ieaganisnoeit iljardeninhulp tan buitenland PvdA aanvaardt besparing op uitkeringen nderbijslag ar ouder die i=tid verzorgt grijpend economisch ?rstelprogramma ingediend Amsterdamse notaris gearresteerd ^demies bezet uit J^itest tegen ^hoging collegegeld Britse regering zwicht voor mijnwerkers februari 20l21 22 OVERVAL AMRO-BANK IN LEIDSCHENDAM LAATSTE VERKOOP ////j I ïeidae (Sowuvnt -rsdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amró-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredadeur- J J Hallewas - cteur: Wlm Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - anten: kwartaal f 49,55: jaar 166,70; losse nummers: 65 cent. Donderdag 19 februari 1981, 71e jaargang no. 21892 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrede Op Ned. I om 22.10 uur „NOS- tribune" over vrede en veilig heid en de Nederlandse kern taken. Om 19.05 uur jongeren programma „Vogel vrij". Op Ned. II om 21.35 uur komi sche serie „Zeg 'ns AAA" en om 22.00 uur reportage „Onde- koza" over Japanse musici. Koud Wolkenvelden, maar geen sneeuw van betekenis. Tempe ratuur om het vriespunt. Mati ge tot krachtige wind uit het noordoosten. Morgen zon op: 7.45. Onder 18.03. Sohev. hoogw.: 4.07 en 16.03. Laagw.: 12.14. „Oogst van de droogte in Oeganda" „Oogst van de droogte in Oegan da" is de titel van de foto, waarmee de Amerikaanse Life Magazine-foto- graaf Mike Wells de eerste prijs in de categorie News Features en de on derscheiding „Pers foto van het jaar 1980" tijdens de World Press Foto 1981 in Amsterdam. Lichtflits in oceaan duidt op kernproef WASHINGTON In de buurt van Zuid-A- frika is op 15 december opnieuw een ge heimzinnige explosie van vermoedelijk nu cleaire aard waargenomen, die het vermoe den heeft doen rijzen, dat Zuid-Afrika een atoomproef van geringë sterkte heeft geno men. De explosie werd als een lichtflits waargenomen. De explosie op die, welke in september 1979 op dezelfde plaats in de oceaan door een Ameri kaanse kunstmaan is geregistreerd. Volgens een officieel Amerikaans rapport, dat in de loop van. het vorige jaar verschenen is, zou dit eerste verschijnsel zijn veroorzaakt door de botsing van een meteoriet met een kunstmaan. Wie de eventuele atoomproef genomen heeft, is niet duidelijk. Zuid-Afrika ontkent iets te ma ken te hebben met de ontploffingen. Hasj-hond in opleiding vindt 60 kilo marihuana SCHIPHOL Hasj-hond Ben- no van de doua ne, die vandaag aan de speur- hondenschool van de rijkspoli tie in Den Haag zijn eindexamen moet doen, lijkt al bij voorbaat ge slaagd. Benno hield dinsdag in een vrachtloods op Schiphol zijn generale repetitie, waarbij hij netjes de twee door zijn bazen verstopte dozen met hasj vond. Benno blafte echter ook vol overtuiging bij twee an dere dozen waar bamboestokken in moesten zitten. De begeleiders, die even de kwaliteit van de speur neus betwijfelden, openden toch de dozen en vonden zestig kilo marihuana. De lading was drie maanden geleden aangekomen en vandaar doorgestuurd naar de VS, waar niemand de zending had afgehaald. Er was ook geen ontvanger bekend en zo kwam de smokkelwaar weer naar Schiphol, onopgemerkt tot Benno's komst. Roep om terugkeer van stationskruier DEN HAAG - Het VVD-ka m er lid Lauxtermonn vindt de Nederlandse Spoorwegen het voorbeeld van Schiphol moeten volgen zodat op de grote stations de kruiers weer terugkeren. Hij zegt dat in schriftelijke vra gen aan minister Tuijnman (Ver keer), waarin hij verwijst naar de (her)aanstelling van „witkielen" op de luchthaven. De kosten van het inzetten van kruiers zouden bestreden kunnen worden door de „sjouwtarieven President Reagan tijdens zijn toespraak tot het Congres. Links achter hem vice-president Bush, rechts de Democrati sche voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Thomas O'Neill. ISHINGTON De Amerikaanse op sident Ronald Reagan heeft een Jjj Amenlijke zitting van de Senaat Tiet Huis van Afgevaardigden van een- jht een economisch programma ge en de senteerd, dat voorziet in belas- n ge- ^verlagingen en kortingen op de elpen, irheidsuitgaven ten bedrage van jc jitallen miljarden dollars. Met ne de nog door zijn voorganger [ter ingediende begroting voor de Cltenlandse hulp wordt, ondanks er weeleren hiertegen van onder meer 'turopese Gemeenschap, in sterke herzien. In het huidige begro- ;sjaar, dat tot 1 oktober loopt, zal •op ongeveer 26 procent worden uinigd. In de volgende jaren zal meer worden gesnoeid. De Ame- aanse defensiebegroting is de eni- ■die aan de bezuinigingen is ontko- men. De uitgaven voor de Ameri kaanse strijdkrachten worden daar entegen juist sterk verhoogd. De maatregelen zijn bedoeld om de Amerikaanse economie omhoog te trek ken uit wat 'Reagan de ergste puinhoop sinds de depressie van de jaren dertig noemt. De president beschreef zijn pro gramma als pijnlijk maar eerlijk, en noodzakelijk om de inflatie te vermin deren en een aanzet te geven tot econo misch herstel. Reagan vroeg het Con gres de door zijn voorganger, Jimmy Carter, ingediende begroting van 662,7 miljard dollar voor het lopende begro tingsjaar met acht miljard dollar (bijna negentien miljard gulden) te verlagen. Op Carter's begroting van 739,3 miljard dollar voor het op 1 oktober beginnende begrotingsjaar 1982 wil de nieuwe presi dent 43,8 miljard dollar bezuinigen. Over de buitenlandse hulp zei president Reagan, dat deze het komende jaar op nieuw zal worden gewaardeerd. Voor wat betreft de bijdragen aan internatio nale organisaties zal Washington nauw keurig onderzoeken of het geld wel ef fectief wordt besteed. Van groot belang zal tevens zijn „in hoeverre de organisa ties de belangen van de Verenigde Sta ten en de internationale gemeenschap dienen". Op humanitaire hulp voor vluchtelingen zal, in tegenstelling tot. giften aan arme landen, niet worden be zuinigd. Naast de hulp aan het buitenland zal op nog 82 andere overheidsprogramma's moeten worden bezuinigd. Het gaat i daarbij onder meer om programma's op de terreinen van gezondheidszorg, on derwijs en stadsontwikkeling. Reagan verklaarde dat zijn economische maat regelen erop zijn gericht de rol van de regering in de vrije-markteconomie te verminderen en rijke Amerikanen en burgers uit de middenklasse minder af hankelijk te maken van overheidsdien sten. Hij beloofde echter dat gezinnen die het zonder hulp van de regering niet kunnen redden een toereikend netto- -minimuminkomen zullen krijgen. Aan de verlaging van de overheidsuit gaven zijn voorstellen gekoppeld voor een vermindering van de inkomstenbe lasting met tien procent per jaar gedu rende een periode van drie jaar. Op 10 maart worden de volledig uitgewerkte eri gedetailleerde wijzigingsvoorstellen aan het Congres aangeboden. Pagina 11: Onverwachte verdeeldheid over Reagans plannen. Nieuwe wapens door extra defensie- geld. L9(P^ BESTUUR FLUIT VOORZITTER TERUG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van de Partij van de Arbeid is het ermee eens dit de kosten van de sociale ze kerheid beperkt moeten worden. Het idee van het Tweede-Kamerlid Jaap van der Doef dat de uitkerin gen na een half jaar bekeken moe ten worden op hun noodzakelijk heid, wordt gezien als een mogelijk waardevol middel tot kostenbespa ring. Daarmee heeft het bestuur zijn voor zitter Max van den Berg teruggefloten, die enkele dagen geleden felle kritiek had uitgeoefend op het idee van zijn partijgenoot. „Politiek heeft dat idee geen enkele waarde vopr mijn partij," had Van den Berg gezegd. De woord voerder van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer legde uit dat het partij bestuur een „correctie" had aange bracht op de uitspraken van de voor zitter. Pagina 9: Recht op uitkering moet betaalbaar zijn AMSTERDAM De Amsterdamse' notaris mevrouw Slis-Stroom heeft zich gistermiddag bij de politie in de hoofdstad gemeld. Zij is door de rijkspolitie verhoord en vervolgens in arrest gesteld. Zij heeft de nacht in een cel elders in het land doorge bracht. Het gerechtshof heeft de notaris, die vorige week failliet verklaard werd, ook uit haar ambt ontzet. Mevrouw Slis-Stroom heeft, voor zij door de po litie gearresteerd werd, via haar advo caat beroep tegen deze beslissing aan getekend. Volgens de curator van het faillissement, mr. Van Andel, kan het nog geruime tijd duren voor de recht- baak de zaak opnieuw behandeld. De afgelopen dagen is proces verbaal wegens het verbergen van het ver duisterde geld opgemaakt tegen vier familieleden van de vriendin van Wim P., de compagnon van „Heer Olivier". In Breda is een man gearresteerd, die ervan wordt verdacht samen met Heer Olivier de Nederlandse Middenstands- bank te hebben opgelicht. 1AG Uit protest tegen de voorgenomen invoering collegegeld van 650 gulden per jaar in. het hoger be ierwijs hebben studenten de Haagse en Katholieke -Academies aan de Diamanthorst en de Helenastraat fop van de dag sloot ook de Katholieke Pedagogische "e in de Helenastraat zich bij de-actie aan. Met twee ge- jutobussen zijn de studenten van de Haagse Sociale Aca- Indaag op pad geweest om de studenten van de 26 Haag- Instituten op te roepen aan de actie mee te doen. fnten vrezen dat de invoering van het collegegeld van jpn de toegankelijkheid vooral voor de minst draag- tot het hogere beroepsonderwijs vermindert. Zij een grotere afhankelijkheid van veel studenten van irs en een daling van de koopkracht als gevolg van de üimen verhoging. Ook wordt bezwaar gemaakt tegen het In de collegegelden door de scholen, hetgeen een extra |ng van de taak van de financiële administratie zou be- I De invoering van de zogenoemde tweede teldatum hal- 1 het cursusjaar wordt evenmin geaccepteerd. Aan de ji de vastgestelde gemiddelde hoeveelheid studenten zou jhet aantal leraren en de grootte van de subsidies wor- vesteld. Op maandag 23 februari is er een landelijke ma- op het Malieveld tegen deze plannen van minister Vliégtuig gebroken op grond Een vliegtuig van een Californische luchtvaartmaatschappij ligt hier in tweeën gebroken op de John Wayne-luchthaven in Santa Ana. Bij de mislukte landing raakten meer dan twintig passagiers gewond. Er vielen geen doden. Politie maakt jacht op illegale buitenlanders LEIDERDORP/NIEUW- KOOP De rijkspolitie van Nieuwkoop heeft giste ren tijdens een bliksemactie in Zevenhoven drie illegaal in Nederland verblijvende Marokkanen opgepakt. Een dag eerder was in Zevenho ven al een illegale buiten lander aangehouden. De Lei- derdorpse politie heeft gis termorgen tijdens een zoek actie eveneens drie illegale buitenlanders opgepakt. Een 36-jarige Marokkaan, een 30-jarige Indiër en een 27-jari- ge Egyptenaar zullen vandaag op het vliegtuig naar hun land worden gezet. In Zevenhoven werden de illegale werkne mers aangetroffen in tuinders- bedrijven. Ze werkten daar al een half jaar tot een jaar. Te gen de Zevenhovense tuinders is proces-verbaal opgemaakt. De Marokkanen zijn in af wachting van hun uitwijzing naar Marokko ondergebracht in het politiebureau van Alp hen. LONDEN Voor de eerste keer sedert ze aan het bewind is heeft de Britse regering van mevrouw Thatcher op verrassende wijze bakzeil gehaald. Tijdens een ge sprek met Joe Gormley, de nationale lei der van de Britse mijnwerkersbond, gis teravond op het ministerie voor Energie in Londen, heeft minister David Howell beloofd het plan om dit jaar 23 mijnen te sluiten, waarbij 12.000 tot 13.000 arbeids plaatsen verloren zouden gaan, compleet in te trekken. De dreigende overmacht van 230.000 mijnwerkers heeft premier Thatcher tot inkeer gebracht. Minister van Energie David Howell heeft te vens beloofd de kwestie van kolen-import uit het buitenland, Vvaaraan de Britse mijnwerkers zich doodergeren, welwillend te bekijken. Vak bondsleider Gormley was na de Londense bij eenkomst erg in zijn schik met de bereikte re sultaten. Hij gaf de 40.000 stakende mijnwer kers van Zuid-Wales, Schotland, Noord- en Zuid-Engeland de raad hun wilde acties stop te zetten. nderdac ^7 AG Na 1982 zal aan de vader of moeder die de verzorgt de kinderbijslag worden uitbetaald, retaris De Graaf (sociale zaken) heeft een wets- 9 daartoe gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. 'e uitbetalingsregeling zal vooral gevolgen hebben voor gescheiden ouders. Nu is het nog zo, dat meestal niet aan wie de kinderen bij echtscheiding zijn toegewezen, |ene die het onderhoud van de kinderen betaalt (meest- ier), het recht op kinderbijslag heeft. Vaak zal die kin- dan op grond van alimentatievonnissen of overeen- aan de verzorgende ouder worden doorgegeven. Daar- r Idelt meestal de Raad voor de Kinderbescherming, ^lirfeuwe systeem kan de ouder bij wie de kinderen verblij- -rSJB estal de moeder) de kinderbijslag rechtstreeks, dus zon- enkomst van de andere ouder of Raad voor de Kinder- l&UBMiung, bij de Raad van Arbeid aanvragen. Sterilisatie toegestaan in New Jersey TRENTON Het hoogge rechtshof van de Ameri kaanse staat New Jersey heeft beslist dat een zwak zinnig, meisje op verzoek van de ouders mag worden geste riliseerd op voorwaarde' evenwel, dat bewezen kan worden, dat de ingreep in belang van het meisje is. Broedertwist NOORDWIJK Een 38-jari- ge Noordwijker is vannacht bij een vechtpartij met zijn oudere broer vrij zwaar aan het hoofd geraakt. Hij moest worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Lei den. De Noordwijker kreeg ruzie met zijn naaste familielid in het café dat door zijn broer wordt beheerd. Hij sloeg een aantal ruiten in en beschadig de een auto. Zijn broer ging vervolgens met hem op de vuist. ADVERTENTIE donderdag 19 vnidag I zaterdag Voordelige Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations LEIDSCHENDAM Het bijkantoor van de AMRO-bank aan de Duindoorn in Leidschendam is vanmorgen om half negen overvallen door een ongeveer 25 jaar oude man. De niet gemaskerde overvaller wachtte het personeel op buiten de bank en dwong de bankemployés met een pistool hem binnen te laten. Vervolgens maakte hij zich meester van de inhoud van de kleine kluis, ongeveer 25.000 gulden in bankbiljetten. De overvaller verliet daarna lopend de bank en verdween spoor loos. De politie heeft een uitgebreid signalement van de man. ADVERTENTIE Bospercelen in Baarle Nassau (circa 18 km van Breda) Ligging: buitengewoon. Het kavelplan bestaat uit 27 percelen, waarvan in oppervlakte circa 75% reeds verkocht is. oppervlakte v.a. 600 m2 tot 1250 m2. Koopeom per m2 15.- v.ojv Dit weekend 21 en 22 februari a.s. zijn wij aanwezig in cafè- restaurant „Het wapen van Nassau" te Baarie-Nassau voor bezichtiging en verkoop van 11-16 uur. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. K-- JC ..«r V 40

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1