Desnoods ga ik in het gemeentehuis wonen' Sport grootste slok-op in Katwijks welzijnsplan Wethouder Van Oosten stapt op VVD Valkenburg ageert tegen tariefsverhoging energiebedrijf 1T. Bewoners Meermansburghof weigeren huurverhoging De Regenboog' krijgt geen eigen gymnastieklokaal Terwaddingerhoek 2: 122 bejaardenwoningen REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 MAART 1981 OEGSTGEESTER WONINGZOEKENDE UIT WISSELCARAVAN GEZET OEGSTGEEST De Oegstgeestenaar Peter Post (24) werd gistermiddag uit zijn woning, een wisselcaravan aan de Curagaostraat in Oegstgeest gezet door de politie en, de Noord- wijkse eigenaar van de caravans. Daarmee zijn hij en zijn vriendin Antoinette (18) op slag dakloos geworden, want Peter Post wil niet meer terugkeren naar de ouderlijke wo ning. De ontruiming had gistermiddag een orderlijk verloop. Post had al aangekondigd zich niet met geweld te zullen verzetten en belde zelf de politie van Oegstgeest. De twee jongeren brachten de nacht door in een hotel, omdat het niet mogelijk bleek om op het po litiebureau te slapen. Vandaag heeft Peter Post het houten noodgebouw van de gemeen te aan de Endegeesterstraatweg betrokken en hij is van plan daar net zolang te blijven totdat de gemeente Oegstgeest hem een nieu we woning verschaft. „Desnoods ga ik slapen op het politiebureau en verder wonen op het gemeentehuis, maar ik ga niet meer bij mijn ouders wonen. Dat is namelijk precies wat de woningbouwvereniging Buitenlust wil", vertelde Peter Post even voor de ontruiming nog in zijn caravan, waar hij vier en een halve maand heeft gewoond met zijn vriendin Antoinet te. De laatste week was het daar niet zo prettig meer wonen, want de woningbouwvereniging sloot gas, licht en water af. Het noodgedwongen gebruik van flessen butagas en jerrycans water was niet be paald ideaal voor het wooncomfort. Eergisteren werd er een vijftal caravans weggesleept, gisteren volgden er aanvankelijk nog twee en de caravan van Post, die als een eenzame rots in de branding was overgebleven moest er in de namiddag nog aan geloven. Peter Post en zijn ouders kregen in oktober 1980 twee wisselcaravans toegewezen in verband met de renovatie van hun woning aan de Balistraat. Drie weken geleden, nadat de renovatie was vol tooid, keerden de ouders weer terug in hun wo ning maar Peter Post voelde er niets voor om hun voorbeeld te volgen. „Ik kan echt 'niet meer terug keren in het ouderlijk huis. We hebben een volko men andere levenswijze en dat laat zich niet com bineren. Ik sta al bijna zes jaar ingeschreven bij het bureau huisvesting in Oegstgeest en ik vind dat ik onderhand wel recht heb op een eigen wo ning", aldus Post. Van het bureau huisvesting kreeg Post gisteren nog te horen dat hij als één van de eersten in aanmerking komt als er een huurwoning in zijn prijsklasse vrijkomt, omdat hij als urgent woningzoekende wordt beschouwd met sociale indicatie. Het zou echter nog wel een maand kunnen duren voordat er een woning, waarschijnlijk een flat aan de Surinamestraat vrij komt. De tussentijd moet worden overbrugd. Peter Post heeft nog getracht bij woningbouwvereniging Buitenlust uitstel te krijgen, maar is daar niet in geslaagd. „Ze hebben mij te verstaan gegeven dat ik eruit moest, en eventueel zouden ze daarvoor de politie inschakelen. Ook hebben ze gedreigd me te dwarsbomen als ik een eigen woning zou krijgen die onder hun verantwoordelijkheid valt", aldus Peter Post. Peter Post, die stukadoor van beroep is maar on langs werkloos is geworden, weet niet hoe het nu verder moet. „Ik weet niet waar we nu moeten blijven. Ik denk dat we dan maar op het politiebu reau gaan overnachten en verder in het gemeente huis gaan wonen. Ze hebben daar een soort houten noodgebouwtje in het kader van de renovatie neer gezet en daar zal ik me dan toegang moeten ver schaffen", aldus Post. De heer De Jong van het bureau Huisvesting van de gemeente heeft niet veel begrip voor de handel wijze van de woningzoekende Oegtgeestenaar. „Hij probeert de zaak nu te forceren omdat hij in een Peter Post en vriendin Antoinette voor de ontruimde stacaravan. wisselwoning terecht is gekomen. Maar we hebben hier in Oegstgeest 1500 woningzoekenden en we kunnen moeilijk iemand voor zijn beurt laten gaan, dan is het eind zoek. Hij is overigens nu snel aan de beurt, maar het kan toch nog wel even du ren. Ik heb hem ook aangeraden om zelf een tijde lijk onderkomen te zoeken, zoals een zomerhuisje in Noordwijk of anders iets bij familie. We hebben in Oegstgeest helaas geen daklozencentrum en kunnen niet even snel een tijdelijk onderdak op hoesten. De woningbouwvereniging staat verder in haar recht om te doen met de caravans wat ze wil, en als die caravans in Noordwijk nodig zijn kun nen wij daar niets aan veranderen", aldus De Jong. Woningbouwvereniging Buitenlust verleende gis teravond toch nog enige medewerking aan de on theemde Post. Hij mocht zijn spullen op de zolder van het bestuursgebouw opslaan. beleid. Het gisteren uitgebrachte 1 ontwerp Welzijnsplan 1982 t/m 1985 vormt, wanneer de goedkeuring van de raad en het ministerie van CRM is ver kregen, de leidraad bij de besteding van dit bedrag. De sport fungeert hier bij als de grootste slok-op, gevolgd door de sectoren educatie, maatschap pelijke en sociale zorg, ontmoeting en culturele expressie. Een informatiek rant zal één dezer dagen de bevolking op de hoogte brengen van de gevolgen die het plan heeft. spraakprocedure wordt gestart. Het de finitieve Welzijnsplan moet vóór 1982 gereed zijn. Het uitbrengen van het Welzijnsplan is een direct gevolg van het beleid zoals dat door de overheid al enige jaren wordt ge voerd. Eén van de doelstellingen hierbij is dat de gemeenten zelf moeten bepalen welke instellingen door haar gesubsi dieerd gaan worden, waarna het rijk met de financiën over de brug komt. Met het oog op de bezuinigingen die momenteel steeds verder worden doorgevoerd, is het echter te verwachten dat de gemeenten steeds meer aan het welzijnsbeleid zullen meebetalen. Hier ligt dan meteen één van de grootste problemen waarmee de opstel lers van het Katwijkse Welzijnsplan te maken hebben. Wethouder N. Parlevliet, voorzitter van de commissie gemeentelijke welzijnsplan ning: „Er wordt geprobeerd het plan uit te voeren zonder boven de in de meerjaren begroting geplande bedragen uit te ko men. In de praktijk is dit vriiwel onmoge lijk. Voor 1985 hebben we berekend dat we ongeveer een half miljoen meer uitge ven dan in de begroting staat vermeld. Dit lijkt geen onoverkomelijk bedrag, zeker niet voor zo'n rijke gemeente als Katwijk, maar ook wij moeten in de toekomst de tering naar de nering zetten. Het is name lijk niet de bedoeling dat de burgers door de uitvoering van het plan met hogere be lastingen worden opgescheept". Naast het in stand houden en verder ont wikkelen Van de bestaande voorzieningen is er in het Welzijnsplan veel aandacht be steed aan de ontwikkeling van nieuw be leid. Voor de sector maatschappelijke zorg en gezondheidszorg betekent dit onder meer het starten van onderzoeken naar de thuiszorg voor bejaarden en alcohol- en druggebruik, terwijl verder aandacht gaat worden besteed aan de hulpverlening aan jongeren. In de meerjarenbegroting was reeds geld gereserveerd voor een woning- maatschappelijk werker en de subsidië ring van kinderdagverblijven. In de sector ontmoeting bestaan plannen voor onder meer een ontmoetingsruimte voor buitenlanders en een dienstencen trum voor bejaarden. De uitbreiding van Tripodia stond reeds in de meerjarenbe groting. Op het educatieve vlak hebben de subsidie voor de open school, cursussen voor ethnische minderheden, een onder zoek naar de realisering van een vrou wencentrum en vormingswerk voor jon geren een hoge prioriteit gekregen. De huisvesting van K O en twee bioiio- theekfilialen was middels de begroting al eerder aan dit lijstje toegevoegd. Bij de sport zijn de meest ingrijpende ver anderingen eveneens in de meerjarenbe groting opgenomen. Hiertoe behoren on dermeer de aanstelling van een sportcon- sulent, uitbreiding van de accommodatie van KRV en de aanleg van een tennisba nencomplex in het Tussengebied. Het aan passen van de huidige accommodaties voor gehandicaptensport en de uitbreiding van het Quick-Boysterrein zijn enige nieuwe beleidspunten uit het Welzijns plan. KATWIJK Wethouder J. J. van Oosten heeft per 1 augus tus een baan aanvaard als directeur van de Hilversumse woningbouwstichting FOAC. Dit betekent dat hij het wet houderschap op deze datum zal neerleggen. De heer Van Oosten, die zich bezighoudt met woonruimteverdeling, wo ningbouw, jeugd-, sport- en culturele zaken, recreatie en toe risme, zal voorlopig wel als raadslid voor de PvdA/PPR- fractie actief blijven. Wie hem in het college gaat opvolgen is nog niet bekend. Het vertrek van de wethouder komt voor het gemeentebestuur als een volslagen verrassing. Over zijn motieven voor deze stap vertelt de heer Van Oosten: „Het feit dat ik mezelf in 1982 niet meer voor het wethouderschap beschikbaar zou stellen, heeft uiteindelijk wel de doorslag gegeven. Je gaat dan toch rondkij ken naar iets anders. De vacature bij de FOAC kwam in eerste instantie pas in 1982 vrij, maar door omstandigheden is deze da tum vervroegd. Ik heb echter toch gemeend deze functie te moeten aanvaarden". Als reden voor het niet herkiesbaar stel- i 1982 zegt de heer Van Oosten voornamelijk over persoon- motieven te beschikken. Zijn ervaringen als wethouder van woonruimtezaken, waarin hij nauw betrokken was bij de ontwikkeling van de wijken Riin-. soever en Schutterswei en de oprichting van de stuurgroep éen- en twee-persoonshuishoudens, zullen Van Oosten ook in zijft toekomstige baan zeker van nut zijn. De FOAC fungeert als een administratief centrum voor vijf woningbouwverenigingen uit het Gooi. Gezamenlijk beschikken deze verenigingen over 6.000 woningen. Buiten zijn werk als wethouder is de heer Van Oosten actief in verschillende bestuursfuncties. Hij is onder meer lid van het be stuur van de woningbouwvereniging Brittenburg, de volksuni versiteit K O en het algemeen bestuur van de Gemeenschap pelijke Openbare bibliotheek. Het voorgenomen vertrek van Van Oosten is ook voor PvdA/PPR-fractievoorzitster Ria Hietkamp een verrassing. „Het is natuurlijk nooit goed om ergens halverwege weg te gaan. Een lichtpuntje vind ik echter wel dat hij voorlopig aanblijft als raadslid". Over een eventuele opvolging van de heer Van Oos ten valt volgens Ria Hietkamp nog weinig te zeggen. „Het ligt natuurlijk voor de hand dat er weer iemand uit de PvdA-fractie voorkomt, maar ik zou niet op de zaken vooruit willen lopen door nu al allerlei namen te gaan noemen". De fractievoorzitters van de twee grootste politieke partijen in Katwijk, de heer K. van der Mey (SGP/GPV) en de héér J. Vink (CDA), betreuren in een commentaar het aftreden van wethouder Van Oosten. De heer Vink: „Het gaat hier natuurlijk om een portefeuille die er niet om liegt, en het zal moeilijk wor den om een geschikte opvolger te vinden. Zonder overleg te hebben gepleegd met mijn fractie zou ik dan ook niet kunnen zeggen of er opnieuw een PvdA'er moet worden gezocht, of dat gekeken moet worden naar andere mogelijkheden". Burgemeester Berends „Supergaper" Burgemeester Berends van Lisse is gisteravond uitgeroepen tot „Super gaper 1981". Een en an der geschiedde tijdens het slotbai van carnavals vereniging „De Gaap stokken". De titel „Su pergaper" wordt jaarlijks toegekend aan een Lisse- naar die zich op enigerlei wijze verdienstelijk heeft j?' gemaakt voor de plaatse lijke bevolking. Prins Jan I, de prins carnaval van vorig jaar, sprak de bur gemeester en zijn echtge note hartelijk toe. Prins Richard I hing vervolgens de onderscheiding om. Tot besluit bracht de Raad van Elf een speciaal voor deze gelegenheid geschreven lied ten geho re op de wijs van „Be- rend(s) botje ging uit va ren". VALKENBURG Het WD-raadslid P. Mizee heeft een ernstig beroep ge daan op het college van B en W om de drastische verhogingen van de tarieven van het energiebedrijf Rijnland niet toe te staan. De VVD'er stelde het on rechtvaardig te vinden dat het energie bedrijf de tarieven maar blijft verho gen terwijl het vorig jaar een winst van maar liefst 25 procent heeft ge maakt. Burgemeester Van 't Wout stel de dat momenteel niets meer tegen de recente tariefsverhoging is te doen, maar dat de raad van Valkenburg bij toekomstige verhogingen op de zaak kan terugkomen. De burgemeester stelde voorts dat hij op korte termijn met zijn collega's van Was senaar en Katwijk om de tafel gaat zitten om de aan- en afvoer van vrachtwagens in de drie gemeenten in goede banen te leiden. Binnenkort wordt namelijk begon nen met de aanleg van een nieuwe start baan voor het vliegkamp Valkenburg. Da gelijks zullen er dan zo'n honderd vracht wagens over de wegen in deze drie ge meenten af en aan rijden. De heer Mizee stelde de gevaarlijke situa tie op de kruising Hoofdstraat/Broek weg aan de orde. Onlangs nog greep hier een vrij ernstig ongeluk plaats. De VVD'er stelde voor een spiegel op de onoverzich telijke kruising te plaatsen. Hier voelde de burgemeester niets voor omdat, zoals hij zei, volgens deskundigen de kans op onge lukken alleen maar groter wordt. Een spiegel geeft namelijk een vertekend beeld van de verkeerssituatie. Het CDA-raadslid De Haas stelde de par keersituatie rond de Centuridreef aan de orde. Hij drong sterk aan op maatregelen. Drie bewoonsters van de Frankenburg maakten van het spreekrecht gebruik om hun zaak te bepleiten. Alle drie bewonen een gemeentewoning aan de Franken burg. Hen is een verhoging van de stook kosten van f 36,25 opgelegd. Zij vroegen nu in de raadsvergadering om tussenme- ters te plaatsen, waardoor de bewoners eerder geneigd zullen zijn individueel te bezuinigen op de stookkosten. LEIDEN De bewoners van de Meermansburghof (dertig huisjes) hebben fel geprotesteerd tegen de huurverhoging van driehonderd gulden, een ver dubbeling van de huidige huur. De exploitant van het hofje, het College Meermansburghof, heeft de huurprijs met dit bedrag verhoogd om de kosten van de recente restauratie te verrekenen. De bewo ners hebben het college laten weten, dat de huur van in totaal zeshonderd gulden niet betaald wordt en dat zij een betalingsregeling van de hand wijzen. De prijs, die de bewoners moeten betalen om in een hofje te wonen, dat door restauratie het oorspron kelijke karakter heeft behouden, wordt als „onre delijk hoog" aangemerkt. „Het mag dan zo zijn, dat u naar aanleiding van berekeningen op een huur van zeshonderd gulden uitkomt, maar daar hoeven de bewoners niet voor op te draaien. Wij vermoeden, dat u niet in staat bent om op professionele wijze het hof te beheren en een restauratie als die van het Meermansburghof te begeleiden", al dus de gebelgde bewoners. De bewoners constateren namelijk, dat het college van het hofje zich tijdens de restauratie enorm in de kosten heeft gewerkt. De bewoners vermoeden daarbij, dat de oorspronkelijke ramingen, die hoger zijn uitgekomen slecht gecontroleerd zijn en dat het tegenvalllende kostenaspect eerder aan het licht had moeten komen. Zodoende had eventueel meer subsidie bij het ministerie aangevraagd kunnen worden. Tevens zijn de bewoners verontwaardigd door een zinsnede uit de brief van het college van het hofje; „...zou de per saldo te betalen huur voor enkelen uwer een te zware last blijken te zijn, dan zal het college het op prijs stellen uw noodzakelijke besluit het hofje te verlaten, zo spoedig mogelijk te vernemen". De be woners voelen daar een grote druk van uitgaan: „Het lijkt wel, alsof we het hofje worden uitgezet alleen omdat we tot een be volkingscategorie behoren, die minder draagkrachtig is". Tenslotte verklaren de bewoners, dat zij niet bereid zijn om in dividueel met het college om tafel te gaan zitten. „Indien dat gebeurt", zo zeggen de bewoners, „zal het een gesprek zijn tus sen alle bewoners en het college. Wij stellen daarbij als voor waarde, dat Vincent Kokke, buurtwerker van Maredorp, bij een eventueel gesprek aanwezig is". Volgens Kokke is een bijko mende bron van irritatie, dat momenteel niets meer aan de huis- wordt gedaan en dat veel bewoners hoognodige reparaties op ']n de in rep en slag of stoot ge- ies wordt gedaan en dat veel bewoners hoognodige repa het verlanglijstje hebben staan. In elk geval zijn de ii roer gebrachte bewoners niet bereid zich zonder slag of wonnen te geven. LEIDERDORP Het colle- an B en W van Leider dorp is unaniem van mening dat er geen gymnastieklo kaal moet worden gebouwd aan de protestants-christelij ke lagere school „De Regen boog" in Voorhof. Het legt daarmee een meerderheid sadvies van de raadscom missie onderwijs, die vindt dat er wel behoefte aan een gymnastieklokaal is, naast zich neer. Het college stelt zich op het standpunt dat er in de op loop afstand gelegen gemeentelijke sportzaal in het Binnenhof voldoende ruimte is voor gym nastiekonderwijs voor leerlin gen van de in totaal zes lagere scholen in de wijken Binnen hof en Voorhof. Uit een opga ve van de hoofden van deze scholen blijkt dat het maxima le gebruik geschat wordt op 66 uren, hetgeen exact overeen komt met de capaciteit van „Op Dreef". Het college heeft het schoolbe stuur van de scholengemeen schap Visser 't Hooft er van in kennis gesteld, dat het met in gang van het komende school jaar geen gebruik meer kan maken van de sportzaal, met uitzondering van de woens dagmiddag. Het college acht het denkbaar, dat de scholen in de wijken Voorhof en Bin nenhof gebruik gaan maken van het speellokaal die in ie dere bijbehorende kleuter school aanwezig is. Het college stelt daarom aan de raad voor de gevraagde me dewerking voor de bouw van een gymnastieklokaal in Voor hof te weigeren, omdat het de het ge- normale ven van lager onderwijs „.we ten worden gesteld worden overschreden. VOORSCHOTEN In de wijk Ter Waddingerhoek 2 in Voorschoten wor den 122 bejaardenwoningen gebouwd. Het plan omvat 34 bejaardenwoningen in drie bouwlagen; elf woningwetwo ningen, 61 premiekoopwoningen en zes tien woningen in de vrije sector. De premie-A-woningen gaan 134.000 kosten en de premie-B-woningen 175.000 gul den. Voor deze woningen is voldoende belangstelling. Dat gaat in mindere mate op voor de woningen in de vrije sector, die 225.000 tot 320.500 gulden moeten opbrengen. Met de bouw van de woningen wordt half mei begonnen. Ze Het gehele bouwplan wordt uitgevoerd door de Humanistische Bouw Bejaarden (HBB). Ter Waddingerhoek 2 grenst aan het Humanistisch bejaardentehuis „Hof- landt Huys" in de wijk Noord-Hofland. De Bouwstichting is nu 92 woningen aan het realiseren in Leiden Zuid-West. Dat zijn bejaardenwoningen. In Voorschoten bleek een bouwplan alleen haalbaar, als het ontwikkeld zou worden tegen betaal bare prijzen. De Humanistisch Bouwstich ting werkt zonder winst en was bereid om naast 30 bejaardenwoningen ook de ove rige woningen mee te nemen. Er is vol daan aan de gemeentelijke voorwaarden. Die eisen, dat er inspraakmogelijkheden voor de toekomstige bewpners zijn. De be jaardenwoningen vallen onder de gelden de regels, de premiewoningen en de wo ningwetwoningen zijn vooral bestemd voor ambtelijk personeel van rijk en ge meente, zoals politie en onderwijzers. Een moeilijke zaak blijft de verkoop van de vrije sectorwoningen. Vlak bij Ter Wad dingerhoek staan op dit ogenblik villa's te koop voor 325.000 gulden. Deze woningen moesten een half jaar geleden nog bijna zes ton opbrengen. Nu maken zij deel uit van het faillissement van een projectont wikkelaar in Waddinxveen. Toch meent de HBB dat ongeveer half mei begonnen

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7