Iwin Marteling onderdeel van Iraanse traditie" 4 financiering an Kalkar auwelijks og mogelijk Na vijf jaar eind aan vangstverbod Marokkaans gezin belaagd door Franse communisten asken demonstreren ;gen terrorisme F Voorzitterschap Cuba in New Delhi aangevochten jaren de echte halfzware Hele atmosfeer vervuild K-GEGIJZELDE MICHAEL METRINKO: SAD AT IN LUXEMBURG Cynthia Dwyer nu toch vrij DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 [ge u -BAO, MADRID Tus- de 80.000 en de 100.000 :ntl ken hebben gisteren in raclpkenland deelgenomen manifestaties tegen het ttrisme. In de fabrieken scholen en bij het vervoer de openbare diensten lag werk stil. t grote partijen en vakor- isaties, met uitzondering de afscheidingspartij Ti Batasuna hadden tot demonstratie uitgeroepen protest tegen de moord de hoofdingenieur van de tanbouw zijnde kerncen- Ie bij Lemoniz, Jose Ma- Ryan, die vrijdag door m van de ETA werd ge- Spaanse regeringspartij, de van het Democratisch itnim, heeft gisteren de dige minister van defensie, istin Sahagun aangewezen 'nieuwe voorzitter. Hij rt daarmee de opvolger Adolfo Suarez, die op 29 januari aftrad als premier en partijleider. Sahagun versloeg gijn voornaamste tegenstander binnen de partij, parlements voorzitter Landelino Lavilla. Lavilla had om een omvor ming van de centrum-partij gevraagd tot een grote, veel vormige, democratische partij en niet langer een partij die gebonden was aan een per soon. De Unie van het Democratisch centrum (UCD) is een coalitie van liberalen, sociaal-demo craten, christen-democraten en onafhankelijken". De partij heeft 168 zetels in het 350 ze tels tellende parlement. Het ziet er echter naar uit dat deze regeringspartij zijn onmderlin- ge eenheid na het aftreden van Suarez niet zal kunnen behouden. Koning Juan Carlos zal vice-premier Leopoldo Cal- vo Sotelo van de UCD aan het Spaanse parlement voordragen als de nieuwe partij. Sotelo was al kandidaat gesteld voor het premierschap. HARING STAND WEER OP REDELIJK PEIL ropese Commissie dit jaar weer haring^- vangst in de Noordzee toe te staan, komt na vijf jaar een eind aan het vangstverbod, dat werd ingesteld toen de haringstand in de Noordzee tot een onaanvaardbaar minimum was gezakt. Tussen 1973 en 1976 vingen de Nederlandse haringvissers gemiddeld nog 31.800 ton haring, daarna officieel vijf jaar niets. Wat toch aan deze vissoort werd bin nengehaald, kwam van bijvangsten van an dere vissoorten uit verafgelegen viswateren (bij Ierland en IJsland) en door overtredin gen (met name via Belgische havens) van het verbod. Tot opheffing van bet vangstverbod is besloten op advies van de biologen-commissie ICES, die een flink herstel van de haring in de Noordzee heeft vastgesteld. De vissers en ook de Neder landse diplomaten hadden op grond van de voorlopige biologische bevindingen een belang rijk hogere totaalvangst van haring bepleit. Mi nister Braks probeerde gisteravond zijn Euro pese collega's te winnen voor een totaal van 60 a 65.000 ton, waarvan aan Nederland dan een kleine 15.000 ton zou toekomen. Wat de verde ling vn de overige vissoorten betreft (voor Ne derland is vooral de kabeljauw en makreel van belang) mag Nederland van de voorgestelde 1,12 miljoen ton 80.000 ton vangen. Minister Braks, die de vergadering van de visserij-minis ters voorzit, claimt echter minstens 88.000 ton. Braks staat trouwens voor de zware taak om vandaag de onderhandelingen over de hoofdlij nen van een algeheel Europees visserij-beleid tot een goed einde te brengen. Thans zijn het vooral West-Duitsland en Frankrijk die front vormen tegen de Britse on wil om vissers uit andere EG-landen weer hun „historische rechten" terug te geven. Maar ook Frankrijk bijvoorbeeld is eenzijdig Nederlandse en Belgische schepen uit haar kustwateren gaan weren. Het Europees visserij-beleid moet gaan voor zien in: 1. Definitieve afspraken tussen de EEG-lidsta- ten over de toegang tot eikaars „visrijke" kust strook met verschillende zone-breedtes voor de diverse vissoorten; 2. Verdeling van de vangstquota voor alle be langrijke soorten (zoals haring, kabbeljauw, makreel, schol, tong, schelvis en koolvis). Beide onderdelen van zo'n beleid hangen nauw met elkaar samen. Als geen overeenstemming wordt bereikt, kan een chaotische situatie ont staan, omdat vandaag de afspraken voor 1980 over de quota-verdeling aflopen. Jfr DELHI Op de conferentie van deel van Singapore de geloofwaardig- was uitgesproken. bodja. India dat samen met Cuba de ^et-gebonden landen in New Delhi heid en doeltreffendheid van de groep Eerder had de Pakistaanse minister slotverklaring heeft opgesteld verzetten >5SJ openlijk U~"J T"'~* A"®" IM"L! ,_1 J J~* J~ inten on het recht van Cuba aange- ernstig wordt geschaad. Drie Cubaanse Agha Shahi verklaard dat de beweging iten óm als voorzitter van de bewe- diplomaten verlieten de bijeenkomst haar geloofwaardigheid alleen zal kun- te fungeren. De afgevaardigde van toen de Singaporese minister van bui- nen behouden door terugtrekking te ei- lapore zei dat Cuba nauwe banden tenlandse zaken, Suppiah Dhanbalan, sen van de Russische troepen uit Af- In\et Cuba, waardoor naar het oor- dit zei. Ze keerden weer terug toen hij ghanistan en de Vietnamese uit Cam- zich tegen een dergelijke uitspraak om- •dat ze de Sovjet-Unie niet voor het hoofd willen stoten. Een prima shag, lang van draad, gemaakt van geurige Kentucky en door de zon gerijpte Virginia tabakken an onze correspondent Dick Toet) HINGTON Michael Metrinko een van de Amerikaanse gègijzel- die door zijn Iraanse bewakers en aangeduid als „spion". Ook vol de Amerikaanse kranten was hij ran de 52 gegijzelden, wier reporta- mct meer dan normale interesse en gelezen door de CIA. Michael inko, werkzaam op de politieke ling van de Amerikaanse ambassa- i Teheran, was in ieder geval van merikanen het meest vertrouwd de Iraanse cultuur. wam al in Iran in 1960 en woonde er taal meer dan zeven jaar. Vanwege in Iraanse ogen verdachte positie it hij meer dan negen van de ruim 14 iden door in eenzame opsluiting. de Amerikaanse televisiekijker hij bekend als de „lost hostage", om- ij op geen van de door Iran geregi- e filmpjes te zien was en ook niet ge werd door de buitenlandse bezoekers de gegijzelden, de krant in zijn woonplaats in sylvania, de Scranton Times, vertel ij niet alleen uitvoerig over zijn ge enschap, maar vooral ook over zijn op het Iraanse volk. imige van mijn beste vrienden zijn is. En ze zijn nog mijn vrienden", al- Metrinko. Hij kent Iraniërs van alle en en standen. „Een van de dingen. ITENLAND LEIDSE QOURANT (Van onze correspondent Ami van Vree) pN Nu de jongste schattingen ten aanzien van de kos- an de bouw van de zogenaamde snelle kweekreactor iii tar al uitkomen op een bedrag van meer dan zes mil- I gulden (5,6 miljard DM; schatting van 1971 circa 1 mil- duiken er in Duitsland steeds meer berichten ~op die 'nde van dit ambitieuze project voorspellen. PARIJS De Franse communistische partij is op nieuw in opspraak gekomen vanwege de manier, waarop sommige partijgenoten menen te moeten ageren tegen buitenlandse werknemers. Vorige week liet de communistische burgemeester van de Parijse voorstad Vitry een tehuis van gastarbeiders uit Mali plat walsen; in het afgelopen weekeinde organiseerde de communistische burgemeester van Montigny-les Cormeilles een protestbetoging voor het huis van een Marokkaanse familie die van drughandel beschuldigd werd. De betrokken Marokkaan, Mohamed Karbouch, is nog nooit met de politie in aanraking geweest en de rest van zijn gezin heeft ook nooit problemen gehad. Het enige „bewijs", waarover de burgemeester beschikt, is een brief van een moeder, die beweert dat haar zoon bij de Marokkaanse familie drugs koopt. Een groot deel van de Franse pers heeft het optreden van de communistische burgemeesters veroordeeld als een goedkope manier om stemmen voor de komende verkiezingen te winnen. Onder het mom van bestrijding van drugshandel, zetten de com munisten hun campagne tegen de opeenhoping van van gastar beiders in de „rode gordel" rond Parijs voort, zo schrijven veel Franse dagbladen. Olie-export Irak en Iran weer op gang ANKARA Irak pompt op het ogenblik ongeveer 85.000 ton of 620.000 vaten (van 159 liter) ruwe olie via de pijplei ding door Turkije naar de ha venstad Ceyban aan de Mid dellandse Zee. De pijpleiding vormt de enige mogelijkheid voor Irak om olie te exporte ren. Normaal voert het land per dag drie miljoen vaten uit Ondanks de oorlog met Irak ziet Iran kans langzaamaan meer olie te exporteren. Kort geleden sloot het land contrac ten af met Shell en BP. SPD-Bondsdag- afgevaardigde en energie-expert Steger It aan de Frankfurter Rundschau verklaard dat het parle- it niet bereid is om ook maar een pfennig meer uit te geven in het budget voorziene som van 4 miljard DM. Volgens probeert Kalkar echter te redden door het zoeken van 'e financieringsbronnen. Vorige week hebben de Neder- en Belgische ministers van economische zaken, welke elk voor 14 procent in de snelle kweekreactor deelne- hem laten wéten dat op korte termijn een maximumgrens >En! de kosten moet worden vastgesteld. Volgens de Frankfurter tmeine Zeitung zou Van Aardenne hebben gezegd niet be te zijn het vastgestelde Nederlandse aandeel te verhogen. BUlow probeert nu Duitslands grootste electriciteitsonder- ling R.W.E. ertoe over te halen nog meer in Kalkar te inves- dan de firma tot nu toe heeft gedaan (400 miljoen). De di- i schijnt daar echter weinig oor naar te hebben temeer om- .W.E. eigenlijk meer geïnteresseerd is in het Franse super- iix-project, waar zij al 600 miljoen DM in heeft gestoken. De Egyptische president An war Sadat is gisteren in Luxemburg aangekomen voor drie dagen van besprekingen met leiders van de Europese Gemeenschap. Sadat werd op de Luxemburgse luchthaven verwelkomd door de voorzit ster van het Europese parle ment, mevrouw Simone Veil (links). Sadat spreekt vandaag het Europese parlement toe. Hij heeft ook een ontmoeting met minister Van der Klaauw," die voorzitter is van de Raad van ministers van buitenland se zaken en de voornaamste betrokkene boj het Europese vredseinitiatief inzake het Midden-Oosten. Naar uit Is raël wordt gemeld zou Sadat zich gekeerd hebben tegen een vredesinitiatief van de Euro pese Gmeenschap. COLLEGE STATION (Texas) Na onderzoek van de atmosfeer boven een afgelegen atol in de Stille Oceaan zijn twee Ameri kaanse onderzoekers tot de slotsom gekomen dat er waarschijnlijk geen plek op aarde meer over is waar de lucht nog volkomen zuiver is. De twee onderzoekers van de universiteit van Texas hebben in de lucht boven de Eniwe- tok-atol 3400 km ten zuidwes ten van Hawaii, hexachloro- benzeen aangetroffen, een gif tige chemische stof die zich volgens hen nu over de hele wereld heeft verspreid. Hexachlorobenzeen kan bij een tiental verschillende che mische processen in de indu strie worden uitgestoten, waaronder de vervaardiging van rubber, en veroorzaakt kanker bij marmotten in het laboratorium. Meer dan 10 miljoen illegalen in Amerika (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De afge lopen tien jaar zijn ongeveer 4 miljoen immigranten in de Verenigde Staten toegelaten. Dezelfde tijd zijn er naar schatting 8 miljoen illegaal het land binnengekomen. Als de illegaal binnengekomen immigranten al een baan heb ben gevonden, zijn de meesten van hen overgeleverd aan de genade van werkgevers, die met hen kunnen doen wat ze willen. Steeds meer Amerika nen verzetten zich tegen de vloed van immigranten, ille gaal of niet, die banen en dure sociale voorzieningen voor hun neus wegkapen. Dat zijn de bevindingen van een studiecommissie, die an derhalf jaar lang bezig is ge weest het probleem van de il legale immigranten in kaart te brengen. IN PAKIJS waaraan het hun ontbreekt, is persoonlij ke verantwoordelijkheid voor belangrijke gebeurtenissen. Savak heeft waarschijn lijk een heleboel dingen gedaan, die be schouwd moeten worden als marteling. Ik heb vrienden, die om het leven zijn geko men in Savak-gevangenissen. Maar is Amerika daar verantwoordelijk voor? Amerikanen deden dat niet. Wij waren niet de opdrachtgevers en hadden er geen controle over. Savak was een Iraanse or ganisatie, geleid door Iraniërs. En Iraniërs hebben een verleden vol geheime organi saties en martelingen, dat zeker 2500 jaar teruggaat. Een verleden van wreedheden, een verleden van despotisme, een verle den van bewuste martelingen. Waar je ook terugkijkt, het is een onderdeel van de Iraanse samenleving. Ik heb kinderen zien afranselen op middelbare scholen, omdat ze in de klas hadden gepraat. Het maakt deel uit van de Iraanse traditie. Ze doen het nog steeds. Wat is het verschil tussen een afranseling door de Savak of door een of andere moellah?". Volgens 'Metrinko zijn de Iraniërs een wreed volk tegenover de zwakken. De sjah kan volgens hem in zijn 37 jaar op de „pauwentroon" bogen op een fantasti sche staat van dienst. „Hij maakte grote fouten, maar hij heeft ook voor geweldige vooruitgang gezorgd. Je moet daarbij in aanmerking nemen, waarmee hij moest werken", aldus Metrinko, „een land met een hoog analfabetisme, een land dat aan alle kanten militair bedreigd werd, een zeer rijk land, dat door zijn hulpbronnen enorm kwetsbaar was. Het is erg makke lijk om te klagen over de manier waarop hij het deed, maar ik zie niev hoe er een andere wijze was. Hij had te maken met mensen, die hij heel goed kende". Metrin ko zegt al in 1977 de eerste seinen naar zijn superieuren te hebben gezonden over de naar zijn mening grote problemen, die de sjah te wachten stonden. „Het Ameri kaanse bedrijfsleven, de Amerikaanse re gering, het Amerikaanse militaire „esta blishment" hadden allemaal op dat mo ment grote belangen in Iran, een belang dat Iran zou blijven zoals het was, en mensen die van iets willen dat het niet verandert, willen ook niet geloven dat het verandert", aldus Metrinko. Op een zeer kleine groep na, die zich tot het eind van het drama bleef bempeien met de bewaking van de Amerikanen, heeft Metrinko geen hoog idee van de ide ologische achtergronden van de militan ten. „Dezelfde figuren, die om de dood van de. sjah en ondergang van de Verenig de Staten riepen, waren degenen die daar voor de straat op stormden om lang leve de sjah te schreeuwen". Inmiddels heeft president Bani Sadr openlijk verklaard, dat „de gijzeling een fout is geweest, waarvoor wij nu duur moeten betalen". Terwijl hond Huey uit het raam keek alsof hij haar bazin elk ogenblik verwachtte, maakte de zoon van Cynthia Dwyer zich gisteren in Buffalo op om naar New York te vertrekken. TEHERAN De Amerikaanse journaliste Cynthia Dwyer is gisteren aan boord ge stapt van een Iraans vliegtuig dat haar via Dubai naar Zwitserland zal brengen. Dit heeft een medewerker van de Zwitserse am bassade in Teheran verklaard. De vrijlating van de Amerikaanse journaliste werd gisteren uitgesteld toen op het vliegveld van Iran bleek dat een reisdocument ontbrak. Cynthia Dwyer werd toen opnieuw in hechte nis genomen en het vliegtuig dat haar na negen maanden gevangenschap naar Europa zou brengen, vertrok zonder haar. Enkele uren na het incident op het vliegveld werd het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken op de hoogte gesteld dat het pro bleem met de reispapieren was opgelost. De journaliste was toen al onder de hoede van de Zwitserse ambassade gebracht, die de Ameri kaanse belangen in Iran behartigt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11