li Sociale onrust in China Gouden Vingerhoed voor Lanvin 'oolse egering praat reer met olidariteit Spaanse premier Suarez verlaat de politiek Reagan:geen wraak op Iran I. opulairdere jury's zorgen voor meer doodstraffen Amerika overweegt te besnoeien op ontwikkelingshulp VRI It- ITENLANDl LEIDSE COURANT I, VRIJDAG 30 JANUARI 1981 PAGINA 13 ARSCHUWING TEGEN NIEUWE .KINGEN onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) tSCHAU De Poolse regering en vertegen- rdigers van de onafhankelijke vakbond Solida- t hebben gistermiddag besloten vandaag de be langen over het eisenpakket van de vakbewe- te hervatten. De onderhandelingen hierover ten precies een week geleden afgebroken, teslissing om weer rond de tafel te gaan zitten m na een roerige week gedurende welke in het land wilde stakingen uitbraken. Sdag had de leider van Solidariteit, Lech Walesa, tijdens jassademonstratie in de Zuidpoolse stad Rzeszow de rege- ipnieuw ervan beschuldigd dat zij haar beloften tegenover beiders niet nakwam. Tegelijkertijd echter verweet L-'ch ia sommige afdelingen van Solidariteit, dat zij wilde akties iervatting van het overleg tussen regering en de vakbewe- iverd besloten nadat Solidariteit een algemene staking van lalve dag voor aanstaande dinsdag had omgezet in een sta- yan slechts een uur. Volgens een verklaring van Solidari- al echter op 18 februari besloten worden tot een langdurige ig als op die datum nog geen akkoord met de regering is kt over het eisenpakket van de vakbond. de oproep van Lech Walesa om zich voorlopig van wilde ngen en prikacties te onthouden is gisteren maar voor een gevolg gegeven. Met name in de agrarische gebieden duur- le werkonderbrekingen ter ondersteuning van de eis tot er- jng van de boerenvakbond voort. Ook de 20.000 studenten >dz besloten met hun zitstaking door te gaan om kracht bij iten aan hun eisen tot hervorming van het hoger onderwijs ringen van de Warschause afdeling van Solidariteit Ma te, vreest men, dat het vernieuwde overleg tussen de rege-. en de vakbeweging langdurig en moeizaam zal worden. So- Iteit wil haar acties pas staken wanneer over het hele eisen- et overeenstemming is bereikt. Tot de belangrijkste eisen ren: verkorting van de werkweek en invoering van de vrije dag, toegang van de vakbond tot de massamedia, versoepe- ran censuurmaatregelen en juridische erkenning van de ond voor landbouwers. arschuwing de vooravond van de besprekingen met de onderhandelaars de vakbond Solidariteit heeft de Poolse regering gistera- 1 gewaarschuwd dat zij geëigende maatregelen zal nemen de huidige golf van stakingen te beëindigen. een regeringscoomuniqué dat door de Poolse radio werd •zonden „verklaart de ministerraad dat zij wegens haar con- jionele rechten wel verplicht is wet, orde en discipline te laven". Het coomuniqué gaf niet aan wat voor actie kan in verwacht. impschip was jp voor sloop .KARTA Ontzetting de ramp van dinsdag met jassagiersschip Tampomas e aan honderden mensen even kostte, heeft gisteren e Indonesische hoofdstad arta plaats gemaakt voor le. In het parlement gin- itemmen op dat het schip de Japanse scheepvaart- tschappij Komodo zou zijn dankt en rijp was voor de pothoop. Bij de aankoop p maanden geleden door Indonesische regering zou iettemin ruim zestien mil- j gulden voor zijn betaald, pijn ook vragen gerezen de veiligheidsmaatrege- op het schip en de wijze fop de reddingsacties wer- georganiseerd. irsoneel utmijnen briek LHOUSE Het personeel |een kalimijn in de omge- van het Franse Mulhouse staking gegaan, om eisen betrekking tot de bouw een nieuwe zoutfabriek ht bij te zetten. Zoals be- I behoren de Kalimijnen putfabrieken in de Franse i tot de grootste vervuilers de Rijn. Dagelijks ver- nen miljoenen kilo's zout leze rivier. Eerder deze t hebben de Rijnoversta- jich op een bijeenkomst in lenaar, met het oog op de biling van de Rijn, tegen buw van een nieuwe-zout-, lek uitgesproken. Het per-' pl van de mijn hoopt met buw van de fabriek de al dreigende sluiting van lijn te voorkomen. PARIJS Het was gisteren al Hanae Mori was dit jaar niet opzien- goud dat blinkt bij de voor- barend. Na de pracht-explosie van jaars- en zomershows van de de vorige roUecii» doet een jurk •v, f Tj - r,met welgeteld drie kleine vlinder- Parijse modehuizen. Bij Paco ^es van strass plus een sterretje, Rabanne gouden schubben, bij tiaar pover aan. Hanae Mori goud op snee, bij Laroche een gouden bruid, bij Ungaro heeft dit jaar China als the- Ungaro goud uit China en voor ma gekozen. Bij Italiaanse zijdewe- Lanvin, tot veler verrassing, vers heeft hij de prachtigste stoffen de gouden vingerhoed, ter be- op de kop getikt: rijke kleurschake- loning van de beste collectie ringen, de hele regenboog zit er in. van de afgelopen week. Voor een minijurk staat dat keizer lijke brokaat bijzonder pikant. Voor Opvallende geburtenis van de afge- overdag typische Ungaropakjes: rok lopen week was, dat Yves St.Lau- Van rood, paars, bruin en wit ge rent op een paar machtige Ame- streepte zijde, met sterretjes tussen rikanen na de buitenlandse pers <je ruiten. Daarop een jasje met klei- buiten de deur heeft gehouden. ne, bruine bloemen, daaronder een bloesje met grote bruine bloemkolen Voor belangstellenden zal hij bin nenkort zijn show op videotape to nen. maar niemand weet wanneer. In ieder geval kon hij deze week de gouden stoeltjes bij zijn show vrij houden voor zijn dierbare klanten, waaronder een half dozijn Rot- leurig kanten befje, een gepijpte kraag en nog gouden knopen ook. Het kan niet op. Bij Paco Rabanne weet je bij voor baat, dat alles niet te dragen is. Maar je krijgt er in ieder geval schildts. Over zijn collectie kunnen spektakel. Jurken van kleurige lin- we dus alleen maar berichten wat Lijfjes zijn slechts enorme bro- we horen zeggen: heel klassiek, niks ches, rokken poezelige poederdons- folklore, en kort. les. Veren en nog eens veren: hele legbatterijen verloren hier hun plui- men. In aflopende lila-roze tinten Ook opvallend, maar dan in wat po- geverfd, mel een rijtje zilveren sitievere zin, was de Noor Per piaaHes ertussen in. Zilveren schub- Spook die collectie bracht, waarin een kwast van een rok gou. alle rokken een hand onder de knie jen borstweringen, zeemeerminnen eindigden. Zijn hele collectie is op met een regenboogstaart. Reuzegro- L°sPort 8eënt» a^e modellen blousons, het ceintuur valt op de <°2> dragen de naam van een polo- knieën en de rest is puur club. Alle stoffen zijn glimmend ge houden, vaak met damastachtige ruiten. Veel polo-motieven, cijfers Kijk alvast in uw klerenkast of u op de rug van een bloes, felle twee- nog groene, witte, zwarte spullen POLO-MOTIEVEN ENG0UD BEHEERSEN Een opvallend ont werp uit de „polo collectie" van de Noor Per Spook: een roze en rood gestreepte satij nen jasje op een kleurige lijQes en dergelijke. Duide- bezit. Die zijn nooit weg. En o ja: LAATSTE PARIJSE topje en short van Een van de niet of nauwelijks te dragen creaties van Paco Rabanne. Een minijurk van goud- en zilverkleurig materiaal, van uitspattingen. lijk werd wel: kleuren gaan bij gouden schoenen, daar fleurt u veel Spook twee aan twee, hij houdt niet mee op, straks, als de zon schijnt. a ês* nm A S*Chl AGNES ADRIAENSSEN MUUtUAÜtN dezelfde kleuren. Ook het polopetje la markant. Demonstraties en stakingen: PEKING De Chinese leiders men. vIdllU C>1 lllddll CgClCIl aan UCl ntiutn twwuiguv. v, uu.. vv. De sterke man van China, Deng Xiao- de moeilijkheden de kop in te drukken zuinigen op de militaire uitgaven ping, heeft onlangs gezegd dat China ze Jroler kunnen ^orden. stabieler is dan het ooit is geweest in de vrezen te maken te krijgen met een „tweede Culturele Revolu- ping, heeft onlangs gezegd dat China tie", gezien de onrust onder stu denten en militairen, de stakin gen, een reeks bomaanslagen en de oprichting van geheime „anti-regeringscellen", zo is uit diplomatieke bronnen verno- uit sommige bronnen is vernomen, zijn Ook van militaire"zijde kunnen proble de autoriteiten in enkele delen van het men verwacht worden. Eerder deze land al maatregelen aan het nemen om week kondigde China aan te gaan be- 1981. Verwacht wordt dat deze maatre- ------- gel onvrede zal opwekken onder offi- afgelopen twintig jaar. Maar felle waar- China telt minstens 20 miljoen werklo- bieren. Eind verleden jaar heeft de chef "et ogenblik d „enerale stat „eneraal Yana schuwingen in de officiële media, pam- zen. Het land maakt op fletten van dissidenten en regerings- en een moeilijke periode door van „econo- militaire bronnen, wijzen allemaal op mische aanpassing" en verwacht wordt een mate van onrust in het land. Naar dat de situatie nog erger zal worden. van de generale staf, generaal Yang Dezhi, al gewaarschuwd dat de militai ren niet „rustig zullen gaan zitten wachten" op extra geld voor defensie. ARCHITECT VAN SPAANSE DEMOCRATIE MADRID De Spaanse premier Aldolfo Suarez heeft na bijna vier jaar lang eerste minister te zijn geweest zijn functie neer gelegd. De 47-jarige politicus die in die pe riode zo succesvol is geweest bij het ont mantelen van het autoritaire Franco-regi me en Spanje mede tot een goed functione rende democratie heeft gemaakt, deelde zijn besluit om op te stappen mee op een vergadering van zijn kabinet die gister middag speciaal voor dat doel bijeen was geroepen. Vice-premier Leopoldo Calvo Sotelo zal door Suarez z'n partij worden voorgedragen om hem op te volgen. Een functionaris van het bureau van premier Suarez liet weten dat deze om strikt persoon lijke redenen is afgetreden. Het besluit kwam in Spanje als een'volslagen verrassing, ook al werd de premier de laatste tijd binnen zijn ei gen partij, de Unie van het Democratisch Centrum, steeds heviger bekritiseerd. Suarez werd vooral verweten dat zijn regering de laatste tijd politieke leiding ontbeerde en dat het binnen zijn partij, waarvan hij voorzitter is, slecht gesteld was met de interne democra tie. Ook zouden bepaalde militaire kringen het vertrouwen in Suarez hebben verloren omdat hij er niet in is geslaagd het probleem van het terrorisme op te lossen. Voor de Spaanse televisie zei Suarez dat zijn vertrek beter is dan aanblijven. „Ik ga niet weg omdat ik moe ben of vanwege moeilijk heden of angst voor de toekomst. Ik ga weg omdat er een moment komt dat woorden niet Het eerste teken dat het wonderkind van de Spaanse politiek, de man die na het overlij den van Franco in 1975 bestempeld is als de architect van de Spaanse democratie, veel Adolfo Suarez, tot gisterenavond premier van Spanje. van zijn glans had verloren, deed zich in mei 1980 voor toen de socialistische oppositie een motie van wantrouwen indiende. De motie werd weliswaar verworpen, maar de onvrede bleef. De laatste kabinetswijziging gaf Suarez slechts een adempauze. Bij verkiezingsonder- zoeken bleek dat hij in populariteisonderzoe- ken duidelijk achter raakte op de eveneens jonge leider van de Spaanse socialisten, Feli pe Gonzalez, die als de winnaar wordt gezien van de komende verkiezingen. (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON Presi dent Reagan heeft op zijn eerste persconferentie laten OAE buigt zich over conflict Peru-Ecuador WASHINGTON De mi nisters van de Organisatie van Amerikaanse Eenheid (OAE) vergaderen komende maandag in Washington over het conflict tussen Peru en Ecuador, dat naar ver luidt gisteren en eergisteren tot gevechten tussen beide landen heeft geleid. De inzet van het conflict is de afbakening van een stuk grens tussen beide landen in de Hoge Andes. Na een oorlog in 1942 werd de grensafbakening geregeld in een vredesak koord, waarvan bepaalde ge deelten niet door Ecuador zijn ondertekend en tot op de dag van vandaag worden aange vochten. Nadat verleden maand al be richten waren losgekomen over incidenten, werd gisteren bekend dat Ecuador Peru van luchtaanvallen op een gren spost beschuldigde. Peru op zijn beurt beschuldigde Ecua dor van het zenden van troe pen naar Peruviaans grondge bied. In Ecuador is momenteel de staat van beleg van kracht en censuur ingesteld. De OAE heeft beide landen opgeroepen geen acties te on dernemen die de situatie kun nen verslechteren. Of aan de oproep gehoor wordt gegeven, is niet bekend. 0 onze correspondent Jan Drum- P«*. kreeg evenwel slechts vijf jaar men) hechtenis. Als gevolg van deze twee RIJS Twee doodstraffen, die nieuwe doodvonnissen zitten er nu 'Assisenhof van Chalons sur Sao- zes terdoodveroordeelden in Franse Uitgesproken heeft, hebben het gevangenissen die de doodstraf al- bleem van de doodstraf in Frank- leen nog maar kunnen ontlopen t andermaal voor het voetlicht door een presidentiële gratie. 1 de actualiteit gebracht. De ver beelden (29 en 59 jaar oud), die al Sedert verleden jaar constateert men Ier wegens berovingen waren ge- een toenemen van het aantal doodvon- mist. hadden een pompbediende nissen. Tegelijkertijd zijn er nog nooit oofd en vermoord. Hun mede- zoveel Fransen geweest die voor het ihtige, tegen wie een aanzienlijke handhaven van de doodstraf zijn. Het nngenisstraf geëist was wegens aantal voorstanders bedraagt thans 63 verschaffen van het moordwa- procent, terwijl het precies een jaar ge leden nog op 53 lag. Deze toename van heeft ertoe geleid dat deleeftijd van dè het uitspreken van de zwaarste straf is juryleden verlaagd is en dat er meer ondanks een tendens om deze af te vrouwen onder hen zijn. schaffen, zeer waarschijnlijk het gevolg Men verwachtte aanvankelijk een ver van een andere samenstelling van de mildering van de vonnissen, maar in jury's van de zogenaamde Assisenho- feite blijkt het omgekeerde het geval, ven. Tot een jaar geleden werden deze Men ging tot het nieuwe systeem over samengesteld uit ter goeder naam en omdat men de indruk had dat de leden faam bekend staande burgers, groten- van de gezeten burgerij, die vaak het deels notabelen, terwijl de leden thans merendeel van de jury's vormden, te bepaald worden door loting van namen streng oordeelden, gezien de traditione- die op de kieslijsten voorkomen. Dit is le gehechtheid aan verworvenheden en gebeurd om te komen tot een grotere de vrees deze door de toenemende cri- representativiteit van wat de gemiddel- minaliteit bedreigd te zien. Het omge- de Fransman genoemd wordt. Het keerde blijkt echter het geval te zijn. weten, geen wraakacties te gen Iran in de zin te hebben. Hij zei te verwachten dat het bereikte akkoord over de gegijzelden door zijn re gering zal worden nageko men, maar de nadere studie moet nog worden afgerond. Reagan zei verder dat de in het vooruitzicht gestelde belas tingverlaging van tien procent per jaar in de komende drie jaar wordt doorgezet, maar wanneer kon hij niet zeggen. De bezuinigingen, die waar schijnlijk over twee weken be kend worden gemaakt, zullen volgens Reagan groter zijn dan ooit is gepoogd. Van de al door Reagan genomen maatregelen is het opheffen van de prijs controle op olie verreweg de meest ingrijpende. De maatre gel zal 6 tot 8 miljard gulden extra aan belasting opleveren, maar tevens forse prijsverho gingen voor benzine en huis brandolie teweeg brengen. Wat weer zal leiden tot een verhoging van de toch al uit bundige inflatie. Voorkeurs behandeling Russische ambassadeur in VS afgeschaft WASHINGTON Ook Sovjet-ambassadeur Ana toli Dobrynin kreeg giste ren een vlaag mee van de harde wind, die in Was hington in de richting van Moskou is gaan waaien na het aan de macht komen van president Reagan. Dobrynin, sinds Kissinger er aan gewend om als eni ge vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid de ondergrondse garage van het ministerie van buitenlandse zaken te kunnen gebruiken, moest evenals elke andere diplo maat de hoofdingang ge bruiken. Het ministerie had de Russische ambassa deur meegedeeld dat het privilege was afgeschaft, toen Dobrynin een onder houd met minister Haig aanvroeg. De Russen sche nen dit niet te geloven, want Dobrynins chauffeur poogde direct de garage in te rijden. Hij werd echter teruggewezen. Illlllllllllllllll WASHINGTON De economische adviseurs van president Ronald Reagan overwegen een voorstel om de Amerikaanse hulp aan het buitenland in het komende jaar met meer dan een derde te verkleinen. Dit is uit regeringskringen in Was hington vernomen. In een „intern discussiestuk" van het Office of Management and Budget wordt voorgesteld, dat de hulp aan het buitenland voor het fiscale jaar van 1982 wordt teruggebracht van ruim 8 miljard tot ongeveer 5,5 miljard dollar. Oud-president Jimmy Carter diende als een van zijn laatste offi ciële daden een begroting voor '82 in, die pleitte voor een verho ging van de buitenlandse hulp met 14 procent, buiten en boven een verwacht inflatiegemiddelde van 14 procent. Er werd in Washington op gewezen, dat nog slechts sprake is van een plan in het discussiestadium en dat geen formeel besluit is genomen. Maar dat er gesnoeid zal worden in de hulp aan het buitenland, hoewel wellicht minder drastisch als in het interne discussie stuk, staat wel vast. Lappen verliezen proces STOCKHOLM Na een ge rechtelijke strijd van 15 jaar hebben tenslotte de lappen de strijd om hun weidegronden in het Zweedse deel van Lapland verloren. Het hoogste Zweedse rechtscollege besliste gisteren dat het betrokken gebied de staat toebehoort. Het ging om een gebied van 10.600 vierkan-i? te kilometer in Noord-Zweden: waar de Lappen van oudsher^ hun rendierkudden weiden. Wel bevestigde het dat de^ Lappen het gebruiksrecht voor de jacht toekomt, zoals dat in de grondwet is gewaarborgd. De gerechtskosten van 1.2 mil joen kronen: ongeveer 600.000 moeten door de Lap pen worden betaald. Eerste verdrag bescherming burgers tegen data-banken STRAATSBURG Frank rijk, de Bondsrepubliek, Noor wegen, Denemarken, Zweden, Turkije en Luxemburg hebben in Straatsburg tijdens de zit ting van de Raad van Europa, een samenwerkingsverband van 21 democratische Europe se landen, het eerste verdrag in de wereld ondertekend dat burgers moet beschermen te gen het misbruik van compu ters. Ook schept het verdrag regels voor het groeiende aan tal data-banken met grenso verschrijdende activiteit. Ne derland, België, Italië, Spanje, Zwitserland en Groot-Brittan- nië hebben aangekondigd het verdrag te ondertekenen na dat hun nationale parlementen hiervoor toestemming hebben verleend. Voor ƒ185 min aan opdrachten voor Interbeton (HBG) RIJSWIJK HBG-onderdeel Interbeton heeft uit Nigeria en Abu Dhabi opdrachten ont vangen voor in totaal 185. min. Netherlands Harbour- works Nigeria, een dochter van Interbeton, verwierf van de Nigeriaanse overheid op dracht voor de uitvoering van de eerste fase van de ontwik keling van een nieuw indu strie- en woongebied voor Oweri, de hoofdstad van de Nigeriaanse provincie Imosta- te. De bouwtijd gaat 20 maan den vergen en de aanneemsom ƒ90 min. Interbeton had, al eerder opdrachten ontvangen voor de aanleg van de stations gebouwen voor het vliegveld van Calabar en voor de uit breiding van het regenwate rafvoersysteem in het haven gebied van die stad. Abu Dhabi National Oil Com pany droeg aan Interbeton Abu Dhabi de uitvoering op van een deel van een project voor het ontwikkelen van een groot industriëel complex nabij Ruwais aan de Perzische Golf. Het gaat hierbij om de bouw van een steiger met betonnen dek en de daarbij behorende voorzieningen, het baggeren van een toegang van de zee naar de steiger, het opspuiten van een ongeveer 100 ha groot haventerrein met dijkbescher- ming en het aanleggen van twee kanalen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13