PvdA-congres: Recht uitkering niet heilig lijbewijs 3t zestig iiar geldig I HATCH Grote politiemacht samengetrokken tegen betogers Brokdorf Gangsters ontsnappen per helikopter ui t ge vangenis VIJFTV-PIRATEN IN EEN UITZENDING VAN DER DOEF ZEGEVIERT OVER ROOIE VROUWEN 7erbrugh moet ijn mond houden |t a T 01 JAF" A iEcidóc ©omo/nt Zaterdag 28 februari 1981, 71e jaargang no. 21900 DAGBLAD-- VOOR ZUID-HOLLAND 5! Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk, 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wira Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 10,52 per mm. Telefoontjes 10,31 per mm. Abonnementen: kwartaal f 49,55; jaar f 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00.tot 19.00 uur), losse nummers: 10,65 cent. Toenemende bewolking Van het zuidwesten uit toene mende bewolking en morgen middag mogelijk regen. Mid- dagtemperatuur omstreeks 6 graden. Krachtige en aan de kust stormachtige wind uit het zuidoosten. Morgen zon op: 7.27. Onder: 18.19. Schev. hoogw.: 10.28 en 23.18. Laagw.: 5.29 en 18.23. j (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het rijbewijs hoeft niet meer vijf jaar verlengd te worden. Het blijft ir meer geldig tot de houder ervan zestig 5. Daartoe heeft het kabinet gisteren be- Te klein Dit negenjarige ventje dat op zijn gemak tegen de balie van een New Yorkse poli tiebureau aan leunt, blijkt de jonge bankrover te zijn die eerder deze week een bank in Manhat tan niet duizend dollar maar slechts een be drag van 118 gul den afhandig wist te maken. Hij was nog te klein om door de ca mera's van de bank gefotogra feerd te wor den.... (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Vijf Nederlandse televisie-piraten hebben zich de af gelopen nacht voor het eerst gezamelijk gepresenteerd. Onder de noemer Randstad Televisie en onder auspiciën van de Stichting Lokale Omroep brachten Hofstad Televisie, Nederland 3, VTA, Sinclair Televisie en E.M.T.-Alkmaar een programma dat ontvan gen kon worden in Den Haag, Leiden, Amsterdam, Alkmaar en omliggende gemeenten. Het programma bestond uit een documentaire over het verschijn sel piraten-televisie, reclamespots en een film-met Peter Fonda. Randstad Televisie probeerde in Leiden aanvankelijk tevergeefs in te breken op het kanaal waarop Duitslartd 2 te ontvangen is. Na afloop van het Duitse programma slaagde men er wel in. Volgens de initiatiefnemers haalde het programma ondanks het late uur een hoge kijkdichtheid. Dit hadden ze ongetwijfeld mede te danken aan het feit dat ze eerder op de avond de illegale uitzen ding mochten aankondigen in „Sonja's Goed Nieuws Show". Aardbeving beschadigt Parthenon ATHENE De aardde- ving die Griekenland dinsdag trof, heeft aan zienlijke schade aangericht aan het beroemde Parthe non, vlak bij Athene. Een aantal pilaren werd be schadigd en de 2500 jaar oude tempel op de Akro- polis verschoof enkele centimeters van zijn plaat- s.In het archeologisch mu seum in Athene braken 240 oude vazen. Andere tempels en archeologische schatten elders in Grie kenland lijken geen scha de te hebben opgelopen /an de aardbeving. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Het congres van de PvdA heeft zich gisteren akkoord verklaard met de opvatting dat het recht op een sociale uitkering niet heilig is. Met een krappe meerder heid werd een voorstel van het par tijbestuur aangenomen, dat aan dit recht beperkingen oplegt. De draag kracht van een gezin of ander sa menlevingsverband gaat de doorslag geven. Voorbeeld: een gehuwde vrouw hoeft geen volledige uitke ring te krijgen, als haar echtgenoot al een goed inkomen heeft. Er werden twee pogingen ondernomen om dit beginsel uit het verkiezingspro gramma te houden. Met name de Rooie Vrouwen die dit zien als een blokkeren van de emancipatie van hun seksege noten, kwamen er tegen in het geweer. Beide amendementen werden echter verworpen, waardoor de lijn van Jaap van der Doet de overhand kreeg, deze sociaal-economisch specialist van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA vertelde in de wandelgangen dat hij zijn ideeën ontwikkeld had in overeen stemming met de algemene inkomens politiek van de partij. Hij wees erop dat de PvdA een voor stander is van het aftoppen van hoge inkomens. Dat bleek trouwens ook op het congres, bijvoorbeeld uit het aanne-, men van een voorstel van de afdeling Amsterdam-Zuid II, dat het maximum netto inkomen per individu niet meer dan driemaal het minimum nettoloon zal moeten bedragen. Nu zou dat dus 54.000 schoon per jaar zijn. Maar ook wil de PvdA grenzen stellen aan het inkomen van twee samenlevende men sen. „Welnu, een sociale uitkering is ook inkomen. Die 'kun je dus niet bui ten beschouwing laten", aldus Van der Doef. Hoe het recht op een uitkering in de praktijk kan worden beperkt, heeft de PvdA nog niet besloten. Van der Doef geeft er de voorkeur aan zo nodig door middel van de belasting in te grijpen. In het geval van een huwelijk is dit eenvoudig te constateren of man en Premier Den Uyl, hier vergezeld van de Antil liaanse premier Don Martina, lacht het PvdA- congres in Am sterdam toe. Met reden, want het heeft er alle schijn van dat het congres om gaat voor Den Uyls eis dat Ne derland in ieder geval twee atoomtaken in de NAVO moet behouden. vrouw beiden een inkomen hebben. Als twee mensen ongehuwd samenle ven is dat heel wat moeilijker. Pag. 5: Congres slaat financieel gat in programma. PREEK TIJD IS OM 1 HAAG De Tweede Kamer zal de nog resterende otingen van economische zaken, financien en weten- hpsbeleid in sneltreinvaart kunnen afhandelen omdat I aantal fracties door de spreektijd heen is die ze voor de landeling van de begrotingen toegewezen hadden ge ien. mag de heer Verbrugh (GPV) helemaal niets meer zeg- de communist Markus Bakker heeft nog één minuut, der Spek (PSP) heeft voor drie begrotingen nog vier Èuten spreektijd en de drie SGP fractieleden mogen te men nog acht minuten praten. Voor de PPR en de BP j/i elk nog vijftien minuten, voor DS'70 nog 21 minuten pe hele fractie van D'66 heeft bij elkaar nog 22 minu- p" de resterende begrotingen hebben de drie grote frac- nog de volgende spreektijden: PvdA (129 minuten), (126 minuten) en de VVD (63 minuten). edigende taal |er: IV i°nur ORLEANS Een op- op het vrijheidsmo- t in de Amerikaapse "ew Orleans, dat de suprematie" (over ig) huldigt, zal bin- t op last van de ge- jeraad van de stad wor- 'rwijderd. •nument werd in 1892 als gedenkteken ter Ichtenis aan veertien y Sport t{n die bij schermutselin- de Amerikaanse bur- waren omgekomen. jaar later, in 1932, laar aan toegevoegd dat ijd was geleverd in het van de „blanke supre- tiviteit bondag 1 maart aanbevelt ij— 1 trom ivel| jnvang 20.30 uur. Plein 68, w°MaMfrswoude-Rijndijk. Hulp UTRECHT Nog terwijl hij in het politiebureau van Utrecht was om aangifte te doen van diefstal van een auto hoorde de eigenaar ervan, dat zijn voertyig weer terecht was. Een man uit Zeist, die er een hobby van maakt de politiera- dio af te luisteren, hoorde rond half een in de afgelopen nacht van de rijkspolitie, dat een auto was aangetroffen bij Vleuten. Vrijwel gelijktijdig hoorde hij via de radio van de gemeente politie in Utrecht, dat de auto met het betreffende kenteken gestolen was. Nog voordat het de rijkspolitie duidelijk was, dat het om een gestolen auto ging, had de scanner-fanaat de politie in Utrecht verteld waar de gestolen auto was. Een paar honderd politie-wagens waren al gisteren in de buurt van de kerncentrale bij Brokdorf in gereedheid gebracht om het hoofd te-bieden aan de ongeregeldheden van vandaag. HAMBURG Tiendui- vandaag en morgen paraat zend man politie uit bijna op de terreinen van de in alle delen van de Westduit- se Bondsrepubliek staan ADVERTENTIE Iedere zaterdagavond 21.00 uur SUPER DRIVE-IN-SHOW SATISFACTION zondagavond 20.30 uur THE NITS m.m.v. Drive-in-show J.B.L. Zaal: Beverly Hills - Nieuwkoop. aanbouw zijnde kerncen trale bij Brokdorf in de deelstaat Sleeswijk Hol- stein, waar zeker 50.000 be togers bijeen zijn om tegen de bouw van de kerncen trale te protesteren. De civiele rechtbank van de deelstaat verklaarde gisteren een verbod van de plaatselijke, autoriteiten op het houden van demonstraties nietig, omdat dit, aldus de rechtbank, ten koste gaat van de vrijheid van meningsuiting. Het besluit van de rechtbank haalde een lelijke streep door de rekening van de politie en de autoriteiten die de demon stranten al ver van te voren hadden willen onderscheppen. Men probeerde het terrein van de kerncentrale nu af te scher men met cordons. Nadat de demonstranten vanmorgen om negen uur in Wilster waren vertrokken, zou men vanmid dag bijeenkomen op een ter rein op een kilometer van de kerncentrale in aanbouw. Nederlanders die vandaag hadden willen demonstreren in Brodorf werden gisteren en vanmorgen aan de grens te gengehouden door de Duitse douane. Ze kregen stempels in hun paspoorten waardoor ze dit weekeinde de Bondsrepu bliek niet in kunnen. Lubbers bekritiseert laksheid Van der KLaauw in Taiwan-zaak DEN HAAG CDA-fractie- leider Lubbers vindt dat mi nister Van der Klaauw van buitenlandse zaken initiatie ven had moeten nemen om zelf met de Volksrepubliek China te spreken over de ge volgen voor de betrekkingen met dat land na het Neder landse besluit onderzeeboten aan Taiwan te leveren. Nadat China gisteren be kend had gemaakt dat het zijn ambassadeur uit Neder land terugtrekt en de diplo matieke relatie met ons land terugbreng tot het niveau van zaakgelastigde, ver klaarde Lubbers voor de KROradio dat de bewinds man daarover bekritiseerd moet worden. Minister Van der Klaauw toonde zich gisteren na aan komst op Schiphol van een missie naar het Midden-Oos ten niet verrast over het Chi nese besluit, dat_„in de lijn der verwachtingen lag Van der Klaauw ontkende laks gehan deld te hebben in deze zaak. Hij wees erop dat met de Chi nezen voortdurend overleg was gepleegd, „maar zij wilden nu eenmaal een principieel punt stellen". Premier Van Agt heeft op zijn wekelijkse persconferentie be vestigd dat China officieel heëft verzocht om terugroe ping van de Nederlandse am bassadeur in Peking, J. Knep- pelhout. ADVERTENTIE Sloopgoud 15.- per gram conbnt. Legitimatie vereist. v. RUITEN Antiquair Kort Rapenburg 12 Carnaval onder én boven de grote rivieren Lopp je in boerenkiel of jac quet, als Hulk of skelet, als vrouw terwijl je man bent (of omgekeerd), met mombak kes of gewoon met je eigen „gezicht *81", niemand zal je er tijdens het voor de deur staande carnaval op aankijken. Niet in het Zui den, daar zeker niet, en niet boven de grote rivieren.. Want ook hier grijpt carna val steeds meer om zich heen. Vooral na de Tweede Wereldoorlog is de belang stelling voor dit driedaags festijn sterk toegenomen. Niet in het minst door de soepeler opstelling van kerk en overheid ten aanzien van dit volksfeest en door het proces van binnenlandse immigratie. Nog een paar jaar. dan viert héél Neder land juist zoals in de mid deleeuwen carnaval. Nu al bestaan er nog maar wei nig wezenlijke verschillen tussen bijvoorbeeld het Haagje van het Zuiden (Bre da) en het echte Den Haag, zo constateert onze verslag gever Leo van der Meel op de voorpagina van onze bij lage Finale. Daarin verder aandacht voor: Rijk de Gooyer een wandelend nieuwsblad ^schrijft een boek vol sterke verhalen. Wonen in een soort hondehok op een bakfiets, ook dat kan. Monu mentenzorg geen krampachtige verplich ting jegens voor- en nageslacht. Helder ziende Andrè Groote zingt en geneest. Europees Parlement spot met crisis en blijft met geld smijten. Bertolt Brechts Driestuiversopera bij Haagse Come- die. PARIJS Twee gevaarlijke gangsters zijn gisteren per he likopter uit de modernste Franse gevangenis, in Fleury-Me- rogis, in de buurt van Parijs ontsnapt. Kameraden van de gevangenen hadden een helikopter gehuurd en dwongen de piloot het toestel op de binnenplaats van de ge vangenis, die als de best beveiligde van het land werd be schouwd, aan de grond te zetten. Een gewapende man stapte uit die vervolgens de twee wachtende misdadigers, de 33-jarige Ge rard Dupré en de 40-jarige Daniël Beaumont, oppikte. De helikopter die al spoedig achtervolgd werd door een helikop ter van het leger en een van de rijkspolitie, slaagde er in neer te strijken op een sportveld bij een van de drukste wegen van Pa rijs waar de ontsnapten zich onder de menigte mengden en de twee helpers per auto vluchtten. Gerard Dupré was op 7 januari bij een poging tot een bankover val gearresteerd. Hij wordt beschouwd als de leider van een mis- dadigersbende die tientallen inbraken en overvallen, waaronder een met gijzeling, in het gebied van Parijs, in Marseille, Bor deaux en Montpellier heeft gepleegd. Daniël Beaumont werd in 1978 gevangen gezet na schuldig te zijn bevonden aan het plegen van overvallen op banken, postkantoren en huizen. Klokkenberg heeft nieuwe hartchirurg BREDA De hartkliniek van De Klokkenberg in Breda hëeft een nieuwe hartchirurg. Het is dr. T. S. Wijers, die de laatste twee jaar chirurg in Eindhoven werkte. Hij neemt de plaats in van dr. Van der Schaar, die, vorig jaar zijn ont slag nam omdat hij zijn ideeën in de Klokkenberg geen ge stalte kon geven. Geen krant ont vangen? Bel tus- een 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1