A V^^reid^i^iiilitaire hulp El Salvador uit Zuid-Afrika uitgesloten van N amibië-debat Vliegtuigje stort neer: vier gewonden Viditel dit jaar formeel in gebruik kid-minister Polak overleden Inbrekers ondanks wilde achtervolging ontkomen Speler FC Barcelona ontvoerd Comité voor behoud Leidse werkgelegenheid A* Dinsdag 3 maart 1981, 71e jaargang no. 21902 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Per», Apothekersdijk. 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Arnro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 10,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 1186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: 10,65 cent. Ontwapening In „Hier en nu" om 22.45 uur op Ned. II interview met Frank Barnaby van het Vre desinstituut in Stockholm n.a.v. Brerjnev's ontwape ningsvoorstellen. Om 20.27 uur tv-serie „Schuld en boete". Op Ned. I om 22.10 uur pro gramma „De schone schijn" over kunstbeleid. Vrij koud Enkele opklaringen en over wegend droog. In de nacht temperaturen om het vries punt. Middagtemperatuur on geveer 5 graden. Matige wind, draaiend van zuidoost naar noordoost en in het Wadden gebied later krachtig. Morgen zon op: 7.20. Onder 18.25. Schev. hoogw.: 1.40 en 13.52. Laagw.: 9.30 en 21.58. ',ratis overwerk ai baan te redden JIURG De ondernemingsraad van wollen-stoffen fabriek Aabe in Tilburg dt dat de vierhonderd werknemers het bedrijf gedurende een half jaar uur per dag moeten overwerken zon- dat zij ervoor worden betaald. Op die nier, aldus de ondernemingsraad, kun de werknemers het bedrijf, en dus baan redden. Volgende week zal het n worden besproken met de directie i Aabe. Een woordvoerder van de Unie HP (hoger personeel) noemt het gebaar i de OR lovenswaardig. „Kun je als ibond nee zeggen tegen dit soort initia- /en van werknemers om hun bedrijf en baan te redeen?". VEE ERNSTIG VERWAARLOOSD EDE Tegen twee mannen uit het Gelder se Wekerom heeft de politie proces verbaal opgemaakt wegens dierenkwelling en -mis handeling. De politie had een tip gekregen dat alle dieren van het tweetal ernstig ver waarloosd waren. De agenten die gingen kijken, vonden in een schuurtje een bok die op sterven lag, terwijl tien koeien bijna geen vlees meer op hun botten hadden en leden aan schurft. Op bijna geen en leden a vlees meer op advies van een dierenarts is de bok afge maakt. De arts constateerde voorts dat het stro dat de dieren te eten kregen volkomen ongeschikt was als voer. Op het moerasach tige land konden de dieren bovendien geen plekje vinden om te liggen. Valse honderdjes tijdens carnaval SÏTTARD Tijdens de carnaval- drukte hebben cafébezoekers kans gezien valse biljetten van honderd gulden uit te geven. Een kastelein in Sittard vond zondag avond drie valse biljetten in zijn kassa en deed aangifte bij de politie. In to taal zijn er nu tien valse honderdjes gevonden. Eén in een patatzaak en de overige in andere cafés. Ook in Weert kwamen drie biljetten boven water. Bij daglicht valt de falsificatie gauw op, maar in het gedempte licht van cafés is het veel moeilijker te consta teren, aldus de politie. UTRECHT Viditel wordt dit jaar nog officieel in ons land ingevoerd. Dat heeft staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat vanmorgen in Utrecht meegedeeld tijdens het sym posium „Viewdata vandaag en mor gen". Viewdata (in ons land noemt de PTT het Viditel) is een systeem waar in per telefoon en televisie informatie opgevraagd kan worden uit computers. De PTT is vorig jaar augustus begonnen met een Viditel-proef. Deze duurt een jaar en zou, zoals de verwachting was, in au gustus verlengd worden voor een of twee jaar. De ontwikkelingen zijn echter der mate gunstig dat de staatssecretaris heeft besloten het nieuwe medium in augustus direct in te voeren. Verwacht wordt dat deze beslissing in de Tweede Kamer nog tot een heftige discus GEEN VERLENGING PROEFPERIODE sie zal leiden omdat Viditel vorig jaar on der de omroepwet gebracht is, zodat ei genlijk het ministerie van CRM een be slissing zou moeten nemen. In ieder geval is destijds gesteld dat de stuurgroep Vidi tel aan de Tweede Kamer zou rapporteren voordat een beslissing wordt genomen. De belangstelling voor Viditel is overwel digend. Per week worden ongeveer dui zend nieuwe beelden, ingevoerd. Begin deze maand waren er 2239 aansluitingen. Er is nog een wachtlijst van 922 gebrui kers. Bijna 500 informatieleveranciers hebben tot nu toe meer dan 85.000 beel den „gevuld". De PTT is overigens nog niet tevreden over de manier waarop de informatieleveranciers hun bestanden bij houden. I WRU Haig: „Europa overtuigd van Cubaanse bemoeienis WASHINGTON De Verenigde Staten gaan hun economische en militaire hulp aan de junta van El Salvador opvoeren, omdat op korte termijn een nieuw offensief van het verzet wordt verwacht Het mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington maakte vanmorgen be kend. dat voor een bedrag van 50 miljoen dollar aan helicopters, bo ten, kleine wapens en radarappara- tuur wordt geleverd. Zeker 25 nieu we adviseurs brengen het totaal aantal Amerikaanse instructeurs In El Salvador op meer dan 50. Bo vendien krijgt de junta voor ruim' 125 miljoen gulden economische hulp. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Alexander Haig, ver klaarde vannacht dat de VS de Euro pese bondgenoten ervan hebben kun nen overtuigen, dat het verzet in El Salvador wapens van Cuba krijgt Volgens Haig had geen enkel Euro pees land er moeite mee, de Ameri kaanse bewijzen te geloven. De zeer terughoudende reacties van met name Nederland en de Bondsrepubliek vin den volgens de minister nun oorzaak in overwegingen van binnenlands po litiek belang, niet in de mening dat de door de VS aangevoerde bewijzen van de Russische en Cubaanse bemoeienis met de burgeroorlog onvoldoende zijn. Cuba en de Sovjet-Unie hebben de be schuldigingen van de hand gewezen. De plannen om oud-Bondskanselier Willy Brandt tussen de strijdende par tijen te laten bemiddelen, lijken enige kans te maken. Zowel de guerrillabe wegingen als de junta hebben ver klaard, met Brandt te willen praten. De Socialistische Internationale, op wiens initiatief een en ander ge schiedt, probeert dezer dagen ook de Amerikaanse regering voor het voor stel te winnen. GSTGEEST In zijn woonplaats Oegst- t is in het afgelopen weekeinde oud-mi- ;r Polak van justitie overleden. Prof. iCarel Polak (71) beheerde het departe- van justitie in het kabinet-De Jong 1-1971). Na zijn ministerschap zat hij tot r de VVD in de Eerste Kamer. Daar- 1 hij lid van de Raad van State in lengewone dienst heer Polak stelde zich tijdens zijn minister- - p tot taak zijn bijdrage te leveren aan een itvaardige rechtsbedeling. In zijn begroting voor 1970 onderstreepte hij dat door als ken merk van .justitia" te noemen: „De vaste en voortdurende wil om ieder het zijne te geven". Tijdens zijn bewind op justitie zijn vele wetten voorbereid of tot stand gekomen. Zo werd on der hem het boek I van het nieuwe Burgerlijk Wetboek ingevoerd. Hij kwam verder onder meer met een wetsontwerp voor een nieuw echtscheidingsrecht en met een aantal wetsont werpen op het gebied van het ondernemings- en arbeidsrecht. Vóór zijn politieke loopbaan was mr. Polak onder meer hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Leiden. val in egaal ikhuis - J HAAG Met veertig heeft de Haagse politie [morgen om vijf uur een - il gedaan in een illegaal huis aan de Berkenbosch kstraat In het pand wer- vijftien mensen rond roulettetafel aangetrof- die een gokje waasden. roulettetafel en tw^iui- gulden werden in be- genomen. ren wennen U MS VERTELLEN WAO0 '7 j.r, ..jflTt ceWLFim »e precies de weg weten nieuwe gebouw... NEW VORK Zuid-Afrika mag niet deelnemen aan het debat over Namibië, waar aan de algemene vergade ring van de Verenigde Na ties gisteren begonnen is. De assemblee besloot hiertoe met 112 stemmen voor en 22 stemmen tegen. Toen de uitslag van de stem ming bekend gemaakt werd, verlieten de Zuidafrikaanse ambassadeur en zijn raadsman de zaal. Later verklaarde Roe lof Botha, Zuid-Afrika's minis ter van buitenlandse zaken, dat het besluit van de VN, om zijn land het recht te ontzeg gen om gehoord te worden, in strijd was met het handvest van de VN. Van de negen landen in de Commissie voor de geloofs brieven, die de vergadering heeft geadviseerd om Zuid-A frika uit te sluiten, stemde al leen Amerika tegen; Spanje en Costa Rica onthielden zien. In '1979 heeft de commissie zich ook eens uitgesproken tegen :de aanwezigheid van Zuid-A frika bij een debat over Nami bië, omdat de blanke regering in Pretoria niet de meerder heid van de Zuidafrikaanse bevolking vertegenwoordigde. In 1974 werd Zuid-Afrika uit gesloten van het werk van de assemblee. Merendeel Nederlanders wil illegalen terugsturen AMSTERDAM Vreem- delingen die Nederland il legaal of zonder de juiste papieren zijn binnengeko men, moeten worden terug gestuurd naar waar ze van daan gekomen zijn. Dat is de mening van tachtig procent van de Nederlanders die zijn ondervraagd door het NIPO. Driekwart van de on dervraagden vond dat zigeu ners die illegaal ons land bin nenkomen, moeten worden te ruggestuurd. Elf procent van de ondervraagden had ten aanzien van beide groepen, geen mening. Jongere Neder landers zijn tegenover van il legalen en zigeuners iets tole ranter dan ouderen. Van de jongeren tot 25 jaar vond 17 procent dat illegale buitenlan ders mogen blijven en 24 zegt dat over illegale zigeuners. KATWIJK De politie van Katwijk is er ondanks een wilde achtervolging tot in Den Haag niet in geslaagd om twee mannen aan te houden die vannacht ingebroken heb ben bij de radio- en televisiezaak Van Leeuwen aan de Bad- straat De schade bedraagt 1&000 gulden. Omwonenden werden gewekt door het gerinkel van gl*«- Van uit hun woningen zagen zij, dat twee mannen goederen uit de winkel haalden. Toen de gealarmeerde politie arriveerde, waren de inbrekers reeds verdwenen. Met medewerking van de politie van Wassenaar en Den Haag werd de achtervolging ingezet In Den Haag raakten de achtervolgers het spoor bijster. De auto waarmee de inbrekers ontkwamen en die later nabij Loosduinën werd teruggevonden, bleek even voor de inbraak in Katwijk ge stolen te zijn. Uit de winkel worden drie video-recorders alsme de een aantal radio's en televisies vermist Messetrekkers in Noordwijk aangehouden NOORDWIJK AAN ZEE De Noord wij kse politie heeft twee mannen aange houden, die omstreeks half tien gisteravond twee bewo ners van de Quarles van Uf- ford met een mes hebben be dreigd. Tevens hadden de mannen, een in Duitsland wonende 26- jarige Amerikaan en een 19-ja- rige jongeman zonder woon- of verblijfplaats, de banden van een geparkeerde auto ka pot gesneden. De mannen zijn in voorlopige hechtenis geno men. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummdt 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. BLAREN Aan de rand-van Haren bij Groningen is gisteravond rond kwart over tien een klein personenvliegtuig neergestort De piloot en zijn drie zoons werden daarbij gewond. Zij zijn niet in levensgevaar. Het vliegtuig een Cessna-177 pro beerde rond half tien te landen op het na bijgelegen vliegveld Eelde, maar slaagde daar niet in omdat er een KLM-vliegtuig moet binnenkomen. Om kwart over tien ondernam de piloot een tweede poging, maar vermoedelijk als gevolg van de mist er stond een zicht van dertig meter zette hij de landing te vroeg in. Aangenomen wordt dat het vliegtuig een groep bomen heeft geraakt, of een gebouw Links:Een van de zoontjes van de piloot wordt in veilig heid gebracht. van het gemeentelijk waterbdrijf Gronin gen. Het toestel kweam terecht in een zeer drassig weidegebied, op twintig meter van de Drentse Aa. Door de drassigheid kon de politie eerst niet bij het vliegtuig komen. Pas tegen twaalf uur werden pi loot en inzittenden uit de wrakstukken gehaald én konden zij worden overge bracht naar een ziekenhuis in Groningen. BARCELONA Een tot nu toe onbekende organisatie, die zich het Catalaans-Spaanse Bataljon noemt, heeft gisteren toegegeven de populaire Spaanse voetballer Enrique „Quini" Castro De ontvoerders hebben ongeveer twaalf miljoen gulden geëist van FC Barcelona, in ruil voor Quini's leven. Later hebben nog twee Barcelona-spe- lers toegegeven te zijn bedreigd. Een woordvoerder van de ontvoerders heeft verklaard dat FC Barcelona een club van separatisten is die geen lands kampioen mag worden. De club staat slechts twee punten achter lijstaanvoer der Atletico Madrid. De twee clubs spe len zondag tegen elkaar in een wed- De polulalre Barcelona-spits Quini, die zon- strijd die waarschijnlijk beslissend is dag is ontvoerd. voor het kampioenschap. LEIDEN De industrie bond FNV afdeling Leiden heeft het comité „Behoud verkgelegenheid Leiden" ipgericht In het comité zul len leden van politieke par tijen en van Dondsafdelin- gen van het FNV zitting ne men. De eerste activiteit van het nieuwe comité is het ver dedigen van de werkgele genheid bij de Adler fabrie ken in de Sleutelstad. Het comité heeft zich voorts ten doel gesteld, de nog reste rende werkgelegenheid in Lei den te behouden, de verdere verkrotting in Leiden tegen te taan, de werkloze bouwvak ere aan het werk te helpen en het behouden en creëren van nieuwe banen. Als voorzitter van het comité zal voorlopig Ad Voerman (di strictshoofd) van de industrie bond FNV optreden. Op de jaarlijkse ledenvergadering van het FNV op 4 maart in het Antonius Clubhuis kunnen be langstellenden verder kennis nemen van het nieuwe actie comité. De vergadering begint om acht uur. Sovjetpsychiater gearresteerd wegens gezond verklaren dissident MOSKOU De 42-jarige Russische psychiater. Anatoly Koryagin, die een dissident, Alexej Nikitin, geestelijk gezond had verklaard, is om die reden door de Russische ge heime politie (KGB) gearresteerd. Koryagin werd half februari uit een trein gehaald, die van Moskou naar Kharkov onderweg was. Hij zal te zij ner tijd berecht worden. Als hij schul dig wordt bevonden, kan hij tot zeven jaar werkkamp en vijf jaar binnen landse verbanning veroordeeld wor den.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1