geiden krijgt theater taxi ANDERE STEDEN ONGEKEND SUCCES ifil m Carnavaleske vertoningen Stadsgehoorzaal emperamentvol pianoduo Nieuwe Komedie belicht Praags proces AD LEIDSE COURANT MAANDAG 23 FEBRUARI 1981 PAGINA 3 .00 Spor #F 1 J terserie. 19'WDR jecken, Magie, tv-serie eek der 5 Docun Actual, lose (Tst ilfilm. 0. Juftrag, pelprogr )0 Actua Besprek. 18.30 h. progr i. 20.15 nderschi ilm. 0.35 18.05 i School 19.30 V< i Morgen 20.15 21.10 jmenteni 5 Journ 17.00 \0 Gevar S (NET 18.00 Sc S (NET i )EN Succesvolle premières van J icatcrtaxi elders in den lande heb- tot gevolg, dat deze voorziening enkort ook het Leidse schouw- publiek gaat bedienen. Het prin- van de theatertaxi is, dat het pu- na een avondje theater met de voor een betrekkelijk klein be naar huis wordt gebracht. it verleden is gebleken, dat steeds meer in na een avondje uit met de taxi naar ;aan. Zo werd het idee gelanceerd om de liet met slechts één of twee mensen te be- maar om de ruimte in de taxi maximaal ïutten. Zodoende wordt het vervoer voor taxibedrijven als voor de inzittenden van ie wagens een stuk goedkoper. Volgens de ing in Leiden bedraagt het tarief gedu- de experimentele fase (vanaf maart ge ide het nieuwe theaterseizoen) 3,50 per on ongeacht de afstand. Uiteraard worden zittenden om beurten naar huis gebracht zal de duur van dezelfde rit niet iedere ven lang zijn. I is de pauze van de voorstelling kunnen de kers bij het schouwburgpersoneel een taxi len. Wanneer bekend is hoeveel personen ixi bij de voordeur van hun woning afge- willen worden, wordt dat doorgegeven e taxicentrale (voor Leiden de Eltax). De :ntrale zorgt ervoor, dat aan het einde van lOborstelling voldoende taxi's gereed staan, ival men het toneelstuk niet verder aan en voortijdig het theatergebeuren wil ten, kan natuurlijk óók een taxi besteld Het avondje uit wordt afgesloten met een goedkope rit in de gereedstaande taxi. worden, maar dan moet de teleurgestelde wel het volle pond betalen. Voordeel Behalve het financiële voordeel voor de thea terbezoeker en naar de initiatiefnemers ho pen ook voor de betrokken taxicentrale zijn er nog meer pluspunten aan het experiment verbonden. Zo hoeven de bezoekers niet meer laat in de avond over straat. Ouderen en men sen, die slecht ter been zijn worden het aan merkelijk makkelijker gemaakt; in elk geval hoeft de tocht van de schouwburg naar huis geen problemen op te leveren. In Helmond' loopt het project dermate voortvarend, dat be sloten is om de mensen niet alleen thuis te brengen, maar om ze ook op te halen. Of dat in Leiden in de toekomst ook mogelijk is, kan nog met geen mogelijkheid gezegd worden. Een an der pluspunt van het project is zo hoopt de schouwburgdirectie althans dat meer Leide- naars ertoe besluiten een avondje naar de Leid se Schouwburg te gaan (de pendeldienst is voorlopig alleen van toepassing op de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest). Risico In de Den Haag springt de gemeente bij, indien de taxicentrale niet tot een sluitende begroting kan komen. In Leiden is het nog niet zover. Het risico wordt door de Eltax gedragen. „We hebben er eigenlijk geen idee van hoe het gaat lopen. Maar we hebben voldoende wagens rij den en rond het uur, dat de voorstellingen af gelopen zijn, is het voor ons toch een slappe pe riode", aldus de heer H. van Gulden van de El tax. Uiteraard heeft het college toestemming moeten geven voor hét project. De taxi's rijden immers ver beneden de wettelijke minimum prijs. Wat er gebeurt indien de taxicentrale het alleen niet kan rooien, is vooralsnog niet be kend. De gemeente zou van voortzetting van het project af kunnen zien, maar ook zou even tueel besloten kunnen worden om subsidie toe te kennen. WIM BUNSCHOTEN nkgebouwen dad )EN Drie bankgebou- zijn in de nacht van ag op zaterdag door on- nden met verf be- 10.2: ird. Dit omdat banken Peeifiim. ect de woningnood in nf.roP zouden houden. tns een anonieme schrif- e verantwoording „halen ilanten hun geld bij ban- banken maken speculatie slijk en houden zo de wo- I lood in stand". De vol- e gebouwen zijn met verf eurd: de Algemene Bank 'irland aan de Breestraat ns werden daar twee gro- liten ingegooid), de Sla- mrgbank aan het Kort Ra- Jiirg en de Westland- 18.00 Sc |Cht Hypotheekbank op de k Gangetje/Botermarkt. jizie met ^roken s beslecht pils met 1.02'(S) Pi 2.02 (S> Candlel 'EN Een 33-jarige tan is zaterdagmorgen zes uur, na een ruzie,' 'lasscherven in het oog 3 0pen i het Elisabeth Zieken en Leiderdorp overge- n café aan de Eerste Bin- estgracht kregen de man- ruzie. Op- een gegeven ent duwde een 21-jarige 'ii :naar een bierglas in het it van de barman. In het inhuis werden de scher- iit het oog van het slacht- gehaald. De 21-jarige da- werd in kennelijke staat het politiebureau overge- 1 >t. '7Z« lfmesterij gebrand GERAAR Een mes- voor kistkalveren aan ingeraarseweg is gister- 1 en voor een deel uitge-, j^an de drie schuren waar- mesterij bestond vloog onbekende oorzaak om- tien uur in brand. De [weerkorpsen van Ter ■n Aarlanderveen waren Ji'er plaatse maar konden isj Typisyoorkomen dat de schuur helft uitbrandde, bij kwamen vijf kalveren et leveren. Vijftig kalve- moesten worden afge- i io oo *n verband met de ver- 12.00 nw ingen die ze door het 13 00 opliepen. De brandweer, s.iei4.o:et vuur met twee bluswa- bestreed had de brand om iur onder controle. De Ie is aanzienlijk. 15??5 Var. 17.24 >6-18.00 De carnaval-festiviteiten, die zaterdag on der aanvoering van „De Hutspotten" in de Stadsgehoorzaal zijn gehouden, hebben de carnavalsvierders van vroeg tot laat we ten te boeien. Het was niet alleen voor de doorgewinterde carnavalsvierders een ge slaagde avond: „De avond was ook be doeld om andere mensen met een soort van carnavalvieren kennis te laten ma ken. We hebben gedacht er een openbare les van te maken. Vandaar ook, dat het feest in de Stadsgehoorzaal is gehouden in plaats van in het Antonius Clubhuis. Het is een groot succes geworden. Er zijn veel niet-leden gekomen, die allen evenzeer hebben genoten", aldus de heer H. Kwik over het 's avonds gehouden carnaval All- in-festival. Het feest begon om negen uur en duurde tot twee uur in de morgen. Be halve de gebruikelijke blaaskapellen en hoempapa-bands speelde als onaange kondigd en daarom als een des te meer geslaagd presentje een draaiorgel een deuntje mee. De Stadsgehoorzal was met meer dan duizend mensen, die in alle za len van de gehoorzaal wel iets van hun gading konden vinden, zeer goed gevuld. In de middaguren (van half drie tot vijf uur) hadden de Leidse bejaarden zich al niet bepaald ouderwets gedragen tijdens het carnavalsfeest voor 65-plussers. Dat enkele leden van „De Hutspotten" op het toneel verscheidene acts opvoerden, wist het publiek te waarderen. Met name de imitatie van Cory van Gorp bleek ook in Leiden goed voor het nodige jolijt. Daders overval Cobetstraat aangehouden LEIDEN De Leidse poli tie heeft vorige week woens dagavond in samenwerking met de Amsterdamse recher che twee mannen aangehou den, die werden verdacht van de overval op het posta- genstschap aan de Cobet straat. Eén van de mannen heeft bekend. De overvallers maakten 40.000 gulden buit. Hiervan is nog niets terug gevonden. De overval werd vrijdag 30 ja nuari om kwart voor elf uur gepleegd. Twee mannen be dreigden het winkelpersoneel met een pistool en een geweer, waarvan de loop was afge zaagd en dwongen het perso neel de inhoud van de kas af te geven. Het gaat om de 23-ja- rige L.J.P.S. uit Amsterdam en de 25-jarige in Amsterdam verblijvende Duitser W.S. De politie kwam de mannen op het spoor via een geweer, dat in een groene Golf twee we ken na de overval in Tuinstad- wijk werd gevonden. Heroïne handelaren aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Na een inval in een pand aan de Lindestraat heeft Alphense politie het afgelo pen weekeinde 7 personen aangehouden op verdenking van handel in heroine. Vier verdachten konden na ver hoor huiswaarts keren. In het pand werd een geringe hoeveelheid van het opiaat aangetroffen. De politie kwam de handela ren op het spoor door de con statering dat verslaafden re gelmatige bezoekers van het pand waren. Dat leidde tot de inval die vrijdagavond werd gedaan. Dr. Fresco LEIDEN Dr. M.F. Fresco aanvaardt vrijdag 13 maart het ambt van bijzonder hoogleraar om onderwijs te geven in de wijsgerige an tropologie en de grondsla gen van het humanisme. STGEEST Het optre- van het viool-pianoduo, AH_ fman-Warenberg, gister- li J& Btflag in het Groene Kerkje, Mra§rw°ordde geheel aan de W maand in de Beetho- Hyclus, (uitgevoerd door «welfde duo) gewekte ver- H BJ|üngen- Ook ditmaal viel UM.Van Beethoven te beluis- hJm (de Romance in F), ydaarnaast stonden ook art' Schubert, Vitali en llbH fcw op het programma. [Al onne' van Giovanni Bat- lffl een vertegenwoor- van de Bolognese School de helft zeventiende en twee delen uit de j van Sergi Ivanoviqh Ta- y („Sprookje" en „Taran- boden vooral Viktor Lieberman alle gelegenheid zijn expressiviteit ten toon te spreiden. Aan de geladen mengeling van melancholie, lyriek en extase in eerstge noemd werk wist de violist temperamentvol uiting te ge ven door een prachtig rond vi brato gepaard aan een perfecte toonnuance, en als steeds sloot het pianospel van Alexander Warenberg hierop volledig aan. De dromerige trillers in het „Sprookje" en de werve ling van de „Tarantella" uit Tanejews Suite vormden evenzeer dankbaar materiaal voor de virtuositeit van deze musici. Een goede afwisseling in het programma werd geboden qöor de Sonate in A van Mo zart, Beethovens Romance in F en Sonate in A van Schu iert. Hoezeer ook emotioneel verschillend van hierboven 'genoemde werken, Lieberman en Warenberg schakelden schijnbaar moeiteloos over. Nergens gekunsteld spel, elk werk werd op zijn eigen meri tes beoordeeld en geïnterpre teerd. Misschien had het spel van de pianist in Beethoven <wat minder zwaar en gedra gen moeten klinken, en was Liebermans strijkaanzet in Mozart wat te nadrukkelijk, maar dat blijft een kwestie van smaak en hoeft niets af te doen aan het luistergenot dat het duo haar publiek gisteren bereidde. FLORA STIEMER Buurtwinkc! Haarlemmerstraat zet deuren wagenwijd open van de Buurtwinkel voortgezet mlngsplannen, (individuele met muziek, een buurtquiz en huur)subsidie, renovatie, isola- een film. Dat alles gebeurde in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. In de buurtwinkel kan Informa tie verkregen worden over de activiteiten van het buurthuis werk, maar daarnaast over al les wat er in en met betrekking tot de buurt gebeurt: bestem- Fleurig uitgedoste kinderen wachten zaterdagmiddag op het moment, dat het lint voor de Buurtwinkel aan de Haar lemmerstraat doorgeknipt werd. Ter gelegenheid van de opening was In de winkel een tentoonstelling ingericht over de wijken Maredorp, De Camp, en Noordvest. Zaterdagavond werd de feestelijke opening tie en zo voort. Aan degenen, die het moeilijk vinden om een brief naar bepaalde instanties te schrijven, wordt in de Buurt winkel de helpende hand ge boden. Mensen, die ideeën of opmerkingen hebben over de buurt, kunnen eveneens aan de Haarlemmerstraat terecht. Busbanenplan (1) Alvorens met definitieve bezwaren tegen het busba nenplan te komen, wil de Werkgroep Verkeer morgen avond in het gebouw van de Stichting Welzijn aan de Breestraat de mening van buurtbewoners peilen (aan vang 20.00 uur). Aan het raam-attiche te oordelen, wordt niet uitgesloten, dat de realisering van het bus banenplan in de meest chaotische taferelen ontaardt. Het busbanenplan betekent een ingrijpende verande ring (aan- en afvoerwegen, parkerenvoor de omwo nenden van de route Levendaal-Hoge Rijndijk. Busbanenplan (2) De afsluiting van de Plantage is voor de werkgroep een probleem apart. Vandaar, dat er speciaal mensen zijn aangesteld, die zich over deze rijweg buigen. De inspraakprocedure loopt 1 maart at. De voorstellen moeten dan schriftelijk ingediend zijn. Wanneer geen van de belanghebbenden reageert, worden de voorstel len ingediend, zoals die op het raam-affiche van de werkgroep staan vermeld. Wat betreft een aantal knel punten heeft de werkgroep ingrijpende wijzigingen op het verlanglijstje staan. Busbanenplan (3) Zo is de werkgroep tegen de afsluiting van de Planta ge. De reconstructie van de Kruising Korevaarstraat- /Geregracht/Levendaal is voor de werkgroep niet aan vaardbaar. Zo moet de mogelijkheid om vanaf de Bree straat rechtsaf te slaan in de richting van het Leven daal gehandhaafd blijven, alsmede twee rijbanen van af de Jan van Houtbrug richting stad. Tevens is de werkgroep er niet voor de rijrichting op de Jan van Houtkade en de Zoeterwoudsesingel om te draaien. Wel acht zij in dat gebied tweerichtingverkeer op de Oranjeboomstraat aanvaardbaar. Busbanenplan (4) In het belang van de voetgangers wordt gepleit voor een extra voetgangersoversteekplaats op de Plantage laan en een extra stukje stoep op de Gerestraat. Ook aan het belang van de fietsers wordt gedacht: geen brommers meer op fietspaden en de fietspaden moeten achter de benzinepompen langs aangelegd worden. Tenslotte wil de werkgroep de belasting van de Haver en Gortwijk en de Hoge Woerd tegengaan door onder meer de realisering van een parkeergarage op de loka- tie Sanders op de hoek Levendaal Jorissteeg. De werkgroep voorziet bloeddorstig rijdende busschauf feurs, verkreukelde auto's, vogelvrije fietsers, angstig vluchtende kinderen en gillende huisvrouwen. Kinderfilm In de Kapelzaal van het K&O-gebouw wordt woensdag de kinderfilm „Wervelwind" gedraaid. Het is de geschiedenis van Jiro, een Japans hondje en zijn vriendje, een veulentje. Aanvang 14.30 uur. Een kaartje kost drie gulden en kan onder telefoonnummer 141141 besteld worden. Indonesië Stan van Wichelen houdt vanavond een lezing onder de titel „Ontwikkelingsprojecten in Indonesië, werken aan de basis.Dit vindt plaats in het Museum van Volkenkunde. Anavang 20.00 uur. Stan van Wichelen is verbonden aan de NOVIB en heeft Indonesië regelmatig bezocht. In de le zing wordt vooral aandacht geschonken aan aan het aspect van participatie van de lokale bevolking. British Club Leiden Onlangs is de British Club Leiden opgericht. De bedoeling van de club is een wekelijks Engelstalig trefpunt te zijn voor Leiden en de Leidse regio. Per 4 maart zal de club iedere woensdagavond van 19.30 uur tot 23.00 uur geopena zijn voor echtparen en alleenstaanden. De club is gehuis vest in de lounge van het Motel Mayflower aan de St. Aag tenstraat 5. Iedereen met een Brits paspoort voor echt paren één van de twee kan zich laten inschriv'en bij het secretariaat, Plantanenrode 11, telefoonnnummer 213715. J.H. Beerlage LEIDEN De 54-jarige adju dant van politie J.H. Beerlage is in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de gevolgen van een hartaanval overleden. De heer Beerlage trad in juni 1951 in dienst bij de Leidse politie. Leiden „Proces in Praag- Protest" waarmee de Nieuwe Komedie vrijdagavond het Lak aandeed, is geproduceerd in samenwerking met de AIDA, Association Internatio nale de Defense des Artistes. Deze internationale organisa tie, waarvan sinds april 1980 een Nederlandse afdeling be staat, zet zich in voor de ver volgde kunstenaar. Doordat de kunstenaar via zijn werk zijn ideeën duidelijk naar voren brengt, staat nij meer bloot aan afkeuring en vervolging dan menig ander. AIDA Nederland heeft de Tsjechische toneelschrijver Vaclav Havel geadopteerd, en van hem is de eenakter „Pro test". De Nieuwe Komedie speelt het integraal, en toont bovendien met „Proces in Praag" de gang van zaken rond de rechtszetting waarin Havel met vijf anderen tot on voorwaardelijke gevangenis straf is veroordeeld. In een so ber wit decor speelt de Nieuwe Komedie belangrijke gedeel ten uit het proces na; de be klaagden doen hun verhaal, de rechtbank luistert niet of geeft een eigen interpretatie. Het vonnis staat van te voren al vast. De Nieuwe Komedie heeft mi nimale moeite gedaan om'de voorstelling theatraal aantrek kelijk te maken, dit om te achtergrondinformatie over voorkomen dat de aandacht Tsjechowslowakije afwezig, teveel op het toneelspel komt Het publiek weet niet uit de te liggen, in plaats van op de voorstelling in welke context feiten. Die feiten zijn over- het proces geplaatst moet wor- vloedig aanwezig. Ik kan me den. voorstellen dat de Nieuwe Ko- Over de relatie kunst en poli- medie zoveel mogelijk infor- tiek verschillen de meningen, matie wil verschaffen, zodat Maar wanneer de politiek zich de toeschouwer zich een beeld -met de kunst (i.e. toneel) gaat kan vormen. Aan de andere bemoeien, past het alleen maar kant krijgt het publiek nauwe- om via diezelfde kunst van rc- lijks de tijd al die informatie te pliek te dienen. De manier verwerken. waarop de Nieuwe Komedie Een belangrijker bezwaar is, dat heeft gedaan is heel accep- dat „Proces in Praag/Protest" tabel, en effectief, getuige de toch enige voorkennis van de vele handtekeningen die men toeschouwer vraagt. Terwijl na afloop verzamelde, feiten over het proces in ruime nipte gegeven worden, blijft Jacqueline Mahieu Drie illegale zenders betrapt LEIDEN De politie heeft gisteren in samenwerking met de opsporingsdienst van de PTT drie illegale radio zenders uit de lucht gehaald. Naar aanleiding van klach ten van het luchtvaartver- kecr en van omwonenden heeft de politie actie onder nomen. Aan de Plantanenrode en de Putterplaats werden twee res pectievelijk 20- en 15-jaar oude Leidenaars op heterdaad be trapt. De derde zender bevond zich in een auto van een 18-ja- rige Leidcnaar. De mannen zonden uit op de FM-band. De totale waarde van de zenders bedroeg 850 gulden. Pogingen van de politie en de PTT om rond die tijd nog enkele ether- vqrvuilers uit de lucht te ha len. ziin mislukt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3