Solidariteit probeert wilde stakingen aan banden te leggen Chanel blijft gewoon Chanel IE APENEXPORT VERDEELT OK DUITSE PARTIJEN "oot robeert klederen abour ^eer te "aoAuiten Islamitische landen nemen Arabische boycotlijst over ÏTENLANDi LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1981 PAGINA 11 OEN De leider van iritse Labourpartij, Mi- lil Foot en een aantal an- kopstukken uit de La- artij hebben gisteren |ngen ondernomen de rende scheuring in de (Ilistische gelederen te jkomen. Er zullen stap- Vorden ondernomen om eiende invloed binnen jartij van de vakbonden |iterst links te beperken, s Foot die zelf tot de lin- [leugel behoort van de het congres in Wembley pe Labourpartij was onder bepaald dat de vak sleiders de belangrijkste zouden krijgen bij de van nieuwe socialisti- leiders. Deze beslissing eventueel pas worden iepen in de herfst wan- Labour opnieuw congres- Dat lijkt te laat om de iring binnen de partij te tomen. rebellie sloeg woensdag naar het Britse Hoger- Van de 155 socialisten richtten 34 aan Foot de schuwing dat zij zich bij i centrumpartij in: Ifchting zullen aansluiten peer de ruk naar links [ongedaan wordt gemaakt. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll linieuw onrust laze- rangenis .FAST Iers-republi- inwoners van de •gevangenis in Belfast :n gisteren meubilair ittingen in htm cellen iield en gewaarschuwd, een nieuwe hongersta- g op komst is in hun jd om erkenning als poli gevangene te verkrij- vernieling van het inte- r van de cellen was een ;st tegen vermeende nala- !id van de Britse regering, eveneens vermeende ak- d toe te passen dat over ieke status zou zijn opge- nadat zeven IRA-gevan- :n in december van het l jaar een hongerstaking 63 dagen hadden opgege- Lech Walesa, de leider van het vrije Poolse vak verbond Solida riteit, probeert hier in de Zuid- poolse stad Rzeszow, een van de haarden van onrust in het land, afgevaar digden van de plaatselijke bond te overtuigen van de noodzaak om met allerlei wilde acties te stoppen. IIP! regering in Londen heeft ngesproken dat er zo'n ak- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) algemene staking, indien de regering niet wil on- WARSCHAU De Poolse onafhankelijke vakbond derhandelen over het pakket van 21 eisen. Ander- Solidariteit heeft gisteren een algemene werkonder- zijds roept Solidariteit ook op tot beëindiging van breking van een uur aangekondigd en gedreigd om allerlei wilde acties die zich over het gehele land op 18 februari een datum vast te stellen voor een verspreid hebben. De oproep om de plaatselijke acties te beëindi gen is een duidelijke poging van de leiding van Solidariteit om de plaatselijke bonden in het ga reel te krijgen en de regering een adempauze te verschaffen voor onderhandelingen. De leider van Solidariteit, Lech Walesa, heeft gisteren op verscheidene plaatsen in het zuiden geprobeerd de gemoederen te bedaren. Gistera vond besloot hij voorlopig in het onrust-gebied te blijven. Inmiddels beginnen ook de studenten zich steeds meer te roeren. De Poolse minister van Onderwijs, Janusz Gorski, is gisteren in allerijl naar Lodz gevlogen om te proberen daar een einde te maken aan een actie van rond 20.000 studenten. Dezen zijn in staking gegaan nadat de onderminister van onderwijs had geweigerd verder in discussie te gaan over hervorming van het hoger onderwijs. De studenten willen onder meer politieke economie (Marxisme-Le- ninisme) als verplicht vak uit het onderwijs pakket geschrapt zien. Ruim 30 univewrsiteiten in heel Polen hebben afvaardigingen naar Lodz gestuurd als teken van solidariteit. Ondanks de druk die van alle zijden op de re gering wordt uitgeoefend om weer met Solida riteit rond de tafel te gaan zitten, is tot op he den daartoe nog geen initiatief genomen. Rege ringswoordvoerder Wusocki zei dat de regering met de rug tegen de muur staat en geen ma noeuvreerruimte meer heeft. Op het ministerie van buitenlandse handel schijnt men zich inmiddels zorgen te maken over de kolenexport. Steenkool neemt in de Poolse export de eerste plaats in. Tengevolge van de stakingen en prikakties schat men nu al dat Polen in 1981 vele miljoe nen ton steenkool minder zal delven dan vorig jaar. Hierdoor worden met name de buurlanden Tsjecho-Slowakije en de DDR, die de grootste afnemers zijn, ernstig getroffen. Ook Nederland is een van de afnemers van Poolse steenkool. Doch volgens de Nederlandse ambassade in Warschau zijn er met de export naar ons land nog geen problemen. De situatie in Polen wordt nu ook door de staatstelevisie openlijk chaotisch genoemd. Ge-, ruchten dat er ten gevolge van deze chaos voor de derde keer binnen een half jaar wijzigingen in de regering zouden komen, wil de regerings woordvoerder Wysocki niet bevestigen. De al gemene toestand karakteriseert hij als "goed, maar niet hopeloos". Oost-Duitsland heeft gisteren opnieuw duide lijk gemaakt, dat het een hardere lijn verwacht van de Poolse regering. Het Russische legerblad Rode Ster beschuldigt de NAVO van „politieke sabotage" in Polen en de Tsjechische radio verwijt paus Johannes Paulus, dat deze achter de gebeurtenissen in Polen zou staan. i onze correspondent Ami van Vree) W De constatering van old Brecht dat zedelijke be- elen altijd het onderspit moe- ij delven voor materiële verlan- („Erst kommt das Fressen, i kommt die Moral") lijkt de- dagen in deBondsrepubliek fer eens op zijn waarheidsgehal- moeten worden onderzocht vel rond de vraag in hoeverre export van wapens naar lan- 1 diki in de Derde Wereld gerecht- S! rdigd is. [cwestie kwam in eerste instantie aan Irde toen bekend werd dat de Bonds- ing al in de zomer van het vorige goedkeuring had gegeven voor de le- ig van twee duikboten aan het mili- regime van Chili. De verontwaardi- daarover, vooral binnen de Sociaal- socratische Partij was zo groot dat nidt en de zijnen wel bereid leken om :r bij de wijn te doen (al is dat nog formeel gebeurd). Maar de werkelijke issie barstte pas los toen het weekblad Spiegel" onthulde dat Saoedie-Ara- geïnteresseerd was in omvangrijke •nleveranties en dat Bonn daar wel k naar had. Het zou hierbij gaan om de I^Wrantie van maar liefst 300 tanks van r^Btype Leopard 2, met mogelijk in het ingde daarvan een optie op nog eens honderden pantservoertuigen, de Bondsregering een dergelijke or- r teg accepteren, dan zou zij een weg in- i die tot nu toe verboden gebied was. S 1965 houdt Bonn zich namelijk vrij equent aan de richtlijnen die het zelf t opgesteld en die nog eens in 1971 ien bekrachtigd - namelijk wel export GICl waPens naar andere NAVO-landen r geen export naar het Oostblok, geen irt in spanningsgebieden en. geen ex- naar andere landen „tenzij (volgt aantal speciale bepalingen), wel de Duitse wapenfabrikanten deze ige voorschriften voortdurend wisten •ntlopen door bijvoorbeeld hun pro- f Jfen via andere ondernemingen in het ^Venland te slijten, kan men zonder gtr zeggen dat de Bondsrepubliek altijd terughoudend is geweest bij wape- ^^Ttorten. Ze zijn van aanzienlijk gerin- pper gere omvang dan van landen als Frank rijk en Engeland, om maar niet te spreken van de supermachten de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. In het totale Duitse exportpakket nemen wapens nog geen half procent voor hun rekening. Nu was een dergelijke principiële houding gemakkelijker naarmate de economische kracht van de Bondsrepubliek groot was en de deviezen binnenstroomden. In deze situatie is echter verandering gekomen. De Duitse export-opbrengst kan geen ge lijke tred meer houden met de al maar stijgende grondstofprijzen, vooral van olie, waardoor er voor het eerst meer geld het land uitgaat dan er binnenkomt. Deze ontwikkeling, gepaard met een economi sche teruggang en stijgende werkeloos heid, maakt het moeilijker om tegen aan lokkelijke offertes voor wapenaankopen nee te zeggen; in Duitsland ligt dat niet anders dan in Nederland. In het geval Saoedi-Arabië speelt boven dien een andere overweging een rol. Dit land is de grootste olie-leverancier van het energie-arme West-Duitsland en daar om is het van primair belang om er goede vriendjes mee te blijven. Sowieso, aldus de voorstanders van de wapenleveranties, moet het Westen er op bedacht zijn om Saoedi-Arabië, dat een stabiliserende fac tor in het Midden-Oosten is, aan zijn kant te houden tegenover de opdringende macht van de Sovjet-Unie. In dit verband is een nieuw woord opgedoken dat een ei gen leven gaat leiden en dat luidt: natio naal belang. Spanningsgebied Maar als nationale belangen de belang rijkste rol gaan spelen bij de overweging aan welke landen wapens te leveren, waar blijft dan het begrip „spanningsge bied"? vragen de tegenstanders zich af. Want dat Saoedi-Arabië in een spannings gebied ligt, betwijfelt niemand en of het zelf niet eens een factor in het spannings veld zou kunnen worden, durft niemand bij voorbaat uit te sluiten. Slimme lieden hebben ook daar al iets op bedacht. Als we koning Chaled tanks leveren, moeten we Israël het anti-tankgeschut leveren waarmee het zich dan eventueel er tegen kan verweren, luidt hun redenering. Als of daarmee niet onherroepelijk een wa penspiraal op gang wordt gebracht die ui terst moeilijk is tegen te houden. Met dit alles is het conflict, dat dwars door de regeringspartijen SPD en FDP (en enigzins ook door de CDU loopt en dat geen onderscheid maakt tussen links en rechts) geboren. Aan de ene kant de wa penlobby die schermt met het argument van de circa 260.000 arbeidsplaatsen en de werkgelegenheid. Behalve bij de eigen werknemers vinden de fabrikanten on dersteuning bij die politici die weliswaar zeggen dat de werkgelegenheid niet het belangrijkste criterium mag zijn, maar die het begrip „nationale belangen" zo ruim hanteren dat zij ook wapens willen leve ren in wat vroeger spanningsgebieden ge noemd zouden worden. Daar tegenover de mensen die van me ning zijn dat een morele drempel zou worden overschreden (met onafzienbare gevolgen) wanneer men de zelfbeperking die tot nu toe is beoefend, zou verlaten. Deze politieke tegenstanders krijgen on dersteuning van vertegenwoordigers uit de vakbeweging en van de kerken. Zij herinneren de bondskanselier aan zijn woorden uit de laatste regeringsverkla ring: de mensheid kan zich ten dode be wapenen als het niet lukt de wedloop stop te zetten. En minister van Buitenlandse Zaken, Genscher, aan zijn recente uit spraak „wapenexport behoort tot de grootste gevaren voor de wereldvrede". Zij roepen de uitspraak van Willy Brandt als voorzitter van de Noord-Zuidcommis sie in herinnering die, evenals talloze an dere deskundigen, heeft gezegd dat de Derde Wereld van alles en nog wat drin gend nodig, behalve wapens. Het was te voorzien wat er zou gaan ge beuren, toen bleek dat de gemoederen in West-Duitsland in de kwestie van de wa penverlangens van Saoedie Arabië (waar van het met dit alles nog maar de vraag is of zij nog bestaan) tot zulke partij-politie ke controverses bleek te leiden. Er werd een commissie ingesteld die de komende drie maanden moet studeren over de vraag, wat nu precies onder een span ningsgebied moet worden verstaan en welke maatstaven daarvoor moeten gel den. Als Brecht nog leefde, zou hij er on getwijfeld een nieuwe satire over hebben geschreven. AMI VAN VREE MEKKA De derde islamitische topconferentie in Saoedi-Ara bië is gisteren afgesloten met het voorlezen van de Verklaring van Mekka. In deze verklaring beloven de islamitische staats hoofden dat zij „met alle ten dienste staande middelen" een 'dji- had' (heilige oorlog) zullen voeren voor de bevrijding van Jeru zalem en dat zij van deze strijd „de belangrijkste islamitische zaak" zullen maken. In zijn slottoespraak uitte prins Fahd van Soedi-Arabië zijn die pe teleurstelling over de weigering van Iran bij de conferentie van 37 landen aanwezig te zijn. Ook de aggressie in Afghanistan werd opnieuw veroordeeld, maar de oorspronkelijke verklaring daarover werd sterk afgezwakt. Een nieuw voorstel is de uitbreiding van de boycot tegen Israël. Niet alleen de Arabische landen, maar de gehele islamitische wereld zouden in de toekomst sacties moeten nemen tegen Is raël. Het boycotbureau van de Arabische landen zal een nieuwe lijst opstellen van bedrijven die zaken doen met Israël. Geen Amerikaans militair materieel voor Iran WASHINGTON, TEHERAN De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig heeft giste ren verklaard dat het uitge sloten is dat de Verenigde Staten opnieuw wapens gaan leveren aan Iran. Ook het militaire materieel waarvoor Iran al had be taald voordat de Ameri kaanse diplomaten daar werden gegijzeld, zal vol gens Haig niet worden ver scheept. Haig verklaarde verder dat de regering Reagan wel haar ver plichtingen zal nakomen met betrekking tot de overeen komst die een eind maakte aan de gijzelaarscrisis. In het akkoord van de regering Car ter met Iran zouden echter geen bepalingen zijn opgeno-, men over de levering van wa pentuig. Wel zal Iran finan cieel schadeloos worden ge steld voor het niet doorgaan van de wapenleveringen. De ayatollah Khomeiny heeft gisteren een vredesaanbod van de kant van Irak in de wind geslagen. De Iraanse geestelij ke leider drukte zijn strijd krachten op het hart de oorlog voort te zetten, totdat de totale overwinning is bereikt. De af wijzing kwam nadat Irak op de islamitische topconferentie in Saoedi-Arabië zich opnieuw bereid had getoond het gebied dat het in de oorlog met Iran had veroverd terug te geven, maar de beheersing van de be langrijke Sjatt-el-Arab grens rivier viel daar niet onder. Chanel blijft Chanel. Een marineblauwe- wit gestreepte jas van tweed op een witte ja pon van crêpe de chine met marineblauwe lijnen. PARIJS In de verwoeste Rue Cambon, de straat van Chanel, blijven de camelia's bloeien. Coco is wel al tien jaar dood, haar stijl is nog altijd een succes. Uiteraard is er weinig nieuws bij, maar haar pakjes blijven klassiek, op en top Chanel. De in gang van het huis is verscholen achter houten schuttingen, die de gevolgen van de bomaanslag van drie weken moeten verbergen. Voorzover te zien heeft alleen de gevel zwaar geleden. Binnen lijkt alles normaal. De hal en de trap zijn onge schonden en de dames Pompidou, Chirac en Barre komen door hun aanwezigheid de bevolking moed impompen. Chanels collectie wordt dit jaar door de twee ontwerpers opgevat als een hommage aan Coco zelf, die precies tien jaar geleden over leed. Het geheel heeft wat weg van een reci tal van souvenirs, dus nog minder nieuws dan anders. Maar een Chanel-pakje securi- seert een mens. Je voelt je er zo veilig in. Een Chanel kopen noemt men wel een egotrip, het is duurder dan een psychiater maar je hebt er langer plezier van. Bij Lapidus zit de couture in het bloed. Vader Ted zet zijn beste beentje voor met een sport ieve collectie, hoofdzakelijk in beige, witte en grijze tinten. In tegenstelling tot zijn extrava- gantere collega's streeft Lapidus er altijd naar een draagbare mode te creëren. Dat heeft hem in het verleden zelfs moeilijkheden be rokkend, want hem werd verweten dat hij niet voldoende een beroep deed op borduur sters, lovertjeswerksters en dergelijke, wat onontbeerlijk schijnt te zijn voor het prestige van het vaderland. Hij brengt dan ook wel een reeks zwaar bewerkte avondjurken, maar de meest typische modellen ziin voor over dag. Safaripakken met short, korte rokken, golfbroeken, rechte kraag. En jurken in trench-coat stijl. Soms gaat een frivool blousje schuil onder een strenge jas of blazer. Kleren om te hebben, niet om over te schrijven. Ook Féraud volgt de trek naar de jungle, maar op een bijzonder geraffinèerde manier. Heldere kleuren, belijnd met zwart. Lange jurken die vanaf een kort schouderpasje sta tig naar de voeten vloeien. Sportieve safari- pakken op blousjes van panterzijde. Royaal zwevende capes of rechte pantalons. De teke ningen worden speciaal voor Féraud ontwor pen door zijn styliste Caroline Field, die zich erg laat inspireren door Gauguin. Bijzonder, zijn de zonsondergang-jurken: door elkaar smeltende kleuren als koper, goud, dieprood, petroleumblauw en palmgroen. Gemengde reacties Afghanistan - plan van Giscard LONDEN Het voorstel van de Franse president Gis card d'Estaing voor een vre desconferentie over Afgha nistan overigens zonder deelname van het door de Sovjet-Unie geïnstalleerde bewind van Karmal is in de islamitische wereld op felle kritiek gestuit. In de westerse landen gelooft men, dat het voorstel weinig kans van slagen heeft. Alleen in Washington werd gespro ken over een „positief voor stel", dat zorgvuldig door de Amerikaanse regering zal worden bestudeerd. In ver schillende hoofdsteden werd er op gewezen, dat de manoeu vre van Giscard eerder schijnt te zijn ingegeven door overwe gingen van binnenlands-poli tieke aard de presidentsver kiezingen komen steeds dich terbij dan door de verwach ting dat de Russen zich nu soe peler zullen opstellen in de kwestie-Afghanistan. Verwijdering geëist van Turkije uit Raad van Europa STRAATSBURG In de Raad van Europa, een orgaan waarin 21 Europese democra tieën samenwerken, is heftige kritiek geleverd op het lid maatschap van Turkije in de Raad, onder wie door het Ne derlandse PvdA-kamerlid Van den Bergh. Een aantal landen wil verwij dering van Turkije uit de Raad. In een resolutie die is voorgesteld, dient Turkije voor 1 mei opheldering te hebben gegeven over de koers van het land. De Turkse afgevaardigde Akcali wees erop dat de demo cratie in de loop van dit jaar zal worden hersteld. Hij vroewg begrip voor het feit, dat voor de staatsgreep van ge neraal Evren op 12 september van het vorig jaar het in Tur kije een grote chaos was. Beschietingen in grensgebied Libanon-Israël BEIROET De vanmorgen vroeg nog doorgaande beschie tingen over en weer door enerzijds Israël en de rechtse militie van majoor Haddad en, anderzijds Palestijnse verzets strijders in het Isaëlisch-Liba- nees grensgebied hebben do den en gewonden veroorzaakt en wel twee doden en een ge wonde door beschietingen van het dorp Aaichye, Tyrus en twee Palestijnse kampen, voorts drie doden en negen ge wonden in Masouk bij Tyrus en een dode en vier gewonden bij Saida. Nulgroei voor Duitse economie ESSEN - Er bestaan nauwe lijks mogelijkheden om de Westduitse economie dit jaar zodanig te beinvloeden dat er meer in zit dan de nu te ver wachten nulgroei. Dit is de conclusie van een gisteren ge publiceerde studie van het in stituut voor economische on derzoek van Noord rijnland- -Westfalen (RWI) naar moge lijke strategieën voor aan zwengelen van de economie. Modernisering van Oostduits leger OOST-BERLIJN Het Oost- duitse leger wordt op het ogenblik uitgerust met de mo dernste russische wapens en wapensystemen in het kader van een grootscheeps moder niseringsprogramma. Dit heeft de plaatsvervangend minister van defensie van de DDR, ge neraal Werner Fleissner, in een interview met het Oost- duitse persbureau ADN ge zegd. De modernisering van het leger geldt voor alle drie onderdelen van het leger, te weten de landmacht, de lucht macht en de marine. Fleissner trad overigens niet in de de tails. Volgens Fleissner noodzaakt de „ongebreidelde herbewape ning" en de „toegenomen agressieve bereidheid" van de NAVO de DDR ertoe haar mi litaire inspanningen te vergro ten. Onderzoek corruptie bij Italiaanse tv GENUA De officier van justitie in Genua heeft een on derzoek gelast naar beschuldi gingen, als zouden bij het staatstelevisiebedrijf RAI ette lijke journalisten op de loon lijst staan, die in geen jaren voor de RAI hebben gewerkt Mario Pastore, een bekend tv- presentator, noemde tijdens een actualiteitenprogramma de namen van een aantal jour nalisten, die twintig jaar en langer hun salaris uitbetaald krijgen door de RAI, terwijl ze in volle dienst zijn van politie ke partijen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11