I Politie ontdekt miljoen aan „opgelichte" guldens in kluis MERIT s! i>! Compromismotie van Lubbers maakte geen kans Eeuwenoude skeletten van syfilis-patiënten in Utrecht opgegraven £eidóc6omo/tit Maakt auto meer lawaai? dan ook meer betalen Koppelcursus voor HBO voorkomt mislukkingen GELD VAN CLIENTEN VAN NOTARIS? 't Beste van beide, licht en lekker. ui/eer INNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 ►-explosie eeland SINGEN In 's-Vlaanderen fen tbc-explosie week ont- [bij een jonge- die moest wor- I gekeurd voor dienst zijn er nog ivallen ontdekt, dat aantal zal ichijnlijk nog ienlijk toene- Er is nog geen ie zien in de be- tingsketen. De ie is zowel bij (eren, jongelui tolwassenen ge- la teerd. Onderdak De 51-jarige Antoon Eyt uit 's Heeren- berg slaapt sinds zijn echtscheiding al maandenlang in zijn auto. Op 7 juli be paalde de rechter dat zijn ex-vrouw nog zes maanden in hun huis mocht wo nen, een termijn die in de praktijk veel langer kan zijn. Wassen doet hij zich sindsdien op een station en eten in een snackbar. De gemeente wil hem niet helpen, omdat men zijn geval niet urgent genoeg vindt. Igerije wil iltureel jrdrag met ederland 1IERS Algerije zou ig een cultureel verdrag {Nederland sluiten. Dat t minister Van der luw van buitenlandse ;n gezegd aan het einde zijn tweedaags bezoek Algiers. Voorts wil Al- ie samen met Nederland [idere landen ontwikke lprojecten uitvoeren en hecht bovendien groot ig aan de overdracht kennis en technologie al op landbouwgebied. de Algerijnse minister Buitenlandse zaken, Beny- staan Derde-Wereldlan- zwak tegenover multina- ls. Teneinde hun positie irsterken zouden fondsen ontwikkelingshulp moe- worden gebruikt voor dracht van technologie, minister van landbouw g met name steun voor de iding.van specialisten, een die lange tijd is verwaar- Volgens Van der uw zijn er vooral op het d van zuivel en kippen- s goede mogelijkheden Nederlandse bedrijven in rije. Minister Van der s gisteravond op iol teruggekeerd. IRT GEDING VOOR 1GSE RECHTBANK n schorsing in uitzetting D tjiji HAAG De vier ad- iten van de zigeuners die menteel OD een camDine -pi! 3 fill b| de Haagse k geëist, dat het bevel uitzetting wordt opge- irt. Zij vinden dat de State eerst moet issen over het verzoek de zigeuners om een ver- fsvergunning op humani- e gronden. ministerie van justitie t inmiddels zo'n verzoek elf zigeuners afgewezen litzetting gelast. De advo- n vroegen de rechter te- i om de Staat te verplich- internationaal overleg te en over een regeling voor jners. De advocaten heb- Justitie onzorgvuldig op- sn verweten. Volgens de baseert het ministerie zich niet-bestaande criteria bij «handeling van de verzoe- verblijfsverguh- dsadvocaat mr. Groen ont- de de beschuldigingen van idvocaten. Volgens hem.is niet te verwachten, dat de ners een verblijfsvergun- zullen krijgen of dat de ijzing zal worden opge- >rt. De president van de gse rechtbank, mr. Wijn- zal 13 februari uitspraak akkere regels >r werken koolmonoxyde HAAG De arbeid- pectie wil de maximaal vaardbare concentratie q-waarde) koolmonoxy- waaraan werknemers nen worden blootgesteld feren. heeft het ministerie van lie zaken gisteren bekend aakt. Koolmonoxyde, dat Dgrijk is voor de produktie verschillende zuren, is delijk voor het hart en nadelige effecten hebben jït nageslacht. De mac- je geldt voor een acht- werkdag. Het bedrijfsle- rijgt zes maanden de tijd naatregelen te treffen, iéer de maatregel precies 1 is dan ook nog niet be- UTRECHT Om te voorkomen dat een groot aantal leerlingen bij het hoger beroepsonderwijs (HBO) halverwege afhaakt of de studie met een grote vertraging doorloopt, zouden er een soort voorbereidende periodes of „koppelcursussen" moeten worden in gevoerd. Deze zouden vooral van belang zijn voor havo-leerlin gen, die moeilijk aansluiting kunnen vinden bij de onderwijsmet hoden aan het hbo. Dit heeft dr. T. Stoelinga, voorzitter van de HBO-raad gisteren bepleit in de algemene vergadering van de raad in Utrecht Zowel het hoger beroepsonderwijs als het havo moeten volgens hem verbetering aan brengen. Leraren aan het havo zouden moeten proberen de leerstof beter af te stemmen op de beroepsopleidingen. Aan de andere kant zou het HBO in het eerste jaar voor een betere begeleiding kunnen zorgen. Havo-leerlingen ontbreekt het vaak aan studie-ervaring. Wan neer het eerste HBO-jaar schoolser zou zijn (met huiswerk en overho ren) dan wordt het voor de studenten makkelijker om aansluiting te krijgen. AMSTERDAM Een miljoen gul den van de drie nriljoen die de in een Parijse gevangenis zittende A.O. en W.P. aan de Amsterdamse notaris J. Slis-Stroom wisten te ontfutselen, is terecht. De politie vond het geld in een bankkluis. Bovendien bleken de op Schiphol aangehouden vriendin nen van het tweetal ook nog „aardig wat geld" bij zich te hebben. Een woordvoerder van de rijkspolitie kon (wilde) niet zeggen hoeveel. De vrouwen zijn gisteren voorgeleid. Ze zijn beschuldigd van medeplichtig heid aan oplichting en geldheling. Intussen heeft de politie huiszoeking gedaan in het huis en op het zakena- dres van A.O. in Laren en in de wo ning van W.P. in Amsterdam. Daarbij is een schrijfmachine in beslag geno men. De politie vermoedt dat de machi ne is gebruikt bij het opstellen van do cumenten waarmee het tweetal aan het zwendelen sloeg. Ook de auto van A.O. is in -beslag genomen. Binnenkort ver trekken enkele rechercheurs naar Pa rijs om het daar gevangen zittende tweetal te verhoren. De verkoop bij executie van de inboe del van het notariskantoor van me vrouw Slis-Stroom en mr. Broos, die voor vandaag was gepland gaat niet door. De belastingdienst zou het niet meer „opportuun" achten tot verkoop over te gaan. Dit is bevestigd door een woordvoerder van het ministerie van financiën. Waarom de verkoop niet meer „opportuun" is, wilde hij niet zeg gen. komen die het gevangen genomen tweetal aan de notaris wisten te ontfut selen. Er wordt onderzocht of het geld misschien aan cliënten van de notaris toebehoort. Overigens had de rijkspoli tie al een speciaal team ingesteld om, de activiteiten van A.O. door te lichten, nog vóór -de oplichting Slis bekend werd. Ovehigens zijn ook bij de rijkspolitie in het district Den Haag de afgelopen da gen verschillende aangiften wegens op lichting door A.O. binnengekomen. (Vervolg van de voorpagina) CDA-fractieleider Lubbers heeft tot het laatste moment nog geprobeerd alle 49 CDA'ers op één lijn te krijgen. Toen hem echter duidelijk werd dat een aantal leden zou stemmen tegen een eigen compromis- motie (regering oproepen de schade van het eenmaal genomen besluit zoveel mo gelijk te beperken), staakte hij zijn pogin gen. Hij deelde vervolgens mee het voor beeld van woordvoerder Van Iersel te zul len volgen. Deze stemde tegen de motie van Brinkhorst (D'66). Later in de Kamer vertelde Van Iersel dat zijn fractie „gezien de complexiteit van de problematiek niet tot een eensluidende afweging had kun nen komen". Hij voëgde er nog aan toe dat er in het CDA scherpe kritiek was geuit op het feit dat de regering het poli tieke risico voor RSV niet had willen dek ken. Als het kabinet een exportvergun- sel. Elf leden van de CDA-fractie zorgden er voor dat de Kamer de mitie-Brinkhorst steunde. Zeven van hen hadden ook in december, bij het eerste debat over de zaak-Taiwan, een dergelijke motie van de oppositie gesteund. Dat waren: De Kwaadsteniet, Mommersteeg, Scholten, Beinema, Joep de Boer, Frinking en Fa- ber. Vier CDA'ers hadden dus hun mening ge wijzigd: Lansink, Dijkman, Buikema ën mevrouw Korte-Van Hemel. Voor hen telden nu de problemen op het gebied van de buitenlandse politiek zwaarder dan het aspect van de werkgelegenheid. Een an der argument was dat de minister-presi dent vorige week tijdens het debat geen Brinkhorst (I) tijdens het kamerdebat in ge sprek met zijn collega's Ter Beek (PvdA) en Terlouw (D'66). zwaar geschut in stelling had gebracht te gen de motie. Van Agt volstond toen met aan te geven dat een dergelijke uitspraak hem niet erg verstandig toescheen. Som migen in het CDA leidden, daaruit af dat het kabinet er eigenlijk wel behoefte aan had, omdat het dan een mogelijkheid zou hebben zonder gezichtsverlies een omme zwaai te maken. De Kamer nam in de zaak-Taiwan nog een motie aan en wel die van de PvdA'ers Van der Hek en Ter Beek. Met alleen de stemmen van een aantal VVD'ers en de kleine christelijke partijen tegen, werd de regering verzocht ervoor te zorgen dat geen ontwerpen en/ot onderdelen ten be hoeve van kerncentrales geleverd worden aan Taiwan, die als „gevoelig" (bijvoor beeld te gebruiken bij het maken van atoomwapens) kunnen wordén aange merkt. ADVERTENTIE UTRECHT Bij opgravingen in Utrecht zijn honderden skeletten gevonden van syfi lis-patiënten uit de vijftiende en zestiende eeuw. De stoffelijke resten werden gevon den bij de plaats waar van 1504 tot 1818 het Sint Jobs Gasthuis heeft gestaan, een zie kenhuis dat aanvankelijk speciaal bedoeld was voor syfilis-patiënten. De geslachtsziekte, door Spaanse matrozen van Columbus uit Amerika „geïmporteerd", eiste in 1497 in Nederland zijn eerste slachtoffers. Het Sint Jobs Gasthuis was het eerste Nederlandse hospitaal speciaal voor syfilis-patiënten. Het ge bouwtje werd wijselijk buiten de stadswallen neergezet. In 1649, toen de geslachtsziekte over een vele slachtoffers eisend hoogtepunt heen was werd het gasthuis ook een oude-mannen- huis. In 1818 werd het gesloopt. Op het bij het gasthuis horende kerkhof zijn in enkele weken tijd bijna tweehonderd soms nog vrij gave kisten met skeletten opgegraven. Uit „knekelputten" diepten de Utrechtse stadsar- op. De skeletten zullen worden onderzocht door drs. W. Perizonius, die als prehistoricus is ver bonden aan het Instituut voor Antropobiologie van de Utrechtse Rijksuniversiteit. Dat insti tuut werkt aan het opzetten van een goed gedo cumenteerde skelettencollectie, waarmee infor maties kunnen worden verkregen over vroege re leefgewoonten, voeding, klimaat, flora en fauna. Voor wat de syfilis-patiënten betreft zal ook worden onderzocht hoe zij in het Sint Jobs Gasthuis werden behandeld. Vast staat al wel, dat in het ziekenhuis gebruik werd gemaakt van kwikzalf en van kwikdampen, waarmee de ongelukkigen werden berookt. Overigens wa ren de chirurgen uit die tijd ook benieuwd naar de effecten van hun behandeling. In een van de graven werd een aan stukken gezaagde schedel gevonden, hetgeen volgens Hoekstra wijst op sectie. Koerswijziging onderzeeërs Na de uitspraak van de Tweede Kamer zal het kabinet de in december genomen beslissing twee onderzeeërs aan Tai wan te leveren, opnieuw in overweging moeten nemen. Het kabinet deed dat overigens ook al eens op 16 januari na de dreigementen van China dus wat dat betreft lijkt er niets nieuws onder de zon. Van het kabinet mag echter wor den verwacht dat het niet opnieuw net als vorige maand razendsnel besluit tot herbevestiging van de ex portvergunning voor de scheepswerf Rijn-Schelde-Verolme. Een meerderheidsuitspraak van de Kamer, die na een lang durige en zorgvuldige afweging tot een andere zakelijke com clusie is gekomen dan het kabinet, telt i DaT de Tweede Kamer aanvankelijk vóór de levering stemde en gisteren ruim een maand later er tegen, is het gevolg van het gewijzigd stemgedrag van vier CDA-ka- merleden. Is dat veranderde inzicht van het viertal serieus te nemen, met andere woorden: moet het kabinet de uitspraak van de Tweede Kamer ernstig nemen? Ja, want de vier kun nen wijzen op werkelijk gewijzigde gegevens tussen decem ber en nu. Gebleken is bijvoorbeeld dat minister Van der Klaauw bij zijn bezoek aan China de omstreden levering aan de „Chinese provincie Taiwan" niet werkelijk op zijn haal baarheid heeft getoetst, terwijl men dat in december wel kon verwachten. En het is minstens even belangrijk dat de rege ring inmiddels, tegen elke gewoonte in, een verzoek van RSV heeft afgewezen om de risico's van de exportorder te dekken. Ook het kabinet blijkt derhalve sterk verdeeld te zijn over de wenselijkheid van het doorgaan van de order. IÏet kabinet doet er dus goed aan de kameruitspraak ui terst serieus te nemen. Maar dat geldt ook voor de aan RSV gedane beloften. Na de zig-zag koers van ons land in de zaak van de onderzeeërs is er nu geen voldoende vaarwater meer voor nog een overhaaste beslissing. Het kabinet zou de tijd moeten nemen voor een zorgvuldige afweging tussen het ju ridisch haalbare (tegenover RSV) en het politiek wenselijke (tegenover het parlement). Pas dan kan verantwoord geko zen worden voor een eventuele koerswijziging. NIEUW PLAN VAN MINISTERIE (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Er komt in 1982 een nieuwe heffing op de auto waarmee de bestrijding van verkeersla waai zal worden bekostigd. De heffing wordt ge koppeld aan het geluidsniveau van de wagen. De plannen voor het instellen van de heffing zijn op het ministerie van volksgezondheid en milieu bijna afgerond. Alleen de hoogte van de heffing moet nog bepaald worden. Met de instelling van de hef fing gekoppeld aan het ge luidsniveau van de auto is men op het ministerie afge stapt van een eerder plan een toeslag van 12,50 te leggen op deel 1 van het kentekenbewijs. De heffing is noodzakelijk, vindt het het ministerie, om dat de reeds, bestaande heffing op de benzineprijs (0,47 cent per liter) om geluidbestrijden- de maatregelen te betalen, niet genoeg oplevert. Via deze toe slag komt in 1982 ongeveer 40 miljoen gulden in 's rijks kas. Maatregelen om geluidoverlast van het verkeer terug te drin gen vagen het komend jaar echter minstens 100 miljoen gulden. Inkomen uit diefstal is steunfraude 99 ZWOLLE Volgens de officier van justitie bij de rechtbank in Zwolle maakt een uitkeringstrek ker die zijn inkomen ver groot door het plegen van diefstallen en dit ver zwijgt, zich schuldig aan steunfraude. De officier liet deze proefballon op tij dens de zaak tegen twee werkloze Kampenaren die voor diefstal terecht ston den. Gaat de rechtbank met de officier mee, dan kan de gemeente Kampen de uitkering stoppen of het tweetal haar de bij stand verwijzen. De raads lieden zijn het totaal niet eens met de officier van justitie. Volgens hen is eeo illegaal verkregen inko men geen inkomen zoals dat wordt bedoeld in de sociale wetgeving. Uit spraak 17 februari. Het personeel van het Rotterdamse Rheuma-centrum laat duidelijk zien dat zij het verpleegtehuis bezet heeft. Personeel bezet Rheuma-centrum ROTTERDAM Een deel van de 170 personeelsleden heeft gistermiddag het Rheumaverpleegtehuis in Rot- terdam-Hillegersberg bezet uit protest tegen het beleid de van economisch-directeur en het stichtingsbestuur. De bezetters zijn kwaad op het bestuur, omdat dit niet heeft gezorgd voor plaatsvervangers voor de medisch-di- recteur en de geneeskundig directrice, die beiden al enige tijd ziek zijn. De inspecteur van de volksgezondheid van Zuid-Holland heeft tot gisteravond laat overleg gevoerd met de actievoerders en met het verpleegkundig personeel, dat zich niet onmiddellijk achter de actie heeft geschaard. Zijn bemiddeling heeft nog niets opgeleverd. Intussen gaat de behandeling van de 130 reuma-patiënten gewoon door. Huizen voor minder dan 100.000 EINDHOVEN Het Bouw fonds Zuidnederlandse Ge meenten in Eindhoven zegt een volwaardig huis te kun nen leveren voor minder dan een ton, inclusief grond- kosten en btw. In een circulaire aan de Bra bantse en Limburgse gemeen ten schrijft het bouwfonds dat deze huizen betaalbaar zijn voor mensen met een jaarin komen van dertigduizend gul den. De huizen kunnen in drie maanden worden opgeleverd, waardoor er nauwelijks rente verlies optreedt. Bovendien kan een vrij hoge bouwdicht- heid bereikt worden, wat ook aantrekkelijke financiële voordelen met zich meebrengt. De huizen, waarvan alle ver trekken zich op de begane grond bevinden, zijn vrij sober gehouden, zonder dat dit af breuk doet aan de kwaliteit, aldus het bouwfonds. Enkele buien DE BILT (KNMI) - Een noordwesten wind voert het komende etmaal lucht over de Noordzee naar ons land. Er komt een wisselende bewol king ip voor en enkele buien, sommige mogelijk met hagel. De temperatuur daalt van nacht tot dicht bij het vries punt, overdag wordt het onge veer vijf graden. De aanvoer van deze lucht vindt plaats langs de flank van een depres sie die voor de kust van Noor wegen ligt en zich langzaam over Scandinavië uitbreidt. De afgelopen nacht trok een re- gengebied over ons land naar Duitsland weg. Een ander re- gengebied breidde zich via Frankrijk uit naar het zuiden van Duitsland en het noorde lijk Alpengebied. Vooruitzichten voor vrijdag: Eerst opklaringen en mogelijk nog een bui. Later meer be wolking, overwegend droog en hoge're temperaturen. Vooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 3 gr. Max. temp.: omstreeks 8 gr. Kans op eén droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weerageatatdtieid v

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11