In Bondsrepubliek: Geen aow voor ieder, maar zegels plakké Van Agt drukt nu al stempel op formatie Russen Pools Hji sen experimen een kans te gevee hofb buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBim Politiek Partij Parlement BINNENLAND/BUITENLAND leidse courant zaterdag 14 februari 1981 paDRT SGP- DISSIDENT 1 Op ons bureel dwarrel de deze week een twaalf pagina's tellend gestencild blaadje neer, waarvan de voor pagina getooid was met het opschrift „Tot de wet en tot de getui genis". Bij nadere be studering bleek het een nieuw politiek week blad te zijn, in het leven geroepen door ene heer Wapstra uit Pur- merend die, naar de In houd van het geschrift te oordelen, ernstig verontrust is over de gang van zaken in Ne derland. De schrijver onthult, dat hij sympat hiseert met de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) en dat hij zijn èènmansblad is be gonnen met het oog op de naderende Tweede- Kamerverkiezingen. Volgens Wapstra belo ven de resultaten van die verkiezingen niet veel goeds, want de programma's van de meeste partijen ade men een geest van goddeloosheid, onge bondenheid en revolu tiegezindheid. Slechts één partij is volgens Wapstra in staat, het land naar behoren te regeren. Goed gera den: de SGP. Na de lezers tien pagi na's lang krachtig ver manend te hebben toe gesproken, komt de re dacteur uiteindelijk tot de kern van zijn ver haal. Wat moet er alle maal gebeuren om ons land te redden van de ondergang? Welnu, we moeten ons, aldus Wapstra, bekeren van onze „nationale zon den". En vervolgens publiceert hij een enor me waslijst van zaken die onverwijld afge schaft moeten worden. Voorspelbaar in die lijst zijn verschijnselen als abortus provocatus, homosexualiteit, drug gebruik en pornografie. Maar Wapstra wil nog veel meer aanpakken. Let even goéd op en wrijf de ogen alvast maar uit. SGP- DISSIDENT 2 Tot de nationale zon den waarvan wij ons dienen te bekeren be horen volgens het de lijst van Wapstra ook: Stemrecht voor vrou- wen, radio, televisie, elektrische muziek toes tanden, cartoons en spotprenten, biosco pen, bars, sport buiten het militaire), onzedelij ke kleding, vrouwelijke conducteurs, vrouwen bij defensie, revolutio naire postzegels, cao 's, werkgevers- en werk nemersbonden, de vrije zaterdag, het gebruik van woorden ale „weekeinde" of „week end", subsidies, verze keringen (ook de socia le volksverzekering), vrije meningsuiting en de in onbruik geraakte doodstraf. Na drie keer slikken leek het ons een goed idee, naar aanleiding van het gelezene con tact op te nemen met ds. Abma, de beminne lijke fractieleider van de SGP in de Tweede Kamer. „Ja ja", glim lachte de predikant. „Ik heb daar kennis van genomen. De SGP er kent dat blad niet, hoor. Het gaat hier lou ter om een éénmansac- tie. Deze heer is wat op hol geslagen. Wij ne men daar geen verant woordelijkheid voor". Dominee Abma meent zich zelfs te herinneren, dat de betreffende SGP-dissident een poos geleden zijn lid maatschap van de SGP heeft opgezegd, omdat hij die partij te vooruit strevend vond worden. „Hij is nu kennelijk weer teruggekeerd van de dwaling zijns weegs, maar de SGP staat echt niet achter alles wat hij nu verkondigt", aldus ds. Abma. CDA In één der herentoilet ten van het Tweede Ka mergebouw troffen wij onlangs de volgende, met viltstift op de muur gekalkte leus aanWeg met het CDA. Afgelo pen week bezochten wij de desbetreffende sanitaire gelegenheid opnieuw en constateer den verbaasd dat de leus een ingrijpende wijziging had onder gaan. Waarschijnlijk was het wandschrift onder ogen gekomen van een vindingrijke CDA-fan, want met ballpoint was aan het begin van de zin het woordje „op" toege voegd. Op weg met het CDA, staat er nu dus. Je moet er maar op ko men. HELMOND 1 Wie in de veronderstel ling mocht verkeren, dat bewindslieden altijd graag in de Tweede Kamer optreden, heeft het bij het verkeerde eind. Soms zitten mi nisters of staatssecre tarissen met flinke te genzin achter de rege ringstafel en af en toe laten ze dat nog duide lijk merken ook. Neem nou staatssecretaris Henk Koning van Bin nenlandse Zaken, die donderdagmorgen in de Kamer moest op draven voor een spoeddebatje (een in terpellatie) over de slechte financiële posi tie van de gemeente Helmond. Het debatje was aangevraagd door Maarten Engwirda van D'66. Een Interpellatie vraag je niet zomaar aan. Zo'n debat, dat tussen de lopende agendapunten inge- frommeld moet wor den, gaat dan ook vrij wel altijd om spoedei sende zaken, die geen (of nauwelijks) uitstel kunnen dulden. Een in terpellatiedebat vergt ook extra werk voor de bewindsman of -vrouw die erbij moet zijn als mede voor hun ambte naren. Zij moeten zich namelijk in vrij korte tijd in een bepaald pro bleem inwerken. De anders altijd bijzon der opgewekte staats secretaris Koning had er duidelijk de pest over in, dat Maarten Engwirda hem in een officieel debat over de financiële positie van Helmond aan de tand wilde voelen. Hij vond het eigenlijk maar een flut-onderwerp en pure tijdverspilling, zo bleek uit zijn houding. Koning wist, net als de aanwe zige kamerleden, hoe Engwirda tot het aan vragen van het spoed debat was gekomen. De D'66-afgevaardigde was onlangs op uitno diging van het gemeen tebestuur een dagje in Helmond op werkbe zoek geweest. De vroe de vaderen van Hel mond hadden toen zo'n hartverscheurend ver haal over hun financiële zorgen opgehangen, dat Engwirda had be sloten, die toestand een3 in de Kamer aan de kaak te stellen en te vragen of Helmond niet een beetje meer geld. van het rijk kon krijgen. Jammer voor Helmond, maar dat gaat niet, kreeg hij van Koning te horen. HELMOND 2 delijk, dat de financiële toestand van Helmond helemaal niet uniek Is en dat Helmond al lan ge tijd extra bijdragen van het rijk krijgt, net als trouwens 26 andere gemeenten in Neder land die moeilijk de eindjes aan elkaar kun nen knopen. „Ik zal ze even opnoemen, met daarbij het jaar, waarin die extra bijdrage is gestart", zei Koning. En hij begon: Beerta, 1967, Bellingwedde, 1969, Millingen aan de Rijn, 1969, Purmerend, 1967. „Het lijken de water standen wel", grapte Engwirda even later. Maar Koning was niet in de stemming voor geintjes en met een duidelijk sarcastische ondertoon zei hij: „Ik verwacht dat de geach te afgevaardigde Eng wirda vóór de verkie zingen nog vele werk bezoeken zal afleggen, met name aal ow noemde gemet ik verwacht bezoeken zul\{j lil den gevolgd de, zovele interpelir r Engwirda kniktPmo ook graag aa/6aa.nde gemeenten wejj150^3^ ken brengen. Afte IS J? kan de staatss dan meegaal kunnen we geit doen'\ antwoff Maar Koning f steeds uit zijn f gebruikt nu pi keerd. „En dat wapen in L m0 a/s dit bot". „£aa^ °P niet", sputtert1,a? wirda tegen. de interpelleert u voorbeeld niw* Purmerend?", Pen w Koning. Waar7:wee CDA er Pam f'J sen uitriep: „DJ5 zal kl nog niet gewe^"™an~s Als Nederland een sociaal systeem had als de Bondsrepubliek, „toch waarachtig geen achterlijk land" zou het volgens minister Van der Stee veel makkelijker zijn om de collectieve uitgave te financieren en de miljardengaten op te vullen. Onze correspondent in Bonn, Ami van Vree, wandelde eens rond in het sociale bouwwerk van West-Duitsland en lette daarbij vooral op de verschillen met de Nederlandse regelingen. TOCH WAARACHTIG GEEN ACHTERLIJK LAND» BONN Het sociale stelsel in de Bonds republiek wijkt voornamelijk af van het Nederlandse in zoverre er veel minder „algemene uitkeringen" bestaan, terwijl de individuele hoogte en vooral duur van de premiebetalingen een doorslaggevende rol spelen. Mede daardoor ligt het niveau van de sociale uitkeringen in procenten van het bruto-nationaal inkomen (BNP) heel wat lager dan in Nederland. (Maar veel hoger dan bijvoorbeeld in de Vere nigde Staten en Japan). In dit verband dient'er bovendien aan te worden herin nerd dat de Bondsrepubliek nog altijd jaarlijks miljarden marken moet uitgeven voor oorlogsschadeloosstellingen. De economische malaise brengt ook in Duitsland het sociale stelsel enigszins .aan het wankelen. De stijgende aantallen werklozen die vorige maand met 1,3 ipil- joen de hoogste stand sinds vijf jaar heb ben bereikt (5,6 pet van de beroepsbevol king) zijn er de oorzaak van dat de uitga ve van het federale arbeidsbureau vele malen groter zijn dan de inkomsten en dat 'de bodem van de geldkist allang te zien is. Eenzelfde negatieve ontwikkeling is gaan de bij de staatspensioenen die vooral door nen aan de gemiddelde loonstijging nog wel op dezelfde wijze kan worden ge handhaafd. In het algemeen is het belangrijk te weten „Grote drie" Uiteraard gaat ook in de Bondsrepubliek het meeste geld om bij JDe grote drie": de premie heeft betaald. Is dit niet het geval, plichte regeling toetreden en moeten dan dat het Duitse sociale stelsel minder vast ziekte-, de werkloosheids- en de pensioen- aan loon- en andere financiële ontwikke lingen is gekoppeld dan het Nederlandse. De „renten" (pensioenen) bijvoorbeeld zijn sinds 1957 wel dynamisch gemaakt, dat wil zeggen dat zij de stijging van het modale inkomen volgen, maar dat gebeurt niet automatisch. De stijging van de pen sioenen wordt telkens in een aparte wet vastgelegd. Ook in ander opzicht ontbreekt het auto matisme dat de Nederlandse minister van financiën zoveel zorgen baart. De Bonds republiek kent bijvoorbeeld geen automa tische prijscompensatie. In hoeverre de in flatie wordt gecompenseerd in de lonen verzekering. Globaal zijn deze als volgt geregeld. Ziekteverzekering (verplicht): voor werk nemers in loondienst bedraagt de premie ca 11,5 pet van het brutoloon, die voor de helft door de werkgever wordt betaald. Bij ziekte ontvangt de verzekerde eerst zes weken lang (gerekend vanaf de eerste ziektedag) zijn volledige loon van de werkgever. Vervolgens krijgt hij tot maxi- rhaal 78 weken (anderhalf jaar) ziektegeld van de „Krankenkasse". Dit bedraagt nor maliter 80 pet van het vroegere brutoloon met een maximum van 88 DM per dag. Na die tijd valt de verzekerde, waarbij het dan wordt de duur van uitkering verhou dingsgewijs bekort. Daarna komt de man of vrouw terecht in zogenaamde „werkloosheidshoop", natuurlijk de hele premie zelf betalen. Het Duitse rentestelsel zit uiterst gecom pliceerd in elkaar als gevolg van het feit Hier haalt slechts 1 pet een pensïjager' •Bouchi hetz (V krezin Nick Th van het feit dat zij over het al (Jap); minder verdienen en bovendieB *°dJ£ aan het arbeidsproces onttr°kl«.yeri^( dat de hoogte en vooral de dqur var\ de waarbij strikt individueel wordt bekeken premiebetalingen bepalend zijn voor de in hoeverre hij of zij een uitkering nodig hoogte van de uitkeringen. Een voor ie- heeft. Deze kan maximdal 58 pet van het dereen gelijke, waardevaste algemene xe- laatst genoten loon bedragen, maar het geling als de Nederlandse aow kent de kan ook zijn dat er helemaal geen uitke- ring meer wordt gegeven. Dit hangt af Bondsrepubliek niet. Het Duitse systeem lijkt veel meer op ons oude „zegeltjes velen vermoeden. 2000 DM, 13 pet krijgt ca 1500 DI(Zwe)-H rest zit daaronder. Een huisvrouw (Pol)-L beeld die nooit gewerkt heeft, kril<Nwz)'1 maal geen pensioen. Juist in diö^g"^ bestaat er in de Bondsrepubliek b(meter sioneerden nog veel meer armo^lasjov- ander inkomen, bijvoorbeeld van plakken". Dit maakt het ook onmogelijk wordt uitgemaakt binnen de normale dan meestal om een arbeidsongeschikte jaarlijkse cao-onderhandelingen tussen werkgevers en vakbonden. Daarbij kan het voorkomen dat de bonden genoegen nemen met een mingroei als zij van de economische moeilijkheden overtuigd zijn. En juist de terughoudendheid van de Duitse werknemersorganisaties en het het teruglopende bevolkingsaantal in de- goede overleg tussen de sociale partners v. krijgt de verzekerde gedurende een jaar Bondsrepubliek worden beïnvloed. Dit zijn onbetwist een van de belangrijkste lang een uitkering die ca 68 pet van het maakt de politieke discussie weer actueel, oorzaken van de kracht van de naoorlogse laatst genoten brutoloon bedraagt. Voor- of de jaarlijkse aanpassing van de pensioe- economie geweest. waarde is dat hij minstens twee jaar de gaat, terug op de renteregeling (zie pen sioenen). Werkloosheidsverzekering (verplicht voor alle werknemers in loondienst): de premie bedraagt ca 3 pet van het brutoloon waar van de helft door de werkgever wordt be taald. In het geval van werkloosheid echtgenoot of echtgenote.' onderhoudver- óm te zeggen, welk percentage van het Bij wao'ers is het nog moeilijker t/j"Sc^ plichtingen en vermogen. Zo kan het vroeger genoten inkomen wordt bereikt. hoe hoog hun uitkering is. Deze 4moto-S voorkomen dat een jongere werkloze Het ouderspensioen (flexibel) gaat tussen moet aan de voorwaarde voldoen ÏNick weer de hand bij zijn ouders moet gaan het 63ste en 65ste levensjaar in. In sommi- stens 5 jaar lang premie is betafl;®,r'l ophouden of een man bij zijn werkende ge gevallen (wao'ers. een bepaalde catego- u: vrouw. rie werkende vrouwen) al op het 60st£. Voorwaarde voor een uitkering (de „wachttijd") is dat men minstens 15 jaar premie heeft betaald. Soals gezegd is de hoogte van de uitkering Pensioenverzekering Onder het Duitse begrip „Renten" moeten hier wordt de omvang van de uJ3 w. weer bepaald door hoogte en voo(0_LUk£ van de premiebetaling maar bo' 16. M door de mate van arbeidsongeschfoates-1 Aan het eind van alle financiële rfis-Mikc heden waar Duitsers eventueel zowel de ouderdomspensioenen worden geheel afgestemd op het persoonlijke be- pen, staat de „Sozialhilfe" en de begrepen als de uitkeringen voor geheel roepsleven. Iemand die zijn gehele leven of gedeeltelijk arbeidsongeschikten (Be- heeft gewerkt en premie heeft betaald, rufs- und Erwerbsunfëhigen). De premie kan optimaal een pensioen van 34.000 DM hiervoor is onlangs verhoogd tot 18,5 pet bereiken. Statistisch gezien komt meer stand", vergelijkbaar met de Ned£ „bijstand". Hierover kan helema algemeens worden gezegd, aangH uitkeringen ervan nog individufc dan de helft van de pensioengerechtigde afgestemd, terwijl de normen vooj mannen op een maandelijkse uitkering van het brutoloon met een plafonds dat wordt bereikt bij een maandelijks inko men van .4400 DM. Daarvan wordt de van 1500 a 1800 DM. Twintig procent zit helft door de werkgever betaald. Zelfstan- in de buurt van de 2000 DM. Bij vrouwen digen etc. kunnen vrijwillig tot de ver- liggen deze bedragen veel lager, als gevolg DEN HAAG Premier Van Agt heeft zich deze week ontpopt als onheilsprofeet nummer één. Hij nam de taak op zich parlement en volk in te lichten over al weer een nieuwe bezuini gingsronde. Dit keer echter geen gesleutel meer in de marge, maar een operatie die zijn weerga in de na-oor- logse geschiedenis niet kent. Een groot deel van het ta kenpakket van de overheid wordt doorgelicht. Er wor den nu al 28 snoeipunten aangedragen. Om het land ■iet verder af te laten glij den is het wegsnijden van twintig procent van de rijks begroting (24 miljard gul den) en een bezuiniging van tien procent op uitkeringen, ambtenarensalarissen en pensioenen nodig. De inko mensmatiging zal plaats moeten maken voor een wer kelijke loondaling. Geen cij fers meer achter de komma, maar ronde getallen, zei Van Agt krijgshaftig. En dan nog zal er sprake blijven van een hoge werkloosheid zonder dat het bedrijfsleven versterkt wordt. Met andere woorden: na een operatie van zo'n omvang hebben we nog net zo veel ellende als op dit moment. Het wordt daarmee hooguit de eerste vier jaar niet erger, aldus de boodschap van de minister president. Het tijdstip waarop het kabi net rpet deze onheilsboodschap komt en degene die haar naar buiten brengt zijn minstens zo opmerkelijk als haar inhoud zelve. Bovendien is er een on losmakelijk verband tussen deze drie elementen. Wat brengt een CDA/VVD- kabinet onder leiding van deze minister-president tot dit op treden? Zeker niet alleen de deplorabele toestand waarin de Nederlandse economie zich bevindt. Inderdaad is de huidi ge economische crisis groter dan sinds de Tweede Wereld-, oorlog en zij wordt nog dage lijks erger. Niet alleen de wer kloosheidscijfers, maar ook die van de bezuinigingen die no dig worden geacht om orde op zaken te stellen, bereiken astronomische hoogten. Door een heroverwegingsoperatie van deze omvang op poten te zetten erkent het kabinet in feite dat zijn beleid de laatste jaren onvoldoende is geweest om.de teruggang op te vangen. Natuurlijk heeft het de econo mische wind niet mee gehad. Integendeel. Maar zowel de brief van Van Agt als de daar aan ten grondslag liggende no titie van minister Van der Stee (financiën) aan zijn collega's erkent impliciet dat de manier waarop in Bestek'81 bezuini gingen werden nagestreefd feitelijk tot onvoldoende resul taat heeft geleid. De voorstel len die het kabinet aan de Ka mer deed waren vaak al on voldoende en menigmaal wist de CDA-fractie, uiteraard ge steund door de oppositie, daar nog de nodige miljoenen van af te halen, dit tot groot ver driet van regeringspartner VVD. De liberalen noemden Bestek'81 (tien miljard „om buigen" in drie jaar tijd) steeds een minimum en drongen bij elk gat dat het CDA in dit be- zuiningsplan sloeg stelselmatig aan op aanvullende bezuini gingen, meestal echter tever geefs. Het zo veelvuldig gekri tiseerde Bestek'81 verbleekt echter helemaal bij de snoei- plannen die nü bestaan. Nu moet het. mes er radicaal in. Opmerkelijk feit In feite krijgt de liberale rege ringspartner hiermee achteraf gelijk. Niet voor niets was de eerste reactie van de VVD bij zonder enthousiast. Wiegel, die zijn verkiezingscampagne ex tra vroeg is begonnen om de achterstand van zijn partij weg te werken, roept al weken in het land dat er veel meer moet worden gesnoeid in de over heidsuitgaven. Zijn partijgeno ten laten in en buiten het par lement geen kans onbenut om het hem na te zeggen. Dat nu de minister-president zelf zich in dit koor heeft ge schaard is in het zicht van de Kamerverkiezingen een even opmerkelijk als relevant poli tiek feit. Het toeval wil dat Van Agt niet alleen premier is maar ook lijsttrekker van het CDA bij die verkiezingen. Hij had het brengen van deze sombere boodschap natuurlijk ook kunnen overlaten aan de man die voor dit soort finan ciële klussen is ingehuurd: de minister van financiën. Deze was het ook die het hele plan voorbereidde en dat.in een no titie eind november in het ka binetsberaad bracht. Op het departement van financiën werd er vanuit gegaan dat Van der Stee het zaakje verder zou opknappen. Tot aan het begin van deze week werd dan ook nog altijd gesproken van een brief van Van der Stee. Toen hij woensdag bij het par lement arriveerde prijkte er echter de handtekening van Van Agt zelf onder. Hoewel de premier een ijzeren regel heeft alleen na de ministerraad óp vrijdag een tv-interview weg te geven verscheen hij 's a- vonds tegen die gewoonte in verscheidene malen op de buis om er nog een paar schepjes bovenop te doen. Van Agts krasse taal, geplaatst naast de toch wat relativerende opmer kingen van zijn minister van financiën, dezelfde avond op het andere net, leidden tot geen andere conclusie dan dat de premier en lijsttrekker van het CDA eens een flinke duit in het bezuinigingszakje wilde doen om daarmee den volke een helder politiek signaal te geven. Slimme zet Van Agt heeft zijn voorkeur voor regeren met de VVD de laatste jaren niet onder stoelen of banken gestoken. Dit tot er gernis van de dissidenten in zijn CDA. Onlangs leek het er bij zijn verkiezing tot CDA- lijsttrekker nog op dat Van Agt de linkervleugel van zijn partij wat tegemoet moest ko men door vriendelijke woor den te spreken over het niet helemaal met zijn inzichten strokende CDA-program. Door deze week zo'n omvangrijke snoei-operatie aan te kondi-* gen, waarvan de voorberei ding vlak voor de verkiezin gen moet zijn afgerond (op 15 mei) en daarbij te nameren op het feit dat het slechts om een voorzetje gaat voor een nieuw kabinet, dat zelf na 26 mei de beleidskeuzen moet maken, deed de premier een zet die zeker tot zijn slimmere moet worden gerekend. Hij maakt hiermee een goede kans dat al het kernwapengekletter, dat eerst de verkiezingsstrijd leek te gaan overheersen, wat zal verstommen. Van Agt heeft moeite met de groeiende stro ming binnen het CDA die ten aanzien van de kernwapens PvdA-achtige standpunten huldigt. Als voorstander van een coalitie met de VVD kon\t het hem hem uiteraard veel beter uit op de toer van forse financieel-economische ingre pen te gaan. Hoe succesvol de zet van Van Agt was bleek al meteen uit de reactie van de PvdA. Het com mentaar van de socialisten dat zo'n snoeioperatie alleen maar uitgevoerd kan worden in een regeercombinatie met de VVD is uiteraard een kolfje naar zijn hand. Van Agt wil immers niets liever. Naarmate de crisis verergert, de werkloosheid voelbaar om zich heen grijpt, de voorspellingen somberder worden en rekenmeesters het kabinet tot ongekend ingrij pende ombuigingen adviseren, waar de PvdA zich vervolgens steeds luider tegen af zet, lijkt samenwerking tussen chris ten-democraten en socialisten in een volgende regering steeds moeilijker te realiseren. De PvdA heeft immers Be stek'81 ook al te vuur en te zwaard bestreden. Van Agt heeft zo deze week niet alleen een onheilsboodschap verkon digd, hij heeft ook op uiterst slimme wijze nu al zijn stem pel gedrukt op de komende kabinetsformatie en die met een zware hypotheek belast. ARJEN BROEKHUIZEN WARSCHAU Uiter aard heeft de benoe ming van de in de Sov jet-Unie opgeleide gene raal Jaruzelski niet plotsklaps een eind ge maakt aan de Russi sche zorgen over het op standige buurland. Vast staat, dat een mili taire interventie er voor Moskou een stuk makkelijker op is ge worden nu Jaruzelski als premier in War schau zit. Maar het uit blijven van ferme taal van de Russische lei ders in tegenstelling tot de ongezouten kri tiek van het Russische persagentschap dat geen gelegenheid voor bij laat gaan om de anti-socialistische ten- denzen in Polen te ver oordelen wijst erop dat sommige Russen van mening zijn dat het Poolse experiment een kans moet krijgen. Moskou staat nogx steeds wan trouwend tegenover de onaf hankelijke vakbond Solidari teit. Een paar dagen geleden nog berichtte het blad The Literary Gazette, dat enkele vakbondsleiders (er werden geen namen genoemd) ver wikkeld waren in een hevige politieke strijd. Ook de Russi sche divisies bij de Poolse oostgrens volgens de laat ste Westerse schattingen ruim een half miljoen man zullen voorlopig nog wel in staat van paraatheid blijven. Als er opnieuw op grote schaal stakingen uitbreken in Polen die de kerverse pre mier tot concessies dreigen te dwingen, zou de temperatuur in Moskou wel eens tot kook punt kunnen stijgen. Maar gezien de huidige deplorabele toestand van de Russische ecohomie, om nog maar niets tè zeggen over de crisis waar onder Polen gebukt gaat, zou een militair ingrijpen een maatregel iijn die, zoals vele Russen vertrouwelijk toege ven, het Kremlin zich een voudigweg niet kan veroorlo ven. Jaloezie :ere n de in ton crd. 1 zich pakaj ich at fina fina melijk op de vlakte houden, de Poolse hervormingen met jaloezie volgen. Zelfs na de smadelijke aftocht van de hervormingsgezinde Alexan der Kosygin, die vorig jaar op eigen verzoek van zijn functie werd ontheven en kort daarna overleed, bleven sommige Russische beleids makers pleiten voor meer de centralisatie en een ombui gen van het economisch stel sel naar Hongaars voorbeeld. Al verschillende keren is de Hongaarse leider Janos Ka- dar, die inflatie in zijn land heeft toegegeven en gewaag de hervormingen heeft door gevoerd, in het openbaar aangemoedigd en geprezen door president Breznjev. En ook bij de door moeilijkhe den geplaagde Poolse partij leider Karna staat Kadar in hoog aanzien. Verder zal menig Rus jaloers zijn op de door de Polen geuite wens om „dood hout" uit de Russische partij en het ambtenarenapparaat te ver wijderen, hoewel op dit mo ment geen Rus het in zijn hoofd zou halen om een sta king of bezetting te organise ren om zijn verlangens ken baar te maken en te onder strepen. Breznjev heeft op eerdere partijcongressen ge zegd dat partijleden die al leen maar de vruchten pluk ken zonder darvoor iets in de plaats te .stellen ongewenst zijn en dat directeuren en functionarissen die niet mee gaan met de tijd, vervangen moeten worden. Het is zo goed als zeker dat hij dit soort geluiden ook weer zal laten horen op het 26e partij congres dat later deze maand wordt gehouden. Niet onwelwillend Een dergelijke denktrant zou inhouden dat hij niet onwel willend staat tegenover de recente zuiveringen in de Poolse Communistische Par- _ti0.fp tij. Het Centraal Comité dat e;^c deze week in Warschau bijeen kwam, kreeg te horen dat de partij de afgelopen maanden talloze leden verlo ren heeft en dat honderden, mogelijk duizenden, leden geroyeerd zijn wegens „mis bruik van hun positie uit ei genbelang". Men kan slechts gissen hoe Moskou denkt over de radio- frig i porei kosten economisch, ?dert tiek en militair diedam' door de Sovjet-Unie gesP®el interventie met zich melast v interventie r brengen, alle perken té ^an ten zouden gaan. De Ooiunai klanden kampen met dein laat stigste economisch tnkeL sinds de oorlog met naoi) i: lijks of geen econorrj>uer groei, een achteruitgang N_ de handel als gevolg vfc"^* wereld recessie en miauja dag zwaarder wordendepcren taire verplichtingen aaf/Sutt vrijdingsbewegingen inp*011 Afrika en elders ter we* Met andere woorden; e^^* vasie zou voor de Rusi moskou oenKt over ae raa o- economie de doodsklapfei uitzending van het Poolse betekenen. De paf"' persagentschap waarin ge- boeren m poleny J sproken werd over „een ge brek aan vertrouwen en een diepe crisis" in de Poolse par tij en de vele voorstellen tot „interne democratie" waar van sommige, beogen de ambtsperiode van een partij leider aan banden te leggen. De Poolse partijkrant ging enkele dagen geleden zelfs zover te zeggen dat de Com munistische Partij „niet altijd gelijk hoeft te hebben". Een andere reden tot grotere Rus sische ongerustheid de ver spreiding van de „Poolse ziekte" elders in Oost-Europa zijn. Vakbondsleden met een eigen onafhankelijke wil zou den, vooral als ze bereid zijn de wet te overtreden, onbe perkte chaos kunnen veroor zaken in de Sovjet-Unie en andere ogenschijnlijk zo strak geleide landen als Tsje- choslowakije of Oost-Duits- land.* Interventie Maar alles wijst erop dat de procent van de voedsel ziening in hun land vC.*. gen, zouden de prodHIi waarschijnlijk behoorlij) perken, de produktie£KB in de fabrieken zoudeiiinkl verder teruglopen dan is Cl het geval is en de exporldag de Sovjet-Unie zou viKN< tot stilstand komen. M Polen, zo kreeg het Cel een Comité afgelopen maanc groi horen, kan nu al nietjied< zijn verplichtingen aaW v; Comecon-landen nakij s Als buitenlandse leger&te den binnentrekken, zotau i len nog verder achterkwtale want het is alom bekerh dri fabrieksarbeiders in hePst zet zich niet met hart ebtijd aan hun werk zullen Het In dat geval zouden de ibal- bijna in zijn geheel mie gr worden opgevangen dot va Sovjet-Unie, dat dan ooft ah meer op hulp van het Wtbon hoeft te rekenen. een ister MICHAEL SIMMONSfer v GUARljmmi

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8