arientallen doden ii brand in Dublin woners ongedeerd felle brand in ftidse binnenstad ashington akkoord met uitvoer lin kernreactors naar Taiwan EN Wondtekenen Tussen Alphen en Bodegraven toch een autoweg Conducteurs eisen bescherming tegen agressieve reizigers |ylAhtHX-> Zaterdag 14 februari 1981, 71e jaargang no. 21888 irsdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amró-Dank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: J. J. Hallewas - cleur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - enten: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Jan Terlouw Jan Terlouw is om 22.20 uur op Ned. II te gast in het eerste verkiezingsprogramma van „Brandpunt". Op Ned. I om 20.25 uur „Sonja's Goed Nieuws Show". Morgen op Ned. I om 20.05 uur muziekprogramma „Ein Abend in Wien" en op Ned. II om 20.45 uur welzijnsprogram- ma van Koot en Bie. Vrij zonnig Droog en vrij zonnig. In de ochtend lichte vorst. Middag- temperatuur ongeveer drie graden. Zwakke tot matige zuidoosten wind. Morgen zon op: 07.55. Onder 17.54. Hoogw.: 12.16 en 00.00. Laagw.: 07.39 en 20.27. .EN VRI, IN Voorzover vanmorgen be- fcijn er geen ernstig gewonden tn bij de felle brand die afgelo- icht het pand op de hoek van de te Rijn en de Burchtsteeg, tegen- Koornbeurs, in de as heeft ge- olgens een eerste, voorlopige, l loopt de schade in de miljoe- Je oorzaak is nog niet bekend. :gane grond van het verwoeste gebouw wooninrichting Bentveld gevestigd, [en bevonden zich wooneenheden voor ris huishoudens, voor het merendeel aan studenten. Het vuur ontstond r twee uur. Doordat de bewoners el- iddellijk waarschuwden kon iedereen zich tijdig uit de voeten maken. Toen de brand weer arriveerde was er niemand meer aanwe zig in het gebouw, dat bestaat uit twee sameng- voegde panden. Het woongedeelte is helemaal verloren gegaan. De parterre heeft zware wa terschade opgelopen. Ook omliggende panden liepen schade op. De brandweer zette onder meer drie autospuiten in, een ladderwagen en een hoogwerker. Volgens een woordvoerder van de brandweer heeft het nogal moeite ge kost het pand te bereiken doordat een vrije doorgang in de directe omgeving wordt be moeilijkt door paaltjes in het wegdek. Aanvan kelijk heeft de brandweer geprobeerd het bran dende-gebouw te bereiken via de Koornbeurs.. Pas op het laatste moment realiseerde men zich dat de Koornbeurs zelf ook met paaltjes is afge zet. Daarna is men omgereden via de Nieuwe Rijn, aldus de brandweerwoordvoerd. (Van onze correspondent) PARIJS Een menigte van vijf- tot zesdui zend personen'afkomstig uit heel Frankrijk en ook uit het buitenland, heeft donderdag in Cha- teauneuf-de-Galaure de begrafenis bijgewoond van de 78-jarige Marthe Robin. Marthe Robin had sedert haar 25-jarige leeftijd elké vrijdag verschijnselen van stigmata wondtekenen van Christusen nam volgens verklaringen van art sen en geestelijken sedert ongeveer dertig jaar geen ander voedsel tot zich dan de dagelijkse hostie. De stigmata die bestaan zouden hebben uit bloedingen in de handpalmen, de voeten en de linkerzijde, terwijl op haar voorhoofd zweet en bloed parelden, schijnen uitsluitend door gees telijken waargenomen te 'zijn. Volgens één geestelijke waren deze stigmata geenszins het essentiële van het leven van Marthe Robin en zijzelf hechtte daar geringe betekenis aan. Op haar doodsbed kon men volgens vele ooggetui gen op het voorhoofd van de volkomen uitge mergelde vrouw sporen van bloed waarnemen. De Kerk heeft zich ten aanzien van het geval- -Robin steeds zeer gereserveerd getoond. Op haar begrafenis waren niettemin 200 priesters en 5 bisschoppen, waaronder drie aartsbis schoppen, aanwezig. Veel animo auto-RAI AMSTERDAM Het bezoek aan de auto tentoonstelling in het RAI-complex in Am sterdam heeft alle verwachtingen over troffen. Tot donderdagavond werden in totaal 342.000 bezoekers ge noteerd, 34.000 meer dan het aantal bezoe kers aan de laatste auto-RAI in 1979, toen men overigens wel met sneeuwstormen te kampen had. In de loop van vrijdagmor gen was het bezoeker saantal al weer opgelo pen tot 350.000 bezoe kers. Als de RAI zon dagavond zijn deuren sluit zal het aantal be- zoekérs zeker boven de 400.000 zijn geko men, zo is de verwach ting. Opbrengst Telebingo II f 36 miljoen HILVERSUM De tweede serie Telebin go uitzendingen heeft netto ruim ze sendertig miljoen gulden opgebracht. Dit heeft secretaris Van Emden van de Stichting Telebingo Nederland gistera vond bekendge maakt De netto-opbrengst van de tweede serie van dertien uitzendin gen zal worden ver deeld onder een groot aantal projecten op het gebied van maatschap pelijk werk, volksge zondheid, de sport, de cultuur, het jeugdwel zijn, de verkeersveilig heid en de derde we reld. DUSjsg Discjockey Colm O'Brien, die nog geprobeerd heeft paniek te voorkomen onder de bezoekers van de Star dust Club kijkt verbijsterd toe hoe de brandweer de vuurzee tracht te bedwin gen. BLIN Bij een brand in een nacht- ib in het noorden van de Ierse hoofd- d Dublin zijn in de nacht van vrij- op zaterdag minstens veertig men- om het leven gekomen en ongeveer derd gewond geraakt, zo heeft de ;e politie bekend gemaakt. woordvoerder ver aarde dat de brandweer g bezig was de smeulen- puinhoop te doorzoe- n en dat het aantal do- iijke slachtoffers „nog >1 tot boven de vijftig kunnen stijgen". brand in de „Stardust" Ichtclub brak uit rond :45 uur plaatselijke tijd f.45 uur Ned. tijd), toen j tussen de 700 en 800 nsen in het gebouw wa- waar een disco-dans- Istrijd werd gehouden. ns de "politie en de ibulancedienst waren el van de slachtoffers Ier de voet gelopen tij- is de paniek die ont- ind toen de brand ont- :t werd^ let vuur moet zich bin- |n enkele minuten door j gehele nachtclub heb- verspreid", aldus een woordvoerder van de brandweer. Over de oorzaak van de brand tastte men vanoch tend nog in het duister. Een brand -in het oude centrum van Zutphen heeft afgelopen nacht zware schade aangericht aan in totaal tien monu mentale panden. Eén huis werd totaal verwoest. In Zutphen deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bij een een felle uitslaande brand in een woonhuis aan de Paulus Potterstraat in Zwijndrecht zijn afgelopen nacht een 36-jarige man en zijn 16-jarige zoon om het leven gekomen. Afzichtelijk verminkt worden de slachtoffers weggedragen. II meer elukken op rwegen 2HT Vergeleken 79 is het aantal bot- op spoorwegovergan- ■>rig jaar met 35 pro- stegen. Het aantal do- ij aanrijdingen' op gen nam toe van 53 ^it meldt Koppeling, ekblad van de Neder- Spoorwegen. oorzaken van de ster ling is weinig bekend, aldus de NS, spelen de weersomstandigheden re gen, mist en laagstaande zon de weggebruiker par- ten. Ook nonchalance schijnt nogal eens de oorzaak te zijn. van een ongewenste ontmoe ting tussen de trein en een weggebruiker. Het afgelopen jaar heeft de NS voor het eerst onderzocht in hoeverre de leeftijd iets te ma ken heeft met de ongelukken. Dat geeft een frappant beeld, aldus Koppeling: Het zijn vooral jonge weggebruikers die bij overwegongelukken be trokken zijn. Er zijn weinig botsingen met voetgangers (zes), de fiets kwam vorig jaar vijftien keer met de trein in botsing en in 88 gevallen wa ren het auto's. ADVERTENTIE OUDE GOUDEN EN ZILVEREN VOORWERPEN T* bevragen: H. J. Visser, Haag- huishot 19, Leiderdorp, telefoon 071-891271 of 412025. ADVERTENTIE Zondag 15 februari VERONICA DRIVE-IN SHOW m.m.v. Johan Timman Aanvang 20.30 uur „Blesse Paard" Stompwijk Geen krant ontvangen? Bel 071-122248 en per speciale zorgd. tussen 18.00 en 19.00 uur nummer koerier wordt de krant alsnog nabe- ERLANDSE REGERING BEZINT ZICH NOG OP LEVERING ONDERZEEËRS II&GTON De Amerikaanse re- heeft haar goedkeuring ver- aan de uitvoer van twee kern 's naar Taiwan. Dat is gebeurd t de zogeheten „Nuclear Regula- ommission" positief heeft gerea- >p de daartoe strekkende verzoe-- n drie fabrikanten die van plan j het betrokken Taiwanese he in offerte in te dienen. >rikanten zijn: General Electric, house Electric en Combustion En- ing. Als Amerikaanse milieugroe pen niet via de rechter tussenbeide ko men, kan er over een contract worden on derhandeld. Het Nederlandse kabinet heeft ook in de vergadering van gisteren geen nadere be slissing genomen over de levering van in Nederland te vervaardigen onderzeeboten aan Taiwan. De kwestie, opnieuw actueel geworden door een kameruitspraak, dat een toezegging van een uitvoervergun ning ingetrokken zou moeten worden, is wel aan de orde geweest, maar meer wil de minister-president Van Agt er nauwe lijks over zeggen. Wel deelde hij mee, dat er over de zaak binnen het kabinet geen onenigheid bestaat, over welk onderdeel van de materie ook. „Een beslssing is op nieuw uitgesteld omdat wij behoefte heb ben aan zorgvuldig beraad," verklaarde Van Agt. Er is nu een werkgroep uit het kabinet gevormd, die zich in het bijzonder met de kwestie zal bezighouden. Er zijn nog gesprekken binnen en buiten het ka binet nodig. Van Agt wekte de indruk, dat het kabinet de levering wel wil laten doorgaan en dat nu vooral wordt gezocht naar een oplossing, die niet leidt tot een groot conflict met het parlement. MINISTER NEGEERT WENS KAMER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Tuijnman (verkeek en wa terstaat) houdt in tegenstelling tot de meerderheid van de Tweede Kamer vast aan de aanleg van een verbinding Alphen a/d Rijn - Bodegraven (All) als autoweg in de negentiger jaren. De minister doet dit omdat naar zijn eigen zeggen het wegvak Zwammerdam (gemeente Alphen a/d Rijn) - Bode graven al is aangelegd als autoweg. Zou de wens van de Kamer worden uitgevoerd (de rest van de weg pas na 2000 autoweg maken) dan zou dit de verkeersveilig heid niet ten goede komen, aldus de bewindsman, die hierbij met name doelt op het verkeersplein Gouwesluis en op de situa tie nabij Zwammerdam. Dit vooral omdat de verschillende weg- vakken niet op elkaar aansluiten wat de groote betreft. De mi nister legt zijn mening neer in een schrijven aan de Kamer naar aanleiding van het aannemen van een groot aantal moties over wegenplannen voor de toekomst. De Kamer besloot toen met de stemmen van PvdA, CDA, PPR en SGP de aanleg van de auto weg tussen Alphen en Bodegraven uit te stellen tot na de jaren negentig. Tuijnman stemt wel in met.de wensen van de Kamer het onderdeel van de A 11, de verbinding tussen de weg Am sterdam - Wassenaar - Den Haag (A44) en Alphen - Bodegraven, ten zuiden van Leiden pas na 2000 aan te leggen. De minister wenst dan ook het trace open te houden. Vragen over liefdadigheid Er gaan in de liefdadigheid reusachtige sommen geld om. Nederland is vrijgevig. Het geeft per jaar per hoofd van de bevolking meer dan zeventig gulden. De kamerleden Voogd (PvdA) en Bolkestein (VVD) zijn van plan minister De Ruiter van Justitie vragen te stellen over de wenselijkheid hierop een wettelijke controle mogelijk te maken. Over de vraag hoe groot die wenselijkheid precies is, had onze verslagge ver Piet Snoeren een gesprek met de bij uitstek deskundige op dit gebied, de heer A. van Emden, onder meer oud-di recteur van het Rode Kruis. Het verwijt, dat charitatieve in stellingen geld oppotten in plaats van het te besteden aan de voorgespiegelde doelen, acht de heer Van Emden niet terecht. Hij vindt dat grote instellingen best redelijke reser ves mogen hebben. Sterker nog zoals te lezen valt op de voorpagina van onze bijlage Finale hij acht het kweken van reserve? in sommige gevallen zelfs een noodzaak. Verder in Finale aandacht voor: Robert Redford, een van de duurste film acteurs, debuteert voor een minimumloon als regisseur. Marius van Beek, een zons- begoochelde Michelangelo aan de Veluwe- zoom. Adoptie: een moeizame „bevalling" van drie weken in Sri Lanka (laatste van een serie van drie artikelen). Wie naar Ierland gaat is geen toerist, maar een pelgrim. Lichaamstaal tussen moeder en baby: onontbeerlijk voor geestelijk groeiproces kind. „Wijn en Wijngaard", vakblad voor genieters. VAKVERENIGING: „ONZE MENSEN DURVEN HUN WERK NIET MEER AAN' UTRECHT De trein-con- ducteurs in ons land eisen een betere bescherming te gen de almaar toenemende agressie van de reizigers. Het liefst zien ze een spoedi ge en drastische uitbreiding van het aantal conducteurs, zodat ze hun werk in kop pels van twee man kunnen doen. Via de Federatieve Spoorwegvakvereniging hebben de controleurs hier op aangedrongen bij de di rectie van de NS. Volgens bestuurder J.G. Kruse van deze vakvereniging heb ben alleen al in het afgelopen jaar tientallen conducteurs verwondingen opgelopen. Zo is bijvoorbeeld één conducteur in 1980 na een revolverschot zijn Oog kwijt geraakt. Een col lega moest tien dagen de ziek tewet in nadat hij was mishan deld. Weer andere conducteurs raakten bij vechtpartijen ge wond aan hun hoofd of han den doordat op hen ingeslagen werd met slag- of stootwapens. Voeg daarbij een groot aantal bedreigingen dat niet daad werkelijk tot uitvoering wordt gebracht en het is duidelijk dat de psychische spanning waair- aan deze NS-functionarissen bloot staan heel groot is, aldus bestuurder Kruse. Volgens hem komt het ook steeds va ker voor dat conducteurs zó bang zijn dat ze zich in hun ei gen trein schuil houden: „Ze durven hun taak niet meer te verrichten". Drank en balda digheid zouden in veel geval len de achtergrond van de agressie vormen. Volgens een woordvoerder van dé Nederlandse Spoorwe gen ziet ook de NS-directie de noodzaak in van een betere bescherming van het eigen personeel. Met toestemming van het ministerie van ver keer en waterstaat zal nog voor 1983 het aantal spoorweg politiemannen met 100 worden vermeerderd. Volgens Kruse echter zal dit weinig uithalen omdat de agressie zich door gaans manifesteert buiten het gezichtsveld van de NS-veilig- heidsdienst. ADVERTENTIE Zondag 15 februari DISCO U.S.M. DORPSHUIS RIJPWETERING Aanvang 20.00 uur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1