r Jndeko-ZaIJzeren discipline en iriehonderd tromroffels per minuut Japan vertrouwt controle EG niet Op Schiphol 1900 banen extra ondanks minder passagiers "^ONOMIE LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 PAGINA 15 Hit A mag geen ies voor ;pen bouwen HAAG Minister ardenne (economische i heeft geweigerd om tt-werf in Amsterdam- steun te verlenen je bouw van secties hepen. De minister is treid tot een subsidie I rca 25 gulden per ma- zoor orders voor com- schepen die de NSM rt. Dat bleek gisteren fi hoorzitting van de Tweed e-kamercommis- in economische en so- jaken. leen de minister, ook de scheepsbouwwerven in and weigeren om de uit de moeilijkheden te Van der Giessen de heeft nu werk voor cir- mensen van de NSM, ■wil dit werk niet aan de rdamse werf uitbeste- elf sleept Van der Gies- gulden per manuur uit eepsbouwpot. „Klussen" it door de NSM zouden 5 aanloopkosten neerko- ip circa 50 gulden per IM voelt vooralsnog het voor de bouw van een fabriek voor de pro van secties van sche- totaal is daarmee een »ring van 30 miljoen ge- De heer Fibbe, van de {commissie scheeps wijst deze oplossing ech- n de hand. 'ERDAM: Goud en zil- Zilver: onbew. 940-1043 i 952-1055; bew. 890-1090 i 900-1100. Goud: onbew. 38330 vorige 38050- bew. 35740-39870 vorige 40300. „VOORBODE INVOERBEPERKING" TOKIO - Japan heeft gisteren wantrouwend gereageerd op de de maatregel van de Europese ministerraad om de Ja panse importen nauwkeurig te administreren. De EG moet met de verzekering komen dat de controle op de invoer geen verkapte invoerbeperking is, zo is van ambtenaren van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken vernomen. Te vens hebben de Japanners bezwaren tegen de bespreking van de Japanse exporten in de economische topconferentie deze zomer te Ottawa. N Zegslieden in Tokio beschouwen de invoering van het import controlesysteem van de EG als de voorbode van een invoerbe perking. „Nu wordt de invoer uit Japan nog gecontroleerd als de goederen in de EG-landen zijn aangekomen, maar het zal niet lang duren of de controle wordt uitgevoerd vóór de aankomst van de goederen", aldus een ambtenaar. De voorzitter van een Europese delegatie parlementsleden in Ja pan, Frederich Warner, heeft gisteren gezegd dat tussen Brussel en Tokio tot op heden genoeg is gepraat. Aan Japanse kant moet nu maar eens een politieke beslissing woren genomen, aldus Warner. Als Japan blijft weigeren zich in zijn export naar de EG te matigen zullen invoerbeperkende maatregelèn van de ge meenschap niet meer kunnen worden vermeden, zo verklaarde hij. Miljardensteun voor chemie ROME De Italiaanse regering zal de komende vijf jaar zes biljoen lire, ongeveer 13,8 miljard gulden, steken in de modernisering van de chemische industrie. De regering zal voor drie biljoen lire kredieten op gunstige voorwaarden voor investeringen verlenen en daarnaast nog eens drie bil joen lire beschikbaar stellen voor onderzoek, zo heeft de Italiaanse minister voor staatsbedrijven, Gianni de Miche- lis, gisteren bekend gemaakt. De miljardensteun is hoofdzakelijk bedoeld om vervangende, werkgelegenheid te scheppen voor de vele duizenden werkne mers die Montedison wegens financiële problemen op korte ter mijn wil ontslaan. Het zou gaan om 13.000 werknemers, van wie er 6000 onmiddellijk op straat komen te staan. Evenals andere grote chemische concerns in de wereld heeft Montedison zwaar geleden onder de vermindering van de vraag als gevolg van de economische recessie. Shell breekt raffinaderij in aanbouw af SINGAPORE Shell Oil (VS) gaat een raffinaderij in aanbouw in Singapore af breken en opnieuw bouwen, zo heeft een woordvoerder van de onderneming laten weten. Het gebruikte beton blijkt niet sterk genoeg te zijn. De bouw, die in 1978 be gon en tweehonderd miljoen dollar zou kosten, werd stopgezet toen bleek dat de betonconstructuur niet aan de standaardeisen voldeed. Richard Hu, directeur van Shell Eastern Petroleum, heeft verklaard dat bijna alle beton nen constructies neergehaald moeten worden. Volgens Hu zit er in het beton te weinig cement, teveel water en bevat het zand teveel klei. De raffi naderij zou volgens de oor spronkelijke plannen eind dit jaar klaar zijn. Vermoedelijk wordt dat nu half 1983. Dollar verder gekelderd AMSTERDAM - De Amerikaanse dollar is gisteren op de Am sterdamse wisselmarkt verder gekelderd. Nadat de koers dins dag met ruim 5 cent was gedaald ging het direct na de opening van de markt gisteren verder omlaag. Tegen elf uur werd een koers genoteerd van 2,3675: twee-en-halve cent minder dan bij het sluiten van de markt op dinsdag. De fixing kwam op 2,3550 wat een verlies betekent van ongeveer 4 cent. Ten op zichte van de Duitse mark werd de dollar zelfs zeven pfennig goedkoper. LONDEN Het Britse Hoogge rechtshof heeft gisteren zestien luchtvaartmaat schappijen die ge bruik maken van het Londense vliegveld Heath row, waaronder de KLM, veroor deeld tot betaling van ongeveer twee miljoen pond (circa 10,8 miljoen gulden) aan de Britse Luchthavenauto riteiten (BAA). De luchtvaart maatschappijen hebben dit bedrag achtergehouden omdat zij het niet eens zijn met de hoogte van de TERUGBETALING HEATHROW Luchtvaart moet zwichten voor verhoogd tarief landingsrechten op Heathrow. De landingsrechten op Heathrow zijn in april vorig jaar met 35 procent verhoogd. De maatschappijen be sloten de verho ging aan te vech ten bij de rechter en het verschuldig de geld voorlopig op een aparte reke ning te storten. De rechter heeft nu bepaald dat het verschuldigde be drag binnen 21 da gen moet worden overgemaakt. Over de rechtmatigheid van de tariefsver hoging heeft hij zich niet uitgespro ken. SCHIPHOL Het totaal aantal werknemers op de luchtha ven Schiphol is het afgelopen jaar gegroeid met 1900, ofwel zeven procent. Dit ondanks een daling van het aantal passa giers dat Schiphol vorig jaar aandeed. Met 28.508 werkne mers is de luchthaven nu na de gemeente Amsterdam de grootste werkverschaffer in het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied, zo blijkt uit een voorlopig jaaroverzicht van de NV Luchthaven Schiphol. Het grootste aandeel in de stijging van de werkgelegenheid had Fokker. Dit bedrijf heeft'in 1980 duizend nieuwe personeelsle den aangetroken. De luchthaven zelf nam 97 extra mensen in dienst. De rest kwam op naam van de KLM en de 320 bedrijven die op Schiphol gevestigd zijn. Voor het eerst in dertig jaar incasseerde Schiphol in 1980 een daling van het passagiersvervoer. Het aantal passagiers liep te rug met 3,5 procent tot 9,7 miljoen. Tegenover deze verslechte ring stond een toename van het vervoer van de luchtvracht met ruim zes procent tot een totaal van 318.350 ton. Deze groei werd voor het grootste deel veroorzaakt door een sterke toename van het vervoer naar bestemmingen buiten Europa. URIE VAN DE JAPANSE DRUM OP TOERNEE IN NEDERLAND 'N HAAG „On" is Ja- ls voor muziek, „deko" it voor „vakman, mees- en „za betekent groep, es tezamen Ondeko-Za, naam van het 19 leden 'ende Japanse ensemble bovendien de tekst „de ie van de drum" heeft egekregen en gisteren in Haag kwam vertellen de tot en met 23 maart toernee langs Ne- m 'landse theaters. Centraal het optreden van de jep die op één lerares na jonge vrijgezellen van ld de 23 bestaat die bin- een ijzeren discipline in soort commune in het >rden van Japan leven, if een enorme drum van ia 400 kilo. De uit een '-jaar oude eik gemaakte mei van anderhalve hoogte, heeft nog m^ertjes van één meter Qgte en een aantal klei- uwe re zusjes van handzamer netingen, waarop de mur \anten van de groep van een uiterst vermoeiende flig positie met het bo il lichaam 45 graden hel- achterover roffels van 1 v slagen per minuut leve- p. Het lijkt angstwekkend w, maar de New York (nes is er om (naar aanlei- }g van een bezoek aan Jnerika) de kracht van de idles van drums en Ummen te weten, dan is ook nog eens Ondeko- Maandag 23 februari L begint hun toernee in Haagse Koninklijke —Jhouwburg. het Haagse Nieuwspoort ten de Japanse gasten er 'irigens minder angstaanja- id bij dan je uit de voor halen zou verwachten. »r het interview zijn ze al- haal in kostuum (en dat tekent voor óén danseres h enorme pruik van men- ihaar) aangetreden en ze rmen een wat gelaten sla- de langs de muren van perscentrum. Ze vertrek- n vooraleerst geen spier n hun ondoorgrondelijke lichten, een aantal lijken fs tijdens het gesprek in iditatie gegaan, maar ze >eten dan ook behoorlijk it hun a propos zijn. Hun 'ensritme in Japan houdt Opstaan om vijf uur 's •rgens, onafhankelijk van t weer een marathon van» fintig kilometer lopen, ter- 'jl elke dag gemusiceerd •rdt en dat betekent weer Een deel van de Japanse groep Ondeko-Za bij de fontein op het Binnenhof, aan het begin van een grote toernee door Nederland. drie uur lang voordien de Ja panse trommels stemmen. Deze morgen hebben ze nog wel even langs het strand Katwijk benaderd, maar persconferenties zijn een an dere zaak. Via een vrouwelij ke tolk, verklaart een van de leiders: „In Japan spelen we honderd voorstellingen per seizoen. Toernees als deze ge ven ons wel acclimatiserings- moeilijheden, vooral de bus reizen van stad naar stad, en het feit dat we drie uur vóór de voorstelling al aanwezig willen zijn. Onze muziek is gebaseerd op traditionele muziek zoals die in het noor delijk deel van Japan nog bij enkele groepen mensen leeft. We proberen er wel westerse instrumenten door heen te verwerken, zoals de viool in een compositie die „Mono chrome II" heet, en mis schien volgen er in de toe komst andere westerse in strumenten. We zijn als mu ziekgroep vijf jaar geleden begonnen, maar door die mu ziek heen hebben we ook en kele gedanste legendes ge vlochten." Zen Het opvallend stille gezel schap met strenge gezichten die zo uit een Kurosawa-film lijken te zijn weggelopen,' ontdooit langzamerhand. Er wordt wat gelachen wanneer er gevraagd wordt of ze ook van Zuidamerikaanse percus sie houden („Ja, en van jazz" giechelt een danseres olijk), maar pas boeiend wordt het wanneer de slanke fluitspeler met lang haar in zwarte ki mono zijn grote bamboefluit te voorschijn haalt om een Japanse „Vallende bladeren" te spelen, dat overigens niets met Kosma's evergreen te maken heeft. Hij musiceert met overgrote concentratie een subtiel golvende melodie, soms denk je een fagot, soms een saxofoon te horen, zijn ademtechniek is opvallend en hij zegt daarover: „Dit lied is uit de Zen-traditie afkom stig en dat is mijn ademtech niek ook. Zelf ben ik geen Zen-gelovige, maar als je lang speelt en op die manier ademhaalt, krijg ik emotio neel wel het gevoel dat ik in Zen ben." Hij gaat zitten om te luisteren naar een collega die op een kleine bamboefuit een Carnavalslied uit het vroegere Tokio, Edo, vertolkt en het merkwaardige is dat die lange man die juist even op een uiterst vriendelijke manier ontdooide, weer strak in de plooi van een trance achtige concentratie zit om zijn collega aan te horen. De mensen van Ondeko-Za nippen ter nauwernood aan thee of sinaasappelsap, lijken gestreng inderdaad helemaal voor hun muziek te leven. Impressario H.J. Da Silva: „Die jongens zijn zo afge traind dat het op het toneel lijkt of er een gat rond hun middenrif valt. En ze bren gen een orkaan van geluid voort. Echt, je moet ze gezien hebben om het te geloven." BERT JANSMA Verlies Kon Olie door flauwe dollar AMSTERDAM - Een hoger Wall Street bleek woensdag op het Damrak te weinig compensatie te bieden voor de snel dalende koers van de dollar. De internationale waarden moesten dan ook alle terrein prijsgeven. Kon. Olie ging net door de 200 gulden grens heen en ver loor 3 op 199,80. Unilever stond rond het middaguur op een verlies van 1,20 op ƒ129. KLM, die dinsdagmiddag al aan een lichte stijging was be gonnen, hield zich met een verlies van ƒ0,10 op 74,70 nog vrij goed. Akzo werd ƒ0,20 goedkoper op ƒ17,60, Hoogovens leverde 0,30 in op ƒ17,40 en Philips 0,20 op 18,60. Bij Elsevier-NDU werd de neergaande lijn van de laatste dagen doorgetrokken en nu ging er al snel nog eens ƒ6 van de koers af op 148. De banken bewogen zich dicht rond het slotpeil van dinsdag. WUH was 5 in herstel op 190 en ook FGH was 0,80 beter op ƒ58,60. De verzeke ringswaarden trokken licht aan. Bos-Kalis zette een. dins dagmiddag begonnen lichte daling voort met een verlies van 0,70 op ƒ81,10. De colle ga aandelen daarentegen no teerden wat hoger. Gist-Broca- des zocht het weer boven de 60 grens en was enkele dub beltjes beter. De staatsfondsen- markt was overwegend prijs houdend gestemd. Op de lokale markt bleef het rustig, maar veel koersen moesten weer wat omlaag. Van der Giessen-de Noord daalde van 156 naar 152,50. Bergoss zakte van 27,10 naar 25,20 en Econosto van ƒ32 naar 30. De houthandels Pont en Van Wessem werden tevergeefs opnieuw tegen flink lagere koersen aangebo den en ook fondsen als De Te legraaf, Deli, Nutricia en Ho- lec kwamen in de verdruk king. In Emba werd gehandeld op ƒ115, maar ten opzichte van de laatst gedane koers een winst betekende van ƒ5. Bij Chamotte Unie, die op het punt staat twee dochters te verkopen, kwam men voor eerst niet verder dan een ad- vieskoers van 15 tegen een laatste koers van 13. De internationals stabiliseer den zich op een nog iets lager peil. Fout ging het bij de ban ken, waar een gestage daling begon op te treden, zodat bij de NMB rond 13.00 uur een verlies was ontstaan van 4,50 op 184,50. Maar ook de rest van de actieve markt vertoon de tekenen van enige afbrok keling. Bij overwegend iets lagere aandelenkoersen gingen woensdagochtend op de Euro pese optiebeurs 1280 contrac ten om met Philips en Kon. Olie als actiefste opties. De calls moesten inleveren. Het koersverloop werd later nogal grillig. Kon. Olie met name gaf in de loop van de middag een herstel te zien. Het oliefonds sloot op 201.50, daar mee het verlies tot 1,30 be perkend. Unilever echter zak te verder weg tot 127,90. Een fonds als Elsevier-NDU kwam uit op 145,- een verlies van 9,-. Westland-Utrecht kwam terug tot 196,-, na een hoog ste punt van zelfs 199,50. Bonden akkoord met afslanking Müller-Thomsen ROTTERDAM De directie van het Rotterdamse stuk- goedbedrijf Müller-Thomsen en de Vervoersbonden FNV hebben overeenstemming be reikt over de wijze waarop het personeelsbestand (ruim 1200 man) met 350 mensen kan worden teruggebracht. Een ge dwongen afvloeiingsregeling voor 200 mensen van 57 jaar en ouder en een vrijwillige op- stapregeling voor de resteren de 150 mensen zijn daarvan de belangrijkste onderdelen. Het personeel gaf gistermiddag zijn goedkeuring aan dit plan. VEEMARKT OEN BOSCH OEN BOSCH - 18/02 Aanvoer: totaal 8757; runderen 2819; graskalveren 374; vette kal veren 32; nuchtere kalveren 3152; schapen 1466; geiten 33; slachtvarkens 881; slacht- runderen 1353. Prijzen; melk- en kalfkoelen 1800-2800; guiste koeien 1200-1850; kali- vaarzen roodbont 1900-2800. zwartbont 1700-2200; klamvaarzen 1700-1950; guiste vaarzen 1500-1900; pinken 750-1225; gras kalveren 550-825; nuchtere kalveren rood bont 120-390. zwartbont 100-280; weide- schapen 100-170; lammeren 90-170. stieren <resp. 1e en 2e kw.) 7.35-7.90 6.40-7.35; vaarzen (resp. 1e en 2e kw.) 6.90-7.95 6.15-6,90; koeien (resp. Ie. 2e en 3e kw 6.65-7.70 5.90-6.65 5.60-5.90; worstkoelen 4.80-5.80; vette kalveren (resp. 1e, 2e en 3e k*.) 5,90-6.00 5.80-5.90 5.00-5.80; slacht- zeugen (resp. 1e. 2e en 3e kw.) 2.36-2.46 2.26-2.36 1.80-2.26; vette schapen 160-250; vette lammeren 160-275. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): metk- en kali koeten normaal-vlot-hoger guiste koeien normaal- vlot- hoger; graskalveren kleiner- -rustig-gelijk. nuchtere kalveren kleiner- -traag-lager; schapen en lammeren nor maal-normaal- gelijk; slachtvee gelijk-vlot- -hoger; siachtzeugen kleiner- traag-lager. Lelden, 18 febr. 1981 Groentevei ling: appels 42—50; andijvie 400— 430; boerenkool 196—226; rode kool 5292; prei 101169; rabarber 175250; spinazie 185265; sprui ten A 127—136, spruiten B 149—164, spruiten D 124—180; uien 32—70; winterpeen 180420; knolselderij 78; sla 2426; peterselie 130—153; raapstelen 2426; selderij 98—144.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15