Wonen tussen strakke lijnen of: geef uw betonnen vloer eens 'n kleurtje OM DE TUIN GELEID rpiJNENLAND WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 Tiny Francis Ook in een tuingids zijn de plaatjes mooier De wintermaanden zijn voor de tuinliefheb- ber een deprimerende tijd. En deze winter met een overdaad aan kwakkelweer en water is helemaal een dieptepunt in het tuinbele- ven. Sneeuw op zich is niet erg voor planten en andere groeisels in de tuin. Maar wanneer die sneeuw dooit op een bodem die nog be vroren is, komt er zoveel water op het tui- noppervlak dat verrotting op de loer ligt. Wie zich door deze gruwelijke aanslagen op de tuin niet laat afschrikken en af en toe toch tussen de buien door naar buiten wandelt, kan de eerste groene spruiten van narcissen al boven de grond zien komen. Er is dus nog hoop. Hoop op betere tijdeii komt ook naar boven met de eerste nieuwe tuingidsen die rond deze tijd in de bus vallen. Bij het zien van al die fraaie afbeeldingen van bloemen, vruchten, heesters, boompjes, en wat dies meer zij springt het hart van de rechtgeaarde groenliefhebber op. Even later doet hij er overigens goed aan zich te realiseren dat de plaatjes altijd mooier zijn dan het produkt dat in zomer of najaar in de eigen tuin tevoorschijn komt. De nieuwe gid sen zijn wel goed om te gebruiken voor het maken van een tuinplan voorzover dat al niet vastligt. Wie elk jaar weer een nieuwe varië teit de kans wil geven kan ook nu weer te recht bij een keur van nieuwigheden. Zo zijn er dit jaar sierheesters op stam, waar onder een heel fraaie hibiscus en een nieuwe roodbladige perkroos die op de vaktentoon stelling Westbroek in Den Haag verleden jaar een medaille won. Ook voor de moestuin zijn verschillende nieuwe mogelijkheden voor handen. Wat bijvoorbeeld te denken van to- pinamboer, een wortelachtige knol die ge kookt en gegeten wordt als een aardappel. Maar dan wel een zachte zoete smaak heeft in tropische en sub-tropische gebieden is de topinamboer een gewaardeerd voedingsmid del en in verschillende groentezaken in Ne derland is de groente sinds enige tijd te koop. De kweek van de topinamboer is eenvoudig, de pootknollen worden ongeveer 40 centime ter uit elkaar in de grond gezet en dan gaat de plant groeien. Elke plant wordt twee tot drie meter hoog. Wanneer in het najaar eind oktober de bladeren bruin verkleuren is het tijd de oogst binnen te halen. Altijd aardig maar niet helemaal nieuw is de perzik-abri koosboom. Beide vruchten worden op een stam geënt en dat geeft een merkwaardig re sultaat. Zowel bij de bloei als bij de dracht van de vruchten. Beide soorten bevruchten zichzelf, dus is één boompje voldoende om toch te kunnen oogsten. Natuurlijk hoort zo'n boompje op de meest beschutte plek in de tuin te staan op een plaats waar bovendien elk sprankje zonlicht opgevangen kan wor den. Wie zich uit zijn jeugd nog het ouder wetse zoethout kan herinneren, nu weer overal te koop in verband met onze groeien de belangstelling vpor die goede oude tijd, kan als hij daar zin in heeft, voor kinderen of kleinkinderen deze houtjes zelf gaan verbou wen. Het plantje levert na twee tot drie jaar de eerste stokjes met een zoete, medicinale smaak. Niet alleen op de uitlopers kan wor den gekauwd, maar ook op de wortels. Zoet hout wil voedzame grond en een beschutte plaats en als het streng vriest moeten de plantjes beschermd worden met stro of turf molm. Behalve de lekker smakende houtjes levert dit plantje een goede bijdrage aan een tuinklimaat als bodembedekker. Vurige broodjes De fabriek maakt de indruk van de keuken van de duivel. Het gloeit en sist er. Bonkend lawaai overstemt elk ander ge luid. In de afdeling waar de bijlsneden worden gemaakt, ele gant van vorm en met een oranje kleurtje dat de verfafdeling voor zijn rekening neemt, komen de toekomstige „sneden" als vurige broodjes uit een blakerende oven, waarvan de hitte al van veraf voelbaar is. Een man met een schootsvel voor han teert ze bijna elegant. Doordat het vuur het staal zacht heeft gemaakt, kan hij de snede (nog steeds zonder steel) moeiteloos met zijn hamer in vorm „boetseren". Hij draait hem om en om, stopt het deel dat het dunst moet „uitvloeien" regelmatig onder een enorme draaiende wals, draait het keurend om als een gloeiend flensje en plet het tenslotte met zijn instrumen ten in de juiste vorm. Het zinderende staal is door de hitte zacht als klei. Na het kneden van de bijlsnede (met een gat erin voor de steel) gaat deze in een bak met koud water, dat luid sissend stoom afgeeft. De afdeling stelen zorgt voor de volgende bewerking. De bij lsneden worden stram als een leger soldaten in eindeloze hou ders gestoken, waar het steelgat met zwarte kit wordt gevuld en de steel er muurvast wordt ingezet. Deze steel komt er nooit meer uit! Kampeerders in het hoge Noorden, de grote afnemers van deze elegante oranje geverfde bijlen kunnen ze hemelhoog zwaaien om huri „haringen" voor de tent in de grond krijgen. De bijl is zo sterk dat ze voor een oermens,ge- maakt-üjkt. De bijltjes erbij neergelegd Onwezenlijk De messen komen als een lint van gekoeld staal uit een ma chine en worden eerst in blokjes op maat gezaagd. Ook hier vakmanschap eerste klas. Het vorm- en slijpwerk vereist een vaste hand: de vonken vliegen eraf. De mannen dragen bij sommige werkzaamheden naast oorbeschermers ook gezichts beschermers, hetgeen de hele werkplaats nog onwezenlijker maakt. Troffels, grote axen, tuingereedschap, spijkers, enor me draadstellers voor scheepsmasten, ze komen allemaal uit de kleine grote fabriek, die nu geleid wordt door ir. Knut Olav Oyo, kleinzoon van de oprichter. Hij loopt langs de rijen agressief naar voren stekende lemmeten van de messen die vastgeklemd in hun ijzeren houders wachten op de bijbeho rende handvatten. Straks zullen ze gebruikt worden voor het snijden van groenten of vlees voor de hond. Vooralsnog zien ze er dreigend uit, als lansen van middeleéuwse ridders, ge reed voor de dodelijke steek. Maar de mensen van Oyo hebben een goede inborst Ze den ken niet aan doden, de messen worden gemaakt voor de ver fijnde bewerking van voedsel, in de keuken, op de tafel. Tot het nut van de mens. Het mes op zich doet geen kwaad. Al leen als het verkeerd wordt gebruikt door de mens, is het ge vaarlijk. Eenheid In het interieur door gelijke niveaus en telkens terugkerende kleuren en lijnen. iterhoek ig. t.h. 6-pers. biljart V.G.J. Varsse landhi JPLlefst ^VIENEER IN Z'N (lange) HEMD OP Ie sportieve man moet na zijn prestaties niet met een griep In wording naar huis komen sukkelen centra^ndat hij transpirerend en wel kou heeft gevat. Sportondergoed moet transpiratievocht snel afvoe- r ech,<ln, zodat de binnenkant droog blijft en de huid niet afkoelt. Een uitstekende stof hiervoor is de J «yer textlelvezel Dunova-wol. Niet verwerkt in shirts en shorts, maar in lange pakken; een soort laillot voor onder het sportienue. Het vocht absorberend vermogen is groot en de ranspiratie *>rdt door doorluchting naar buiten getransporteerd zodat de huid er droog in blijft. De pakken 'loven een succes te worden. De pakken op de foto dragen de merknaam „Haux" (Imp. H. Bult- lENTENhis, Osloweg 93 Groningen). Andere zijn o.a. Benger Ribena (Imp. Fr. Meyer, Textielcentrum iano'sM^.OI Amsterdam tel.020-171936), „Nickel" (Imp Handelsfa Caprino Tilburg. 013-631329, „Ka- 395.- enpt". „Medico" etc. >- /40l ngel 42,1 Messen en bijlen uit Noorse keuken van de duivel In elk huishouden zijn wel messen te vinden. Van aardap pelschilmesje tot groot vleesmes en van tafelmes tot vruchtenmesje. In sommige keukens waar de kok (of kookster) beroepsma tig of uit liefheb berij culinaire hoogstandjes maakt, hangen rekken vol aan de wand met de meest verschillende messen, om dun te schillen, te ontpitten, aardappelen in schij ven te snijden, toma ten te pellen, gevo- e te trancheren en diverse vleessoor- Lemmetten in slagorde voor de tep uit te benen of te slijpbeurt. verdelen. Ons leven is zonder mes in huis niet denkbaar. In Solingen staat Europa's bekendste messenfabriek. Het gaat er modern, geautomatiseerd toe en de omzet liegt er niet om. Toch, wie enkele uren van de Noorse plaats Geilo vele kilo meters door het Hallingdal rijdt, waarin hier en daar 's win ters in de sneeuw en 's zomers uit de lieflijke weidegronden een huisje, een Schuurtje opduikt uit de verlatenheid van het landschap, stuit tenslotte op een kleine fabriek „Brodene Oyo S.A." Het is een derde generatie familiebedrijf uit 1882, waar mes sen en bijlen worden gemaakt. In totaal een kleine duizend per dag. De fabriek, de grootste van Scandinavië, met een ex port van 20 procent naar landen in Europa, heeft 75 mannen en vrouwen in dienst. Sommigen zijn vergrijsd in het vak, maar allen werken vliegensvlug en zijn ambachtelijk in top vorm. ^»ede ideeën blijken vaak ^^^^1 simpel. Soms als je bij dere mensen binnenkomt nk je: dat had ik ook kun- n verzinnen. Er is nog nooit n „diepgaand" onderzoek ar ingesteld, maar het staat ïl vast dat de na-oorlogse neratie niet tevreden is met kale entree van hun huis. er wordt een woonfunctie (rspeeld. Je hoef te geen ire hallmeubels of antieke kenkist aan te schaffen om ruimte die het presenteer- ladje is van je huis of flat Iit aantrekkelijker te maken, •n paar houten kubussen taraan één kant ontbreekt al voldoende. Je zet vier n die precies vierkante pen kastjes" naast elkaar als 33034« 53rgruimte voor resp. schóe- 330678 "K tassen, rolschaatsen, 357979 54)de tijdschriften, kortom: 439710 ISJor alles wat een mens maar 46708? W^- Bovenop dit rijtje »men nog twee kubussen, als ik ze maar noemen zal; n ervan met drie laatjes 1> )or handschoenen, tennis- len etc. Aardige poster, er- ■en en een spiegeltje: de heeft direct een heel Ier gezicht. Het idee is van inenhuisarchitect Ep Si ms, die sfeer maakt met linigheden. 3pen"huis jk de binnenhuisarchitectuur men tegenwoordig de lant uit van strakke lijnen en „natuurlijkheid". Men at nu al zover dat de tuin r binnen" wordt gebracht ioo2 46?°r bijvoorbeeld een serre ;466i9 46«n de huiskamer te bouwen 185985 4 een glaswand naar de 186812 47*n toe. Ook zijn er aange- i93446 4 7^uw^e kassen niet als enige 38871 4 75scheiding naar de kamer(s): 62795 4sfezen schuifdeuren. Je kijkt 76963 Je?rc*oes ®n ^et 8roen- Planten 79440 4e3oien hoge ogen in het bin- ^3780 49?nhuis van nu- Ze staan in 48870 4961 badkamer, keuken, hangen 72696 499^ denkbare plaatsen aan 174950 socjaf het plafond en kruipen 95692 503» tegen muren. Het ideeën- 0763? ^Hiveltje heeft bij deze trend, 17513 505P de roepnaam „natuurlijk 32892 509Ken" beeft, als houtsoort 35767 5ioenk eiken aangeboden. SlISzasser eiken 8i38oswe opgeruimd aandoende in- 52870 «-jfteurs zijn licht en luchtig 6258? s2sj?r ei£entijdse materia- 79766 526i>. De meubelen zijn minder 2724? 528P en boenwasfanaten komen 45418 S28tn een koude kermis thuis, ge?" 29M de nieuwste soort blank joken meubels hebben een zil- j'ajrmatte glans waar je met de uoku 5jT®rige vingers vanaf moet 09773 54 lijven. Het gebruikte eiken- 2?oo4 54!M is van uitstekende kwa- 22364 S44jeit en komt uit de beste 38393 549<>eigebieden, zoals Frankrijk 46730 538|4i voor een tuinparasol als het hele geval naar buiten wordt gerold. Strak van lijn alweer en uiterst practisch 695). Bouwpakket In diezelfde serre staat ook een alternatieve strandstoel „Grand soleil" erg goed. Het meubel voor zowel binnen als buiten is van blauw/wit ge spoten staal, dat niet kan roesten. Ook bouwpakketten voor meubels met dubbele functie zijn te krijgen: de ou derwetse tuinbank met latjes. Wie dat wil kan het grenen hout beitsen. Maar dan wèl vóór het monteren; dat scheelt uren werk en veel er gernis. Kleur op beton Nieuwbouwhuizen hebben vaak een betonnen vloer. Daar is natuurlijk van alles mee te beginnen. Gooi er een kamerbreed naturel kleed op en je bent klaar. Colyvinyl, rietmatten erover heen en het doodse grijs van het beton is weggewerkt. Maar in plaats van kostbaar tapijt, plavuizen of desnoods houten planken een ander ideetje Je kunt het ook een fleurig kleurtje geven. Er zit een beetje ge zoek aan vast, maar er is wel receptuur te leveren die het mogelijk maakt het naakte beton aan te kleden met kleur. Een bevriende familie loste het probleem op met een synthetisch middel met de naam „Anedrith". Het is een dikke, grauwwitte substantie. Door mengen met water en gekleurde vloermix echter krijgt het een warmrode, gele of groene tint. Het heeft dan de consistentie van karne melk, zodat het tot de kleinste hoekjes horizontaal doorloopt. De prijs van zo'n vloer komt op circa 13 per m2, bij een centimeter dik. Bij ongelijke vloeren zoals bijvoorbeeld in oude huizen die hellen en on gelijk lopen is het mogelijk de aangelengde „Anedrith" dub bel of driedubbel dik op te brengen. Voor elke laag (of deel van een laag) komt er dan natuurlijk weer ƒ13 per m2 bewerkte vloer bij. Het re sultaat is echter verrassend. En stevig. Na zes uur is de vloer al begaanbaar. Het spul is te krijgen bij „Neerbos Be- tonchemie" in Oosterhout. Wie op deze manier het strui kelblok dure vloerbedekking wil vermijden kan toch wo nen op een kleurtje voor een zachte prijs. Met meubelstuk ken waarin steeds dezelfde lij nen terugkomen, ontstaat een evenwichtig en rustig inte rieur, waarin men na gedane arbeid, eens lekker kan bijko men. De latjestuinbank is terug. Als bouwpakket. (Elzas). Het klimaat is daar zo mild, dat niet alleen de wijn druif het er goed doet, maar ook de eik. De grond daar geeft het eikenhout een bij zondere kleur en een zeer ge lijkmatige struktuur. Tijdens de onlangs gehouden Meube- linkoopdagen (vakbeurs op meubelgebied) was er voor deze houtsoort erg veel belangstelling. Een verfris sende collecie bijvoorbeeld was die van Topform (Silhou etcollectie), waarbij zoals in de jaren twintig, volop am bachtelijke details zijn aange bracht, maar nu zonder tiere lantijnen. Dezelfde strakke lijnen komen in alle meubel stukken terug. Er dwars door heen Ook de eetgroepen van Lübke zijn dQorzichtig. Alle scherpe kanten zijn afgerond en de stoelen zijn soms van achteren smaller dan aan de voorzijde. Sommige hebben rietvlecht werk, waarvoor gespleten ro- lijnen van de meubels worden strakker. Hoewel dit meubelair uit massief zilver-eiken is ver- lirektiardlgd, ziet het er niet „gewichtig" uit. Is Een verrukkelijke ligstoel, voor tan is gebruikt. Je kijkt er zo doorheen en onderdoor. De poten zijn lang en smal. Bij leunstoelen zijn de armleggers ook veel ranker dan vroeger. Glazen tafels en bijzettafels van plexiglas, dóér kijk je dwars doorheen. Het lijkt of ze er eigenlijk niet staan. Plantentafels, lange lage ta feltjes moet je niet met de lengte laten meelopen; dit maakt ze alleen maar langer. In de breedte gezet geven ze een leuker effect. Ze staan In de serre en in de tuin. uitstekend in bij de tuin ge trokken ruimten, die zeer goed gemeubileerd kunnen worden met „tuinachtige" meubels met dubbele functie. Ze kunnen in de zomer op het gazon of op het (open) terras. Zo'n meubelstuk is de gloed nieuwe als een kruiwagen verrijdbare dubbelzitter met tweezijdig te gebruiken kus sens, en tabouret er tussenin. (Importeur Intersport Gouda). Er zit nog een voetenbankje bij en in de tabouret is een gat Verrijdbare dubbelset voor serre of tuin. De parasol neembaar, de kussens tweezijdig te gebruiken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11