im Verstappen waagde zich aan Vestdijk's Bacchanaal ë\n r ^Trinity-duo ruilt paard ®voor motorfiets Salon Odessa: alles mag, niets moet 0h u f cm De abstracte stillevens van BB® I Hans Barends E ,1 EN^ ta Lilian Dool in LAK-tentoonstelling LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 JANUARI 1981 PAGINA 9 11 Trianon: met o.a. Geert Ie Jong,Rijk de Gooyer, leunie Touw en regie iWim Verstappen jSedert de Scorpio's Pim en Wim ieder hun eigen weg {gingen, is Wim Verstappen wel degene geweest die het best wist waar hij naar toe wilde. Met „Pastorale '43" toonde hij duidelijk zijn voorkeur voor het door hem gekozen onderwerp en na het Grijpstra en De Gier-avontuur is hij weer terug bij Simon Vestdijk met „Het verboden baccha naal". Of hij het helemaal aankan deze auteur te ver filmen is de vraag, want jg&sggondanks een goede sfeerte- gsllj kening van een bepaald mi- Hralieu glijdt hij te vaak af en «H» verzandt hij in een nogal ||pjkleinburgerlijk registreren «van een zeer oninteressant geworden gezelschap. Simon Vestdijk schreef het boek pas in 1969 gebaseerd op een eigen jeugdervaring. De achtenswaardige zeer Haagse familie Van der Laan woonachtig op de Bad huisweg naar de beelden te oordelen viert met familie en vrienden het feit dat va der twintig jaar bij de firma Toebosch werkt. De jonge Toebosch arriveert met zijn echtgenote om een door oom Kerrie-Kees (Rijk de Gooijer), de lolbroek van het gezelschap, herhaaldelijk on derbroken gelegenheids- speech te houden en vertrekt vervolgens ijlings, de kinde ren Van der Laan voor het feest naar de bovenver dieping verbannen slaan het gedoe beneden met de nodige reserve (maar ook nieuwsgierigheid) gade. Zij hebben meer van die feestjes meegemaakt, die uit de hand liepen. Of was het niet zo erg en werd het allemaal in hun verhitte verbeelding nogal overtrokken? Verstappen situeerde te oordelen naar de signatuur op het gelegenheidsportret van de jubilaris de situatie naar 1958. Moeder Van der Laan heeft een verhouding met de schilder van het por tret, maar moet vroeger ook wel iets gehad hebben met de perverse oom Carl (Hans Croiset) de grote animator als het om het organiseren van een bacchanaal gaat, terwijl oom Kerrie-Kees in wezen met zijn dubbelzinnige grap pen veel onschadelijker is. Verder rotzooit iedereen maar met iedereen aan. Ten minste in de ogen van de kinderen, die als kleine gluurders het geheel nauw lettend gadeslaan en er hun eigen gevolgtrekkingen uit maken. Dat misschien is het zwakke punt in Verstappen's film, want waar een Luis Bunuel juist dat spel met schijn en werkelijkheid tot in de vin gertoppen beheerst, loopt Wim Verstappen vast in een nogal banaal onderonsje van oninteressante mensen. Maar Bunuel is ook een stuk ouder en ervarener. Dus kan het bij Verstappen nog wel komen. MILO gasten op Wim Verstappen's „Verboden bacchanaal". Van links naar rechts —Rijk de Gooijer, Inger van Heijst, Pleuni Touw, Siem Vroom, Lisbeth Celis en ^PHugo Metsers. UXOR: Twee door het lolle heen met Bud Spen cer en Terence Hill. Re gie: E. B. Clucher. '■850.,Mari0 Girotti en Carlo Pe- Uersoli verwierven in 1970 Bpencer, het Trinity-duo dat i.OOOJ iet grimmige uiterlijk van de —-Spaghetti-western een wat '.950Ariendelijker aanzien gaf dank zij een flinke dosis slap- .850.5tlck Scenarioschrijver en regisseur van deze succesvol- ■850J' serie was ene E. B. Clu cher. die onder zijn eigen Haam Enzo Barboni al lauwe- ,950;en had geoogst als camera- taan, eerst voor Italië aan het ..-Russische front, later voor L40UVittorio de Sica, Pietro Ger- ccAjni en op internationaal ter- Tein voor Raoul Walsh, Fred fcinneman, William Wyler, .35UWicholas Ray, Stanley Ku- Q__priek en Robert Wise. •950jTerence Hill brak al door als de blijmoedige vrijbuiter in Amerikaanse producties. Bud Spencer bleef als oersterke kolos met tal van andere partners „steken" in het Ita liaanse productieproces. Maar nu zijn ze mèt E. B. Clu cher weer herenigd in „Twee door 't dolle heen" waarin ze in het hedendaagse Florida eigenlijk hetzelfde doen als destijds in het Ita liaanse wilde westen. Spencer krijgt moeilijkheden, in de haven en ramt de auto van een paar onderwereldfi guren, in elkaar. Hill doet op een elegantere manier even later precies hetzelfde en dat maakt hen tot een team, dat een overval op een super markt beraamt, maar dat door de verkeerde deur bin nen te stappen wordt inge lijfd bij de plaatselijke politie. Als agent tegen wil en dank doen zij alle moeite om uit de dienst ontslagen te worden, maar verder dan een aantal autowrakken de oorspron kelijke titel had beter „Car busters" dan „Crime busters" kunnen zijn brengen zij het niet. Als zij bovendien nog door louter toeval een uitgebreide smokkel in nar cotica aan het licht brengen zijn zij voor de burgermaat schappij verloren en ge doemd het politiecorps van Miami te blijven „verster ken". Clucher heeft duidelijk moeilijkheden met het fil men op lokatie in Florida on danks de medewerking die hij gezien het scenario om onbegrijpelijke redenen van de plaatselijke autoritei ten ontving, maar de slimme Hill en de goede reus Spen cer zien weinig verschil tus sen de Italiaanse prairie en het asfalt van Florida. Ze slaan er als vanouds op los, of het nu ongeschoren cowboys zijn dan wel zoals in dit geval provocerende no zems en corrupte vakbonds leiders. Simpele slapstick met hier en daar een goede maar steeds baldadige vondst. MILO LEIDEN In Salon Odes- sa aan de Herengracht mag alles en moet niets. Kun stenaars uiten er elke zon dagmiddag hun creativi teit, waarbij bezoekers aan wezig zijn. Zo zal zondag middag de Amsterdammer Floor van Keulen een schilderactie uitvoeren. Hij gaat met de bezoekers en leden van de Salon de ruimte met verf en andere materialen beschilderen. Het moto „alles mag en niets moet" betekent in de prak tijk, dat het toneel van de Sa lon vrijwel wekelijks veran dert. Vorige week heeft de Belg Jan Fabre er bijvoor beeld drieëneenhalve dag in een volkomen witte ruimte doorgebracht. De muren, een bed, het eetgerei, een kook- toestel en alle andere voor werpen waren steriel wit geverfd. Naast voedsel en drank had Jan Fabre hon derd blauwe balpennen mee genomen, waarvan hij er in de drie dagen een aantal heeft leeggeschreven. Tijdens zijn verblijf in de „Bicart- room" zijn video-opnames gemaakt, die afgelopen zon dag vertoond werden. Dergelijke perfomances (op tredens) vinden regelmatig plaats in Salon O. Zo zal de Australische Jill Orr zondag 8 februari aanwezig zijn. Zij heeft ooit een vijf meter lan ge ketting ingeslikt en die er via de slokdarm weer uitge trokken. Een andere vorm van kunst, het inrichten van installaties is eveneens bij tijd en wijle in W j 3 B i W n mk Hl LEIDEN Hans Barends (36) om schrijft zijn olieverfschilderijen als ab stracte stillevens. Het is een manier van schilderen die zich enkele zijwegen daargelaten heeft ontwikkeld vanuit het schilderen van figuratieve stille vens. Door steeds meer te vereenvoudi gen kwam hij tot het abstracte. Hans Barends is geobsedeerd door de ruimte lijke aanwezigheid van de dingen om hem heen. In zijn schilderijen geeft hij die indrukken op een voor hem juiste manier weer. Hans Barends: „Ik heb niet meer de interesse, die bij een figura tief schilder past". Tijdens de leerlingenperiode op de Konink lijke Haagse Academie voor Beeldende Kunsten spraken een leraar, die les gaf in het schilderen van stillevens en een con structivist, die hem in de wereld van de moderne kunst leidde, Hans Barends het meeste aan. „Toen ik pas van de Academie af was, lag het schilderen van stillevens me het best. Maar meer en meer ging me tegen staan, dat je daarbij gebonden bent aan be staande dingen", verklaart Hans Barends. De werken van de Leidse schilder bestaan uit een aantal beeldelementen, die geen di recte verwijzing hebben naar de natuur, maar die door de rangschikking en vooral door de soort aanwezigheid parallel lopen met de natuurlijke ruimtelijke aanwezig heid. „Ik streef naar een vormgeving, die duidelijk is, maar niet van een te adembe nemende strakheid. Er zijn bijvoorbeeld schilders, die nog veel abtracter werken. Ik heb weliswaar een bepaald beeld voor ogen, maar ik denk, dat ik me hoofdzake lijk ontwikkel via irritatie over dingen, die al door anderen gedaan zijn. Of door irrita tie, van een bepaalde vormgeving, die op mij als anecdotisch overkomt. Het gebied waartussen ik mij beweeg, ligt tussen die te anecdotische, toevallige vormgeving ener zijds en een geometrische vormgeving an derzijds. Dat anecdotische is voor mij overi gens een begrip, dat verschuift naarmate andere schilders zich op bepaalde gebieden reeds gemanifesteerd hebben. Ik vind het belangrijk te ervaren, dat in een schilderij een bepaalde gevoeligheid opgesloten ligt. De Italiaanse twintigste eeuwse stilleven- schilder Giorgio Morandi heeft me altijd erg aangesproken. Met de meest pretentie loze voorwerpen als potjes en flessen slaag de hij erin een hele ruimtelijke rustgevende aanwezigheid te creëren. Veel schilders concentreren zich de laatste tijd op de for mele kant van de schilderkunst, onderzoek naar materialen, structuren en wetmatighe den. Zodra iemand zich verliest in louter onderzoek verdwijnt mijn belangstelling.", aldus Hans Barends. De werkdag begint voor Barends in zijn te kenkamer. Een beetje rondhangen, wat schetsen en tekenen. Daarna verhuist hij naar het atelier, waar aan verscheidene schilderijen gewerkt wordt. Het idee is tij dens het schilderen wel globaal aanwezig, maar de definitieve vorm ontstaat vaak pas tijdens het schilderen zelf. Om de schilde rijen de juiste soort 'aanwezigheid' te ge ven, is soms een lang proces van vegen en schilderen noodzakelijk. Tot in de finesses op elkaar afgestemde kleuren zijn belang rijk in het werk van Hans Barends. „Ik denk, dat je goed bezig bent als je het gevoel hebt, dat je beeldmiddelen ontwik kelt, die bij je horen. Ik denk ook niet, dat je je moet laten frustreren door de dwang gedachte, dat de schilderkunst eigenlijk al verleden tijd is. Met een beetje zelfvertrou wen is het gevaar niet aanwezig, dat je din gen doet, die al eens eerder gedaan zijn... of zoals Mark Rothko het ergens gezegd heeft: het belangrijkste, dat een schilder door voortdurende oefening moet cultiveren, is zijn geloof tot het doen van wonderen op het juiste moment". WIM BUNSCHOTEN 1 §f V r i 1i Hans Barends .950. •900j Én Verder agens CAMERA American gi golo (16) De popster David Bowie in een onthullende appo film over het Berlijn van voor de Tweede Wereldoor log. (reprise, eerste week) LIDO I Dressed to kill (16) Spannende thriller van Brian de Palma, die terecht de opvolger van Alfred Hitc hcock wordt genoemd. De j hoofdrol wordt gespeeld door Angie Dickinson (bekend van de televisieserie „Pep per") als de gefrustreerde vrouw die het slachtoffer wordt van haar erotische fantasieën, (tweede week). LIDO II Smokcy and the bandit (a.l.) Vervolg op de gelijknamige film waarin honderden auto's tot wrak ken werden getransfor meerd. Regisseur Hal Need- ham is erin geslaagd een leu ker vervolg te maken, waar in behalve een veldslag tus sen politieauto's en vracht wagens ook nog een olifant ten tonele wordt gevoerd, (derde week) LIDO III The blues bro thers (a.l.) Doldwaze musical vol actie van regisseur John Landis (maker van Kentucky fried movie) en National Lampoon Animal House). Een super-slapstick film. (twaalfde week) STUDIO Jazz-singer (a.l.) Al Jolson zorgde in 1927 voor een ware revolutie met zijn film Jazz-singer, de eerste film met geluid dat syn chroon liep met beelden. De re-make van deze film rond Neil Diamond zal zeker geen revolutie veroorzaken, (derde week) EUROCINEMA II (Alphen) Het broedsel (16) Oliver Reed als de angstaanjagende psychiater die na jaren van experimenteren mini-zom bies kan produceren. De we zens vormen al gauw een be dreiging voor hun omgeving, (eerste week) EUROCINEMA III (Alphen) The empire strikes back (a.l.) Het vervolg van het kassucces Starwars is op nieuw een superb aangeklede film geworden. Respect wordt vooral afgedwongen, door de perfecte effecten., (derde week) de Salon aan te treffen. An- nemie van Kerckhoven toont 22 februari haar installatie, een ruimte gevuld met dra den en plexi-glas met tek sten. Het idee achter dergelijke manifestaties kan volgens een van de initiatiefnemers van Salon O., Bert Tandem, niet onder een bepaalde noe mer gevangen worden. Het is een uitdrukking van een „zijn" van een kunstenaar. En de leden van de salon no digen kunstenaars uit hun creativiteit te laten zien te gen een vergoeding. De vereniging Salon O telt momenteel 35 leden en hoopt er aan het eind van het jaar tweehonderd te hebben. „Pas over een jaar of vijf kunnen we analysern wat de Salon doet. We trekken nu alleen mensen aan door de dingen die we doen of laten. Misschien kun je onze bezig heden vatten onder de leuze: „strijd tegen het gezond ver stand", „strijd tegen het ren dement denken" en „houdt je ogen open en sta open voor een ontwikkeling die orde schept uit een chaos", twee van de vier drijvende krach ten achter de Salon. De Salon is in elk geval niet te vergelijken met een gale rie of een museum. Bert: „Je kunt wel kunstwerken aan de muur hangen, maar die vangen na een week toch al leen maar stof. En bovendien zou niet elke galerie trots zijn op het bezoek dat de Salon krijgt, vaak ongewassen en ongeschoren mensen". „De bezoeker", aldus Bert, „willen we interesseren en kennis laten maken met wat er in de kunst gaande is". Vandaar dat er elke zondag optredens, installatietentoon stellingen en andere acties zijn. Ook beschikt de Salon over een kleine bibliotheek, die bestaat uit catalogi van tentoonstellingen en boek werken op kunstgebied die meestal een beperkte oplage hebben. Verder wordt er drank verkocht en bestaat de mogelijkheid spelletjes te doen. Onlangs heeft Salon O aan de Hoge Woerd een soorte ment van filiaal geopend, Odessa Rood, waar gegeten kan worden en waar in de toekomst ook performances gehouden worden. JEROEN SMITS Een schets van Lilian Dool. LEIDEN Het werk van de uit Leiden afkomstige kunstenares Lilian Dool is gedurende de maand febru ari te zien in de foyer van het LAK-theater aan het Levendaal en in het Acade miegebouw aan het Rapen burg. Lilian Dool volgde haar op leiding aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Sinds enige jaren is zij werkzaam als free-lance illustratrice. Momenteel volgt de kunste nares een opleiding aan de Rijks Academie in Amster dam. Tevens is zij actief op het gebied van dans en to neel, hetgeen ook in haar werk naar voren komt. De laatste tijd houdt zij zich voornamelijk bezig met het maken van snelle schetsen, waarbij mansfiguren in be weging het onderwerp zijn. Zo is er een serie penseel- schetsen te zien, die gemaakt is tijdens repetities van Peter van der Linden en Willem Wagter, acteurs van de to neelgroep de Appel in Den Haag. Deze schetsen waren eerder in het Appeltheater te zien. De tentoonstellings ruimte in het LAK-theater en het Academiegebouw zijn dagelijks van 10.00-18.00 uur geopend. Jaap Dekker in Lisse Boogie-woogie-pianist Jaap Dekker geeft zondagmiddag 8 februari een concert in Lis- se. Hij komt met zijn „Boog- ie-set" op uitnodiging van de jazzclub Lisse naar de socië teit Artemis aan de Heere- weg. Het optreden begint om drie uur. Kaarten zijn in de voorverkoop te krijgen bij het VVV-kantoor aan de Lis- sese Grachtweg. In maart heeft de Jazzclub nog „Mar- kwartet Ruud Boogaards op het jlro- tin Haak and the Latin-per- gramma staan. handvol oudere geallieerde soldaten krijgt opdracht om een Duist schip te vernieti gen. Een soort nieuwe uit voering van de 'Kanonnen van Navarone'. (derde week) GREENWAY THEATER (Voorschoten) Being the re (16) Peter Sellers in een fraaie vertolking van de tuinman die in het Witte Huis terecht komt, omdat hij toevallig op de president lijkt, (tweede week)

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9