Hurenomhoogjïn subsidie omlaag lbeda voelt voor vesteringsloon 'Afghanistan' staat topontmoeting in de weg Steeds meer verkoop rechtstreeks aan exporthandel BROKX HOUDT VOET BIJ STUK Brand verwoest villa in Wassenaar Zaalberg Ruijgrok makelaardij bv i.o. Woensdag 4 maart 1981, 71e jaargang no. 21903 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersclijk. 34.2312 00 Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Direcfl Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) f 0.52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal f 49,55; jaar 1186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: 10,65 cent AZ'67 -Lokeren Ned. I om 20.11 uur AZ'67-Lo- keren. Op Ned. II om 22.15 uur Portret van Seth Gaaike- ma. De BET neemt vanavond op het laatste moment de be slissing of een voetbalwed strijd wordt uitgezonden. Op Duitsland II worden om 22.00 uur beelden uitgezonden uit de belangrijkste vanavond te spe len cup-wedstrijden. Vrij houd Opklaringen, later meer be wolking en kans op neerslag. Vannacht lichte vorst. Mid- dagtemperatuur ongeveer 3 graden. Matige, aan de kust krachtige noordenwind. Morgen zon op: 7.17. Onder: 18.26. Schev. hoogw.: 2.18 en 14.24. Laagw.: 10.24 en 22.40. Bors- Lekkage bij 5SINGEN (centrale in E sal door een sto- tijdens het opstar- a I rao de centrale een KemCeiltrale dagen later dan edoeling was weer «drijf worden ge- JJorSSele ns het proefdraaien (nadat de centrale acht weken stilgelegen voor de jaarlijkse splijtstofwisseling) ging ikking van een veiligheidsklep in het niet-nucleaire ïlte van de centrale lekken. De lekkage ging gepaard grote stoomwolken en enorm veel lawaai. Dit heeft i tot veel ongerustheid bij de omwonenden. Volgens woordvoerder van de centrale was de ontsnapte n niet radio-actief en is er dus geen gevaar voor de lking. P. C.Hooftprijs voor Willem Brakman (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De staats prijs voort letterkunde 1980, de PC. Hooftp rijs, gaat naar de schrijver Wil lem Brakman. De schrij ver krijgt de prijs, groot 10.000 gulden, voor zijn gehele werk. De prijs zal op 20 mei van dit jaar aan de schrijver worden uitge reikt. deTsudN™a^ !n Opnieuw kind verdwenen in Atlanta Amerikaanse staat Georgia, waar de laatste maanden 21 zwarte kinderen zijn verdwenen van wie er 19 vermoord zijn teruggevonden, is opnieuw een (zwart) kind verdwenen. Het gaat om de 16-jarige Joseph Bell, die maandagoch tend voor het laatst werd gezien toen hij op weg ging naar school. De reeks moorden en de klaarblijkelijke onmacht van de politie de zaak tot een goed einde te brengen, heeft geleid tot grote angst in de zwarte woonwijken van At lanta. In heel Amerika is inmiddels een solidai- teitsbeweging met de zwarte inwoners van At lanta op gang gekomen, die veel geld heeft op geleverd, waarvan een diepgravend onderzoek kan worden bekostigd. Koningin en kroonprins openen Willemsbrug ROTTERDAM Koningin Beatrix zal op 1 juli in gezelschap van haar zoon Willem-Alexander de nieuwe Willemsbrug in Rotterdam openen. Over de oude Willemsbrug zullen eerst voertuigen trekken die elk een jaar van de 103 jaar oude brug vertegenwoordigen. Een delegatie van het korps mariniers dat in '40 om de brug streed, sluit daarna de oude brug. Willem-Alexander opent de nieuwe brug aan de noordzijde, waarna men te voet naar de zuidzijde gaat. Daar zul len kinderen van alle 22 nationaliteiten die in Rotterdam-zuid wo nen, het gezelschap begroeten. Staat leent geld tegen recordrente DEN HAAG Het ministerie van financiën heeft vanmorgen een nieuwe staatslening aangekondigd tegen een rente van 12 procent: een absoluut record. Eind januari leende de staat nog tegen 10.75 procent rente. Precies een jaar geleden kon worden ingeschreven op een staatslening tegen 11,5 pet. Op deze manier kwam 1 miljard in de schatkist. Sindsdien is de rentevoet'geleidelijk gedaald, tot vo rige week. Op de lening kan op 10 maart worden ingeschreven. Hongerstaking Chilenen beëindigd LEIDEN De Chilenen die ondermeer in Lei den in hongerstaking zijn gegaan, hebben hun actie beëindigd. De woordvoerders van de hon gerstakers heeft dit gisteravond laten weten. „De vijf verzetstrijders die in Chili met terdoodve roordeling worden bedreigd, zitten niet langer in een isoleercel, maar bevinden zich nu met andere gevangenen in een strafgevangenis in Santiago, zo hebben wij vernomen", aldus de woordvoerder. „Bovendien krijgen zij advocaten". Nu de dreiging van een snelle veroordeling is afgewend en het proces nog enige tijd zal vergen, ziet men af van een voortzetting van de hongerstaking. Pag.3: Acties voor Chili gaan onverminderd door Staatsecretaris Brokx (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks scher pe kritiek van ondermeer het CDA, zijn eigen partij, weigert staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) wijziging te bren gen in een tweetal huurmaatre- gelen: afschaffing van de (lagere) zogeheten garantie- en vergelij- kingshuren in de wijken met stadsvernieuwing; ook de minimuminkomens krijgen minder individuele huursubsidie. Het CDA stemde, evenals de VVD, gisteren in de Tweede Kamer wel in met de versnelde huurharmoni- satie, die Brokx had voorgesteld. De oppositie bleef fel tegen. Voor de christen-democraten telt vooral dat de bewindsman de maximale huurverhoging voor het tijdvak '81-'82 heeft teruggebracht van tien naar acht procent, te bereke nen over de „minimaal redelijke" huur. Met uitzondering van de VVD keerden alle grote fracties zich te gen het vaststellen van de huur in stadsvernieuwingsgebieden op ba sis van de stichtingskosten. Zij be riepen zich met name op brieven van Den Haag en Amsterdam en op een communiqué van de vier grote steden, waarin het voorstel van Brokx onaanvaardbaar werd genoemd. Deze gemeenten menen dat de betreffende huren daardoor met dertig tot honderdvijftig gul den zullen stijgen. Voor PvdA-afgevaardigde Duin- ker was dit reden een motie in te dienen, waarin dit beleid „in strijd met het belang van de volkshuis vesting" wordt genoemd. Eén van de overwegingen in de motie is, dat Brokx een uitspraak van de Kamer, ingediend door de CDA'er Dijkman, over deze zaak niet heeft uitgevoerd. Brokx hield echter bij hoog en laag vol dat hij de motie-Dijkman wel „naar de geest" had uitge voerd. De nieuwe methode is ech ter beter, aldus de bewindsman, omdat nu een koppeling wordt ge legd tussen de waarde van een wo ning en de daarvoor te vragen huur. Hij verkeert in de moeilijke posi tie, dat vele andere CDA'ers het wel eens zijn met deze maatregel van Brokx. Dat laatste geldt even eens voor het besluit van de be windsman, dat ook de laagstbetaal den een groter deel van hun inko men zullen moeten verwonen. Op dit punt heeft Dijkman het nog moeilijker, omdat er nog een motie van hem ligt, waarin de regering wordt gevraagd de minima voorlo pig te sparen. onze parlemen- ire redactie) HAAG Mi- Albeda van zaken is voorstander het invoeren vorm van ngsloon. ij wordt een vanhet loon p werknemers hebben niet hen uitbetaald r gereserveerd het doen van Jteringen. Albe- wil de sociale pers vragen hier eens goed over i denken, zodat 'dergelijks vol- 1 jaar al zou len worden in- erd. Het inves- iloon zou uit drukkelijk los moe ten staan van de in- komeri&matiging die ook volgend jaar weer nodig is, zo vindt Albeda. Tijdens de behande ling van zijn begro ting in de Eerste Ka mer werd door CDA en PvdA gepleit voor het invoeren van in- vesteringsloon. De PvdA denkt daarbij vooral aan de gedach te van het CNV: het voeden van een werkgelegenheids- fonds met de op brengst van het in- vesteringsloon. Ook minister Albeda zit op deze lijn. De CDA-Eerste Ka merfractie voelt meer voor het afzonderen van het investerings- loon op onderne- mings- of bedrijfstak- niveau. Minister Al beda waarschuwde wel voor een te grote koopkrachtdaling die door het invoeren van investeringsloon in combinatie met in komensmatiging zou kunnen ontstaan. Dat gevaar dreigt volgens de minister ook bij het te snel doorvoe ren van arbeidstijd verkorting, waar jn de Senaat door VVD en PvdA werd ge pleit Op het ministerie is het idee van het PvdA-Tweede Ka merlid Jaap van der Minster Albeda Doef een grens te stellen aan dubbele inkomens, wanneer daar uitkeringen bij betrokken zijn, intus sen in studie geno men. Volgens minis ter Albeda is met het doorvoeren van deze gedachte wel behoed zaam optreden gebo den. nmping H-busdiensten DEN Enkele vroege late diensten van de d-Zuid Hollandse Ver- maatschappij (NZH) n Leiden en Den Haag en met ingang van de re dienstregeling van ei dit jaar opgeheven, ^aat hoofdzakelijk om nen 43 (Den Haag-Was- r-Leiden w) 44 (tussen Haag en Leidschendam n 45/46 (Den Haag-Lei- v). Een en ander is het g van de bezuinigings- regelen van het minis- van Verkeer en Water centraal Nederland moet mmige diensten wat be- lelen, hoewel niet in de e en Leidse regio. West- land groeit daarentegen, de plannen doorgaan, de maatschappij volgend net maar liefst 41 bussen op de weg. dvoerder De Swart van &H zei vanmorgen, dat de met ingang van de nieu- enstregeling in de regio's laag en Leiden ongeveer kilometer minder gaat i. Volgens De Swart zijn de NZH nogal wat lijnen slechts 2 a 3 mensen ge- van maken. Daarvan en er dan ook enkele ten opgeheven. Dat zijn I meer de laatste NZH- jn 43 van Den Haag naar n, enkele vroege bussen ijn 44 van Den Haag naar chendam en enkeje rit- an de lijnen 45 en 46 tus- even en acht uur 's a- PRESIDENT REAGAN: WASHINGTON Presi dent Ronald Reagan heeft gisteravond voor de Ame rikaanse televisie ver klaard dat een van de pun ten die een ontmoeting tus sen hem en president Brez- jnev van de Sovjet-Unie in de weg staan, weggenomen zouden worden als het Kremlin liet blijken dat het zjn troepen te zijner tijd uit Afghanistan terug trekt. Reagan noemde Afghani stan in een vraagesprek voor de Amerikaanse tele visie. „Het zou bevorder lijk zijn voor een topont moeting als de Sovjet-Unie zich bereid verklaarde haar heerszuchtige neigin gen in te tomen", aldus de Amerikaanse president. Overigens ontkende Rea gan dat de Russen zich op staande voet zouden moe ten terugtrekken uit Af ghanistan, wil er van een topontmoeting sprake zijn. Hij wilde het voorstel van een topontmoeting trou wens eerst bespreken met de Westeuropese bondgeno ten, „die tenslotte maar een busrit van Rusland af zitten". Over El Salvador zei Reagan dat er geen sprake van was dat WASSENAAR Een felle uitslaande brand Het landhuis was bijna afgebouwd. In de afge- heeft vannacht een vrijstaande villa aan de lopen maanden waren de houten onderdelen Slingerweg volledig vernield. Twee brand- alle per schip uit Polen aangevoerd. De brand weerlieden liepen bij het blussen brandwon- werd ontdekt om tien voor half één. Toen de den op. Zij moesten daarvoor in het Haagse brandweer ter plaatse arriveerde, stond het ziekenhuis Bronovo worden behandeld. De landhuis al in lichterlaaie. Door de enorme hit- in het duingebied staande villa was splin- te liepen ook de drie nabijstaande villa's ge- ternieuw; de eigenaar uit Voorschoten zou vaar De brandweer wist overslaan van de er binnenkort gaan wonen. De oorzaak van brand, echter te voorkomen. Tot vanmorgen de brand in de volledig in Poolse stijl opge- half zeven is de Wassenaarse brandweer met 35 trokken landhuis is nog niet bekend. Brand- brandweerlieden van zowel vrijwillige als be- stichting wordt echter niet uitgesloten. De roepsbrandweer met het karwei bezig geweest schade is nog niet bekend Vastenaktie stem en steun voor arme en verdrukte mensen, vraagt üw steun voor bij na 400 projekten in de derde wereld en hier, op dat de mensen daér zich zelf van hun armoede kunnen bevrijden. GIRO 5850 UTRECHT BANKRKG. 620 (alle ban ken) t.n.v. VASTENAKTIE F rankrijk beperkt invoer Japanse kleurentelevisies BRUSSEL De Europese Commissie heeft Frankrijk toestemming gegeven om zijn invoer van Japanse kleurentelevisies uit de an dere landen van de Europese Gemeenschap te beperken, zo staat in het Publikatie- blad van de Europese Ge meenschappen van gisteren. Amerikaanse gevechtstroepen naar dat land zouden worden gezonden. De Amerikaanse minister voor marine-aangelegenheden, John Lehman, heeft gisteren besloten een aanzienlijke wij ziging aan te brengen in de Amerikaanse strategie ter zee. Ze komt er op neer dat de Amerikaanse marine in alle belangrijke oceanen 'de drei ging van de Sovjet-Unie wil tegengaan'. Onder de rege ring-Carter ging men uit van een beperkte strategie, die erop gericht was de toegangs wegen over zee naar West-Eu ropa open te houden. Voor de nieuwe strategie zal de Ameri kaanse vloot moeten worden uitgebreid van 456 schepen en onderzeeërs tot ongeveer zes honderd. Lehman verklaarde dat zijn plannen de instem ming hebben van het Ameri kaanse kabinet. Dat was niet het geval met zijn opvatting dat de VS zich niet meer zou den moeten houden aan het in 1972 gesloten S ALT-I ak koord. Dit werd later weer ontkend door een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken. Het ak koord liep in 1977 af, maar werd hangende het overleg over nieuwe akkoorden stil zwijgend door oud-president Carter verlengd. LEIDEN De tuinders in het Zuidhollandse glasdi strict schijnen vorig jaar be hoorlijk grote hoeveelheden groenten rechtstreeks aan de exporthandel te hebben ver kocht. Deze handel liep to taal buiten de veilingklok om. Bij het begin van het seizoen '81 hebben de Zuid- hollandse veilingen besloten een gesloten front te vormen tegen leden die de statutaire veilplicht niet stipt naleven. Ook de handel die op de tuin koopt, zal geconfronteerd worden met strenge maatre gelen. De tuinders die hun produkt buiten de veiling om verko pen, zo stellen de vèilingen, ondermijnen de prijsvorming. Zij duiken met hun prijzen on- Zuidhollandse veilingen dreigen met strenge maatregelen veilingklok om te kopen. In 1980 zouden zelfs grote export bedrijven, waarin het Centraal Bureau van Tuinbouwveilin gen financieel deelneemt, bij deze praktijken betrokken zijn. Wanneer de exporthandel zo- der de veilingprijs. De koper doende het dure eenmalige verwerkt dit prijsvoordeel in fust kan vermijden, levert dat zijn eindprijs aan de Westduit- se afnemer. Zo worden ook andere expor teurs gedwongen buiten de meteen een belangrijk finan cieel voordeel op. Een karton nen doos kost toch al vlug twee gulden. De officiële han delsorganisaties steunen niet- De Provinciale Veiling Orga- temin het actieplan van de nisatie gaat een zwarte lijst Zuidhollandse veilingen, om- aanleggen van tuinders die dat het „buiten-de-klok-om- worden betrapt op het recht- gebeuren" tot oneerlijke con- streeks verkopen, waardoor currentie op de exportmarkten deze ook bij andere Zuidhol- leidt. De buiten de veiling om landse veilingen niet meer te- verhandelde partijen worden recht kan. De handelaar ris- uiteraard niet belast met vei- keert eveneens uit de veiling lingprovisie en heffingen voor gezet te worden voor een be- reclame, residu-onderzoek en paalde periode. Ook tegenover minimumprijzenfondsen. De de kopers zijn de Zuidholland- bonafide tuinders pikken dit se veilingen van plan één lijn meer. te trekken. Onderwaterauto De Londense onderzoeker Peter Keegan rijdt zijn auto de Thames bij Londen in (foto boven), om een aantal meters verder weer boven te komen (foto onder). De rit was be doeld als een test van het door Keegan uitgevonden middel LPS 1, dat voorwerpen die ermee worden bespoten water en roestafstotend maakt. De hele wagen van Keegan was met het middel behandeld. De twee pijpen op de wagen de den dienst als lucht in- en lucht uitlaat. De middelste foto toont, dat LPS 1 in ieder geval tijdens de proefrit van de „onderwaterauto" voldeed. ADVERTENTIE UW HUIS, ONZE ZORG! LEIDEN, HAVENPLEIN 2 - 071-140043

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1