1 Wie verlies je met carnaval nooit uit het oog? G-top: Tien bekende gezichten vond een knappend houtvuur £etdóc(3outfi/nt PvdA in regering garantie tegen kruisraketten omend huwelijk doet Britten un grote zorgen even vergeten weer jEGERINGSLEIDERS OP 23 MAART BIJEEN IN MAASTRICHT Veel heil voor Prins Charles lady Jane Van Agt: RSV ziet nog goede kans op order JNENLAND leidse courant vrijdag 27 februarm981 pagina 11 RUSSEL „Was muss ich mit die- in Dreck!?", heeft Helmut Schmidt ns op een Europese raad van rege- ïgsleiders uitgeroepen. De gram- lap van de Duitse bondskanselier ld de stapel documenten, die ijve- e ambtenaren, belast met de voor- reiding van de Eurotop, hem aan- ikten. De ontmoeting die de „nu- jro uno's" van de inmiddels tien i-lidstaten driemaal per jaar heb- n, is immers bedoeld als een onge- 'ongen samenzijn. Het is de infor- le sfeer die de hoogste politieke ders in staat zal stellen zaken te slissen waar angstvallige ambte- rencommissies en raden van stug- vakministers in Brussel niet zijn "Igekomen. n belang is dan ook dat de Europese top, lis die ditmaal op 23 en 24 maart in Maas- Éht wordt gehouden, formeel helemaal niet jtaat. Het EG-verdrag kent alleen de raden i (gewone) ministers als het hoogste gezag Jle gemeenschap. Nergens wordt een ver- Bering van regeringsleiders genoemd, laat in enige beslissingsbevoegdheid toege- id. Trouwens: deelnemer Valery Giscard fctaing is helemaal geen regeringsleider, ar staatshoofd (president), salve de de hoge gasten, hun ministers van itenlandse zaken en de voorzitter van de ïopese Commissie, hebben alleen enkele abel en dwars beëdigde tolken toegang tot [vergaderzaal. Want ook op dat niveau eekt nu eenmaal niet iedereen even vlot talen, zeker niet nu ook het Grieks zijn (■ede heeft gedaan. h de veronderstelde gemoedelijkheid tij- s de vergadering hoeft men zich geen al wilde voorstellingen te maken. Insiders en te vertellen dat de bewindslieden el- Op 23 en 24 maart wordt in Maastricht de zogenaamde Europese Top, de halfjaar lijkse vergadering van regeringsleiders uit de landen van de EG, gehouden. Maas tricht is gastheer, omdat Nederland dit halfjaar het Europese voorzitterschap be kleedt. Onze Brusselse correspondent Mare de Konick, die verschillende EG-top- vergaderingen heeft bijgewoond, geeft in onderstaand artikel een kijkje achter de „Europese schermen". kaar allemaal met de voornaam aanspreken, dat er soms hartelijk gelach en een andere keer boze stemverheffing opklinkt, maar dat men voor het overige vrij zakelijk onderhan delt. Zulks na een openingsronde, waarin elk der tien nationale leiders een stukje visie op de actuele vraagstukken van Europa en van de wereld ten beste geeft. Met het semi-intieme klimaat in de vergader ruimte staan de koortsachtige toestanden daar om heen in wel zeer schril contrast. Schematisch voorgesteld is het „cordon sani tair" de binnenste cirkel. Die bestaat natuur lijk uit enkele super-obers, maar vooral uit de groep van enige ambtenaren, die op afroep even de zaal inmogen. Ze zitten in een zijka mertje te wachten. Als bijvoorbeeld het lamp je van België oplicht (soms gebruikt men ook vlaggetjes die opspringen), dan spoedt de Belg zich de zaal in naar zijn minister-president, die pakweg wil weten of het buiten sneeuwt. De ambtenaar onderhoudt ook de verbindin gen met de tweede ceintuur, de ongeveer 200 topambtenaren die zich in de wandelgangen en aanpalende vertrekken gereedhouden voor eventuele hoogstgespecialiseerde bij stand. Er voltrekken zich Eurotoppen, waar bij het over even fraaie als vrijblijvende be leidsopties voor de lange termijn gaat, maar er zijn er ook waar de concrete miljoenen over de tafel vliegen. In het eerste geval voelt de exclusieve verzameling wandelgan- gers zich allengs overbodiger en groeit de ba lorigheid, in het tweede geval sturen bijvoor beeld Van Agt en Van der Klaauw driftige kattebellen uit met vragen als: „Thatcher wil een miljard rekeneenheden extra. Wat gaat dat onze schatkist kosten?". Of:„We hebben het over Japanse auto's. Alle gegevens over invoer in Nederland a.u.b.". Dan klikken de aktentassen open en ratelen de telexen naar de verschillende hoofdsteden. Als de Eurotop een paar uur bezig is begint het ook in de deerde ring, die van de wachten de journalisten, een nerveuze bedoening te worden. De pers heeft geen toegang tot het ambtelijke randgebeuren en is afhankelijk van de ministeriële woordvoerders, die dank zij de magische badges op hun revers onbe perkt in beide richtingen door de tussendeu ren mogen. Elke woordvoerder die zich ver toont is ogenblikkelijk omstuwd door de in ternationale pers (slechts een enkeling kan een paar woorden opvangen) of hij trekt zich met alleen landgenoten voor een „briefing" terug in een zijkamer. Gevolg van een en an der is dat het overal gonst van de geruchten en dat die meteen via radio, tv en persbu reaus de vierde en wijdste cirkel bereiken, de buitenwereld. Als de middagvergadering is afgelopen moe ten de ambtenaren pas echt aan het werk. Vaak de hele nacht door, om aller- lei infor matie op te snorren, nodig voor de eindcon clusies van de volgende dag. Voor de minis ters begint dan een nog belangrijker gebeur tenis dan de vergadering: het diner. Of liever de diners, want de ministers van buitenland se zaken en de regeringsleiders gaan voor deze gelegenheid in twee groepen uiteen. De tafelschikking is door de presidence (het voorzitterschap, in casu de ministerpresident van het ontvangende land) natuurlijk aange past aan de ontwikkelingen in de voorbije vergadering, zodat een eventuele korzelige verstandhouding tussen dezen en genen maximaal kan opklaren. De complete Euro pese verbroedering moet dan volgen na het eten, tijdens het „praatje bij de haard". Dan zitten ze inderdaad met hun tien bekende ge zichten in het grillige schijnsel van het knap pend houtvuur, cognac te walsen en koddige voorvallen uit de diplomatie uit te wisselen. De tijd van slapen gaan is afhankelijk van de stemming. Sommige premiers en B.Z.-minis ters worden in hun hotel nog opgewacht door een groep journalisten, die gepast misbruik willen maken van de al gauw wat lossere tongen der bewindslieden. Op de tweede en laatste topdag houden de politieke leiders het meestal na de ochtendzit ting al voor gezien. Die afloop is vaak een chaotisch doch genuanceerd geheel van poli tieke trucs en gebarentaal. Giscard heeft nog al eens de neiging belangrijker zaken in Pa rijs te suggereren en voortijdig te vertrekken. Anderen lappen afspraken over vertrouwe lijkheid aan hun laars en lopen naar de pers om met het oog op hun nationale thuisfront 'verslag te doen van hun rol in de besluitvor ming. Zo heeft alles op en rond een Europeese top zijn betekenis. De opstelling voor de „familie foto", de volgorde waarinde chauffeurs voor rijden, het verschil tussen het menu voor de regeringsleiders en dat voor hun ministers van buitenlandse zaken, een kort bezoekje tussendoor aan lokale bezienswaardigheid, en niet op de laatste plaats het statussymbool bij uitstek: het aantal veiligheidsagenten dat ie der meeneemt. Een ontwikkeling van de laatste tijd is het organiseren van de Eurotop in een andere dan de hoofdstad van het voor zittende land. Dat begon in Bremen, daarna koos Frankrijk Straatsburg en vorig jaar pak ten de niet te ovetreffen Italianen uit met Venetië. Maastricht is een handigheidje van Van Agt, die kort voor de Nederlandse parle mentsverkiezingen natuurlijk graag een thuiswedstrijd op overwegend CDA-terrein speelt. Er gaan stemmen op om af te stappen van het stramien van drie Europese raden per jaar op ver vooraf geprikte data. Maar het is met re geringsleiders al net als met iedereen die kennissen op afstand heeft. Als het niet re gelmatig en lang van te voren afspreekt zie je elkaar nooit meer. En dat is vroeg of laat het einde van de verstandhouding. Koele reacties op Brezjnev na Amerika, West-Duitsland en de NAVO heeft nu ook de Britse premier Margaret Thatcher uiterst terughoudend ge reageerd op de voorstellen van president Brezjnev van de Sovjet-Unie tot vermindereing van de bewapeningswedloop. Het snelle afwijzen van Brezjnevs voorstel door de Westduit sers heeft Moskou kennelijk zo geïrriteerd, dat het Russische persbureau Tass Bonn daarover al stevig de les heeft gelezen. Ook het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft deze week uiterst koel gereageerd, zeker als die reactie wordt vergeleken met die van verschillende andere westerse landen. GEZIEN de kritische, ontspannende positie die Nederland in de westerse wereld pretendeert in te nemen, zal die reac tie velen ongetwijfeld bevreemden. Men zou kunnen conclu deren dat de regering-Van Agt dat kritische, ontspannende standpunt weliswaar met de mond belijdt, maar niet waar maakt zodra het op daden aankomt. De voorstellen van president Brezjnev zijn echter stuk voor stuk wel degelijk voor kritiek vatbaar. Het aanbod om de stationering van de West-Europa bedreigende Russische SS- 20 raketten te stoppen, indien het Westen de middellange af standswapens niet plaatst, is wel het meest doorzichtige. Rus land heeft door het stationeren van flinke aantallen SS-20 raketten een voorsprong behaald bij de modernisering van de kernbewapening, en die voorsprong zou de Sovjet-Unie behouden als de zaak nu zou worden bevroren. De voorstel len van Brezjnev stellen in feite de voorstanders van het plaatsen van kernraketten in West-Europa in het gelijk: door eenzijdige vermindering van de bewapening bereikt men bij Moskou niets, de enige verantwoorde manier om de bewape ning terug te dringen is ontwapenen-door-gelijk-oversteken. dat mag evenwel geen reden zijn om de Russische voor stellen volledig af te wijzen. De bereidheid van Brezjnev tot een gesprek met de Amerikaanse president Reagan biedt bij voorbeeld zeker mogelijkheden. Nu uit de uiteenlopende reacties in de Westerse wereld opnieuw is gebleken, dat er in de praktijk niets terecht komt van de vurig gewenste Euro pese afstemming van beleid, had de Nederlandse reactie best wat minder koel kunnen zijn. Den Haag moet geen gelegen heid onbenut laten om de noodzaak te onderstrepen van een voortdurend streven naar ontspannning en een situatie, waarin het mogelijk is van twee kanten de kernbewapening in de wereld terug te dringen (Van onze correspondent Roger Simons 'DEN De Britse kroonprins Char- \2) heeft een geschikt moment uitge- om zijn verloving met lady Dian verzocht te poseren, zodat i te Diana op haar trouwdag tussen de an dere poppen van Tussauds Koninklijk ze teld, dat zij een grondige hekel heeft aan vuile borden. Tijdens feestjes verdween in de keuken om even af te Tableau kan worden geplaatst. wassem Op Buckingham Palace zal zij De toekomstige prinses van Wales, door dat echter nooit meer hoeven te doen. ieer (19) openbaar te maken. Het Scotland Yard inmiddels van de pers en Sommige Britten vragen zich bezorgd af faanWo imnintrinira vir a,™; w -vi."" Qf Diana wel een goede koningin zal zijn, omdat zij maar tot haar 16e jaar op en niet bijster intellec- \ande koninklijke huwelijk fasci- buitenwereld afgeschermd, verblijft t de Britten zo geweldig, dat zij hun afwachting van haar huwelijk bij de gen niet pmische zorgen en de 2.463.294 jarige koningin-moeder op Clarence school is dozen die Groot-Brittannië momen ïelt, compleet schijnen te vergeten. House, een riante woning vlakbij Buc- tueel aangelegen. Anderen zeggen daar- kingham Palace. Het verbaast niemand op, dat de huidige vorstin dat evenmin nmige kringen wordt de idylle van dat lady Diana juist daar is ingetrokken, is. omdat kroonprins Charles een zeer spe ciale band met zijn grootmoeder heeft. Het zal overigens nog wel even duren, eer lady Diana koningin van Engeland Twee detectives van Speciale Afdeling wordt. Koningin Elizabeth wordt vol- van Scotland Yard staan voortaan in gende maand 55, maar denkt nog niet voor de bescherming v pes en Diana zelfs gezien als i een a a n -0 vingsm iddel van premier That- reggehaaldj in een poging de bevolking zoet te bewonersfen terwijl het lekke Britse schip ek van de: de zeebodem zinkt. an komen jouw Thatcher zei, toen koningin prinses. peth (verplicht) haar toestemming Voor haar verhuizing naar Clarence W^m het huwelijk vroeg, dat ze er niets House woonde Diana Spencer met twee gekroond wordt". Tot het eenmaal zo MfiA >gen had. In lang vervlogen tijden vriendinnen in een luxueuze flat, in de ver is, zou Charles weieens gouverneur- j555jÖjV dit nog wel eens anders, bijvoor- Londense binnenstad. Diana's vriendin- generaal van Australië kunnen worden, wanneer de premier politieke be- nen, Virginia Pitman (21) eh Carolyn ondanks het feit dat aan die functie be en koesterde tegen bepaalde ko- Pride (19) blijven zonder haar in de flat paalde politieke risico's zijn verbonden (de Britse toekomstige monarch mag zich niet inlaten met politiek) én Australië de toekomstige aan abdicatie. Volgens jaar zal ze 30 jaar regeren en in 1978 zei prins Charles nog: ,Het kan minstens 30 jaar duren ijke verlovingen en voorgenomen achter. Virginia Pitman vertelde: blijken. Het aanstaande koninklijke had het ons twee weken geleden al ver- lijk heeft ook bepaalde financiële teld, dat ze met prins Charles gaat trou- binnen afzienbare tijd een republiek wil leien. Zoals voor de hoteliers van wen. Ze ging naast mij op het bed zitten worden. Een en ander weerhoudt de en, die dolgelukkig zijn omdat om met een brede glimlach op haar ge- prins er niet van Australië binnenkort te fes en Diana in de tweede helft van Villen trouwen. Er wordt dan een zicht het grote nieuws te onthullen. „Ik bezoeken. Hij laat zijn gloednieuwe ver- loofde achter in Londen en zal lang weg blijven. Maar Lady Di is van plan die scheiding moedig te dragen. „Trou wens", zei de prins schalks, „ze heeft werk genoeg aan haar uitzet". ga prins Charles trouwen", riep Diana. n grote toeloop van binnen- en bui- Eerst begonnen we te gillen, maar plot- tidse toeristen verwacht. En het seling barstten we alle drie in tranen uit. \nbeeldenmuseum van madame Het was een hoogst onroerend tafereel". ud in Londen heeft lady Diana al Diana's vriendinnen hebben verder ver- 99 'GOW Prins Ies is gisteren op pijn- wijze herinnerd aan eit, dat gedurende jaren iedere jonge- die in zijn gezel- werd gezien ogen- lijk als zijn geliefde dcomstige koningin Ingeland werd be- stempeld. Op een lunch die de Schotse zakenman Balfour de prins aanbood, bracht de gastheer een toast uit op het geluk van prins Charles en zijn ver loofde lady Jane. De kroonprins werd bij het noemen van de voornaam van zijn ex-vriendin lady Jane Wellesley, dochter van de hertog van Wel lington, rood tot achter zijn oren. Gelukkig voor prins Charles was zijn echte verloofde, lady Dia na Spencer, niet bij de lunch aanwezig. MAX VAN DEN BERG OP PARTIJCONGRES (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Als de PvdA in een volgende regering komt, zal dat een ab solute garantie zijn dat Nederland geen kruisraketten op zijn grondgebied krijgt. Dit heeft PvdA-voorzitter Max van den Berg gistermiddag gezegd in zijn openingsrede voor het driedaagse PvdA-congres in Amsterdam. Van den Berg benadrukte in zijn rede ook de noodzaak van eenzijdige Nederlandse stappen op de weg naar ontwapening. „Wij willen een daad stellen tegen het vernietigingstuig dat een einde dreigt te maken aan de menselijke soort", aldus Van den Berg. Hij tekende daarbij echter wel aan dat noch het partijbestuur, noch Den Uyl, noch het IKV met absolute ze kerheid kunnen aangeven wat de beste weg is om een kernwapenvrij Europa na derbij te brengen. „Echte oplossingen zijn niet op afroep beschikbaar, maar wat ons verbindt is de vaste wil eenzijdige stappen te zetten", zo zei de PvdA-voorzitter. Hij pleitte voor initiatieven van de PvdA om een internationale beweging tegen kern wapens op gang te brengen. Van den Berg sprak de vrees uit dat de sociale zekerheid op de tocht komt te staan als Van Agt en Wiegel weer in een nieuw kabinet aantreden. Volgens Van den Berg verklaart de PvdA het stelsel van sociale voorzieningen, zoals dat nu functioneert, niet heilig. De PvdA hecht echter wel aan de principes van het stel sel, namelijk enerzijds de solidariteit met mensen in benarde omstandigheden en anderzijds de zekerheid die deze mensen moet worden verschaft om een minimum aan vrijheid en bewegingsruimte te heb ben. „De PvdA wil meedenken aan ver betering in ons sociale zekerheidsstelsel, maar een aanslag op de sociale zekerheid moet verijdeld worden, Daarom willen wij regeren", aldus Van den Berg. Volgens Van den Berg hanteren Van Agt en Wiegel „een recept van blinde bezuini ging, dat ons steeds verder het moeras in trekt. Het Plan van de Arbeid dat de PvdA heeft opgesteld ter verbetering van de werkgelegenheid kost ook vele miljar den en vraagt dus ook veel offers. Maar wij willen dat geld wel duidelijk gericht besteden", aldus de voorzitter. (Vervolg van de voor pagina) Premier Van Agt er kende al deze bezwa ren, maar vertelde dat RSV desondanks nog onlangs „volmondig" had aangedrongen op een exportvergunning. Het concern zou nog steeds goede mogelijk heden zien voor het op zichzelf geen reden terug te kómen". Maar den er in het debat op verkrijgen van de or- zijn voor een ander volgens Lubbers is dat dat het niet langer om der. Wel gaf de minis- beleid, aldus Van Agt. ter-president toe, dat drijf. De houding van steun RSV was voor de re- VVD zowel de het gehele niet hetzelfde als nu door de D'66'ers Ter louw en Brinkhorst in motie is neerge- de onderzeeërs ging maar om de „minach tende" manier, waarop de regering zich op- gering een belangrijke CDA. De elf CDA'ers, reden niet op het een- die begin deze maand ingenomen de legd. Uitgedaagd door stelde tegenover het Lubbers erkende Ter- parlement. Zowel Den louw uiteindelijk dat Uyl als Terlouw het zijn bedoeling was meenden dat een aan- standpunt terug te ko- steunden, waarin men, aldus Van Agt. werd gevraagd geen motie-Brinkhorst scherpe kritiek o!> het genomen uitspraak regeringsbeleid uit te van de Kamer vol- oefenen, met de be- doende reden was om doeling dat het kabi- terug te komen van dat het de regering week tegen een motie niet vrij staat op een stemmen, waarin net zich gedwongen een belofte aan een zou voelen op te stap- particulier. De minis- belofte terug te ko men. Voor zoiets, zo zei de premier, zijn nieuwe, onvoorzienba- pen. Een motie van ter-president bestreed wordt betreurd dat het Waltmans (PPR), da- dit met het inmiddels terend uit het tweede overbekende kabinet dë wil van de Kamer negeert. CDA- Taiwan-debat, fractieleider Lubbers het beleid van de argu ment dat de regering een toezegging alleen re feiten nodig. Een legde uit dat deze elf gering in deze zaak ongedaan mag maken, negatieve uitspraak het „betreuren dat het wordt afgekeurd, haalt als er nieuwe feiten van de Kamer (de mo- kabinet geen mogelijk- het uiteraard ook niet. zijn- Een uitspraak tie-Brinkhorst) was te heden heeft gevonden van de Kamer is da voorzien en kan dus 0m op zijn beslissing PvdA en D'66 hamer- niet, aldus Van Agt. HeerlijkihelderHeineken. TOENEMENDE BEWOLKING DE BILT-KNMI - Het hoge- drukgebied boven Finland en Noordwest-Rusland is met 1053 mbar nog steeds krachtig, het verliest echter toch zijn greep op het weer in ons land. Over de Golf van Biscaje dringt namelijk een depressie naar het noorden op. De be wolking van deze depressie bereikt morgen ook ons land. Vooruitzichten voor zondag: Eerst opklaringen, later moge lijk neerslag. Minimumtempe raturen om het vriespunt. Middagtemperaturen ongeveer 5 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp.: omstreeks plus 1 graad. Max. temp.: omstreeks 6 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog -et maal: 40 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min Neer- temp temp elag Amsterdam onbew. 2-3 0 De Bilt onbew 4-3 0 Deelen onbew. 3-3 0 Helsinki Innsbruck Klagenturt jxemburg onbew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11