jitaking in Polen afgelast luchtverkeer de war door ichte mist LLEEN IN BIELSKO BIALA NOG ARBEIDSONRUST chmelzer en iesheuvel aarschuwen ;gen levering aderzeeërs VS: geen bescherming; geen ambassadeurs UW HUIS. ONZE ZORG! LEIDEN, Havenplein 2 071 -140043 Zeid&e (Sowumt ekersdljk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103Q.03 - Bank: Amró-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - nementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Maandag 2 februari 1981, 71e jaargang no. 21877 Minivoetbal Duitsland met Uwe Seeler in Minivoetbal tegen de politie op Ned. I om 19.05 uur. Om 19.55 uur thriller over Sherlock Holmes. Op Ned. II om 19.25 uur Bana na Split, om 20.27 uur slot se rie „Dodelijke kennis" en om 21.20 uur „Wordt u al gehol pen?". Veel bewolking en tijdelijk re gen. Minima rond 4, maxima rond 7 graden. Zuidwesten wind. Zon op 08.18, onder 17.32 uur. Scheveningen hoogwater 02.05 en 14.14 uur, laagwater 10.06 en 22.23 uur. y verbrand in trische deken TERDAM Een nog twee maanden oude gisteren aan dwonden overleden, 'uders hadden het een elektrische de- 'ewikkeld om het te- Ie kou te beschermen, ouders hadden het pas thuis gekregen, het vanaf 11 decem- een couveuse in het elmina Gasthuis in terdam had gelegen, blitie vermoedt dat er out in de deken heeft DC-10 verliest motor, maar landt veilig WASHINGTON Een DC-10 van de Amerikaanse „North West Airli nes" heeft zaterdagnacht kort na het vertrek van de luchthaven Dul les bij Washington, een motor verlo ren. Het toestel, dat 43 personen aan boord had, kon zonder ongelukken landen. De verloren motor kwam enkele meters van een flatgebouw op de grond terecht. Bij het tot dus verre ernstigste vliegtuigongeluk in dè VS heeft zich een soortgelijk ge val voorgedaan. Het ging toen om een DC-10 van de „American Airli nes", die na het verlies van een mo- tor neerstortte, waarbij 279 mensen a^9eva"en om het leven kwamen. vliegtuigmotor. Parijs ontkent levering Mirages PAKIJS Het franse minis terie van buitenlandse zaken heeft gisteravond de berich ten uit Cyprus tegengespro ken, als zou Frankrijk nieuwe Mirage-straaljagers hebben geleverd aan Irak. Zaterdag had de Franse radio gemeld, dat een aantal vliegtuigen op Cyprus was geland, die de eersten zouden zijn van vijftig Mirages, die Frankrijk aan Irak zou leveren. „De met Irak gesloten contracten voor zien niet in een nieuwe leve ranti»? voor de komende we ken", aldus het ministerie. BUURTACTIE TEGEN FABRIEK GRONINGEN Enkele hon- derden buurtbewoners hebben vanmorgen de chemische fa briek Aagrunol in Groningen geblokkeerd. De bewoners ei sen de overplaatsing van de fabriek naar een terrein bui ten de stad. Een brand in de fabriek op 21 januari heeft de ongerustheid van de buurtbe woners gewekt. Volgens de be zetters onderschat de gemeen te de gevaren die de fabriek oplevert. Tot dusverre heeft de actie een orderlijk verloop. De politie heeft gezegd voorlo pig niet in te willen grijpen. „Vervroegd vutten al in 1981" DEN HAAG Niet met ingang van 1 januari 1982, zoals minister Wiegel eind vorige week in een brief aan de Tweede Kamer heeft vastgesteld, maar al vanaf 1 januari 1981 zouden ambtenaren op 62-jarige leeftijd vervroegd kunnen uittreden. Voorzitter Roefs van het Ambtenarencen- trum heeft voor de radio gezegd, dat dit mogelijk is als de regering de honderdvijftig miljoen gulden, die zij heeft bespaard omdat maar vijftienhonderd, in plaats van drieduizend ambtenaren vo rig jaar vervroegd uittraden, naar 1981 overhevelt. ISCHAU De nationale coör- tiecommissie van de onafhan* ke Poolse vakbond Solidari- heeft gisteren het akkoord de regering over de vrije zater- en toegang tot de media aan- d en de algemene staking van uur. die morgen zou plaats ten, afgelast. Inmiddels is Lech Walesa hals over kop naar Bielsko Biala vertrokken om te proberen een einde te maken aan een staking, die daar nu al zes da gen duurt. Het conflict in Bielsko Biala is, vol gens een woordvoerder van Solidari teit, erg gevaarlijk en kan Solidariteit in een moeilijk parket brengen als de Poolse regering de dreigementen om met geweld een einde aan de staking te maken, ook zal uitvoeren. Als ge volg van de staking zijn in Bielsko Biala alle ondernemingen en het ge meentelijk vervoer lam gelegd. De aanvaarding van het akkoord door de nationale coödinatiecommis- sie van Solidariteit is niet zonder moeilijkheden gekomen. De commis sie stond onder zware druk om het compromis niet te aanvaarden, maar uiteindelijk stemden maar zes van de 50 afgevaardigden tegen. Inmiddsels is een regeringsdelegatie gevormd, die besprekingen zal voe ren over de eis van een vrije vak bond van zelfstandige boeren. Tot nu toe hebben de boeren nog geen offi ciële registratie kunnen afdwingen, maar delegatieleider, onderminister Kacala heeft toegezegd, dat het Pool se hooggerechtshof de kwestie bin nen tien dagen zal behandelen. Het Russische persbureau TASS heeft zonder commentaar het ak koord in Polen bekend gemaak^ ZWOLLE Rlnus Mi- chels, trainer van FC Köln, zal niet per 1 juli van dit jaar de nieuwe bondscoach van de KNVB worden. Michels heeft het sectiebetuur betaald voetbal via Her man Choufoer laten we ten liever nog een jaar bij de Westduitse Bundesli- gaclub te willen blijven. Wel heeft Michels aange boden om voor de inter lands tegen Cyprus en Frankrijk een adviseur schap op zich te nemen. Choufoer: „Die mogelijk heid hangt af van het feit of we op korte termijn een opvolger voor Jan Zwartkruis kunnen vin den. Michels heeft aange boden een bondscoach- schap in juli 1982 pas in overweging te willen ne men, dus vlak voor de wereldkampioenschap pen in Spanje. Maar mochten we met een nieuwe kandidaat tot overeenstemming kunnen komen over een langdu rig contract, dan zou dat betekenen dat Michels in eerste instantie als bondscoach geen kandi daat meer is. Over drie weken is de interland te gen Cyprus al. Veel tijd is er dus niet meer. Als we niet snel slagen met een nieuwe kandidaat, die ook een adviseurschap op zich kan nemen, zullen we graag op het aanbod van Michels ingaan." Voor Rob Baan, de tijde lijke bondscoach, is het geen enkel probleem in dien Michels als adviseur zal optreden. Baan: „Ik heb al in een veel eerder stadium gezegd, dat ik Rinus Michels:,Liever nog een jaar bij FC Köln" met Michels geen enkel probleem heb. Wat mij betreft komt hij als advi seur. Maar aan de andere kant constateer ik toch ook wel praktische be zwaren. Michels speelt met FC Köln bijna alle za terdagen. Hij kan dus al leen op zondag wedstrij den bezoeken om zich op de hoogte van het Neder landse voetbal te stellen. We zullen dan nog wel enkele zaken moeten uit praten". Bondsvoorzitter Jo van Marle zegt geen moeite te hebben met de nieuwe ontwikkelingen. „Michels wilde ik als bondscoach wel hebben. Maar nu hij op korte termijn niet voor vast dienstverband be schikbaar is, hebben we weinig tijd om op zoek te gaan naar een ander en ben Ik blij dat Michels heeft aangeboden om als adviseur op te treden. Ik weet dat Rob Baan daar geen problemen mee heeft. Waarom zou ik daar dan nog moeilijk over gaan doen". Mei Holden overleden PRESTON Op 26-jarige leeftijd is in Preston (Eng) overleden Mei Holden die een seizoen onder contract heeft gestaan bij PEC Zwolle. Daarvoor kwam hij uit voor Blakcpool, Sunderland, Preston North End en Sparta (Rotterdam). Holden moest in Zwolle zijn actie ve loopbaan staken wegens gezondheidsredenen. In verband met zijn ziekte vertrok hij vorig jaar naar En geland. Holden laat een vrouw en een dochter achter. Krienbühl for ever DAVOS Progressie zit er nog steeds niet in het schaatsen in Zwitserland. Het afgelopen weekeinde werd Franz Krienbühl, de binnenhuisarchitect uit Zu rich, tijdens de titelstrijd in Davos Zwitsers kampioen. Krienbühl is inmiddels 52 jaar. Zijn voorsprong op nummer twee. Peter Reimann, bedroeg liefst ruim vier punten. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Ex-prèmier Biesheuvel en minister Schmelzer zijn het volledig on- met het besluit van de regering een ver- ning in het vooruitzicht te stellen voor txport van twee onderzeeërs naar Tai- Zij hebben premier Van Agt, CDA- tieleider Lubbers en CDA-voorzitter man uitdrukkelijk gewaarschuwd voor uns inziens zeer ernstige gevolgen van eleid. lelzer beheerde de portefeuille van buiten- se zaken, toen de regering, onder leiding Biesheuvel, in 1972 met China overeen- n het niveau van de wederzijdse diploma betrekkingen te verhogen tot dat van am- deurs. Een onderdeel van die overeen- t was een protocol, waarin Nederland het van de Volksrepubliek over Taiwan aan- le. om die reden dat Schmelzer het onverde- lar vindt wapens te leveren aan een ge- dat „we zelf als provincie van China heb- erkend". Ware hij nu minister geweest, hij zo'n beleid niet voor zijn rekening hebben men. „Ik zou zijn afgetreden". Overigens is nelzer ervan overtuigd dat het onder het net-Biesheuvel niet zover zou zijn geko- Naar zijn mening zou de toenmalige rege- een ander beleid gevoerd hebben. Wat het net-Van Agt in deze zaak heeft gedaan, is ;ns hem „onmogelijk, zowel om volken- lelijke als internationaal politieke rede- lieleider Lubbers verschafte ook op de za- g gehouden partijraad van het CDA geen elijkheid over zijn standpunt in de zaak- ian. Weliswaar kritiseerde hij het beleid de regering („eén China is één China"), r tegelijk wees hij op de aan RSV gedane fte. Daarop terugkomen zou naar zijn me- het principe van de rechtszekerheid scha- De fractie van het CDA bepaalt morgen houding, met het oog op de 's avonds in weede Kamer te houden stemmingen over zaak. ;emeente Rotterdam overweegt „heel se- de regering verantwoordelijk t^ stellen het verlies van Chinese lading (ongeveer miljoen ton) dat Rotterdam mogelijk te lij- krijgt als de order van Taiwan wordt uitge- d. Rotterdam zal dan jaarlijks een schade- n van een miljoen gulden (zeehavengelden) Ie regering indienen. Grandioze verjaardag van VIP Duizenden lezers van onze krant waren gis termiddag in het door een zwak zonnetje om floerste Dierenpark Wassenaar verzameld om samen met Pipo de Clown de verjaar dag te vieren van VIP, de baby-gorilla die sinds zijn geboorte door onze krant is geadopteerd. De 'belangstelling was zo groot dat op de Rijks straatweg zelfs sprake was van filevorming. Pipo bood het jarige aapje een speciale taart met twee kaars jes aan. Dat deed hij samen met Léoni Ba- rendse en Robert de Vries, de winnaars van de prijsvraag over Die renpark Wassenaar die zaterdag 24 januari in de krant stond. Ach ter het glas van het apenhuis waar VIP woont, hadden zich honderden kinderen verzameld, voor wie de ontmoeting met Pipo, hoewel al geruime tijd niet meer op de tv, de absolute topper van de dag was. Pagina 4: Gevipciliteerd moet weg bij Ajaz AMSTERDAM In een ge sprek met een delegatie van Ajax, dat op zijn verzoek plaats vond, heeft trai ner Leo Been hakker verno men „dat het bestuur van Ajax in hem niet de ideale trainer ziet". Ajax' voorzitter Ton Harm sen zei gisteren:„We hebben Beenhakker ge zegd dat er vijf trainers zijn die we liever hebben, o^.lvic, Michels en Happel. Ale we een van die vijf kunnen krijgen, is er voor Beenhakker geen plaats meer, ook niet als assistent". Het contract van Beenhakker loopt op 30 juni af. Ajax heeft inmiddels een brief gezonden aan de Stichting Arbeidszaken met het verzoek te worden ingelicht omtrent de mo gelijkheid een trainer uit aen niet-EEGIand (bedoeld wordt Ivic) aan te stellen. Michels wil voorlopig alleen adviseur worden Wielerkoppel Eric Heiden- Jan v.d. Roemer AMSTERDAM Jan van de Roe mer, de Amster damse (achaats- )aprinter die het toernooi om de wereldtitel in Gre noble wegens een blessure moet mis sen, gaat aanstaan de zomer naar de Verenigde Staten om een wielerkop pel te vormen met ex-wereldkam- pioen schaatsen Eric Heiden. Zowel in Amerika als in Nederland zal het duo koppelkoersen rijden. Voorts zal v.d.Roemer in juli uitkomen in een negendaagse ama teurwedstrijd in de Verenigde Staten. IIPHOL Dichte mist heeft het luchtverkeer op Schip- het afgelopen weekeinde danig in de war gestuurd. Lan- op de nationale luchthaven was in de nacht van vrijdag laterdag, maar ook zaterdag- en zondagavond lange tijd 'mogelijk. In totaal moesten zeker tachtig vliegtuigen tijken naar Rotterdam en andere Europese vliegvelden. problemen op de Nederlandse autowegen bleven beperkt tot blikschade-ongevallen. Volgens de verkeerspolitie van bergen waren de ongelukken voornamelijk het gevolg van >ard rijden. Zaterdagochtend werden bij een zicht van nog to vijftig meter snelheden tot 120 kilometer per uur gemeten, [blikschade-ongelukken deden zich voor bij Maasdriel, wcht en op de Harmsebrug van Brielle naar Rozenburg. Door jjtiezing waren de wegen het afgelopen weekeinde en ook [tochtend in sommige delen van het land glad, aldus de ver- pfsdienst. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer* 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. ZOETERWOUDE Een zesjarig jongetje uit Benthui zen is zaterdagmiddag enstig gewond geraakt toen hij de Zoeterwoudse Weipoortseweg overstak. Het kind rende tussen geparkeerde auto's plotseling de weg over. Een 18-jarige automobilist uit Zoeterwoude kon een onge luk niet voorkomen en schepte het kind. Het jongetje is met hoofdletsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overge bracht. Zeker nu Feyenoord in de Rot terdamse derby tegen Sparta een kostbaar punt verspeel de... «L ..en het herstel van Ajax aan vde late kant Is gekomen. LOS ANGELES De Amerikaanse regering zal haar ambassa deurs terugtrekken uit die landen, die hun veiligheid niet kun nen garanderen. Zij bestudeert verder maatregelen om een her haling van gebeurtenissen als in Teheran te voorkomen. Dit heeft Edwin Meese, Reagans woordvoerder, in Los Angeles be kend gemaakt. Vorige week heeft Reagan aangekondigd, dat de VS voortaan „snel en doeltreffend" zullen reageren op elke ont voering van een Amerikaans burger door terroristen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1