is de Sterrewacht ook van een tot vijf uur 's middags open. Op het programma staat de ver toning van een film. Tevens wordt er informatie over cur sussen verstrekt. Kaarten voor de filmvoorstelling zijn vanaf 7 maart bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein te krijgen. Alle overige activiteiten gedurende de kijkda gen zijn vrij toegankelijk. Jazzzolder Het Hot House-podium staat zaterdag 7 maart klaar voor het Trio Marcel Edixhoven. Het is een Rotter damse groep, die verschillende muzikale vormen (klassiek, pop, jazz) gebruikt, hetgeen resulteert in een eigentijds geluid, dat moeilijk in een hokje te stoppen is. Klarinettist Marcel Edixhoven draagt zorg voor de composities. Hij speelde in het verleden bij het trio Manus. Dit Trio trad onder meer op bij het Festival of Fools. Drummer Henk Scheepstra is lid van diverse popgroepen geweest Verder deed hij mee in de reeks Stamp-concerten met het Percussie-ensemble. Tegen woordig is hij actief in verlerlei groepen rond de Rot- terdamxe Jazzbunker. Zo ook de Engelse bassist Colin McClure. De zaal van Hot House aan de Breestraat 66 is om negen uur 's avonds open. Het concert begint om tien uur. Radiethesie In het Yoga-gezondheidscentrum aan de Hogewoerd 175a wordt zaterdag 7 maart een lezing over Radiethesie gehou den door Harry de Hartog. De lezing begint om half acht. Harry de Hartog is natuurgenezer en iriscopist en geeft in zijn lezing uitleg over zijn werkwijze en diagnosestelling door middel van Radiethesie-pendelen, dat gebaseerd is op het idee dat elk orgaan en deel van het lichaam zijn eigen trilling heeft en dat ziektes ontstaan door disharmonie in het energieveld in en om de mens. De toegangsprijs tot het centrum is vijf gulden. Burgerraadslieden Leiden heeft er weer een burgerraadsman bij. Afgelo pen maandag is Cor Last zijn werkzaamheden begon nen voor het „Instituut Burgerraadslieden". The Lord's Folks Jongerengroep The Lord's Folks" verzorgt zaterdag 7 maart een eucharistieviering in de kerk aan de Herensin gel. Voorganger is pastor P. de Ridder. De viering begint Films in LVC Het programma van het Filmhuis van het LVC, Bree straat 66 ziet er als volgt uit Morgen en overmorgen: Nederlands tekenfilmfestival. De filmvoorstellingen beginnen dkan om elf uur. Morgen kost een kaartje ze ven pilden en LVC-leden betalen vijf gulden vijftig. Dit is inclusief het optreden van de groep „Barrelhou se". Zaterdag zijn de toegangsprijzen respectievelijk vijf gulden en drie gulden vijftig. Dit is inclusief het 3ptreden van de groep „Three Weel Circus". Voor dins- ag 10 maart en woensdag 11 maart staat „Der Blaue Engel" van Josef von Sternberg op het programma. De voorstelling begint om tien uur. Donderdag 12 maart wordt om acht uur en om kwart over tien „Die Alpcn- traumfrau" van Lother Lambert vertoond. De toe gangsprijs op dinsdag, woensdag en donderdag be draagt vijf gulden. LVC-leden betalen vier gulden. „Duidelijk zo!?" Het bijzonder succesvolle programma „Duidelijk zo!?" van Robert Long en Leen Jongewaard wordt morgen en over morgen in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest op de planken gezet. Het is een herhaling van de voorstelling, die al in december in de Leidse Schouwburg te zien was. Het is een geraffineerde, vlijmscherpe show vol humor en zelfkritiek. De prijzen van de toegangskaarten bedragen 10,- en/20,- (houders van een CJP of Pas 65 betalen een tientje, terwijl ingeschrevenen bij K&O /9,- of 19,- ver schuldigd zijn. De voorstellingen beginnen op beide avon den om kwart over acht Telefonisch bespreken van plaats- kaarten is mogelijk via de nummers 141141 en 141200 (bu reau van K&O aan de Oude Vest). Robert Long en Leen Jongewaard.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3