Begroting Pais door PvdA afgekeurd M Demonstranten belagen Nijmeegse gemeenteraad L 1 Niet nog meer onderwerpen op lijst van heroverweging Philips betaalt kopers vertaai- computers geld terug Vuilverbranding gaat gewoon door Vergaderzalen genoemd naar politieke „voortrekkers" Meerderheid voor afspraken over het roken Politieman met gewetensbezwaar moet op zijn post blijven Vt BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 FEBRUARI 1981 PAi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteravond onomwonden haar afkeuring uitge sproken over het door minister Pais en zijn beide staatssecretarissen ge voerde onderwijsbeleid in de afgelo pen vier jaar. De socialist Konings kwam tijdens de voortzetting van de begrotingsbehandeling met een mo tie, waarin hij constateert, dat het gat van 120 miljoen nog steeds niet gedicht is. Ook is het overleg met de onderwijsvakcentrales over eventue le bezuinigingen op de onderwijssa- larissen op niets uitgelopen, zo con stateerde Konings. In een andere motie eisen de socialisten dat Pais de 450 miljoen, die volgens hen nog steeds geen structurele financiële dekking hebben, uiterlijk eind maart van dit jaar wordt ingevuld. Beide moties maken echter geen kans op steun van een meerderheid in de Kamer. CDA en VVD bleken bereid om Pais meer tijd te geven naar een op lossing te zoeken voor het probleem van de 120 miljoen. CDA-er Deetman heeft Pais in een motie wel gevraagd in overleg te treden met zijn collega-mi nister Wiegel, teneinde bezuinigingen in de inkomenssfeer voor het gehele overheidspersoneel door te voeren. Mi nister Pais deelde desgevraagd mee, dat hij zelf meer heil ziet in het aanpassen van de salarisstructuur in het onder wijs, zonder dat de koppeling met de ambtenarensalarissen wordt losgelaten. „Dat kan door bijvoorbeeld de aan vangssalarissen in het onderwijs te ver lagen", aldus de bewindsman. Overi gens wordt de begroting van onderwijs pas afgehandeld als over een dag of tien minister Pais terug is van een reis naar Indonesië. Met betrekking tot de invoering van een collegegeld van 650 gulden voor hbo-studenten willen CDA en VVD een overgangsregeling, om te voorko men dat deze studenten rond de zomer schoolgeld over het afgelopen school jaar moeten betalen en vervolgens het nieuwe collegegeld. Daarnaast is er een motie Waltmans om af te zien van in voering van dit collegegeld. Lat Botsing met begrafenisauto Op rijksweg 20 ter hoogte van de Giessenbrug bij Gor- cum is gistermiddag een vrachtwagen in botsing geko men met een begrafenisauto. De vrachtwagen schaarde bij een poging een invoegende auto te ontwijken, waar na de aanrijding volgde. Er werden twee mensen ge wond. NIJMEGEN Ongeveer tienduizend demonstranten hebben gisteren de ge meenteraad van Nijmegen belaagd, die in de aula van de Katholieke Universi teit vergaderde over de aanleg van de Zeigelhof-parkeergarage. Voor deze ga rage werd onlangs een aantal kraak panden ontruimd en gesloopt. Er werden talloze ruiten van de aula inge gooid, waarop burgemeester Hermsen be sloot de vergadering voor een paar uur te schorsen. Er is een aantal arrestaties ver richt wegens het verstoren van de orde. Een arrestant had een bode van de uni versiteit mishandeld. Deze wilde per se de aula in, maar de burgemeester wilde niet meer dan honderd man op de publieke tribune, om de vergadering zo ordelijk mogelijk te laten verlopen. Verder zijn er in de binnenstad nog meer ruiten aan dig gelen gegaan, vooral bij de ABN-bank en de Nijmeegse Woningbouwvereniging. Tijdens de vergadering die tot diep in de nacht heeft geduurd, hebben de linkse partijen, die in de raad een rfiinderheid vormen, de zaal verlaten. Zij protesteer den daarmee tegen de huns inzien strekt ontoereikende antwoorden burgemeester Hermsen op hun Hermsen had gezegd dat de situat dens de ontruiming van de pandei ernstiger was dan tijdens acties in sterdam. Daarom was het Nijmeegsi tiekorps onvoldoende om de orde te haven. Op advies van de Amster politie is hulp gevraagd van de chaussee. De oppositie vond dat hard was opgetreden, maar Hermse daarvan niets gebleken, zo zei hij vond. n NN - ALARMERENDE BERICHTEN TEGENGESPROKEN AMERSFOORT Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) laat een nieuw onderzoek instellen naar de samenstelling, vorming en afbraak van giftige stoffen die voortkomen uit de verbranding van huisvuil en de gevolgen daarvan voor de volksgezondheid. De minister heeft hiertoe besloten omdat hij het niet eens is met conclusie van een onderzoek van de vakgroep milieukunde van de Universiteit van Amsterdam. Deze vakgroep stelt dat er uit de verbranding van huisvuil jaarlijks 60 kilo van het zeer giftige dioxine in de vorm van vliegas in het milieu komt en gechloreerde dibenzofuranen. Volgens de minister zijn de gen van het instituut te globaal en te gevarieerd gewees neemt de gegeven hoeveelheden daarom niet over en de verbranding in ons land zal dan ook niet worden beperk heeft dit gisteren in Amersfoort gezegd. Op dit moment veertig procent van het huishoudelijke afval in vuilvei dingsinstallaties in onder meer de gemeenten Den Haag, I en Rotterdanm. ndsre Je ssade ken heel 5W< n >M>r Voorarrest notaris verlengd AMSTERDAM Het voorar rest van de van verduistering verdachte Amsterdamse nota ris mevrouw Slis-Stroom is een maand verlengd. Dit heeft de raadkamer van de Amster damse rechtbank gisteren be slist. Volgens een woordvoer der van de politie houdt dit -verband met de huiszoeking, die de politie heeft verricht in het kantoor en de privé-wo- ning van de notaris. Daarbij is haar boekhouding in beslag genomen. CNV teleurgesteld over debat werkgelegenheid UTRECHT De christelij- ke vakcentrale CNV vindt dat het werkgelegenheidsde- bat in de Tweede Kamer te leurstellend is verlopen. „Het kabinet is op geen enkele wijze ingegaan op de verschil lende constructieve ideeën van binnen en buiten de Kamer. Het komt er op neer dat het kabinet alle voorstellen heeft afgewezen of meegenomen voor nader overleg". Dit is te meer te betreuren, omdat de snel stijgende werk loosheid een gemeenschappe- lijke aanpak vereist, aldus het CNV. „In dit verband moet genoemd worden dat de zeven voorzitters in de Stichting van de Arbeid wel in staat bleken gemeenschappelijke aanbeve lingen op te stellen. Verwacht en gehoopt had kunnen wor den dat regering en parlement met de slechte cijfers van het planbureau in de hand elkaar in een strategie hadden kun- nen vinden, los van de nade- rende verkiezingsstrijd". V angstbeperking maand verlengd DEN HAAG Minister Braks (landbouw en visserij) heeft de voorlopige regelingen, die voorschrijven hoeveel zeevis in 1981 gevangen mag worden, een maand verlengd. Deze re gelingen zullen gelden zolang nog geen EG-visserijbeleid tot stand is gekomen, maar ten hoogste tot 31 maart. De hoe veelheid vis, die dit jaar al ge vangen is, zal van de door de EG toegestane hoeveelheid worden afgetrokken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Van Agt wil de lijst, van dertig on derwerpen die thans worden onderworpen aan een herover weging om te zien of zij kunnen leiden tot een bezuiniging van 20 miljard gulden, voorlopig niet uitbreiden. Wel is hij bereid op de dag vóór de aanstaande Tweede-Kamerverkie zingen van 26 mei het resultaat van deze heroverweging voor zover dan bekend, openbaar te maken, zodat de kiezers hier bij het uitbrengen van hun stem rekening mee kunnen houden. Op vragen van D'66 leider Terlouw stelde de minister-president dat van de honderden ambtenaren die zich sinds enkele weken op deze heroverwegingsexercitie hebben gestort niet kan wor den gevraagd er nog wat onderwerpen bij te nemen. Terlouw had ondermeer de drooglegging van de Markerwaard, de Oos- terscheldewerken en het deelnemen aan het Kalkarkernener gie-project genoemd. Van Agt is wel bereid uit te laten rekenen wat het niet doorgaan dan wel vertragen van deze projecten zou kunnen opleveren. In de tweede fase van de heroverweging die na de verkiezingen van 26 mei zou moeten starten, kan de lijst van onderwerpen wel worden uitgebreid, meent de premier. Maar dat is allereerst een zaak van een nieuw kabinet. „Daarom zou de formatie ook met een zekere gezwindheid moeten verlo pen", aldus Van Agt. Centrumpartij verliest geding tegen CPN AMSTERDAM De Cen- trumpartij heeft het niet voldoende aannemelijk kun nen maken dat de CPN een hetze tegen haar voert. Daarom wordt de eis van deze partij om de communisten te verbieden demonstranten te gen haar op te zetten, vergade ringen te verhinderen, fysiek geweld te gebruiken of pam fletten te verspreiden waarin de Centrumpartij wordt be schuldigd van fascisme en ra cisme ook niet toegewezen. Deze uitspraak deed de presi dent van de rechtbank in Am sterdam gisteren in een kort geding dat door de Centrum partij tegen de CPN was aan gespannen. DEN HAAG De overvolle agenda van de Tweede Kamer wordt aanstaande dinsdag onderbroken voor een bijzondere gebeurte nis: de naamgeving van negen vergaderza len in het kamergebouw naar parlementaire „voortrekkers". Een van de vergaderzalen zal genoemd worden naar de sociaal-democraat Schaper, destijds schilder in Groningen, die onder meer bekend heid verwierf door zijn dreigement inktkokers te zullen gooien in de grote vergaderzaal. Daar naast worden zalen genoemd naar de CHU- voorman Tilanus, zijn ARP-collega Schouten, de SGP-er ds. Zandt en de socialist Donker. De vrijzinnig-democraat Marchant krijgt een zaal op zijn naam, evenals staatsman De Savornin Lohman, aan wie onlangs ook een postzegel is gewijd. Monseigneur-staatsman Nolens, die wel de „grootste souffleur" is genoemd, staat ook op de lijst. De laatste politicus naar wie een zaal zal worden genoemd, is de Unie-liberaal Goe man Borgesius, die destijds een grote zoon van ons volk is genoemd. Hij stond bekend om zijn versprekingen. In zijn nervositeit sprak hij eens over „een brug die niet te overkloven was". DEN HAAG Een ruime meerderheid van de Nederlandse bevolking staat po sitief tegenover afspraken die het ro ken moeten beperken in ruimten waar rokers en niet-rokers samen verblijven. Dit blijkt uit een steekproef van het Nipo die in januari is gehouden in opdracht van de Stichting volksgezondheid en roken, de resultaten gisteren zijn be kendgemaakt. Uit de steekproef, waarbij 1250 Nederlanders van vijftien jaar en ou der werden ondervraagd, blijkt dat 61 procent voorstander is van een rookver bod voor openbare gebouwen. Meer dan driekwart van de ondervraagden is er voor dat er afspraken worden gemaakt voor het roken tijdens bijeenkomsten; 53 vindt dat roken in zijn geheel be perkt moet worden tot bepaalde ruimten. Volgens de stichting is het opmerkelijk dat slechts 36 roken als aangenaam er vaart. De steekproef werd gehouden in het ka der van de eind januari gestarte landelijke campagne „Wie rookt is niet gezien". De steekproef zal dit jaar nog een paar keer herhaald worden om het effect van de campagne te meten. EINDHOVEN Phi lips zal de kopers van hun pocketvertalers, die deze hebben aange schaft omdat ze daar mee Noors en Arabisch zouden kunnen verta len, hun geld terugge ven. Met de vertaalmo dules Arabisch en Noors, waarmee werd geadverteerd dat die verkrijgbaar zijn, zijn fabricagemoeilijkhe- den. Ze zullen dan ook voorlopig niet worden gemaakt. Als men aan toonbaar kan maken, dat men de vertaalcom- puter heeft gekocht voor die talen, kan men contact opnemen met Philips Eindhoven, zo deelde Philips' voor lichter C.J. Vreven van morgen mee. De zaak is gisteravond aan het rollen gebracht door de Vara-ombudsman, die nog enkele punten van kritiek had op de vertaalcomputer en op Philips zelf. Zo zou- den de advertenties spre ken van een geheugen van 2800 woorden, terwijl het enkele honderden woorden minder had. Voorlichter Vreven gaf toe, dat het be ter wag geweest in de ad vertenties te spreken van 2800 geheugenplaten in plaats van 2800 woorden, want die heeft zo'n vertaal module wel. V. en D.-concern bracht vertaalcomputers op de markt, die een modulecapa citeit van slechts 1000 woor den hadden. Aanvankelijk was beloofd dat deze modu les konden worden inge ruild tegen een van 2800 woorden. Dit is echter niet mogelijk. V. en D. over weegt om ook de kopers aan wie dat is beloofd hun geld terug te geven. Proefproces over aansteker GRONINGEN Voor het bezit van een aan steker in de vorm van een handgranaat, is gis teren tegen een Gronin- §er een symbolische oete geëist van vijftig gulden. Volgens de aanklager heeft het ministerie van justitie in 1976 een circu laire rondgestuurd, waar in wordt voorgesteld der gelijke aanstekers te ver bieden. De advocaat van de „verdachte" betoogde dat het bezit van de aan steker niet onder de vuurwapenwet valt of voor bedreiging gebruikt kan worden, „hooguit te gen een fanatieke groep niet-rokers". De aankla ger vroeg de president van de Groningse recht bank om een duidelijk gemotiveerde uitspraak in dit „proefproces". MIDDELBURG De politieman met gewetensbe^ zwaren tegen bijvoorbeeld kernenergie zou juist bij de politie en de Mobiele Eenheid moeten blijven. Deze mensen vormen een nog grotere waarborg voor een genuanceerde benadering vooraf en kriti sche evaluatie van acties achteraf. Dit zei dr. D. van Ooyen, commissaris van politie in Middelburg gistermiddag bij zijn afscheid als hoofd van de politie in deze plaats. Dr. Van Ooyen is per 1 maart benoemd tot directeur van het studiecentrum voor hogere politieambtenaren in Warnsveld. Van Ooyen uitte kritiek op de tekortschietende opleiding van politiemensen ten aanzien van hoffelijkheid en vriendelijkheid. Politieagenten uit alle korpsen in Nederland worden tegenwoor dig bij diverse gelegenheden ingezet als ME-er. Na hun ervaring in ME-verbarjd wordt er enkele dagen later weer als gewone po litieman een portie hoffelijkheid en vriendelijkheid van hem verwacht. Aan dit aspect zou in de opleiding van agenten veel meer aandacht moeten worden besteed, aldus Van Ooyen. Inbreken in kabelnet mag van rechter AMSTERDAM DeJ Kabel-TV Amstr (KTA) hoeft geen maai len te nemen om te vel deren, dat piraten het j sterdamse publiek vergj op illegale televisieu dingen. De vice-pres van de rechtbank imoSl hoofdstad, mr. B. J. AssQn heeft dit beslist bij zijlaan spraak in een kort g j, dat een aantal filmi j schappijen tegen aangespannen. maan Volgens de president ka kabelnet niet verantwoorgres worden gesteld voor de t naak, mende etherpiraterij. De Teurc maatschappijen zijn in h krege weer gekomen, omdat zinev door de uitzendingen injJebbe broodwinning bedreigd rjjk len. Niet zelden verschijn ^en de nachtelijke uren speel roen, op het scherm die hun gi )aald< de bioscopen nog moete Cii0 jj brengen. Bovendien w< ,et op die manier auteursre st( ontdoken. yan Daarom, zo luidde de eis, r^jg KTA deze praktijken ve deren door na de officiël jreng zenduren het kabelnet men te gooien". Zonder de fac jgyg, ten van het kabelnet. dje signalen van de piraten naar zendvoudig versterkt, zi uitzendingen immers DCnl tisch onmogelijk. De president zegt in zijn f - nis, dat de filmmaatschaj "Da met hun klacht bij KT/. het verkeerde adres zijn kabelnet, zo stelt hij, is uitzendend medium, maa. collectieve superantenne J" c alleen een verbeterde vangst mogelijk maakt signalen die zich al in de nie bevinden. KTA is dus n n e min verantwoordelijk vo piratenuitzendingen losser hte lerg roep warei gesch DEN HAAG Voor bi ging met doodslag hee Voor Haagse rechtbank een pg^ rige Hagenaar vcroori <je V| tot negen maanden gevi mees nisstraf waarvan drie den voorwaardelijk Gevangenisstr voor bedreigin met doodslag .SS proeftijd van twee jaa c aftrek van het voorarre De officier had vijf maai Hfi twee voorwaart p geëist. „Ik schiet je kapot' verdachte hebben geroept het leek op bittere ernst, het slachtoffer kreeg een tooi tegen diens hoofd drukt. ZIJ ba likit 119f neer

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12