%Mt& <3o Tekort van overheid breekt alle records Bij spierpijn helpt Algesal! Geen run op bus en tram P ais brengt nieuw telsel studiebeurzen Albeda: geen beperking van prijscompensatie Haig: geen haast met topoverleg jheime contacten lyan en Hoessein VAN DER STEE: 5 MILJARD EXTRA SNOEIEN IN LONEN EN UITKERINGEN Bankrover in korte broek f200? Korting op de nieuwste Andié Jamet vouwwagens! MïiJ rM y///// hekersdijk 34. 2312 DD Lelden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-oanK NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas .redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Klachten Bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - inementen: kwartaal 49.55: jaar 186,70: losse nummers: 65 cent. Donderdag 26 februari 1981, 71e jaargang no. 21898 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Feminisme Op Ned. I om 22.10 uur debat over feminisme met o.a. Nor man Mailer en Germaine Greer en om 20.00 uur detecti ve-serie „Derrick". Op Ned. II om 20.45 uur lief desgeschiedenis „Los-vast" en om 22.15 uur komische serie „Edel vrouw-bedelvrouw". Droog en zonnig Droog en zonnig. Vannacht lichte tot matige vorst en kans op mist In de middag wordt het ongeveer 4 graden. Zwak ke tot matige oostenwind. Morgen zon op: 7.31. Onder. 18.16. Schev. hoogw.: 7.12 en 19.33. Laagw.: 2.44 en 15.18. jVËLISCHE TV ONTHULT: AVIV De Israëlische oud-minister buitenlandse zaken Moshe Dayan t de afgelopen jaren meerdere malen loetingen gehad met koning Hoessein Jordanië en koning Hassan van Ma- ;o. Deze onthullingen, die staan in een van Dayan dat binnenkort uitkomt, gisteren door de Israëlisch tv bekend kakt. De contacten van Dayan, die al ren van 1976, waren bedoeld voor een esregeling tussen Jordanië en Israël. Dayan is daaruit gebleken dat n geen vrede zal accepteren zolang de westelijke Jordaanoever bezet Spiegelbeeld De ambtenaar van de burgerlijke stand in Johannesburg zal het er moeilijk mee hebben gehad toen deze twee ééneiige tweelingen, de broers Brian (I) en Jason (r) Jacobson en de zusjes Lyn (I) en Gail (r) Rabino- witz, met elkaar in het huwelijk traden. De twee bruidspa ren, die nu samen op huwelijksreis zijn, komen bij el kaar in de buurt te wonen. Diner op Europees niveau BRUSSEL Het diner dat de voor zitster van het Europese parlement, Simone Veil, in januari in Bogota heeft aangeboden aan 250 Zuidame- rikaanse diplomaten en politici, heeft de Europese belastingbetalers bijna zeventigduizend gulden gekost. De couverts, die200 per stuk kost ten, werden besproeid met 50 flessen champagne (a/250), 55 flessen wijn (a75) en 38 flessen whisky 200), zo heeft de Britse socialistische Euro parlementariër Balfe verklapt. Zijn Westduitse christen-demoncratische collega Hochen von Aerssen betreur de de „zielige kritiek op deze belang rijke ontmoeting". Nu ook tbc in Helmond HELMOND Na Zee- land, Amsterdam en Bre da is er nu ook tbc gecon stateerd bij een aantal mensen in Helmond. Vier leerlingen van een pedagogische academie in Helmond blijken een lichte vorm van tbc te hebben. De bron van deze besmetting is nog niet gevonden. Mogelijk is een van de leerlingen verantwoordelijk voor de besmetting van de ande-' ren. Verder onderzoek zal dit moeten uitwijzen. Ex-gijzelaar eist vijf miljoen dollar van Iran LOS ANGELES De Amerikaanse mari nier John McKeel, een van de 52 ex-gijzelaars in Teheran, heeft van Iran vijf miljoen dol lar smartegeld geëist. McKeel is tijdens de gijzeling onder meer een tand kwijtgeraakt, omdat hij weiger de meer op te geven dan zijn naam, rang en serienummer. Zijn advocaat verwacht dat er meer ex-gijzelaars een aanklacht zullen indienen en dat zij hun schade eventueel op de Verenigde Staten zullen verhalen. HEB eel uts- ik is (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Blijkens de laatste cijfers verslechtert de Nederlandse economie in ijltempo. Het financie ringstekort van de overheid breekt alle records en is bij nader inzien- over 1980 op 7,5 procent (in plaats van de drie weken geleden gemelde 6,75 procent) van het nationaal in komen uitgekomen, d.w.z. meer dan 21 miljard gulden. De betalingsba lans vertoont eveneens een recordte kort van 5,5 miljard gulden. De meest optimistische schatting van de ontwikkeling van de werkloos heid in de komende jaren is nu dat er in 1985 minstens 500.000 werklo zen zullen zijn. Dat betekent 10 pro cent van de beroepsbevolking. Thans ligt dit aantal op rond de 350.000. Minister Van der Stee hield gisteren de Tweede Kamer voor dat de belangrijkste kwaal waar de Nederlandse economie aan lijdt een overconsumptie is. Daarentegen wordt er veel te* weinig geïnvesteerd. Het ligt volgens de minister van financiën dan ook voor de hand dat de vijf miljard gulden aan nieuwe ombuigingen die op grond van de laatste cijfers in maart nodig zijn, vooral in de consumptieve sfeer gezocht moeten worden., Dat betekent weer snoeien in de lo nen, salarissen, uitkeringen en consumptieve uitgaven van de overheid. Aanvankelijk zag het er nog naar uit dat met drie miljard (het advies van dr. Zijlstra) snoeien zou kunnen worden volstaan. Van der Stee houdt er intussen ernstig reke ning mee dat de financiëel-economische toe stand dit jaar nog verder zal verslechteren, ondanks het feit dat de opbrengst van ons aardgas voor een meevaller van een miljard gulden zorgt. Dat geld is echter al in de laat ste cijfers verwerkt Volgens Van der Stee is het nog onduidelijk waaraan deze nieuwe tegenvallers te wijten zijn. Hij geeft aan dat het bezuinigen door de rijksoverheid ertoe geleid heeft dat de lagere overheden zich dieper in de schulden heb ben gestoken. 99 Ondanks gratis openbaar vervoer in Den Haag DEN HAAG De chauffeurs en bestuurders van de HTM hebben besloten vandaag en morgen de actie „gratis open baar vervoer in Den Haag" te laten doorgaan. De indruk be staat dat het Haagse publiek nauwelijks op het aantrekke lijke aanbod reageert. Er is geen „run" op het openbaar ver voer ontstaan. Veel passagiers hadden zo vroeg in de och tend ook niet in de gaten dat de stempelautomaten buiten werking waren gesteld. Gisteravond werd tijdens een gesprek tussen bonden en de raad van beheer geen overeenstemming bereikt over het ultimatum dat vanmorgen 'om vier uur afliep. Dit ultimatum hield in dat aan het rijdend personeel van de HTM bruto 68 gulden loons verhoging moest worden uitbetaald als voorschot op het meer gelijktrekken van de salarissen van rijdend en niet-rijdend per soneel. De raad van beheer van de Haagse Tramweg Maatschappij be sloot gistermiddag het bedrag uit te betalen, mits de gemeente raad als grootste aandeelhouder akkoord zou gaan. Gister avond overlegden de bonden met de raad van beheer over de vraag of men tot 9 maart zou wachten, als tijdens de raadsverga dering een beslissing wordt genomen. Omdat het rijdend perso neel niet overtuigd was van de steun van de gemeenteraad, is de actie doorgezet. JDENT ONAFHANKELIJK VAN INKOMEN OUDERS dagonderwijs krijgt een zelfstandig op studiefinanciering, onafhankelijk iet inkomen van de ouders of partner, indent dient onafhankelijk te worden iet inkomen van ouders of partner. Dat Hoor bijvoorbeeld de kinderbijslag in ervolg aan de studerende zelf uit te ke- jjn de hoofdlijnen voor een nieuw stelsel iudiefinanciering, die minister Pais giste- et brief aan de Tweede Kamer heeft be- gemaakt. Het stelsel voorziet in de kosten ludie en levensonderhoud. Studiefinancie- lou volgens Pais moeten bestaan uit een gedeelte beurs en een gedeelte rentedragende lening. Voor het gedeelte lening zal de student een beroep kunnen doen op bank of financie ringsmaatschappij, waarbij het Rijk zorgt voor een garantie voor de terugbetaling van dat be drag. Voor de minder draagkrachtige ouders is voor zien in een rentesubsidie voor studenten van 18 tot en met 20 jaar. Pais wil daarmee voorkomen dat door het rentedragend karakter van de le ning de onderwijskansen negatief worden beïn vloed. Het verkrijgen van een volledige beurs zal ook in de toekomst gebonden blijven aan voldoende studieresultaten. atis ffiST SeT/^LE.^ J tijd krijg je niets voor ve bij de H.T.M. waar je iag uit protest voor niets laar vervoer had. 'ers zullen moeten uitwij- er meer passagiers van In tram gebruik maan- Ihet Is een aardig gebaar "~r het publiek. NEW YORK Een bank in het hartje van New York is gisteren overvallen door een gangster in korte broek, een jongentje van hooguit tien jaar. Hij bedreigde de loketbe diende met een zilverkleurig wapen, incasseerde duizend dollaren verdween op zijn gemak in de menigte op straat De politie zoekt nu een misdadiger in de dop van 1,50 meter lang, die gekleed is in een „blauwkleurig vest met een in ktvlek op een van de mouwen". ADVERTENTIE brandt niet op de huid Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogis \_Niet Bepruiken twi overgevoeligheid voor salicylpreparaten en op een nehe ot beschadigde Nj>d. ADVERTENTIE (Nu bestellen en vóór 31/3/81 afhalen) Die weet wat goed kamperen b. DE JONG &V.D.UNDE BV, Hoornseweg29,Tel. 015-571000, Delft Dopen in 660 sneeuwstorm heeft paus Johannes Paulus II vandaag enkele Japanners gedoopt onoö.Dependen trotseerden het slechte weer, om deze dienst in een voetbalstadion in Naqa- ae sneeuw saki bij te wonen. Vandaag zal de paus via Alaska naar Rome terugkeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Albeda (so ciale zaken) voelt helemaal niets voor het idee van de CDA-Tweede-Kamer fractie om een deel van de prijscom pensatie die per 1 juli zou worden ge geven te niet uit te keren maar te be stemmen voor het financieren van nieuwe werkgelegenheid. Volgens de bewindsman leidt de suggestie van het CDA niet tot een lastenverlichting van het bedrijfsleven en komt er ook geen geld vrij voor nieuwe investerin gen. Bovendien zou het plan het inkomensbeleid dat het kabinet voor dit jaar heeft uitgestippeld ernstig doorkruisen. Zou de prijscompensatie per 1 juli worden beperkt dan betekent dit voor Jan Modaal al gauw een koopkrachtdaling van 2,5 procent in plaats van één procent en dat vindt Albeda onder de gegeven omstandighe den onverantwoord. Albeda voelt meer voor het door de VVD voor gestelde idee van een investeringsloon, een ge dachte die al eerder door FNV-voorzitter Kok is geopperd en die enigszins bij de CDA-ideeën aansluit. Maar ook dat zou dit kalenderjaar niet meer een feit kunnen zijn. Albeda wil er wel met de sociale partners over praten om iets der gelijks volgend jaar in te voeren. Volgens de minister beleeft Nederland op dit moment de ernstigste crisis sinds de jaren der tig. De economische groei zal nog jaren lang te laag zijn en de werkgelegenheid zal verder af-, kalven. „Onder de huidige omstandigheden mag niets onbeproefd gelaten worden om het tij te keren. De hoogte van de lonen zal de ko mende jaren een cruciale rol blijven spelen", meent de bewindsman. WASHINGTON De Ameri kaanse regering „heeft geen haast" om aan de door president Brezjnev voorgestelde Russisch- Amerikaanse top deel te nemen. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie, William Dy ess, wees er gisteren op dat een topconferentie een duidelijk doel moet hebben. Een ontmoeting op het hoogste niveau moet zorgvul dig worden voorbereid en er moet reden zijn om te geloven dat er enkele concrete afspraken kun nen worden gemaakt, aldus de woordvoerder. Eerder had president Reagan laten weten dat hij bereid was tot een topgesprek. maar wel onder duidelijke voorwaarden. Reagan zei dat het doorgaan van zo'n to pontmoeting onder meer zou afhangen van de Russische afzijdigheid jegens El Salvador. Volgens Washington leveren de Russen wapens aan de verzetsstrijders in El Salvador. Van Russische kant is daarentegen ver klaard dat er geen voorwaarden vooraf moeten worden gesteld aan een mogelijke topconferentie tussen Reagan en Brezjnev. Illllllllllll

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1