Amateur-genealogen onderzoeken Me Rijnsburgse familiebanden SJC-ouders pleiten voor afsluiting Lageweg Plannen tot uitbreiding „Tripodia Polder van ESA moet volgende eeu w in behoefte aan zonne-energie voorzien Bedenkingen tegen reconstructie plannen W ilhelminapark REGIOUOURINAAL REGIOUOURINAAL 10 LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981 PAGINA 7 ONNEN BIJGEBREK AANEIGENFAMILIELEDEN /an Egmond uit Zoeterwoude, al 15 jaar amateur- aloog. RIJNSBURG/ZOETERWOUDE Als het aan de amateur-genea loog Jan van Egmond (37) ligt, kan het gemiddelde Rijnsburgse verjaardagspartijtje een stuk ge zelliger worden. Het onderzoek dat hij samen rfnet zijn vakge noot Glasbergen verricht, toont namelijk aan dat alle inwoners van Rijnsburg direct of indirect familieleden van elkaar zijn. Over een jaar of twee hoopt het genealogische duo de studie ge reed te hebben voor publicatie. Dan kunnen ze het in Rijnsburg nog eens precies nalezen. Wat drijft dit tweetal langs 's we relds archieven op zoek naar on bekend gebleven voorvaders? „Bij mij komt het eigenlijk een beetje door het gebrek aan familieleden. Ik heb maar heel weinig familieleden, maar als je een telefoonboek pakt, zie je dat er in de Leidse regio erg veel mensen wonen die 'Van Egmond' heten. Ik wilde ge woon graag wat meer weten van mijn ei gen familie. Ja, en als je eenmaal aan dit werk bent begonnen, dan ga je door: het is eigenlijk een soort afwijking." In Valkenburg vond de ambtenaar van de afdeling statistiek en onderzoek van de gemeente Den Haag de oorsprong van zijn bestaan, vijftien generaties terug, tussen „Kas- en Wassenaarse Watering". Van het gelijknamige boekwerk dat Van Egmond in eigen beheer uitgaf, verkocht hii ruim 400 exemplaren. „Ik had daarvoor een ander boekje uit gegeven over de familie Van Egmond, met kaartjes, schetsen en korte verhaal tjes. Ik kreeg op een gegeven moment zelf financiële Steun aangeboden van een Canadese fabrikant, maar ik wilde het eigenlijk het liefst helemaal zelf doen. Bij het maken van een kwartierstaat ben ik de heer Glasbergen uit Nuenen letter lijk en figuurlijk tegen het lijf gelopen. Samen zijn we op het idee gekomen om een boek over alle Rijnsburgers te ma ken. Kijk, de truc is dat je op zoek moet gaan naar mensen die iets te vererven hebben. De meeste welgestelde mensen hadden ook welgestelde ouders en groot ouders. Dat gold vroeger veel sterker dan nu. Via allerlei aktes kun je zo'n fa milie dan makkelijk terugvinden in de geschiedenis. We zijn in Rijnsburg uitge gaan van een echtpaar: Wouter War- boutszoon van Sijp en Geertje Wouters- dochter. Die hebben in de eerste helft van de 16e eeuw geleefd. Nou, en van dat echtpaar stamt iedereen in Rijnsburg zo'n beetje af." Het genealogisch onderzoek van Glas uitnodiging van het 'Genootschap Oud Riinsburg'. Glasbergen heeft de familie relaties tot 1812 uitgeplozen, terwijl Jan van Egmond de rest voor zijn rekening neemt Het staat nu tot 1920 in ruwe lij nen op papier. „Het is grappig om te zien hoe zo'n ge nealogisch onderzoek precies past in de vaderlandse geschiedenis. Je komt echt hele leuke dingen tegen. Bijvoorbeeld pruiken in de boedel van een boer, ter wijl we eigenlijk aannemen dat de prij- kentijd aan dit gedeelte van de Lage Landen is voorbijgegaan. In Rijnsburg kom je nu de naam: Kromhout tegen. Dat waren vroeger kuipers, de naam zegt het al. In de omgeving van Rijns burg hebben zich ook veel Franse vluch telingen gevestigd; De Le Beau's noem den zich De Mooij. In de 17e eeuw kom je ook in Rijnsburg een mede-brouwerij tegen. Tot nu toe dachten we dat de mede-drank in de 14e eeuw al vervan gen was door bier." Jan van Egmond denkt nog minstens twee jaar aan de publicatie te moeten werken. Er moeten nog veel teksten ge controleerd en bijgevijld worden. Ook is het schrijversduo op zoek naar illustra tiemateriaal. Wie foto's en prenten en ander materiaal ter beschikking wil stel len, kan contact opnemen met het secre tariaat van het 'Genootschap Oude Rijnsburg'. r gewonden lanrijding pVVIJK Bij een ing op het kruispunt irgerweg-N oordwij- f.J nabij de Jan Zwa- fy werden afgelopen Mer personen min of iriistig gewond. Een -Jórdwijk afkomstige $ter (19) van een lersonenauto ver en voorrang aan de Ivan een chauffeur Rijnsburg. Js klapten op elkaar, J de wagen van de jkse zwaar werd be- Slechts met grote slaagden politie en "'angers er in de inzit- :trO, *e bevrijden. De be- naat :r van de Datsun bleek gelukkig,letsel aan armen en be- omaat be hebben opgelopen en tergie. Jindere passagiers, de een gebmoeder (61) en schoon- ndersve<28) van de vrouw lie- Geschaieneens verwondingen ^^^bestuurder van de auto ij&b&jsburg klaagde over pijn Deze chauffeur en ^wonden uit de Noord- jauto werden naar het iisch ziekenhuis over at. Twee Engelsen, die raakten bij hpn pogin- j portier van de Datsun "jen, werden ter plaatse i dokter behandeld. n vracht- ns aan droger rthgodreef >ud- Drooparkeerplaatsen voor kg-wivagens aan de North- Het plannetje om relegenheid te schep- ■jt het neerzetten van i ^zes van deze auto's ^mmrrJet door. «MMjeester mr. Bo.nnike i dit gisteravond in de tscom missie mee. Wel de berm ter plaatse op- ft. Deze wordt voorzien ialtjes om het plaatsen to's in de berm te voor- I Teneinde de berm ge- B^^te maken voor het ff Iff van vrachtwagens, F W) het fietspad v/orden Dit leidde tot hogere X__Jvan het reconstructie- n daarop strandde het voorraadkelijke voornemen, de chauffeurs uit het S Mlrk een en ander c Nffolg, dat zij voortaan agens op het Wantveld parkeren. Jge nood «DWIJK Een ulance en een poli- itroullle kwamen travond in touw, om- node aan de Buurweg een onwel was gewor» en te water geraak- lekke bleek al mee te vallen, eg naar haar woning '"^stgeest kreeg de opeens hoge nood derde zich af aan de nt. Tijdens het ver van de waterstand >r zij echter haar wicht en tuimelde zij kreek. Tot haar ge hoorde een voorbij- T de plons. De man prompt te water en Ie er in de drijfnatte lelinge op de kant te wasser fc KATWIJK Door de architect van Tripodia, de heer Van der Mey, zal een voorontwerp worden gemaakt met betrekking tot een uitbreiding van dit gebouw. In de eventueel te realiseren vleugel zal de wijkvereniging Hoornes/Rijnsoever on derdak kunnen vinden. Dit betekent niet dat een lang gekoesterde wens van deze grootste Kat- wijkse wijkvereniging hiermee vermoedelijk wat dichterbij komt. De commissie voor cultuur en recreatie, die gisteren de opdracht aan Van der Mey goedkeurde, stelde namelijk dat het ma ken van een voorontwerp niet ook meteen in houdt dat de uitbreiding er ook zal komen. Met name de heer G. J. Minnee (D'66) pleitte hier voor een zeer vrijblijvende opstelling. „Het moet niet zo zijn dat we ons nu meteen verplichten om een vleugel van zeven a acht ton te realiseren. Het zal geheel vèn het voorontwerp afhangen of we hiero ver positief kunnen beslissen. Persoonlijk denk ik bij een uitbreiding van het gebouw aan een bedrag dat niet ver boven de drie ton mag uitkomen." De wijk vereniging, die nu beschikt over een volstrekt onvol doende accommodatie in Tripodia, wil haar activitei ten in de toekomst geheel gescheiden houden van die van de centrale accommodatie. De gemeentelijke muziekschool in Katwijk komt niet in aanmerking voor provinciale subsidie. Het beroep dat de gemeente in eerste instantie had aan gespannen tegen een eerdere afwijzing van de subsi dieaanvraag, is nu ook door de Raad van State afge wezen. Voornaamste reden voor de weigering is dat de muziekschool geen werkelijke streekfunctie heeft. De samenwerking met Rijnsburg en Valkenburg wordt onvoldoende geacht, zowel op het bestuurlijke vlak als met betrekking tot het aantal leerlingen uit deze plaatsen. Volgens wethouder J. J. Van Oosten, voor wie de af wijzing niet onverwacht kwam, is het vooral aan Rijnsburg en Valkenburg zelf te wijten dat de bin ding met de school onvoldoende is. „Deze twee ge meenten willen gewoon geen geld in dit project ste ken, terwijl er ook geen interesse bestaat om op het bestuurlijk niveau deel te nemen." NOORDWIJK Een kunst matige polder op zo'n zestig kilometer voor de kust bij Den Helder. Dat is de moge lijkheid die het European Space Agency (ESA) in Noord wijk, voorheen ook wel Es tec geheten, heeft ont wikkeld in samenwerking met het bedrijf Hydronamic b.v. uit Sliedrecht, dat zich bezig houdt met bagger- en inpolderingswerkzaamhe den. Het eiland dient om in de volgende eeuw zonne- energie vanuit de ruimte naar het Europese vasteland te brengen. Met name in Amerika (bij NASA) zijn technici bezig met de ontwikkeling van giganti sche zonnecollectoren die in de ruimte worden geplaatst om daar zonne-energie te ver garen om zq de aardbewoners •van steeds schaarser, wordende, energie te voorzien. Vanuit die collectoren in de ruimte wor den stralen gebundelde ener gie verstuurd naar ontvangst stations op de aarde. Het Slie- drechtse bedrijf heeft nu met het Noordwijkse ESA een mo gelijk ontvangststation ont wikkeld, althans een aanzet Het energie-eiland gezien door de ogen van het ESA in Noórdwijk: een kplossale hoeveelheid energieontvan gers aan de voet van een robuuste dijk die de zee bui tengaats moet houden. tot een mogelijke ontwikke- veiligheid, want de weten- ling gegeven. Op een energie- schappers menen dat rondom- polder in zee. de ontvangstantennes wel een twintig kilometer brede veilig- Waarom in zee? Vanwege de .heidszone moet liggen. Op het dichtbevolkte land in West Europa, en zeker in Neder land, is die ruimte niet te vin den. In zee dus en op een vei lige afstand van de mens. Een aantal mogelijkheden is er om een dergelijk project midden in de Noordzee tot ontwikke ling te brengen: als kunstmatig eiland, als polder of als atol met de energieontvangers op drijvers of op palen. De onder zoekers hebben gekozen voor een polder midden in zee: een stuk land omsloten door dijken op de zeebodem. Een perfect werkend drainage systeem met voortdurend actieve pom pen, is nodig om de polder voor volstromen te behoeden. Technisch uitvoerbaar, meent het ESA, daarbij gesteund door soortgelijke, diepliggende werkpolders in de Oostèr- schelde, die zijn aangelegd om als bouwplaats te dienen voor onderdelen van het Deltaplan. Een kunstmatig eiland is ook een goede oplossing, maar wel veel kostbaarder dan de ener gie-polder, die blijkens de kos tenramingen van het ESA toch ook wel een dikke vijf miljard gaat kosten. De atol valt af vanwege de moeilijke en dure constructie om de energieontvangers te plaatsen. Het ESA concludeert, dat wel licht over enkele decennia in de kustgebieden van Westeu ropa een aantal van dit soort eilanden wordt aangelegd. Technisch is een en ander "in elk geval mogelijk. Bij de stu die wel de kanttekening, dat er slechts een basis is gevormd voor verdere onderzoekingen naar de gewenste afmetingen, juiste locatie gebaseerd op cri teria als transportafstand voor bevoorrading, zeediepte en na tuurlijke elementen als wind, golfhoogte, getijden en stro mingen alsmede de gesteld heid van de zeebodem. OEGSTGEEST De reconstructie van het Wilhelminapark en daarmee verband houdende sanering van de riolering gaat Oegstgeest zo'n twee miljoen kosten. De leden van de raadscommissie financiën hadden het er gisteravond vrij moeilijk mee omdat er drastisch bezuinigd moet worden en de uitgave gedekt moet zijn. Tijdens de discussie bleek dat de sanering van de riolering (kos ten 1 1/2 miljoen) in feite geen uitstel meer kan hebben. Maar er is méér namelijk de aanleg van een pleintje voor het raadhuis waarvan de ver- en nieuwbouw in oktober gereed is. Met name de CDA'er Van der Reyden vroeg wethouder A. Kohlbeck of „herijking" van het plan niet mogelijk was, „waardoor wij die twee miljoen met enkele tonnen naar beneden kunnen bren- Sen." Ook andere leden van de commissie verklaarden het raad- uisplein nogal kostbaar te vinden: „Kan er op al die extra's niet versoberd worden?" Adjunct-directeur gemeentewerken, de heer Dobbelaar: „Wij moeten dit pleintje toch wel enig aanzien geven. Het moet niveau hebben op de prijzen is in de verste verte niet te beknibbelen." Volgende week donderdag komt de commissie bijeen in een ex- tra-financiënvergadering om te praten over de meerjarenbegro ting van de gemeente. „Als wij er dan in slagen de begroting voor 1982 sluitend te maken dan wil ik dat meenemen als herij king van het plan Wilhelminapark. Maar als het met die begro ting niet lukt dan kunnen wij wel eens erg moeilijk gaan doen", liet v.d. Reijden doorschemeren. „Als wij er uitkomen zal de commissie dan geen neen zeggen tegen dit plan?" vroeg de wethouder. En daar wilde men wel ,ja" op zeggen. Restauratie KoetshuisOud Poelgeest onzeker OEGSTGEEST Het minis- terie van CRM moet enkele miljoenen bezuinigen en heeft daartoe onder meer een streep gehaald door een groot aantal subsidieaanvra gen. Daaronder één van de gemeente Oegstgeest waarin een tegemoetkoming wordt gevraagd in de restauratie kosten van het Koetshuis bij Kasteel Oud Poelgeest Het gebouw is hoogstnoodza kelijk aan conservering toe en bovendien staat het op de lijst van Monumentenzorg. Wet houder A. Kohlbeck van fi nanciën deelde gisteravond tij dens een vergadering van de raadscommissie financiën mee dat het college „verrast en be droefd" was over de beslissing van CRM. „Wij zijn met de restauratieplannen al een iaar bezig en wii hebben alle plan nen bij CRM ingediend in de hoop nog deze zomer te kun nen beginnen. En nu door kruist de brief alle overleg op een m&nier die wij niet kun nen waarderen". Er zal iets met het Koetshuis moeten gebeuren: „Daar zijn wij als eigenaar aan gehou den", aldus Kohlbeck. „Wij hebben de brief in het college besproken en wij zullen het ministerie een geharnaste brief doen toekomen Waarin de feiten zoals ze nu liggen worden meegedeeld". De subsidie op de restauratie kosten zou 2/3 van het totaal bedrag benodigd voor de res tauratie bedragen. Bloembollenonderzoek Een 'kijkje in de keuken' van het Laboratorium. In het kassencomplex van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek wordt morgen een 'open dag' gehouden die is gericht op de broeierij van bolbloe- men. Er zijn onder meer demonstraties van de specta culaire ontwikkelingen rond bet gebruik van rook als bloei-beïnvloeding bij Irissen en Ixia's; mogelijkheden tot energiebesparing bij de bloementeelt en de nieuwe toetsmethode voor het opsporen van virissen ('Elisa'). De bezoektijden zijn van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Progressief Warmond Progressief Warmond houdt morgen zijn eerste ledenver gadering in 1981 in Het Trefpunt in Warmond. Op de agenda staat het activiteitenschema van januari 1981 tot mei 1982. (gemeenteraadsverkiezingen). Ook niet-leden zijn welkom op deze avond, die om acht uur begint. Drumband Drumband VIOS in Zoeterwoude houdt morgen de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Op de agenda staan de bestuursverkiezing en een discussie rondom het beleid voor 1981. De vergadering wordt gehouden in „Het Buitenbeentje" aan de Jan van Banningstraat en begint om half negen. Cursussen Zoeterwoude De kunstenares Athy Hoebe start in februari met een serie cursussen in Hindelopense schilderkunst, spinnen, macra- mé, wandkleden maken, antieke poppen, lappenpoppen en karakterpoppen maken, creatief bezig zijn en zo meer in Zoeterwoude-Rijndijk. Voor nadere inlichtingen kan men 071-413570 bellen. Het cursusadres is Julianapark 4, Zoe terwoude-Rijndijk. Biologisch/dynamisch Inwoners van Roelof arendsveen kunnen binnen af zienbare tijd vegetarische en biologisch/dynamische maaltijden geserveerd krijgen in 'De Woelige Baren' aan de Roelofarendsveense Langeweg. Het menu dat dit restaurant presenteert is uitgedacht in samenwer king met Leo Pallandt van 'De Knoppe'. Horecaexploi- tant Martin Schouten is ook in onderhandeling met de gemeente Alkemade over de bouw van een restaurant met terras aan de Oude Weteringse Plantage. Hij heeft hiervoor een braakliggend terrein aan de Braassemer- meer op het oog. KIN A-beurs De KIN A-commissie komt vanavond in hotel Royal bijeen om met de Noordwijkse winkeliers en andere ondernemers van gedachten te wisselen over het organiseren van een zogenaamde KINA-beurs. De vergadering begint om half negen. Vrouwengroep De hervormde Vrouwengroep in Warmond vierde gis teravond het 35-jarig bestaan. Ruim tachtig personen, leden, oud-bestuursleden en echtgenoten, namen aan de feestelijkheden deel. Het koor van de hervromde kerk bracht enkele liederen ten gehore. NOORDWIJK „Er is maar één ma nier. afsluiten die weg!" Dit zei me vrouw Van den Berg, woordvoerdster van een actiecomité bestaande uit de ouders van de SJC-jeugd, toen zij gis teravond de verkeerscommissie deelge noot maakte van de bezorgdheid bij de ouders, over de veiligheid van de pupil- week wordt er op het sportcompï aan de Lageweg getraind, zaterdags en zondags is er eveneens een komen en gaan van de SJC-spruiten en als straks de sportzaal klaar is kan nog een gro tere toeloop worden verwacht Het gaat om enkele honderden kinderen, die gebruik moeten veilig weggedeelte. ebruik moeten maken van een on- De verkeerssituatie ter plekke is bijzonder ongelukkig. Het sportpark van SJC be schikt niet over voldoende eigen parkeer ruimte en het gevolg is, dat auto's links en rechts van de weg worden neergezet, zelfs tot vlak voor de ingang. De chaotische si tuatie krijgt nog een extra-versterking door het verkeer vice versa van de Schie- straat naar de Van Berckelweg. Voor de wielrijders, jong en oud, ligt er een fiets pad, maar helaas net aan de verkeerde zij de van de rijbaan. Komend uit het dorp moeten zij tweemaal de weg kruisen om bij de ingang van het sportpark te komen. eerst ter hoogte van het bedrijf van de Verenigde Bloembollenculturen en daar na bij de ingang van het sportcomplex. Tot overmaat van ramp wordt daar het uitzicht op de weg belemmerd door een hoge haag. Wat de ouders vooral dwars zit is het doorgaande verkeer over het stukje Lage weg. Het is sluipverkeer, menen zij, dat deze route kiest om de stoplichten op de kruising Gooweg-Van de Mortelstraat mis te rijden. Maar daardoor wordt de onvei ligheid bij het SJC-sportpark onnodig ver groot. Vandaar de wens van het actieco mité: sluit af die weg, dan is het probleem van de baan. Een handtekeningenlijst met vele namen onderstreepte dit verlangen. Het comité bleek bij de verkeerscommis sie gehoor te vinden. Waarom sluiten we eigenlijk die weg niet af met aan het eind een rotonde om te keren?, was de vraag van een der commissieleden. Uit de daar op volgende discussie bleek echter, dat aan afsluiting meer haken en ogen zaten dan men aanvankelijk dacht Het stukje Lageweg is destijds aangelegd ten behoeve van de agrariërs, die via dit tracé naar de landerijen in de Bronsgeest moeten. Bo vendien is de gemeente in het geheel niet bevoegd om het weggedeelte af te sluiten, aangezien het buiten de bebouwde kom ligt en de provincie daar zeggenschap heeft Verder heeft een recent kenteke- nonderzoek aangetoond, dat het autover keer over de Lageweg nauwelijks sluip verkeer kan worden genoemd. Verreweg de meeste auto's horen thuis in de oude kern van Noordwijk-Binnen en de be stuurders nemen naar en van de Van Berckelweg gewoon de kortste route. Het parkeerprobleem bij het sportpark is een reeds lang slepende zaak. Indertijd dacht men het op te lossen in combinatie met de aanleg van een sportcomplex voor van dit complex daarna weer een „zwe vende" zaak werd, ging ook het parkeer- plan de ijskast in. Gisteravond werd het weer tevoorschijn gehaald, maar de kans op realisering is vrijwel nihil. De kosten komen namelijk op zo'n 110.000.- tot f 120.000.- en dat kan het Noordwijkse bruintje momenteel niet trekken. Een commissie van ambtelijke deskundigen gaat nu bekijken welke vieren en vijven er vast zitten aan afsluiting van het be trokken weggedeelte en welke maatrege len mogelijk zijn om de Lageweg voor au toverkeer minder aantrekkelijk te maken. Het actiecomité kreeg de toezegging, dat enkele maatregelen op korte termijn zul len worden uitgevoerd. Het parkeren bij de ingang van het sportpark zal worden tegengegaan (door een kruis op het weg dek of door palen), er komt een bord met de waarschuwing overstekende kinderen, het parkeren op de Lageweg zal zoveel mogelijk worden geordend en de haag wordt flink gekortwiekt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7