China roept ambassadeur uit Nederland terug Shell investeert 4 miljard in Pernis v VERHOOG MAXIMUM SNELHEID PvdA-congres wil niet tornen aan koopkracht minima ISE1 Nu weer gif in eieren p^ekbe (Bomer ekersdijk 34. 2312 OD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-DanK N V Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hatlewas - edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - lementen: kwartaal 49,55: jaar 166,70: losse nummers: 65 cent. Vrijdag 27 februari 1981, 71e jaargang no. 21899 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Mendelewitsj Op Ned. II om 21.30 uur inter view met de onlangs vrijgela ten joodse Rus Mendelewitsj in „Televizier Magazine". Om 22.15 uur film „Eerwaarde de tective Brown". Op Ned. I om 19.50 uur de fla menco-gitarist Paco Pefta in „Sonja's Goed Nieuws Show" en om 21.55 uur documentaire „Liefdes handicap". Zonnig Zonig weer met middagtempe- ratuur omstreeks plus 4 gra den. Matige tot vrij krachtige wind uit oost tot zuidoost Morgen zon op: 7.29. Onder 18.17. Schev. hoogw.:9.04 en 21.52. Laagw.: 4.18 en 17.07. So zine weer nt duurder HAAG De benzine per 1 maart weer drie er liter duurder. De ver geldt zowel voor nor als voor superbenzine. de prijs van andere stoffen stijgt. Zo gaat de van dieselolie met 3,2 ier liter omhoog, van ■andolie met 2,7 cent en PG 0,9 cent. Stookolie vijftien gulden per ton er. Oorzaak van ^le ho rijzen is de stijgende dol- rs. De laatste keer dat ie duurder werd was op uari. Dode door open tbc in Venlo VENLO In Venlo zijn eind januari twee gevallen van open tuberculose ontdekt. Een van de patiënten is daaraan overleden, zo is gisteren be kend gemaakt door de inspec tie voor de volksgezondheid. De andere patiënt wordt streng geïsoleerd verpleegd in een ziekenhuis. Er is een uit gebreid onderzoek verricht onder familileden, vrienden en bekenden van de twee pa tiënten. Ook het personeel van het ziekenhuis in Venlo, dat met de open-tbc in aanraking is geweest, zijn onderzocht. Springbokje aan de fles „Met blijdschap" heeft het Safaripark Beekse Bergen bij Tilburg kennis ge geven van de ge boorte van een springbok. Direct na de heuglijke ge beurtenis, die giste ren plaatsvond, werd het jonge dier door de moeder verstoten, zodat het met de fles moest worden gevoed. Rechters Italië kogelvrij ROME Leden van de Ita liaanse rechterlijke macht zul len binnenkort „kogelvrij" zijn. In Rome is bekendgemaakt, dat zij de beschikking krijgen over regenjassen en aktetassen die tegen kogels bestand zijn. Zoals bekend zijn leden van de rech terlijke macht al vele jaren de voornaamste slachtoffers van stadsguerrilla's. In rechterlijke kring is het besluit met instem ming begroet. Een aantal rech ters is al naar de kleermaker geweest. De kogelvrije aktetas kan tevens dienen als bescher ming van het hoofd. Bontjas van ocelot in beslag genomen ROTTERDAM Bij een bontzaak in Rotter dam is een ocelot-bont- jas ter waarde van bijna negenduizend gulden in beslag genomen. Opspo ringsambtenaren van het ministerie van CRM nam de jas mee omdat de ocelot (een panterach tig dier) onder de wet van bedreigde en be schermde diersoorten valt. Het verwerken en verkopen van deze die ren is verboden. In de jas waren ongeveer der tien ocelotvellen ver werkt. Cruijff terug in Oranje tegen Frankrijk AMSTERDAM De 33-jarige. Johan Cruijff speelt mee in het Nederlands elftal, dat op 25 maart in de Rotterdamse Kuip tegen Frankrijk aantreedt in de voorronden van het WK. De nieuwe bondscoach Kees Rij vers heeft gisteren met Cruijff een gesprek gehad. Cruijff, die komende zondag bij zijn nieuwe Spaanse club, de tweede divisie- ploeg Levante debuteert, had na het gesprek met Rijvers geen bezwaar meer tegen het spelen in het Nederlands elftal. Lubbers: Grote kans dat RSV-order niet doorgaat (Van onze parlementaire redactie) 'PEKING/DEN HAAG China lieeft vanmorgen bekend ge maakt dat het zijn ambassad- seur in Nederland met onmid dellijke ingang terugroept en van de Nederlandse regering verwacht dat zij haar ambassa- leur uit Peking terugroept, ihina eist dat de diplomatieke 1 TO Betrekkingen tussen beide lan- I |p? den, als gevolg van de door Ne- MU .Ierland verleende uitvoerver- 1,1 di gunning voor twee onderzeeërs aan Taiwan, worden terugge bracht tot het niveau van zaak gelastigden. Peking stelt voor zo spoedig mogelijk over deze zaak onderhandelingen te voe ren, aldus een officiële bekend making. Het regeringsbeleid in deze zaak is gis teren door een meerderheid in de Tweede Kamer aanvaard. Toch is het volgens CDA-fractieleider Lubbers zeer de vraag of RSV de order inder daad krijgt. Zelfs acht hij het, dit in te genstelling tot premier Van Agt, moge lijk dat RSV de opdracht „te riskant" acht. Tijdens het gisteren gehouden derde Taiwan-debat wees Lubbers erop dat het tegenspel van de Kamer ertoe ge leid heeft dat de regering geen andere bemoeienis met de order kan hebben dan het verlenen van een exportver gunning. Het ministerie van financiën zal het risico dat de boten uiteindelijk niet mogen worden afgeleverd, niet dekken. Evenmin zal Defensie zal toe staan dat de Koninklijke Marine op enigerlei wijze bij de zaak betrokken is, bijvoorbeeld voor keuring van de bo ten, proefvaarten of opleiding van Tai wanees personeel. De woordvoerders van PvdA en D'66, de fractieleiders Den Uyl en Terlouw, zeiden de mening van Lubbers te de len, temeer nu dè levering van „gevoe lige" nucleaire apparatuur of kennis aan Taiwan wordt verboden. Taiwan heeft steeds gezegd dat de order één ge heel vormt. Pagina 11: Van Agt: RSV ziet nog goede kans $euw steeds mlairder in \cusvakantie HAAG „Dan maar »u in", denken steeds Nederlanders als de akantie aanbreekt, is: dat is af te leiden schattingen van de PB. Volgens deze orga- ie zoeken komend einde liefst 300.000 Ne- nders de sneeuw op, iijn er honderdduizend dan vorig jaar. arme oorden zijn volgens ¥WB minder populair, al en nog jaarlijks duizen- lederlanders eind februa- r de zon, vooral de Cana- eilanden. Van de win- irters zoekt driekwart rakantiebestemming met |en auto op, blijkt uit cij- ran de ANWB. De rest net de trein of bus. ilenen in iden in aar iigerstaking EEN Vijf Chilenen tnds eergisteren in Lei- In hongerstaking. Zij I daarmee protesteren de komend executie Ijf landgenoten, die op luari zijn gearresteerd i tot de doodstraf zijn rdeeld. De executie zal ;S? maart plaatsvinden. ELKOMj^ ket hongerstakingsco de aanklacht van de ise autoriteiten tegen lileense verzetstrijders lig. De vijf worden ver- irdelijk gesteld voor alle van verzet die in 1980 spleegd. Alleen al we- let grote aantal verzets- is dat onmogelijk, zo it comité. Ook in andere in Europa zijn Chilenen gerstaking gegaan. Men plan het tien dagen vol iden. In Amsterdam is •ngerstaking in voorbe- tOPGOUD - per gram contant. |.egitimatie vereist. RUITEN Antiquair fCort Rapenburg 12 Leiden ■krant ontvangen? Bel m 18.00 en 19.00 uur 071-122248 en per -B koerier wordt de krant nabezorgd. Nauwelijks gevolgen voor wergelegenheid ROTTERDAM Van de vijftien miljard gulden die Shell de komende tien jaar wil investeren in Nederland, is vier miljard bestemd voor modernisering van de raffinaderij in Pernis. Totaal zullen hier tachtig projecten worden uitge voerd, voornamelijk gericht op de uitbreiding van de pro- duktie van lichte olieprodukten zoals benzine en gasolie. Directeur ir. H. Lemij van Shell Pernis heeft dit gisteren bekend gemaakt. Met de modernisering van Pernis houdt Shell zich aan zijn af spraak met het ministerie van economische zaken, dat de aard gaswinsten die Shell in Nederland maakt weer in ons land wor den geïnvesteerd. Ook Esso besloot vanuit deze achtergrond gro te investeringen in Nederland te doen. Dit concern steekt ƒ2,2 miljard in Pernis. De investering van Shell leidt volgens Lemij op de raffinaderij zelf niet tot uitbreiding van de werkgelegenheid. Wel zullen de komende tien jaar drie tot vierduizend bouwvakkers aan de mo dernisering van Shell Pernis kunnen Werken. Overigens noemde Lemij de situatie van de Europese petroche mische industrie zorgwekkend. De Shell-topman wees erop, dat de raffinaderijen in Europa slechts 50 tot 60 procent van hun capaciteit benutten. Over tien jaar zal dat volgens Lemij niet an ders zijn. ADVERTENTIE EEN ZAAK MET HART VOOR U van der klugt Katwijks college niet naar koorfestival KATWIJK Het Katwijk- raadsvergadering, mede naar se gemeentebestuur zal niet aanleiding van een verzoek ingaan op de uitnodiging om hiertoe van de voltallige CDA- aanwezig te zijn bij het Tu- fractie. In Katwijk is overi- lip Time festival, dat door gens een comité opgericht, dat de plaatselijke VVV in deze de komst van de Zuidafri- gemeente wordt gehouden, kaanse koren wil verhinderen. Dit vanwege de aanwezig- Vorig jaar was het Katwijkse heid van drie Zuid-afrikaan- gemeentebestuur wel present se koren. tijdens het festival. Toen trad Burgemeester C.A. Bos deelde er ook een Zuidafrikaans koor dit gisteravond mee tijdens de op. ADVERTENTIE ih iii is. ovzi: zoiu.: Zaalberg Ruijgrok makelaardij bv i.o. leiden, havenplein 2 - 071-140043 De muis en de olifant Olifanten plegen een grote angst voor muizen te hebben. De re den daarvan is, dat de olifant bang is, dat de muis in zijn zo kwetsbare slurf kruipt. Deze dik huid is daar klaarblijkelijk niet bang voor: de muis mag vrijlijk over de slurf pa raderen. Voorlopige Raad Verkeersveiligheid DEN HAAG De Voorlopige Raad voor de Verkeersveilig heid vindt dat de wettelijke maximumsnelheid van hon derd kilometer per uur op de autosnelwegen verhoogd moet worden. Het mag echter ook weer niet harder gaan dan 120 km. De raad schrijft dit in een advies aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat. Uit een vorig jaar gehouden onderzoek is gebleken dat 65 procent van de automobilisten zich niet houdt aan de huidige maximumsnelheid. De raad vindt dit ongewenst, maar is van mening dat de politie te veel werk heeft aan de controle op de naleving van de honderd kilometer per uur. Het zou volgens de raad beter zijn de snelheid op te trekken en de controle te concentreren op overtreders van de nieuwe limiet en plaatselijk geldende maxima. In vergelijking met andere wegen gebeuren er op de snelwegen weinig ongelukken. Zij gebeuren meestal bij bijzondere omstandigheden. HILVERSUM Er moet onmiddellijk een onderzoek worden ingesteld naar het voorkomen van de giftige stof perchloorethyleen in eieren. Dat heeft de direc teur van Konsumenten Kon- takt, Bert Donia, gisteren gezegd in voor de Tros-tele- visie. Het Tros-programma „Kies keurig" had een onderzoek la ten instellen naar giftige stof fen in dit kippeprodukt. Daar bij is gebleken dat in negen van de tien onderzochte eieren perchloorethyleen kon worden aangetoond. In twee van de tien gevallen was er zelfs sprake van een „duidelijke hoeveelheid". Do nia zei gisteravond van me ning te zijn dat er een verbod moet komen op het gebruik van deze schadelijke stof, die volgens het onderzoek in som mige soorten kippenvoer wordt verwerkt. Perchloorethyleen is een soort ontvettingsmiddel dat onder meer wordt toegepast in che mische wasserijen. Er wordt al enige tijd onderzoek gedaan naar de schadelijke invloed er van op mensen die in zulke wasserijen werken. Volgens sommige onderzoekers zou het eten van de stof kunnen lei den tot leverbeschadiging. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De PvdA wil dat in de ko mende vier jaar de koopkracht van de men sen met een minimumsalaris of een mini male sociale uitkering koste wat het kost wordt gehandhaafd. Het PvdA-congres leg de dit standpunt gisteravond tegen de zin van het partijbestuur vast in het verkie zingsprogramma „Weerwerk". Het partijbestuur had voorgesteld, de koop kracht van de minima „zoveel mogelijk" te handhaven. Naar de mening van het congres ging dit niet ver genoeg. De overgrote meerder heid vond, dat de mensen met een minimum inkomen de garantie moeten hebben, dat ze er, ondanks de noodzakelijke bezuinigingen, finan- ciëel niet op achteruit zullen gaan. In de partij top wordt algemeen verwacht, dat deze congre suitspraak tijdens de kabinetsformatie grote moeilijkheden zal opleveren, met name in be sprekingen met het CDA. Het congres sprak zich gisteravond tevens uit voor sluiting van de Nederlandse kerncentra les, „zo spoedig als technisch mogelijk is". Vol gens de PvdA mogen er geen nieuwe centrales meer worden gebouwd, en mag er geen radio actief afval worden gedumpt in zee of in zout- koepels. Proefboringen in zoutkoepels in het noorden van ons land, om vast te stellen of daar radio-actief afval in zou kunnen worden opgeslagen, zijn volgens de PvdA dan ook over bodig. Veel geld moet worden besteed aan on derzoek naar het gebruik van alternatieve energiebronnen, zoals zonne-energie en wind energie. Pagina 11: PvdA in regering garantie tegen kruisraketten Vrachtwagen verliest personenauto's ASTEN Een vrachtwagen- Er deden zich geen persoonlij- weinig zeggen. Het heeft ge- combinatie heeft vanochtend ke ongelukken voor maar de ruime tijd geduurd voordat de bij het Noordbrabantse Asten, schade aan de auto's is enorm, weg die naar Eindhoven leidt, acht personenauto's verloren. Over de oorzaak kon de politie weer kon worden vrijgegeven. Polen hoeft leningen VS voorlopig niet terug te betalen WASHINGTON De Verenigde Staten hebben Polen voor onbepaalde tijd uitstel verleend van de terugbetaling van leningen en ren te, tot een bedrag van 88 miljoen dollar. Dit is in Washington bekendgemaakt. Volgens de contracten had Polen het bedrag voor 1 maart aan de VS moeten terug betalen. Het besluit is genomen na overleg met andere wes terse landen over de mogelijkheden om Polen te helpen bij het oplossen van zijn economische problemen. TT «i mam mam *mm mm w «J

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1