VLEESMARKT „Uur der waarheid" kan voor gele lelie wel eens spoedig slaan Ministerie wil overleven tuinbouw garanderen land en tuinbouw r»r> IR. DUFFHUES IN KWINTSHEUL r>r> TOMATENSEIZOEN VOORZICHTIG VAN START Vorst en carnaval hinderden bloemen LEIDSE COURANT MAART 1981 PAGINA 9 KWINTSHEUL Ir. W. F. S. DUffhues (directeur Ak ker- en Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw en Visserij) heeft op uitno diging van studieclub Kwintsheul en de L.T.B. in de Kastanjehof te Kwints heul een uiteenzetting ge geven over hoe het ministe- functioneert en hoe het zou moeten functioneren. Daar kwamen ook de actu ele zaken zoals energie en methylbromide aan de orde. Het beleid van het ministerie r volgens de heer Duffhu- op gericht om, kost wat kost, het overleven van de tuinbouw als bedrijfstak te garanderen. De bedrijfstak in grote zorgen en er valt niet aan te ontkomen dat er enkele bedrijven moeten af haken. Hierdoor is meer steun nodig, waarmee met het vaststellen van de nieuwe energieprijzen duidelijk re kening moeten worden ge houden. Vanuit de verhoging van de aardgasprijs moet een groot deel teruggesluist wor den naar de tuinbouw om met name de levensvatbare bedrijven, in de ruimste zin, mogelijkheden te bieden om zich aan de bestaande situatie aan te passën. Voor bedrijven die afvallen moet echter een saneringsregeling worden ontworpen. Ontsmetten Wat het ontsmetten van de grond betreft is er een hoge prioriteit voor het zoeken van alternatieven, ook che mische middelen, die ten aanzien van de volksgezond heid en het milieu volledig acceptabel zijn. Bij het onder zoek en de voorlichting is het streven van de overheid er op gericht om in een goede samenwerking met het be drijfsleven te komen tot hoogwaardige produkten. Door een produkt te leveren van voldoende kwantum en kwaliteit kan de tuinbouw zijn positie op de buitenland se markt versterken en uit breiden. Energieprijs In de discussie, die onder lei ding stond van de voorzitter, de heer J. A. M. v.d. Goes, werd uitvoerig gesproken over de totstandkoming van i verhoogde ener gieprijs. Hieruit is heel duide lijk naar voren gekomen dat het voor de tuinders prak tisch onmogelijk is om boven op het bestaande contract een nieuwe prijsverhoging op te brengen. De heer Duffhues is echter van mening dat de g(l)astuinbouw sterk genoeg is om de problemen te boven te komen, daarmee inspelend op alle facetten die kunnen leiden tot energiebesparing. De voorzitter dankte na af loop van de discussie de heer Duffhues voor zijn komst naar het Westland om de achterban te horen. Tevens stelde hij het zeer op prijs dat de inleider de moeilijkheden niet uit de weg ging, maar ze juist zelf heeft aangestipt. KILO MAGERE SPEKLAPPEN KILO GEHAKT HALF OM HALF KILO VARKENSFILETROLLADE KILO MAG. VARKENSROLLADE KILO BLANKE HAMLAPPENS KILO HAMSCHIJF VEEL VLEES i EXTRA REKLAME KILO VERSE RUNDERBIEFSTUK 19.90 I KILO MALSE BORSTLAPPEN 8.90 KILO GEHAKT SPECIAAL 7.90 KILO MAG. SCHOUDERLAPPEN 1230 KILO SCHENKEL MET BEEN 6.90 KILO MAGER RUNDERHART 5.90 niet zomaar een keer maar altijd bij de LEIDEN: STEENSTRAAT 18 - ROSMOLEN 30 - KATWIJK: PRINCESSESTRAAT 37 NU OOK NOORDWIJK: BOMSTRAAT 5 Het tomatenseizoen is inmiddels voorzich tig van start gegaan. Van de vroegste teel ten worden mondjesmaat een aantal bak jes geoogst. Het is nog wel zoeken gebla zen naar tomaten met een kleurtje. In de meeste gevallen is het nog zo, dat men bij wijze van spreken op de fiets door de pa den kan rijden om tomaten te plukken. Maar goed, het seizoen is weer van start gegaan. Gezien het nog zeer beperkte aan bod liggen de prijzen nog in de primeurs feer. De A-I export bracht op donderdag 26 februari gemiddeld 7,40 per kilo op. De hoeveelheden zijn echter nog te be perkt om al export te kunnen bedrijven. Als er op dit ogenblik naar de import van tomaten in West Duitsland wordt geke ken, dan ligt deze op ongeveer 2100 ton per week. Bovenaan de lijst van leverende landen staat Marokko met ruim 1000 ton, gevolgd door Spanje met 531 ton en de Canarische eilanden met 420 ton. Het res tant wordt door een vijftal andere landen geleverd. Opvallend is het dat België in dat rijtje voorkomt met 6 ton. De Marok kaanse tomaten werden op de Westduitse groothandelsmarkten verhandeld tegen een gemiddelde prijs van DM 2.10. Voor de Canarische tomaten werd er DM 3.30 betaald. Op de groothandelsmarkt in Rot terdam werden de Canarische tomaten verhandeld tegen een prijs van f 3,50 per kilo. Gezien de huidige concurrentie zal de Hollandse tomaat zijn plaats op de Westduitse markt langzaam moeten ver- Meer komkommers In de derde week van februari vertoonde de komkommeraanvoer een forse groei. Het aanbod liep in een week op van 1,4 miljoen stuks naar 4,2 miljoen stuks. In die week liep de prijs ook een behoorlijk stuk terug. In de afgelopen week moesten alle sorteringen gemiddeld 2 dubbeltjes per stuk inleveren. Zo varieerde de ge middelde prijs voor de sorteringen 26 tot en met 41 van 61 cent tot 1,09 per stuk. Uit de invoergegevens van Westduitsland blijkt dat het Griekse aandeel wekelijks verder terugloopt. Een verdere terugval ligt voor de hand. Verder is het opvallend dat de Canarische eilanden dit nemen met een gemiddelde prijs van 20 cent per krop. Ook de omzetgegevens van Veiling Westland Zuid spreken op dit ter rein duidelijke taal. De omzet van deze veilingvereniging lag na 7 weken in het nieuwe jaar ruim 9 miljoen hoger dan vo- De „spruitenlijn"bij de veiling Bleis- wijk aanmerkelijk minder komkommers leve ren. Wekelijks ruim 100 ton minder als vorig seizoen. Uit deze gegevens mag men afleiden, dat er voor de Hollandse kom kommer meer ruimte op de Westduitse markt ontstaat. Met groeiende exportmogelijkheden in het vooruitzicht lijkt het groter wordende Hollandse aanbod tegen gelijkblijvende of iets lagere prijzen verhandeld te kunnen worden. Sla-handel stabiel De groei in het aanbod van sla is tot stil stand gekomen. Dit schept mogelijkheden voor een vrij vaste prijsvorming. De con currentie is nog steeds van beperkte om vang. Er wordt concurrentie ondervonden van Frankrijk en België. De gemiddelde prijs lag in de afgelopen week op 54 cent per krop. De prijs voor de lichte sorterin gen daalde en voor de zware sorteringen trok de prijs wat aan. Dat de resultaten bij de sla-teelt de afgelopen week weer be vredigend waren, wordt duidelijk als men er de gemiddelde prijs van 1980 naast zet. In het vorige seizoen moest men genoegen Ten opzichte van 1979 was er positief ver schil van 6 miljoen gulden. De eerlijkheid gebiedt, dat deze hogere omzet niet geheel op rekening van de sla geschreven mag worden, want gewassen als andijvie en ra dijs hebben er ook hun steentje toe bijge dragen. Het aanbod van sla lijkt de ko mende week weinig te veranderen, het geen van de prijzen ook verwacht wordt. Overige gewassen In de loop van de vorige week trok de an- dijvieprijs weer aan. Zo werd er op don derdag 26 februari gemiddeld 4,07 per kilo betaald. Het lijkt er echter op dat dit als een gunstige uitschieter moet worden beschouwd, die mooi meegenomen is. Met een groeiend aanbod in het vooruitzicht zal men toch op lagere prijzen moeten re kenen. Een gewas als spinazie moest weer 6 dubbeltjes inleveren. De gemiddelde prijs kwam op f 2,20 per kilo te liggen. Het aanbod zal blijven groeien en de prijs zal verder dalen. De sterke groei in de ra- dijsaanvoer is niet ongemerkt voorbij ge gaan. De gemiddelde prijs duikelde van 1,06 naar 61 cent per bos. Hiermee lag de prijs ook in een klap 37 cent beneden de gemiddelde prijs die er vorig seizoen in dezelfde verslagweek werd betaald. Prei veranderde nagenoeg niet in prijs. Gemid- Voor spruiten liep de prijs op, er werd i middeld ruim 2 gulden per kilo betaald- Er wordt op hogere prijzen gerekend. Ook voor witlof trok de gemiddelde prijs ver der aan, er werd 3,70 per kilo betaald. Voor dit gewas lijkt de prijs niet veel te veranderen. Voor diegenen die van iets aparts houden is er ook weer een moge lijkheid om zich-te goed te doen. Er wor den namelijk alweer kassnijbonen aange voerd. Men zal echter diep in de buidel moeten tasten want ze werden voor 22.20 per kilo op de veiling verkocht. Engeland heeft zich tevreden getoond met de maatregelen inzake de mineervlieg, zo dat de export vrijwel zonder belemmerin gen plaats kan vinden, zij het dat scherp de hand moet worden gehouden aan de maatregelen. Dat lukt niet altijd, onlangs moest ergens tegen een exporteur, die het niet zo nauw nam, worden opgetreden. Voorlopig blijven de speciale controle maatregelen gehandhaafd en gelden die maatregelen nog tot 17 maart. Daarna be staat de kans dat de normale toestand zal worden hersteld. Hetgeen uiteraard van veel belang is, ook al behoort Engeland nu niet direct tot het belangrijkste afzetgebied van chrysanten. Maar met een aanbod van rond de vijf miljoen afgelopen week, is iedere klant van betekenis! Over het totaal lagen afge lopen week de prijzen ongeveer op het zelfde peil van vorig jaar, met uitzonde ring van de geplozen jaarrond, die flink wat lager waren. Opvallend groot was de aanvoer van freesia, die de tien miljoen naderde. Dat ging wel ten koste van de prijs. Als geheel waren de bloemenprijzen aan de lage kant, vermoedelijk als gevolg van de lichte vorst, die op de export be lemmerend werkt. En dan is er ook weer het jaarlijkse carnaval, dat geld kost en de bloemen opzij dringt. De totale aanvoer aan de CCWS lag iets onder die van vorig jaar en ook het om- zetbedrag zakte weg. De aanvoer bedroeg nu 29.156.060 bos of stuks met opbrengst van 11.965.020,09 tegenover vorig jaar zelfde week 30.780.796 bos of stuks en op brengst van 12.525.466,41. De potplanten kwamen aardig aan de markt, totaal 967.680 stuks met opbrengst van f 2.214.338,68 tegen vorig jaar 735.524 stuks en opbrengst van 1.689.904,60 vo rig jaar. Zowel Berkel en Rodenrijs als de CCWS komen de drie laatste dagen van deze week met een potplantenbeurs. Vooral kleine en middelgrote planten zul len handel worden gepresenteerd. Gemiddelde prijzen over de afgelopen week, met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 37 (30), tro- sanjers 31 (30), anthurium 1,68 (1.84), snij- groen 26 (21), jaarrondtroschrysanten 63 (68), idem geplozen 88 (1,10), normaal troschrysanten 2,27 (1.89), freesia 20 (21), gerbera 40 (30), irissen 18 (18), leliekelk 48 (61), lelietak 91 (63), cumbidium groot 43 (45), idem klein 44 (43), grote rozen 59 (57), idem klein 44 (43), sonia 53 (53), be- linda 44 (48), red garnette 34 (34), tulpen 22 (20). Van de importbloemen waren de trosanjers het meest vertegenwoordigd met een totaal van 647.465. De gemiddelde prijs was 38, vorig jaar 43. Van de statice meest uit Israël, waren er 61.675 met ge middelde prijs van 43 tegen vorig jaar 43.760 en gemiddelde prijs van 73 en dat is dus een fors verschil! De totale omzet van importbloemen beliep nu ƒ331.546,45 te gen vorig jaar 160.002,15. Veel reden tot optimisme is er voor deze week nog niet, de aanvoer zal nog wel rustig blijven en de prijs matig. Intussen heeft de CCWS gegadigden opgeroepen voor een produk- tiedeskundige aan het onlangs opgerichte Marketingbureau, dat geleidelijk aan met het werk ten behoeve van de afzet en voorlichting aan kwekers is begonnen. Ten behoeve van de aanvoer van potplan ten wordt spoedig begonnen met de in voering van nieuwe soorten trays. De 430.000 oude trays moeten worden ver vangen door in totaal 600.000 nieuwe mo dellen. Intussen zijn ook nieuwe ketting- banen in het gebouw aangelegd, welke volgende maand in dienst kunnen worden gesteld. HILLEGOM Het assortiment nieu we lelies groeit als kool! Maar dat wil niet zeggen dat de bloemkwekers nu naar hartelust kunnen graaien in een groot aanbod van werkelijke verbete ringen van de bestaande rassen. Want een deel van hetgeen als fonkelnieuw wordt aangeprezen, blijkt in de harde praktijk niet zelden een aantal minder feestelijke gebreken te vertonen. Met andere woorden: er zit nogal eens kaf onder het koren. Gebruikswaarde-onderzoek moet het ant woord gaan geven op vele vragen. Dat onderzoek wordt verricht, maar alleen met die rassen die in de handel in be hoorlijke hoeveelheden te koop zijn. Dus (nog) niet met de nieuwste aanwinsten. Gebruikswaarde-onderzoek wordt ver richt op het Proefstation in Aalsmeer, op de Proeftuinen in Rijnsburg en Breezand,- terwijl ook het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse bij de tests is betrokken. Door de mand gevallen Gebruikswaarde-onderzoek richt zich in hoofdzaak op technische aspecten: het ge drag in de kas, de trekduur, groei en bloei, enz. En dan kan zich het merk waardige geval voordoen, dat een lelie die bij dit onderzoek glorieus door de mand valt, door de bloemenhandel en door de consument zeer hoog gewaar deerd blijkt te worden. Raér, maar waar...! Dat is o.m. het geval met de gele cultivar Connecticut King. Een lelie die de bollenkweker tot nu toe een leuk stuk brood op de plank bracht, al is het geen wilde groeier. De bloemkweker die de bollen van deze lelie in zijn kassen plant, moet echter wel goed weten wat hij doet. Connecticut King is nl. opvallend gevoe lig voor bloem verdroging. Bij vroege planting begin januari zijn op diverse proeftuinen percentages bloemverdro- ging geconstateerd die boven de 20 lagen. Dat hakt er natuurlijk nogal in. Alleen een beste prijs voor de bloemen kan dit sterk negatieve punt weer rechtbuigen. Houdbaar Tot nu toe is dat meestal het geval ge weest. Connecticut King is nl. een mooie, fors gebouwde lelie met een prachtige gele bloem die een donkere vlek heeft. Op het water heeft deze lelie een goede houdbaarheid. De consument krijgt dus een lelie met een lang vaasleven in huis. Belangrijk is ook dat men Connecticut King vrij onrijp kan oogsten, omdat de kelken op water vrij gemakkelijk open komen. Dat is een pré voor de bloemen handelaar, omdat die met onrijpe bloe men wat langer uit de voeten kan, dan met exemplaren waarvan de knoppen al zijn gesprongen. Bovendien kan Connec ticut King weekendbewaring in de koel cel heel goed verdragen. Twee heel be langrijke punten, omdat een ander mas sasoort zoals de oranje Enchantment niet onrijp gesneden kan worden, omdat de knoppen niet uitkomen en deze lelie bo vendien het bewaren in de koelcel slecht verdraagt. Ook al ziet men dat alles in een periode met lage bloemenprijzen wel eens minzaam over het hoofd... Hoe lang nog? Connecticut King is dus een lelie die in het gebruikswaarde-onderzoek niet hoog scoort. Niettemin is het op de bloemen veiling één van de best betaalde culti- vars. De vraag naar bollen is tot nu toe dan ook goed geweest en het gevolg daar van was dat de bollenkwekers 'm van Jetje gaven. Ze breidden het areaal fors uit. De vraag is: hoe lang kan dat zo door gaan zonder dat de scherven in het rond gaan vliegen? Niet zo lang meer, zo meent ing. C. van Nes van het Proefstation in Aalsmeer. Hij poneerde deze stelling op de kortgeleden gehouden Leliedag. Het is een vaste wet dat van vrijwel alle agrarische produkten de uitbreiding net zo lang doorgaat tot een prijsval in de markt er een rem op zet. Wat Connecticut King betreft: het uur van de waarheid kon voor deze lelie wel eens spoedig slaan. Niets nieuws onder de zon Niets nieuws onder de zon overigens. Het drama met de oranje lelie Enchantment is een duidelijk voorbeeld. Ook toen leek het met deze lelie niet kapot te kunnen. Het areaal breidde maar uit en de prijzen bleven, dwars tegen alle gangbare theo rieën in, steeds hoog. Maar men heeft het allemaal gewéten! De dreun bleef wat langer uit dan men had verwacht, maar toen die kwam kon men de nagalm zon der enige moeite ver buiten de EEG nog horen. Het kon met Connecticut King wel eens dezelfde kant opgaan, zo voor spelde de heer Van Nes. En hij voegde er aan toe, dat de klap nog wel eens harder kan aankomen dan destijds met Enchant ment. De kwetsbaarheid van de bol en de daarmee gepaard gaande onbetrouwbaar heid bij teelt in de kas, zal bij dalende prijzen op de.bloemenmarkt sneller tot problemen gaan leiden. Een cultivar die vlot naar een groot areaal groeit en waar van men dus op de bollen- èn de bloe menmarkt een groot aanbod mag gaan verwachten, wordt op een gegeven mo ment geconfronteerd met een prijsdaling. Zo'n ras als Connecticut King zal zijn mankementen duidelijk gaan tonen om- Meer bollen dan bloemen Niet vergeten moet worden dat de bloem kwekers en vooral in het Westland worden enorm veel leliebloemen geteeld veel meer bollen van Connecticut King moeten kopen dan ze bloemen aan de CCWS brengen. Een flink aantal bol len geeft nl. geen bloem, omdat die in de knop al verdroogt. Dat móét zich gaan wreken zodra de prijs van de bloem als gevolg van een groeiend aanbod gaat da len. Geen optimistische geluiden voor de kwekers die voor Connecticut King een grote plaats hebben ingeruimd. Zeker een reden om het areaal van deze lelie dit jaar niet uit te breiden. Dat klemt temeer, omdat er ook andere gele lelies in opmars zijn, die minder last hebben van de kwa-' len waaraan Connecticut King door haar afkomst nu eenmaal lijdt. Liliade Die nieuwe lelies zal men straks „au grand complet" in Lisse aan de start zien verschijnen. Van 20 t/m 24 mei a.s. zal in de kassen van Keukenhof weer de grote lelietentonnstelling Liliade worden ge houden. Alle coryfeeën uit de" club der veredelaars zullen daar hun nieuwste aanwinsten ten tonele voeren. Het is al voor de derde maal dat deze show in Lis se wordt gehouden. De serie zal in 1982 echter worden onderbroken. Keukenhof zal die expositie volgend jaar moeten mis- seh, omdat dan in Amsterdam de Floria- de wordt gehouden. De lelieveredelaars zullen hun creaties dan op deze interna tionale tuinbouwtentoonstelling voor het voetlicht brengen. Want èn in Lisse èn in Amsterdam vindt men een te grote krachttoer!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9