deTijd aus streelt erbetering China na Opvallende verdeeldheid over Reagans plannen d0ENE HP fV7LÈ THE 'Üiï^ï. kfew PRISONERS11 "Wonderkind" hanteert snoeimes met groot gemak ALL 00 DAVID STOCKMAN, BREIN ACHTER BEZUINIGEN Arron op vrije voeten i/toldachte Majdanek- 1! il ^ENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 FEBRUAR! 1981 PAGINA 11 ;1 -■wr-tJ:T© vin aid -eii 16. Tj LLA Ofschoon de paus tijdens zijn aan Azië met een grote boog om com- isch China en Taiwan heen gaat, ij gisteren op de derde dag van zijn 'C/De aan de Filippijnen in een toespraak n gead de banden met China en de Chinese leken, die na 1949 van het Vaticaan vera afgesneden, nauwer aan te halen. selecttoespraak voor het Filipijnse radios- rVeritas, dat ook in China is te beluis- Schoeei de paus dat de Chinese katholie- noede christenen zijn en even zo goede (AZCe staatsburgers". NZB heeft, zo zeggen Vaticaanse waarne- voorfen normalisering van de contacten tus- Chinese katholieken en het Vaticaan ^^^nastreven. Zijn woorden waren indirect Chinese regering bestemd. Hij zei na- Duizenden Fi- lipijnen onder wie een groot aantal beto gers die vrij heid voor po litieke gevan genen eisten, woonden gis teren bij Que zon City een mis bij. Na de mis groette de paus de menigte om vervolgens zijn reis op een ander deel van de Filippijnen voort te zet ten. melijk dat „iedere katholiek in China volledig bijdraagt aan de opbouw van het land, omdat een echte christen ook een echte burger is". Bij eerdere contacten met het Vaticaan hebben de 'Chinese bisschoppen steeds laten doorscheme ren dat de Chinese katholieken niet afhanke lijk kunnen zijn van Rome. De paus zei verder dat de kerk geen politieke doeleinden heeft, maar alleen het Rjjk Gods wil verkondigen. De kerk is niet bevoegd op tech nologisch of wetenschappelijk terrein en wil zich ook niet waarmaken door machtspolitiek. Tijdens zijn verblijf op de Filippijnen heeft paus Johannes Paulus II zestien dominicanen die in de zestiende eeuw gemarteld werden, toen zij werkzaam waren voor de missie in Ja pan, zalig verklaard. Daarmee brak de paus met een eeuwenlange gewoonte om zaligver klaringen alleen in het Vaticaan uit te spreken. Nieuwe wapens door extra defensiegeld WASHINGTON Ofschoon de Ame rikaanse regering pas volgende week woensdag de voorstellen voor de be steding van het sterk verhoogde de fensiebudget voor dit en het komende jaar bekend maakt, is gisteren in kringen rond het Pentagon vernomen, dat de nadruk zal worden gelegd op de ontwikkeling van nieuwe wa pensystemen. De komende zes jaar zullen door de VS ruim 350 miljard gulden extra aan de de fensie worden besteed. Functionarissen verwachten, dat volgende week onder meer de ontwikkeling van nieuwe trans portvliegtuigen en bommenwerpers be kend zal worden gemaakt. Volgens de opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht moet met name aan de nieu we bommenwerper topprioriteit worden gegeven. Het zal 'overigens nog zeker tien jaar duren voor dit toestel, de Stealth, operationeel kan worden ge maakt. WASHINGTON In het Amerikaan se Congres is vannacht, nadat presi dent Reagan zijn economisch herstel programma voor de komende jaren békend had gemaakt, opvallend ver deeld op de plannen gereageerd. De afgelopen week was namelijk de in druk ontstaan, dat een aanzienlijk aantal Democraten in Huis en Senaat bereid was de president te steunen. Het Witte Huis heeft er alles aan gedaan om de tegenstand bij voorbaat te over winnen, maar vooraanstaande Democra ten lieten er vannacht geen twijfel over bestaan dat nooit zal worden toegestaan dat allerlei bestaand programma's wor den ontmanteld. Zoals bekend hebben de Democraten een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. De Democra ten kunnen bij hun oppositie rekenen op de steun van talloze actiegroepen, die hun belangen door de maatregelen van de regering zien geschaad. Zijn de reacties vanuit het Congres ver deeld, in de Amerikaanse zaken- en bankwereld is over het algemeen gunstig gereageerd. Algemeen werden de plan nen „dapper" genoemd, maar tevens ge waarschuwd dat op korte termijn geen ingrijpende verbetering van de economie moet worden verwacht, omdat het gerui me tijd zal duren voor de gevolgen van de beleidswijzigingen merkbaar zullen zijn. WASHINGTON Wellicht nog meer dan president Reagan zelf en minister van buitenlandse zaken Alexander Haig, heeft de tot voor een paar maanden vrijwel onbekende DaVid Stockman de afgelopen maand het ge zicht van de nieuwe Amerikaanse re gering bepaald. Stockman, met zijn 34 jaar „jong in de kringen rond de president, is directeur van het Office of Managment and Budget (OMB), het begrotingsbureau van de regering. In die hoedanigheid is hij de architect van de gigantische bezuinigingsplan nen, die president Reagan vannacht aan het Congres heeft aangeboden, de „man met het snoeimes". Stockman wordt in, Washington een „wonderkind" genoemd. Niet zo zeer vanwege de manier waarop hij het rode potlood hanteert, als wel door de manier waarop hij carrière heeft gemaakt. In 1964 was de uit een streng protestante en oer-conservatieve gemeenschap afkom stige Stockman actief voor de Republi keinse presidentskandidaat Bary Gold- water; in zijn studententijd een vooraan staand actievoerder tegen de oorlog in Vietnam. Dat was in de jaren dat Ronald Reagan, als gouverneur van Californië, een hard optreden tegen demonstreren de studenten beloofde. Volgens vrienden zou Stockman enige tijd godgeleerdheid hebben,gestudeerd om aan dienstplicht in Vietnam te ontkomen. Verder was hij medewerker van oud-presidentskandi daat John Anderson en speelde hij de rol van Jimmy Carter in het „trainings kamp", dat toen nog kandidaat-Reagan had opgeslagen voor het grote tv-debat met de toenmalige president. Nadien werd zijn invloed groter, niet in de laat ste plaats door de bijna overdreven wer klust die hij aan de dag legt: ongeveer negentien uur per etmaal, zo'n zeven da gen per week. Toen David Stockman zo'n jaar of zeven geleden werd toegevoegd aan de staf van John Anderson was deze al e'en van de belangrijkste figuren van de gematigde beweging binnen de Republikeinse par tij. Anderson en Stockman vormden eni ge tijd „twee handen op een buik", tot Anderson zich in toenemende mate be gon te ergeren aan de tomeloze ambities van Stockman. Er was teveel gedreven heid en te weinig aandacht voor de men selijke aspecten, zodat Stockman in 1975, hij was nog geen 30, besloot zelf de sprong naar het Huis van Afgevaardig den te wagen. De gok was groot, maar mede door een uiterst moderne campag ne had hij succes. Op het Capitol aangekomen gunde hij zich nauwelijk tijd om op adem te ko men. Hij nam onder meer het Republi keinse voortouw in de strijd tegen Car ters energieplannen. Maar duidelijk was wel, dat zijn bezuinigingsdrift zich voor al richtte op de kosten van de sociale voorzieningen, die volgens hem ernstig uit de hand gelopen zijn. Binnen het Republikeinse kamp rees Stockmans ster snel. Hij verwierf mede door uitstekend optreden tijdens de voorbereidingen op de televisie-debatten ook in het Reagan-kamp een naam die klinkt als een klok. Na eèn proefdebat tussen Reagan en Stockman zou de nieu we president zelfs hebben uitgeroepen: „Wat ben ik blij. dat ik straks voor de camera's niet met Stockman te maken krijg". PARAMARIBO Oud-pre mier Henck arron van Surina me is gisteren op vrije voeten gesteld, i afwachting van zijn berechting. Dit heeft het Suri naamse persbureau SNA mee gedeeld. Arron werd samen met andere leidende politici kort na de militaire machtso vername op 25 februari vorig jaar gevangen gezet, omdat de militairen hem verantwoorde lijk stelden voor de corruptie in Suriname. EG-COMMISSIE: Landbouw prijzen 8 omhoog BRUSSEL Als de Europe se comissie, het dagelijks be stuur van de Europese Ge meenschap, haar zin krijgt, worden de Europese land bouwprijzen voor de oogst 1981 /1982 met gemiddeld zes tot acht procent verhoogd. De prijsvoorstellen werden gisteren door de Europese landbouwcommissaris, de Deen Poul Dalsager, bekend gemaakt. Voor de melk wordt met een prijsverhoging van rond de drie tot vier procent rekening gehouden. De commissie stelt verder maatregelen in het vooruitzicht om de melkpro ductie in de EG-lidstaten nog verder te beperken. Nieuw is dat de commissie overschotten bij het rundvlees, het graan en voor bepaalde groenten en fruitsoorten eveneens wil gaan beperken door speciale heffin gen in te voeren. Landbouwcomissaris Dalsager zei berekend te hebben dat de, prijs van levensmiddelen in de EG met 2,5 procent omhoog gaat wanneer zijn voorstellen worden aanvaard. Mendelevitsj als vrijman naar Israël WENEN Iosiv Mendele vitsj, een vooraanstaande Russische joodse dissident is uit een Russisch werkkamp ontslagen en als vrij man in de Oostenrijkse hoofdstad aangekomen. Hij is inmid dels in Israël aangekomen. Mendelevitsj, een 33-jarige ort hodoxe jood, werd op 15 juni 1970 gearresteerd wegens zijn betrokkenheid bij een vlieg tuigkaping in Leningrad. Hij werd tot twaalf jaar werk kamp veroordeeld. Bij zijn aankomst-in Wenen zei hij, dat de Russische functio narissen hem tot maandag over zijn vrijlating in het on gewisse hadden gelaten. Illl MOET WEL AAN DE MACHT BLIJVEN zullen hervormingen tzo.A wwsti kei 'Ë1 Salvador toejuichen ituur\ etkoi iL. ■.Met \L. ipzij. e ten aanzien van El Salvador veranderd en ver dat zij economische en democratische hervormingen zal toejuichen, maar wel onder de thans regerende rnaamste Amerikaanse doelstelling is, volgens de verkla- overleving van de huidige regering in El Salvador, die wordt door terroristische' krachten, die door Cuba van 'worden voozien". Amerika zal wel een ontwikkeling i door het volk gekozen regering steunen. De beleidswij- /ordt door westelijke diplomaten in verband gebracht (wens van de bondgenoten tot een meer uitgebalanceerde g van de VS tegenover El Salvador. Reagans afgezant, ïce Eagleburger, brengt een bezoek aan Europa om het .Amerikaanse standpunt te verduidelijken, pht Eagleburger gisteren ook een'bezoek aan minister Klaauw. „De Nederlandse regering zal de informatie, agleburg verstrekt, grondig bestuderen", aldus een ïrder. e ?veM jjjces spoorloos verdwenen (Van onze correspondent Ami van Vree) Een verrassende wending heeft gisteren het toch dramatiek overladen Majdanek-proces in Dusseldorf en toen bleek dat een van de 9 personen, die worden tlaagd in verband met de moord op meer dan 250.000 in het gelijknamige SS-concentratiekamp, de benen I te hebben genomen. ■reft Heinz Viellein die gistermorgen zijn woning in Mün- »et onbekende bestemming bleek te hebben verlaten. De zoekt hem. Viellein die onder andere wordt beschuldigd >ord op 2 joden die bij het werk waren ingeslapen alsme- hulp bij de selektie van 17.000 joden die op 3 november erden terechtgesteld, was een van de vijf verdachten die vrije voeten was. •nd van zijn verdwijnen heeft rechter Bogen gisterenmid- p het eind van de zitting het besluit genomen om ook te le anderen bevel tot inhechtenisneming uit te vaardigen. ELSEVIER waarschuwt, dat onze kennis van kernenergie langzaam wegkwijnt. „Op de technische hogescholen wil niemand dit vak meer leren. Het technisch kader vergrijst of zoekt zijn heil elders in de wereld. Onderzoekers en tech nici lopen gefrustreerd rond". Voorts een interview met Pe res, waarschijnlijk de nieuwe premier van Israël. „Wij zijn bereid met iedere Palestijn te onderhandelen die bereid is, de staat Israël te erkennen. Wij praten met iedere Pales tijn die naar vrede streeft en terrorisme afwijst. Maar ik ge loof niet, dat zulke Palestijnen zich bij ons aan de onderhan delingstafel zullen scharen". Een vraaggesprek ook met staatssecretaris Haars. „Het heeft me veel pijn gedaan dat ik vaak in de persoonlijke sfeer ben aangevallen. Ik vind het erg, dat de opzet aanwezig is geweest om mij in persoon te kwetsen. Ik vind dat vooral naar voor mijn familie. Ik ben geen fascistische tante". De theoloog prof. Schillebeeckx tenslotte zegt ovèr bisschop Gijsen: „Hij ziet zijn gezag puur juridisch: ik ben aange steld, ik ben bisschop, ik heb dus gezag en ik kan dat uitoe fenen. Punt uit. Zijn gezag is dus iets persoonlijks, dat min of meer losstaat van heel de kerkgemeenschap". In DE HAAGSE POST een groot interview met Den Uyl. „Ik weet ook wel dat er men sen zijn die zeggen: meer poen. Maar ik wil het nog meema ken dat ik de mensen kan la ten zien, hoe betrekkelijk poen is vanaf een bepaald niveau". De econoom prof. Hans den den Doel start een veertien daagse rubriek in het blad. '„Natuurlijk, de winkeletalages puilen uit van de luxe. Maar dat is geen bewijs dat het goed gaat. Dat is juist een bewijs, dat het slecht gaat. De winke letalages tonen aan, dat de ste nen, die wij hadden moeten gebruiken voor het bouwen van onze fundamenten, ge bruikt zijn voor het optrekken van een facade". Een kostelijk verhaal ook van Maarten 't Hart, die probeerde subsidie te krijgen voor een wetenschap pelijke film over het gedrag van stekelbaarzen. „Ik belde en aan de andere kant van de lijn vroeg iemand: Is de stekel baars een zoetwatervis of êen zeevis?- Beide, zei ik, hij zit 's winters in het zoute en 's zo mers in het zoete water. Oh help, zei de man, dan valt hij nergens onder. Misschien moet ik eerst maar eens een roman schrijven, die ik Een vlucht stekelbaarzen noem". VRIJ NEDERLAND praat met mr. Van Doorn over diens rapport, dat de achterhaalde omroepwet op de helling zet. „Wij hebben nogal beklem toond dat de tijd voorbij is, dat we de mensen bepaalde pro grammasoorten proberen op te leggen. Ook ik heb me in het verleden nogal verlustigd in de gedachte: hoe kunnen we het zo voor elkaar krijgen, dat ze dat vaak zien en dat min der. Maar zoiets kan niet meer". In een ander verband een interview met bestüursse- cretaris Milo Anstadt van de VARA. „Wat is socialisme? Daarover bestaat een volstrek te onduidelijkheid. Ik weet het ook niet. Een deel van de soli dariteit die mensen met elkaar voelen, is volgens mij verloren gegaan door de welvaartsstaat, die alles voor je regelt. Ik vind, dat de socialisten daar iets aan zouden moeten doen. Maar het is vaag. Het socialis me is een uitgewerkte mythe". Een blik voorts, achter de schermen van het PvdA-be- stuur. Kamerlid Poppe: „Er is intern onzekerheid over de so ciaal-economische politiek. Je hebt de redenering dat we hoe dan ook moeten regeren. Om dat er anders nog ergere din gen gebeuren, dan waartoe wij al bereid zijn. We moeten wel vuile handen maken". Regis seur Ate de Jong praat over zijn film „Een vlucht regen wulpen". „Ik ben voor film de beste acteursregisseur van Ne derland. Dat komt omdat ik acteurs de meest intelligente mensen vind, die er bestaan". De TIJD adviseert aanstaande moeders de dokter bij hun kraambed weg te houden. „De cijfers wijzen uit dat er steeds meer narcoses zijn, steeds meer tangverlossingen, steeds meer keizersneden. Worden de bevallingen dan moeilijker? Nee, er zijn meer vrouwenart sen". Elders beschrijft het blad hoe bisschop Gijsen kwam, zag en overwon. „Zeer veel Ne derlandse katholieken zijn vermoedelijk de strijd, die vooral over structurén en nau welijks over het evangelie lijkt te gaan, meer dan beu. Het is aannemelijk dat Rome, in die afnemende strijdlust van de echte basis, de beste kans op het welslagen van de voorge nomen reconstructie ziet". Maar in een ander artikel zeg gen pastores, die zich gaan re organiseren: „Evangelie en kerk zijn ons te lief om ze te laten verwateren tot een loze structuur. Lik op stuk geven kan heel gehoorzaam zijn". Een interview tenslotte met Jeroen Krabbé. „Ik heb mezelf nooit aantrekkelijk gevonden. Ik ben tot mijn verbijstering gekozen tot aantrekkelijkste man van 1980. Dat vind ik enig, hoor, ik leg dat tijdschrift heel ijdel open op tafel. Maar dat wil nog niet zeggen dat je je aantrekkelijk voelt". DEMEUWEUME In de NIEUWE LINIE de vraag of de paus een CIA-paus is. „De Roomse kerk is een westerse kerk. En haar hoofd kwartier is allereerst verbon den met de westerse machts centra". Bij de oprichting van een protestantse werkgroep binnen de PvdA de opmer king: „Op mij maakt het ini tiatief een wat uit de tijdse in druk. Maar het moet een sig naal zijn voor de PvdA, dat et hische mensen zich in die par tij soms in de kou voelen staan". Een gesprek ook met de Braziliaanse arbeidersleider Lula. „Het feit, dat het pro gressieve deel van de kerk nu heel duidelijk de kant van de armen kiest, is e,en van de al lerbelangrijkste ontwikkelin gen van de laatste jaren. De opstelling van de kerk in Bra zilië is nu zeer goed". In de GROENE AM .STER DAMMER kritiek op het voor stel van vice-voorzitter Van der Doef van de PvdA om te korten op dubbele uitkerin gen. „Het betekent in de prak tijk een regelrechte aantasting van het recht op eigen werk en eigen inkomen van vrou wen, geboren uit het diepge wortelde idee dat het werken van vrouwen uiteindelijk een luxe is, een gunst". Voorts een discussie over kernbewape ning tussen PvdA Kamerlid Stemerdink en IK V-secretaris Faber. De laatste: „Mijn be zwaar tegen de PvdA is dat ze haar ideeën alleen toetst aan wat Duitsland er van zegt of de Belgen, maar niet aan wat er in Mexico gebeurt, om maar eens een dwarsstraat te noe men". De eerste: „Faber zegt: Mexico, ik noem maar een dwarsstraat. Ik geloof dat hij dat precies juist omschrijft. Mexico is een dwarsstraat. Als het om kernwapens gaat, heb ben we te maken met een situ atie in Europa, die in hoge mate onveilig is en waar we moeten proberen nieuwe we gen te zoeken. En dat kan Ne derland niet alleen". HERVORMD NEDERLAND praat met de nieuwe direkteur Onderwijshulp aan de Derde Wereld, drs. J. Bos. „De vrees blijft bestaan, aangewakkerd door rechtse, conservatieve krachten, dat vooruitgang in de Derde Wereld alleen ten koste kan gaan van onze be langen. Ten dele is dat ook waar; op korte termijn gezien zal dat matigiging voor ons be tekenen. Maar voor dat verde- lingsprobleem moet een oplos sing te vinden zijn, als de poli tieke wil er maar is". Elders een artikel van prof. Goud zwaard over de welvaartsstaat, die op drijfzand gebouwd blijkt te zijn. „Hij zou in zijn val ook wel eens de rechtsstaat van nu en de democratie van nu gedeeltelijk kunnen mees lepen. Daarom is nu de tijd ge komen om zachte heelmees ters de laan uit te sturen". Een interview ook met voorzitter Meinsma van de Vereniging Chemische Industrie. „Het is moeilijk te begrijpen dat er in dustrieën zijn geweest, die ge vaarlijke stoffen hebben ge dumpt. Dat had niet mogen gebeuren. Ik weet wel, sommi gen zeggen dat er niks ille gaals is gebeurd, omdat er een vergunning was, maar deson danks vind ik dat het niet had mogen gebeuren". Een artikel tenslotte over zonne-energie, die onnnodig kwetsbaar en duur wordt gemaakt. Het pleit voor projekten „die zijn uit te voeren door de mensen die er in de buurt wonen en die niet speciaal uit Amerika hoeven over te komen. Installaties die niet het halve land lam leggen, wanneer ze moeten uitvallen en die ook geen aantrekkelijke doelen zijn voor terroristen

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11