•uk™ China waarschuwde vmer Nederland meteen Lellen na moeiteloze ntruiming kraakpand eekeinde laar Parijs genland Terlouw: bouw huizen met pensioengeld Uitlatingen van Ginjaar over vlees vallen verkeerd allis weigert bsidie Ombudsman fet uw krant op stap Kustwacht in de bloemetjes Europees verdrag tegen terrorisme niet humanitair" Politiek vergeet noodlijdende agrariër LEIDSE COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 PAGINA 9 HAAG China heeft meteen gewaar- j voor de ernstige economische gevolgen, Taiwan-order van twee onderzeeboten zou l voor Nederland. Dat blijkt uit een ver- jlijk document dat het ministerie van bui- lïse zaken heeft gestuurd aan de voorzit- an de commissies voor buitenlandse en tonomische zaken. Vandaag zou de Kamer indpunt vernemen van de regering over de i week in de Kamer aangenomen motie- Brinkhorst, waarin de regering wordt gevraagd de order alsnog te blokkeren. De Chinese vice-minister van buitenlandse zaken, Han Kehua, noemt in een brief van 3 december aan de Nederlandse ambassadeur in Peking het Neder landse besluit schadelijk voor de betrekkingen, juist op een moment dat „de Chinese regering serieus en oprecht bezig is de betrekkingen op velerlei terrein tussen Nederland en China te bevorderen, met name de samenwerking op het gebied van energie". Minister Wiegel, lijsttrekker van de VVD, heeft gis teren op een spreekbeurt in Tilburg D'66 verweten „onverantwoordelijk" te hebben gehandeld in deze zaak en hierin de partijpolitiek zwaarder te hebben laten wegen dan de werkgelegenheid. Brinkhorst (D'66) verklaarde in een reactie dat Wiegel zich schuldig maakte aan „kwaadaardige insinuaties". üRDAM De ontrui- van het gekraakte |an de Prinsengracht Iterdam is zonder veel nen Verlopen. De 34 5 hebben zich zonder door de politie laten tren. Wel zorgden be- nog voor urenlange in de binnenstad. Zij ,den de ruiten van de bankgebouwen. ïg van het kraakpand 'rinsengracht „schoon- en afgezet. Later een bulldozer de bran- larricade voor het pand ht in. Met behulp van :tingzaag en een snij- verschafte de politie >egang tot het pand, de krakers geen verzet egen hun arrestatie. Na ruiming verzamelden het Koningsplein on- zeshonderd betogers, oerde de me een korte uit, waarna rond zes n duizendkoppige me- anaf het Beursplein, via kin naar het Damrak aar werden evenals op kin, de ruiten van de banken in de omgeving Op de brug over de Prinsengracht probeerden betogers arm in arm door de ME- afzetting te breken. waren ingegooid. Op het Dam rak voerde de politie enkele charges uit. In totaal raakten drie politieagenten tijdens de ongeregeldheden gewond. Ne gen jongelui wegens openlijke wegens lokaalvredebreuk in geweldpleging aangehouden, verzekering gesteld. Zij wei- Van de 34 krakers zijn er gis- gerden hun naam en adres be- terenavond 22 na verhoor kend te maken, aldus de poli- heengezonden, de overigen tie. TAAG Staatssecretaris Wallis De Vries van CRM t»ij zijn weigering de Stichting Ombudsman nog een subsidiëren. Hij gaat daarmee in tegen de wens van {erderheid in de Tweede Kamer. n VVD hebben voorgesteld dit jaar nog 366.000 ter be- !ng te stellen; een voorstel dat vandaag naaf alle waar- jkheid zou worden aangenomen. jiige wat wij willen is de stichting nog 'een jaar de tijd te i, om naar andere afnemers dan alleen <je VARA te zoe- dat zij over een jaar financieel zelfstandiger kan gaan i", aldus de reactie van CDA-kamerlid Hans de Boer. „Ik pt dat de staatssecretaris daar een probleem van maakt", heeft de Kamer echter laten weten dat de stichting naar jning ruimschoots de tijd heeft gehad om haar werkter- iverbreden. NITRIET-AFFAIRE i overweegt korter werken |EVEEN Iglo overweegt voor zes weken werktijd- ~ng aan te vragen voor het fabriekspersoneel in en en het cxpeditiepersoneel van zeven depots ver- [over iiet land. Oorzaak daarvan is de grote daling in [door dé nitriet-affaire in Limburg. itgegevens zijn nog van voorlopige aard, maar maken de andere kant onmogelijk een afwachtende houding [nemen, aldus de persdienst van Unilever waarvan Iglo Ichteronderneming is. De werktijdverkorting moet over bielweken ingaan en zal een vermindering van dertig pro- i de capaciteit betreffeh. ADVERTENTIE B ontwaakt uit de winterslaap. Het bruisende leven van llle lumière' begint weer op volle gang te komen. sDat u van nabij meemaken door deel te nemen aan een van leekeindetrips naar de Franse hoofdstad, die uw krant in met Maaskant-tours organiseert van 13 tot en met 15 ft, 20 tot en met 22 maart en 27 tot en met 29 maart uitgebreid programma is met zorg samengesteld. Zo u een avondje naar de Folies Bergères, u brengt bezoe- Ban het Trianon, het paleisje van Madame de Pompa- het Centre Pompidou. ook aan al die andere plekjes, waar Parijs zo bekend 5, zoals Place du Tertre in Montmartre, de Notre Dame, acré Coeur en Montparnasse. En om alles te complete- ien lichtjestoer op zaterdagavond. Ijgt ook ruimschoots de gelegenheid te winkelen in de j" Parijse warenhuizen. Gelogeerd wordt in Motel Relais phartreux; alle kamers met bad, toilet, telefoon en tele^- irertrek is op vrijdagochtend om 9 uur uit Den Haag (voor hingang Centraal Station) en om 9.30 uur uit Rotterdam Singel-Rotterdams Nieuwsblad). Terug op zondagavond 9.30 uur. •rijs van deze tour bedraagt 185 p.p. op basis van een ipersoonskamer. Toeslag éénpersoonskamer 30. Inbe- en: busreis naar Parijs en terug; twee nachten logies [Frans ontbijt in het Motel; twee eenvoudige diners in het BI; toegangsprijzen voor Folies Bergères, Centre Pompi- en Trianon; alsmede Nederlands sprekende gids, lich- per door Parijs. Niet inbegrepen: lunches en slotmaaltijd Vugreis. ptingen en boeken uitsluitend telefonisch (na 9 uur en |op zaterdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie te Den tel. 070-63.59.18. CNV: WIR- gelden soms in verkeerde handen UTRECHT De pre mies die volgens de Wet op de Investeringsreke- ning (WIR), door de overheid worden uitbe taald aan bedrijven die investeringen plegen, ko men in sommige geval len in verkeerde handen terecht. Dit heeft CNV- voorzitter Van der Meu- len gisteravond gezegd in Fijnaart, op een CNV- feestavond. „Als de Shell investeert krijgt deze multinational een forse premie. Maar de Shell profiteert ook van de stijging van de olieprijzen, omdat de aardgasprijzen hieraan zijn gekoppeld. De Shell is immers mede-ei genaar van 'dé Nederland se Aardolie Maatschappij (NAM), die het aardgas ex ploiteert", aldus de heer Van der Meulen. Bepaalde bedrijfstakken zoals ban ken en het verzekerings wezen moeten van de WIR-premie worden uit gesloten. Dan blijft er van het WIR-fonds, waarin 4,5 miljard gulden zit, geld over, dat kan worden be steed voor steun aan indi viduele bedrijven, scho lingsprogramma's, ver nieuwingen van industrie, enzovoort, aldus de voorr zitter. De treinen zijn slechts licht beschadigd, omdat de trein uit Amsterdam maar langzaam reed. Treinen op elkaar door verkeerde^ wisselstand AVENHORN Een passa- gierstrein uit Amsterdam is gisteravond frontaal op een wachtende trein gebotst. Het ongeluk gebeurde op het sta tion van Avenhom, tussen Hoorn en Purmerend. Der tien mensen raakten licht gewond. De verbinding Enkhuizen Zaandam is enkelbaans. Ge woonlijk wachten de treinen in Hoorn op elkaar. Maar om dat de trein Amsterdam Enkhuizen enkele minuten vertraging had, was de trein Enkhuizen Zaandam vast naar Avenhorn gereden, om daar op de andere te wachten. Door een verkeerde wissel stand is de trein uit Amster dam toen frontaal op de wach tende gebotst. Dat gebeurde echter met geringe snelheid zodat de beide treinen slechts licht werden beschadigd. (Van onze parlementaire redactie) WINTERSWIJK D'66 meent een verdere instorting van de woningbouw te kunnen voorkomen zonder al te veel ex tra kosten te maken. Dat zou moeten gebeuren door extra bouwaktiviteiten te financieren met het geld dat werkne mers afdragen voor hun pensioen. D'66-leider Jan Terlouw brak gisteravond een lans voor dit pensioen-bouwplan op een bijeenkomst van zijn partij in Winterswijk. De achterblijvende woningbouw is een van de belangrijkste oor zaken van de oplopende werkloosheid, aldus Terlouw. Als we die herstellen, zonder de rendementen in de bedrijven aan te tasten en de inflatie te verhogen, betekent dat een krachtige im puls van de werkgelegenheid. Uitgangspunt van het plan dat D'66 daartoe heeft ontworpen is een verplicht aanvullend pensioen naast de aow waar elke Ne derlander voor moet betalen bij een spaar- of verzekeringsin stelling naar keuze. Dat gespaarde kapitaal wordt waardevast beheerd, waarbij slechts een geringe rente wordt vergoed. Deze besparingen worden gebruikt voor de financiering van de wo ningbouw, waardoor relatief lage huren mogelijk zijn. Iedereen heeft in de gedachte van D'66 het recht om van de instelling die zijn pensioenbesparingen beheert, „zijn" geld in de vorm van een hypotheek terug te lenen voor de aankoop van een eigen huis. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Ginjaar (volksgezondheid ?n milieu) is in conflict ge komen met zijn collega Braks (landbouw) en het Produktschap voor Vee en Vlees over een mogelijke sluiting van de grens voor Belgisch vlees. Ginjaar stel de het afgelopen weekeinde voor de Regionale Omroep- Zuid (ROZ) een grensslui- ting te overwegen als de Belgen geen garanties kun nen geven dat hun vlees niet met hormonen is ingespoten. Op het ministerie van land- binnen de EG iedereen de ge bouw stelt men dat de lijn van legenheid dezelfde maatrege- Ginjaar afwijkt van het beleid van dit ministerie. Men meent dat de sluiting van de grens voor import van vlees niets uithaalt. Het geeft bovendien Dit zou een gevoelige klap ge ven aan de" landbouw. Men totstandkoming van een EG- meent dan ook met extra keu-richtlijn die het toedienen van ringen (de Algemene Inspec- hormonen aan vee verbiedt, tiedienst van dit ministerie de zaak te moeten klaren. Het controleert via urinemonsters ministerie van landbouw kan levende dieren op hormoonge- echter niet zeggen wanneer de bruik) en meer vaart achter de EG-richtlijn afkomt. DEN HAAG Nederland moet het Europese verdrag tot bestrijding van het terrorisme niet ondertekenen. Dit heb ben vijf organisaties die ijveren voor de mensenrechten gis teren tijdens de hoorzitting van de vaste Tweede-Kamer commissie van justitie gezegd. De vijf organisaties, de Raad van Kerken in Nederland, het Ko- mitee voor de Rechtsstaat, het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten, de Vereniging Vluchtelingenwerk Neder land en Amnesty International, noemden alsvoornaamste be zwaar dat door ratificatie een van de belangrijkste humanitaire beginselen van ons uitleveringsrecht wordt uitgehold, namelijk het verbod tot uitlevering wegens politieke delicten. De organi saties zijn van mening dat in het verdrag onvoldoende wordt ge definieerd wat terrorisme is. Er zitten echter meer haken en ogen aan het verdrag. In een artikel is bepaald, dat de beslissing om iemand uit te wijzen wordt teruggegeven aan de landen, die daartoe een voorbehoud hebben gemaakt. Nederland wil slechts weigeren iemand uit te leveren in het geval van politieke delicten die begaan zijn ten tijde van algemene interne onlusten. Amnesty International vindt dat Nederland in de ruimste zin gebruik moet maken van het bedoelde voorbehoud. Volgens het Jurtisten Comité levert dat échter weer juridische problemen op, omdat door dat voor behoud de kern van het verdrag wordt aangetast. De Raad van Kerken heeft met nadruk de wens uitgesproken, dat niemand wordt uitgeleverd, die ter dood zal worden ge bracht. AUG FORSTER IRMBACH BECHNER r.uAH. Ii»r-13.4 IN STAAT VAN NIEUW PETROF IMTOT- ZlMMERMANN A.4M.- HEAGELE BLUTHNER jum.- EO SEILER I Jt3W.- !.995.- 1.100.- ►.575.- >.975.- >.300.- VOORZITTER KNBTB: ARNHEM De regering en de politieke partijen hebben te weinig oog voor de kleine zelfstandige agrariërs die mede daardoor tot de zwak keren in de samenleving be horen. Dit is het gevolg van de grote aandacht in de so ciaal-economische politiek voor loon- en salaristrekken- den en het touwtrekken tus sen vakbeweging en groot industriëlen. De partijen moeten de politieke wil op brengen om verbeteringen door te voeren. Dit heeft J. Schouten, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB), gisteren betoogd tijdens de algemene leden vergadering van zijn organi satie. De Bond bestaat dit jaar 85 jaar. Schouten pleitte ondermeer voor een beter zelfstandigen- beleid waarin ook doeltreffen de voorzieningen voor bedijfs- overname worden opgenomen,, een aangepaste fiscale behan deling met afgestemde sociale premies en uitkeringen en be tere regelingen voor energie besparende investeringen, vooral in de glastuinbouw. Te gelijk zei Schouten dat eisen aan natuur en landschap, ruimtelijke ordening en mi lieu, de boer en tuinder niet onnodig mogen hinderen. Schouten riep de KNBTB-le- den op in te stemmen met pro- duktiebegrenzing, zoals die al twee jaar door de eigen orga nisatie wordt gepredikt. De Ruiter wil snel maatregelen bestrijding winkeldiefstallen DEN HAAG Minister De' Ruiter van justitie heeft vanmorgen een werkgroep ingesteld, die maatregelen moet voorbereiden om de be strijding van winkeldief stallen te verbeteren. De werkgroep moet al binnen een jaar met die voorstellen komen, evenals met maatre gelen die winkeldiefstallen moeten voorkomen. De werkgroep bestaat uit amb tenaren van de ministeries van economische zaken en jus titie, een politiefunctionaris, vertegenwoordigers van orga nisaties van groot- en klein- winkelbedrijven, vakbonden en afgevaardigden van consu mentenorganisaties. De Ruiter overweegt om de politie de be voegdheid te geven om bepaal de misdrijven meteen af te doen via het betalen van een boete aan de agent. Volgens de minister is het hard nodig, dat de onlustgevoelens, zowel bij de winkelbedrijven als bij het publiek, over de steeds toene mende winkeldiefstallen, zo snel mogelijk worden wegge nomen. Plan voor buslijnen Den Haag- Duitsland DEN HAAG Twee bedrij ven zijn van plan busdien sten van Den Haag naar West-Duitsland op te zetten. BOVO Tours uit Roelofsa- rendsveen heeft een vergun ning aangevraagd voor een buslijn van Den Haag naar West- Berlijn. De bus zou on dermeer Katwijk, Noordwijk, Zandvoort, Haarlem, Amster dam, Utrecht, Arnhem en Hengelo moeten aandoen. Te gelijkertijd heeft San Touris- me-Varol uit Den Haag een vergunning gevraagd voor een buslijn van de residentie naar de Duitse grens als onderdeel van een busverbinding met Is- tanboel. Bij de commissie ver- voervergunningen, waarin de overheid en het bedrijfsleven zijn vertegenwoordigd, is ook een aanvraag ingediend door West Nederland voor een lijn Leiden-Leiderdorp-Hoogma- de-Woubrugge-Alphen aan den Rijn.» Echtpaar overleden in caravan BRIXENTAL Een echt paar uit het Zeeuwse Axel is zondag dood aangetroffen in hun caravan op een camping bij Kitzbühel in het Oosten rijkse Brixental. Volgens de Axelse politie is de slecht werkende afvoer van hun gaskachel de oorzaak. Het echtpaar (de man en vrouw waren respectievelijk 56 en 52 jaar oud) was zaterdag met kennissen voor een veertien daagse vakantie in Oostenrijk gearriveerd. Deze kennissen, die in een naburig hotel slie pen, hebben het echtpaar dood aangetroffen. Tbc-onderzoek Zeeland pas in mei VLISSINGEN Het uitge- breide bevolkingsonderzoek naar tbc in Zeeuws-Vlaande- ren zal pas in mei van start gaan. Het Goutudo-centrum (Goudse Stichting tot Opspo ring van tbc), dat het onder zoek zal uitvoeren, kan niet eerder. In de tussentijd kan ie dereen die daaraan behoefte heeft bij het consultatiebureau een Mantouxprik halen, die moet uitwijzen of er sprake is van besmetting. Tot nu toe zijn er 119 gevallen van tbc gecon stateerd, waaronder één geval van open tbc. Zonnige perioden DE BILT-KNMI - Een kleine actieve depressie heeft een abrupt einde gemaakt aan het zachte weer van de laatste da gen, waarbij middagtempera- turen bereikt werden die nor maal zijn voor half maart Vanmorgen wakkerde de wind aan de achterzijde van deze depressie korte tijd aan tot stormkracht, 9 a 10 bft. De depressie trekt naar Noord- -Duitsland weg. Wij blijven op deze manier binnen de in vloedssfeer van een noordwes telijke stroming. Daarmee wordt koudt lucht aangevoerd. Hierin komen winterse buien voor. In de loop van morgen nemen die geleidelijk in bete kenis af, terwijl de opklarings- gebieden van meer belang zul len worden. Komende nacht kan de tempèratuür daardoor al dalen tot aan of iets onder het vriespunt, maar overdag liggen de temperaturen enkele graden boven nul. Van een vorstperiode is evenwel nog geen sprake, want oceaansto- ringen zullen de komende da gen tot over ons land door dringen en het weer een wis selvallig karakter verlenen. Weersgesteldheid v Aberdeen Barcelona Frankfort Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen i 1 g.Sleren^ temp temp i Locarno geh.bew. Londen onbew. Luxemburg regen geh.bew. 20 10 Las Paimas Beiroet Tel Avlv Tunis

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9