Club A Onenigheid over afmeting gevaarlijke zone Leeuwenhoek m m Hoge Rijndijk Geen busbaan op mm OPEN HUIS Jubilarissen gehuldigd Weer controle in Haarlemmerstraat eiden krijgt mei eigen onumentenwet 19600SZ3 ue. Afl. I d'or. MA Irol. 20.4 agazine I id Arets e I Rochati ig voor s .45 Arts! Christian op Net C ilmserlej rie. 16.] grosse j Inform, j ser op nent 1 m Kg i meei st .is o nmoge sen tei Gemeente herstelt (1) Het Leidse ambtelijke apparaat is er enige tijd gele den niet in geslaagd om in de Staatscourant af te kon digen, dat het bestemmingsplan Pieterswijk ter inzage lag van 2 juni tot 2 juli). Maar volgens wethouder C. Waal is de advertentie wel degelijk de deur van het Stadhuis uitgegaan. Vast staat in ieder geval, dat de advertentie toenterijd niet zwart op wit in de Staats courant heeft gestaan. En dat is nou eenmaal wel een vereiste. De gemeente loopt anders het risico, dat de Kroon het bestemmingsplan niet goedkeurt Gemeente herstelt (2) Desalniettemin kwamen talloze Leidenaars met bezwaren voor de dag. In de Leidse dagbladen was het bericht name lijk wel afgedrukt. In ieder geval moest de gemeente nog maals proberen om een advertentie in de Staatscourant ge plaatst te krijgen (hetgeen daadwerkelijk lukte). Een twee de tervisielegging volgde en wel van 13 oktober tot 13 no vember. Een en ander leverde opnieuw een stroom van be zwaren op. Gisteren kregen de bezwaarden de kans hun kritiek toe te lichten. Onder de verse lichting bevond zich de Streekmuziekschool. Door het niet arriveren van de ge meentelijke post kreeg de Streekmuziekschool alsnog toe stemming om de dependance aan het Pieterskerkhof 4a uit te breiden. Doordat de gemeente een steekje heeft laten vallen, is voor de muziekmakers op de valreep de moge lijkheid opengesteld om de krappe jas naar de kleermaker te brengen. hedenavond van 19.15-21.00 uur Technische School Don Bosco Boerhaavelaan 44 2334 ER Leiden. Aanmelden van leerlingen (jongens en meisjes), elke schooldag van 9.00 tot 16.00 uur. Tijdens een kortstondig, feestelijke plechtigheid reikte burgemeester C. Goekoop gistermiddag vier medailles uit aan jubilarissen. De heer A.C. Visser, parkeerwach ter bij de Leidse politie, kreeg een medaille vanwege Vakantie: actief of passief? Lees zaterdag in deze krant over de 'andere' vakanties van Club A. zijn vijftien- jarig jubileum als zodanig. De heren A. Blok en A.G. Raap ontvingen de onderscheiding wegens hun twintig-jarig jubileum, als vrijwilligers bij een bedrijfs brandweer. Hun collega Dirkse, die op dit gebied al vijf tien jaar werkzaam is, ontbrak wegens ziekte. De drie laatstgenoemde heren zijn verbonden aan het Centrum voor vakopleiding van volwassenen. LEIDEN Politie in burger heeft gisteren in de Haarlem merstraat tijdens de koopavond proces verbaal opgemaakt tegen 58 fietsers en bromfietsers wegens het negeren van het fiets- en bromverbod. VRIJDAG 30 JANUARI 1981 PAGINA 3 Fragment uit het al bijna klassieke sprookje. De Kleine Prins Het beroemde sprookje „De Kleine Prins" van De Saint Exupéry wordt morgenavond uitgevoerd in het LAK-thea- ter aan het Levendaal; een ontnuchterende kijk op de we reld van de volwassenen door een paar buitenaardse kin derogen. Het stuk wordt uitgevoerd door Theateraction uit Den Haag. Spelers zijn onder anderen Toi van Gelder, Erik Meyer, Coen Pronk cn Jo Roehrig. Op de avond van de voorstelling zijn de kaai/ten vanaf half acht aan de kassa van het LAK aan het Levendaal verkrijgbaar. De voorstel ling begint om half negen. De toegangsprijs bedraagt7,50 (LAK-leden en houders van een CJP of Pas '65 betalen vijf gulden). Telefonisch reserveren is eveneens mogelijk (van 14.00-18.00 uur) via het nummer 124890. Jazz on Sunday De Blue Train Jazztet treedt zondagmiddag op tijdens Jazz on Sunday in het bowlingrestaurant aan de Bos- huizerlaan. De groep speelt mainstream jazz met wer ken uit het repertoire van onder anderen Dizzy Golles- pie, Charlie Parker en Benny Golson. De groep bestaat uit leider Bert Jagel (trompet), Henk Vincenten (ten orsax), Nico Hiep (bas), Lex Loot (slagwerk) en Hans Heinhuis (paino). Het eerder aangekondigde optreden van de big band Skymasters (bekend van Avro's Swingtime) op 8 februari is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Leids punkcafé In het Leids Vrijetijdscentrum wordt morgenmiddag een punkcafé geopend, bedoeld voor zogenaamde punks en an derejongeren die in eigen sfeer en ruimte zich willen uit leven. Behalve levende muziek zijn er punkplaten te be luisteren. Er is een winkeltje ingericht met speciaal op „punkers" afgestemde artikelen. Het punkcafé is elke za terdag van een tot vijf uur geopend. Ter gelegenheid van de opening is er zaterdag een punkfestival met vijf groepen uit de Leidse regio; het café is overigens ter gelegenheid van de opening ook 's avonds vanaf negen uur geopend. De toegang is 's middags gratis, 's avonds is de toegangsprijs twee gulden. Rob Baars In de VYL van HOOGLAND aan de Nieuwstraat treedt zondagmiddag de Leidse zanger Rob Baars op. Zijn eigen geschreven liedjes hebben thema's als de verloren gegane jeugd, vrijheidsdrang en het onvermo gen om volgens opgelegde normen te leven. Zijn mu ziek heeft desondanks weinig weg van de doorsnee chanson maar komt meer overeen met de moderne popmuziek. De UYL gaat om 14.30 open, het concert is gratis. Optreden Wim Kan uitgesteld LEIDEN Het optreden van Wim Kan in de Leidse Schouwburg op 13 en 14 fe bruari is uitgesteld. De caba retier heeft laten weten zijn programma nog niet gereed te hebben. Zijn optreden staat nu voor april op de agenda. Wim Kan zou in Leiden twee voorstellingen per avond ge ven. Zijn optreden in de Schouwburg was een onder deel van een toernee langs een beperkt aantal theaters in ons land. fAD LEIDSE COURANT veel klachten van bedrijven over de bereikbaarheid van vestigingen in de binnenstad. In Leiden is de situatie zeer ernstig. Onder het mom van be vordering van het openbaar vervoer wordt nu iets voorgesteld, dat het nog erger maakt. Een aantal bedrijven heeft ons al gemeld, dat ze overwe gen uit Leiden te vertrekken, wan neer de busbaan aangelegd wordt. Wanneer een gemeente gebruik maakt van rijkssubsidie voor het uit voeren van dergelijke ideeën kan ge sproken worden van het misbruik maken van gemeenschapsgelden. Wat voorgesteld wordt, is onaan vaardbaar voor het bedrijfsleven en ook overbodig. Door dit plan wordt het aantal parkeerplaatsen drastisch beperkt. De bedrijven kunnen dan niet eens meer laden en lossen. Daar komt bij dat de bus al ruimbaan heeft." LEIDEN De gemeente en de Rijksuniver siteit verschillen wat betreft de bebouwing in de Leeuwenhoek op enkele punten duide lijk van mening. Zo hebben beide een ander antwoord op de vraag binnen welke afstand van de laboratoria (die door de verwerking van bepaalde stoffen gevaar voor de omge ving opleveren) woningen gebouwd kunnen worden. Tevens pleit de Rijksuniversiteit Leiden (RUL) voor omlegging van de Ples- manlaan, terwijl de gemeente dat juist niet rendabel acht. De invulling van de Leeu wenhoek met de daarbij komende risico's werden gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening besproken. Bij de invulling van het Leeuwenhoekterrein moet volgens de inspectie van de volksgezond heid rekening gehouden worden met het ge vaar, dat de laboratoria met zich meebrengen. Overigens is het vooralsnog de vraag binnen welke „veilige afstand" de inspectie woning bouw accepteert. De gemeente Leiden vindt, dat op een afstand van 100 meter van de labo ratoria woningen gebouwd kunnen worden, terwijl de RUL 150 meter als minimumgrens hanteert. De suggestie van de RUL betekent ruimteverlies van circa 10 hectare. De gemeente heeft een prille opzet van het be stemmingsplan Leeuwenhoek inmiddels aange past aan het programma van eisen. Zo is de loop van het fietspad, dat door het gebied loopt, verlegd. De tekeningen zijn gewijzigd, omdat het rijwielpad te dicht langs het Gorlaeus labo ratorium was geprojecteerd. Tevens heeft een gesprek met AZL-vertegenwoordigers opgele verd, dat nieuwe collegezalen niet aan de zijde van de laboratoria, maar elders gebouwd wor den, zodat een groenstrook deze gebouwen scheidt. In een gesprek, dat de gemeente met de RUL heeft gevoerd, pleitten de vertegenwoor digers van de universiteit voor een eigen trans- portweg (voor vervoer van gevaarlijke stoffen) door het gebied. Vervoer over de Wassenaarse- weg zou te gevaarlijk zijn. De leden van de commissie ruimtelijke ordening voelden echter veel voor het plan van de ambtenaren om het geasfalteerde fietspad daarvoor te bestemmen. Op gezette tijden zouden de vrachtwagens on der begeleiding het terrein op kunnen rijden. De fietsers zouden daar geen hinder van onder vinden. Omleiding De gemeente blijkt evenmiir weinig te voelen voor omlegging van de Plesmanlaan. Indien de Plesmanlaan door de gevaarlijke zone zou wor den geleid, levert dat volgens de universiteit maar liefst drie hectare extra grond op. Tevens zouden onderdoorgangen bij de Plesmanlaan niet meer nodig zijn en dat betekent een aan zienlijke kostenbesparing. De gemeente heeft een totaal andere lezing van het verhaal. Vol gens de gemeente betekent een omlegging juist niet, dat ruimtewinst wordt verkregen. De weg wordt door de omlegging namelijk een halve kilometer langer. Bij een gevaarlijke zone van honderd meter betekent dat, dat ruim zestien in plaats van achtentwintig hectare overblijven. Daar komt bij, dat de aanleg duur is, maar dat ook de sloop van de „oude" weg aanzienlijk in de kosten gaat lopen. Raadslid F. van Oosten (PPR) had een alterna tief voor de opvulling van de gevaarlijke strook. Hij dacht aan de mogelijkheid om sport velden vanuit de binnenstad naar de Leeuwen hoek te laten verhuizen. Op de vrijgekomen plaatsen in de binnenstad zou dan gebouwd kunnen .worden. Wethouder C. Waal was ech ter van mening, dat sporten in een gevarenzone niet wenselijk is. Wethouder D. Tesselaar vroeg zich daarbij af, welke verenigingen eventueel voor de wissel in aanmereking zouden moeten komen. AZL-ingang Vanuit de commissie was kritiek op het plan om één grote ingang bij het nieuwe AZL te ma ken in plaats van twee. „De afstanden worden dan te groot. Met het station in de nabijheid hebben we alle mogelijkheden om het gebruik van openbaar vervoer te stimuleren, terwijl je op deze manier bewerkstelligt, dat de mensen de auto nemen", aldus mevrouw M. Koning, die een afstand van tweehonderdvijftig meter met name voor de oudere mensen moeilijk over brugbaar vond. Tenslotte stelde wethouder Waal de commissie gisteren de vraag hoe het nu verder moet. Waal dacht aan het maken van verscheidene uitwer kingsplannen. Zodoende kunnen enkele daar van goedgekeurd worden, terwijl de discussie voor andere gedeelten open zou kunnen blij ven. Mevrouw Koning (PvdA) pleitte ervoor om een gedetailleerd bestemmingsplan te ma ken, zodat op een overzichtelijke manier duide lijk wordt, waar de problemen liggen. Uiteinde lijk koos de commissie voor een gedetailleerde uitwerking van het Leeuwenhoekplan, dat in zijn geheel aan de provincie voorgelegd kan worden. TTIER VOER J N \RGANISA TE: EinsailDEN/DEN HAAG Voor het 5r a Httiijrijfsleven aan de Hoge Rijn- 4 f *s 'ie* desastreus, wanneer er ourn vrÜe busbaan en vrijliggende (spaden worden aangelegd. De eikbaarheid van de bedrijven 50 Joumrdt door deze plannen van de errick, paeente Leiden ernstig geschaad. o'acul1U'ifietsPaden ziJu overbodig, om- /ege ziiro het voor fietsers momenteel imer. spn gevaarlijke situatie is op de £e Rijndijk. Dit zei L.H. Stu ring, secretaris van de „Algemene verladers- en eigen vervoers orga- nistie" (EVO) gistermiddag ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van de EVO. In het kader van het project Leidse Baan heeft de gemeente een plan ge presenteerd, dat het aanzien van de Hoge Rijndijk flink zal doen veran deren. Telkens voor de stoplichten krijgt de bus een vrije baan en op kruispunten krijgt de bus voorrang op het overige verkeer. De buschauf feur zal ook in staat zijn de stoplich ten in zijn voordeel te beïnvloeden. De gemeente vindt aanleg van de vrijliggende fietspaden noodzakelijk om de fietsers tegen het overige ver keer te beschermen. De EVO heeft voor dit alles echter geen goed woord over. De heer Sturing: „Wij krijgen open die[ sch< egen. ook •ijk si ekeni k gehi vooi Cenl uilen ïder ook >FHU1 jheer Van Oosten deed vijf suggesties om van gemeentezijde "joorkomen dat oude panden gesloopt zouden worden. Bij ern- verval zouden de eigenaars moeten worden aangeschreven 1de zaak te herstellen. „Wanneer dit toch achterwege zou blij- I moet het pand gevorderd worden", aldus de heer Van Oos- I Het vorderen van monumenten blijkt echter een zeer moei- le zaak te zijn die weinig kans van slagen heeft. Van Oosten pe ook voor dat de gemeente een aktiever aankoopbeleid zou eten voeren. „De pandjes zouden dan kunnen worden door- (kocht aan iemand die het wel ziet zitten ze te restaureren", Van Oosten. Wethouder C. Waal zag hier wel iets in maar i slechts op beperkte schaal en alleen bij kleinere monumen- als we weten dat er genoeg belangstelling voor bestaat". Op ^uggestie van Van Oosten dat panden niet zonder toestem- 'ig van de gemeente van de monumentenlijst afgevoerd zou- 'j worden, zei Waal te verwachten in mei van dit jaar met een ^n monumentenlijst te komen. „Voorlopig rest ons niets an- T> dan van de bestaande mogelijkheden het beste te maken", |jd Waal. xigens staat Leiden wat restauraties betreft er nog niet zo |ht voor. Waar in andere gemeenten de particuliere aandacht fc restauratie afneemt, vertoont deze in Leiden nog steeds een Jende lijn. Per jaar worden 95 panden gerestaureerd en er [en momenteel nog 183 aanvragen voor restauratie-subsidie, ir belangstellenden is dinsdagochtend een spreekuur in het ifioouwhuis waar (toekomstige) 'restaureerders' zowel met nische als financiële vragen terecht kunnen. elheidscontrole ammenschansweg IDEN Bij een snelheidscontrole op de Lammenschans- heeft de politie gisteren tussen 11.00 uur en 12.30 uur :n 33 automobilisten proces verbaal opgemaakt wegens overschrijden van de maximum snelheid. 591 voertuigen den gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 81 •meter per uur. IDEN Wanneer alles meezit krijgt de gemeente Lei- f in mei een plaatselijke monumenten-verordening. Dat [wethouder C. Waal gistermiddag op een speciale verga- "ing van de raadscommissie ruimtelijke ordening die ge- was aan het verval en de afbraak van woonhuismonu- ijeenkomst vond plaats op verzoek van het raadslid F. van ten (PPR) die bang was, dat „de zeer positieve ontwikkeling iet gebied van de stadsvernieuwing doorkruist zou worden het verval van verschillende woonhuismonumenten. Als •beelden noemde de heer Van Oosten vier panden aan de Ie Singel en twee huisjes aan de Koolstraat die op het punt van de monumentenlijst geschrapt te worden. In het ver werden monumentale pandjes aan de Volmolengracht en £»de Wolsteeg door de eigenaars gesloopt, zonder instemming ■9 op opd de gemeente. Voor vijf panden aan het Noordéinde, die de- 17.00 (s)le kanl 0p ieken te gaan, is inmiddels een subsidieaanvraag restauratie ingediend. veel besproken Leeuwenhoek (L.C.-luchtfotografie Frans Rombout).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3