Rudy Koopmans behoudt titel BELANGRIJKE WEKEN WACHTEN FC DEN HAAG lie Boorsma wint Gouden Schaats TAFER STOPT NAOPGEVEN MET BOKSEN Sandra de Kruiff niet bij heren Vultink start goed in 47/1 De Zoete vrijwel zeker weg IARMjjrT LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 FEBRUARI 1981 PAGINA 15 Beroering in wielerkringen over boekomslag met Hitier ZWOLLE Een foto van Adolf Hitler boven de kop „De speaker, een belangrijke schakel in het wielergebeuren", afgedrukt in het door amateurrenner Jan Zo mer uitgegeven boek werk „Wielerexpress", is in wielerkringen niet in goede aarde geval len. Gesproken wordt van een „onsmakelijke keus" en „een misselij ke aanval op de micro- fonisten van Neder land". Ook de KNWU kan het besluit van Zo mer om bij een artikel tje over speakers een foto van Hitier te plaatsen, geenszins waarderen. Namens de Unie spreekt directeur Harrie Meeuwisse van een „onzorgvuldige keuze". De KNWU zal echter geen stappen onderne men. Ook de bekendste speaker bij Nederland se wielerwedstrijden, Chris Delbressine, gaat niet tot actie over. Zijn reactie: „Ik sta hier bo ven". De amateur-uitgever zelf is geschrokken van de kritiek. „Het is mis schien niet zo'n geluk kige keuze geweest", onderkent hij. Als ver klaring geeft hij: „De speaker kan met de mi crofoon alles doen en laten. Hij kan een koers maken en bre ken. Dat heb ik met die foto van Hitier willen uitdrukken. Ik heb echt niemand willen kwet sen". DEN HAAG Sandra de Kruiff zal niet in de herencompe titie mogen tafeltennissen. Het bondsbestuur heeft een ver zoek daartoe van haar en haar vereniging Scylla afgewezen. Het verzoek was ingediend, mede omdat eerder wel aan Bettine Vriesekoop en haar vereniging Avanti was toegestaan dat een speelster in de herencompetitie uitkwam. Het plan van het hoofdbestuur was de beslissing aan de bondsraad te laten, maar aangezien er dan pas in mei uitsluitsel zou komen, heeft het be stuur zelf het standpunt bepaald. Men is van mening dat er on voldoende termen aanwezig zijn om Sandra de Kruiff gelijk te schakelen met Bettine Vriesekoop. Geen boksen in De Houtzagerij DEN HAAG De komende tijd is er geen boksen meer in De Houtzagerij. De finales van het Zuidhollands bokskam pioenschap, die op 10 maart daar zouden worden gehou den, vinden nu op 11 maart in Vlaardingen plaats. De heer Van Laer, hoofd van de afdeling sportaccommoda ties van de gemeente Den Haag: „Het is heel verstandig dat de organisatoren de eer aan zichzelf hebben gehouden. Ik denk dat wij niet snel tot verhuur van De Houtzagerij waren overgegaan na de onge regeldheden van afgelopen maandag". MOYEUVRE Hans Vul tink heeft in zijn eerste par tij van de strijd om het Eu ropees biljartkampioen schap 47/1 in groep A direct toegeslagen. Gisteravond versloeg hij in Moyeuvre de Oostenrijker Mastny in acht beurten. Dat bleek de beste score van de dag. Tiny Wijnen, die al jaren in Kopenhagen woont en voor Denemarken uitkojnt, won van Mastny, maar moest in de Belg Wesenbeek zijn meerdere erkennen. In groep B (er zijn twee poules met vijf spelers, waarvan de beste twee naar de finale gaan), waren de neder lagen van Connesson en Dielis verrassend. Uitslagen: Groep A: Eerste ronde: Wildförster (Wdl)-We- senbeek (Bel) 300-170/12; Wijnen (Den)-Mastny (Oos) 300-244/32. Tweede ronde: Mastny (Oos)-Vul- tink (Ned) 160-300/8. Stand: 1, Vultink 1-2/37.50; 2. Wild förster 1-2/25.00; 3 Wesenbeek 2- 2/12.05; 4. Wijnen 2-2/9.77; Mastny 2- 0/10.10 Groep B: Eerste ronde: Grethen (Lux)-Dielis (Bel) 300-276/17. Arnaud (Fra)-Con- nesson (Fra) 300-273/15. Arenazza uit Spanje was vrij. DEN HAAG FC Den Haag staat aan het begin van een paar belangrijke weken. De prestaties moeten aangeven of de club in het verdere verloop van de com petitie naar boven (zelfs UEFA-Cup) of beneden moet kijken en op het be stuurlijke vlak vinden alle onderhandelingen plaats over contracten van spelers en technische leiding. „Voor 1 april moet alles rond zijn", zegt voorzitter Pieter den Duik daarover. Direct na het thuisduel met AZ'67, vol gende week, begint FC Den Haag die gesprekken waar voor Henk van Leeuwen het eerst wordt uitgenodigd. De spits, die nog altijd met een rugblessure tobt en deze week daarvoor naar de spe cialist moet, hangt een aan zienlijke salarisverminde ring boven het hoofd, die rond de vijftig procent be loopt. Voor de overige spelers ziet Den Duik niet veel proble men. Die zijn er weer wel met betrekking tot de trainersstaf, aangezien het vertrek van Piet de Zoete als assistent vrijwel zeker is. FC Den Haag is voor stander voor, enigszins sim plistisch gesteld, niet te dure full-time trainers. De Zoete kan daaraan zeker geen ge hoor geven, omdat hij een praktijk heeft als fysiothera peut. FC Den Haag moet, zoals zo veel betaalde clubs, een flinke stap terug doen en in dat licht kan de interesse in en van Willem van Hanegem wel eens raar vallen. Den Duik voelt wel iets voor een con tract met de speler van FC Utrecht, die sinds kort beheer der is van het Scheveningse tennispark De Bataaf. Van Ha negem zelf heeft er ook best oren naar. Achterliggende ge dachte in deze is, dat een spe ler als Van Hanegem wel eens die impuls aan de publieke belangstelling kan geven die nu zo node wordt gemist. Bij FC Utrecht heeft zijn komst in elk geval zowel prestatief en (dus) financieel een goede uit werking gehad. Daarnaast wacht FC Den Haag dus ook prestatief een misschien wel ingrijpende pe riode. Na de twee (uit)zeges ruikt de formatie van trainer Martin van Vianen de aanslui ting met de subtop. Tegelijker tijd duwt het forse aantal de gradatiekandidaten de Haagse eredivisionist stevig in de rug. Vandaar dat Van Vianen de thuiswedstrijd van zondag te gen Sparta erg veel waarde toeschrijft. „We moeten bewij zen dat die twee overwinnin gen er niet zomaar tussendoor zijn gelopen, maar dat ze het begin zijn van een stijgende lijn. Bij winst op Sparta staan we op 21 punten uit 21 wed strijden en dat gemiddelde had ik niet eens zo snel verwacht. Dan zouden we ook een uit gangpositie hebben om volgen de week tegen AZ'67 eens lek ker alle remmen los te gooien." FC Den Haag wil tegen Sparta in elk geval aanvallender voetbal laten zien dan de voor gaande weken, al zijn de mo gelijkheden beperkt door het grote aantal afwezigen. Defini tief niet beschikbaar: Van Leeuwen, Goemans (spier- klachten), Van der Zwan (nog twee weken loopgips), Wetzel (nog vier, vijf weken gips) en Van Bergenhenegouwen (loop training net hervat na menis cusoperatie). Dubieus voor de wedstrijd tegen Sparta: Wickel (lichte verrekking enkelband), Korevaar (griep, de hele week niet getraind) en Schoenma ker. Daarentegen is Bouma weer fit en ziet het ernaar uit,* dat ook Albertsen en De Vroedt weer speelklaar zijn. „Ik kan ook nog geen opstel ling geven", verontschuldigt Van Vianen zich. Hij heeft gis teravond he: A- tegen het C- team laten spelen en zal naar aanleiding daarvan kiezen uit de volgende spelers: Havenaar, Jager, Tempelaar, Wickel, Mansveld, Korevaar. Bouma, Albertsen. Schoenmaker. Van Delft, Keloglu, Jansen. Melis, Treling en De Vroedt. FC Den Haag heeft tegen Sparta in elk geval de steun van zo'n vijftienhonderd Turkse supporters, die echter in hoofdzaak zijn geïnteres seerd in de voorwedstrijd, want daarin ontmoet de Turk se selectie (om 12.00 uur) het C-elftal van FC Den Haag. DICK HOFLAND PARIJS Ineens draaide Hocine Ta- fer zich om en stak hij een hand om hoog. Op het veelal zo emotieloze gezicht van Rudy Koop mans brak een bre de lach door. Het was nog niet halver wege de negende ronde van het duel om de Europese titel halfzwaargewicht dat uitdager Tafer abrupt opgaf. In het met 5.000 toeschou wers gevulde Stade Pierre de Coubertin, waar eens Anton Geesink zijn eerste wereldtitel judo be haalde, was het even ijzig stil. Toen brak een immens fluit concert los dat Tafer in zijn felrode boks- jas met gebogen hoofd aanvaardde. De speaker kondig de aan dat Rudy Koopmans door op gave van Tafer in de negende ronde zijn Europese titel had behouden - en het toch waarlijk niet van chauvinisme ge speende Franse pu bliek gaf de Neder lander spontaan een ovatie. Even later, in zijn kleedkamer, zei Tafer alleen dit: „Ik stop met boksen, definitief". Het was een voor velen on verwachte ontwikkeling. Ta fer, die sedert 1978 Frans kampioen is en op 5 novem ber 1979 in Rotterdam al eens een vergeefse gooi naar de Europese troon had ge daan - Koopmans behaalde toen een onbeslist en behield zijn titel daardoor - had zich voor het gevecht van gistera vond voorgedaan als een bokser die de lafheid, die hem in Rotterdam tekende, had afgelegd. Blufferig had hij voor de televisie ver klaard dat hij hoopte dat de arbitrage ditmaal beter zou zijn dan bij zijn eerste titelge vecht. „Ik had toen gewon nen", zei hij. „Maar in eigen •land is een titelhouder, on danks een internationale jury, altijd in het voordeel". Tijdens zijn training wekte hij de indruk van een achter uit-bokser een aanvaller te zijn geworden. Hij had de media bespeeld en de och tend voor het duel was hij nog afgeschilderd als de toe komstige wereldkampioen. Welk een desillusie moest zijn grote aanhang ondergaan. Rudy Koopmans deinst even terug voor een linkse van Tafer. Rudy Koopmans had hem de eerste keer een lafaard ge noemd, omdat uitdager Tafer had geweigerd de aanval te zoeken. Ditmaal kon hij dat weer doen. Koopmans: „Hij is een gluiperige bokser. Als je bij hem komt, smeert hij hem. Toen veranderde ik van tak- tiek, liet hem komen en pakte hem dan met een rechtse". Dat lukte in de eerste ronde hog niet. Het ontbrak Koopmans aan de juiste afstand en toen vier ronden verstreken waren, stond Tafer licht op punten voor. Maar ronde na ronde voerde Koopmans, die een voortreffelijke conditie bezat, het tempo op en teisterde hij het lichaam van Tafer met linksen. Zijn helpers riepen hem steeds toe dat hij moest „werken", maar in de ring, die van kleinere afmetingen was dan normaal, had de Europese kampioen al lang gezien dat zijn conditie veel beter was dan die van Tafer, die ver moeidheidsverschijnselen be gon te vertonen. De zuiver heid van stoten werd minder, terwijl die bij Koopmans juist groter werd. In de vijfde ron de werd Tafer getroffen door twee rechtse hoeken en de schrik tekende zich af op zijn gezicht. Dekking afdoende Maar nog wees niets op een naderend einde van het duel. Nog trachtte Tafer zijn gevaar lijke rechtse te plaatsen maar de dekking van Koopmans was afdoende. Het gevecht, dat te bekeken werd gevoerd om spectaculair te kunnen zijn, ontwikkelde zich echter steeds meer in het voordeel van Koopmans wiens aanval roya ler werd opgezet. Tafer moest steeds vaker onoirbare hande lingen toepassen. De uitste kende Spaanse scheidsrechter Fernando Paredes had de uit Grenoble afkomstige Frans man al twee keer een verma ning gegeven voor stoten op het achterhoofd en in de acht ste ronde volgde een openbare waarschuwing omdat Tafer een kopstoot gaf die Rudy Koopmans aan de linkerkant van zijn hoofd trof. De aanval len van Tafer, die toch al schaars waren geweest, had den het stadium van inciden tele pogingen bereikt. Anders dan in Rotterdam, toen de Fransman zich de laatste ron den vermande en aanvallend optrad, zakte hij na de vierde ronde steeds meer weg. Zijn aard had zich niet verlooc hend. Tafer is een bokser wiens techniek zeer redelijk is, *maar hij heeft geen hart. Hij is inderdaad te laf om beroeps bokser te kunnen zijn. Rudy Koopmans kon na afloop dan ook verklaren: „Ik heb het geen moment moeilijk gehad. Ik heb hem niet alleen gede- klasseerd voor eigen publiek, maar ook gedeinoralisererd. Toen hij steeds meer moe werd en miste, heb ik scham per gelachen. Van alle kome die tevoren heb ik me ook niets aangetrokken". Zoals het bij dergelijke duels betaamt, hadden de Fransen een koude oorlog gevoerd. Zij maakten moeilijkheden over het percentage dat Koopmans toekwam voor de televisieuit zending. Ze lieten hem boven dien twee uur in zijn hotel wachten alvorens hem op te halen voor het gevecht. Pas omstreeks acht uur kwam hij daardoor in het Stade Pierre de Coubertin aan. Het deed de Europese kampioen, die voor de vijfde keer zijn titel met succes verdedigde, niets. Ook niet dat Tafer zijn mondbe- schermer had „vergeten" en Koopmans gedwee moest Sportwereld DEN HAAG Dank zij de in breng van een sponsor zal er op 14 mei een tafeltennisvier- kamp, gedoteerd met 11.000 gulden, in Valkenswaard wor den afgewerkt. De deelnemers zijn: Stellan Bengtsson, Drago- tin Surbek, Desmond Douglas en Bob Potton. HELSINKI De twee Finse autoralleykampioenen Ulf Groenholm en Bob Rhenström zijn gisterochtend bij een auto ongeluk om het leven geko men. wachten om te kunnen begin nen aan het gevecht dat Tafer leidde tot de enige juiste be slissing: stoppen met boksen. Starre blik Toen hij in de negende ronde een stoot op zijn milt kreeg, hapte hij even naar adem, draaide zich om en gaf op. Voor hem geen „Jour de gloire est arrivé" uit zijn volkslied dat hij met starre blik bij de voorstelling had aangehoord. „Ik had het hele gevecht last van mijn maag en mijn nek", klaagde Tafer na afloop nog. „Van de zenuwen", bitste zijn teleurgestelde manager, die zijn pupil zo graag in eigen land wilde laten boksen dat hij vele malen de beursbieding uit Holland overtrof. Hij had een Kogler springt 180 meter ver OBERSTDORF De Oos tenrijkse skispringer Armin Kogler heeft gisteren op de grote schans van Oberstdorf een wereldrecord gevestigd met een sprong van 180 me ter. Kogler was te zamen met zijn landgenoot Toni In- nauer en de Oostduitscr Klaus Oswald al in het bezit van het vorige record, dat stond op 176 meter. goudkkleurig beeldje gekocht dat hij zijn eigen kampioen had willen uitreiken. Hij gaf het aan Rudy Koopmans, die het spontaan schonk aan zijn manager Henk Ruhling, de man die hem had begeleid naar het veroveren van de Eu ropese titel op 8 maart 1979 en hem bijstond bij de pogingen van Amory, Cometti Serres en twee keer Tafer om de 33-jari- ge Fries van de troon te stoten. „En nu wil ik nog graag een keer om de wereldtitel bok sen", zei Rudy Koopmans. Ruhling knikte. Hij zal er zijn relaties die vrijwel de hele we reld omspannen voor inscha kelen na deze fantastische prestatie van Rudy Koopmans. HERMAN VAN BERGEM Heerenveen in ijshockeyfinale HEERENVEEN De ijs- hockeyploeg van Heeren veen heeft zich gisteravond op de eigen baan voor 4000 toeschouwers geplaatst voor de finale van de strijd om het Nederlands kampioen schap. De Friezen wonnen de vierde wedstrijd voor de halve finales tegen Amster dam met 7-4 na periodestan den van 5-0, 0-3 en 2-1. |l Alie Boorsma >ch een prettig gevoel «iden aan dit schaats- De rijdster uit Leeu- i is dan bij de inter e titeltoernooieir ngevallen, zij greep nationale schaats- fcij de dames en eigen- [gisteren in Inzeil bij ran een uitsmijter de i Schaats toe. Hoewel andigheden niet eens t waren (de vochtig- raad van de lucht was [sleep zij drie nationa- |heren stond de eerste jddag in het teken van op het belegen Neder- cord van Ard Schenk 100 meter. Dat staat al maart 1972 op 4.08,3. Toen de Noor Tveter in de eerste rit 4.07,93 reed tegen Kramer 4.10,21 leken de mo gelijkheden volop aanwezig. De een na de ander struikelde echter in de slotfase. Frits Schalij kwam nog het dichtst bij de verrichting van Schenk met een tijd van 4.08,33. De uitslagen zijn: 1000 meter dames: 1. Monika Hol- zner (WD1) 1.25,45, 2. Alie Boorsma (Ned) 1.25,53, 3. Ria Visser (Ned) 1.27,15, 4. Ina Steenbruggen (Ned) 1.28,11, 5. Mary Docter (VS) 1.28,36, 6. Silvia Brunner (Zwi) 1.28.42. 7 Coby Borst (Ncd) 1.28,50, 8. Michiko Kuroiwa (Jap) 1.28,90, 9. ShigekoTo- mita (Jap) 1.29,91, 10. Brigitte Flierl (WD1) 1.30.25. 11. Manuele Hassmann (WD1) 1.30,79, 12. Jellje Jansma (Ned) 1.30,86. 3000 meter dames: 1. Ria Visser 4.35,40 (nieuw baanrecord). 2. Mary Docter 4.35,66, 3. Alie Boorsma 4.38,50, 4. Ina Steenbruggen 4.39,62. 5. Silvia Brunner 4.49,25, 6. Shigeko Tomita 4.52,29, 7. Jeltje Jansma 4.53,53, 8. Angelika Hassmann (WD1) 4.54,24, 9. Monika Holzner 4 54,49. 10. Coby Borst 4.57,61, 15. Meta Fok (Ned) 5.05.96. Eindstand: 1. Alie Boorsma 175.924 punten (nieuw Nederlands record). 2. Ria Visser 177.605, 3. Monika Holzner 178.959, 4. Ina Steenbruggen 179.038, 5. Mary Doctor 180.066, 6. Silvia Brunner 181.511, 7. Shigeko Tomita 184.790, 8. Coby Borst 184.811, 9. Mi chiko Kuroiwa 184.975. 10. Jeltje Jansma 186.111. 1000 meter heren: 1. Fritz Gawenus (WD1) 1.17,61, 2. Miel Govaert (Ned) 1.17,87, 3. Hubert Hirschbichler (WD1) 1.19,43, 4. Thomas Nietsch (WD1) 1.19,98, 5. Göran Johansson (Zwe) 1 20.02. 3000 meter heren: 1. Oyvind Tveter (Noo) 4.07,93, 2. Frits Schalij (Ned) 4.08,33. 3. Henning Kaarud (Noo) 4.08,43, 4. Piet Kleine (Ned) 4.08,86. 5. Rolf Gregersen (Noo) 4.08,99, 6. Tom Erik Oxholm (Noo) 4 09.24. 7. Hilbert van der Duim (Ned) 4.09,75, 8. Yep Kramer (Ned) 4.10,21. 500 meter heren: 1. Jan Ake Carl- berg (Zwe) 37.97, 2. Lieuwe de Boer (Ned) 38,76, 3. Göran Johansson (Zwe) 38,83, 4. Harm van der Pal (Ned) 39,02, 5. Frits Schalij (Ned) 39,08, 6. Miel Govaert (Ned) 39,11, 7. Hans Magnusson (Zwe) 39,15, 8. Hil- bert van der Duim (Ned) 39,24, 9. Pat Moore (VS) 39,28, 10. Oyvind Tveter (Noo) 39.31, 11. TOm Erik Oxholm (Noo) 39,34, 16 Kramer (Ned) 39,71, 29. Sibrandy (Ned) 40,68, 30. Kleine (Ned) 40,73, 37. Vunderink (Ned) 41.57. i der Meent Ir NEC JGEN Pim van der volgt Leen Looyen op Dliis llner de Nijmeegse F isieclub NEC. Van der altijd, op dit moment nog lam bij Amsterdam, Ie gisteren een con- roor twee jaar. r Jan de Gier (32) zal ingen aan het eind van n verlaten. De Gier, n de amateurclub Nieu- Drn kwam en Martin anen opvolgde, kan zijn als leraar lichamelijke ling niet combineren n werk bij de eerste-di- jb. liaanse voetbalclub Tu- ÏW! u van P^an z'Jn ex" wrder Michel van de erlicni te ruilen met de Oos- fer Bruno Pezzey die bij tht Frankfurt speelt, zo bronnen bij de Ita- I club gisteren meege- ederlandse UEFA-jeug- speelt op 3 maart in As- gen de Luxemburgse Iers van 16 tot 18 jaar. reft een wedstrijd in de iden van het toernooi t Europees kampioen- derlandse selectie be- lit de volgende spelers: |r Eijk en Fühler (PEC Steenge en Koeman hgen), Verrips it), Das (Vitesse), Groen Haag), Kieft, Van 't Rijkaard en De Graaf Snoei (Feyenoord), ek (AZ'67), Gullit >m), Snelders (Twente) Vries (RWDM). winnaar i lotto HAAG De lotto van afgelopen weekeinde, llCI £een winnaar van de HOVirijs. Van het bedrag (jna 551.000 gulden dat Ie eerste prijs beschik- 02521J|ras> &aat 132000 ff"1' aar de jackpot voor leems-r de rest wordt ver- over de andere prijs- ars van deze week. De ld 52 winnaars, die ie- Hito 1288 gulden ont- 30 mtr. kiUten 22.00Wijs: 6 winnaars, 48.357,60; 71-4113(fijs: 142 winnaars, 2.597,40; trijs: 7461 winnaars. 59,90; ijs: 22.573 winnaars, 19.80. ïjs: 52 winnaars, 1.288,10; .prijs: 1624 winnaars, 27,40; ijs 14.771 winnaars, 7,50. nnaar van de eerste prijs, den, als jackpot naar toto-ge- prijs; 4 winnaars, 1.001.70; Irijs: 112 winnaars, 93.-; rijs: 2825 winnaars, 5,30. rsma en terink lopers NK aken WARDEN - Paul na en Gert Ligterink a twee ronden ins verrassend de ist aan van de strijd nationale schaaktitel, spelers kunnen in arden nog bogen op ore van honderd pro- nman heeft de twee an- ootmeesters in het toer- bestreden. Rekende hij eerste ronde met Hans ditmaal hield Jan Hein stand. Ree wacht nog i eerste overwinning, el met Hartoch leverde op. Haten van de tweede ronde r WielGrooten 1-0; Tim- inner 0,5-0,5; HartochRee •igterinkVan der Vliet 1-0; itehouwer 0,5-0,5; Kuyf fg 0,5-0,5; Van der Sterren a en Ligterink 2 punten; Timman en Van der Wiel im. Van der Vliet en Lan- I. Stehouwer, Van der Ster- Hartoch en Kuyf 0,5; Hen 0. tussen Van der Sterren en had het volgende verloop: J der Sterren c7-c6; 2. d2-d4, d7-d5; c6xd5; 4. c2-c4, pg8-f6; 1. pb8-c6; 6. Icl-g5, dd8-a5; e7xf6; 8. c4-c5, If8xc5; d5-d4; 10. tal-cl. d4xc3; :3,da5xa2; 12. Ifl-c4, da2xb2; 3 schaak, pc6-e5; 14. Ie3-b3, 15.1c4-b5 schaak, pe5-c6; '3 schaak, Ic8-e6; 17. pgl-e2, "chaak; 18. pe2-c3, 0-0; 19. 0- 20. ddl-h5, pc6-e5; 21. f2- I; 22. dh5-e2, pe5-g4; 23. te3- 24. h2-h3, pg4-f6; 25. de2- 15; 26. tfl-bl, a7-a6. Wit geeft

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15