Rob Baan wil Rep terug in Nederlands elftal „Tekort van 6 ton volgend jaar terugverdienen" VOORZITTER PIETER DEN DULK VAN FC DEN HAAG: ri ZEIST De paradox van het perso neelsbeleid in Zeist treft plaatsver vangend bondscoach Rob Baan slechts lichtelijk. In december van het vorige jaar wilde de assistent van de inmiddels opgestapte Jan Zwartkruis de KNVB verlaten om als hoofdtrainer bij FC Den Haag aan de slag te gaan. Het bondsbe- stuur liet Baan niet los, omdat Zwartkruis zijn assistent beslist niet kwijt wilde. Baan: „Zwartkruis ver telde destijds dat ik een grote steun voor hem was en dat we samen de rit moesten uitmaken". Een maand later stapte de bondscoach af, waar door Baan opeens de verantwoorde lijkheid kreeg toegeschoven om Oranje na twee nederlagen, tegen Ierland en tegen België, alsnog te kwalificeren voor de eindronde van het wereldkampioenschap in Spanje volgend jaar. Baan: „Die kans is nog steeds aanwezig. Dat kan natuurlijk pa één of twee wed strijden anders zijn, maar voorlopig staan we voor de taak om alsnog Spanje te halen". De onzekerheid van wel of niet naar Spanje bepaalt in grote mate de invul ling van de vacature-Zwartkruis. Baan weer: „Michels staat bovenaan het lijst je. Dat is begrijpelijk, omdat hij een Ne derlander is die op topniveau heeft ge werkt. Maar of hij ook komt, ik weet het niet. Uit de krant heb ik begrepen, dat hij er weinig voor voelt om als een soort opbouwcoach te fungeren. Mi chels is een type, die Oranje in Spanje wil laten presteren. Niet iemand, die op dit moment het Nederlands elftal als nog naar het WK loodst, met het risico dat het fout gaat". Baan weet dat hij alléén voor de on dankbare taak staat om op 22 februari in Groningen Cyprus te verslaan. „Het zou niet verstandig zijn om voor de ko mende interlands verschillende men sen als adviseurs toe te voegen'. Ik zou me kunnen voorstellen, dat wanneer Michels positief reageert en dus pas per 1 juli officieel bij FC Köln weg kan, hij zich tussentijds met Oranje zou be moeien. maar niet ad hoe". Het lijkt ook niet meer dan logisch om Baan het karwei tegen Cyprus zelf te laten doen, omdat hij als assistent van Zwartkruis geen spectaculaire verande ringen in- het team wenst door te voe ren ondanks het echec in Uruguay. Daarover zegt hij: „Ik heb een taak en dat is met het sterkste team in het veld te verschijnen. Dat zal echt niet dras tisch verschillen van het elftal dat naar Uruguay is geweest. Slechts op enkele punten zal er gewijzigd worden". Eén van de voornaamste wijzigingen is de terugkeer van Johnny Rep, de spe ler van Saint Etienne. De plaatsvervan gende bondscoach: „Je kunt er niet om heen, dat Johnny bij een Franse top club speelt en bovendien in grote vorm verkeert. Zoals gezegd, de beste staat erin. Waar ik ze vandaan moet halen is niet belangrijk. Al zal het moeilijk wor den de andere buitenlanders vrij te krijgen. We spelen de interland op zon dag. Dan hebben de meeste competitie- verplichtingen. We zullen in ieder ge val alles in het werk stellen om Ruud Krol bij AS Napoli vrij te krijgen en dat geldt ook voor Michel van de Kor- put en Frans Thijssen". Op spoor gezet De terugkeer van Rep lijkt overigens diepere achtergronden te hebben dan alleen zijn goede vorm. Het mini- WK in Uruguay heeft de technische staf in Zeist op een spoor gezet. Baan: „Wij speelden daar als enige ploeg een 4-3-3 systeem in onze eerste wedstrijd. Alle andere landen speelden met twee spit sen. Dat vereist een groter technisch vermogen van de twee spitsen, die mee moeten kunnen spelen, goed in de com binatie moeten kunnen zijn". „De glorietijd van het Nederlandse voetbal was in feite gebaseerd op drie componenten: Cruijff, Neeskens en Krol. En daarmee bedoel ik eigenlijk de speltypes. Michels heeft in zij Ajax- periode die lijn aangegeven. Hij ver ving technici als Soetekouw en Nunin- ga door spelers met meer fysiek vermo gen. Het type-Neeskens werd opeens bepalend. Kijk maar naar het succes van Feyenoord, waar Israël en Lase- roms bepalend waren. Het is geen toe val dat Uruquay het mini-WK heeft gewonnen. Dat speelde ook op tech nisch vermogen, maar met een sterke fysieke onderbouw. Het gaat er dus om, de juiste balans te vinden. Dat maakt een topteam. We moeten ons na Urugu ay afvragen hoe we fysiek en technisch vermogen doseren. Bij AZ'67 zie ik in ons land de ommekeer. Dan zie ik Bra zilië weer spelen. Dat heeft ons wakker gemaakt". De naam van Neeskens is genoemd. Baan wil over hem alleen kwijt: „Ik heb gelezen dat Johan wel weer voor het Nederlands elftal wil spelen. Hij lijkt me een potentiële kan didaat, mits hij voor een Europese club kiest en daar zijn vorm bewijst. Wat Cruijff betreft is dat afhankelijk van waar hij in de komende tijd voor kiest". Met afschuw Zo op het oog lijkt Baan terug te grij pen naar meer routine in het earn. Het woord routine alleen al vervult de ver antwoordelijke mensen in Zeist n schuw. „Na het EK is er geschreeuw dat de vedetten eruit moesten. Nu door ons, maar door de pers. Toen w tegen Ierland speelden misten w Iers als Krol, Thijssen, Doesburg e venkamp. Niet omdat wij dat wildei maar door omstandigheden. Je verl en dan gaan we af, omdat we te rigoi reus zouden hebben verjongd. Onzii We wilden helemaal niet zonder Kri etc. spelen". „Zwartkruis heeft na Italië gezegd dsj® bij gelijkwaardigheid de jongste spel opgesteld moet worden. Dat lijkt me 1( hil. gisch. Tegen West Duitsland (1-1) hee een jeugdig team goed gepresteerd E daarna zijn we met de routiniers tege België de boot ingegaan. Het is n lijk maar de vraag of dat jonge teat wel van België zou hebben gewonnet Bovendien kan iedere insider je vertel len, dat die interland geen enkel maatstaf is geweest. In Brussel is h« een schoppartij geworden. Het is vollt dig uit de hand gelopen. Maar de Be gen zijn begonnen. In de vierde n werd Wijnstekers uit de strijd geschop en daarna nam Hovenkamp revanchf Vanaf dat moment is er niet me voetbald. Dan mag je ook niet de con clusie trekken dat Krol, v.d. Korput Doesburg afgeschreven zijn". De interland tegen Cyprus wacht. Baa maakt overuren om alles in orde t krijgen zoals hij het nodig acht om Cv prus te elimineren. „Maar", zegt h tenslotte, „de spelers moeten het doer Een coach kan zich niet in één wee' strijd waarmaken. De invloed van mij positie wordt vaak overtrokken. Ik vi even in en straks zit er weer een ar der". HENK WAGEMA SPORT LEIDSE COURANT Pieter den Duik: „Ik zal niet schro men knopen door te hakken". DEN HAAG - Gevoel voor realiteit kan voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag bepaald niet worden ont zegd. Evenmin als een heldere betoog trant. De ruim anderhalf jaar in func tie zijnde praeses legt voor de beoorde ling van een aantal zaken dezelfde nor men aan als een kritische volger van het voetbalgebeuren en verschuilt zich niet achter breedsprakig geformuleer de gemeenplaatsen waar een toehoor der alle kanten mee op kan. Een hobby die sommige voetbalbonzen tot een cul tus hebben verheven, maar één die de duidelijkheid bepaald niet dient. Het kan soms best nodig of wenselijk zijn om een verbaal rookgordijn op te trek ken, maar zodra die methode tot dog ma wordt verheven is het mis. Pieter den Duik behoort niet tot die cate gorie van mistmakers. Uiteraard zijn er onderwerpen waar ook hij met een zekere reserve over spreekt, maar raadsels geeft hij niet op en vragen beantwoordt hij niet, met tegenvragen. Zoals hij bewijst met een kritische kanttekening bij de huidige blessure van Lex Schoenmaker, die wel vorige week aantrad in een gezelschap Amerika-gangers, maar voor zijn eigen club niet kan spelen. Of zijn bedenkingen ten aanzien van de mentaliteit van de tegenwoordige prof voetballer, die wel graag veel wil verdie nen, maar daar zo min mogelijk tegenover wil zetten. Of zijn reserve aangaande een nieuwe trainer, die zo nodig een paar spelers moet aankopen om daarmee een "eigen ge zicht" aan zijn elftal te geven; zoals bij FC Den Haag Guido Pen, door Kraay aange trokken, maar nu figurerend in het C- Of zijn ideeën over het functioneren van het bestuur van een profclub, een materie waarin Den Duik nu voor het tweede sei zoen zit. Uitbarsting Enige maanden geleden zette Den Duik zichzelf op non-actief nadat een verschil van mening tussen hem en zijn medebe stuurders over de manier waarop de ver schillende taken in het college dienden te worden aangepakt en zijn eigen rol daar bij tot uitbarsting was gekomen. Inmid dels is de verstandhouding tussen de le den van het bestuur goed, maar Den Duik maakt er geen geheim van dat het func tioneren van een aantal beter kan. „Op bepaalde momenten moeten er tóch be slissingen worden genomen", aldus Den Duik. „En dan zal ik niet schromen kno pen door te hakken". Pieter den Duik, directeur van een verze keringsfirma die hem de mogelijkheid biedt zich veel te bemoeien met de club waarvan hij ruim anderhalf jaar geleden het roer in handen kreeg, windt er op geen enkele manier doekjes om dat het niet goed gaat met FC Den Haag. En dat geldt dan voor tal van geledingen van de voetbalstichting. FC Den Haag presteert niet zoals van een club met zo veel finan ciële mogelijkheden mag worden ver wacht, het publiek blijft weg en de gevol gen zijn duidelijk: het exploitatietekort stijgt. Grote zorg Vooral dat laatste is een bron van grote zorg voor Den Duik, die de gezondmaking van zijn club primair stelt, desnoods ten koste van het sportieve rendement. Een maatregel om de financiële huishouding gezond te houden respectievelijk te ma ken is het snoeien in spelerssalarissen. „Daar zal zonder meer iets aan gebeuren. Bij het opstellen van onze vorige begro ting, die in februari 1980 door de gemeen te moest worden goedgekeurd, hadden we te maken met een aantal zaken dat we als erfenis van het vorige bestuur op ons bord hadden gekregen. Zoals contracten van spelers die doorliepen en een begrotings tekort vanwege het opvoeren van een bij drage van de Stichting bevordering be taald voetbal s-Gravenhage, die in de praktijk niet meer op tafel kwam. Wij hebben vorig jaar deze bijdrage op onze begroting, die voor het seizoen '79-'80 was opgevoerd voor 130.000 gulden en die in het topjaar '76 170.000 gulden bedroeg, voor dit seizoen teruggebracht tot nul". Tekort zes ton Dat is één van de oorzaken van het ex ploitatietekort dat FC Den Haag op dit moment heeft en dat nu 532.000 gulden bedraagt. Waar in de loop van dit seizoen nog eens verliezen op de bij de begroting gecalculeerde recettes dient te worden op geteld. Tot dusver moet uit die sector wor den gerekend op een bedrag van een klei ne 70 mille, zodat het totale exploitatiete kort uitkomt op rond de zes ton. Een andere oorzaak van het ontstaan van die zes ton dient te worden gezocht in bij de ramingen achter blijvende opbrengsten uit reclame in het stadion. „Er hangen nu nog borden waarvoor al lang niet meer wordt betaald", aldus Den Duik, die daar mee aangeeft dat het met het werven van adverteerders de laatste tijd somber is ge steld. „Maar we hebben nu een ander re clamebureau in de arm genomen in de hoop dat die opbrengsten weer aantrek ken". Ooit brachten de reclameborden in het Zuiderpark twee ton per seizoen op, een plezierige bijdrage aan het opstellen van een sluitende begroting. Voor dit sei zoen 'kan FC Den Haag slechts rekenen op 140.000 gulden, 60 mille minder dus Tekortkomingen „Op beide terreinen, de reclame en het bedrijfsleven via de Stichting bevordering betaald voetbal s-Gravenhage, moeten we ons actiever gaan bewegen", geeft Den Duik de tekortkomingen van zijn eigen bestuur aan. Om er aan toe te voegen dat de mede daardoor veroorzaakte tekorten op de begroting ingrijpende maatregelen noodzakelijk maken. „Het tekort van 532.000 gulden moet des noods maar worden doorgeschoven naar volgend seizoen. Maar dat kan alleen als we de spelerssalarissen aanpakken. Er zijn nog zes contracten die doorlopen: die van Bouma, Pen, Schoenmaker, Van Vliet, Korevaar en Albertsen, van wie de laatste nog tot het eind van het seizoen '82-'83 onder contract staat. Dat betekent dat er aanzienlijk kan worden bezuinigd op de salarissen van de. overige spelers. Door bij een stuk of zes spelers te snoeien kan er al een besparing van ruim vier ton worden gerealiseerd. En dat zal moeten, want ik kan niet wéér bij Vink (de wethouder voor sport en recreatie; red.) aankomen en zeggen: we hebben weer een begroting waarop aan spelerssalarissen een bedrag van 1,6 miljoen staat. Tot dusver konden -we exploitatietekorten de afgelopen jaren goed maken door spelers te verkopen, zoals aan het eind van het vorige seizoen Jonker, Galjé en Goodlass. Dat zie ik dit jaar niet gebeuren. Daarom moeten we trachten het nadelig saldo van dit seizoen maar vooruit te schuiven naar volgend jaar". Weinig heil Overigens heeft FC Den Haag, dat zich met uiterst welgevallige ogen gadegesla gen weet door de gemeente gezien de niet onaanzienlijke subsidie van ruim zes ton, als club juist door zijn sluitende begroting weinig heil te verwachten van het Budget Bewakings Instituut, een door de KNVB mede opgerichte instantie ter gezondma king van het betaalde voetbal. Van dat BBI ontvangt FC Den Haag dit seizoen slechts 45.000 gulden, een som die overi gens - als voorwaarde voor de plaatselijke subsidie - aan de gemeente dient te wor den terugbetaald. Ter vergelijking: in het seizoen '76-'77 ontving FC Den Haag 550.000 gulden ge meentesteun en 156.000 gulden uit de lot to-en totogelden, zijnde totaal 706.000 gul den. In '77-'78 527.000 en 223.000 gulden, totaal 740.000 .gulden en in '78-'79 553.000 en 306.000 gulden, totaal 859.000 gulden. In het seizoen '79-'80 (waarin de toto/lot- togelden vervielen en het BBI actief werd) diende voor het eerst te worden volstaan friet louter gemeentesteun, in middels door de indexatie opgelopen tot ZATERDAG 31 JANUARI 1981 PAGINA 1; POR" 577.000 gulden, maar in zijn totaliteit bijna tweeëneenhalve ton minder dan in '78-'79. Dit jaar is de gemeentesteun om precies te zijn 611.000 gulden. Broekriem aangehaald Het is daarmee duidelijk dat de broekriem bij FC Den Haag moet worden aange haald, vooral gezien de lagere uitkomsten op het gebied van de reclame, bedrijfsle ven en de recette. „Dat kan voor een deel al worden bereikt door vanaf volgend sei zoen te volstaan met twintig contractspe lers aangevuld met twaalf amateurs", al dus Den Duik. „Dat is overigens ook een voorwaarde van de gemeente voor de sub sidie". Den Duik maakt er geen geheim van dat hij zich bij de contractonderhandelingen die binnenkort weer een aanvang nemen hard zal opstellen. „De spelers moeten ook beseffen dat er maatregelen moeten wor den genomen. En als ze het er niet mee eens zijn mogen ze vertrekken. Dat risico nemen we. Maar ik denk niet dat wij de enige club zullen zijn waar moet worden bezuindigd. Dat verkleint dan weer het ri sico dat spelers naar een andere club gaan". Het paradoxale van FC Den Haag is dat de club ondanks de financiële problemen en de magere sportieve verrichtingen één van de best, zo niet de best, georganiseer de stichtingen van Nederland is. Er be staat een sociaal-maatschappelijke begelei dingscommissie, een uitgebreid scoutings- apparaat, een administratieve- en een me dische staf en begin volgende maand wordt de adviesraad geïnstalleerd, die eveneens een gevolg is van de voorwaar den van de gemeente voor de subsidië ring. In die raad, die uit minimaal tien en maximaal twintig leden moet bestaan, hebben inmiddels twaalf leden zitting af komstig uit diverse maatschappelijke en sportieve geledingen. „Ik hoop dat die aldus Den Duik. „Die raad mi i bet z< adviseren, stimuleren en kan w luceerd. licht ook functioneren als contactperso rlemse t het zakenleven". d'1 ide< liding v <d beoo, nadat inselen b loende r uitgeni tweec nctsteni j ictuur ei ïistraini r gd word ding na ,i kel,ike hoe Bijdrage leveren Dat zakenleven kan mogelijk toekomst weer een bijdrage gaan lever aan de financiële huishouding van 1 Den Haag, dat vanaf zondag opniei naar de gunst zal moeten dingen va publiek. De spelers moeten dat doen wetenschap dat er van de dertig contract staande voetballers tien m afvallen. Wellicht dat dit een stimulan: om met voldoende motivatie a te gaan. tennist* zodra d iienis v Waarbij het bestuur, en zeker Den Duik, met argusogen de ontwikkel gen zal volgen. Zowel tijdens als buiten* wedstrijden. Waarbij voor 1 maart worden besloten of het contract met ner Martin van Vianen zal worden lengd. „Wé nemen in ieder geval vóc datum een beslissing, ondanks het feit de periode waarin de trainer zich kan wijzen kort is", aldus Den Duik. Hetge een vingerwijzing is voor Van Viani wiens ploeg de komende weken wel goed zal moeten presteren om ook u gend seizoen oefenmeester in het Zuid: park te zijn. Waarbij Den Duik nu IDEN vraagtekens zet achter de manier waar mpioen de trainer bijvoorbeeld te werk is gegai algenu met een speler als Arie van der Zwan, ikorfba zijn plaats in de basis moest afstaan. ,.V :t daan willen in ieder geval de jongere spelf Hens vast houden", is een uitspraak die hij tkelijk enige tijd geleden heeft gedaan. In c h over strategie passen nauwelijks "conflictei I te hoi zoals nu tussen Van Vianen en Van d rscores Zwan. „Dit is niet verstandig", laat D ntenvei Duik, diplomatiek weten. Want ook de tt. In t voorzitter weet wanneer hij wel en nJde kan duidelijk moet zijn. n van FRANK WERKMA gewrs n Hense

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12