Hazerswoude maakt plan voor nieuwe, groene brug REGI0U0UR1NAAL REGIOIJOURINAAL Raadsleden op de bres voor nieuwe inwoners Woubrugge in moeilijkheden door financiering isolatie Zoeterwoudse commissies openbaar Alphens college allergisch voor linkse politiek Het werk als wethouder was mij lief 98 w Nieuwe standplaats voor woonwagen? Uitnodiging Fitnesscentrum bben REGIO leidse courant vrijdag 27 februari 1981 pagina[d/ HAZERSWOUDE Burgemeester en wethou ders van Hazerswoude gaan bekijken of tegen een prijs van 295.000,- een beweegbare bascule- brug met een T-vormige opbouw kan worden gebouwd. Deze brug, met een rijdekbreedte van vier meter en aan weerszijden voetpaden van elk 1.25 meter breed, moet de huidige Oostvaartbrug (beter bekend als Groene Brug) gaan vervangen. De CDA-fractie lanceerde het voorstel van de vervanging van de Groene Brug door een nieuwe oeververbinding, tijdens de gisteravond gehou den raadsvergadering. Het college van burgemeester en wethouders gaf staande de bijeenkomst geen standpunt over het CDA-initiatief prijs. Wél liet CDA-wethouder J. de Wit een „ja" horen toen het CDA-voorstel in stem ming kwam; ditzelfde deed SGP-RPF-man Kaas hoek. Tegen waren de VVD-ers De Ruiter en Berle- mon (de wethouder). De uit drie personen bestaande PvdA-PPR-fractie verliet vlak voor de stemming de raadszaal. Struben, de leider van de linkse fractie: „Dit is absoluut ondemocratisch. Als de voorzitter dit voorstel in stemming brengt, doen wij als fractie niet mee aan dit soort farces." Hij en de zijnen hielden woord. En VVD-er Fransen ontbrak op het appèl (wintersportvakantie). Dat deed ook het actiecomité „Behoudt de Groene Brug". Want dit is „kotsmisse lijk van het CDA en is daarom vanavond niet aan- van zijn partij een „tussenoplossing". Maar het deed hem deugd een advies te kunnen voorleggen, dat werd gesteund door de complete fractie (acht man). Dat was eind januari anders, zoals bekend: vier man wilden de brug slopen, de anderen stonden renovatie ervan voor. Van Elderen meent dat de nieuwe brug zal passen in de omgeving. En wat hem betreft mag de nieuwe oeververbinding na realisering zelfs groen worden geverfd, „als herinnering aan de huidige Groene Brug". Deze verfsuggestie deed ook Kaas hoek (SGP-RPF), die bij zijn kiezers overigens ook stemmen had horen opgaan om het water ter plaatse te dempen, zodat er geen brug meer nodig zou zijn. CDA-er De Boer, een „spijtoptant" (hij heeft tot voor kort het voortbestaan van de brug met hand en tand verdedigd), meent dat in het nieuwe plan bijna alle bezwaren die hij tot nu toe koesterde, ziin weg ge werkt. In de nieuwe brug zal hij wel het karakteris tiek beeld van een gedeelte van het dorp gaan mis sen. Maar, zo zei hij duidelijk: „De eenstemmigheid van de fractie is voor mij belangrijk." De Boer blijkt dan ook met pijn in het hart afscheid te hebben ge nomen van al zijn inspanningen ten gunste van het voortbestaan van de Groene Brug. PvdA-PPR-fractieleider Struben ging bij de behan deling van deze kwestie van meet af aan in de aan val. Eerst bestreed hij of het voorstel van het CDA wel aan de orde mocht komen. Hij: „Ik wordt dood ziek van de CDA-procedure. Het CDA wil interne problemen oplossen ten koste van de gemeentekas. Aan deze stuitende bezigheid heb ik geen behoefte." De socialist herinnerde het college aan de belofte die burgemeester Ten Heuvelhof eind januari deed, toen de meerderheid van de raad (acht van de vijftien) besloot om de brug te handhaven. Ten Heuvelhof toen: „U krijgt nadere voorstellen". Daarom vindt Struben het onjuist van het CDA om nu al met een voorstel te komen in plaats dat de partij een advies van het college had afgewacht. Kortom, PvdA en PPR deden niet mee aan de stemming. En het colle ge van b. en w. had zich nog geen standpunt ge vormd, aldus Ten Heuvelhof. Maar bij de stemming werd wél duidelijk dat wethouder Berlemon (VVD) er anders over denkt dan zijn collega De Wit (CDA). De liberaal De Ruiter kwam nog even terug op de stemming in de raadsvergadering van eind januari. Toen stemde hij zelf voor een nieuwe brug, ter ver vanging dus van de Groene Brug. Zijn fractiegenoot Fransen zei „ja" tegen de renovatie van deze brug. Naar achteraf blijkt heeft Fransen toen verkeerd ge stemd, omdat de voorlichting niet goed zou zijn ge weest over de wegbreedte van een nieuwe, vervan gende brug. Dus wie weet wat er in de toekomst nog gediscussieerd en gestemd zal worden over de oude- /nieuwe brug. De dienst gemeentwerken kan nu in elk geval gaan berekenen of voor een bedrag van 295.000.- een nieuwe brug kan worden gebouwd. Als alles duurder blijkt te zijn? Dan stemt CDA-er De Boer in elk geval tegen De PvdA-PPR-fractie, tenslotte: „Wij vinden dat de raad het niet kan maken om deze zaak zonder de in spraak van de bevolking te beslissen!" r Beraad over afwijzing NS-station HAZERSWOUDE De commissie voor algemene zaken te Hazerswoude gaat zich beraden op een antwoord aan het ministe rie van Verkeer en Water staat inzake een halte van Nederlandse Spoorwegen. In deze brief zet het mi nisterie uiteen dat het niet mogelijk is dat de trein op de lijn LeidenAlphen in HazerswoudeRijndijk passagiers gelegenheid geeft om in en uit te stap pen. Eén van de argumen ten is dat tussen de Rijn dijk en Leiden éen kwar tier-dienst wordt onder houden door busmaat schappij Westnederland. ZOETERWOUDE Uitvoe rig heeft de raad gediscus sieerd over een concept-brief van B. en W. aan een drietal partikulieren die aan de Stompwijkseweg een nieu we woning aan het bouwen zijn. Het drietal heeft een bouwvergunning gekregen op voorwaarde, dat de kos ten van de planherziening aan belanghebbenden in re kening worden gebracht. Beknopt komt het er op neer, dat de drie bewoners een bedrag moeten overma ken aan de gemeente Zoeter- woude van bijna 20.000,- per persoon. De bereke ningswijze die ten grondslag ligt aan de bepaling van dat bedrag werd door de heren Straver (P.Z.) en Van der Geest (CDA) fel bestreden. Een passage in de concept brief, dat de bouwers hebben ingestemd met de door het ge meentebestuur gevolgde lijn, werd door de heer Straver be streden: „Ze hebben onder protest betaald omdat anders niet met de bouw begonnen kon worden". Ook Jac. van der Geest kon zich niet vinden in de zienswijze van het colle ge: „Het gaat toch ook om be staande woningen. U bent uit gegaan van 13 woningen, nu het er 12 worden dienen die toch gezamenlijk de extra kos ten te dragen en niet louter de drie die thans nieuwbouw ple gen". Wethouder Van der Heijden hierover: „Er geldt voor de vier bouwaanvragen één vast bedrag; nu er één is afgevallen, zal dat bedrag door de overige drie moeten worden betaald". Burgemees ter Houdijk zag duidelijk ver schil tussen reeds bestaande en de nieuw te bouwen wonin gen. „Voor bestaande wonin gen bestaat een verfijningsre geling en tevens wordt voor die woningen ook nog eens een Rijksbijdrage verstrekt Als de vierde partner de ove rigen niet in de steek wil la ten, zal die de gevolgen van de overeenkomst moeten nako men", aldus de voorzitter, die tenslotte het voorstel deed de mogelijkheden te onderzoeken de invordering bij de „afge haakte" kandidaat-bouwer te plegen. Lukt dat niet dan zul len de overgebleven drie geza menlijk het bedrag van ruim 12.200,- moeten opbrengen. Met als tegenstemmers de he ren Van der Geest, Straver en Lansbergen ging de raad hier mede akkoord. De Rijntamboers De Hazerswoudse drumfanfare De Rijn tamboers geeft op 7 maart een concert In het St.-Antonlusclubhuis aan de Mare. De fanfare wordt geleld door Hans en Slmon Dubbelaar. Aanvang: kwart over acht. WOUBRUGGE Het onthouden van de goedkeuring aan de begrotingswijziging die de financiering van de isolatie van de Wou- brugse gemeentewoningen door Gedeputeer de Staten, brengt deze gemeente in een nete lige positie. Immers de woningen zijn geïso leerd, maar het gemeentelijke financierings plan moet voor de tweede keer op de helling en is daarmee aan de derde uitvoering toe. ring van Woubrugge een treffend voorbeeld van gesol van de hogere overheden (Ministerie, Provincie) met een kleinere gemeente. Wou brugge wilde isoleren en stelde volgens de toen geldende richtlijnen een plan op om de zaak fi nancieel rond te krijgen. „Nee", zegt kort daar op het betreffende ministerie: „Dat moeten jul lie daar in Woubrugge toch heel anders djjen". Eigenlijk is het drama rond de isolatie-financie- Vorig jaar zomer de zaal opnieuw opgezet de gemeente zou een z.g. „klimlening" moeten aangaan en van de nieuwe gegevens werden de bewoners van de veranderde situatie op de hoogte gebracht. Nauwelijks een half jaar later onthoudt Gedeputeerde Staten zijn goedkeu ring aan de hele zaak. Gevolg: men kan met het financieringsplan opnieuw beginnen. Ten derde male zullen de huurders op de hoogte dienen te worden gesteld. Een aardig voorbeeld hoe de hogere overheden de lagere aan het werk houden. Raadslid Leen Vos (PvdA) had het allemaal overigens zien aankomen. Vele malen heeft hij B en W verweten gebrek aan inzicht te hebben in de zaak. Hij had de afwijzing voorspeld. Hij stond-echter alleen in zijn visie. En nu bleek, dat hij het met het vooruitzien en dat schijnt regeren toch te zijn - in de Woubrugse raad toch het verst geschopt heeft als het om isolatie en de financiering ervan gaat. De Financiële Commissie, waar de zaak spelde zal alles nog eens flink besturen. ZOETERWOUDE Eindelijk komt er in Zoeterwoude openbaarheid van commissie-vergaderingen. Toch heeft de gemeenteraad er nog veel woorden aan gewijd, alvorens men tot een af ronding kwam. Alle drie de raads- frakties spraken hun vreugde uit over de totstandkoming. De Progressieven spraken zelfs van een doorbraak waarop zeven jaar is gewacht en dat eindelijk het „stenen tijdperk" voor bij was. Volgens VVD-woordvoerder Michielsen (die overigens bij de rond vraag meedeelde het raadslidmaat schap te zullen neerleggen) ging de openbaarheid niet ver genoeg en juist dat laatste punt was het begin van een lange, soms felle discussie. Het liberale raadslid Michielsen pleitte voor een inbreng in de commissies van niet-raadsleden. „Door het vele werk zijn raadsleden aan slijtage onderhevig. Burgers die los staan van een politieke binding kunnen juist dan een frisse in breng hebben". Engelkes van het CDA haakte hierop in door te stellen, dat Mi chielsen op deze manier zijn politieke verantwoordelijkheid probeert te ontlo- Een en wees het voorstel sterk af. Toen wam de politieke bal pas goed aan het rollen, want Michielsen pareerde de vi sie van Engelkes door te stellen dat het met name het CDA was dat destijds bij de samenstelling van de commissies de eenmansfraktie van de VVD wilde we ren uit zogenaamde „zware commissies". „Ik vind de houding van het CDA hypo criet", aldus Michielsen, waarop Engel kes reageerde met: „Weet u wel wat hy pocriet betekent? huichelachtig en uit fatsoen moet u dat woord terugnemen". Burgemeester Houdijk trachtte de zaak te sussen en stelde dat het college er vooralsnog geen voorstander van is bur gers in de commissies op te nemen. „Een duidelijke participatie van de bevolking is echt wel mogelijk op bepaalde punten; ik noem dan de inspraakavond over re constructie van de Ambachtsherenweg. Er wordt dan echt concreet en zinvol ge discussieerd", aldus de eerste burger van Zoeterwoude die echter nog steeds domi cilie heeft in Gouda. Overigens zijn ook de progressieven voorstander van een grotere inbreng van niet-raadsleden. Bij de stemming schaarde het CDA zich achter het college-voorstel, de VVD was tegen terwijl de Progressieven meegin gen met het college, met uitzondering van de samenstelling bestaande uit lou ter raadsleden. PvdA-RAADSLID METAAL: ALPHEN AAN DEN RIJN „Ik heb in deze raad al vaker gemerkt dat veel le den en u zelf allergisch zijn voor voorstellen van politie ke partijen, die men als links aanduidt. Er treedt een soort afweermechanisme in werking zodra er ideeën en voorstellen uit onze hoek komen". Deze geladen woor den werden gisteravond tij dens de Alphense raadsver gadering gesproken door raadslid Metaal (PvdA) tot de Alphense burgemeester M. Paats. ding een brief van het „Alphens O- verlegorgaan tegen de Kern bewapening". Het orgaan ver zocht de raad een garantiesub sidie. De brief vond zijn weg naar het college die de raad voorstelde om afwijzend te be-- schikken. Met het gevolg dat de heer Metaal bovenstaande verongelijkte woorden sprak. Zijn uitlatingen vielen in ui terst slechte aarde bij de CDA- fractie die zich bij monde van de heer De Jong verzette te gen de aantijging en de heer Metaal verzocht zijn beschul digingen maar eens hard te maken. Ook VVD voorzitter reageerde uiterst fel op de emotionele uiting van het PvdA-raadslid. De heer Den Daas meende, dat. „Als deze jongens het overlegorgaan nu zo graag willen steunen, zij dat dan zelf maar moesten beta len". De Daas vroeg zich af of het nodig was om als kleine kinderen over dit soort zaken te moeten praten. Ook de bur gemeester sloeg hard terug en meende dat de toetsing van een voorliggende zaak niets met allergie te maken had voor een bepaalde politieke stroming. Metaal pruttelde hierop nog tegen dat zijn toetsing niet ge lijk lag met die van het college en dat deze niet objectief ge weest was met de besluitvor ming. Oud-fractievoorzitter van de PvdA, de heer Van der Vlies schoot hierop zijn collega Metaal te hulp en stelde voor de zaak nog eens in alle rust en in kleiner verband in de commissie van algemene za ken te bespreken. Hiermee kon het college zich akkoord verklaren. MEVR. DONKER IN AFSCHEIDSREDE: ALPHEN AAN DEN RIJN „Het werk als wethouder in Alphen aan den Rijn was mij lief. Ik wens de nieuwe wet houder Leo Kleingeld veel steun toe van de raad en vraag hem tevens belangstelling te tonen voor de medemens". Al dus de scheidende wethouder Henny Donker gisteravond tijdens haar laatste raadsvergadering. In een lange rede overzag burgemeester M. Paats nog eens haar kleurrijke carrière in de Alphense politiek (PvdA). Voor haar werk, eerst als gemeenteraadslid en later als wethouder ontving mevrouw Donker uit handen van de burgemeester de erepen ning van de gemeente Alphen als erkenning voor haar verdien sten op het terrein van het Alphense welzijn. De burgemeester benadrukte dat haar afscheid veel betekende voor veel personen en dat hiermee een stukje plaatselijke politieke geschiedenis werd afgesloten. Mevrouw Donker werd 15 jaar geleden als raadslid gekozen, toen nog onder burgemeester Bruin Slot. Hoe wel zij niet het eerste vrouwelijke raadslid was, was haar benoe ming vrij uniek. Wél was mevrouw Donker de eerste vrouwelij ke wethouder in Alphen sinds haar installatie in 1974. Haar ge richtheid op het individu, sprak vele Alphenaren zeer aan. In haar dankwoord richtte mevrouw Donker zich tot allen die zij heeft gekend en benadrukte haar betrokkenheid met het Alp hense onderwijs. Mevrouw Donker beheerste gedurende haar wethouderschap steeds de onderwijsportefeuille. Voorts wenste zij elke Alphense partij veel zetels toe de komende raadsverkie zingen in 1982. Zoals bekend is Leo Kleingeld in de plaats van mevrouw Donker getreden, waardoor het gehele Alphense col lege wederom uit mannen bestaat. Mevrouw Van der Wei-Van der Veen treedt weer in de plaats van Leo Kleingeld. Haar be noeming werd gisteravond door de raad goedgekeurd. Het Nationale Ballet geeft op woensdag 4 maart in het Circustheater te Scheveningen een extra ingelaste voorstel ling van het Fokine-pro- graamma, dat bestaat uit de balletten Les Sylphides, Le spectre de la rose en Petroesj- ka. De voorstellling wordt be geleid door het Nederlands Balletorkest. De tavcmer Players, die woensdagavond 4 maart zou den concerteren in het Haags Gemeentemuseum, kunnen wegens ziekte van een der musici niet komen. Hun plaats wordt ingenomen door de groep Musica Reservata, een zes-mans ensemble, dat mu ziek uit de Renaissance, zal uit voeren. Internationale Toeristenbeurs y De directeuren van de VVV-kantoren van Noordwijk en Katwijk, Wim Rovers en Kees Verplancke, vertrek ken zaterdag naar Berlijn om voor de tweede keer deel te nemen aan de Internationale Tourismus Bórst (1TB). Een beurs die ais 's werelds grootste toeristi 1 sche, promotionele manifestatie te boek staat en van 28 februari tot en met 6 maart wordt gehouden. In hei Holland-paviljoen van het Nationaal Bureau voor Toe hore' risme zijn behalve de kantoren van de beide kustplaat0 aar' sen, de drie grote-stads-VVV's, enige regionale VVV't^ is en hotelgroepen vertegenwoordigd. Ook Beuk Reizeileren uit Noordwijk is op de beurs te vinden. De directie vatfomrT de Rijnsburgse Floraveiling heeft er voor gezorgd de VVV-ers uit Noordwijk en Katwijk bloemetjes ki nen uitdelen. Alphense raad van Kerken Concert letter jjnakk nitairi aar et hame ren n De Alphense raad van Kerken houdt zondag in de kering er zaal van gebouw Rijnstroom aan de Raadhuisstraat een Oey, kor kumenische eucharistieviering. Voorganger tijdens dezeei dienst, die om 20.00 uur begint, is de Alphense dominetj0eke J.H. Bogers. Tijdens de dienst wordt gezongen uit de Rand^nsen stadbundel en het Liedboek van de Kerken. Eén en andeivoeU wordt muzikaal begeleidt door organist B. van Triest. ar0m h. Vis Cascarvieten Enmil >ts aa De Alphense carnavalsvereniging De Cascarvieteqgen houdt morgen een optocht door Alphen. De tocht, diten bl begint bij gebouw Nabij en eindigd bij A/i/aimajksmi wordt muzikaal opgeluisterd door de Aarlanderveensèlkenl muziekvereniging DSS, de Blaascarvieten, de drumbi] zi band Ridderveld en de Rijnstad showband. De optochb de waaraan vrijwel iedereen (mits verkleed) deel kan noren: men, start om kwart voor tien. Na de carnavalesktchtzu rondgang, wordt in Afifauna een feest gehouden voor elf de'kinderen. Een ter zake kundige jury heeft voor di van fraaist uitgedoste kinderen een aantal prijzen in petto laat toen fvord< De leerlingen en docenten van de streekmuziekschoc?^.d Bloembollenstreek geven zondagmiddag een concert in dPTPl\ Kapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee. Het gef Cj deelte voor de pauze wordt verzorgd door de leerlingen^eP daarna concerteren de leraren. Het concert dat onder auj^r.0 spiciën van de Stichting Culturele Activiteiten NoordwijF wordt gehouden begint om 13.00 uur. „Sint Barbara Tijdens de onlangs gehouden leden (jaar)vergaderint van de Hoogmadese begrafenisvereniging „Sint Barba ra bleek dat het afgelopen jaar „goed" is geweest vooi de vprenigde begravers. Vijf maal moest men haal diensten verlenen. Mede gezien dit resultaat denkt hel bestuur ten tijde van haar 25-jarig bestaan, 7 novembei van dit jaar, op een totaal van 180 begravenissen te kc men. De vereniging kon het boekjaar afsluiten met eeÊT batig saldo van bijna 1900 gulden. Hierdoor behoeft di contributie van de 231 leden niet verhoogt te worden Tijdens de ledenvergadering werden de heren J.A Markx en G. W. Van der Laan opnieuw gekozen in bef bestuur. De heer W. Bank volgt de heer J. Elsgeest om ais lid van de kascommissie. „Sint Barbara" zal bq echter voorlopig nog zonder reserve aanspreker mo ten doen. Voor deze vacature is nog immer geen kand daat gevonden. Ranonkel Jeugdvereniging Ranonkel draait zondagmiddag om hal. drie een film voor de Alkemadese jeugd van 7 tot en me 16 jaar. „Hoe ouder hoe gekker" is de titel van de rolprent waarin Bette Davis de hoofdrol opeist. Samen met et' loodgieter trekt verkleed als hippie door het land. Tijdei deze trektocht berooft het duo de ene bank na de andei De politie, op een dwaalspoor gebracht door de vermoi mingen van het tweetal, heeft de grootste moeite hen achterhalen. vios Drumband VIOS van Zoeterwoude houdt morgen d jaarlijkse feestavond in 't Centrum in Zoeterwoudt De wervelende show, compleet met majorettes en mi nirettes wordt van van 20.00 tot 22.00 uur gehouden. I\ de pauze wordt een grote verloting gehouden. Het oj treden wordt om 22.30 uur beëindigd, waarna om uur de feestavond begint De band „De Variantci zorgt dan voor de muziek. Donateurs hebben gratis tc gang op vertoon van kaart niet-donateurs betalei J2,50 entree. ent s eeft ïk o{ ondf ituur gen ks >udei RIJNSATERWOUDE De tijdelijke standplaatsen tant woonwagens in de gemeenten Woubrugge, Leimuideite ka Rijnsaterwoude zullen waarschijnlijk worden vervantair door een nieuwe definitieve voorziening. in ell teh v( Plannen voor deze veranderingen zijn in overleg met het W(tie' t< wagenschap Gouwsluis ontwikkeld en werden gisteravondtoe t< dens de raadsvergadering van de gemeente Rijnsaterwoude let de vouwd. De kosten van dit project worden geraamd op 40tyrzen gulden. Ruim de helft van dit bedrag (240.000 gulden) komt 1epot rekening van het Woonwagenschap, de rest van de kosten en n door de drie betrokken gemeenten moeten worden gedeeld.Jat h< woonwagenschap voegt daaraan toe, dat het project alleen dnigsc gang kan vinden wanneer men rijkssubsidie krijgt. inigin (venn in ge ADVERTENTIE ^stste I dre Itieke Gisti Itemn Op zaterdag 28 februari 1981 zal doorr niet de Edelachtbare Heer Burgemeestereek M. A. van der Have, ons nieuwe fit-ir Wi ness/sauna centrum officiëel worden geopend. Ter gelegenheid van dlttti'e feestelijk gebeuren houden wij vaiye be: 16.00 tot 19.00 uur die dag „operfer<-r huis" uw bezoek aan ons nieuwe lnstWe' ds tuut zal door ons zéér op prijs worden pjjan gesteld. L£, Theo van Houdfkene Karei Cappel *ko"

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4