ccidóc <2owa/nt van aantal leerlingen maakt kind tot handelswaar Terugloop hekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-banK N V Leiden Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - I redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) mementen: kwartaal 49.55; jaar 186.70; losse nummers: 65 cent. 195 van scholieren gaat uit naar autoritaire leraren „mits die niet of slaan, geen leerlingen belachelijk maken of voor schut zetten", weten waar ze aan toe zijn. Niks klasse-discussies en groepswerk, ons maar het deskundige vingertje" 3ERWIJSBIJLAGE 30 JANUARI 1981 „Het kind wordt een willoos han delsobject, waar de scholen on derling om we dijveren". onderwijsnummer „Wijzer worden", overigens een jaarlijks terugke- e traditie, bevat dit keer een rijke schakering aan onderwerpen. Be- ede „strijd" om het kind, waarover op deze pagina de ontboezeming een schoolhoofd, wordt in dit nummer aandacht besteed aan: Bollebozen Voor hoogbegaafde leerlingen kan de school een vijandige omgeving betekenen. De leerstof is afgestemd op de grauwe middelmaat en er heerst veelal een terreur van de minder begaafde meerderheid. Het gevolg is, dat superintelligente kin deren snel verveeld en gefrustreerd raken, omdat zij voortdurend ver beneden hun vermogens moeten werken. leraar Voortgezet Montessori Onderwijs Zelfwerkzaamheid, het leren dragen van verantwoordelijkheid en de be reidheid tot het bieden van onderlin ge hulp zijn enkele van de sleutelbe grippen. die dit onderwijs kenmer ken. Ondanks het scala aan vernieu wingen elders blijkt er van deze scholen een grote wervende kracht uit te gaan. Spin'azie-academie In de volksmond wordt het lager huishoudelijk en nijverheidsonder wijs (Inho) nog steeds ten onrechte de spinazie-academie genoemd. De hartekreet van een directrice: „Een huishoudschool is er niet voor dom me kinderen". Vakken als wiskunde. Engels. Duits, biologie, natuur- en scheikunde worden degelijk onder wezen en vormen een uitstekende basis voor middelbaar voortgezet onderwijs. ^lijke kansen jjjfide laagste sociale klassen gaat maar 18 procent naar havo of vwo. 51 IBent naar mavo en 31 procent naar het lager voortgezet onderwijs. Zijn uit lagere milieus nu dommer dan anderen, of slaagt het systeem die kinderen evenveel kans te geven? In de binnenstad vormen de Neder landse kinderen op school al jaren eerv minderheid. Het antwoord van de overheid op de enorme toename van anderstalige leerlingen is „rom melen in de marge", aldus een schoolhoofd. Maar al te dikwijls blijkt, dat buitenlandse kinderen la ter in dezelfde situatie terecht ko men als hun ouders. Bijzondere scholen „De katholieke school de bijzon dere scholen in het algemeen is verre van ten dode opgeschreven; hij is springlevend", aldus een gods dienstig adviseur. De ouders kunnen voor hun kind nog steeds een school uitzoeken, die aansluit bij hun specifieke beleving van het ge loof. ippeling scholen fusie van het lager onderwijs met het kleuteronderwijs staat voor de r. Het is de bedoeling dat voor 1983 de basisscholen een feit zijn. De iting Katholiek Onderwijs Leiden experimenteert met de basisschool. Middenschool Een onmisbare voorwaarde voor het goed functioneren van een midden school is naar de mening van een rector uit Alphen, een hecht leraren- team waarbinnen gepraat kan wor den over de problemen en de ma nier waarop les wordt gegeven. „Veelal is het echter zo, dat school besturen nieuwe ontwikkelingen in de weg staan". Frans De Franse taal is nog steeds popu lair op de middelbare school. De meeste leerlingen kiezen Frans in nun eindexamenpakket. Tegenwoor dig ligt de nadruk veel meer dan vroeger op de luister- en spreek vaardigheid, op het gesproken woord. Daardoor is de taal voor de leerling een stuk levendiger gewor den. Volwassenen Een half miljoen vooral oudere Ne derlanders schuift overdag of 's a- vonds in de schoolbanken of thuis achter het bureau om zijn kennis bij te spijkeren. Weer naar school gaat ongeveer 55 procent, de rest geeft de voorkeur aan schriftelijk onder wijs. Vormgeving Hans Schneider Buitenlandse kinderen Belevingswereld Steeds vaker komen uit het onder wijs klachten naar voren dat de be reidheid van.de scholieren om actief aan het schoolleven deel te nemen, afneemt. Naast de gerichtheid op zichzelf speelt, aldus een onderzoe ker, in het leven van de scholier on derlinge vriendschap een niet te ver waarlozen rol als mogelijkheid om het eigen leven zinvol te maken. Onderwijzend Nederland is het nieu we jaar begonnen met een hevige concurrentiestrijd. Onderwerp van wederzijdse wedijver: het schoolkind. Een schaars goed, nu de overvloed van de geboortegolf achter de rug raakt. Gevolg: felle advertentiecam pagnes, vlotte folders bij ouders thuisbezorgd en volgens sommigen zelfs relatiegeschenken die voor ge noeg nieuwe leerlingen in een krap pere markt garant moeten staan. Mavo-directeur L. Lamb aan het woord over een nieuw fenomeen in het onderwijs: het kind als handels waar. Vette letters, smeuïge teksten en een pietsje misleiding zelfs; ze heb ben hun intrede gedaan in het Ne derlandse schoolleven, ,,'n Goed vak of verder leren. Het kan allebei bij ons op school. Ook voor meis jes met „handen-intelligentie" is er plaats bij ons. Schrijf nu in. Leren met hoofd en hand". En iets se rieuzer: „Een school met een eigen stijl, met duidelijk spelregels. Maar tegelijk met alle begrip voor de aanleg en de mogelijkheden van uw kind. Een school die tijd neemt voor goede begeleiding en per soonlijke aandacht.Het is maar een greep uit de elk jaar verder aanzwellende stroom advertenties waarin scholen uit het voorgezet onderwijs hun „waar" aanprijzen. Verspilling Het adverteren om aan voldoende schoolkinderen te komen raakte zo dat de Haagse overkoepelen de organisatie Centraal Contactor gaan Onderwijs begin 1979 aan de bel trok. „Met grote verontrusting neemt de stuurgroep waar, dat grote sommen gelds, en jaar na jaar in stijgende mate, worden geïnvesteerd in advertenties die ten doel hebben de ouders van leerlingen die de basisschool verla ten te attenderen op de scholen voor voortgezet onderwijs". Waar om niet gecombineerd adverte ren?, zo stelde de stuurgroep voor. Dat is veel goedkoper en zodoende wordt er niet te veel geld verspild, dat veel beter in het daadwerkelij ke onderwijs kan worden gesto ken. „Sedert onze brief zijn de adver tenties en het geld dat er in gesto ken wordt alleen nog maar toege nomen", constateert voorzitter drs. A. van Boven van de stuurgroep nu mismoedig. In een sombere situa tie vechten de onderwijzers kenne lijk liever voor zichzelf dan voor hun gemeenschappelijke belangen. En de situatie is somber. De ko mende vijf jaar zal het aantal leer lingen dat de lagere scholen ver laat met liefst dertig procent afne men. Minder leerlingen betekent minder leerkrachten en voor som mige scholen zelfs een gewisse on dergang. Alleen de sterksten kun nen overleven. Het vervelende is, dat dit gevecht over de hoofden van de ouders en kinderen wordt uitgevochten, be toogt directeur L. J. P. Lamb van het Katholiek-Mavo-Centrum in Den Haag. „Het kind wordt een willoos handelsobject, waar de scholen onderling om wedijveren. De neus van het kind wordt daarbij belangrijker dan het kind zelf. le der kind dat bij een school wordt aangemeld is er natuurlijk één. Vragen als: Is het kind wel geschikt voor die en die onderwijsvorm? en: Wat zijn de specifieke problemen van het kind?, raken dan in het ge drang". Autonoom De schoolleider van een school voor voortgezet onderwijs is in principe autonoom in zijn beslis sing of hij een kind wel of niet aan neemt. Het ministerie van onder wijs geeft wel richtlijnen maar de directeur hoeft zich hier niet strikt aan te houden. Een directeur of rector van een school die kampt met ernstige bezettingspoblemen zou wel eens in de verleiding kun nen komen om minder nauw te kij ken. Lamb, wie de concurrentiestrijd om de schoolverlaters erg hoog zit, heeft bovendien zijn twijfels over de wijze waarop sommige scholen in hun campagnes te werk gaan. De directeur: „Ik vraag me af: wordt er ook verkocht wat sommi ge scholen aanprijzen? In een re clamefolder, laat ik het zo maar noemen, werd bijvoorbeeld een ta lenpracticum afgebeeld waarvan ik weet dat het op de desbetreffende school niet gebruikt wordt. Sommi ge scholen maken voor het „adver tisement" eens per jaar één schoolkrant. Prachtig uitgevoerd, met ijzersterke verhalen er in. Die wordt op info-avonden dan ge toond. Moet je zien hoeveel aan dacht aan de onderlinge communi catie en creativiteit wordt besteed, Mavo-directeur L. Lamb: „De neus van het kind wordt be langrijker dan het kind zelf". wordt er dan gedacht; maar dat is natuurlijk een wassen neus". Bedenkelijk is verder, dat de ou ders in veel advertenties worden opgeroepen haast te maken met hun schoolkeuze, vindt Lamb. Een snelle aanmelding stelt schoolbe sturen in staat vroegtijdig plannin gen te maken, maar dat is niet al tijd in overeenstemming met de belangen van het kind zelf. En het schoolkind, stelt Lamb nadrukke lijk, moet centraal staan. De direc teur: „Er wordt gesuggereerd dat je er als de kippen bij moet zijn om je kind aan te melden. Daardoor worden de basisscholen onder druk gezet. Het hoofd van de school moet haast maken met zijn advies. En dat terwijl de stap van de basisschool naar het voortgezet onderwijs bepaald geen wissewas je is. Daar is goede begeleiding bij nodig. Nu komt het voor dat kinde ren bij scholen worden ingeschre ven nog voordat de uitslag van de schoolkeuzetest bekend is". Onvermijdelijke vraag na al deze kritiek is natuurlijk: welke metho des wendt de heer Lamb zélf aan om voldoende leerlingen te wer ven? De directeur blijkt een minder geldverslindende maar niettemin succesvolle wervingsstrategie te hebben gevonden. Lamb: „Je zou kunnen zeggen dat wij werken als een kruidenier. Ik kies voor een persoonlijke benadering en inten sieve samenwerking met de basis scholen. Geen grote informatie avonden, maar gespreksbijeen komsten met maximaal tien ouder paren. Informatiefolders gaan al leen naar onze contactscholen, dat zijn basisscholen waar wij al kinde ren van hebben aangenomen. En advertenties? Tja, daar kom je niet onderuit. Als iedereen adverteert moet je wel meedoen. Wij probe ren daarbij wel de kosten zo gering mogelijk te houden. Een campagne van zeg dertigduizend gulden kun nen wij ons niet veroorloven. Daar heeft een zelfstandige mavo van zo'n tweehonderd leerlingen een voudigweg niet de middelen voor. Bovendien heb ik zo mijn twijfels over het nut van adverteren. Mond op mond reclame is nog altijd de beste en goedkoopste aanbeveling die je kunt krijgen." PAUL KOOPMAN FOTO'S: SIMON E. SMIT

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21