s s^agerhuis keurt Sankoop Trident- raketten goed Huwelijk en Diana Charles 29 juli ÏRi ili' vnnlINNEW Nederland blijft deelnemen aan Unifil-vredesmacht Wicaragua zwicht oor druk van VS TE? Ml Verruiming zedelijkheidswet stuit op grote weerstand in Zwitserland 2T POOLSE KERK VRAAGT BEVOLKING OM REGERING TE BLIJVEN STEUNEN «n; UITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 MAART 1981 PAGINA 11 Jaig op 3 april haar M.-Oosten De f J WASHINGTON ■^Bj^merikaanse minister van tenlandse zaken, Alexander Haig, zal op 3 hcfgf pril uit Washington ver- Trekken voor een bezoek landen van het lidden-Oosten: "Egypte, Is- aël, Jordanië en Saoedi- rabië. Dit heeft het State )epartement bekendge- zal op 8 april in Washington terugkeren. De eis stelt Haig in staat de eiligheid in het betrokken ;ebied te bespreken en te jisteren naar de opvattin- de leiders van ge- ioemde landen over de ooruitziehten voor een ilomvattende regeling van ?t Israëlisch-Arabische nflict, aldus de woord- oerder. MINISTER DE YORK: J DEN HAAG De Verenigde Naties kunnen voorlopig blijven rekenen op Nederland als deel nemer aan de vredestaak van Unifil in Libanon. Dit heeft mi nister van defensie drs. P. B. R. de Geus in New York gezegd aan de secretaris-generaal van de VN, dr. Kurt Waldheim en diens rechterhand voor vredeso- geraties, de Brit Urquhart. e VN-topfunctionarissen deden een beroep op Nederland te blijven deel nemen aan Unifil, hoe moeilijk het werk voor de betrokken militairen volgens hen ook is. Zij spraken hun grote waardering uit voor een Neder landse bijdrage en de manier waarop de militairen van het Nederlandse ba taljon hun taak vervullen. De leiding van het VN-secretariaat ziet voorlopig nog geen oplossing voor de problemen in het betrokken gebied en verwacht dat Unifil nog geruime tijd in Libanon zal moeten blijven. Minister De Geus zei, dat Nederland beseft dat een dergelijke taak niet op korte termijn kan worden beëindigd. Maar ook de huidige situatie, waarbij een parate Navo-brigade wordt uitge hold. moet niet te lang duren. Zo komt de Koninklijke Landmacht voor steeds grotere personele en organisa torische problemen te staan bij de vorming van een VN-eenheid. De Adviesraad Defensie-Aangelegen heden (ADA) heeft de minister on langs geadviseerd over te gaan tot vorming van een VN-eenheid op af roep, die bestaat uit reservisten die hun dienstplicht hebben vervuld en bereid zijn op basis van een contract beschikbaar te blijven voor dienstver vulling in VN-verband. De minister zei in deze richting te willen denken maar verwezenlijking zal enige jaren vergen. Deze gedachte wordt thans grondig bestudeerd. Over een aantal weken hoopt hij de eerste resultaten daarvan in de ministerraad te kunnen bespreken en vervolgens aan de Tweede Kamer te kunnen voorleg gen. Wel werd bij het bezoek van de mi nister aan New York duidelijk, dat de VN hoopt nog lang en voor welke ta ken dan ook, op Nederland te mogen rekenen. De minister benadrukte, dat Nederland zich altijd heeft sterk ge maakt voor de internationale rechts orde en het VN-werk van harte steunt. „Palestijnen in Libanon hebben tanks' TEL AVIV De Israëli sche stafchef luitenant-ge neraal Raphael Eytan heeft verklaard, dat de Palestijn se guerillastrijders in Liba non over 60 uit de Sovjet- UNie afkomstige tanks be schikken, die door Honga rije zijn geleverd', aldus heeft radio Israël gemeld. Eytan zou dit hebben ge zegd tijdens een besloten zitting van de commissie van het Israëlische parle ment voor buitenlandse za ken en veiligheid. Het is de eerste maal. dat een Israëli sche functionaris heeft ge meld dat de Palestijnen jver tanks beschikken. (hai A fearhett mm (Van onze correspondent Roger Simons) ^™"^NDEN Het Britse Lagerhuis eft gistèravond met een meerder- id van 68 stemmen zijn goedkeuring hecht aan het plan van de conserva- METve regering Thatcher om de verou- Ide Polarisraketten van Groot-Brit- tnië's atoomonderzeeboten te ver- ïgen door de Amerikaanse Trident, t gaat de Britten vijf miljard pond sten. twaalf sociaal-democratische dissidenten ben onder leiding van ex-Labourminister Buitenlandse Zaken, dr David Owen sa- met de socialisten tegengestemd omdat ze teveel geld vinden. Labourleider Michael t is voorstander van complete kernontwa- king, maar de sociaal-democraten pleiten voor het behoud van de atoomvloot. Volgens de nieuwe conservatieve minister van Defensie, John Nott, zou Groot Brittannië 'een onvergeeflijke dwaasheid begaan als het niet zou besluiten te investeren in kernwapens. Po litieke, militaire en andere tegenstanders van het Tridentplan zijn nochtans van mening, dat de aanschaf van dit nieuwe raketsysteem de Britse defensie op de rand van het bankroet zal brengen. De moderne Tridents, waarmee de Amerika nen hun eigen duikbootvloot bewapenen, kun nen een afstand van ruim 6000 km. afleggen. Hun onderzeeboten lopen dus nog minder ge vaar ontdekt en vernietigd te worden. De Tri dents hebben een lengte van ongeveer 10 me ter. Ze zijn bijna 2 meter breed en worden gela den met 8 onafhankelijke kernkoppen. Iedere bom wordt geprogrammeerd om een apart doelwit te treffen. EIDEN HAM ?ens een reconstructie van de bankroof in Heidelberg demonstreert de vrouw van de bank- ecteur, mevrouw Schreiter, hoe zij en 27 anderen opp bevel van de twee bankrovers met handen op de rug op de grond moesten liggen. ÏEN WAPENS VOOR VERZET EL SALVADOR INN WASHINGTON regering van Nicaragua gezwicht voor de grote terikaanse druk (onder stopzetting van de pverlening) en heeft offi- el bekendgemaakt, dat ;r Nicaraguaans grondge- -d geen wapens voor het •zet in El Salvador mogen rden vervoerd. ils bekend wordt het verzet El Salvador, volgens Was- gton, via Nicaragua van jaanse en Russische wapens Tzien. Op bezoek in West- itsland heeft de Nicaragu- se minister van buiten- dse zaken de toezegging de VS gedaan. El Salvador zelf, waar mo- Jiteel hard tussen het verzet wiet leger wordt gevochten, ■ft een extreem-rechtse ge neraal opgeroepen tot de ver- Vanging van de huidige rege ring (waarin een militair zit ting heeft) door een louter mi litaire junta, die „het commu nisme kan uitroeien". Niet be kend is in hoeverre de gene raal de steun heeft van de di verse legeronderdelen. Jeen politieke vangenen Nicaragua" NAGUA Een groep van ïensen die in Nicaragua gevangenis zit, bestaat t politieke gevangenen uit aanhangers van de Ireven dictator Somoza, zich in 1979 hebben schul- gemaakt aan oorlogsmisda- Dit heeft voorzitter Este- van de niet-officiële Nica- de iving van de mensenrech- verklaard. Esteban had ge tijd geleden gezegd, dat ragua ongeveer 8.000 poli- gevangene zou tellen. Bankoverval: buit 3 miljoen HEIDELBERG Twee overvallers hebben bij een spaarbank in Heidelberg 3 miljoen mark buit gemaakt, zo heeft de politie van Hei delberg bekend gemaakt. De twee gewapende mannen hielden de bankdirecteur en 27 anderen, die in het gebouw aan de carnavalsborrel zaten, onder schot en bevalen de di recteur de kluis te openen. Zij verdwenen met het geld en de auto van de directeur. De auto werd later teruggevonden. De pannekoekenra- ce in Londen is een jaarlijks evenement, waaraan ditmaal louter schoonheids koninginnen hebben deelgenomen. Win nares werd Kim Ashfield, die ooit Miss Verenigd Ko ninkrijk en Miss Wales is geweest (no. 1); tweede werd Michele Hobson (no.6), de thans „heersende" Miss Verenigd Koninkrijk. Gekaapt vliegtuig ISLAMABAD De Paki staanse regering heeft be kend gemaakt, dat het ge kaapte Pakistaanse vlieg tuig, dat op het vliegveld van Kaboel (Afghanistan) staat, niet door een, maar nog in Kaboel £°°rPtmeer personen is se" Radio Kaboel heeft gisteren gemeld dat de Afghaanse auto riteiten een verzoek van de kapers om over Iran te mogen vliegen, aan de Iraanse ambas sade heeft overgebracht, maar daarop nog geen antwoord hebben gekregen. BERN In het doorgaans zo rustige Zwit serland is grote onrust onstaan over een rapport waarin wordt voorgesteld over te gaan tot legalisatie van sex op 14-jarige leef tijd, homosexualiteit, overspel, „eroscentra", pornografie en incest tussen broers en zus sen en ouders en kinderen als het kind ou der is dan 18 jaar. De aanbevelingen zijn ge daan door een speciale commissie die is op gericht om een vernieuwing van de uit 1941 daterende zedelijkheidwetgeving voor te be reiden. Hoewel op de geloofsbrieven van de commissie niets valt aan te merken, er zit een vrouwelijke politieagent in en twee geestelijken hebben de voorgestelde ver anderingen een golf van beroering en af schuw over Zwitserland doen gaan, te meer daar het rapport werd gepubliceerd na de recente rellen in Zürich, Wenen en andere steden. De felle reactie is gedeeltelijk te wijten aan de verwarring die is ontstaan over de eindeloze veranderingen die mogelijk zijn als de voorstellen van de commissie worden aan vaard. Maar verder is er ook sprake van op rechte woede, vooral onder kinderpsychologen en kerkelijke organisaties, die het rapport heb ben afgewezen als schandalig en hebben be loofd de tegenaanval in te zetten. Dat er een tegen-actie zal worden georgani seerd staat wel vast. Onder het Zwitserse poli tieke systeem zal het rapport eerst nog eens aan een nader onderzoek worden onderworpen om vervolgens naar het parlement te worden ge stuurd. De politieke partijen zullen proberen om overeenstemming te bereiken over de defi nitieve tekst die dan aan de bevolking zal wor den voorgelegd in een referendum. Hier kan jaren over heen gaan en zelfs dan is nog niet zeker of de wet wordt aanvaard want de kerkelijke organisaties hebben een grote stem in de Zwitserse kantons. Enkele voorstel len maken echter een goede kans, want vele Zwitsers zullen verbaasd hebben opgekeken, toen ze lazen dat overspel volgens de huidige wetgeving nog steeds strafbaar is. EG mag publiek over kernenergie informeren BRUSSEL De raad van ministers van de EG heeft voor de Europese Commissie het licht op groen gezet om het pu bliek van de tien lidsta ten te informeren over de voor- en nadelen van de kernenergie. In een rapport van Europees commissaris Davignon, die de portefeuille industriebeleid eri energie beheert, staat onder meer: „Het gemis aan voldoen de kerncentrales in de tien lid staten kost de Gemeenschap 1,3 miljoen ton olie per jaar. Indien wij in de jaren tachtig niet grootschalig overstappen op het gebruik van kernener gie, komen wij er over een jaar of tien niet meer uit". Het dagelijkjse bestuur van de tien lidstaten had berekend, dat de kosten per jaar met 750 mil joen gulden omlaag zouden kunnen worden gebracht, als er voldoende kerncentrales zouden zijn. Baby Lindbergh niet meer in leven NEW YORK Een nieuw onderzoek van de bewijsstukken in een van Amerika's bekend ste ontvoeringsaffaires heeft de bewering weer legd, dat de baby van luchtvaartpionier Char les Lindbergh nog in le ven zou zijn. Twee Amerikanen, een in Maine en een in Connecti cut, hebben processen aan gespannen, omdat zij be weren de zoon van Lind bergh te zijn. Onderzoek zou evenwel hebben uitge wezen, dat Bruno Haupt- mann in 1932 de baby heeft ontvoerd en ver moord. Weer hotelbrand in Las Vegas LAS VEGAS In Las Ve gas in de Amerikaanse staat Nevada heeft zich gistera vond de derde hotelbrand in nog geen vier maanden voor gedaan. De brand in hotel „Silverbird" was snel geblust en slachtof fers zijn er niet. De brandweer verklaarde dat er opzet in het spel was. De twee vorige ho telbranden in Amerika's gok- stad eisten 93 mensenlevens. Er werd een verdachte gear resteerd. die zal moeten te rechtstaan wegens brandstich ting en moord. Carnaval in Rio: 119 doden RIO DE JANEIRO Het wereldberoemde carnaval in Rio de Janeiro heeft dit jaar aan teninste 119 mensen het leven gekost. In ziekenhuizen zijn 11.148 mensen behandeld, die betrokken zijn geweest bij ongelukken, geweldpleging of gewoon alcoholvergiftiging hadden opgelopen. Vorig jaar 73 doden i Rio. Britse luchtleiders willen staken. LONDEN Het luchtverkeer op het Londense vliegveld Heathrow komt aanstaande maandag mogelijk stil te lig gen door een staking i luchtverkeersleiders, kondigden gisteren aan, maandag het werk 24 ui len neerleggen, om steun te betuigen aan de actie van de ambtenaren, die maandag eveneens 24 uur in staking gaan. Het zou Yoor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog zijn, dat Engelse luchtverkeersleiders het werk neerleggen. Ook de douanebeambten zijn van plan zich bij het protest aan te slui ten. Alle acties zijn gericht te gen de door de regering aange boden loonstijging van zeven procent. Deze dat ze ir zul- WARSCHAU Vertegenwoordigers van de kerk in Polen hebben de bevol king dringend verzocht de leiders tussen vertegenwoordigers van de bij de vrije vakbond Solidariteit aangesloten le- vertegenwoordigers van het on- de staat te steunen bij hun pogingen derwijs. Dit overleg gaat i om de huidige crisis te boven te komen, de hervorming van het onderwijs in de geschiedenis, de Poolse letterkunde en de maatschappijleer. Solidariteit heeft verder aangedrongen op een onderzoek naar ge knoei bij het uitreiken van diploma's. Zo zou ex-partijleider Gierek helemaal geen diploma hebben gehad van de mijnbouw- In Warschau begint morgen het overleg hogeschool, zoals in zijn officiële levens- Vertegenwoordigers van de regering hebbén hun waardering uitgesproken voor de positieve rol van de kerk bij de stabilisering van de situatie in Polen. loop vermeld staat. Ook over de diploma's van andere partijleiders bestaat grote twij fel. Radio Warschau heeft medegedeeld, dat partijleider Kania weer naar Moskou is gereisd, op de dag dat het 26e partijcon gres is beëindigd. De leider van Solidariteit, Lech Walesa, zal van 22 tot 29 maart op uitnodiging van de Franse vakbonden Frankrijk bezoe- VERRASSENDE KEUS VOOR ST. PAUL'S KATHEDRAAL Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Londen is een nieuwe stap gezet, op weg naar het zakelijk en toeristisch succes, dat het huwelijk tussen kroonprins Charles (32) en zijn verloofde, lady Diana Spencer, voor de Britse hoofdstad moet wor den. Charles en Diana trouwen op woensdag 29 juii vóór de middag in de Sint Paul's ka thedraal van Londen, die veel meer konink lijke en andere hoge gasten, onder wie ook president Reagan en zijn vrouw, kan herber gen dan Westminster Abbey, waar sinds 1919 prinsen en prinsessen in het huwelijk zijn ge treden. veel toeristen naar Londen zal lokken. Bui tenlandse bezoekers kunnen dan gelijk ken nis maken met de duurste hotels van de we reld" en andere onaangename financiële as pecten. die een verblijf in de Britse hoofdstad steeds minder aantrekkelijk maken. De keuze voor St. Paul's, ofschoon door Charles en Diana zelf gemaakt, past goed in het streven de bruiloft tot „de grootste mon daine gebeurtenis van het jaar" te maken, die veel Britten hun sociale, financiële en econo mische problemen even moet laten vergeten. Bucking- Voor het gewone volk wordt 29 juli del ijk een nationale feestdag. De zomerva kantie van de meeste Britse schoolkinderen begint pas na die tijd. De Britse overheid hoopt, dat het huwelijk van Charles en Diana familie de route van Sint Paul's _0 ham Palace aanmerkelijk langer dan die tus- Westminster Abbey en het koninklijk pa leis. Dit betekent, dat veel i derdanen en nieuwsgierige toeristen uren van tevoren zullen kunnen postvatten op de trottoirs om het stralende jonge paar en zijn te gapen en toe te juichen. Prins Charles en lady Diana werden gisteren, voor het eerste na de bekendmaking van hun verloving, weer in het openbaar gezien. Zij brachten een bezoek aan de Londense opera. wc mm Betoging van Greenpeace in Tokio Nu de jacht op jonge zeehond jes weer voor de deur staat en een akkoord over een beper king van de walvisvangst nog niet in het verschiet is, gaat de milieubeschermingsorganisatie Greenpeace zijn activiteiten weer ten volle ontplooien, ge tuige dit straattoneel in Tokio. Walvisakkoord niet in zicht TOKIO Technische des kundigen van de internationa le walviscommissie hebben gisteren een 14-daagse beslo ten zonder een akkoord te kunnen bereiken over nieuwe procedures voor het vaststel len van de vangstquota bij de walvisvangst. De Sovjet-Unie en Japan, de belangrijkste walvis vangende landen zijn tegenstanders van beperkingen van de vangsten en staan opnieuw een water dichte overeenkomst in de weg. Libiërs: „Wij zijn bloeddrinkers" TRIPOLI De Libische re volutionaire comité's hebben aan het slot van hun congres hun leider kolonel Khadaffi langdurig toegejuicht en de leuze aangeheven: „Leider- ...heb geen zorg....wij zijn bloeddrinkers". Vorige maand hebben de co mité's een proklamatie gepu bliceerd, waarin een oproep werd gedaan de tegenstanders te likwideren, die in het bui tenland zijn. Khadaffi heeft gedreigd de olieleveranties te stoppen naar die landen, die propaganda maken tegen Libië en tegen de rol, die Libië in Tsjaad speelt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11